صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بهترین کتاب حدیث

نوشته
    8
    حضور
    17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    49

پرسش بهترین کتاب حدیث

سلام--خدمت دوستان عزیز
    ایا کتاب یا مجموعه کتابی است که بهترین حدیثهای پیامبر وامامان در ان جمع شده باشد برای خانه می خواهم که داشته باشم که به زبان فارسی باشد که یک مرجع خیلی خوبی باشد-------البته نمیدانم این تاپیک جای این سوال بود یانه در هر حالت ببخشید------خیلی متشکر

2. صلوات ها 5

3.  

علاقه
    قرآن - اسلام - موسیقی و ...
    نوشته
    236
    حضور
    3 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    78
    صلوات
    1380

سلام دوستان.

اتفاقا منم دنبال همچین کتاب یا نرم افزاری میگردم که در برگیرنده تمامی احادیث ائمه اطهار باشه البته بیشتر منظورم یک نرم افزار جامع الحادیث هست که بشه از طریق اون به کلیه احادیث دسترسی داشت.

اگر کسی خبری از این مورد محصولات داره لطفا معرفی کنه. مرسی

اللهم عجل لولیک الفرج

5. صلوات ها 4

نوشته
    2,900
    حضور
    21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8432

با سلام

منظورتان از بهترین چیست ؟ از نظر متن یا صحت سند و....

قبلا گفتیم که نرم افزارهای متعددی وجود دارد که به نظر من مکتب شامله قدرت خوبی دارد ومیتوانید به آن کتاب اضافه (واستخراج) و استفاده کنید .

البته در سایتها ترجمه فارسی و شرح اصول کافی و بعضی کتب دیگر وجود دارد .

ضمنا من هنوز کتابی که شامل همه احادیث باشد ندیدم وباید کتب مختلف را بررسی کرد و عقاید و نظرات ضعیف و صحیح را هم دید.

7. صلوات ها 5

علاقه
    تحقیق
    نوشته
    2,487
    حضور
    14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8530

سلام "نرم افزار جامع احادیث 3/5جدیدیدترین وکاملترین نرم افزارحدیثی است ازمرکزتحقیقات نور وهم چنین نرم افزارهای گنجینه روایات و نورالعتره و...

9. صلوات ها 7

علاقه
    حضرت علامه طباطبایی
    نوشته
    240
    حضور
    1 روز 36 دقیقه
    دریافت
    31
    آپلود
    6
    گالری
    17
    صلوات
    1854

با او
    سلام و ادب؛

دوست عزیز اوّلا باید به این نکته توجّه داشته باشید که فهم درست از حدیث معصوم، کار نسبتا مشکلی است که باید به موانع احتمالی و لوازم لازم دقّت داشت.

موانع موارد متعددی است از جمله؛

1-تغییر معانی واژگان از عصر معصوم و صدور روایت تا زمان ما،یا تعدد معانی یک واژه، لذا واژه شناسی معنایی و تاریخی لازمه
    2-خاص یا عام بودن مخاطب روایت و کلام معصوم
    3-مطلق یا مقیّد بودن محتوای کلام معصوم
    4-قاعده یا استثناء بودن محتوای کلام معصوم
    5-محکم یا متشابه بودن محتوای کلام معصوم
    6-صحّت سند و سلسله ی ناقلان هم در اصل صدور روایت و هم در درست و کامل نقل شدنِ روایتِ صادره
    7-احتمال بودنِ توریه، تقیّه و اموری از این دست در کلام معصوم به جهت اقتضائات زمانی و مکانی و سیاسی و....
    8-توجّه به هم خوانی محتوای روایت با معارف قرآن کریم و اصول مسلّم عقلی
    9-توجّه به پیچیدگی های زبانی اعمّ از نکات صرفی،نحوی، بلاغت و معانی الحروف و...

لذا باید سعی کرد تا حدّ امکان اگر تخصص های لازم را نداریم، به منابع دست اول و بررسی نشده ی روائی رجوع مستقیم نکنیم. بلکه از کانل گزینش و شرح متخصصین و علما به احادیث و روایات و معارف اهل بیت مرتبط شویم.مثل کتاب های اخلاقی یا اعتقادی یا شروح که علما نوشته اند.مانند آثار مختلفِ علامه طباطبایی و شهید مطهری و آیت الله جوادی آملی و...
    گرچه این حساسیّت ها در روایات اعتقادی و فقهی معمولا بیشتر است، تا روایات اخلاقی، ولی چه بسا با یک تحلیل درست متوجه بشیم که حسّاسیّت روایات اخلاقی که عمده ی مسائل روزمره ی زندگی را شکل می ده، کم تر از روایات اعتقادی و فقهی نباشه.

امّا با این حال باز اگر تصمیم به داشتن کتاب روائی خاصی دارید، من دو کتاب رو توصیه می کنم که تا حدّ قابل توجّهی دقیق و با نکته سنجی و دقّت گزینش و بررسی شده؛

1-تُحَفُ العُقول(مسائل مختلف اخلاقی و اعتقادی به تفکیک معصومین)
    2-نهج الفصاحه(احادیث اخلاقی پیامبر اکرم در شاخه ها و موضوعات مختلف.)

