ربا جنگ با خدا و رسولش

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ربا جنگ با خدا و رسولش

در باب بانک و ربوی بودن ان صحبت‌های بسیاری انجام شده است که حتما در جریان هستید
مطلبی که کسی در ربوی بودن آن بحثی ندارد جریمه‌ای است که بابت دیرکرد وام گرفته می‌شود
در زیر نظر مراجع را مرور می‌کنیم

[="red"]نظر آیت الله العظمی خامنه ای[/]

اخذ دیرکرد وام ها توسط بانک ها جایز نیست و حرام می باشد ولی وام گیرنده به سبب اینکه مجبور است این کار را انجام دهد تکلیفی ندارد.

[="red"]نظر حضرت آیت الله العظمی مظاهری[/]

ایشان در باب اخذ دیرکرد وام ها توسط بانکها می فرمایند: اخذ دیرکرد وام ها جایز نیست و وام گیرنده اگر مجبور است که این کار را انجام دهد پرداخت آن برایش جایز است.

[="red"]نظر حضرت آیت الله سیستانی[/]

ایشان نیز اخذ دیرکرد وام ها را جایز نمی دانند ولی در مورد وظیفه وام گیرنده می فرمایند: به دلیل اینکه این یک قانون می باشد وظیفه ای بر گردن وام گیرنده نمی باشد.

[="red"]نظر آیت الله مکارم شیرازی[/]

آیت الله مکارم شیرازی در این زمینه می فرمایند: اخذ دیرکرد وام ها در حد 2الی 3 درصد برای تأمین هزینه های جاری بانک، مثل: قبض آب، برق و ... اشکالی ندارد ولی بیش از این درصد جایز نیست، ایشان در توصیه ای به وام گیرندگان می فرمایند: اگر نیاز مبرم به وام دارید و زندگی بدون گرفتن وام برایتان مشکل است گرفتن آن مشکلی ندارد اما اگر برای تجهیز تشریفات زندگی می باشد گرفتن این وام جای اشکال دارد.

[="red"]نظر آیت الله نوری همدانی[/]

اخذ دیرکرد بازپرداخت وام در بانک ها حرام و ربا می باشد.

[="blue"]به راستی چرا در برابر گناهی که در قرآن از آن به عنوان جنگ با خدا و رسولش ذکر شده است اقدامی صورت نمی‌گیرد؟
و چرا از بین این همه گناه خداوند این گناه را جنگ با خود نامیده است؟
[/]

[="lime"]در آيه 279 سوره بقره می‌فرمايد: «فَإِن لَّمْ تَفْعَلُواْ فَأْذَنُواْ بِحَرْبٍ مِّنَ اللّهِ وَرَسُولِهِ وَإِن تُبْتُمْ فَلَكُمْ رُؤُوسُ أَمْوَالِكُمْ لاَ تَظْلِمُونَ وَلاَ تُظْلَمُونَ» و اگر (چنين‏) نكرديد، بدانيد به جنگ با خدا و فرستاده وى‏، برخاسته‌‏ايد؛ و اگر توبه كنيد، سرمايه‏هاى شما از خودتان است‏. نه ستم مى‏كنيد و نه ستم مى‏بينيد. همه اين آيات دال بر حرمت ربا دارد.[/]

برچسب: 

amin0151;211203 نوشت:
به راستی چرا در برابر گناهی که در قرآن از آن به عنوان جنگ با خدا و رسولش ذکر شده است اقدامی صورت نمی‌گیرد؟ و چرا از بین این همه گناه خداوند این گناه را جنگ با خود نامیده است؟

سلام علیکم

خب اول باید دید آیا وامها و سودشان مشکلی ندارند و بعد در مورد دیرکرد و زیان دیرکرد صحبت شود.

یاحق

bina88;211287 نوشت:
سلام علیکم

خب اول باید دید آیا وامها و سودشان مشکلی ندارند و بعد در مورد دیرکرد و زیان دیرکرد صحبت شود.

یاحق

سلام:Gol:
ما در حالتی خوشبینانه آنها را غیر ربوی فرض کردیم و فقط نظر مراجع درباره این سودها را قرار دادیم

هدف از این تایپیک این بوده جایی از سیستم اشکال دارد و چرا پس از این همه سال جز شعار اری انجام نمی شود؟

سلام

متاسفانه اینگونه برخورد با مسئله سود یا جریمه بانکی برخوردی یک جانبه است لذا هیچ گاه به جائی نرسیده و هرگز هم به جائی نخواهد رسید ، انچه امروز ظلم است تورم است که همه احاد ملت را متضرر میسازد هرکس هر وجهی به بانک میسپارد حق دارد معادل همان را از بانک پس بگیرد و بانک نیز اگر هر وجهی را به کسی داده حق دارد معادل انرا پس بگیرد حال شما که اینها را ربا میدانید کدامیک حاضرید شهادت بدهید ارزش یا قدرت خرید پول شما از شش ماه پیش تا کنون حداقل 20% کاهش نیافته است ؟

بهلول;211317 نوشت:
سلام

متاسفانه اینگونه برخورد با مسئله سود یا جریمه بانکی برخوردی یک جانبه است لذا هیچ گاه به جائی نرسیده و هرگز هم به جائی نخواهد رسید ، انچه امروز ظلم است تورم است که همه احاد ملت را متضرر میسازد هرکس هر وجهی به بانک میسپارد حق دارد معادل همان را از بانک پس بگیرد و بانک نیز اگر هر وجهی را به کسی داده حق دارد معادل انرا پس بگیرد حال شما که اینها را ربا میدانید کدامیک حاضرید شهادت بدهید ارزش یا قدرت خرید پول شما از شش ماه پیش تا کنون حداقل 20% کاهش نیافته است ؟

با سلام
تجربه‌ی بحث با دوستان به من ثابت کرده بود بر سر سود بانکی به توافق نمی‌رسیم که رباست یا نه
من بر سر سود فعلا بحثی نمی‌کنم(گفتم خوشبینانه فرض می‌کنیم ربا نیست) و جریمه دیرکرد را مطرح کردم که کسی در آن شکی ندارد رباست
وقتی امری به این آشکاری مطرح است و اصلاحی صورت نمی‌پذیرد چه دلیلی دارد؟

استدلالی که می‌فرمایید درست است،نمی‌شود با این سیستم کار نموده و ادعا کرد اسلامی‌ است.
باید یک سیستم جدید طراحی کرد که مبنای ربوی نداشته باشد.
خوشبختانه افرادی نظیر دکتر عباسی روی این مسئله کار می‌کنند و امیدوارم یک سیستم بهتر در این کشور پیاده شود.

amin0151;211449 نوشت:
با سلام
تجربه‌ی بحث با دوستان به من ثابت کرده بود بر سر سود بانکی به توافق نمی‌رسیم که رباست یا نه
من بر سر سود فعلا بحثی نمی‌کنم(گفتم خوشبینانه فرض می‌کنیم ربا نیست) و جریمه دیرکرد را مطرح کردم که کسی در آن شکی ندارد رباست
وقتی امری به این آشکاری مطرح است و اصلاحی صورت نمی‌پذیرد چه دلیلی دارد؟

استدلالی که می‌فرمایید درست است،نمی‌شود با این سیستم کار نموده و ادعا کرد اسلامی‌ است.
باید یک سیستم جدید طراحی کرد که مبنای ربوی نداشته باشد.
خوشبختانه افرادی نظیر دکتر عباسی روی این مسئله کار می‌کنند و امیدوارم یک سیستم بهتر در این کشور پیاده شود.

سلام

اینکه بگوئیم جریمه بانکی رباست نیز با شرائط کنونی درست نیست چون اگر جریمه ای در کار نباشد هیچ کس بدهیش را به بانک نمیپردازد و میدانید که در شرائط تورمی هرچه دیر تر بدهد بیشتر به نفع اوست و لذا باید برای باز پرداخت بدهی ضریب اطمینانی وجود داشته باشد دقت نمایید بحث نداشتن برای عدم باز پرداخت نیست بحث نخواستن است .

بهلول;211466 نوشت:
سلام

اینکه بگوئیم جریمه بانکی رباست نیز با شرائط کنونی درست نیست چون اگر جریمه ای در کار نباشد هیچ کس بدهیش را به بانک نمیپردازد و میدانید که در شرائط تورمی هرچه دیر تر بدهد بیشتر به نفع اوست و لذا باید برای باز پرداخت بدهی ضریب اطمینانی وجود داشته باشد دقت نمایید بحث نداشتن برای عدم باز پرداخت نیست بحث نخواستن است .

سلام دوباره:Gol:
خوب راهکارهای دیگری وجود دارد.اگر فردی نخواهد وام خود را بپردازد و به اصطلاح زرنگی کند بانک ابزارهای زیادی دارد تا جلوی این کار فرد را بگیرد.برای مثال می‌تواند این فرد را بدحساب معرفی کند و در دفعات دیگر به این فرد وام تعلق نمی‌گیرد.وقتی من ببینم شرایط چنین می‌شود در موعد مقرر وام خود را پرداخت می‌کنم.
دوست عزیز
هر گناهی تاثیر خود را دارد.برای چه سالها روی دلار کار کردند تا چندین نماد مخفی در آن قرار دهند؟قطعا اثر خود روی افراد را خواهد گذاشت.وقتی از بین این همه گناه خداوند ربا را جنگ با خود معرفی می‌کند حتما دلیل خاصی داشته است اما متاسفانه کوچکترین توجهی به این موضوع نمی‌شود.جامعه‌ای که اقتصاد ان ربوی است چگونه می‌خواهد زمینه‌ساز منجی عالم باشد؟

amin0151;211483 نوشت:
سلام دوباره:gol:
خوب راهکارهای دیگری وجود دارد.اگر فردی نخواهد وام خود را بپردازد و به اصطلاح زرنگی کند بانک ابزارهای زیادی دارد تا جلوی این کار فرد را بگیرد.برای مثال می‌تواند این فرد را بدحساب معرفی کند و در دفعات دیگر به این فرد وام تعلق نمی‌گیرد.وقتی من ببینم شرایط چنین می‌شود در موعد مقرر وام خود را پرداخت می‌کنم.
دوست عزیز
هر گناهی تاثیر خود را دارد.برای چه سالها روی دلار کار کردند تا چندین نماد مخفی در آن قرار دهند؟قطعا اثر خود روی افراد را خواهد گذاشت.وقتی از بین این همه گناه خداوند ربا را جنگ با خود معرفی می‌کند حتما دلیل خاصی داشته است اما متاسفانه کوچکترین توجهی به این موضوع نمی‌شود.جامعه‌ای که اقتصاد ان ربوی است چگونه می‌خواهد زمینه‌ساز منجی عالم باشد؟

سلام

فکر خوبی است و البته در کشور های اروپائی رایج و کارا و در ایران در مورد چک بلا محل مدتهاست اجرا میشود ولی البته اثرات ان در بلند مدت معلوم میشود و تا ان زمان نمیشود ریسک کرد لذا باید اثرات سوء بدحسابی جدی گرفته شود و به مرور از تنبیهات ربوی کاسته و نهایتاً جذف شود .

ولی با وجود این مسئله مشکل تورم همچنان باقی است و برای سلامت اقتصادی در اغاز باید مسئله تورم را ریشه کن نمود چون با وجود تورم نرخ سود بانکها به تبع ان رو به افزایش بوده و نمیشود در کاهش ان اقدام موثری انجام داد .

بانک از اساس مشکل دارد . وقتی بانک اساسش را بر پول و پول محوری قرار میدهد میشود حرام .این حرام در بانک به چندین صورت نمود پیدا میکند :
1. پولشویی : مامن سود خلافکاران!
2.بانک سویس: مامن دارایی دزدان!
3. وام: به فلاکت کشاندن مردم بیچاره با سودهای بالای 50 تا 120 درصد برای وامهای طولانی مدت! و قرض الحسنه های سود دار! (کم بهره)
4.حساب جاری: دزدی روشن و کلاه برداری از مردم : مشارکت در پروژه های عظیم و دارای سود فراوان و دادن سود های قرانی به صاحبان حساب ها
5.بدهکاران بانکی: ارقام نجومی و حصول آن با یک تلفن ؛ پس دادن آن باشد برای بعد از فوت ، شبکه عظیم ابربدهکاران بانکی را که به گوشتان رسیده؟ همان ها که میلیارد ها تومان وام گرفتند بهره اش که هیچ اصل پول را نیز پس نمیدهند!!!!!

شما را به خدا یک ساز و کار در بانک بما معرفی کنید که حرام و شبه تویش نباشد!
با بانک سودها برای متمولین است و فلاکت برای مردم بد بخت فقیر روز به روز فقیر تر و غنی غنی تر میشود. اسلام هم شده ملعبه و لباسی بر قامت بانک!

بانکداری اسلامی طنز تلخ دوران ماست

[=&quot]سلام[/][=&quot]

[/][=&quot]فکر می کنید چرا مردم به این روز افتاده اند؟ چرا اقتصاد ویران شده است؟ دلیلش فقط تحریم هاست؟[/][=&quot]

[/][=&quot]
[/][=&quot]
[/][=&quot]يَمْحَقُ اللّهُ الْرِّبَا وَيُرْبِي الصَّدَقَاتِ وَاللّهُ لاَ يُحِبُّ كُلَّ كَفَّارٍ أَثِيمٍ [/][=&quot]سوره[/][=&quot] : [/][=&quot]البقرة آیه[/][=&quot] : 276

«[/][=&quot]خداوند ربا را مى كاهد و نابود مى گرداند و صدقه ها را فزونى مى بخشد[/][=&quot] .»[/][=&quot]
«[/][=&quot]و آن چه از ربا مى دهيد تا در مال هاى مردم اضافه شود ، نزد خدا افزون نمى شود[/][=&quot] .»[/][=&quot]
[/][=&quot]

[/][=&quot]لَمّا سُئِلَ عَنْ قَوْلِ اللّه عَزَّوَجَلَّ : (يَمْحَقُ اللّه الرِّبا وَيُرْبِى الصَّدَقاتِ) وَقَد أَرى مَنْ يَأْكُلُ الرِّبا يَرْبُو مالُهُ؟ ـ : فَأَىُّ مَحْقٍ أَمْحَقُ مِنْ دِرْهَمِ رِبا يَمْحَقُ الدّينَ فَإِنْ تابَ مِنْهُ ذَهَبَ مالُهُ وَافْتَقَرَ؛

[/][=&quot] [/][=&quot]مردى از امام صادق عليه السلام درباره آيه «خداوند ربا را نابود مى كند و صدقات را افزايش مى دهد» سئوال كرد و گفت: گاه كسى را مى بينم كه ربا مى خورد و با اين حال ثروتش زياد مى شود؟ حضرت فرمودند: كدام نابودى، نابود كننده تر از يك درهم ربا كه دين را نابود مى كند. كه اگر توبه هم كند ثروتش از دست مى رود و فقير مى شود[/][=&quot]. [/]

[=&quot]تهذيب الاحكام، ج 7، ص 19، ح 83

[/]

[=&quot]اِذا ظَهَرَ الزِّنا وَ الرِّبا فى قَرْيَةٍ فَقَدْ اَحَلّوا بِاَنْفُسِهِمْ عَذابَ اللّه ؛[/]

[=&quot]هرگاه زنا و ربا در جايى آشكار شود، مردم آنجا خود را در عذاب خدا افكنده اند[/][=&quot].[/]

[=&quot]نهج الفصاحه، ح 218[/]

[=&quot]

اَلرِّبا وَ اِنْ كَثُرَ فَاِنَّ عاقِبَتَهُ تَصيرُ اِلى قُلٍّ؛[/]

[=&quot]سود ربا گرچه بسيار باشد ولى سرانجام به كمى (و بى بركتى) مى گرايد[/][=&quot].[/]

[=&quot]كنزالعمال، ج 4، ص 105، ح 9758[/]

موضوع قفل شده است