چرا باید توبه کنیم؟؟؟

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا باید توبه کنیم؟؟؟

[=&quot] [/]

[=&quot]هوالعالم[/][=&quot]

با سلام خدمت کارشناسان محترم:

سوالی داشتم در مورد استغفار روزانه:

چرا ما باید همش توبه کنیم؟؟
چرا باید در روز اینقدر ذکر توبه رو بگیم؟؟مگه چه کار بدی میکنیم؟؟

مثلا من روزی که تنها تو خونه ام و اصلا بیرون نمیرم،چه گناهی میکنم که باید استغفار کنم؟؟

مگه استغفار واسه گناه نیست؟؟واسه انجام ندادن مستحبات که نیاز نیست توبه کنیم!!!!

یعنی تمام ذکر توبه مان برای گناه های احتمالی ست که ناخواسته انجام میدیم؟؟
یه وقتایی ادم میدونه که گناه کرده و توبه میکنه.اما یه وقتایی متوجه نمیشه.این استغفار روزانه ما برای این گناهان ناخواسته است؟؟که شاید هم انجام نشه!

حالا اگر در یک روز اصلا شرایط گناه نباشه.مثلا همینکه تمام روز تو خونه باشم و مشغول درس.آیا باز هم باید آخر شب توبه کنم؟؟؟

پیشاپیش ممنون

اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم[/][=&quot][/]

[=&quot] [/]

[=&quot][/][=&quot][/]

maedeh-r;212105 نوشت:

[=&quot]هوالعالم[/]

[=&quot]با سلام خدمت کارشناسان محترم:[/]

[=&quot]سوالی داشتم در مورد استغفار روزانه:[/]

[=&quot]چرا ما باید همش توبه کنیم؟؟[/]
[=&quot]چرا باید در روز اینقدر ذکر توبه رو بگیم؟؟مگه چه کار بدی میکنیم؟؟[/]

[=&quot]مثلا من روزی که تنها تو خونه ام و اصلا بیرون نمیرم،چه گناهی میکنم که باید استغفار کنم؟؟[/]

[=&quot]مگه استغفار واسه گناه نیست؟؟واسه انجام ندادن مستحبات که نیاز نیست توبه کنیم!!!![/]

[=&quot]یعنی تمام ذکر توبه مان برای گناه های احتمالی ست که ناخواسته انجام میدیم؟؟[/]
[=&quot]یه وقتایی ادم میدونه که گناه کرده و توبه میکنه.اما یه وقتایی متوجه نمیشه.این استغفار روزانه ما برای این گناهان ناخواسته است؟؟که شاید هم انجام نشه![/]

[=&quot]حالا اگر در یک روز اصلا شرایط گناه نباشه.مثلا همینکه تمام روز تو خونه باشم و مشغول درس.آیا باز هم باید آخر شب توبه کنم؟؟؟[/]

[=&quot]پیشاپیش ممنون[/]

[=&quot]اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم[/]

سلام. بله ذكر استغفار براي گناهان خواسته و ناخواسته هست. يكسري كارها هست كه اصلا شايد شما ندوني كه گناه است و با خيال راحت انجام بدي. ذكر استغفار اينجا خيلي كمكت ميكنه كه اين گناهان هم پاك بشه. اگر روزي هم احساس كردي كه گناه نكردي باز هم آخر شب كافيه يكبار بگي استغفرالله. همين.

[=&quot]هوالعالم[/]

[=&quot]با سلامی دوباره[/]

[=&quot]ممنون از پاسخگوییتون[/]

[=&quot]حالا میشه چند تا ازین گناهان ناخواسته رو نام ببرید؟؟[/]

[=&quot]بعضی از گناهان واضح اند.مثل بد حجابی یا دروغگویی.فرد بد حجاب یا دروغگو میدونه که حجابش بده یا دروغ گفته.[/]

[=&quot]اما یکی حواسش نیست و غیبت یکیو میکنه و این استغفار میتونه برای بخشش این گناه ناخواسته کمک کنه.[/]

[=&quot] [/]

[=&quot]حالا میشه لطف کنید و چند تا ازین گناهان روزمره رو که ممکنه حواسمون نباشه و انجام بدیم رو نام ببرید؟؟[/]

[=&quot]من که به جز غیبت گناه ناخواسته ای پیدا نکردم.نه اینکه ادم خوبی باشم ها!!!نه[/]

[=&quot]اما چون حس میکنم گناه ها به نیت و افکار ادمیه،پیدا کردن چنین گناهانی برام سخت شده.[/]

[=&quot]ممنون[/]

maedeh-r;212669 نوشت:

[=&quot]هوالعالم[/]

[=&quot]با سلامی دوباره[/]

[=&quot]ممنون از پاسخگوییتون[/]

[=&quot]حالا میشه چند تا ازین گناهان ناخواسته رو نام ببرید؟؟[/]

[=&quot]بعضی از گناهان واضح اند.مثل بد حجابی یا دروغگویی.فرد بد حجاب یا دروغگو میدونه که حجابش بده یا دروغ گفته.[/]

[=&quot]اما یکی حواسش نیست و غیبت یکیو میکنه و این استغفار میتونه برای بخشش این گناه ناخواسته کمک کنه.[/]

[=&quot]حالا میشه لطف کنید و چند تا ازین گناهان روزمره رو که ممکنه حواسمون نباشه و انجام بدیم رو نام ببرید؟؟[/]

[=&quot]من که به جز غیبت گناه ناخواسته ای پیدا نکردم.نه اینکه ادم خوبی باشم ها!!!نه[/]

[=&quot]اما چون حس میکنم گناه ها به نیت و افکار ادمیه،پیدا کردن چنین گناهانی برام سخت شده.[/]

[=&quot]ممنون[/]

با سلام. مثلا ممكن است حرفي زده باشي كه خودت متوجه نباشي اما باعث دلخوري دوست، پدر و مادر يا حتي خواهر و برادرت شده باشي.

بدهكار باشي و موقع دادن بدهي كم و زياد شده باشه.

در مورد كسي قضاوت نادرست كرده باشي حتي در ذهنت.

به كسي حسادت كرده باشي حتي يك لحظه.

قولي داده باشي و پشت گوش بندازي يا هي معطل كني.

و خيلي گناهان كوچك ديگر.

سلام
استغفار حضرت ختمی مرتبت که معصوم بالاطلاق از گناه بودند(اعم از خواسته یا ناخواسته)
چنین توجیه شده
که برای عبودیت پروردگار عالم! آنقدر درجه و مقام است که حتی ایشان که اکمل عباد و آقای عباد اولین و آخرین هستند! باز خود را قاصر از عبودیتی کامل از آنچه در طول روز انجام می دادند؛ می دیدند.
استغفار خود مرتبه ای از عرفان و آگاهی عبد به مقام والای ربوبیت است

سید علی جان;212813 نوشت:

با او
سلام
ببخشید من چیزی متوجه نشدم میشه واضح تر توضیح بدین؟؟
ممنون
اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم

نقل قول:
با او
:Gig:
سلام
استغفار يك مقام و حالتي است كه عبد دائما خود را قاصر از عبادت خدا دانسته! و با استغفار به اين امر اقرار مي كند.
از نشانه هاي اهل حق اين است كه روز به روز خشوع و تواضع انها و يك نوع ترس خاص در آنها زياد مي شود.
در واقع وقتي عبد چنين حالاتي را تجربه مي كند! و مقام و عظمت و كبر خدا را احساس مي كند! خواه نا خواه به كرنش مي افتد و زبان به استغفار باز مي كند.
شنيديد وقتي امام سجاد عليه السلام به نماز مي ايستادند چطور رعشه به اندام مبارك ايشان مي افتاد و... وقتي از حضرتش مي پرسيدند كه چرا همچين حالتي بهتون دست ميده مي فرمودند واي بر شما
بنده وقتي در محضر ربوبيت قرار مي گيرد و عظمت خدا را مي بيند! در انجام فريضه او احساس قصور مي كند(نقل به مضمون)

[="tahoma"]به نام خدا
با سلام

maedeh-r;212105 نوشت:
هوالعالم
با سلام خدمت کارشناسان محترم:
سوالی داشتم در مورد استغفار روزانه:
چرا ما باید همش توبه کنیم؟؟
چرا باید در روز اینقدر ذکر توبه رو بگیم؟؟مگه چه کار بدی میکنیم؟؟
مثلا من روزی که تنها تو خونه ام و اصلا بیرون نمیرم،چه گناهی میکنم که باید استغفار کنم؟؟
مگه استغفار واسه گناه نیست؟؟واسه انجام ندادن مستحبات که نیاز نیست توبه کنیم!!!!
یعنی تمام ذکر توبه مان برای گناه های احتمالی ست که ناخواسته انجام میدیم؟؟
یه وقتایی ادم میدونه که گناه کرده و توبه میکنه.اما یه وقتایی متوجه نمیشه.این استغفار روزانه ما برای این گناهان ناخواسته است؟؟که شاید هم انجام نشه!
حالا اگر در یک روز اصلا شرایط گناه نباشه.مثلا همینکه تمام روز تو خونه باشم و مشغول درس.آیا باز هم باید آخر شب توبه کنم؟؟؟

ابتدا اجازه بفرماييد يك مقدمه در باب توبه و استغفار عرض كنيم و سپس به پاسخ اصلي سوال شما بپردازيم .
با توجه به تفاوت مرتبه افراد و تفاوت درجات ، تفاوت مراتب توبه و استغفار نيز وجود دارد .
بدين معنا كه گاه توبه و يا استغفار بواسطه گناهي است كه فردي انجام داده است يا واجبي كه ترك نموده اما گاهي فرد بواسطه افزايش مراتب ايمان، از ترك مستحبات هم استغفار مي كند يا از انجام مكروهات و مباحات طلب مغفرت مي كند جمله ي معروف حسنات الابرار سيئات المقربين ، نآظر به اين معناست .
و گاه فردي مانند پيامبران (ع) و معصومين (ع) بواسطه شدت قرب الهي و درك مقام ربوبي ، از اندك بودن عبوديت خود نسبت به مقام عظماي ربوبيت اظهار شرمندگي و استغفار مي كنند .اينان حتي از اينكه لحظه اي از توجه به مقام ربوبيت حضرت حق ، غفلت نمايند ، استغفار مي كنند .
به عنوان مثال حضرت امام زين العابدين (ع) در مناجات خود مي فرمايند :
" استغفرک من کلِّ لذّة بغیر ذکرک و من کلّ راحة بغیر اُِنسک و من کلّ سرور بغیر قربک و من کلّ شغل بغیر طاعتک؛ خدایا، آمرزش می خواهم از هر راحتی و آسودگی که جز از طریق انس با تو حاصل آید، از هر سرور و شادی که به جز از راه قرب به تو حاصل شود؛ از هر کاری به جز طاعت تو درخواست مغفرت می کنم"(1)
لذا در باب استغفار و توبه بايد به اين تفاوت درجات ، عنايت داشت .

(1)- مفاتیح الجنان، مناجات ذاکرین[/]

[="tahoma"]و اما پرسش شما :
البته ميان توبه و استغفار تفاوتهايي وجود دارد (1) اما نه ماندن در خانه به معناي گناه نكردن است و نه همه ي گناهان در بد حجابي و غيبت و دروغ و تهمت و ... خلاصه مي شوند .
غفلت يكي از آفاتي است كه همواره دامنگير نفس ما مي شود و از انجام فرائض و ترك محرمات ، ما را باز مي دارد .
بسياري از واجبات - كه مورد تاكيد واقع شده اند - از ليست بايد و نبايد هاي عملي ما به عنوان يك مسلمان ، حذف شده اند در حالي كه غفلت از انها به اين معنا نيست كه ما در مقابل فرضا ترك اين واجبات مورد مواخذه قرار نگيريم و يا تاثير وضعي ترك واجب يا انجام فعل حرامي - خداي ناكرده - در زندگي ما مشهود نگردد .
شايد ارائه چند مثال ،توضيحات را ملموس تر نمايد :
ما در آموزه هاي دينيمان تاكيد بسياري بر اين مساله داريم كه مسلمان بايد از حال همسايه اش آگاه باشد نسبت به او وظايفي دارد تا جايي كه در روايات وارد شده است :

« ما آمن بى من بات شبعاناً و جاره المسلم جائع»
«هر كس كه سير بخوابد ، ولى همسايه‏اش گرسنه باشد، به من ايمان نياورده است» (2)
اما متاسفانه غالبا ما از حال همسايگانمان بي خبريم و اين گناهي است كه بوفور مرتكب مي شويم و واجبي است كه دائما ترك مي كنيم و از آن غافليم . حتي اگر غفلت هم نداشته باشيم متاسفانه در انجامش اهمال مي كنيم .

(1)- تفاوت توبه با استغفار آن است که استغفار، طلب غفران و آمرزش از خداوند است؛ در حالی که توبه بازگشت به سوی پروردگار ، توأم با پشیمانی از معصیت انجام گرفته می‏باشد. آیه شریفه"وَ أَنِ اسْتَغْفِرُوا رَبَّکُمْ ثُمَّ تُوبُوا اِلَیْهِ "هود/3 به تفاوت آن دو اشاره دارد.
(2)- بحار الانوار، ج‏71، ص‏152[/]

[="tahoma"]يا در آيه 12 سوره مباركه حجرات مي خوانيم : " يا ايها الذين آمنوا اجتنبوا كثيرا من الظن ان بعض الظن اثم "
اى كسانى كه ايمان آورده ‏ايد از بسيارى از گمانها بپرهيزيد كه پاره‏ اى از گمانها گناه است
حال قضاوت نماييد چقدر در مورد ديگران گمانه زني نادرست داريم كه آن را صحيح تلقي مي كنيم در حالي كه در منزل و در اتاق خويش تنهاييم و نزد كسي هم بازگو نمي كنيم در حالي كه به نص صريح قرآن اكثر اين گمانه زني ها ، گناه است .
و يا تنها در منزل در حال انجام امور مباحي هستيم در حالي كه واجب ترك شده اي داريم يا امر مهم ديگري را معلق رها كرده ايم يا ...
از امام صادق (ع) نقل شده كه فرمودند : من اصبح و لم یهتم بامور المسلمین فلیس منهم و من سمع رجلا ینادی یا للمسلمین فلم یجبه فلیس بمسلم ». (1)
هرکس صبح کند بدون آنکه قصدش رسیدگی به امور مسلمانان باشد، از مسلمانان نیست و هرکس صدای فردی را بشنود که مسلمانان را به یاری می طلبد و به یاری او نشتابد، مسلمان نیست.
اينها و بسياري از واجبات تعطيل شده ديگر يا خداي ناكرده سوء ظن ها يا سوء نيتها كه عارض نفس ما مي شوند ، همگي گناهاني هستند كه حتي در تنهايي ها هم غفلتا مرتكب مي شويم و در اكثر موارد ، دامنه اين ترك واجبات يا انجام چنين محرماتي به ساير جنبه هاي عمومي تر زندگيمان نيزرسوخ و نفوذ نموده و موجبات گناهان جديد تري را فراهم مي كنند كه از همه ي اينها به خداي بزرگ پناه مي بريم .

(1)- کافی، ج 2، ص 164[/]

[="tahoma"]گذشته از همه ي آنچه عرض شد ، استغفار ، تنها مربوط به گناهان همان روز يا همان ساعت نيست بلكه ممكن است ما در گذشته گناهي مرتكب شده باشيم كه اثر وضعي آن امروز در زندگيمان نمود يافته باشد اما ندانيم اين مشكل يا گرفتاري امروز ، ناشي از انجام مثلا كدام گناه بوده است .
حضرت علي (ع) در فراز هاي ابتدايي دعاي كميل اثرات وضعي برخي از گناهان را معرفي نموده و از خداوند متعال در خصوص ارتكاب آنها طلب آمرزش مي كنند و مي فرمايند :
اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِيَ الذُّنُوبَ الَّتِي تَهْتِكُ الْعِصَمَ‏
خدايا ببخش آن گناهانى را كه پرده عصمتم را مى‏درد
اللهم اغفر لی الذنوب التی تنزل النقم
خدايا ببخش آن گناهانى را كه بر من كيفر عذاب نازل مى‏كند
اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِيَ الذُّنُوبَ الَّتِي تُغَيِّرُ النِّعَمَ‏
خدايا ببخش آن گناهانى را كه نعمتها را بر من تغيير مي دهد
اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِيَ الذُّنُوبَ الَّتِي تَحْبِسُ الدُّعَاءَ
خدايا ببخش آن گناهانى را كه مانع قبول دعاهايم مى‏شود
اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِيَ الذُّنُوبَ الَّتِي تُنْزِلُ الْبَلاَءَ
خدايا ببخش آن گناهانى را كه بر من بلا مى‏فرستد
توجه و دقت در اين فراز ها نشان مي دهد كه گرفتاريها و بلاها و ... نتيجه و اثر وضعي گناهاني است كه قبلا مرتكب شده ايم .
درواقع هر گناهي اثر وضعي خاصي دارد كه ما از آن غافليم مثلا گناهي خاص ، موجب مي شود بلا بر انسان نازل شود يا گناه ذخاص ديگر موجب تغيير نعمت يا حبس دعا مي شود و ما چون از عواقب گناهان بي خبريم و از تاثيرات وضعي آنها در زندگيمان غافليم ، ممكن است در گذشته يا حال از ارتكاب آنها اجتناب نكنيم يا گناهاني در گذشته انجام داده باشيم و اكنون بازخورد منفي آن در زندگيمان آشكار شده باشد اما ندانيم كه اين مشكل يا گرفتاري مربوط به يك گناه در گذشته است لذا ما بايد دائما در حال استغفار باشيم و يا حداقل اوقات خاصي كه براي استغفار توصيه شده را ناديده نگيريم .
استغفار صرفا براي گناهان همين امروز ما نيست بلكه مجموعا و در كل از جميع گناهاني كه از ما صادر شده است از درگاه ربوبي حضرت حق ، بخشش و عفو مي طلبيم تا از سر بخشندگي و بنده نوازي آنها را ببخشد و از عقوبات دنيوي و اخروي آنها ، مصونمان نمايد .
موفق باشيد
[/]

maedeh-r;212105 نوشت:
هوالعالم با سلام خدمت کارشناسان محترم: سوالی داشتم در مورد استغفار روزانه: چرا ما باید همش توبه کنیم؟؟ چرا باید در روز اینقدر ذکر توبه رو بگیم؟؟مگه چه کار بدی میکنیم؟؟ مثلا من روزی که تنها تو خونه ام و اصلا بیرون نمیرم،چه گناهی میکنم که باید استغفار کنم؟؟ مگه استغفار واسه گناه نیست؟؟واسه انجام ندادن مستحبات که نیاز نیست توبه کنیم!!!! یعنی تمام ذکر توبه مان برای گناه های احتمالی ست که ناخواسته انجام میدیم؟؟ یه وقتایی ادم میدونه که گناه کرده و توبه میکنه.اما یه وقتایی متوجه نمیشه.این استغفار روزانه ما برای این گناهان ناخواسته است؟؟که شاید هم انجام نشه! حالا اگر در یک روز اصلا شرایط گناه نباشه.مثلا همینکه تمام روز تو خونه باشم و مشغول درس.آیا باز هم باید آخر شب توبه کنم؟؟؟ پیشاپیش ممنون

باسلام خدمت دوست عزیز
یک جمله هم بنده عرض کنم
کمترین خطایی که بنده، در درگاه الهی انجام می دهد، ولو به ظاهر گناه علنی نکرده باشد، غفلت است،
بله غفلت از گناهان است.
خداوند در سوره الأعراف آیه 205 می فرماید: وَ اذْكُرْ رَبَّكَ في‏ نَفْسِكَ تَضَرُّعاً وَ خيفَةً وَ دُونَ الْجَهْرِ مِنَ الْقَوْلِ بِالْغُدُوِّ وَ الْآصالِ وَ لا تَكُنْ مِنَ الْغافِلينَ‏. پروردگارت را به حالت تضرع و خشیت یاد کن.... و از غافلین مباش.
یاد خدا از واجبات است، نه فقط هنگام نماز، به حالت امر در قرآن آمده است که: طه : 124 وَ مَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْري فَإِنَّ لَهُ مَعيشَةً ضَنْكاً وَ نَحْشُرُهُ يَوْمَ الْقِيامَةِ أَعْمى‏. هر کس از یاد خدا اعراض کند زندگی سختی خواهد داشت و در روز قیامت کور محشور می شود. زندگی ضنک، که در آیه آمده، در بعضی از روایات به معنی فشار قبراست.
بله، باید از غفلتهایمان به خدا برگردیم و توبه کنیم.
اصلا خود نمازهایمان هم غلفت است، کجاتوجه به خداست، از نمازهایمان هم باید توبه کنیم
فکر می کنید،علت این که بعد از نمازهای واجب، مستحب است که ذکر استغفرالله و اسئله التوبه...، را بگوییم برای چیست؟ با این که کسی که نماز می خواند، واجبش را انجام داده، گناهی نکرده که بخواهد توبه کند!
بنده فکر می کنم، توبه اش بخاطراین است که یعنی خدایا ببخش که این نمازم جسارت به تو بود، به اسم توجه به تو، در نزدیکترین حالت به تو، به فکر چیزی که نبودم، تو بودی. توبه از همین نماز دست و پا شکسته.
خنده دار تر این که بر خدا منت هم می گذاریم، می گوییم خدایا ببین، من وظیفه ام را انجام دادم، نمازم را خوانده ام، حالا نوبت توست که به وظیفه ات عمل کنی، چرا فلان حاجت مرا نمی دهی؟
شادباش از عمل دست و پا شکسته، به عبارتی، عجب و خودپسندی و راضی شدن به عمل خویش، از بزرگترین گناهان جوانحی است.
اکثر بزرگانی که به زمین خورده اند، از اعمال خوبشان بوده، نه از اعمال بدشان، اکثر گنهکاران که نجات پیدا کرده اند، از شرمساریشان بخاطر گناهشان بوده در مقام الهی، خودشان را حقیر شمردند و بالا رفتن.
خیلی خطرناکه که انسان،عمل خودش را عددی محسوب کنه، همین جاست که دیگه پیشرفت نمی کنه.
دانه گندم اگر بخواهد،تکبر کند و زیر خاک نرود، بیش از 13 روز تازه نمی ماند، آنهم روز طبیعت، به صحرا انداخته می شود.
اما اگر خاک به سرشود، و زیر خاک برود، بعد از مدتی سر از خاک برداشته، قد علم می کند و رشد می نماید و دارای خاصیت برای دیگران خواهد بود.

