این حدیث را شما تفسیر کنید(کارشناس:مجید)

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
این حدیث را شما تفسیر کنید(کارشناس:مجید)

سلام
میلاد دخت نبی اکرم صلی الله علیه و آله در پیش است
یک روایت از امام صادق ع در مورد حضرت فاطمه علیها سلام تقدیم می کنیم و بهترین تفسیر را به رای می گذاریم بنده خودم جایزه نفر اول را می دهم
حدیث این است :
وهی الصدیقه الکبری و علی معرفتها دارت القرون الاولی
و همانا او صدیقه کبری است و بر مدار شناخت او قرون اولیه گذشته است
( بحار ج 43 ص 105 )
اگر تفسیر را از جایی نقل کردید آدرسش را هم بدهید
موفق باشید

[=Arial Black]با صلوات بر محمد وآل محمد
[=Arial Black]با سلام بر ره روان حق و حقیقت و پویندگان راه دین
[=Arial Black]متن کامل روایت و تر جمه آن را خدمتتان عرض می کنم و ان شا الله در فر صت دیکر تفسیر را عر ضه می دارم .
[=Arial Black]بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار ج‏43 105 باب 5
[=Arial Black]6، 15 19 ما، الأمالي للشيخ الطوسي الْحُسَيْنُ بْنُ إِبْرَاهِيمَ الْقَزْوِينِيُّ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ وَهْبَانَ عَنْ عَلِيِّ بْنِ حُبَيْشٍ عَنِ الْعَبَّاسِ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ الْحُسَيْنِ عَنْ أَبِيهِ عَنْ صَفْوَانَ عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ أَبِي غُنْدَرٍ عَنْ إِسْحَاقَ بْنِ عَمَّارٍ وَ أَبِي بَصِيرٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ إِنَّ اللَّهَ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى أَمْهَرَ فَاطِمَةَ (ع) رُبُعَ الدُّنْيَا فَرُبُعُهَا لَهَا وَ أَمْهَرَهَا الْجَنَّةَ وَ النَّارَ تُدْخِلُ أَعْدَاءَهَا النَّارَ وَ تُدْخِلُ أَوْلِيَاءَهَا الْجَنَّةَ وَ هِيَ الصِّدِّيقَةُ الْكُبْرَى وَ عَلَى مَعْرِفَتِهَا دَارَتِ الْقُرُونُ الْأُولَى‏
[=Arial Black]ترجمه:
[=Arial Black]شيخ طوسى در امالى به سندش از امام صادق عليه السّلام روايت كرده كه فرمود:
[=Arial Black]همانا خداوند تبارك و تعالى مهريّه فاطمه را ربع دنيا قرار داد، پس يك چهارم دنيا به آن حضرت تعلّق دارد، و مهريه او را بهشت و جهنّم قرار داد، بنا بر اين دشمنان او داخل جهنّم و آتش مى‏شوند و دوستانش داخل بهشت، و او صدّيقه كبرى است و بر محور معرفت او تاريخ صدر اسلام شكل گرفت.
[=Arial Black]التماس دعا:Gol::Gol::Gol::Gol::Gol:

با سلام

اقوال مختلفی در معنی : عَلَى مَعْرِفَتِهَا دَارَتِ الْقُرُونُ الْأُولَى‏ : گفته شده البته درسند مجاهیلی هم وجود دارند اما معنی درستی دارد .

در بعضی منابع :القرون الاول آمده که اگر اولی باشد بنظر من مناسبترین تفسیر را جناب شیخ قطیفی کرده ، در زیارت جامعه میخوانیم :

روى محمد بن علي بن الحسين بن بابويه قال: حدثنا علي بن أحمد بن موسى والحسين بن ابراهيم بن احمد الكاتب قالا: حدثنا محمد بن ابي عبدالله الكوفي عن محمد بن اسماعيل البرمكي قال: حدثنا موسى بن عبدالله النخعي قال: قلت لعلي بن محمد بن علي بن موسى بن جعفر بن محمد بن علي بن الحسين بن علي ابن ابي طالب عليهم السلام علمني يا ابن رسول الله قولا أقوله بليغا كاملا إذا زرت ....
وان ارواحكم ونوركم وطينتكم واحدة طابت وطهرت بعضها من بعض، خلقكم الله انوارا فجعلكم بعرشه محدقين، حتى من علينا بكم فجعلكم في بيوت أذن الله ان ترفع ويذكر فيها اسمه، فجعل صلاتنا عليكم وما خصنا به من ولايتكم، طيبا لخلقنا، وطهارة لانفسنا، وبركة لنا، وكفارة لذنوبنا، وكنا عنده مسلمين بفضلكم ومعروفين بتصديقنا اياكم، فبلغ الله بكم اشرف محل المكرمين، واعلى منازل المقربين وارفع درجات المرسلين، حيث لا يلحقه لاحق، والا يفوقه فائق، ولا يسبقه سابق، ولا يطمع في ادراكه طامع، حتى لا يبقى ملك مقرب، ولا نبي مرسل ولا صديق ولا شهيد.ولا عالم ولا جاهل.ولا دني ولا فاضل، ولا مؤمن صالح.ولا فاجر طالح، ولا جبار عنيد ولا شيطان مريد، ولا خلق فيما بين ذلك شهيد إلا عرفهم جلالة امركم، وعظم خطركم، وكبر شأنكم، وتمام نوركم، وصدق مقاعدكم، وثبات مقامكم، وشرف محلكم، ومنزلتكم عنده، وكرامتكم عليه، وخاصتكم لديه، وقرب منزلتكم منه، بابي انتم وامي واهلي ومالي واسرتي اشهد الله واشهدكم اني مؤمن بكم وبما آمنتم به، كافر بعدوكم وبما كفرتم به، مستبصر بشأنكم وبضلالة من خالفكم، موال لكم ولاوليائكم، مبغض لاعدائكم ومعاد لهم، سلم لمن سالمكم ...

و با اخبار دیگر تقویت میشود که معرفت وشناخت این بزرگواران که ثمره خلقت هستند جزو سلوک انبیاء ومعیار ومیزان حق از باطل بوده است .

با صلوات بر محمد وال محمد
وسلام بر پویندگان راه حق
در باب قسمت اول حدیث که خدا وند مهریه زهرا (س)رایک چهارم دنیا و بهشت وجهنم قرار داده است با ید به این نکته اشاره کرد که :مهریه زهرا (س)به ظاهر پانصد درهم قیمت زره علی (ع) بود ، واین مبلغی بود که خداوند به وسیله جبرئیل آن را به پیامبر خبر داد تا سنت در مهر زنان باشد.
و در واقع این ها نمی تواند مهر زهرا(س)باشد زیرا عالم به طفیل وجود زهرا(س) خلق شده است لذا خودش از پدر خواهش کرد تا این مهر را رد کند و از خدا بخواهد مهرش را شفاعت گنهکاران امت پدرش قرار دهد .در این هنگام جبرئیل نازل شد و پارجه ی حریریر آورد که در آن نوشته شده بود «مهریه فاطمه زهرا (س)را شفاعت گنهکارن امت قرار داده است .»
فاطمه وصیت کرد که آن پارچه را از زیر کفن روی سینه اش بگذارند و فرمود :روز قیامت که محشور می شوم این پارچه را روی دست بلند می کنم ،و گنهکاران امت پدرم را شفاعت می کنم .[احقاق الحق ج10ص 367 از نز هةالمجالس:ج2ص225]
پیامبر (ص)به علی فرمود :خداوند به من دستور داده که فاطمه (س)را به تو تزویج کنم به خمس یا ربع دنیا . پس کسی که در دنیا تو را دشمن بدارد و روی زمین راه برود ، دنیا بر او حرام وراه رفتن او روی زمین حرام است .(مودةالقربی،همدانی :ص92)
ادامه دارد ...
التماس دعا :Gol::Gol::Gol::Gol::Gol:

حامد;211973 نوشت:
وهی الصدیقه الکبری و علی معرفتها دارت القرون الاولی و همانا او صدیقه کبری است و بر مدار شناخت او قرون اولیه گذشته است

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

و او صدیقه کبری راستگویی بلند مرتبه و بزرگ است که برای شناختن او عمرها گذشته است

یعنی ان قدر بزرگند که نمی شه وصفشون کرد و شناختشون
(اشاره به عظمت و جلال حضرت داره)

یا حجه الله علی حجج الله(س)

با صلوات بر محمد و آل محمد
وبا سلام بر دوستان عزیز و تبریک روز معلم
در ادامه بحث قسمت دوم روایت را مورد بررسی قرار می دهیم که« علی معرفتها دارت القرون الاولی»
خدا وند فرشتگان را مورد خطاب قرار داد و فرمود :«انی جاعل فی الارض خلیفه قالوا اتجعل فیها من یفسد فیها ویسفک الدماءو نحن نسبح بحمدک ونقدس لک انی اعلم ما لا تعلمون »(بقره /30)آن گاه که پروردگارت به فرشتگان فرمود:من (مشیتم بر این قرار گرفته تا )در زمین جانشینی بر گمارم ،فرشتگان گفتند :پروردگارا!عزم بر این داری که کسانی برگماری که فساد کنند ودر زمین خون ها بریزند؟حال آن که ما به تسبیح و تقدیس تو مشغولیم،پروردگار عالم فرمودند:من می دانم آن چه را که شما نمی دانید .
به همین منظور خدای متعال شریف ترین مخلوق در عبودیت را دو هزار سال پیش از آفرینش دیگر مخلوقات خلق کرد و آن مخلوقات کسانی جز خمسه طیبه نبودند.
فی الذّرّکوّنها الباری وصوّرها من قبل ایجاد خلق اللوح والقلم
حضرت باری تعالی ،فاطمه را در عالم ذر ایجاد نمود و پبش از آفرینش لوح و قلم به تصویر گری او پر داخت.در حدیثی آمده است که خداوند خمسه طیبه را پیش از آفرینش لوح و قلم ، عرش و فرش ، جن وملک ،ظلمت ونور ، خورشید و ماه و بهشت ودوزخ بیافرید .
علت غایی بر کون ومکان دانی کیست ؟
سبب خلقت پیدا ونهان دانی کیست ؟
جان پنهان شده در جسم جهان دانی کیست ؟
نقطه ی دایره ی رفعت وشأن دانی کیست ؟
فاطمه مظهر اجلال خدا جلّ جلال
ادامه دارد ... :Gol:

سلام
با تشکر از دوستانی که در بحث شرکت کرده اند
به نظر حقیر یک ویژگی در فاطمه زهرا س است که مبنای میل بزرگان از اولیاء و انبیاء برای شناخت اوست
بنده اشاره ای می کنم دوستان هم نظراتشان را در این خصوص یا ابعاد دیگر مطرح فرمایند :
1- فاطمه زهرا حقیقتی است که : انا انزلناه فی لیله القدر لذا شناخت او شناخت حقیقتی است که هو درش نازل می شود و این منتها رغبت عارفان در معرفت است
2- فاطمه زهرا کوثر است کوثر یعنی کثرتی بر محور وحدت یعنی توجه به تمام کثرات بدون انسلاخ از مقام توحید که این مقام مورد رغبت انبیاء و رسل است چراکه مبتلا به هدایت بندگان و به اصطلاح کثراتند و فاطمه بعنوان مظهر نفس کل این حقیقت را بالاصاله داراست
خلاصه و ساده
همه انبیاء و اولیاء در صدد شناخت بهترین الگو در مادری کردن برای خلقانند آن هم مادری که با نگاه توحیدی محض همراه است
فاطمه زهرا بهترین الگو درسیر نهایی یعنی سیر فی الخلق بالحق است
موفق باشید

با صلوات بر محمد وآل محمد
وسلام بر دوستان عزیز
در ادامه پست 6 مطالبی عرض می شود ان شا الله مورد رضایت حضرت حق و امام زمان (عج)واقع گردد.
از امام باقر (ع)نقل شده است که:«الشجرةالطیبه رسول الله (ص)و فرعها علیّ (ع)و عنصر الشجرةفاطمة(س)وثمرها اولادها (ع)و اغصانها و اوراقها شیعتها؛آن در خت پاک ، ، پیامبر خداست که تنه اش علی ، ریشه اش فاطمه و شاخه ها وبرگهایش شیعیان فاطمه هستند.»و از این رو پیامبر خدا به فاطمه «ام ابیها»می خواندند.
خواندش پدر ام ابیها که نور او فیض نخست و صادراوّل ،ز مصدر است
زین رو ،ز جمع اهل کسا ،نام فاطمه در گفته ی خدای تعالی مکرر است
هی قطب دایرةالوجود ونقطة لمّا تنزلت اکثرت کثراتها
(او قطب دایره امکان و نقطه پرگار است ،که چون از مقام خود پایین آید ،دیگر وجود ها از او تکثیر شوند.)
هی احمد الثانی و احمد عصر ها هی عنصر التوحید فی عرصاتها
(او احمد دوم و احمد دورانش است ،او اصل و عنصر توحید در زمانش می باشد .)
هی مشکاةنور الله جل جلاله زیتونة عمّ الوری برکاتها
(او چراغ دان نور خدا وند و بوته ی زیتونی است که جهان سرشار از برکات اوست .)
فاطمه برای پدر و دیگر مردم گلی بود که رایحه ی خوشش حیات آفرین دلها بود و خدایش او را خیر کثیر خواند .
التماس دعا :Gol::Gol::Gol::Gol::Gol:

با سلام
قال الله تعالی :
لَولاک لَما خَلَقتُ الاَفلاک ، لَولا عَلیٌ لَما خَلَقتُکُما ، لَولا فَاطِمَةٌ لَما خَلَقتُکُمَا
این حدیث قدسی میتواند تا حد زیادی مفسّر حدیث مورد نظر باشد .
حضرت صدیقه کبری ( سلام الله علیها ) هم با تولّد خود و هم در طول حیات طیّبه شان
موجب برکت بودند ، و هم شهادتشان منشأ تقویت اسلام بود .
با تولّد ایشان زن کرامت یافت و فرزندان ایشان که همه معصوم بودند به هدایت خلق (از جانب خداوند تبارک و تعالی ) پرداختند و شهادتشان موجب استحکام دین مبین اسلام شد .
حضرت زهرا (سلام الله علیها )متعلّق به تمامی زمان ها و مکان ها هستند و در این هیچ شکی نیست . وقتی یک روستا در غرب اسپانیا مورد عنایت این بانوی بزرگ قرار میگیرد نمیتوان ادعا کرد که آن حضرت محدود به دنیای اسلام باشند .

صبا313;213549 نوشت:
حضرت زهرا (سلام الله علیها )متعلّق به تمامی زمان ها و مکان ها هستند و در این هیچ شکی نیست . وقتی یک روستا در کشور پرتقال مورد عنایت این بانوی بزرگ قرار میگیرد نمیتوان ادعا کرد که آن حضرت محدود به دنیای اسلام باشند .

با صلوات برمحمد وآل محمد
وسلام بر شما دوست گرامی
اگر لطف بفر مایید و داستان را با ذکر سند باز گو بفر مایید خوب است .
از شما کمال تشکر را دارم .
التماس دعا:Gol::Gol::Gol::Gol::Gol:

صبا313;213549 نوشت:
نمیتوان ادعا کرد که آن حضرت محدود به دنیای اسلام باشند .

سلام

یه خاطره هم هست صوتی که امام خودش به یک فرد این موضوع را می گه

که من حسین خوبا تنها نیستم

حسین بدا هم هستم

حالا ببینید حجت بر امام حسین چگونه است؟!:ok:

(صل الله علیهم و علی ابوهم)

مجید;214959 نوشت:
با صلوات برمحمد وآل محمد
وسلام بر شما دوست گرامی
اگر لطف بفر مایید و داستان را با ذکر سند باز گو بفر مایید خوب است .
از شما کمال تشکر را دارم .

سلام علیکم
خدا قوت
البته بنده یه اشتباهی در مورد مکان این اتفاق کرده بودم که ویرایش شد .

داستان از این قرار است :

داستان فاطيما بر محور قضيه اى مى چرخد كه در اروپا اتفاق افتاده و توجّه جهان مسيحى را به خود جلب كرده و در زمره آداب و شؤون ويژه مسيحيان درآمده و به نوعى با جهان اسلام مرتبط مى گردد.
فاطيما قريه اى است در شبه جزيره فيبرى در غرب اسپانيا و در شهرى به نام «ليشبونه» قرار دارد; سرزمينى كه عبدالرحمان در سال (710 م) فتح كرد و تا قرن يازدهم ميلادى در قلمرو اسلام قرار داشت و سپس اروپا آن را متصرف شد و اسلام از آن سرزمين رخت بربست و بيشتر مردم آن مسيحى اند.
اين قريه در سال 1917 م ناگهان به صورت زيارتگاه مسيحيان و مقصد زائران درآمد و آنچه مايه شگفتى پژوهشگران است، چگونگى آميختگى تعاليم مسيحى با تعاليم اسلامى; به خصوص در ديدگاه مردم قريه است كه كليساى فاطيما در آن واقع است.
داستان از اينجا آغاز مى شود كه سه كودك روستايى شاهد حادثه اى مى شوند كه در حوالى روستا براى آنان تجلّى مى كند و سپس سرچشمه اعتقادى عميق براى اهل روستا مى شود. (اجمال اين حادثه به قولى چنين است كه سه كودك شاهد تجلّى نورى شدند كه به باور آن ها فاطمه زهرا(عليها السلام) بوده و تسبيحات حضرت زهرا را به آن ها آموخته كه به نقل تاريخ نگاران زائران مسيحى در كليساى فاطيما اجتماع مى كنند و تسبيحى به دست مى گيرند و هر يك به لغت خود آن تسبيحات را مى گويند.
قول ديگر در اين حادثه اين است كه مريم(عليها السلام) ظهور كرده و اين مكان را قداست بخشيده ولى نام فاطيما روى اين كليسا با وجه دوم سازگار نيست، اگر فاطيما همان فاطمه باشد.
در هر حال، از آنجاكه اعتماد كامل به نقل مزبور نبود، از ترجمه تفصيلى آن خوددارى شد (و الله اعلم ـ مترجم).
در هر حال انبوه زائران، صدها كيلومتر طى مسافت مى كنند و از اطراف و اكناف به حج و زيارت اين كليسا مى آيند و به نذورات و ادعيه و آداب و اذكار مخصوص مى پردازند.

منبع : تبیان

البته فیلم مستندی هم چند سال پیش در این زمینه از تلویزیون پخش شد که به محض اینکه پیدا کنم همینجا براتون میگذارم .

التماس دعا

یا علی:Gol:

با صلوات برمحمد و آل محمد
وسلام بر پویندگان راه ولایت
دو نمونه از کرامات ومعجزات بانوی بزرگ اسلام فاطمه زهراء (علیها السلام )را خدمت شما عرضه می دارم و بر روح بلند آن بانو درود می فرستم و از ساحت بلند او خواستارم که از همه ی ما در آخرت شفاعت فرماید . ان شا الله
حضرت فاطمه (عليهاالسلام) در پيشگاه خدا آن چنان معزز بود كه بارها مورد عنايت خاص آسمانى قرار گرفته و موائد گوناگون از سوى پروردگار عالم نازل مى‏شد كه اينك به برخى از آنها اشاره مى‏كنيم:
پيامبر عالى قدر اسلام به شدت گرسنه بود و ضعف و ناتوانى وى را از پاى درآورده بود، او براى پاره نانى به اتاقهاى هريك از زنانش مراجعه كرد، ولى آنان نيز طعامى نداشتند. سرانجام به خانه‏ى دخترش فاطمه (عليهاالسلام )سركشيد، تا در آن خانه‏ى اميد به مقصود رسد، ولى فاطمه (عليهاالسلام )و بچه‏هايش گرسنه بودند و تكه‏نانى در آنجا نيز به دست نيامد.
هنوز چند دقيقه بيش نبود كه رسول گرامى اسلام منزل دخترش را ترك كرده بود كه مختصر طعامى از سوى يكى از همسايه‏ها به آن بانو رسيد. فاطمه (عليهاالسلام )با خود گفت: سوگند به خدا، خود و فرزندانم گرسنه مى‏مانم، ولى اين تكه نان و گوشت را به پدرم مى‏خورانم، و لذا يكى از حسنين را به دنبال پدر فرستاد و او را دوباره به خانه‏اش دعوت كرد.
فاطمه اهدايى همسايه را كه دو تكه نان و مختصر گوشتى بود، در يك ظرف سرپوشيده قرار داده بود، چون پدرش دوباره به خانه او برگشت، سراغ طعام رفت و آن را در برابر ديدگان رسول خدا گذاشت، ولى ظرف پر از گوشت و نان بود، و فاطمه (عليهاالسلام) خود نيز از اين مائده‏ى آسمانى تعجب مى‏كرد و خيره خيره به آن تماشا مى‏نمود. رسول خدا خطاب به دخترش گفت: اى دختر گرامى! اين طعام چگونه و از كجا رسيد؟ فاطمه( عليهاالسلام )جواب داد:
«هو من عنداللَّه ان اللَّه يرزق من يشا بغير حساب. فقال: الحمدللَّه الذى جعلك شبيهه بسيدة نسا بنى‏اسرائيل فانها كانت اذا رزقها اللَّه شيئا فسئلت عنه قالت: «هو من عنداللَّه ان اللَّه يرزق من يشاء بغير حساب.» (1)
آن از بركات و الطاف الهى است، خداوند به هركسى بخواهد بدون محدوديت عطا مى‏كند.
رسول خدا چون سخن دخترش را شنيد فرمود: سپاس خدايى را كه تو را همانند مريم سرور زنان بنى‏اسرائيل قرار داده، زيرا او نيز هرگاه مورد عنايت الهى قرار مى‏گرفت و خداوند برايش مائده مى‏فرستاد، درجواب سؤال مى‏گفت: اين طعام از جانب خدا است، او به هركسى بخواهد روزى بى‏حساب مى‏دهد. »
آنگاه رسول خدا على (عليه‏السلام) را نيز به حضورش فراخواند و همگى از آن غذا خوردند و سير شدند و زنان و اهل‏بيت پيامبر نيز دعوت شدند و خوردند، ولى غذا و مائده آسمانى به همان صورت باقى بود. حتى فاطمه( عليهاالسلام )براى همسايگان نيز از طعام آسمانى كه از الطاف خفيه الهى سرچشمه گرفته بود ارسال داشت.... (2)

