صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: احکام روزانه

علاقه
    قرآن،زیست،کلام،رزمی،فلسفه
    نوشته
    175
    حضور
    1 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1339

احکام روزانه (مسئله تقلید)

سلام خدمت دوستان گرامی

از امروز به امید خدا هر روز از رساله عملیه یک مسأله شرعی بیان می شود.به خاطر این که وارد مسائل فرعی نشویم، قوانینی را وضع کردم که خواهشمندم به آن عمل شود.

1.احکام از ابتدای رساله عملیه حضرت امام میباشد ومسائل اختلافی از کتاب تفاوت فتاوای استاد فلاح زاده ذیل آن می آید.

2.هر روز فقط یک مسئله توسط کاربر علامه حلی
    مطرح میشود و افراد دیگر نباید طرح مسئله کنند.

3.هرسوالی که درباره مسئله ای دارید تنها در همان روز می توانید بپرسید نه در روزهای دیگر.(البته در مکان های دیگر سایت می توانید مطرح کنید.)

4.پاسخ سوالات را در حد امکان
    كارشناسان محترم پاسخ می دهند. اما اگر کاربری پاسخ داد،باید مستندباشد و به مسائل حاشیه ای نپردازد.

با تشکر فراوان

ویرایش توسط علامه حلی : ۱۳۹۱/۰۲/۱۵ در ساعت ۰۸:۰۰
    الهي بحق الحسين واخيه وجده و اَبيه و اُمه و بنيه و شيعته و مواليه،نجنا من الهم الذي نحن فيه .

2. صلوات ها 21

3.  

علاقه
    نوشته
    175
    حضور
    1 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1339

احکام تقليد
    مسئله اول: عقيده مسلمان به اصول دين بايد از روي دليل باشد، ولي در احکام غير ضروري دين بايد يا مجتهد باشد که بتواند احکام را از روي دليل به دست آورد،يا از مجتهد تقليد کند، يعني به دستور او رفتار نمايد، يا از راه احتياط طوري به وظيفه خود عمل نمايد که يقين کند تکليف خود را انجام داده است، مثلا اگر عده اي از مجتهدين عملي را حرام مي‏دانند و عده ديگر مي‏گويند حرام نيست، آن عمل را انجام ندهد، و اگر عملي را بعضي واجب و بعضي مستحب مي‏دانند آن را بجا آورد. پس کساني که مجتهد نيستند و نمي‏توانند به احتياط عمل کنند واجب است از مجتهد تقليد نمايند.
    الهي بحق الحسين واخيه وجده و اَبيه و اُمه و بنيه و شيعته و مواليه،نجنا من الهم الذي نحن فيه .

5. صلوات ها 15

علاقه
    نوشته
    175
    حضور
    1 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1339

مسئله دوم: تقليد در احکام عمل کردن به دستور مجتهد است. و از مجتهدي بايد تقليد کرد که مرد و بالغ و عاقل و شيعه دوازده امامي و حلال زاده و زنده و عادل باشد. و نيز بنابر احتياط واجب بايد از مجتهدي تقليد کرد که حريص به دنيا نباشد و از مجتهدين ديگر اعلم باشد، يعني در فهميدن حکم خدا از تمام مجتهدين زمان خود استادتر باشد.

7. صلوات ها 12

علاقه
    نوشته
    175
    حضور
    1 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1339

مسئله سوم :مجتهد و اعلم را از سه راه مي‏توان شناخت: اول: آنکه خود انسان يقين کند، مثل آنکه از اهل علم باشد و بتواند مجتهد و اعلم را بشناسد. دوم: آنکه دو نفر عالم عادل که مي‏توانند مجتهد و اعلم را تشخيص دهند مجتهد بودن يا اعلم بودن کسي را تصديق کنند، به شرط آنکه دو نفر عالم عادل ديگر با گفته آنان مخالفت ننمايند. سوم: آنکه عده‏ اي از اهل علم که مي‏توانند مجتهد و اعلم را تشخيص دهند و از گفته آنان اطمينان پيدا مي‏شود، مجتهد بودن و يا اعلم بودن کسي را تصديق کنند.