پیوسته متعادل و متعالی
    یاحق

اي حيوان ناطق بدان:

برباد فنا تا ندهي گرد خودي را
    هرگز نتوان ديد جمال احدي را

11. صلوات ها 4

علاقه
    تحقیق
    نوشته
    2,487
    حضور
    14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8530

كتب اربعه» یا «اصول اربعه» عنوان چهار كتاب مهم حدیثى شیعه است. از این كتابها در اصطلاح عالمان متأخر با عنوان «جوامع حدیثى متقدم» یا «جوامع اولیه» نیز یاد شده است. این چهار كتاب عبارت‏اند از:1. الكافى، تألیف محمد بن یعقوب كلینى (متوفاى 329ق)؛
    2. من لا یحضره الفقیه، تألیف محمدبن على بن بابویه، معروف به شیخ صدوق (متوفاى 381ق)؛
    3 و 4. تهذیب الاحكام و الاستبصار فیما اختلف من الاخبار، تألیف محمد بن حسن طوسى، معروف به شیخ الطائفه (متوفاى 460ق).
    این كتابها شامل 46775 حدیث است كه كافى با 18543 حدیث، مفصل‏ترین، و استبصار با 6437 حدیث مختصرترین آنها است.
    نزدیكى دوران مؤلفان این چهار كتاب به عصر ائمّه، شخصیت علمى و آگاهى گسترده آنان از احادیث، شیوه تبویب و جامعیت كتابهاى فراهم آمده، ارزش و اعتبارى ویژه، در مقایسه با سایر آثار روایى، به آنها بخشیده است، به گونه‏اى كه عالمان شیعه از آغاز تاكنون شروح بسیارى بر آنها نوشته‏اند.

13. صلوات ها 4

نوشته
    8
    حضور
    17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    49

نقل قول نوشته اصلی توسط خیر البریه نمایش پست ها
    با سلام

منظورتان از بهترین چیست ؟ از نظر متن یا صحت سند و....

قبلا گفتیم که نرم افزارهای متعددی وجود دارد که به نظر من مکتب شامله قدرت خوبی دارد ومیتوانید به آن کتاب اضافه (واستخراج) و استفاده کنید .

البته در سایتها ترجمه فارسی و شرح اصول کافی و بعضی کتب دیگر وجود دارد .

ضمنا من هنوز کتابی که شامل همه احادیث باشد ندیدم وباید کتب مختلف را بررسی کرد و عقاید و نظرات ضعیف و صحیح را هم دید.
    متشکر---منظور این است اکثر احادثی که روایت می شود ار بحار النوار است مثل همچنین کتابی اما کاملا کمپکت وجم جور چون خود بحار 110 جلد است--
    نقل قول نوشته اصلی توسط پیام نمایش پست ها
    سلام "نرم افزار جامع احادیث 3/5جدیدیدترین وکاملترین نرم افزارحدیثی است ازمرکزتحقیقات نور وهم چنین نرم افزارهای گنجینه روایات و نورالعتره و...
    این نرم افزار از جدا گیر بیاورد ویا دانلود کنم---
    نقل قول نوشته اصلی توسط پیام نمایش پست ها
    كتب اربعه» یا «اصول اربعه» عنوان چهار كتاب مهم حدیثى شیعه است. از این كتابها در اصطلاح عالمان متأخر با عنوان «جوامع حدیثى متقدم» یا «جوامع اولیه» نیز یاد شده است. این چهار كتاب عبارت‏اند از:1. الكافى، تألیف محمد بن یعقوب كلینى (متوفاى 329ق)؛
    2. من لا یحضره الفقیه، تألیف محمدبن على بن بابویه، معروف به شیخ صدوق (متوفاى 381ق)؛
    3 و 4. تهذیب الاحكام و الاستبصار فیما اختلف من الاخبار، تألیف محمد بن حسن طوسى، معروف به شیخ الطائفه (متوفاى 460ق).
    این كتابها شامل 46775 حدیث است كه كافى با 18543 حدیث، مفصل‏ترین، و استبصار با 6437 حدیث مختصرترین آنها است.
    نزدیكى دوران مؤلفان این چهار كتاب به عصر ائمّه، شخصیت علمى و آگاهى گسترده آنان از احادیث، شیوه تبویب و جامعیت كتابهاى فراهم آمده، ارزش و اعتبارى ویژه، در مقایسه با سایر آثار روایى، به آنها بخشیده است، به گونه‏اى كه عالمان شیعه از آغاز تاكنون شروح بسیارى بر آنها نوشته‏اند.
    متشکر-- ایا این کتابها فارسی است یا نه؟؟؟

اگر همچین کتابی پیدا نمی شود ایا کتابی معتبری است که مثلا 1000 حدیث خوب وعالی با مزامین مختلف وجود داشته باشد-----متشکر

15. صلوات ها 2

نوشته
    2,900
    حضور
    21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8432

نقل قول نوشته اصلی توسط poloton7 نمایش پست ها
    متشکر---منظور این است اکثر احادثی که روایت می شود ار بحار النوار است مثل همچنین کتابی اما کاملا کمپکت وجم جور چون خود بحار 110 جلد است--

با سلام

متوجه نشدم !

17. صلوات

علاقه
    تحقیق
    نوشته
    2,487
    حضور
    14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8530

نقل قول نوشته اصلی توسط poloton7 نمایش پست ها
    این نرم افزار از جدا گیر بیاورد ویا دانلود کنم---
    قم مركز تحقيقات نور توليد كننده اين نرم افزارهست ازفروشگاه خودشون يادرهرشهري ارائه كننده نرم افزار هاي علوم اسلامي ميشه اونرا تهيه كرد.
    كتابهي ذكر شده ترجمه فارسي هم داره.

19. صلوات ها 3

نوشته
    42
    حضور
    46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    68

شاید برای غرض شما منتخب میزان الحکمه مناسب تر باشد

احادیث در یک جلد در انواع موضوعات اخلاقی و ...

اصل میزان الحکمه 14 جلده ولی به اشکال مختلف یک جلدیش هم وجود داره

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری