لباس زن و نظر شوهر

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
لباس زن و نظر شوهر

با سلام؛

برای حد پوشش حجاب زنان آیا خود مکلفند یا همسرشان؟آیا همسرشان میتواند نوع پوشش ایشان را تعیین کند؟

مثال:
خانمی متاهل است.وحجاب او به این صورت است که در جلوی مهمان نامحرم، لباس آزاد (که تنگ نیست) با بلندی یک وجب زیر زانو میپوشد.مدل لباس هایش هم سنتی است.
همسر این خانم اصرار دارد که لباسش حتما تا مچ باشد،ساده ساده و بدون یک ذره نقش و مدل، و حتما مشکی باشد(در درجه بعد سورمه ای یا قهوه ای تیره).آیا این مرد میتواند زن را مجبور به پوشیدن لباسهایی کند که خود میگوید؟
آیا زن نمیتواند لباس مدل سنتی یا مدل دار(مثلا لباس چهار خانه یا دو رنگ)بپوشد؟
آیا زن نمیتواند لباس رنگ روشن(نه رنگهای زننده ) مثلا کرم یا آبی بپوشد؟
آیا بلندای لباس زن حتما باید تا مچ باشد؟

اگر امکان دارد نظر وراجع رو بگید.مخصوصا آقای خراسانی.

و آیا حضرت فاطمه(ع) همیشه لباس مشکی داشتند؟آیا اگر خانم مسلملن لباس کرم و... بپوشه گناه کرده؟
با سپاس.

صدا;212606 نوشت:
برای حد پوشش حجاب زنان آیا خود مکلفند یا همسرشان؟آیا همسرشان میتواند نوع پوشش ایشان را تعیین کند؟

با سلام و احترام

در رعايت حجاب واجب و انجام ساير تکاليف شرعيه، شوهر حق دعوى و درگيرى و کتک کارى ندارد، و فقط مجاز است با ملايمت، امر به معروف و نهى از منکر زبانى نمايد.

صدا;212606 نوشت:
و آیا حضرت فاطمه(ع) همیشه لباس مشکی داشتند؟آیا اگر خانم مسلملن لباس کرم و... بپوشه گناه کرده؟

لباس رنگ روشن،اگر تحریک کننده نامحرم باشد و مفسده ای داشته باشد،جایز نیست.

پی نوشت:
1.

پایگاه اطلاع رسانی آیه الله خامنه ای در احکام نگاه و پوشش به آدرس:
http://www.leader.ir/tree/index.php?catid=49

2.استفتا از دفتر آیه الله وحید و رهبری در قم

با سلام.

از پاسختان ممنون.

معیار تشخیص مفسده بودن با خود زن هست؟ (یا همسر؟)

آیا پوشش این خانم حجاب هست؟یا نه؟

با سپاس فراوان.

صدا;213562 نوشت:
با سلام. از پاسختان ممنون. معیار تشخیص مفسده بودن با خود زن هست؟ (یا همسر؟) آیا پوشش این خانم حجاب هست؟یا نه؟ با سپاس فراوان.

با عرض سلام خدمت کاربر محترم صدای گرانقدر و تشکر از سئوال شما

معیار تشخیص وجود مفسده ، خود مکلف یعنی زن است .

اگر پوشش یاد شده کل بدن (بجز صورت و دست تا مچ البته اگر زینت و آرایشی نداشته باشد) و برجستگی های آن و موها را می پوشاند ، حجاب شرعی محسوب می شود اما توجه داشته باشید که خود حجاب نیز نباید به صورتی باشد که محرک بوده و جلب نظر نامحرم کند و یا ایجاد مفسده دیگری نماید .
تشخیص این موارد هم بر عهده خود زن است .

همیشه سالم و موفق باشید

صدا;213562 نوشت:
معیار تشخیص مفسده بودن با خود زن هست؟ (یا همسر؟)

سلام به نظر من باید ملاک با شوهر باشه. چون کارهایی که ببخشید باعث تحریک مردها میشه، شوهر بهتر درک میکنه و میتونه دقیق تر همسرش رو راهنمایی کنه. قطعا یه خانم خیلی خوب نمی تونه عواملی که باعث تحریک مردها میشه رو بشناسه

aqa;215234 نوشت:
سلام به نظر من باید ملاک با شوهر باشه. چون کارهایی که ببخشید باعث تحریک مردها میشه، شوهر بهتر درک میکنه و میتونه دقیق تر همسرش رو راهنمایی کنه. قطعا یه خانم خیلی خوب نمی تونه عواملی که باعث تحریک مردها میشه رو بشناسه

با سلام واحترام و خوش آمدگویی خدمت شما دوست جدید

آنچه بیان شد از تشخیص مفسده که برعهده مکلف است، از نظر شرعی است و البته این امر منافاتی با راهنمایی خواستن زن از طرف مرد ندارد یعنی زن می تواند برای تشخیص بهتر موضوع با کمک همسرش از روحیات مردان آشنا شود.

سالم و پایدار باشید.

رضایت و تایید و اجازه دادن مرد شامل چه چیزهایی است؟
منظورم مواردی که واجبه زن بی چون و چرا از حرف شوهرش اطاعت کنه؟
چون خیلی از مردای مذهبی رو دیدیم که نکات جزئی تر از این رو هم به زن گیر یمدن و حتی اجازه رفتن سر مزار همسر رو هم نیمده
حالا واسه تلافی ویا....
آیا شوهر از لحاظ فقهی مجازه؟
تا چه حدودی میتونه اجبار کنه؟
خیلی برام مهمه
لطفا مستند باشه تا بتونم بهش نشون بدم
ترجیها اگر نظرات مقام معظم رهبری باشه بهتره

behrooz_313;215290 نوشت:
رضایت و تایید و اجازه دادن مرد شامل چه چیزهایی است؟
چون خیلی از مردای مذهبی رو دیدیم که نکات جزئی تر از این رو هم به زن گیر یمدن و حتی اجازه رفتن سر مزار همسر رو هم نیمده
حالا واسه تلافی ویا....
آیا شوهر از لحاظ فقهی مجازه؟
تا چه حدودی میتونه اجبار کنه؟
خیلی برام مهمه
لطفا مستند باشه تا بتونم بهش نشون بدم
ترجیها اگر نظرات مقام معظم رهبری باشه بهتره

بی چون و چرا؟مگه زن برده ی مرده؟
از نظر من بهتره یه مرد مشاور یک زن باشه تا یه ادم زورگو.

هدف1;215299 نوشت:
بی چون و چرا؟مگه زن برده ی مرده؟
از نظر من بهتره یه مرد مشاور یک زن باشه تا یه ادم زورگو.

نمیشه منکر بعضی چیزا شد
خب اینکه مثلا مرد اجازه نده زنش با نامحرم ارتباط داشته باشه حق مرد هست
و خیلی وقتا با مشورت و توصیه خالی نمیشه
و باید زن حرف شنوی داشته باشه

حالا ما بحثمون اینه که تو چه مواردی مرد صاحب اختیاره و تو چه مواردی نه!!!

behrooz_313;215311 نوشت:
نمیشه منکر بعضی چیزا شد
خب اینکه مثلا مرد اجازه نده زنش با نامحرم ارتباط داشته باشه حق مرد هست
و خیلی وقتا با مشورت و توصیه خالی نمیشه
و باید زن حرف شنوی داشته باشه

حالا ما بحثمون اینه که تو چه مواردی مرد صاحب اختیاره و تو چه مواردی نه!!!

اگه زن خیانت کنه,مرد حق داره عصبانی شه ولی تو موارد دیگه فک نکنم نیازی باشه به زورگویی و اطاعت بی چون و چرای زن.

behrooz_313;215290 نوشت:

با عرض سلام و احترام خدمت جناب behrooz_313 گرامی و تشکر از سئوالتان

اگر منظور شما مواردی است که زن واجب است از شوهر اطاعت نماید مانند تمکین و خروج از منزل می باشد اما در همین موارد هم اطاعت بی چون و چرا صدق نمی کند چرا که موارد استثنایی دارد و اصولا این تعبیر در مسائل شرعی ،مقرون به صحت نیست .

همیشه سالم و پیروز باشید

سلام دوستان.اگر مرد دین دار باشد همسرش باید مطیع او باشد در تمامی موارد باید از شوهرش اجازه بگیرد.آن مرد است که تشخیص میدهد همسرش چه نوع حجابی داشته باشد با توجه به غریزه مردانه.ولی اگر مرد بد باشد زن نباید مطیع آن باشد زن عقل دارد و راه درست را باید برود.

سجاد;215386 نوشت:
با عرض سلام و احترام خدمت جناب behrooz_313 گرامی و تشکر از سئوالتان

اگر منظور شما مواردی است که زن واجب است از شوهر اطاعت نماید مانند تمکین و خروج از منزل می باشد اما در همین موارد هم اطاعت بی چون و چرا صدق نمی کند چرا که موارد استثنایی دارد و اصولا این تعبیر در مسائل شرعی ،مقرون به صحت نیست .

همیشه سالم و پیروز باشید

خب من دقیقا منظورم همینه که مواردی که مرد حق داره و حق نداره رو بیان کنید
چون بعضی از به اصطلاح خشکه مقدس ها رو میبینم که دارن با زنشون مثل برده ها رفتا میکنن
و مثلا چون با باجناقش مشکل دارن
دیدن خواهرش و حتی تلفنی حرف زدنش رو هم منع کرده
فعلا یه مقاله یا توضیحی ندیدم که این موارد و حدود اختیارات شوهر رو بیان کرده باشه
ممنون میشم این موارد رو توضیح بدین
یا اگر صلاح میدونید تاپیکی با عنوان حدود اختیارات شوهر رو ایجاد کنیم
با تشکر...

behrooz_313;215419 نوشت:
خب من دقیقا منظورم همینه که مواردی که مرد حق داره و حق نداره رو بیان کنید
چون بعضی از به اصطلاح خشکه مقدس ها رو میبینم که دارن با زنشون مثل برده ها رفتا میکنن
و مثلا چون با باجناقش مشکل دارن
دیدن خواهرش و حتی تلفنی حرف زدنش رو هم منع کرده
فعلا یه مقاله یا توضیحی ندیدم که این موارد و حدود اختیارات شوهر رو بیان کرده باشه
ممنون میشم این موارد رو توضیح بدین
یا اگر صلاح میدونید تاپیکی با عنوان حدود اختیارات شوهر رو ایجاد کنیم
با تشکر...

***حدود اختیارات شوهر در تکلیف به زن***

نوع پوشش و حجاب و نوع رفتار و گفتار با دیگران و نوع نشست و برخاست و خروج از خانه و اموالی که برای شوهر است و زن میخواهد از آنها استفاده نماید باید از شوهرش اجازه بگیرد.اگر اموال برای زن باشد لزومی ندارد که از همسرش اجازه بگیرد.ولی باز هم مشورت کردن با همسرش خوب است.آنکه میگوئید با همسرشان مثل برده ها رفتار میکنند آن مشگل شخصی خودشان است .بعلت مسائل و مشگلات گوناگون . دیگر واردش نمیشویم.و اینکه میگویید با باجناقش مشگل دارد حتما باجناقش با دین مشگل دارد و مرد صلاح میداند که خواهرش با باجناقش حرف نزند چون مرد عاقبت این کار را میداند و این اسمش خشکه مذهب نیست.از نظر شما خشکه مذهب است.به طور کلی دین اجازه نمیدهد که زن با هر نامحرمی صحبت کند.

با سلام
به نظر من اطاعت از مرد كه همانطور خدا دستور داده بسيار امر پسنديده است چونكه موجب حفظ بنيان خانواده ميشود.
در ضمن رضايت مرد از زن باعث آرامش ميشه
من خودم همين احساس رو دارم و رضايت شوهرم رو با هيچ چيز عوض نميكنم
البته در بعضي موارد بعضي مردها ممكنه كه بيش از حد حساسيت به خرج بدن كه اين خودشم موجب ويراني خانواده ميشه

يك سوالي دارم

مردي را ميشناسم كه به همسرش تكليف ميكند كه در مقابل نامحرم پوششي نداشته باشد - تكليف زن در اين مورد چيست؟

arezo;216141 نوشت:
يك سوالي دارم

مردي را ميشناسم كه به همسرش تكليف ميكند كه در مقابل نامحرم پوششي نداشته باشد - تكليف زن در اين مورد چيست؟

یقینا چون خلاف نظر خدا نظر میده
نباید اطاعت کرد

arezo;216141 نوشت:

با سلام و احترام

در فرض سوال،زن نباید از مرد اطاعت نماید.

رساله مراجع،م2433

در این مورد زن نباید از شوهرش اطاعت کند.

موضوع قفل شده است