صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا باید توبه کنیم؟؟؟

علاقه
    خدای خوبم....همسرم.... سوال پرسیدن و فکر کردن و...
    نوشته
    720
    حضور
    15 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    3
    گالری
    42
    صلوات
    4587

چرا باید توبه کنیم؟؟؟

هوالعالم

با سلام خدمت کارشناسان محترم:

سوالی داشتم در مورد استغفار روزانه:

چرا ما باید همش توبه کنیم؟؟
    چرا باید در روز اینقدر ذکر توبه رو بگیم؟؟مگه چه کار بدی میکنیم؟؟

مثلا من روزی که تنها تو خونه ام و اصلا بیرون نمیرم،چه گناهی میکنم که باید استغفار کنم؟؟

مگه استغفار واسه گناه نیست؟؟واسه انجام ندادن مستحبات که نیاز نیست توبه کنیم!!!!

یعنی تمام ذکر توبه مان برای گناه های احتمالی ست که ناخواسته انجام میدیم؟؟
    یه وقتایی ادم میدونه که گناه کرده و توبه میکنه.اما یه وقتایی متوجه نمیشه.این استغفار روزانه ما برای این گناهان ناخواسته است؟؟که شاید هم انجام نشه!

حالا اگر در یک روز اصلا شرایط گناه نباشه.مثلا همینکه تمام روز تو خونه باشم و مشغول درس.آیا باز هم باید آخر شب توبه کنم؟؟؟

پیشاپیش ممنون

اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم

متن کتاب راهکارهای عملی درمان وسواس

****اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم****

2. صلوات ها 5

3.  

علاقه
    قرآن، اهل بيت
    نوشته
    2,058
    حضور
    15 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17932

نقل قول نوشته اصلی توسط maedeh-r نمایش پست ها

هوالعالم

مثلا من روزی که تنها تو خونه ام و اصلا بیرون نمیرم،چه گناهی میکنم که باید استغفار کنم؟؟

یه وقتایی ادم میدونه که گناه کرده و توبه میکنه.اما یه وقتایی متوجه نمیشه.این استغفار روزانه ما برای این گناهان ناخواسته است؟؟که شاید هم انجام نشه!

حالا اگر در یک روز اصلا شرایط گناه نباشه.مثلا همینکه تمام روز تو خونه باشم و مشغول درس.آیا باز هم باید آخر شب توبه کنم؟؟؟

پیشاپیش ممنون

سلام. بله ذكر استغفار براي گناهان خواسته و ناخواسته هست. يكسري كارها هست كه اصلا شايد شما ندوني كه گناه است و با خيال راحت انجام بدي. ذكر استغفار اينجا خيلي كمكت ميكنه كه اين گناهان هم پاك بشه. اگر روزي هم احساس كردي كه گناه نكردي باز هم آخر شب كافيه يكبار بگي استغفرالله. همين.
    از خلق جهان کناره کردیم *

سر رشته عقل پاره کردیم *

کس چاره ما نکرد و ما خود *

بی منت خلق چاره کردیم *

ننمود رهی بجز ره عشق *

هر چند که استخاره کردیم*

5. صلوات ها 5

علاقه
    نوشته
    720
    حضور
    15 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    3
    گالری
    42
    صلوات
    4587

هوالعالم
    با سلامی دوباره
    ممنون از پاسخگوییتون
    حالا میشه چند تا ازین گناهان ناخواسته رو نام ببرید؟؟
    بعضی از گناهان واضح اند.مثل بد حجابی یا دروغگویی.فرد بد حجاب یا دروغگو میدونه که حجابش بده یا دروغ گفته.
    اما یکی حواسش نیست و غیبت یکیو میکنه و این استغفار میتونه برای بخشش این گناه ناخواسته کمک کنه.
    حالا میشه لطف کنید و چند تا ازین گناهان روزمره رو که ممکنه حواسمون نباشه و انجام بدیم رو نام ببرید؟؟
    من که به جز غیبت گناه ناخواسته ای پیدا نکردم.نه اینکه ادم خوبی باشم ها!!!نه
    اما چون حس میکنم گناه ها به نیت و افکار ادمیه،پیدا کردن چنین گناهانی برام سخت شده.
    ممنون

7. صلوات ها 5

علاقه
    قرآن، اهل بيت
    نوشته
    2,058
    حضور
    15 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17932

هوالعالم

با سلامی دوباره

ممنون از پاسخگوییتون

حالا میشه چند تا ازین گناهان ناخواسته رو نام ببرید؟؟

بعضی از گناهان واضح اند.مثل بد حجابی یا دروغگویی.فرد بد حجاب یا دروغگو میدونه که حجابش بده یا دروغ گفته.

اما یکی حواسش نیست و غیبت یکیو میکنه و این استغفار میتونه برای بخشش این گناه ناخواسته کمک کنه.

حالا میشه لطف کنید و چند تا ازین گناهان روزمره رو که ممکنه حواسمون نباشه و انجام بدیم رو نام ببرید؟؟

من که به جز غیبت گناه ناخواسته ای پیدا نکردم.نه اینکه ادم خوبی باشم ها!!!نه

اما چون حس میکنم گناه ها به نیت و افکار ادمیه،پیدا کردن چنین گناهانی برام سخت شده.

ممنون

با سلام. مثلا ممكن است حرفي زده باشي كه خودت متوجه نباشي اما باعث دلخوري دوست، پدر و مادر يا حتي خواهر و برادرت شده باشي.

بدهكار باشي و موقع دادن بدهي كم و زياد شده باشه.

در مورد كسي قضاوت نادرست كرده باشي حتي در ذهنت.

به كسي حسادت كرده باشي حتي يك لحظه.

قولي داده باشي و پشت گوش بندازي يا هي معطل كني.

و خيلي گناهان كوچك ديگر.
    از خلق جهان کناره کردیم *

سر رشته عقل پاره کردیم *

کس چاره ما نکرد و ما خود *

بی منت خلق چاره کردیم *

ننمود رهی بجز ره عشق *

هر چند که استخاره کردیم*

9. صلوات ها 4

نوشته
    509
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    2417

سلام
    استغفار حضرت ختمی مرتبت که معصوم بالاطلاق از گناه بودند(اعم از خواسته یا ناخواسته)
    چنین توجیه شده
    که برای عبودیت پروردگار عالم! آنقدر درجه و مقام است که حتی ایشان که اکمل عباد و آقای عباد اولین و آخرین هستند! باز خود را قاصر از عبودیتی کامل از آنچه در طول روز انجام می دادند؛ می دیدند.
    استغفار خود مرتبه ای از عرفان و آگاهی عبد به مقام والای ربوبیت است

11. صلوات ها 5

علاقه
    نوشته
    720
    حضور
    15 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    3
    گالری
    42
    صلوات
    4587

با او
    سلام
    ببخشید من چیزی متوجه نشدم میشه واضح تر توضیح بدین؟؟
    ممنون

13. صلوات ها 4

نوشته
    509
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    2417

با او

سلام
    استغفار يك مقام و حالتي است كه عبد دائما خود را قاصر از عبادت خدا دانسته! و با استغفار به اين امر اقرار مي كند.
    از نشانه هاي اهل حق اين است كه روز به روز خشوع و تواضع انها و يك نوع ترس خاص در آنها زياد مي شود.
    در واقع وقتي عبد چنين حالاتي را تجربه مي كند! و مقام و عظمت و كبر خدا را احساس مي كند! خواه نا خواه به كرنش مي افتد و زبان به استغفار باز مي كند.
    شنيديد وقتي امام سجاد عليه السلام به نماز مي ايستادند چطور رعشه به اندام مبارك ايشان مي افتاد و... وقتي از حضرتش مي پرسيدند كه چرا همچين حالتي بهتون دست ميده مي فرمودند واي بر شما
    بنده وقتي در محضر ربوبيت قرار مي گيرد و عظمت خدا را مي بيند! در انجام فريضه او احساس قصور مي كند(نقل به مضمون)

ویرایش توسط مشکاة : ۱۳۹۱/۰۲/۲۵ در ساعت ۱۶:۲۷

15. صلوات ها 4

علاقه
    مطالعات و تحقيقات قراني
    نوشته
    1,718
    حضور
    29 روز 8 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    336
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5705

به نام خدا
    با سلام
    هوالعالم
    ابتدا اجازه بفرماييد يك مقدمه در باب توبه و استغفار عرض كنيم و سپس به پاسخ اصلي سوال شما بپردازيم .
    با توجه به تفاوت مرتبه افراد و تفاوت درجات ، تفاوت مراتب توبه و استغفار نيز وجود دارد .
    بدين معنا كه گاه توبه و يا استغفار بواسطه گناهي است كه فردي انجام داده است يا واجبي كه ترك نموده اما گاهي فرد بواسطه افزايش مراتب ايمان، از ترك مستحبات هم استغفار مي كند يا از انجام مكروهات و مباحات طلب مغفرت مي كند جمله ي معروف حسنات الابرار سيئات المقربين ، نآظر به اين معناست .
    و گاه فردي مانند پيامبران (ع) و معصومين (ع) بواسطه شدت قرب الهي و درك مقام ربوبي ، از اندك بودن عبوديت خود نسبت به مقام عظماي ربوبيت اظهار شرمندگي و استغفار مي كنند .اينان حتي از اينكه لحظه اي از توجه به مقام ربوبيت حضرت حق ، غفلت نمايند ، استغفار مي كنند .
    به عنوان مثال حضرت امام زين العابدين (ع) در مناجات خود مي فرمايند :
    " استغفرک من کلِّ لذّة بغیر ذکرک و من کلّ راحة بغیر اُِنسک و من کلّ سرور بغیر قربک و من کلّ شغل بغیر طاعتک؛ خدایا، آمرزش می خواهم از هر راحتی و آسودگی که جز از طریق انس با تو حاصل آید، از هر سرور و شادی که به جز از راه قرب به تو حاصل شود؛ از هر کاری به جز طاعت تو درخواست مغفرت می کنم"(1)
    لذا در باب استغفار و توبه بايد به اين تفاوت درجات ، عنايت داشت .

(1)- مفاتیح الجنان، مناجات ذاکرین

ویرایش توسط هدی : ۱۳۹۱/۰۲/۲۶ در ساعت ۰۹:۱۲

17. صلوات ها 6

علاقه
    مطالعات و تحقيقات قراني
    نوشته
    1,718
    حضور
    29 روز 8 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    336
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5705

و اما پرسش شما :
    البته ميان توبه و استغفار تفاوتهايي وجود دارد (1) اما نه ماندن در خانه به معناي گناه نكردن است و نه همه ي گناهان در بد حجابي و غيبت و دروغ و تهمت و ... خلاصه مي شوند .
    غفلت يكي از آفاتي است كه همواره دامنگير نفس ما مي شود و از انجام فرائض و ترك محرمات ، ما را باز مي دارد .
    بسياري از واجبات - كه مورد تاكيد واقع شده اند - از ليست بايد و نبايد هاي عملي ما به عنوان يك مسلمان ، حذف شده اند در حالي كه غفلت از انها به اين معنا نيست كه ما در مقابل فرضا ترك اين واجبات مورد مواخذه قرار نگيريم و يا تاثير وضعي ترك واجب يا انجام فعل حرامي - خداي ناكرده - در زندگي ما مشهود نگردد .
    شايد ارائه چند مثال ،توضيحات را ملموس تر نمايد :
    ما در آموزه هاي دينيمان تاكيد بسياري بر اين مساله داريم كه مسلمان بايد از حال همسايه اش آگاه باشد نسبت به او وظايفي دارد تا جايي كه در روايات وارد شده است :

« ما آمن بى من بات شبعاناً و جاره المسلم جائع»
    «هر كس كه سير بخوابد ، ولى همسايه‏اش گرسنه باشد، به من ايمان نياورده است» (2)
    اما متاسفانه غالبا ما از حال همسايگانمان بي خبريم و اين گناهي است كه بوفور مرتكب مي شويم و واجبي است كه دائما ترك مي كنيم و از آن غافليم . حتي اگر غفلت هم نداشته باشيم متاسفانه در انجامش اهمال مي كنيم .

(1)- تفاوت توبه با استغفار آن است که استغفار، طلب غفران و آمرزش از خداوند است؛ در حالی که توبه بازگشت به سوی پروردگار ، توأم با پشیمانی از معصیت انجام گرفته می‏باشد. آیه شریفه"وَ أَنِ اسْتَغْفِرُوا رَبَّکُمْ ثُمَّ تُوبُوا اِلَیْهِ "هود/3 به تفاوت آن دو اشاره دارد.
    (2)- بحار الانوار، ج‏71، ص‏152

ویرایش توسط هدی : ۱۳۹۱/۰۲/۲۶ در ساعت ۰۹:۵۲

19. صلوات ها 6

علاقه
    مطالعات و تحقيقات قراني
    نوشته
    1,718
    حضور
    29 روز 8 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    336
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5705

يا در آيه 12 سوره مباركه حجرات مي خوانيم : " يا ايها الذين آمنوا اجتنبوا كثيرا من الظن ان بعض الظن اثم "
    اى كسانى كه ايمان آورده ‏ايد از بسيارى از گمانها بپرهيزيد كه پاره‏ اى از گمانها گناه است
    حال قضاوت نماييد چقدر در مورد ديگران گمانه زني نادرست داريم كه آن را صحيح تلقي مي كنيم در حالي كه در منزل و در اتاق خويش تنهاييم و نزد كسي هم بازگو نمي كنيم در حالي كه به نص صريح قرآن اكثر اين گمانه زني ها ، گناه است .
    و يا تنها در منزل در حال انجام امور مباحي هستيم در حالي كه واجب ترك شده اي داريم يا امر مهم ديگري را معلق رها كرده ايم يا ...
    از امام صادق (ع) نقل شده كه فرمودند : من اصبح و لم یهتم بامور المسلمین فلیس منهم و من سمع رجلا ینادی یا للمسلمین فلم یجبه فلیس بمسلم ». (1)
    هرکس صبح کند بدون آنکه قصدش رسیدگی به امور مسلمانان باشد، از مسلمانان نیست و هرکس صدای فردی را بشنود که مسلمانان را به یاری می طلبد و به یاری او نشتابد، مسلمان نیست.
    اينها و بسياري از واجبات تعطيل شده ديگر يا خداي ناكرده سوء ظن ها يا سوء نيتها كه عارض نفس ما مي شوند ، همگي گناهاني هستند كه حتي در تنهايي ها هم غفلتا مرتكب مي شويم و در اكثر موارد ، دامنه اين ترك واجبات يا انجام چنين محرماتي به ساير جنبه هاي عمومي تر زندگيمان نيزرسوخ و نفوذ نموده و موجبات گناهان جديد تري را فراهم مي كنند كه از همه ي اينها به خداي بزرگ پناه مي بريم .

(1)- کافی، ج 2، ص 164

ویرایش توسط هدی : ۱۳۹۱/۰۲/۲۶ در ساعت ۱۰:۲۴

21. صلوات ها 6

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)