.................................................................................
موائد آسمانى براى فاطمه (عليهاالسلام )در يكى دوبار محدود نمى‏گردد، او بارها از خداوند خويش درخواست طعام كرد و پروردگار عالم نيز بى‏درنگ طعام بهشتى براى آن حضرت ارسال داشت از آن جمله: روزى اميرالمؤمنين على( عليه‏السلام) به شدت گرسنه بود و از فاطمه (عليهاالسلام) طعام خواست، ولى در خانه چيزى نبود. فاطمه( عليهاالسلام) گفت: يا على! در خانه طعامى نيست، من و بچه‏هايت دو روز است كه گرسنه‏ايم و مختصر طعامى هم كه بود، آن را به تو خورانديم و خود در گرسنگى صبر كرديم.
على (عليه‏السلام) از شنيدن اين سخن فوق‏العاده ناراحت گشته و اشك در چشمانش حلقه زد و براى تهيه طعام زن و فرزندانش به بازار رفت و يك دينار قرض گرفت تا مشكل گرسنگى خانواده‏اش را برطرف سازد، ولى نشد. چرا؟! چون يكى از دوستانش گرفتار بود و گرسنگى و گريه زن و بچه‏ها او را در بيرون از خانه آواره كرده بود، او دنبال نان و پول بود، ولى چاره‏اش بدون چاره....
على از درد او آگاه شد و مانند هميشه ايثار كرد و ديگران را بر خود و خانواده‏اش مقدم داشت و بدين وسيله يكى از دوستانش را كه مقداد نام داشت خوشحال و خوش‏دل ساخت.
على( عليه‏السلام) دست خالى شد و نتوانست به خانه رود، رو به سوى مسجد كرد و مشغول عبادت شد از آن سو پيامبر خدا (صلى اللَّه عليه و آله) مأمور گشت شب را در خانه‏ى على بسر برد و لذا بعد از نماز مغرب و عشا دست على را گرفت و فرمود: على جان! امشب مرا به مهمانى خود مى‏پذيرى؟ مولاى متقيان سكوت كرد، چرا كه زمينه پذيرايى نداشت و فاطمه (عليهاالسلام )و حسنين گرسنه مانده بودند و پول تهيه نان و گوشت فراهم نبود، ولى پيامبر خدا (صلى اللَّه عليه و آله) دوباره اظهار داشت: چرا جواب نمى‏دهى؟ يا بگو: بلى، تا با تو بیايم و يا بگو: نه، تا راه ديگر پيش گيرم. على (عليه‏السلام) عرض كرد: يا رسول‏اللَّه! بفرماييد.
رسول خدا دست على را گرفت، دست در دست او به خانه‏ى فاطمه (عليهاالسلام) آمد و با هم به خانه وارد شده و با زهرا ديدار كردند، فاطمه( عليهاالسلام) در حال نماز و نيايش بود و خدا را مى‏خواند، او صداى پدر را شنيد و به سوى او آمد و خوش‏آمد گفت و سفره را باز كرده و غذاى مطبوع آورد، تا گرسنگان را سير كند و چاره نيافته‏ها را چاره‏ساز باشد.
على (عليه‏السلام) به فاطمه (عليهاالسلام) خيره‏خيره نگاه مى‏كرد و با زبان بى‏زبانى سؤال مى‏نمود: يا فاطمه! اين طعام از كجا؟
پيش از آنكه فاطمه (عليهاالسلام) جواب گويد رسول خدا دست بر دوش على گذاشت و جواب داد: يا على! هذا جزا دينارك من عنداللَّه.
اين غذا پاداش آن دينارى است كه به مقداد دادى.
خداوند به شما جريان زكريا و مريم را تكرار كرد. (3) و از طعام‏هاى بهشتى مرحمت نمود... (4)
.................................................................
پی نوشت ها

1 ـ آل‏ عمران/ 37.
2 ـ فرائدالسمطين، ج 2، ص 51 و 52، ش 382- تجليات ولايت، ج 2، ص 319- فضائل خمسه، ج 3 ص 178- مناقب ابن شهرآشوب، ج 3، ص 339- جلاءالعيون شبر، ج 1، ص 136.
3 ـ اشاره است به آيه‏ى 37 سوره‏ى آل‏عمران كه زكريا موائد آسمانى را در محراب مريم ديد. 4 ـ محجة البيضاء، ج 4، ص 213- بحار، ج 43، ص 59، و ج 41، ص 30 با اختصار

صبا313;214996 نوشت:
البته فیلم مستندی هم چند سال پیش در این زمینه از تلویزیون پخش شد که به محض اینکه پیدا کنم همینجا براتون میگذارم .

سلام علیکم
همونطور که عرض کردم دنبال مستندی بودم که از صدا و سیما پخش شد ولی متآسفانه موفق نشدم .
فقط تونستم این مستند رو پیدا کنم که میتونه کمی بیانگر مطلب باشه .

البته من خودم در مورد مکان این اتفاق کمی گیج شدم چون در خیلی از سایت ها نوشته در کشور پرتقال اتفاق افتاده ولی در تبیان نوشته در غرب اسپانیا .
اون چیزی هم که یاد خودم هست کشور پرتقاله .
هر چند مکان مهم نیست و اصل قضیه اهمیت داره .

[SPOILER]شایدم من جغرافیام خوب نیست[/SPOILER]

موضوع قفل شده است