صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آيا ميدانستيد به حضرت زهرا هم وحي ميشود؟

نوشته
    121
    حضور
    1 دقیقه
    دریافت
    9
    آپلود
    1
    گالری
    9
    صلوات
    490

پرسش آيا ميدانستيد به حضرت زهرا هم وحي ميشود؟

براي حضرت زهرا سلام الله عليها در مدت 75 يا 95 روز بعد از آن اتفاقات درد ناك از سوي جبرئيل وحي ميشد كه جالب است كاتب وحي حضرت زهرا هم حضرت علي بوده اند همانطور كه كاتب وحي رسول الله هم ايشان بودند.
    بر هر چه خليفه ي به ناحق لعنت
    ویرایش توسط رحیق مختوم : ۱۳۹۱/۱۰/۱۲ در ساعت ۲۲:۲۸

2. صلوات ها 7

3.  

نوشته
    1,859
    حضور
    55 روز 20 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    42
    آپلود
    2
    گالری
    344
    صلوات
    19563

روایتی که امام خمینی از آن یادکرده، چنین است:
    «ان فاطمه مکثت بعد رسول الله خمسه و سبعین یوما و قدکان دخلها حزن شدید علی ابیها و کان جبرئل یاتیها فیحسن و یخبرهابما یکون بعدها فی ذریتها و کان علی یکتب ذالک فهذا مصحف فاطمه.» فاطمه بعد از رحلت پیامبر اکرم(ص) بیش از هفتاد وپنج روز زنده نماند.

داغ پدر اندوهی سخت بر قلبش وارد ساخته بود; به این جهت جبرئیل پی در پی به حضورش می آمد و او را درعزای پدر تسلیت می گفت.خاطر غمین زهرا را تسلی می بخشید و ازمقام و منزلت پدرش، حوادثی که بعد از رحلت او بر فرزندانش وارد می گردید، خبر می داد.

امیرمومنان(ع) آنچه جبرئیل می گفت به رشته تحریر در می آورد. مجموع این سخنان «مصحف فاطمه » را شکل می دهد.

به نقل از سایت تبیان.

5. صلوات ها 11

علاقه
    قرآن و عترت علیهم السلام
    نوشته
    845
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3654

با سلام

حضرت زهرا(س) «محدثه» يعني كسي كه فرشتة الهي با او گفتگو داشته است و البته اين امر هرگز ملازم با پيامبري نيست.

با اين توضيح كه يكي از فضايلي كه براي حضرت زهرا ـ سلام الله عليها ـ برشمرده اند، كه البته از بزرگترين فضايل آن حضرت است، نزول جبرئيل بر وي مي باشد. در كتاب كافي به سند معتبر آمده كه فاطمه پس از مرگ پدر دچار اندوهي عميق شد. اين بود كه جبرئيل جهت عرض تسليت خدمت ايشان آمده، و اخباري از آينده را برايش بيان نموده و علي ـ عليه السّلام ـ آنها را مي نوشت.(1) اين نوشته ها بعدها به «مصحف فاطمه» مشهور شد.(2) و به عنوان يكي از منابع علم ائمه، از امامي به امام ديگر سپرده شد. تا اينكه سرانجام به دست امام عصر رسيد.(3) از اين رو فاطمه عنوان «محدثه» يافت. يعني كسي كه با فرشتگان گفت و شنود دارد.(4) اين ويژگي مهم، ما را بر آن مي دارد تا اندكي پيرامون چگونگي دستيابي فاطمه ـ سلام الله عليها ـ به وحي و وجه تمايز آن با وحي در نبوت، سخن بگوييم.

وحي تشريفي

قرآن، مواردي غير از آنچه را كه ما به عنوان وحي بر انبياء مي شناسيم، را نيز وحي ناميده است. از جمله اينكه فرموده: وَ أَوْحي رَبُّكَ إِلَي النَّحْلِ أَنِ اتَّخِذِي مِنَ الْجِبالِ بُيُوتاً (و پروردگار تو به زنبور عسل وحي نمود كه از كوهها، خانه هايي برگزين)(5) و فَقَضاهُنَّ سَبْعَ سَماواتٍ فِي يَوْمَيْنِ وَ أَوْحي فِي كُلِّ سَماءٍ أَمْرَها (پس آنها را به صورت هفت آسمان در دو روز آفريد و در هر آسماني، كار آن را وحي نمود)(6) و إِذْ يُوحِي رَبُّكَ إِلَي الْمَلائِكَةِ أَنِّي مَعَكُمْ فَثَبِّتُوا الَّذِينَ آمَنُوا (و هنگامي كه پروردگارت به فرشتگان وحي نمود، من با شما هستم كساني را كه ايمان آورده اند ثابت قدم بداريد)(7) و وَ أَوْحَيْنا إِلي أُمِّ مُوسي أَنْ أَرْضِعِيهِ فَإِذا خِفْتِ عَلَيْهِ فَأَلْقِيهِ فِي الْيَمِّ (و به مادر موسي وحي كرديم كه موسي را شير بده و هنگامي كه بر جان او ترسيدي، وي را به دريا بينداز)(8) و وَ إِذْ أَوْحَيْتُ إِلَي الْحَوارِيِّينَ أَنْ آمِنُوا بِي وَ بِرَسُولِي (و هنگامي كه به حواريون وحي كردم كه به من و رسولم (عيسي) ايمان بياوريد)(9) و نيز نزول جبرئيل به صورت انسان بر مريم و سخن گفتن با وي.(10)

اين آيات و تفاسير آن مي رساند آنچه از وحي شنيده شده كه مخصوص پيامبران است، «وحي تشريعي» مي باشد. ولي «وحي انبايي» بر غير پيامبر نيز نازل مي شود. تفاوت اين دو قسم وحي در آن است كه براساس وحي تشريعي، فرد به مقام نبوت نايل آمده ولي در وحي انبايي، بدون اينكه فرد از مقام نبوت برخوردار شود، به اخبار غيبي دست مي يابد. نزول وحي دربارة حضرت زهرا ـ سلام الله عليها ـ نيز از قبيل وحي انبايي بوده و در آن مطالبي از جمله اخبار گذشته و آينده تا روز قيامت آمده است.(11)

حضرت فاطمه (س) و نزول جبرئيل

هرگاه نفس انسان از جنبة كمالات به مرتبه اي رفيع برسد، صورت هاي ملكي و ملكوتي برايش تمثّل مي يابند.(12) چنانكه دربارة حضرت مريم ـ سلام الله عليها ـ جبرئيل به صورت بشري، برايش تمثل يافت. فاطمه ـ سلام الله عليها ـ از اهل بيت پيامبر و به حكم آيه تطهير(13) معصوم مي باشد. حقيقت عصمت، نيروي ملكوتي است كه دارنده اش را از هرگونه عيب و زشتي، حفظ مي نمايد.

امام خميني دربارة شايستگي وجودي حضرت فاطمه ـ سلام الله عليها ـ براي دريافت وحي مي گويد: «مسألة فرود آمدن جبرئيل (بر حضرت زهرا) يك مسأله ساده نيست. خيال نشود كه جبرئيل براي هر كس امكان نزول دارد. يك تناسب كامل ميان مقام و عظمت جبرييل كه روح اعظم است، و روح آن شخصي كه جبرييل بر او وارد مي شود، لازم است.»(14)

و به دليل همين وسعت روح و شأن رفيع فاطمه ـ سلام الله عليها ـ بود كه پيامبر اكرم درباره اش فرموده: هر كس فاطمه را آن گونه كه حق معرفت بدو است بشناسد، ليلة القدر را ادراك كرده است، و همانا كه فاطمه ناميده شده است بدين لحاظ كه خلق از كنه معرفتش بريده شده اند ـ يعني به كنه معرفت او نمي رسند(15)

پاورقی:
    1. كليني، محمد بن يعقوب، اصول كافي، انتشارات مسجد چهارده معصوم، ج 2، ص 355 ـ 356.
    2. همان، ج 1، ص 346.
    3. ابي جعفر محمد بن جرير بن رستم (طبري)، دلائل الامامه، قم، منشورات رضي، چاپ سوم، 1363، ص 28.
    4. صدوق، علل الشرايع، نجف، مكتبة الحيدريه، 1385 هـ ، ص 182، باب 146، ح1.
    5. نحل: 68.
    6. فصلت: 12.
    7. انفال: 12.
    8. قصص: 7.
    9. مائده: 111.
    10. مريم: 16ـ21.
    11. ر.ك. طبري، دلائل الامامه، قم، منشورات الرضي، چاپ سوم، 1363، ص 27 ـ 28.
    12. ر.ك. حسن زاده آملي، حسن، شرح فص حكمة عصمتية في كلمة فاطمية، نشر طوبي، 1379، ص 350.
    13. احزاب: 33.
    14. صحيفة نور، ج 19، ص 278.
    15. حسن زاده آملي، حسن، شرح فص حكمة عصمتية في كلمة فاطمية، نشر طوبي، 1379، ص 261.
    ویرایش توسط رسا : ۱۳۹۱/۰۲/۲۴ در ساعت ۲۲:۵۸
    پس تا مى‏توانيد از خدا پروا بداريد و بشنويد و فرمان ببريد، و مالى براى خودتان [در راه خدا] انفاق كنيد، و كسانى كه از خسّت نفس خويش مصون مانند، آنان رستگارانند. (تغابن/16)

7. صلوات ها 9

علاقه
    قرآن ، اهل بیت علیهم السلام
    نوشته
    1,921
    حضور
    15 روز 23 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    38
    آپلود
    0
    گالری
    115
    صلوات
    9229

پاسخ

نقل قول نوشته اصلی توسط ديوانه ي عشق حسين نمایش پست ها
    براي حضرت زهرا سلام الله عليها در مدت 75 يا 95 روز بعد از آن اتفاقات درد ناك از سوي جبرئيل وحي ميشد كه جالب است كاتب وحي حضرت زهرا هم حضرت علي بوده اند همانطور كه كاتب وحي رسول الله هم ايشان بودند.
    بر هر چه خليفه ي به ناحق لعنت

فاطمه محدّثه
    فاطمه زهراعليها السلام نه تنها در آغاز با علم لدُنّي از مسائل آگاه بود، بلكه در طول حياتش ملائكه با او حرف مي زدند و او را از مسائل آينده آگاه مي كردند.
    حضرت صادق عليه السلام در اين باره مي فرمايد: "فاطِمَةُ بِنْتُ رَسُولِ اللَّهِ كانَتْ مُحَدَّثَةً وَلَمْ تَكُنْ نَبِيَّةً اِنَّما سُمِّيَتْ فاطِمَةُ مُحَدَّثَةً لِاَنَّ الْمَلائكَةَ كانَتْ تَهْبِطُ مِنَ السَّماءِ فَتُنادِيها كَما تُنادي مَرْيَمَ بِنْتَ عِمْرانَ...؛(1) فاطمه، دختر رسول خدا، محدّثه بود؛ نه پيامبر. فاطمه را از اين جهت محدّثه ناميده اند كه فرشتگان از آسمان بر او نازل مي شدند و با او همانند مريم دختر عمران گفتگو داشتند."
    امام صادق عليه السلام سخن خود را چنين ادامه مي دهد كه "شبي حضرت صديقه به فرشتگان هم كلام خويش فرمود: آيا آن زن كه بر جميع زنان عالم برتري دارد، مريم دختر عمران نيست؟ جواب دادند: نه؛ زيرا مريم فقط سيده زنان عالم در زمان خودش بود؛ ولي خداي متعال تو را سيده زنهاي عالم خودت و هم عالم زمان مريم و اوّلين و آخرين قرار داده است (يعني تو را بانوي بانوان جهان قرار داد)."
    همچنين فرمود كه فاطمه بعد از رحلت پيامبر اكرم صلي الله عليه وآله 75 روز بيشتر زنده نماند و غم جانسوز داغ پدر قلب او را لبريز كرده بود. به اين جهت، جبرئيل پي درپي به حضورش مي رسيد و او را در عزاي پدر تسليت مي گفت. آن حضرت در ادامه فرمود: "وَيُخْبِرُها عَنْ اَبِيها وَمَكانَهُ، وَيُخْبِرُها بِما يَكُونُ بَعْدَها في ذُرِّيَتِها وَكانَ عَلِيٌ عليه السلام يَكْتُبُ ذلِكَ فَهذا مُصْحَفُ فاطِمَةَعليها السلام؛(2) و او را از پدرش و مقام و منزلتش [در بهشت ] و نيز به حوادثي كه بعد از رحلت او بر ذريه اش وارد خواهد گشت، خبر مي داد. علي عليه السلام نيز آنچه را جبرئيل گزارش مي داد، مي نوشت. پس اين [مجموعه ] همان مصحف [معروف ]فاطمه زهرا است."
    در زيارتنامه حضرت فاطمه عليها السلام مي خوانيم: "السَّلامُ عَلَيْكِ اَيَّتُهَا الْمُحَدَّثَةُ الْعَلِيمَةُ؛(3) سلام بر تو اي محدّثه دانا."

در کتاب فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها تالیف مرحوم دشتی رحمه الله علیه در ذیل حدیث 37 از سنن ابن ماجه و مسند ابویعلی دو تا حدیث در این رابطه نقل میکنه:
    عن ابو عبد الله بن ماجه فی السنن و ابویعلی الموصلی فی المسند قال انس نقلا عن بنت رسول الله قالت یا ابتاه الی جبرئیل ننعاه انقطعت عنا اخبار السماء ، یا ابتاه لاینزل الوحی الینا من عند الله ابدا

آه ای پدر پس از تو باید شکوه های دل را به جبرئیل گفت ، آه که با وفات تو خبرهای آسمانی قطع شد و دیگر برای همیشه از طرف خدا وحی فرو فرستاده نخواهد شد
    باز از همان دو کتاب از انس بن مالک روایت شده که حضرت زهرا علیهاالسلام پس از وفات پیامبر (ص) با غم و اندوه می گریست و می فرمود : یا ابتاه اجاب ربا دعاه یا ابتاه من جنه الفردوس ماواه یا ابتاه الی جبرئیل ننعاه ( ..... پس از تو باید با جبرئیل درد دل نمود)

همچنانکه توجه فرمودید در هیچیک از منابع چه شیعی چه عامه ذکری از وحی شدن بر حضرت نشده است بلکه بنابر صفت معروفی که به آن حضرت داده شده حضرتش محدثه بودند

اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و جعلنا من انصاره اعوانه

9. صلوات ها 3

علاقه
    مطالعه بازی و دین و بحث
    نوشته
    6,441
    حضور
    98 روز 19 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    95
    آپلود
    0
    گالری
    33
    صلوات
    27323

نقل قول نوشته اصلی توسط توحید-یکتاپرستی نمایش پست ها
    چرا مسلمانان باور دارند رسول الله خاتم پیامبران است. برای اینکه به هیچ کس دیگر بعد از ایشان وحی نمی شود.
    سلام

می شود مستند کنید؟

علت ختم نبوت ختم وحی است؟

و یه سوال دیگر آیا وحی تنها مختص به انبیا است؟

ویرایش توسط رستگاران : ۱۳۹۱/۰۲/۰۷ در ساعت ۲۰:۵۷
    اسلام درخشانترین راه است
    غررالحکم امدی ترجمه ادیب فقید محمد علی انصاریحدیث505

موسسه انتشاراتی امام عصر(عج)
    عقل آدمی را به گفتار نیک و نهاد پاکیزه و کردار نیکو دلیل آورند
    (همان ح-10811)

11. صلوات

نوشته
    105
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    55

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
    الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِسَالَاتِ اللَّهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّهَ وَكَفَى بِاللَّهِ حَسِيبًا ﴿39﴾
    همان كسانى كه پيامهاى خدا را ابلاغ مى‏كنند و از او مى‏ترسند و از هيچ كس جز خدا بيم ندارند و خدا براى حسابرسى كفايت مى‏كند (39)

مَّا كَانَ مُحَمَّدٌ أَبَا أَحَدٍ مِّن رِّجَالِكُمْ وَلَكِن رَّسُولَ اللَّهِ وَخَاتَمَ النَّبِيِّينَ وَكَانَ اللَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمًا ﴿40﴾
    محمد پدر هيچ يك از مردان شما نيست ولى فرستاده خدا و خاتم پيامبران است و خدا همواره بر هر چيزى داناست (40)

13. صلوات ها 2

علاقه
    مطالعه بازی و دین و بحث
    نوشته
    6,441
    حضور
    98 روز 19 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    95
    آپلود
    0
    گالری
    33
    صلوات
    27323

اگر وحی از جانب جبرئيل باشد مخصوص انبیا است

خوب پس فرشته ایی که به حضرت مریم وحی فرستاد و مژده حضرت مسیح(ع) را داد کی بود؟

جبرئیل نبود؟

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
    الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِسَالَاتِ اللَّهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّهَ وَكَفَى بِاللَّهِ حَسِيبًا ﴿39﴾
    همان كسانى كه پيامهاى خدا را ابلاغ مى‏كنند و از او مى‏ترسند و از هيچ كس جز خدا بيم ندارند و خدا براى حسابرسى كفايت مى‏كند (39)

مَّا كَانَ مُحَمَّدٌ أَبَا أَحَدٍ مِّن رِّجَالِكُمْ وَلَكِن رَّسُولَ اللَّهِ وَخَاتَمَ النَّبِيِّينَ وَكَانَ اللَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمًا ﴿40﴾
    محمد پدر هيچ يك از مردان شما نيست ولى فرستاده خدا و خاتم پيامبران است و خدا همواره بر هر چيزى داناست (40)

خوب کجای آیه ختم وحی را ختم نبوت اعلام کرده یا بلعکس؟

اسلام درخشانترین راه است

(همان ح-10811)

15. صلوات ها 2

علاقه
    مطالعه بازی و دین و بحث
    نوشته
    6,441
    حضور
    98 روز 19 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    95
    آپلود
    0
    گالری
    33
    صلوات
    27323

مگه شما به ختم نبوت اعتقاد ندارید
    سلام

چرا

ما شهادت به ختم نبوت می دهیم

خوب این عقیده چه ربطی به سوالات من دارد؟

راستی

دوست دارم نظرتونو در این مورد بدانم

وَمَا كَانَ لِبَشَرٍ أَنْ يكَلِّمَهُ اللَّهُ إِلَّا وَحْيا أَوْ مِنْ وَرَاءِ حِجَابٍ أَوْ يرْسِلَ رَسُولًا فَيوحِي بِإِذْنِهِ مَا يشَاءُ إِنَّهُ عَلِي حَكِيمٌ(شوري/51)
    و شايسته هيچ انساني نيست که خدا با او سخن گويد، مگر از راه وحي يا از پشت حجاب، يا رسولي مي‌فرستد و بفرمان او آنچه را بخواهد وحي مي‌کند؛ چرا که او بلندمقام و حکيم است!

اسلام درخشانترین راه است

(همان ح-10811)

17. صلوات

نوشته
    121
    حضور
    1 دقیقه
    دریافت
    9
    آپلود
    1
    گالری
    9
    صلوات
    490

نقل قول نوشته اصلی توسط یا ابن الکوثر(ع) نمایش پست ها

سلام

یه سوال

وحی تمام شده است یا باقی است؟

شما که عاقلید به من بگویید ممنون می شوم:gig:

و من را از جهل خارج کنید:gol:

بر اساس خطبه ي 133 نهج البلاغه ترجمه ي محمد دشتي كه ميفرمايد:

پس او (پيامبر اسلام صلي الله عليه و اله) را در پي پيامبران فرستاد و وحي را با فرستادن پيامبر ختم فرمود.

من استارتر اين موضوع هستم كه بنا به گفته ي حجت الاسلام و المسلمين روح الله خميني اين موضوع رو آغاز كردم ولي امروز كاملا اتفاقي در نهج البلاغه با اين خطبه مواجه شدم و بد ندونستم به شما هم بگم و اين هم پاسخ به سوال شما هم هست.
    يا اهل العالم قتل الحسين بكرببلا عطشانا ...

علاقه
    مطالعه بازی و دین و بحث
    نوشته
    6,441
    حضور
    98 روز 19 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    95
    آپلود
    0
    گالری
    33
    صلوات
    27323

بر اساس خطبه ي 133 نهج البلاغه ترجمه ي محمد دشتي كه ميفرمايد: پس او (پيامبر اسلام صلي الله عليه و اله) را در پي پيامبران فرستاد و وحي را با فرستادن پيامبر ختم فرمود. من استارتر اين موضوع هستم كه بنا به گفته ي حجت الاسلام و المسلمين روح الله خميني اين موضوع رو آغاز كردم ولي امروز كاملا اتفاقي در نهج البلاغه با اين خطبه مواجه شدم و بد ندونستم به شما هم بگم و اين هم پاسخ به سوال شما هم هست. ------------------------------------------------------------- سلام ببخشید من مشکل دارم نمی تونم درست بنویسم نمی دونم مشکل از سایت یا رایانه ام قالبم بهم ریخته شده!!! ما منتظر جواب توحید یکتاپرستی بزرگوار هستیم تا نظرشون را بگویند اگر نیست جناب عمر بن علی بزرگوار که چه نام زیبایی پدرشون دارند جواب دهند تا ما بفهمیم چرا خداوند در این ایه گفته شایسته هیچ انسانی نیست که به این سه طریق سخن گوید؟ ------ به نظر من تاكيد ميكنم نظر من منظور انسان هاي عادي است وگرنه در معراج پيامبر بدون پرده با خدا سخن گفت. --------------------نقل قول از دیوانه عشق حسین دوست عزیز پیامبر هم انسان است!! --------------------------- چرا وحی به فاطمه ارسال نشود در حالی که اصل امامت به معنای باطل بودن ختم پیامبری است امامان به قول دوستان که از پیامبران بالاتر هستند حالا چرا وحی به ان نرسد وحی برای نوشتن قرانی دیگر یا مصحف فاطمه لازم است --------------------نقل از عمر بن علی می شود بگویید کجا گفته شده اصل امامت رد بر ختم نبوت است؟ کجا گفته شده امامان از تمامی انبیا بالا ترند؟ کجا گفته شده مصحف فاطمیه قرانی دیگر است؟ از شما می پرسم وحی تمام شده یا نه؟ سوالاتی که از نوحید یکتا پرستی پرسیدم را پاسخ گویید ممنون -------------------------- اين درست ولي پيامبران يا به عبارت صحيح تر پيام آوران با امامان متفاوتند و البته ما خيلي از رازهاي موجود در عصر امامانمان را نميدانيم. ------------------نقل از دیوانه ی عشق حسین برادر صبر کنید تا دوستمون به سوالات جواب دهنید ببخشید باز من مشکل قالب دارم باید ببینم چیست ممنون
    اسلام درخشانترین راه است

(همان ح-10811)

20. صلوات

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۱۲/۲۱, ۲۲:۵۲ : 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری