صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بررسی نحوه شهادت حضرت زهرا در تاریخ به طور مختصر و مفید

علاقه
    سیاست .مذهب .شغلم .هنر
    نوشته
    1,737
    حضور
    19 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11108

بررسی نحوه شهادت حضرت زهرا در تاریخ به طور مختصر و مفید

سلام
    تمام تاپیک های مربوط به حضرت زهرا رو خوندم ولی اون یکه میخواستمو پیدا نکردم .
    معمولا اطلاعاتی که از این ماجرا به دست مردم میفته از گفته های مداحانه ولی خواستم اینو از زبان کارشناسان تاریخ بدونم .

ذکر سند مهم نیست . چون به کارشناسان تاریخ اعتماد دارم و نمیخوام سنی یا وهابی یا هر کس دیگه ای رو راضی کنم .

در تمامی تاپیک ها فقط قضیه سر توجیه و مدرک و اینا بود ولی به اصل مطلب پرداخته نشد .
    نمیدونم تاریخ چقدر این مطلبو دقیق بیان کرده ولی فکر میکنم اگه این ماجرا یه بار درست و مختصر از زبان یه کارشناس تاریخ بیان بشه بد نباشه .
    بگذار آدمها تا میتوانند سنگ باشند. من و تو از تبار چشمه ایم

2. صلوات ها 4

3.  

علاقه
    سیاست .مذهب .شغلم .هنر
    نوشته
    1,737
    حضور
    19 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11108

یه قسمتهایی از این ماجرا مبهمه .
    بذارین از اول شروع کنیم :

پیامبر فوت کردن و همه دنبال جانشین هستن .

ابوبکر تو مسجد هست و ملت دارن باهاش بیعت میکنن. عمر و چند نفر دیگه میرن خونه امام علی و با ضربه زدن به حضرت زهرا که ظاهرا میخ در به پهلوشون برخورد میکنه و بچه سقط میشه ( من این قسمتهارو دقیق نمیدونم )
    بعد حضرت علی رو دستاشونو میبندنو میبرن به مسجد که حضرات اینجا هم جلوشونو میگیره و باز مورد ضربه قرار میگیرن .

حضرت زهرا میرن به سمت مسجد با امام حسن که عمر دوباره ایشون رو میزنن.( ببخشید اینطوری حرف میزنم چون این چیزیه که من از این ماجرا میدونم ).

بعد خلاصه حضرت زهرا به مسجد میرن و خطبه ایراد میکنن و خواستن نفرین کنن که امام علی نذاشتن.
    و همین باعث شد که امام علی رو آزاد کردن
    .البته چند جا شنیدم که امام علی بیعت کردن .
    بعدشم که با هم اومدذن خونه .

اون قسمت هم که میگن حضرت تو کوچه با عمر برخورد میکنه هم شنیدم که قباله فدک دست یشون بوده که عمر اونجا از ایشون میگیرن .

و بعد ها که ابو بکر پشیمون میشه میاره پسش میده؟!!

سوالات زیادی تو این ماجرا برای آدم پیش میاد .
    خواهشا اول اصل ماجرا رو تعریف کنین که اگه شوالی وجود داره پرسیده بشه .

قبلا از همکاری همه دوستان متشکرم

5. صلوات ها 2

نوشته
    2,900
    حضور
    21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8432

با سلام

خدمت خواهر گرامی عرض کنم در قضایای تاریخی یک سری حوادث قطعی وغیر قابل خدشه وجود دارد که اساس موضوع است و یک سری هم فرعیاتی است که به ثبوت و قطعیت نرسیده و ممکن است تحریف شده باشد.

در اصل حوادث بعد از رحلت پیامبر (ص) شکی نیست ومسلمین برآن اجماع دارند وشکی در وقوع آنها نیست مثل ماجرای سقیفه و غصب فدک و غدیرخم و مصیبت روز پنج شنبه و عاشورا و....چون متواترند .

اما در نحوه توضیح ریز وقایع اختلافاتی روایت شده که طبیعی است و خدشه ای به اصل مطالب نمیزند .

7. صلوات ها 4

علاقه
    سیاست .مذهب .شغلم .هنر
    نوشته
    1,737
    حضور
    19 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11108

الان یعنی اینایی که من گفتم درسته؟

البته این درسته که مطمئنن تاریخ در قسمتهایی تحریف شده ولی بالاخره یه داستان منطقی و متقن که میشه از توش در آورد یا نمیشه ؟

مثلا در مورد نحوه سقط شدن حضرت محسن یا اینکه اصلا حضرت زهرا از خونریزی بعد زایمان فوت کردن یا از بیماری حاصله از عفونت ناشی از زخم میخ یا چیز دیگه .

یا مثلا حضرت علی بیعت کردن یا نه؟

یا اینکه مردم عرب که اینقدر غیرتی و قبیله پرست بودن ، چطور بنی هاشم که یه قبیله به این بزرگیه ،هیچ عکس العملی در مقابل این تجاوز انجام ندادن؟

9. صلوات ها 3

نوشته
    2,900
    حضور
    21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8432

نقل قول نوشته اصلی توسط nakisa نمایش پست ها
    البته این درسته که مطمئنن تاریخ در قسمتهایی تحریف شده ولی بالاخره یه داستان منطقی و متقن که میشه از توش در آورد یا نمیشه ؟

با سلام

اصل حادثه که منطقی ومحکم است همان انقلاب علی اعقابیست که قرآن کریم بدان اشاره کرده و اخبار متواتر هم واردشده است.

اما جزئیات :

مثلا در مورد نحوه سقط شدن حضرت محسن یا اینکه اصلا حضرت زهرا از خونریزی بعد زایمان فوت کردن یا از بیماری حاصله از عفونت ناشی از زخم میخ یا چیز دیگه .

من در این مورد تصریحی ندیدم اما مهم هم نیست زیرا اصل شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها مسلم است .

یا مثلا حضرت علی بیعت کردن یا نه؟

در صحیح ترین کتاب عامه یعنی بخاری آمده که حضرت بعد از 6 ماه بیعت کردند که با بررسی روایات و شواهد بنظر میرسد که بیعتی مخدوش بوده ودر اصل هم همین تاخیر 6 ماه مبطل اجماع منقوص و موید حقانیت شیعه اثنی عشری است .

یا اینکه مردم عرب که اینقدر غیرتی و قبیله پرست بودن ، چطور بنی هاشم که یه قبیله به این بزرگیه ،هیچ عکس العملی در مقابل این تجاوز انجام ندادن؟

از کسانیکه در روز 5 شنبه شوم آن جسارت عظما را به مقام پیامبر اعظم (ص) نمودند ودر اواخر عمر شریفش با تمرد از سپاه اسامه بن زید و شتافتن بسوی امارت و حطام دنیا، و ....این اعمال بعید نبود و حتی در زمان حیات پیامبر (ص) و صلح حدیبیه و ... مخالفت اصحاب با پیامبر خدا در صحاح اهل سنت مذکور است .

بله باید تاریخ را موشکافی کرد تا به حقیقت ماجرا پی برد زیرا الان ما در آن زمان وشرایط نیستیم وتا خودمان در آن زمان زندگی نکرده باشیم نمیتوانیم درک درستی از وقایع آنزمان بدست آوردیم چون مسائل بسیاری دخیل بوده و هم اکنون ممکن است باعث تحیر و تعجب شود .

11. صلوات ها 3

علاقه
    سیاست .مذهب .شغلم .هنر
    نوشته
    1,737
    حضور
    19 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11108

نقل قول نوشته اصلی توسط خیر البریه نمایش پست ها
    من در این مورد تصریحی ندیدم اما مهم هم نیست زیرا اصل شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها مسلم است .
    متشکرم .

این حرف شما درسته ولی اینکه بگیم حضرت در اثر جراحات شهید شدند باید دلیل باشه خب.

مثلا در مورد سقط شدن حضرت محسن ، میگن تا در به پلوی حضرت برخورد کرد بچه سقط شد!
    در صورتی که جنین 6 ماهه مدت زمان نسبتا طولانی لازمه که سقط بشه و کار یکی دو ساعت نیست .

این سوالها تو ذهن آدم به وجود میاد یا بیماری کزاز که ممکنه حضرت در اثر برخورد با میخ در بهش مبتلا شده باشن هم همینطور.
    نمیدونم

ما میگیم امام حسین شهید شدن . درسته که همین کافیه برای اثبات مظلومیت ولی کیفیت و درستی اون هم مهمه مگه نه؟

13. صلوات

علاقه
    گفتگو
    نوشته
    2
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات:
    1

سلام علیک برای اثبات مسئله به این بزرگی باید دلیل بزرگ وجود داشته باشه در مقاله که در حال حاضر در سایت سراج وجود دارد نوسنده مقاله می گوید در خانه علی بن بی طالب(رض) اتش زنند و بعد وارد خانه شدنند دری که در حال سوختن است میخ دارد یا حرارت اتش فاطمه زهرا(رض) شش ماه بعد از رسول الله(ص)وفات کردنند در کتب معتبر ما اهل سنت وجماعت دیلی واضح و روشن که بتوان از ان اثبات کرد که فاطمه الزهرا با خوردنن میخ بر پهلویش به شهادت رسیده وجود ندارد

15. صلوات

علاقه
    گفتگو
    نوشته
    2
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات:
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط خیر البریه نمایش پست ها

با سلام

اصل حادثه که منطقی ومحکم است همان انقلاب علی اعقابیست که قرآن کریم بدان اشاره کرده و اخبار متواتر هم واردشده است.

اما جزئیات :

در صحیح ترین کتاب عامه یعنی بخاری آمده که حضرت بعد از 6 ماه بیعت کردند که با بررسی روایات و شواهد بنظر میرسد که بیعتی مخدوش بوده ودر اصل هم همین تاخیر 6 ماه مبطل اجماع منقوص و موید حقانیت شیعه اثنی عشری است .

از کسانیکه در روز 5 شنبه شوم آن جسارت عظما را به مقام پیامبر اعظم (ص) نمودند ودر اواخر عمر شریفش با تمرد از سپاه اسامه بن زید و شتافتن بسوی امارت و حطام دنیا، و ....این اعمال بعید نبود و حتی در زمان حیات پیامبر (ص) و صلح حدیبیه و ... مخالفت اصحاب با پیامبر خدا در صحاح اهل سنت مذکور است .

بله باید تاریخ را موشکافی کرد تا به حقیقت ماجرا پی برد زیرا الان ما در آن زمان وشرایط نیستیم وتا خودمان در آن زمان زندگی نکرده باشیم نمیتوانیم درک درستی از وقایع آنزمان بدست آوردیم چون مسائل بسیاری دخیل بوده و هم اکنون ممکن است باعث تحیر و تعجب شود .
    دوست گرامی اگر شما بتوانید از کتاب صحیح بخاری همین عبارت را که فرمودید در روز پنج شنبه و در حدیث مورد نظر عمر بن خطاب(رض) به رسول الله(ص) فرموده باشند که این مرد(مراد رسول الله(ص) باشند) هزیان می گوید بنده به دستهای شما را می بوسم
    عبارت شما که فرموده بودید عمر بن خطاب(رض) از جیش اسامه(رض) تخلف کردنند صحیح نیست. گذشته از این چرا علی بن ابی طالب(رض) جیش اسامه(رض) را رها کرد. حتی وقتی ابوبکر صدیق(رض) سپاه اسامه را رهسپار کرد علی بن ابی طالب(رض) با اسامه به شام نرفت اگر این کار گناهی است علی بن ابی طالب(رض) بیشتر از دامادش .............

علاقه
    نویسندگی، مطالعه و تحقیق
    نوشته
    1,375
    حضور
    1 روز 7 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    28
    گالری
    423
    صلوات
    11370

سلام بر بانوی پهلو شکسته!!!

السلام علیک ایتها الصدیقة الشهیدة

ضمن تشکر از صداقت استارتر محترم تاپیک در طرح این سوال مهم

شهادت حضرت زهرا (س) واقعيتى انكارناپذير

تاريخ و حديث اهل سنت و شيعه گواه شهادت جانكاهى است كه قافيه بزرگترين مرثيه تاريخ بشريت را مى‏سازد. كوشش پى‏گير هواداران بانيان اين مصيبت نتوانسته است آن را از آخر اين مرثيه جانگداز پاك كند. و هيهات، هيهات. از نوك قلم پوزش مى‏طلبم و او را به بردبارى و شكيبايى فرا مى‏خوانم تا شايد بتوانم فرياد تاريخ را بر اين فاجعه جانگداز به رشته تحرير درآوردم.

شهادت تنها يادگار پيامبر، «ام ابيها» ، «بضعة الرّسول» و «سيده نساء العالمين»، «سيدة نساء اهل الجنّة» و... پس از رحلت آن حضرت آن هم با فجيعترين وضع، آن هم بوسيله... يعنى چه؟
    آيا ممكن است؟ اين خبر گوش هر انسان آزاده‏اى را مى‏خراشد، هر عقلى را متحيّر مى‏سازد، بر هر عاطفه‏اى سنگين مى‏آيد. گويا اين همان امانتى است كه بر كوهها و درياها عرضه شد و آنها بر آن طاقت نياوردند.
    شايد همين امر موجب گرديد تا توجيه‏گران تاريخ و افسانه پردازان الفت اين واقعيت مسلم تاريخى را انكار كنند. امّا چه مى‏شود كرد، اى كاش زبان لال مى‏شد، قلم مى‏شكست اين خبر دهشت بار را نمى‏شنيديم. و اى كاش آسمانها فرو مى‏ريخت، كوهها متلاشى مى‏شد، جهان بپايان مى‏آمد و اين فاجعه رخ نمى‏داد. چگونه بگويم؟ به كه بگويم؟ چگونه ناله سركنم؟ چگونه فرياد كشم؟ كه اين واقعيت تلخى است كه تاريخ و حديث معتبر گواه آن است.

اينك متن حديث (ابن عباس گفت:

چون بيمارى رسول خدا (ص) شديد گرديد، فرمود: چيزى بياوريد تا بر آن براى شما نوشته‏اى بنويسم كه بعد از آن گمراه نشويد. عمر گفت: بر پيامبر (ص) بيمارى چيره گرديده، كتاب خدا در دست ماست ما را بس است، پس اختلاف كردند وجنجال بالا گرفت. پيامبر (ص) فرمود: از نزد من بر خيزيد درگيرى در حضور من سزاوار نيست.
    پس ابن عباس بيرون رفت ومى گفت: مصيبت، تمام مصيبت آنگاه رخ داد كه بين پيامبر (ص) ونوشتارش حائل گرديدند.

«عن ابن عباس قال: لمّا اشتدّ بالنّبيّ (صلى الله عليه و سلم) وجعه، قال: ائتونى بكتاب اكتب لكم كتاباً لاتضلّوا بعده، قال عمر: انّ النّبيّ (صلى الله عليه و سلم) غلبه الوجع وعندنا كتاب اللَّه حسبنا، فاختلفوا وكثر الغلط، قال: قوموا عنّي ولاينبغي عندي التنازع، فخرج ابن عباس يقول: انّ الرزيّة كلّ الرزيّة ماحال بين رسول اللَّه (صلى الله عليه و سلم) وبين كتابه.»

صحيح بخارى، ج 1، ص 120، كتاب العلم، باب 82 كتابة العلم، حديث 112. و ج 3، ص 318، كتاب المغازى، باب 199 مرض النّبيّ (ص) و وفاته، حديث 872. و ج 4، ص 225، كتاب المرض و الطب، باب 357 قول المريض قوموا عنّى، حديث 574. و ص‏774، كتاب الاعتصام، باب 1191 كراهية الخلاف، حديث 2169.

ویرایش توسط حاج علی : ۱۳۹۱/۰۲/۰۷ در ساعت ۱۱:۴۹

می خـواسـتــم ز آدمیــان دلـبـری کنـم

گفتـم که «یـا عـلـی» دل پروردگار رفت

18. صلوات ها 4

نوشته
    2,900
    حضور
    21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8432

نقل قول نوشته اصلی توسط nakisa نمایش پست ها
    مثلا در مورد سقط شدن حضرت محسن ، میگن تا در به پلوی حضرت برخورد کرد بچه سقط شد! در صورتی که جنین 6 ماهه مدت زمان نسبتا طولانی لازمه که سقط بشه و کار یکی دو ساعت نیست . این سوالها تو ذهن آدم به وجود میاد یا بیماری کزاز که ممکنه حضرت در اثر برخورد با میخ در بهش مبتلا شده باشن هم همینطور. نمیدونم

باسلام

در اصل سقط محسن علیه السلام ، شبهه ای نیست ومجمع علیه است اما در نحوه سقط و زمان سقط و ... میخ در و فشار و زمان ونحوه آتش زدن و کشاندن امام (ع) اختلافاتی نقل شده است .

البته در آن هنگامه و با آن کمبود تجهیزات وسانسور وقایع و جعل و تحریف و... ، بروز اختلاف اقوال امری بدیهی است اما به اصل مطلب ضرری نمیزند .

20. صلوات ها 3

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری