درسهای قیام اباعبدالله الحسین (ع)

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
درسهای قیام اباعبدالله الحسین (ع)

قیام اباعبدالله الحسین (ع) چه درسهائی به بشریت آموخت؟

[=tahoma][=&quot]بنام خدا[/]
[=&quot][/]
[/]

[=tahoma][=&quot][/][/]
[=tahoma][=&quot]
[/]
[/]
[=tahoma][=&quot]حسين بن على در سخنان و خطابه‏هاى خودش، آنجا كه از امر به معروف و نهى از منكر صحبت مى‏كند، همواره صحبتش اين است: «و على الاسلام السلام اذ قد بليت الامة براع مثل يزيد»، «انى لم اخرج اشرا و لا بطرا و لا مفسدا و لا ظالما و انما خرجت لطلب الاصلاح فى امة جدى‏». بعد از بيست‏ سى سال كه اين حرفها فراموش شده بود، حسين بن على به نام يك نفر مصلح و اصلاح طلب كه بايد در امت اسلام اصلاح ايجاد كرد، قيام كرد و به مردم عشق و ايده آل داد. ركن اول حماسه زنده شدن يك قوم همين است.
[/]
[/]
[=tahoma][=&quot]
[/]
[/]
[=tahoma][=&quot]ملتى شخصيت دارد كه حسن استغنا و بى نيازى در او باشد. اينهاست درسهاى آموزنده‏اى كه از قيام حسين بن على بايد آموخت. او حس استغنا و بى نيازى به مردم داد. روزى كه مى‏خواهد از مكه حركت كند، يك ذره قيام خودش را مشروط نمى‏كند و اين طور مى‏فرمايد: «خط الموت على ولد ادم‏» و در آخر خطبه مى‏فرمايد: «فمن كان فينا باذلا مهجته موطنا على لقاء الله نفسه، فليرحل معنا فاننى راحل مصبحا ان شاء الله تعالى‏» من فردا صبح حركت مى‏كنم، هر كس كه آماده جانبازى است و حاضر است‏ خون قلب خودش را در راه ما بريزد و تصميم به ملاقات حق گرفته است، فردا صبح حركت كند كه من رفتم. ديگر بيش از اين حرفى نيست. اين مقدار استغنا قطعا در دنيا نظير ندارد.[/][/]
[=tahoma]
[=&quot] [/]
[/]
[=tahoma][=&quot]از اين بالاتر شب عاشوراست كه اصحاب و اهل بيتش را جمع مى‏كند و از آنها تمجيد و تشكر مى‏كند. بعد به آنها مى‏گويد: بدانيد از همه شما متشكر و ممنونم، ولى بدانيد كه دشمنان با شما كارى ندارند و اگر بخواهيد برويد مانع شما نمى‏شوند، من هم از نظر شخص خودم كه با من بيعت كرده‏ايد بيعت‏خودم را از دوش شما برداشتم و محظور بيعت هم با من نداريد، هر كس مى‏خواهد برود آزاد است. حسين عليه السلام از اهل بيت و اصحابى كه در باره آنها گفته است كه اهل بيتى بهتر و با وفاتر از اينها سراغ ندارم، اين مقدار استغنا نشان مى‏دهد و هرگز سخنانى از اين قبيل كه من را تنها نگذاريد، من غريبم، مظلومم، بيچاره‏ام، نمى‏گويد. البته تكليف دين خدا را بر نمى‏دارد، لذا با افراد كه اتمام حجت مى‏كرد، اگر در آنها تمايل به ماندن نمى‏ديد به آنها مى‏گفت از اين صحنه دور بشويد زيرا من نمى‏خواهم شما به عذاب الهى گرفتار شويد، چون اگر از كسى استمداد كنم و او صداى استمداد مرا بشنود و مرا مدد نكند، خداوند او را به عذاب جهنم مبتلا خواهد كرد. اين درس استغنا درس كوچكى نبود. همين استغنا بود كه بعدها روحيه استغنا به وجود آورد و چقدر قيامها و نهضتها به وجود آمد! [/][/]
[=tahoma][=&quot]
[/]
[/]
[=tahoma][=&quot]حسين بن على درس غيرت به مردم داد، درس تحمل و بردبارى به مردم داد، درس تحمل شدايد و سختيها به مردم داد. اينها براى ملت مسلمان درسهاى بسيار بزرگى بود. پس اينكه مى‏گويند حسين بن على چه كرد و چطور شد كه دين اسلام زنده شد، جوابش همين است كه حسين بن على روح تازه دميد، خونها را به جوش آورد، غيرتها را تحريك كرد، عشق و ايده‏آل به مردم داد، حس استغنا در مردم به وجود آورد، درس صبر و تحمل و بردبارى و مقاومت و ايستادگى در مقابل شدايد به مردم داد، ترس را ريخت، همان مردمى كه تا آن مقدار مى‏ترسيدند، تبديل به يك عده مردم شجاع و دلاور شدند.
[/]
[/]
[=tahoma]
[=&quot][/]
[/]
[=tahoma][=&quot]اين داستان معروف است،مى‏گويند: نادر در يكى از جنگهايش سربازى را ديد كه فوق العاده شجاع و دلير بود و از شجاعت و دلاورى او اعجاب مى‏كرد. يك روز او را خواست، گفت: تو با اين شجاعت و دلاورى‏ات، آن روزى كه افاغنه ريختند به اصفهان غارت كردند و كشتند كجا بودى؟ گفت: من اصفهان بودم. گفت: تو اصفهان بودى و افاغنه آمدند و آنهمه جنايت كردند؟ گفت: بله بودم. گفت: پس آن روز شجاعتت كجا بود؟ گفت: آن روز نادرى نبود، مقدارى از شجاعتى كه امروز من دارم از روحيه نادر دارم، تو را كه مى‏بينم غيرت من تحريك مى‏شود، شجاع و دلير و دلاور مى‏شوم. [/][/]
[=tahoma][=&quot]
[/]
[/]
[=tahoma][=&quot]اينكه من تاكيد مى‏كنم كه حماسه حسينى و حادثه كربلا و عاشورا بايد بيشتر از اين جنبه مورد استناد ما قرار بگيرد، به خاطر همين درسهاى بزرگى است كه اين قيام مى‏تواند به ما بياموزد. من مخالف رثاء و مرثيه نيستم، ولى مى‏گويم اين رثاء و مرثيه بايد به شكلى باشد كه در عين حال آن حس قهرمانى حسينى را در وجود ما تحريك و احيا كند. حسين بن على يك سوژه بزرگ اجتماعى است. حسين بن على در آن زمان يك سوژه بزرگ بود، هر كسى كه مى‏خواست در مقابل ظلم قيام كند، شعارش‏«يا لثارات الحسين‏» بود. امروز هم حسين بن على يك سوژه بزرگ است، سوژه‏اى براى امر به معروف و نهى از منكر، براى اقامه نماز، براى زنده كردن اسلام، براى اينكه احساسات و عواطف عاليه اسلامى در وجود ما احيا بشود. [/][/]
[=tahoma][=&quot]
[/]
[/]
[=tahoma][=&quot]موفق باشید ...
[/]
[/]
[=tahoma][=&quot] [/][/]
[=tahoma][=&quot]منبع: بنقل از مجموعه آثار استاد شهید مرتضی مطهری، ج 17.[/][/]
[=tahoma][=&quot] [/][/]

1-حمایت از ولی امر
2- حمایت از حقوق مردم
3- افشای باطل