قضای نماز صبح

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
قضای نماز صبح

سلام

اگر نماز صبح کسی قضا بشه حتما باید قبل از نماز ظهر قضایش را به جا بیاورد؟

مرجع: رهبر معظم انقلاب

سلام به شما بزرگوار
خیر ، حتما لازم نیست قبل از نماز ظهر همون روز بجا بیاره ولی بهتره این است که قضایش رو همون روز قبل از نماز ظهر بجای بیاورد ، چون بعد ها ممکن است بدلیل زیاد شدن نماز های قضا نمازها انباشته شده و انسان تنبلی کند و دیگر اهمیتی ندهد و یا حالی دیگر برایش نمی ماند که بجا بیاورد
ولی چه بهتر این است که بر خوابمون غلبه کنیم و با محبوبمون راز و نیاز بکنیم
منتظر پاسخ دقیق تر از طرف کارشناسان عزیز هم باشید
حی علی المهدی

سلام
عرض ادب و احترام
دوستان دقت کنند تو انجمن احکام جواب دادن خیلی حساس است چون با اعمال عبادی افراد است
حتی کوچیکترین حکم را اجازه بدید کارشناسان جواب بدهند
ولی تو انجمن های دیگه گفتن نظر شخصی مانعی ندارد
با تشکر

بنده ی خدا;211177 نوشت:
سلام اگر نماز صبح کسی قضا بشه حتما باید قبل از نماز ظهر قضایش را به جا بیاورد؟ مرجع: رهبر معظم انقلاب

با عرض سلام و احترام خدمت جناب بنده ی خدای گرامی و تشکر از سئوال شما

طبق نظر برخی از مراجع باید قبل از خواندن نماز ظهر ، نماز صبح قضا شده همان روز را انجام داد اما طبق نظر آیت الله خامنه ای این کار لازم نیست گر چه بهتر است . (1)

با آرزوی عاقبت به خیری

پی نوشت:
1. امام خمینی ، توضیح المسائل م 1320

سلام
میخاستم بدونم اگر هنوز اذان تموم نشده در واقع در حال اذان گفتن نماز بخونم اشکالی دارد

مرجع ایت سیستانی

شایسته;211482 نوشت:
سلام میخاستم بدونم اگر هنوز اذان تموم نشده در واقع در حال اذان گفتن نماز بخونم اشکالی دارد مرجع ایت سیستانی

با عرض سلام خدمت کاربر محترم شایسته گرانقدر و تشکر از سئوال شما

اگر یقین به داخل شدن وقت دارید می توانید در همان حال نماز بخوانید و گر نه باید صبر کنید تا اطمینان پیدا کنید .

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله سیستانی ، توضیح المسائل م 722

سلام و عرض ادب...

کسی که عادت داره بعد از نماز های یومیه خود به ترتیب نماز قضا بخونه
مثلا" بعد نماز صبح نماز قضای ظهر می خونه
بعد نماز عصر نماز قضای عصر می خونه

حالا اگه فردا صبحش نماز صبحش قضا بشه ... و در هنگام نماز ظهرطبق روال هر روزه نماز قضای مغرب رو اول بخونه
یا نماز قضای صبح امروزش که قضا شده؟

الان اینجا ترتیب داره بهم می خوره... چون طبق رعایت ترتیب نماز های قضا... باید مغرب رو بعد نماز عصر بخونه ... ولی نماز صبحشم قضا شده...
اگه نماز صبحشو بعد ادای نماز عصر بخونه و بعد نماز عشا قضای مغرب رو بخونه مشکلی پیش نمیاد؟

مقلد آقای سیستانی

نوکر شهدا;228113 نوشت:
سلام و عرض ادب... کسی که عادت داره بعد از نماز های یومیه خود به ترتیب نماز قضا بخونه مثلا" بعد نماز صبح نماز قضای ظهر می خونه بعد نماز عصر نماز قضای عصر می خونه حالا اگه فردا صبحش نماز صبحش قضا بشه ... و در هنگام نماز ظهرطبق روال هر روزه نماز قضای مغرب رو اول بخونه یا نماز قضای صبح امروزش که قضا شده؟ الان اینجا ترتیب داره بهم می خوره... چون طبق رعایت ترتیب نماز های قضا... باید مغرب رو بعد نماز عصر بخونه ... ولی نماز صبحشم قضا شده... اگه نماز صبحشو بعد ادای نماز عصر بخونه و بعد نماز عشا قضای مغرب رو بخونه مشکلی پیش نمیاد؟ مقلد آقای سیستانی

با عرض سلام و احترام خدمت جناب نوکر شهدای بزرگوار و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال نیازی خواندن نماز صبح قبل از خواندن نماز ظهر نیست و می تواند بعدا هم آن را بخواند (1)

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله سیستانی ، توضیح المسائل م 1364

سجاد;228248 نوشت:
با عرض سلام و احترام خدمت جناب نوکر شهدای بزرگوار و تشکر از سئوال شما
در فرض سئوال نیازی خواندن نماز صبح قبل از خواندن نماز ظهر نیست و می تواند بعدا هم آن را بخواند (1)
همیشه سالم و موفق باشید

با عرض سلام
ببخشید من دقیق متوجه نشدم
شنیدم که اگر ترتیب نمازهای قضا شده را بدانی باید به ترتیب بجا آوری. حالا در اینجا نماز صبح همان روز هم قضا شده، باید صبر کنی نمازهای قضای قبلی تمام شود و بعد نماز صبح امروز را بجا آوری؟ یا نه میتوانی قضای نماز صبح را بجا آوری؟
اگر ترتیب نماز های قضا شده را ندانی چطور؟ فرقی میکند؟

اگر ممکن است برای این سه مرجع جواب را بدهید:
امام خمینی- اراکی - خامنه ای

سلام
یه سوال:
اگه من واقعا دلم بخواد که صبحها بیدار شم و گوشی رو زنگ هم بذارم اما بازم خواب بمونم گناهه؟؟؟:Ghamgin:
گاهی اوقات که خیلی کار دارم و شبا دیر میخوابم ،برای نماز صبح بیدار نمیشم.با اینکه گوشیم زنگ میخوره:Ghamgin:

زیتون;228261 نوشت:
شنیدم که اگر ترتیب نمازهای قضا شده را بدانی باید به ترتیب بجا آوری. حالا در اینجا نماز صبح همان روز هم قضا شده، باید صبر کنی نمازهای قضای قبلی تمام شود و بعد نماز صبح امروز را بجا آوری؟ یا نه میتوانی قضای نماز صبح را بجا آوری؟ اگر ترتیب نماز های قضا شده را ندانی چطور؟ فرقی میکند؟ اگر ممکن است برای این سه مرجع جواب را بدهید: امام خمینی- اراکی - خامنه ای

با سلام و عرض ادب

قضاى نمازهاى يوميه لازم نيست به ترتيب خوانده شود مثلا كسى كه يك روز نماز عصر و روز بعد نماز ظهر را نخوانده لازم نيست اول نماز عصر و بعداز آن نماز ظهر را قضا نمايد.
و اگر كسى نداند كه نمازهايى كه از او قضا شده كدام يك جلوتر بوده لازم نيست به طورى بخواند كه ترتيب حاصل شود و هر يك را مى ‏تواند مقدم بداند ولی اگر مى‏ داند كدام يك جلوتر قضا شده، احتياط مستحب آن است كه به ترتيب قضا كند و آنچه اول قضا شده اول بخواند و دومى را بعد و همين طور.

رساله مراجع،م1375تا1378

maedeh-r;228272 نوشت:
یه سوال: اگه من واقعا دلم بخواد که صبحها بیدار شم و گوشی رو زنگ هم بذارم اما بازم خواب بمونم گناهه؟؟؟ گاهی اوقات که خیلی کار دارم و شبا دیر میخوابم ،برای نماز صبح بیدار نمیشم.با اینکه گوشیم زنگ میخوره

با سلام و عرض ادب

اگر در امر بیدار شدن کوتاهی نکرده اید و شرایط لازم برای بیداری مثل شب زودخوابیدن،سفارش به دیگران برای بیداری و...را فراهم آوردید، اما ناخواسته خواب ماندید گناه نکرده اید ولی باید نماز را قضا کنید.(1)

برای راهنمایی بیشتر تاپیک های زیر را مطالعه نمایید:
http://www.askdin.com/thread18334.html
http://www.askdin.com/thread17779.html

پی نوشت:
1.استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

سلام
من همیشه وقتی نمازم قضا میشه بعد از نماز ظهر و عصر قضای نماز صبح رو می خونم و گاهی موارد هم قبل از نماز ظهر بعد از اذان ولی هیچ وقت قبل از اذان نمی خواندم الان نمازهای قضایی که خوندم درست بودن؟
مرجع: آیت الله مکارم شیرازی
ممنون

omid_rch;624330 نوشت:
سلام
من همیشه وقتی نمازم قضا میشه بعد از نماز ظهر و عصر قضای نماز صبح رو می خونم و گاهی موارد هم قبل از نماز ظهر بعد از اذان ولی هیچ وقت قبل از اذان نمی خواندم الان نمازهای قضایی که خوندم درست بودن؟
مرجع: آیت الله مکارم شیرازی
ممنون

با سلام و عرض ادب

کسى که نماز قضا از روزهاى پيش بر ذمّه دارد مى تواند قبل از خواندن نماز قضا به نمازاداى روزانه مشغول شود، مگر آنکه يک يا دو نماز قبل از آن باشد که بنابر احتياط واجب بايد قبلاً بجا آورد.در این مساله آیه الله مکارم احتیاط واجب دارند که می توانید درصورتی که بدین ترتیب نمازها را قضا نکرده اید به مرجع اعلم بعد از ایشان رجوع کنید که به فتوا گفته اند ترتیب در قضا کردن نمازهای یک یا چند روز قبل از نماز ادا شرط نیست درصورتی که تمایل به رجوع نداشته باشید سوال را برای استفتا به دفتر ایشان فرستادیم که به محض دریافت پاسخ خدمتتان اطلاع می دهیم.

توضیح المسائل،آیه الله مکارم،م1200

موضوع قفل شده است