[=&quot]بسم الله[/]

[=&quot]
[/]

[=&quot]با سلامی دوبار[/]

[=&quot]
[/]

[=&quot]یکی از مواردی که گفتین باید براش استغفار کنیم،" قضاوت اشتباه درمورد کسی حتی در ذهنمان" بود[/]

[=&quot]چرا چنین چیزی گناهه؟؟[/]

[=&quot]میگیم نباید غیبت کنیم چون داریم پیش کسی در مورد کس دیگه ای بد میگیم و این باعث میشه و ذهنیت افراد درباره شخص غائب بد بشه.واین با عقل هم سازگاره که کار بدیه.[/]

[=&quot]میگیم نباید تهمت بزنیم چون به وضوح کار بدیه.قضاوت اشتباه پیش دیگران...[/]

[=&quot]در این موارد یه جور حق الناس گردن ادم میفته.پای سه نفر در میونه.و اینه که بده[/]

[=&quot]اما چرا قضاوت اشتباه در ذهن گناهه؟؟[/]

[=&quot]اون هم در یک لحظه!!!![/]

[=&quot]
[/]

[=&quot]خب بنده به اشتباه در یک لحظه فکر بدی درمورد طرفم میکنم.دست خود ادم که نیست.فکره دیگه!!!!یه لحظه میاد.[/]

[=&quot]مهم اینه که این بدبینی رو پیش کس دیگه ای بازگو نکنم.[/]

[=&quot](البته به نظر بنده حقیر)[/]

[=&quot]
[/]

[=&quot]حالا میشه بفرمایید چطور میشه که ما در زندگی روزمره و با این همه ازتباطات اجتماعی در ذهنمان هم حتی در یک لحظه درباره کسی قضاوت اشتباهی نکنیم؟؟[/]

[=&quot]این یعنی اصلا بهش فکر نکنیم.چون اگه فکر کنیم احتمال داره درست باشه و احتمال داره غلط باشه.پس نباید به هیچی فکر بشه که دچار تناقض میشم!!!!!! [/]

[=&quot] [/]

[=&quot]واینکه اصلا چرا گناهه؟؟[/]

[=&quot] [/]

[=&quot]ممنون[/]

به نام خدا
با سلام

maedeh-r;223997 نوشت:
یکی از مواردی که گفتین باید براش استغفار کنیم،" قضاوت اشتباه درمورد کسی حتی در ذهنمان" بود چرا چنین چیزی گناهه؟؟ میگیم نباید غیبت کنیم چون داریم پیش کسی در مورد کس دیگه ای بد میگیم و این باعث میشه و ذهنیت افراد درباره شخص غائب بد بشه.واین با عقل هم سازگاره که کار بدیه. میگیم نباید تهمت بزنیم چون به وضوح کار بدیه.قضاوت اشتباه پیش دیگران... در این موارد یه جور حق الناس گردن ادم میفته.پای سه نفر در میونه.و اینه که بده اما چرا قضاوت اشتباه در ذهن گناهه؟؟ اون هم در یک لحظه!!!! خب بنده به اشتباه در یک لحظه فکر بدی درمورد طرفم میکنم.دست خود ادم که نیست.فکره دیگه!!!!یه لحظه میاد. مهم اینه که این بدبینی رو پیش کس دیگه ای بازگو نکنم. (البته به نظر بنده حقیر) حالا میشه بفرمایید چطور میشه که ما در زندگی روزمره و با این همه ازتباطات اجتماعی در ذهنمان هم حتی در یک لحظه درباره کسی قضاوت اشتباهی نکنیم؟؟ این یعنی اصلا بهش فکر نکنیم.چون اگه فکر کنیم احتمال داره درست باشه و احتمال داره غلط باشه.پس نباید به هیچی فکر بشه که دچار تناقض میشم!!!!!! واینکه اصلا چرا گناهه؟؟

شما اگر در ذهنتان نسبت به فكر ، عملكرد و يا نيت كسي سوء ظن داشته باشيد ، علاوه بر گناه قلبي ، كم كم در رفتار شما رسوخ نموده و موجبات انجام رفتارهاي نادرستي بر مبناي قضاوت ذهنيتان را بوجود خواهد آورد . سوء ظن آثار و عواقبي دارد كه يكي از آنها بي اعتمادي و گوشه گيري است . وقتي به فردي سوء ظن داشته باشيم نسبت به او بي اعتماد شده از معاشرت با وي پرهيز خواهيم نمود و اگر اين برخورد و قضاوت و سوء ظن در ذهن ما به عنوان يك رفتار قلبي باقي بماند ، كم كم نسبت به بسياري از اطرافيانمان دچار بي اعتمادي خواهيم شد و معاشرت با آنها محدود و يا قطع خواهد گشت و اين رويه ممكن است در خصوص افرادي صورت گيرد كه حقيقتا مورد قضاوت بي جا قرار گرفته باشند . در واقع يك سوء ظن و قضاوت قلبي ، منجر به گناهان علني در آينده خواهد شد و زير بناي بسياري از گناهان را فر اهم خواهد نمود .
امام علی(ع) می‌فرمایند
: «من لم یحسن ظنه استوحش من كل احد» كسی كه بدبین است از همه وحشت دارد.(1)

(1)- فهرست موضوعی غرر، ص 227

اهل سلوك و اخلاق ، سوء ظن را نوعي غيبت قلبي مي دانند به اين معنا كه اگر كسي در دل نسبت به برادر ديني اش بدگمان شده در واقع در دل غيبت او را نموده است علمای اخلاق از آن تعبیر به «عقدالقلب» كرده‌اند و عقد قلب مقدمه غیبت زبانی، تهمت، سخن چینی و... خواهد شد.
از ديگر آثار سوء ، سوء ظن ، از بين رفتن و تباهي عبادت است . امام علي (ع) مي فرمايند :
ایاك ان تسیئی الظن فان سوءالظن یفسد العباده و یعظم الوزر.
از گمان بد دوری كنید زیرا بدگمانی (اثر) عبادت را از بین می‌برد و گناه (انسان) را بزرگ می‌سازد. (1)
و نیز آن حضرت فرمود: لاایمان مع سوءظن. ایمان با سوءظن جمع نمی شود.(2)

(1)- فهرست موضوعی غرر، ص 227 (2)- همان، ص 228

از آثار اجتماعي سوء ظن ، از ميان رفتن رشته مودت و الفت در ميان مسلمانان و برادران ديني است و موجب تفرقه و ترك اعتماد است . حضرت امير (ع) در اين خصوص فرموده اند :
«من غلب علیه سوءالظن لم یترك بینه و بین خلیل صلحا».
بر هر كس بدگمانی غلبه كند هرگونه صلح و صفایی بین او و دوستانش از بین می‌رود (1)
از آيات و روايات استفاده مي شود كه سوءظن (در صورتی كه به مرحله عقد قلب و ترتیب اثر عملی برسد) حرام است. برای اینكه گمان های بد به مرحله باور و عقد القلب نرسد دستور این است كه به تصورات و خاطرات بدی كه احیاناً در ذهن انسان خطور می‌كند اعتنا نكند. و يا توجيهي براي آن بيابد مثلا اگر به منزل يكي از دوستان رفتيم و او در تعارف نمودن ما به درون منزل تعلل نمود ، در خصوص او دچار سوء ظن نشويم و قضاوت نابجا در موردش ننماييم بلكه در دل بگوييم منظورش از اين رفتار ، اهانت به من نبود شايد شرايط پذيرايي از مهمان را نداشته به گونه اي كه اگر من هم در همان شرايط قرار مي گرفتم شايد همين كار را مي كردم ؛ بهر حال همواره يا بايد نسبت به سوء ظن هايي كه به ذهنمان خطور مي كند ، بي اععتنا باشيم و يا وجه احتمالي نيكي را جايگزين آن نموده و با آن وجه نيك ، كدورت سوء ظن را بزداييم .
قرآن با اینكه تنها بعضی از ظنون را گناه می‌داند ولی می‌فرماید: اجتنبوا كثیرا من الظن... از بسیاری از ظنون اجتناب كنید مبادا گرفتار سوءظن حرام شوید.

(1)- فهرست موضوعی غرر، ص 228

موضوع قفل شده است