ویرایش توسط علامه حلی : ۱۳۹۱/۰۲/۱۳ در ساعت ۱۶:۳۱

9. صلوات ها 11

علاقه
    نوشته
    175
    حضور
    1 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1339

مسئله چهارم: اگر شناختن اعلم مشکل باشد به احتياط واجب بايد از کسي تقليد کند که گمان به اعلم بودن او دارد، بلکه اگر احتمال ضعيفي هم بدهد که کسي اعلم است‏ و بداند ديگري از او اعلم نيست به احتياط واجب بايد از او تقليد نمايد. و اگرچند نفر در نظر او اعلم از ديگران و با يکديگر مساوي باشند بايد از يکي ازآنان تقليد نمايد.

11. صلوات ها 11

علاقه
    نوشته
    175
    حضور
    1 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1339

مساله پنجم: به دست آوردن فتوي ،يعني دستور مجتهد چهار راه دارد:
    اول:
    شنيدن از خود مجتهد.
    دوم: شنيدن از دو نفر عادل که فتواي مجتهد را نقل کنند.
    سوم: شنيدن از کسي که مورد اطمينان و راستگوست.
    چهارم:
    ديدن در رساله مجتهد در صورتي که انسان به درستي آن رساله اطمينان داشته باشد.

13. صلوات ها 12

علاقه
    نوشته
    175
    حضور
    1 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1339

مسئله ششم:تا انسان يقين نکند که فتواي مجتهد عوض شده است، مي‏تواند به آنچه در رساله نوشته شده عمل نمايد و اگر احتمال دهد که فتواي او عوض شده، جستجو لازم نيست.

15. صلوات ها 10

علاقه
    نوشته
    175
    حضور
    1 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1339

مسئله هفتم :اگر مجتهد اعلم در مساله‏ اي فتوي دهد، مقلد آن مجتهد يعني کسي که از او تقليد مي‏کند نمي‏تواند در آن مساله به فتواي مجتهد ديگر عمل کند، ولي اگر فتوي ندهد و بفرمايد احتياط آن است که فلان طور عمل شود مثلا بفرمايد احتياط آن است که در رکعت ‏سوم و چهارم نماز، سه مرتبه تسبيحات اربعه يعني "سبحان الله و الحمد لله و لا اله الا الله و الله اکبر" بگويند، مقلد بايد يا به اين احتياط که احتياط واجبش مي‏گويند عمل کند و سه مرتبه بگويد يا بنابر احتياط واجب به فتواي مجتهدي که علم او از مجتهد اعلم کمتر و از مجتهدهاي ديگر بيشتر است،عمل نمايد، پس اگر او يک مرتبه گفتن را کافي بداند، مي‏تواند يک مرتبه بگويد. و همچنين است اگر مجتهد اعلم بفرمايد مساله محل تامل يا محل اشکال است.

17. صلوات ها 7

علاقه
    نوشته
    175
    حضور
    1 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1339

مسئله هشتم: اگر مجتهد اعلم بعد از آن که در مساله فتوا داده احتياط کند، مثلا بفرمايد ظرف نجس را که يک مرتبه در آب کر بشويند پاک مي‏شود، اگر چه احتياط آن است که سه مرتبه بشويند، مقلد او نمي‏تواند در آن مساله به فتواي مجتهد ديگر رفتار کند، بلکه بايد يا به فتوا عمل کند، يا به احتياط بعد از فتوا که آن را احتياط مستحب مي‏گويند عمل نمايد، مگر آن که فتواي آن مجتهد(دیگر) نزديکتر به احتياط باشد.

19. صلوات ها 6

علاقه
    نوشته
    175
    حضور
    1 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1339

مسئله نهم: تقليد ميت ابتداءا جايز نيست، ولي بقاي بر تقليد ميت اشکال ندارد. و بايد بقاي بر تقليد ميت به فتواي مجتهد زنده باشد و کسي که در بعضي ‏از مسايل به فتواي مجتهدي عمل کرده، بعد از مردن آن مجتهد مي‏تواند در همه مسايل از او تقليد کند.

21. صلوات ها 6

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۰۹/۰۹, ۰۶:۰۷ : 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری