جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: كتاب مشارق انواراليقين چگونه کتابی است

 1. #1

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۰
  نوشته
  125
  حضور
  50 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  422

  كتاب مشارق انواراليقين چگونه کتابی است
  كتاب مشارق انواراليقين چگونه کتابی است؟ در اون صحبت هایی شده که آدم شاخ در میاره. مثلا یک جن توسط امام علی در زمان سلیمان کتک خورده و...

 2. صلوات ها 4


 3. #2

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  علاقه
  تاریخ
  نوشته
  444
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2100  كتاب مشارق انواراليقين چگونه کتابی است  کتاب مشارق انوارالیقین مبسوط‏ترین و در عین حال مهم‏ترین اثر شیخ رجب بُرسی است. این کتاب بر پایه روایاتی استوار است که مناقب و سجایای اهل‏بیت(ع) به ویژه حضرت علی(ع) را بدون هر گونه ملاحظاتی بیان می‏کنند. گرچه این کتاب در بادی نظر اثری آشفته و حوصله‏ سوز می‏ نماید، طبع روان و لطیف نویسنده و نیز مهارت مثال‏ زدنی او در تأویل و تفسیر روایات، و همین‏ طور آشنایی گسترده او به علوم زمانه خویش و بالاخص اسرار حروف و رموز اعداد، این کتاب را اثری دلکش و دل‏پذیر ساخته است. کتاب پیش‏گفته مشحون از اخبار و احادیثی است که بعضا برای اولین‏ بار در این کتاب مورد استناد قرار گرفته‏ اند، و از این‏ رو آن را متمایز ساخته است. تأویلات دور از ذهن و به ظاهر ناموجّه کتاب پیش‏ درآمد و زمینه‏ ساز بسیاری از اندیشه‏ های افراطی و غلوآمیز بوده است. اندیشه‏ هایی که پس از این دوره به طور گسترده و در طیف وسیعی شاهد آن هستیم.

  رجبی، محمد رضا، نگاهی به کتاب مشارق انوارالیقین مجله هفت آسمان ،زمستان 1383 - شماره 24


  ویرایش توسط صدر : ۱۳۹۱/۰۲/۲۹ در ساعت ۲۱:۳۹

 4. صلوات ها 5


 5. #3

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  2,900
  حضور
  21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8410  با سلام

  اين كتاب أميخته به صحيح و سقيم است وبر منفرداش اعتباری نیست وعلامه مجلسي رحمه الله گفته :

  وكتاب مشارق الانوار، وكتاب
  الالفين للحافظ رجب البرسي. ولا أعتمد على ما يتفرد بنقله لاشتمال كتابيه على ما
  يوهم الخبط والخلط والارتفاع. وإنما أخرجنا منهما ما يوافق الاخبار المأخوذة من
  الاصول المعتبرة.

  وعلامه امینی رحمه الله هم معتقد است :


  او از عرفا و دانشمندان امامیه و فقهایی است که در علوم مختلف مهارت داشته و کتاب‏هایش با تحقیق و دقت نظر همراه است. در ولایت ائمه نظریاتی داشته که برخی نپسندیده و او را متهم به غلو می‏کنند، اما حقیقت این است که همه آنچه بُرسی برای ائمه گفته، کمتر از مرتبه غلوّ و غیر از درجه نبوت است؛ چه اینکه از امیر موءمنان نقل می‏کنند: «درباره ما زیاده‏روی نکنید. ما را بندگان دست پرورده خدا بدانید؛ آن گاه در فضایل ما هرچه می‏خواهید، بگویید.
  ویرایش توسط خیر البریه : ۱۳۹۱/۰۲/۰۳ در ساعت ۱۰:۲۲

 6. صلوات ها 5


 7. #4

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۱
  علاقه
  جان فدا کردن برای خاک پای مولایم امام زمان ، احادیث اهل بیت ،
  نوشته
  262
  حضور
  6 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  694  شما از این تعجب می کنید؟ پس بر کتابهای اهل بیت باید مهر زد و اونارو کنار گذاشت چون ممکنه به شک و شبه بیفتید
  ویرایش توسط قنبر حیدر : ۱۳۹۱/۰۲/۰۳ در ساعت ۱۴:۵۰
  وبلاگی مخصوص مناقب امیرالمومنین

 8. #5

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  علاقه
  تاریخ
  نوشته
  444
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2100  نقل قول نوشته اصلی توسط قنبر حیدر نمایش پست ها
  شما از این تعجب می کنید؟ پس بر کتابهای اهل بیت باید مهر زد و اونارو کنار گذاشت چون ممکنه به شک و شبه بیفتید
  یکی از عمده انحرافات هر دینی پس از مدتی، غلو است، قرآن در نقد برخی ادیان به این انحراف پرداخته و در آیاتی متعدد، برخی از اندیشه های غلو مخاطبان خود را مطرح و رد کرده است؛ از جمله: «إنَّ مَثَل عیسی عِندَاللّه ِ کَمثَلِ آدمَ خَلقَهُ مِن تُرابٍ ثُمَّ قَال لَه کُن فَیکون» (آل عمران 59)؛«یا أهلَ الکتابِ لاتَغلوُا فی دینِکم ولاتَقولوا عَلَی اللّه ِ الَّا الحقَّ» (نساء:171)؛«لن یستَنکف اَلمسیحُ بن مریمَ...» (مائده: 72)؛ «لقد کَفَر الّذینَ قالوُا إنَّ اللّه َ ثالثُ ثلاثةُ و ما مِن إلهٍ إلّا اللّه ُ»(مائده 73)؛ «مَا المسیحُ بنُ مریمُ إلّا رسولٌ قد خَلت مِن قَبلهِ الرسُلُ و أمُّهُ صِدّیقةٌ کانا یَأکلانِ الطعامِ...» (مائده: 75)؛ «قُل یا أهلَ الکتابِ لاتَغلوُا فی دینِکم غیرَ الحقِّ...»(مائده: 77)؛ «إذ قَال اللّه ُ یا عیسیَ بنَ مریمَ ءَأنتَ قُلتَ للنّاسِ اتّخذونی و أمّی إلهَینِ مِن دونِ اللّه ِ قالَ سُبحانَکَ مَا یکونُ لی أَن أقوَلَ ما لیسَ لی بحقٍّ...»(مائده: 116 و 117)؛ «قَالتِ الیهودُ عزیزُ بنُ اللّه ِ و قالَتِ النصاری المسیحُ بنُ اللّه ِ ذَلکَ قولُهم بِأفواهِهِم...»(توبه: 30) و همچنین از اعتقاد به ورود مسیحیان و یهودیان فقط به بهشت و رستگاری مطلق آنان (بقره: 111) و اینکه هریک از این دو دین مسیحیت و یهودیت یکدیگر را مردود می شمارند (بقره: 113) و نیز به جای خداوند، فرشتگان و پیامبران و بزرگان دینی و جنّیان را ارباب می گیرند (آل عمران: 80؛ توبه: 31؛ سبأ: 40 و 41) و اعتقاد مطلق نسبت به پدران را (بقره: 170) مطرح و رد کرده است.  صالحی نجف آبادی،1384 ش، ص 20؛ صفری فروشانی، 1378 ش، ص 32-33
  بستانی، قاسم؛غلو و اهل غلو در فرهنگ شیعی.  ویرایش توسط رضا : ۱۳۹۱/۰۳/۱۳ در ساعت ۱۴:۴۳

 9. صلوات ها 3


 10. #6

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  علاقه
  تاریخ
  نوشته
  444
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2100  كتاب مشارق انواراليقين چگونه کتابی استكتاب مشارق انواراليقين چگونه کتابی است


  يكى از آفاتى كه بدون استثنا گريبانگير همه اديان و مذاهب و مكاتب، اعمّ از الهى و غير الهى، در طول تاريخ شده است، پديده غلوّ و افراط گرايى است؛ غلوّ درباره عقايد، بنيانگذاران، قهرمانان و يا پيروان يك دين و مكتب.
  عوامل اين افراط گرايى را مى توان به دو بخش «عوامل درون دينى» مانند ملموس نبودن معارف بلند يك دين براى پيروان، عشق فراوان، جهل و نادانى پيروان، استفاده مادّى بعضى از منتسبين به دين از راه رواج عقايد غلوّآميز و... و «عوامل برون دينى»، مانند ترويج عقايد افراطى از سوى دشمنان يك دين براى هموار نمودن راه محكوم كردن آن دين (از طريق اجراى اصل مؤثرِ حمله به يك عقيده از راه دفاع بد از آن) تقسيم نمود.
  اما در هر دو بخش، نتيجه يكسان است و آن ارائه چهره اى تحريف شده و آلوده و به دور از اعتدال از دين مى باشد.
  امامان معصوم از راه بيان عقايد صحيح و غير افراطى، افشاگرى پيرامون رؤساى غلات و اهداف و توطئه هاى آنها، بيان نتايج عقايد غلوّ آميز، و سرانجام صدور فرمان قتل بعضى از رؤساى غلات، تلاش عظيم و پرثمرى را در راه اضمحلال اين پديده آغاز نمودند؛ به گونه اى كه مشابه اين تلاش را از سوى آنان در مقابله با هيچ يك از مذاهب ديگر اسلامى و حتّى اديان غير اسلامى و ـ بالاتر از همه ـ مكاتب الحادى سراغ نداريم.
  اما در اين ميان، اين گروهكها آثار شومى از خود به جاى گذاشتند كه بعضى از آنها، هنوز به صورت ديرپا وجود دارد كه به نمونه هايى از قرار ذيل اشاره مى كنيم:
  1
  ـ چهره اى تحريف شده و آلوده از مذهب شيعه ترسيم نمودند؛ به گونه اى كه در طول تاريخ و حتى در اين زمان، هنوز برخى از اهل سنّت و مستشرقين، تفاوتى ميان بعضى از عقايد شيعه و عقايد غلات قائل نمى شوند.
  2
  ـ عقايدى را در ميان توده هاى شيعيان رواج دادند كه هنوز آثارى از آنها باقى مانده است.
  3
  ـ احاديث جعلى فراوانى را در لابلاى روايات شيعه، جاى دادند؛ به گونه اى كه گرچه بزرگان و قهرمانان حديث شيعه، سعى فراوانى در پالايش كتب روايى شيعه از خود بروز دادند، اما هنوز نمى توان مطمئناً حكم به زدوده شدن آن روايات از كتب شيعه نمود. بعضى از اختلافات عقيدتى ميان علماى شيعه را مى توان مستند به وجود اين گونه روايات دانست.
  4
  ـ عقايد افراطى اين گروهها موجب شد تا گروهى تفريطى كه احياناً با عنوان «مقصّرين» (كوتاهى كنندگان) از آنها ياد مى شود، با عقايدى در جهت عكس ، پديد آيند. اين گروه، بخشى از روايات حاوى فضايل ائمه معصومين ـ عليهم السلام ـ را كه به نظرشان از آن بوى غلوّ و افراط به مشام مى رسيد، از كار انداختند.
  5
  ـ و در آخر شايد بتوان گفت مهمترين اثر منفى اين گروهكها، در علم رجال شيعه ظاهر گشت كه در آن، عدّه فراوانى از راويان به غلوّ متهم گشتند؛ راويانى كه در مجموع ، در سلسله اسناد هزاران حديث شيعى واقع گشته بودند.
  در اين ميان ، تيغ تيز اتهام غلوّ ، سينه پاك بعضى از استوانه هاى علم حديث شيعه را نيز دريد و مباحث رجالى فراوانى را در طول تاريخ اين علم ، ايجاد نمود.


  دکترنعمت الله صفری فروشانی، جریان شناسی غلو
  (آنچه آورده شد خلاصه ای از مطالب بسیار مهم در این مورد بود. دوستان برای تفصیل بیشتر می توانند در همین سایت و یا مقالات مربوطه به اطلاعات جامع تری دست پیدا نمایند)

  ویرایش توسط رضا : ۱۳۹۱/۰۳/۱۳ در ساعت ۱۴:۴۳

 11. صلوات ها 3


 12. #7

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۱
  علاقه
  جان فدا کردن برای خاک پای مولایم امام زمان ، احادیث اهل بیت ،
  نوشته
  262
  حضور
  6 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  694  اقا مواظب باش... به علامه رجب برسی (سلام الله علیه ) توهین نکنی .... و گرنه با امیرالمومنین (روحی لتراب نعله فدا) طرفی ها ... کتابی عظیم تر از مشارق در فضایل امیرالمومنین (روحی لتراب نعله فدا) نیامده ... این کتاب کتاب اعظم است ... و این علامه علامه ی اعظم ... نه القطره به پای این کتاب می رسد و نه هیچ کتاب دیگه .... مواظب باش ... حرمت خودتو نگهدار به علامه رجب برسی (سلام الله علیه ) تهمت غلو نزنی ... همین جور راحت یک حرفی مزنی میری ... نه خیر اقا امیرالمومنین (روحی لتراب نعله فدا) داره می بینت... به ناشر فضایل امیرالمومنین اهانت می کنی؟؟؟؟
  ویرایش توسط قنبر حیدر : ۱۳۹۱/۰۳/۱۳ در ساعت ۰۵:۲۴
  وبلاگی مخصوص مناقب امیرالمومنین

 13. #8

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۱
  علاقه
  جان فدا کردن برای خاک پای مولایم امام زمان ، احادیث اهل بیت ،
  نوشته
  262
  حضور
  6 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  694  اقا، به حضرت علامه (سلام الله علیه ) چه ربطی داره یک عده ضعیف الیقین امدند و فضایل که در کتاب عظیم و اعظم مشارق امده درباره ی سید کائنات (روحی لتراب نعله فدا) را قبول نمی کنند و در مغز کوچک و قلب بیمارشان نمی ره ؟؟؟
  وبلاگی مخصوص مناقب امیرالمومنین

 14. #9

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۱
  علاقه
  جان فدا کردن برای خاک پای مولایم امام زمان ، احادیث اهل بیت ،
  نوشته
  262
  حضور
  6 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  694  علامه حسن زاده ی املی(دامت برکاته) : تمام کتاب مشارق انوار الیقین صحیح است و هیچ غلوی در ان نیست
  وبلاگی مخصوص مناقب امیرالمومنین

 15. #10

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  85 روز 21 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40425  با سلام

  نقل قول نوشته اصلی توسط قنبر حیدر نمایش پست ها
  اقا مواظب باش... به علامه رجب برسی (سلام الله علیه ) توهین نکنی .... و گرنه با امیرالمومنین (روحی لتراب نعله فدا) طرفی ها ... کتابی عظیم تر از مشارق در فضایل امیرالمومنین (روحی لتراب نعله فدا) نیامده ... این کتاب کتاب اعظم است ... و این علامه علامه ی اعظم ... نه القطره به پای این کتاب می رسد و نه هیچ کتاب دیگه .... مواظب باش ... حرمت خودتو نگهدار به علامه رجب برسی (سلام الله علیه ) تهمت غلو نزنی ... همین جور راحت یک حرفی مزنی میری ... نه خیر اقا امیرالمومنین (روحی لتراب نعله فدا) داره می بینت... به ناشر فضایل امیرالمومنین اهانت می کنی؟؟؟؟


  به جناب قنبر حیدر گرامی عزیز برادر اینجا اگر دوستان سخنی میگویند بدون منبع نیست !
  فراموش نکنی
  م که مقام اهل بیت ع بسیار بالا و همه ما به این کاملا واقفیم این بزرگی نیاز به غلو ندارد البته بنده کلی میگویم ! ما در تاریخ رد پای این غلو ها را دیده ایم و این چیز تازه ای نیست
  اگر میخواهید از این کتاب سخنی بگوید خیلی علمی مطالب خودتان را عنوان کنید که ما هم فیض ببریم !
  نقل قول نوشته اصلی توسط قنبر حیدر نمایش پست ها
  علامه حسن زاده ی املی(دامت برکاته) : تمام کتاب مشارق انوار الیقین صحیح است و هیچ غلوی در ان نیست

  بارها گفتیم
  اگر سخنی از ع
  المی ذکر میکنید لطفا منبع هم ذکر کنید که ظلمی خدایی نکرده به کسی نشود !
  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود