موسيقي ( ما گوش نمي دهيم )

تب‌های اولیه

49 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
موسيقي ( ما گوش نمي دهيم )

برگرفته از وبلاگ " من و زهراي خوبم "

آغاز داستان از اينجاست بود :

دوران راهنمائي كم كم با موسيقي انس گرفتم ،مجاز و غير مجاز از خارجي بگير تا ايراني اينور آبي و آنور آبي تا دوران دبيرستان ،كم كم براي خودم صاحب آرشيو هم شده بودم و منبع تغذيه ي دوستان .اواخر سال پيش دانشگاهي بساط موسيقي را جمع كردم تا مزاحم درسم نباشد و دوباره از سال اول دانشگاه شروع كردم و اينبار حرفه اي تر از قبل.تا اينجا كه بعضي اوقات روزي چهار پنج ساعت پاي رايانه يا واكمن بودم.يه واكمن حرفه اي سوني هم پدرم از لاهور پاكستان برايم خريده بود كه نظيرش را تا پنج سال بعد هم در ايران نديدم و البته خود اين واكمن مشوقي بود براي اينكه زمان بيشتري را با آهنگ تنها باشم.اين داستان ادامه داشت تا يك سفر .تعطيلات بين دو ترم بود كه يك سفر مشهد با قطار پيش آمد و البته تنها و بدون خانواده.با پسر يكي از اقواممان در مشهد رفتيم حرم پابوس حضرت بعد از نماز مغرب.وارد حرم شدم رسيدم نزديك ضريح ناگهان يك لحظه به خودم آمدم ديدم رسيده ام كنار ضريح سلطان انس و جن حضرت ثامن الحجج اما بي خيال از همه جا دارم زمزمه ميكنم:

بارون امشب ...توي ايوون ..مثل آزادي تو زندون .. و الي آخر

آنهائي كه با سياوش قميشي آشنا هستند ميدانند كه اين شعر از آلبوم" امير" اوست كه جزو اولين آلبوم هاي نامبرده به حساب مي آيد و البته آنموقع شايد اين آهنگ را صد بار گوش كرده بودم و ملكه ذهنم شده بود و حالا گستاخي ام به جايي رسيده بود كه رسيده بودم كنار جسم مطهر آقاي عزيزم و ورد لبهايم اين خزعبلات شده بود !! جائي كه ورد لبهاي علما آنجا الله نور السماوات و الارض مثل نوره كمشكاه فيها مصباح است ،ذكر شريف صلوات است يا سلام به حضرت .اينجا بود كه لرزيدم و اشكم روان شد مثل بچه هاي ننه مرده ..يه نگاه به خودم مي انداختم و نگاهي به حضرت ،سرتان را درد نياورم همانجا رو كردم به حضرت رضا و عرض كردم :

آقا جان معتاد شدم دست خودم نيست ،شما كمكم كن..از من ترك موسيقي از تو هم كمك و لطف.آنموقع البته مباني اعتقادي و عرفاني مواجهه با موسيقي را نمي دانستم ولي همينقدر برايم در آن لحظه مسجل شد كه بايد با موسيقي خداحافظي كنم.اين شد كه از آقا خداحافظي كردم و برگشتم تهران.بلافاصله وارد اتاقم شدم و همه آرشيوم را كه چند ده هزار تومان آنموقع پول برايشان داده بودم را پاك كردم بدون معطلي و تشكيك و كلي هم سي دي را شكاندم مثل كاري كه حضرت ابراهيم كرد با بتهاي بتخانه ي نمرود .شكستم و پاك كردم با قدرتي كه گرفته بودم از آقا .يه توبه ي سفت و سخت.البته اين اول كار بود و مهمترين قسمت ولي بعدها اينقدر درهاي رحمت عجيب و غريب به رويم باز شد كه اگر بخواهم همه را بگويم مثنوي مي شود هفتاد من.

همينقدر بدانيد كه هنوزم كه هنوز است بعد از ده سال هر وقت اين مار خوش خط و خال به سراغم مي آيد با همان منبع انرژي فراريش مي دهم و هنوز توبه ام را نشكسته ام به حول و قوه ي الهي.مهمترين چيزي كه بايد بدانيد اين است كه خوب حالا چه مي كني با خلا موسيقي.دقايق و ساعات فراغتت را با چه پر ميكني؟ كه بايد عرض كنم مونسم در اين چند سال ترتيل و صوت قرآن بوده و نواي مناجات مداحان بويژه چند سال با نواي مناجات مسجد كوفه حاج مهدي سماواتي صفا كرده ام و كلي هم سخنراني گوش كرده ام كه اگر از هر منبري يك نكته ياد گرفته باشم الان مي شود يك عالمه مطلب.جالب است موقع خواستگاري از زهرا باورم نمي شد او هم مثل من تارك موسيقي باشد و داشتم شاخ در مي آوردم و باورم نمي شد دختري بالاشهري پيدا كنم كه اهل موسيقي نيست و البته زهرا هم مثل من سوء پيشينه داشته اما او هم تحت تاثير مواردي ترك كرده بود اين معضل را يكسال قبل از اينكه من به خواستگاري اش بروم و حالا او هم به بركت اين كارش الان حافظ ۱۳جز قرآن است و هنوز هم بيشترين وقتش را در خانه با قرآن مانوس است.

اما جالب اينجاست كه الان هركداممان وقتي روزهاي جمعه ميخواهيم كاري در منزل انجام بدهيم مثلا كتابخانه را مرتب كنيم يا نظافت كنيم منزل را ،لب تاب را روشن مي كنيم و به فراخور زمان يا سخنراني گوش مي كنيم يا مداحي و البته زهرا روزها در منزل بيشتر اوقات در حال گوش دادن به ترتيل قرآن است و غبطه مي خورم به حالش خيلي ..

حالا هي بگوييد آدم متحجر گير نمي آيد

كلي حرف نگفته ماند و مباني اعتقادي مان را هم خيلي شرح ندادم و اصولا نپرداختم به اینها که علامه طباطبائی مارش اخبار را هم گوش نمی داد یا اینکه درختی است در بهشت که کسی که گوشش حرام شنیده باشد بی بهره است از صوت خوش آن درخت در بهشت ولي يك نكته را حيف است نگويم اين نوشتار حضرت امام روح الله در كتاب ارزشمند چهل حديثشان است كه :

اى عـزیـز، بـکـوش تـا صـاحب عزم و داراى اراده شوى ، که خداى نخواسته اگر بى عزم از این دنیا هجرت کنى ، انسان صورى بیمغزى هستى که در آن عالم به صورت انـسـان مـحـشور نشوى ، زیرا که آن عالم محل کشف باطن و ظهور سریره است . و جرئت بر مـعـاصى کم کم انسان را بى عزم مى کند، و این جوهر شریف را از انسان مى رباید. استاد مـعـظم ما، دام ظله ، مى فرمودند بیشتر از هر چه گوش کردن به تغنیات سلب اراده و عزم از انسان مى کند.

حتما ميدانيد كه مراد حضرت امام خميني از "استاد معظم ما"،منظور حضرت آيت الله شاه آبادي رحمت الله عليه است كه استاد اخلاق حضرت امام بودند و در حرم حضرت عبد العظيم مدفونند.

گل نرگس گرامي ممنون از پستي كه گذاشتيد.:Gol:
خيلي اين اتفاق ترك موسيقي برايم آشنا بود و من را به ياد خودم و برادرم انداخت ....

[="Blue"]سلام
یه سوال!
یعنی هیچ نوع موسیقی گوش نمی دین؟:Moteajeb!:
این همه موسیقی خوب!
مگه میشه!
[/]

سیده رقیه;210498 نوشت:
سلام
یه سوال!
یعنی هیچ نوع موسیقی گوش نمی دین؟:Moteajeb!:
این همه موسیقی خوب!
مگه میشه!

سلام
چرا نشه؟! :Gig:
شخصاً هیچ نوع موسیقی رو گوش نمیدم، حتی از نوع حلالش!

[="Blue"]

آذر بانو;210499 نوشت:
چرا نشه؟!
شخصاً هیچ نوع موسیقی رو گوش نمیدم، حتی از نوع حلالش!

سلام آذربانوی عزیز
شما دیگه چرا؟!:Moteajeb!: شما که مشاوری می دونی موسیقی می تونه برای روح انسان بسیار مفید هم باشه.
چرا موسیقی حرام رو ترک نمی کنید همونطور که من خودم این کارو کردم سالهاست و هیچ مشکلی ندارم. ولی گوش دادن به موسیقی خوب واقعا لازمه!
فکر نکنم کسی تو کشورمون پیدا بشه که موسیقی فاخر سریال امام علی (ع) رو دوست نداشته باشه.
فکر نکنم کسی نباشه که با موسیقی بی کلام باران عشق بیگانه باشه.
اگر علامه طباطبایی موسیقی گوش نمی دادن تو زمانی زندگی می کردن که هیچ موسیقی خوبی نبود . فضای موسیقی فضای ابتذال بود.
الان این همه موسیقی خوب و فاخر که اتفاقا وقتی گوش میدیم بیشتر به یاد خدا می افتیم.
کیه که موسیقی تاثیر گذار دسته گلای بی زبون که برای شهدای گمنام اجرا شده رو دوست نداره! من خودم روزی 10 دفه م گوش بدم باهاش گریه می کنم:Ghamgin:
موسیقی حرام و غیر مجاز (البته به تشخیص خود ما بستگی داره چون الان خیلی بین مجاز و غیر مجاز فرق نیست) گوش ندیم. پس چطور حضرت امام (ره) که همتایی در عالم ندارن به موسیقی گوش می کردن و از خواننده ی یکی از همین آهنگ ها هم تقدیر کردن! حالا ما حزب اللهی تر از امام (ره) هستیم؟
فکر نمی کنم انقدر سختی لازم باشه.[/]

به نام خدا و سلامي دوباره و ممنون از همراهيتون

راستش اين متن نوشته من نبود و تخصصي هم در زمينه موسيقي ندارم. اما اونقدر اين نوشته به دلم نشست كه دلم نيومد در خوندنش با شما شريك نباشم.

بنده به نوبه ي خودم از كارشناسان خوب سايت دعوت مي كنم تا در مورد انواع موسيقي حلال و حرام برامون توضيح بدهند .

جالب بود
ممنون :Gol:
من هم چند سال است که سر یه مسایلی موسیقیو کلا گذاشتم کنار و چه قدر الان خدا رو شکر میکنم به خاطر این کار

[=13][="Blue"]

[="blue"]

گل نرگس;210519 نوشت:
بنده به نوبه ي خودم از كارشناسان خوب سايت دعوت مي كنم تا در مورد انواع موسيقي حلال و حرام برامون توضيح بدهند .

سلام
این تو قسمت احکام موسیقی جواب داده شده.
http://www.askdin.com/thread771-8.html

[/]

مغز به موسیقی نیاز داره
طبق آزمایش ها دانشمندان مغز به همون اندازه که از خوردن غذا لذت میبره به همون اندازه هم از گوش کردن موسیقی لذت میبره و هردو در یک نقطه از مغز پردازش میشن
حالا چرا میخواید همچین نعمتی رو از خودتون بگیرید؟؟

اقايي كه معتقدی مغز احتیاج به موسیقی داره میشه به من بگین سند این ادعا کجاست؟ محققین کجا این حرفو زدن؟

خوب چرا کانادایی ها روی تاثیر صدای قران روی مغز تحقیق نمی کنند؟؟؟؟ چرا؟؟؟ یا چرا روی تاثیر صدای دلنشین مداحی؟؟؟ . فقط موسیقی؟؟ اره؟؟

بله جواب واضحه اگر روی اتاثیر قران و مداحی و دعا تحقیق کنن به نتایجی می رسن که دلخواهشون نیست و نمی تونن به اهدافشون برسن .

نقل قول:
خوب چرا کانادایی ها روی تاثیر صدای قران روی مغز تحقیق نمی کنند؟؟؟؟ چرا؟؟؟ یا چرا روی تاثیر صدای دلنشین مداحی؟؟؟ . فقط موسیقی؟؟ اره؟؟
خوب منم دارم همینو میگم دیگه قرآنم نوعی موسیقیه انسان کلا به موسیقی نیاز داره چه قرآن چه غیر قرآن
دلیل دلنشینی مداحی و قرآن هم همین موسیقیشه

جالبه! هر صدای دلنشین موسیقی است؟

ما بحثمون سر موسیقی هست که داره با دستگاهش نواخته می شه.

سیده رقیه;210505 نوشت:

سلام آذربانوی عزیز
شما دیگه چرا؟!:moteajeb!: شما که مشاوری می دونی موسیقی می تونه برای روح انسان بسیار مفید هم باشه.

با سلام و احترام
من مشاور نیستم، بلکه همکار انجمن مشاوره هستم، و چنین عقیده‌ای ندارم که موسیقی میتونه برای روح و روان انسان بسیار مفید باشه!

سیده رقیه;210505 نوشت:

ولی گوش دادن به موسیقی خوب واقعا لازمه!

موسیقی‌های! حلال مثل نغمه پرندگان، صدای آبشار و... رو خیلی دوست دارم و برای نشاط و رفع خستگی هم خیلی مفید هست، ولی به موسیقی‌های دیگه علاقه‌ای ندارم و حتی دوست ندارم جهت امتحان گوش کنم.

یادمون باشه:
هر حرامی، بر اثر زیاده روی در یک حلال است.

سیده رقیه;210505 نوشت:

فکر نکنم کسی تو کشورمون پیدا بشه که موسیقی فاخر سریال امام علی (ع) رو دوست نداشته باشه.فکر نکنم کسی نباشه که با موسیقی بی کلام باران عشق بیگانه باشه.اگر علامه طباطبایی موسیقی گوش نمی دادن تو زمانی زندگی می کردن که هیچ موسیقی خوبی نبود . فضای موسیقی فضای ابتذال بود.
الان این همه موسیقی خوب و فاخر که اتفاقا وقتی گوش میدیم بیشتر به یاد خدا می افتیم. کیه که موسیقی تاثیر گذار دسته گلای بی زبون که برای شهدای گمنام اجرا شده رو دوست نداره! من خودم روزی 10 دفه م گوش بدم باهاش گریه می کنم:ghamgin:

من هیچ شناختی روی این موارد ندارم.

سیده رقیه;210505 نوشت:

(البته به تشخیص خود ما بستگی داره چون الان خیلی بین مجاز و غیر مجاز فرق نیست)

:Gig: :Moteajeb!: :Gig:

سیده رقیه;210505 نوشت:

پس چطور حضرت امام (ره) که همتایی در عالم ندارن به موسیقی گوش می کردن و از خواننده ی یکی از همین آهنگ ها هم تقدیر کردن! حالا ما حزب اللهی تر از امام (ره) هستیم؟
فکر نمی کنم انقدر سختی لازم باشه.

باور بفرمایید بنده سختی نمیکشم، اتفاقاً خیلی راحتم و آرامش دارم. :ok:

ضمن اینکه همچنان‌که از همون اول تو بیوگرافیم نوشتم، برای من شخصیت‌ها ملاک حق و باطل نیستند.

موفق باشید.

سیده رقیه;210498 نوشت:
سلام یه سوال! یعنی هیچ نوع موسیقی گوش نمی دین؟ این همه موسیقی خوب! مگه میشه!

سلام

یه مدت منم کل گوشیمو پاک کردم

و قران گذاشتم

تو بیرون گوش می دادم

واقعا قران خسته نمی کنه ادمو

اما الان سرکار ادینه منون دو باره معتاد کردند(التبه تواشیح گوش می دمو دعا ها و...)

ولی نشد نداره

الانم توی دلم میاد که گوش کن چیه

یا حتی رقص!!!!!

اما به حمد الله کمرشو دارم می شکونم

از اولشم از رقصیدن خجالت می کشید

که حالا شدم مخالف!!:Gig:
[SPOILER]یعنی شدم؟[ /SPOILER]

دارم برای عروسی ام هم تصمیم می گیرم چه کار کنم؟!!!

:Gig:

[="Blue"]

habibonline;210581 نوشت:
مغز به موسیقی نیاز داره
طبق آزمایش ها دانشمندان مغز به همون اندازه که از خوردن غذا لذت میبره به همون اندازه هم از گوش کردن موسیقی لذت میبره و هردو در یک نقطه از مغز پردازش میشن
حالا چرا میخواید همچین نعمتی رو از خودتون بگیرید؟؟

موافقم:Gol:
قنبر حیدر;210582 نوشت:
نعوذ بالله .موسیقی چیزی جز ننگ و عار و چرت و پرت و... نیست . چرا از اوای خوش مداح و قاری می گذریم به یک مشت خزعبلات چرند می پردازیم . حیف و صد ها حیف که مغز یک شیعه با یک مشت اراجیف پر شود

با صدای قرآن موافقم ولی ببخشید باید بگم مداحی نه!
مداحی خوب چرا ولی الان انقدر تو مداحیا پیاز داغ زیاد می کنن و دروغ میگن و با داد و بیداد می خونن که آدم از گوش دادنش پشیمون میشه. همه ی موسیقی اراجیف نیست. حتما شما سبک اراجیفشو گوش دادین متاسفانه که زده شدین.:Nishkhand:
آذر بانو;210609 نوشت:
چنین عقیده‌ای ندارم که موسیقی میتونه برای روح و روان انسان بسیار مفید باشه!

این نظر شخصی شماست. محققین چیز دیگه ای میگن.
آذر بانو;210609 نوشت:
حتی دوست ندارم جهت امتحان گوش کنم. یادمون باشه: هر حرامی، بر اثر زیاده روی در یک حلال است.

برای قسمت اولش نمی دونم چی بگم! شاید تعصب بیجا
جمله ای که به رنگ قرمز نوشتین و قبول ندارم. چون به نظرم درست نیست.
آذر بانو;210609 نوشت:
برای من شخصیت‌ها ملاک حق و باطل نیستند.

فکر کنم شما یه خورده باید مسائل رو تو خودتون ریشه ای حل کنید. پس اهل بیت رو چطوری قبول دارید؟ مگه اونا نعوذ بالله شخصیت نیستن؟!:Moteajeb!:
آذر بانو;210609 نوشت:
(البته به تشخیص خود ما بستگی داره چون الان خیلی بین مجاز و غیر مجاز فرق نیست)

خواهر من موسیقی مجاز و غیر مجاز رو وزارت ارشاد معین می کنه موسیقی حرام و حلال رو دین. و این خود ماییم که بهتر از همه فرق بین حرام و حلال بودن موسیقی رو می فهمیم. (خیلی سخت نبود آدمک فکر لازم نداشت)
یا ابن الکوثر(ع);210613 نوشت:
یه مدت منم کل گوشیمو پاک کردم
و قران گذاشتم
تو مترو گوش می دام
واقعا قران خسته نمی کنه ادمو
اما الان سرکار ادینه منون دو باره معتاد کردند(التبه تواشیح گوش می دمو دعا ها و...)
ولی نشد نداره
الانم توی دلم میاد که گوش کن چیه
یا حتی رقص!!!!!

ما داریم از موسیقی حلال حرف میزنیم. نه موسیقی حرام من خودم سالهاست یعنی از بدو تولد چون تو خانواده ای بودم که با این مسائل مخالف بودن موسیقی حرام گوش ندادم.
[="Red"]رقص کیلو چند برادر من![/]
[/]

[="Blue"]از گفت و گوی با شما (یابن الکوثر) خوشحالم. خوب بحث می کنید!
ای بابا ما اومدیم باز حرف بزنیم کار خراب تر شد:Gig: این آقای گلریز بیچاره یه آهنگی خونده بود برای شهید مطهری (ره) (که شماها نشنیدید احتمالا) , امام (ره) سر یه دیداری به ایشون می فرمایند من این سرود شما رو دوست دارم و زیباست.
یکی به امام عزیزمون می گفت آقاجان آخه چرا برا موسیقی نظر میدید آیندگان گیر بیفتن!
[/]

سیده رقیه;210618 نوشت:

برای قسمت اولش نمی دونم چی بگم! شاید تعصب بیجا

با سلام و احترام

من تعصبی ندارم! عرض کردم دوست ندارم (یعنی علاقه‌ای ندارم) که دنبال این موضوعات برم ببینم حلالش چجوره و...
حتی مداحی رو هم خیلی زیاد گوش نمیکنم، چون حقیقتاً علاقه‌ زیادی ندارم.

بالاخره هر کسی عقیده ای داره که قابل احترام هست.

موفق باشید

سیده رقیه;210664 نوشت:
یکی به امام عزیزمون می گفت آقاجان آخه چرا برا موسیقی نظر میدید آیندگان گیر بیفتن!

سلام

خوب جوابشون چی بود؟

سلام به همه دوستان خوبم.

بچه ها بهتره زیاده روی نکنیم. منظورم به دو طرفه مخالف و موافقه.

خدا به انسان عقل داده و در کنارش هم حکم شرع. حکم شرع هم همه بر پایه عقل است.

این طور نیست که بگیم همه موسیقی ها حرامند و اصلا گوش نکنیم. خود من به شخصه و با تشخیص عقل و شرع یکسری آهنگهایی رو گوش میدم که واقعا احساس میکنم بهم آرامش میدهند حتی اشک هم می ریزم و یک نشاط خاصی به روحم میده. یک نشاط عارفانه و عاشقانه. حتی بیشتر به یاد خدا می افتم و زیبایی و عشق. پس خود ما بهتر از هر کسی می تونیم درست و غلط رو تشخیص بدهیم و به نظر هم احترام بگذاریم و اگر مخالف هر نوع موسیقی هستیم دیگران را سرزنش نکنیم. هر کسی یک جور با خودش و خدا خلوت می کنه.
ما برون را ننگریم و قال را
ما درون را بنگریم و حال را

قنبر حیدر;210582 نوشت:
مغز به موسیقی نیاز دارد!!! . نعوذ بالله .موسیقی چیزی جز ننگ و عار و چرت و پرت و... نیست . چرا از اوای خوش مداح و قاری می گذریم به یک مشت خزعبلات چرند می پردازیم . حیف و صد ها حیف که مغز یک شیعه با یک مشت اراجیف پر شود

سلام. دوست گرامی فکر نمی کنی داری زیادی تند میری ! اگه در مورد چیزی آگاهی نداری می تونی حداقل تحقیق کنی.

واقعا نمی دونم باید چی بگم ! شما میاد می گین موسیقی کلا چرت و پرت هست ولی نمیخواین قبول کنید که صدای مداحان و صوت قرآن هم نوعی موسیقی است !

من چون خودم سال ها روی موسیقی تحقیق کردم اینا رو میگم و برای هزارمین بار اعلام میکنم که دوستان گرامی هر صوتی حتی صوت قرآن و صدای مداحان در دستگاه و گوشه ای خاص از موسیقی و بر پایه نغمات تاریخی عرب و حتی موسیقی ایرانی اجرا میشه! پس این مواردی که ذکر کردین جزئی از موسیقی است و نمیتونید این رو انکار کنید.

هر وقت می خواهید از بدی موسیقی حرف بزنید بدونید که همین تلاوت قرآن هم در گوشه ای به نام حجاز یا سه گاه یا ... اجرا میشه که خیلی دیگه از اصوات موسیقی رو هم در اون گوشه میشه اجرا کرد. پس همیشه موقع صحبت کردن باید بین موسیقی خوب و بد تفکیک قایل شد و نه اینکه بگین :

"موسیقی چیزی جز ننگ و عار و چرت و پرت و... نیست . چرا از اوای خوش مداح و قاری می گذریم به یک مشت خزعبلات چرند می پردازیم
"

یعنی شما آوای خوش مداحان رو جزئی از موسیقی نمی دونید ! احتمالا به خاطر اینه که با موسیقی آشنایی ندارید ! پس خواهشا موقع بحث همه چیز رو با هم جمع نبندید که هم بقیه دوستان گمراه بشن و هم به بعضی اهانت بشه.

در پایان عرض می کنم که موسیقی صدای خداست ! (البته موسیقی پاک به معنای واقعی)

همونطور که این صدا رو در طبیعت به زیبایی بی نظیری میشه دید و شنید.

این مطلب رو هم برای نمونه میارم که دوستان بدنن که همین قرائت قرآن هم در گوشه ها و مغامات موسیقی ایرانی و عربی اجرا میشه و بهتر هست که یک مسلمان اون ها رو فرا بگیره حتی اگر شده فقط در قرائت قرآن یا مداحی از اون ها استفاده کنه.

دوستان برای آشنایی بیشتر با کاربرد موسیقی دستگاهی ایران و موسیقی دستگاهی عرب در قرائت قرآن و تواشیح به لینک زیر مراجعه کنید :

http://www.askquran.ir/thread1907.html

آشنایی با دستگاه های موسیقی در تلاوت قرآن کزیم :

آشنایی با دستگاه های موسیقی در عرب

در تلاوت قرآن از هفت مقام اصلی و گوشه های انها استفاده می شود که بصورت خلاصه در عبارت صنع بسحر گنجانیده شده اند.

- ص مخفف مقام صبا - ن نهاوند- ع عجم- ب بیات- س سه گاه- ح حجاز و - ر مخفف مقام رست می باشند.

هر چند بعضی مقام چهار گاه را هم مقام مستقلی دانسته و در نتیجه به هشت مقام اصلی قائل گردیده اند.
در اینجا اشاره بسیار کوتاهی به این مقامات و بعضی فروعات آن خواهیم نمود.

مقام (Gamme) یک طرح کلّی و الگویی است برای آفرینش نغمات و ملودی ها. اگر با یک نگاه کلی بنگریم می توانیم مفاهیم مقام، نغمه، لحن، آواز، دستگاه، گام و موارد مشابه آن را در یک تعریف کلی بگنجانیم، اگر چه در تعریف اصطلاحات برخی از این مفاهیم با دیگری تفاوت دارد. تمایز و تشخص هر مقام نتیجه تغییر حالات و کیفیات یک نغمه و ملودی و تفاوت هر مقام با مقام دیگر نتیجه اختلاف در تغییر مسافت ها و فواصلی است که بین درجات صوتی هر مقام نسبت به مقام دیگر وجود دارد. در موسیقی مقامی ایران (و شرق) فاصله 1 دیوان (اکتاو) را به 8 گاه تقسیم می نمودند (از یگاه تا هشتگاه). بعد از حمله اعراب به ایران در صدر اسلام و همچنین در دوران سلطنت عثمانی، این فواصل و پرده ها به طور کامل به کشورهای عربی و اسلامی منتقل گردید و تاکنون نیز همان فواصل و پرده ها با نام های ایرانی در فرهنگ موسیقی این کشورها به چشم می خورد. البته این مطلب سبب انکار اصالت موسیقی عربی نخواهد شد. تردیدی نیست که وارثان امروز موسیقی عربی ضمن تأثیرپذیری از فرهنگ و تمدّن ایرانی و برخی تمدّن ها و جریان های فرهنگی دیگر در طول تاریخ، بر میراث کُهن خود نیز تکیه داشته اند؛ میراثی که بخشی از آن را باید در تمدّن های باستانی عربستان جنوبی و بخش دیگری از آن را در تمدّن کهن مصریان ـ که در عصر کنونی طلایه دار موسیقی مقامی عرب می باشند جستجو نمود.

در کتاب بهجت الروح آمده است: هر مقامی بر خلاف اهل ریاضی از پیغمبری صلوات الله علیه پیدا شده ... حضرت ابوالبشر آدم (ص) در مقام راست ربنا ظلمنا انفسنا ... می گفتی و حضرت موسی علیه السلام در وادی ایمن در مقام عشاق ناله و مناجات کردی ...

یاد این نکته هم خالی از لطف نیست که هر چند موسیقی مقامی عرب در رشد و بالندگی خود مرهون موسیقی ملّت های دیگر همچون ایرانیان بوده، اما امروز در میان موسیقی های جهان دارای هویتی کاملاً مستقل می باشد و در حال حاضر حتی از تحرّک و پویایی بیشتری نسبت به موسیقی مقامی ایران برخوردار است و به مرور جای خود را در میان موسیقی های جهانی باز نموده و صبغه بین المللی پیدا کرده است.

انتساب مقامات به پیامبران :

در کتاب بهجت الروح آمده است: هر مقامی بر خلاف اهل ریاضی از پیغمبری صلوات الله علیه پیدا شده ... حضرت ابوالبشر آدم (ص) در مقام راست ربنا ظلمنا انفسنا ... می گفتی و حضرت موسی علیه السلام در وادی ایمن در مقام عشاق ناله و مناجات کردی و حضرت یوسف (ع) در قعر چاه و زندان به مقام عراق گریستی و ....

ـ تعریف مقام :

در اصطلاح موسیقی به مجموعه ی اصواتی که بین یک نت و تکرار آن (جواب) با ترتیب معیّن قرار دارد مقام گفته می شود.

ـ تعریف نغمه :

نغمه در لغت، عبارت از صدایی موسیقایی است که خالی از کلام و حرف باشد. در اصطلاح موسیقی نغمه در این معانی به کار رفته است: هر صدای موسیقایی (Sing)، ملودی (Melody)، در مقابل هارمونی (Harmony) [موسیقی چند صدایی]، مقام اصلی (Gamme)، مقام فرعی یا مشتقات یک مقام اصلی (گوشه) همچون نغمه شوری از مقام بیات، نغمه هزام از مقام سیکا و یا نغمه نکریز از مقام نهاوند.

ـ تعریف لحن :

لحن در تلاوت قرآن، کیفیتی است که از استفاده صحیح و مطلوب مقامات و نغمات عربی برای ارایه آیات قرآن کریم بر اساس اصول و مبانی مربوط حاصل می آید.

مقامات اصلی و تعداد آن :

1ـ مقام راست
2ـ مقام بیاتی

3ـ مقام صبا

4ـ مقام سیکاه (سه گاه)

5ـ مقام حجاز

6ـ مقام نهاوند

7ـ مقام عجم (ماهور ـ راست پنجگاه در موسیقی ایرانی و گام ماژور در موسیقی غرب)

8ـ مقام کُرد

9ـ مقام نوا

10ـ مقام جهارکاه (چهارگاه)

در موسیقی مقامی عرب تعداد مقامات اصلی و فرعی (گوشه ها) بالغ بر سیصد است.

ـ شناخت علمی مقامات عربی

مقام هایی که بر روی درجه DO (راست) قرار دارند:

1ـ مقام راست
2ـ مقام سوزناک

3ـ مقام حجازکار

4ـ مقام نهاوند

5ـ مقام نکریز

مقام هایی که بر روی درجه
Re (دوکا) قرار دارند:
6ـ مقام بیاتی

7ـ مقام کرد

8ـ مقام حسینی

9ـ مقام شوری

10ـ مقام عشّاق مصری

11ـ مقام صبا

12ـ مقام صبا زمزم

13ـ مقام حجاز

14ـ مقام شاهناز

مقام هایی که بر روی درجه
mi (سیکاه) قرار دارند:
15ـ مقام سیکاه

16ـ مقام هزام

مقام هایی که بر روی درجه
Fa (جهارکاه) قرار دارند:
17ـ مقام جهارکاه

مقام هایی که بر روی درجه
Si (قرار) استقرار یافته اند:
18ـ مقام عجم عُشِیران

19ـ مقام بستنکار

20ـ مقام عراق

در موسیقی مقامی ایران با نام ماهور و در موسیقی غرب به گام ماژور نامبردار است. دارای مقامات فرعی همچون عجم عشیران، چهارگاه، سوز دل آرا و شوق افزا می باشد. نغمه ای شاد و شادی آور امّا نه به طور مطلق. بسیار اتفاق می افتد که مقام صبا و عجم را با هم ترکیب می کنند که خود حاوی معانی بدیعی می شود.

ـ وجود ارتباط و تطابق مضامین آیات قرآنی با نغمات و مقامات گرچه به قول برخی از اساتید ما این امر کلیت ندارد و حالتی که قاری به مقام و نغمه می دهد، آن مقام را شاد و فرح زا و یا محزون و غمگنانه می کند، امّا رعایت تناسب و ارتباط میان مقام و موضوع آیه خودکاری هنری است. با شناخت حالت هر مقام و موضوعات آیات و تناسب آنها با یکدیگر و رعایت این تناسب، تلاوت قاری قرآن علاوه بر بیان لفظی، بیان تصویری پیدا می کند، این بیان یکی از مصادیق اعجاز لفظی قرآن است و تنها هنری که می تواند آن را به عرصه ظهور بیاورد، هنر قرائت است. تلاوتی که در آن، این تناسب رعایت نشود،
تلاوتی بی روح است و گاهی اوقات بی معنی. مثلاً اگر آیه شریفه «خذوه فغلوه ثم الجحیم صلّوه» که در مورد اهل عذاب است و انسان با قدری تأمّل و اندیشه در آیه، از فرط تأثّر و اندوه گریان خواهد شد، با نغمه ای شاد و فرح فزا و شوق افزا (همچون مقام نهاوند) خوانده شود، چنان بی معنی و ناسازگار است که قاری و مُستمع با فکر و صاحب ذوق را به درد می آورد.

1ـ مضامین متناسب با اجرای مقام راست
نشانه های عظمت پروردگار، هدایت تکوینی و تشریعی، آفرینش آسمان ها و زمین، بیان حقایق و معارف، نشانه های تجلّی انوار الهی در جهان، بیان و ابلاغ اسماء و صفات الهی، بیان ابلاغ نبوت و امامت، نشانه های الهی و ...

2ـ مضامین متناسب با اجرای مقام بیات
مقام بیات یکی از مقام های بسیار زیبا، حُزن انگیز و دارای لطافتی خاص است، در بیشتر مضامین کاربرد دارد همچون نزول عذاب الهی بر ناسپاسان و کافران، آیات منسوب به جهنم، لطافت و زیبایی اخلاق الهی و حُزن از عدم تزکیه نفس، عشق به لقاء الله، محبت و عشق به ایمان و حُزن از نبودن در زمره مؤمنین، عنایت حق تعالی نسبت به هدایت بندگانش، لطف و رحمت رسول اکرم، زیبایی و لطافت توحید، حُزن از عدم معرفت

3ـ مضامین متناسب با اجرای مقام صبا
توصیف جهنم، فرجام کار مجرمان در روز قیامت، خوف از حساب و کتاب و آلام محشر، حیاء از لقاء الله به جهت معصیت، غم و اندوه و ترس از عذاب، انذار و بیدار باش، خوف از عذاب الهی و ...

4ـ مضامین متناسب با اجرای مقام سه گاه
شادی اهل بهشت، شادی و سرور اهل ایمان، شادی از معرفت آیات ربّانی و ...

5ـ مضامین متناسب با اجرای مقام عجم
در موسیقی مقامی ایران با نام ماهور و در موسیقی غرب به گام ماژور نامبردار است. دارای مقامات فرعی همچون عجم عشیران، چهارگاه، سوز دل آرا و شوق افزا می باشد. نغمه ای شاد و شادی آور امّا نه به طور مطلق. بسیار اتفاق می افتد که مقام صبا و عجم را با هم ترکیب می کنند که خود حاوی معانی بدیعی می شود.

6ـ مضامین متناسب با اجرای مقام نهاوند
سرور از معرفت حق تعالی، لذت ایمان به نبوت و امامت خاصه، لذت و بهجت عبادت، لذت نعیم و پاداش اخروی، زیبایی و لطافت ایمان، امید و انتظار رحمت الهی، توصیف اهل بهشت، پیروزی، نصرت و سعادت مؤمنان و ...

7ـ مضامین متناسب با اجرای مقام کرد
این مقام از الحان بسیار حزین می باشد که در موسیقی مقامی عرب نیز از این مقام زیاد استفاده می شود. شباهت زیادی با مقام بیات دارد، به گونه ای که برخی آن را گوشه ای و مشتقی از مقام بیات می دانند.

8ـ مضامین متناسب با اجرای مقام حجاز
سرور و لذت رعایت اخلاق الهی، بشارت به اهل ایمان، عشق به حق تعالی در اثر معرفت او .

منبع : پایگاه تخصصی قرائت قرآن کریم

یا ابن الکوثر(ع);210668 نوشت:
خوب جوابشون چی بود؟

سلام
این جمله معترضه بود. منظورم این بود کاش یکی پیدا می شد می گفت.:Ghamgin:

در مورد موسیقی تو چند تاپیک دیگه هم بحث شد و اخرش رسید به همون بحث شرع و اینا.

نه اونایی که گوش میکردن از این کار دست نکشیدن و نه اونایی که گوش نمیدادن رفتن سراغ موسیقی.

پس بهتره هرکی کاریو که فکر میکنه درسته انجام میده .
من اعتیاد رو و گوش کردن موسیقی نمیپسندم ولی به موسیقی خاصی علاقه دارم که خیلیها سلیقه منو قبول ندارن.
به نظرم بهتره این مساله به خود شخص واگذار بشه .
موسیقی یه موهبته از طرف خدا .یه نشونه هست .که نظم ،استعداد و هوش ، زیبایی ، آرامش ، مهر ،انرژی و هجا توش نهفته هست و یکی از زیبا ترین نشانه های خداست.

بعضی وقتا ما در تمام طول عمرمون با اهنگ زیبا برخورد نمیکنیم که بخوایم ازش خوشمون بیاد یا نه .

هر آهنگی با هر گوشی سازگار نیست .
یا هر سازی با هر گوشی.
مثلا من از ویولن و گیتار خوشم میاد ولی گیتار الکتریکی و اصلا نیستم. سه تار و سنتورو زیاد دوست ندارم
ولی سلیقه ی یکی دیگه مسلملا با من فرق میکنه .
منم تا مدت ها سلیقه موسیقی خودمو نمیدونستم و بیشتر از 8 سال بود که دنبالش نبودم تا اینکه
یکی از دوستام بهم گفت که شخصیتت به ویلن میاد . بعدشم یه سری تکنوازی بهم داد .
واقعا روحم باهاش سازگار بود و دوسش داشتم .

پس نمیتونیم بگیم که همه باید موسیقی گوش بدن .
ممکنه هنوز سازشو پیدا نکرده باشه یا اصلا دنبالش نرفته باشه .
متاسفانه اینقدر آهنگهای ضعیف و مسخره زیاده که ادم از گشتن پشیمون میشه .

برای موسیقی جهان خیلی متاسفم که دوره شکوفاییش داره تموم میشه.

آهنگ ها و آوازها به سه دسته تقسيم مى شوند:
الف) آهنگ ها و آوازهايى که به شيوه مجالسِ عيش و عشرت و محافلِ رقص و پايکوبى اجرا مى شود و انسان را از حالتِ اعتدالِ فکرى و ذهنى دور مى سازد و به بى بند و بارى، لاقيد بودن و بى تعهّد زيستن دعوت و تشويق مى کند که اصطلاحاً به آن «ساز و آوازهاى مبتذل» و مناسب مجالس «لهو و لعب» مى گويند.
ب) آنهايى که هم از نظر محتوا (مضمون اشعار) داراى معنايى با شکوه و زيباست و هم از نظر اجرا، خوب و زيبا اجرا مى شود و در عين حال تناسب و شباهتى با ساز و آوازهاى مجالس لهو، عيش و عشرت و فساد ندارد. گوش دادن به نوع اوّل حرام است; امّا نوع دوم اشکال ندارد.
ج) ساز و آوازهايى که نسبت به آن شک داريم و نمى دانيم آيا از نوع اوّل است تا از آن پرهيز کنيم و يا از نوع دوم است تا پرهيز لازم نباشد. گوش دادن به موارد مشکوک (نوع سوم) اشکال ندارد; امّا بهتر است که به اين نوع آهنگ ها هم گوش نکنيم.

دليل حرمت موسيقى (قسم اول). آيات و رواياتى است که درباره پرهيز از «باطل»، «لهو»، «لغو» و... وارد شده است.
اما اين که مى گويند موسيقى سبب راحتى اعصاب و آرامش مى شود بايد دانست که چيزى که حرام مى گردد به اين معنا نيست که هيچ خاصيتى ندارد، بلکه ممکن است چيزهاى حرام، فايده هايى هم داشته باشند، ولى چون ضررهاى آن بيشتر بوده، خداوند متعال آن ها را حرام کرده است، مانند آن که خداوند متعال درباره شراب و قمار مى فرمايد: «يَسْـَلُونَکَ عَنِ الْخَمْرِ وَالْمَيْسِرِ قُلْ فِيهِمَآ إِثْمٌ کَبِيرٌ وَمَنَـفِعُ لِلنَّاسِ وَإِثْمُهُمَآ أَکْبَرُ مِن نَّفْعِهِمَا;(بقره،219) درباره شراب و قمار از تو سؤال مى کنند، بگو: در آن ها گناه و زيان بزرگى است; و منافعى ]از نظر مادّى[ براى مردم در بر دارد، ]ولى[ گناه آن ها از نفع شان بيش تر است.»
موسيقى و هر چيز حرام ديگرى هم از همين قبيل است که اگر هم خاصيتى دارد، در برابر ضررهاى فراوانى که براى انسان و جامعه انسانى دارد، به اندازه اى ناچيز است که خداوند متعال صلاح ندانسته به خاطر آن نفع کم، جامعه انسانى را دچار ضررهاى عظيم کند.
پس اگر چه اصل اين سخن يعنى آرامش بخش بودن موسيقى براى اعصاب و روان مسلّم نيست، ولى بر فرض که چنين چيزى هم باشد، در برابر ضررهايى که براى جامعه بشرى دارد که به برخى از آن ها در بالا اشاره کرديم، ناچيز به حساب مى آيد، مانند فايده ها و خاصيت هاى مواد مخدّر که در برابر ضربه هاى بزرگى که بر پيکر جامعه انسانى وارد کرده بدبختى هايى ايجاد مى کند، هيچ محسوب مى شود، افزون بر اين که آرامش و اطمينانى که بر اثر ذکر خدا به دست مى آيد، آرامشى عقلانى، آگاهانه و از روى معرفت به حقايق است و آرامش به دست آمده از موسيقى، آرامشى تخديرى و بى خيالى و يک مرحله و حالتى از بى تفاوتى است و فاصله بين اين دو بسيار است.

برای آگاهی بیشتر ر.ک:
تفسير نمونه، آية الله مکارم شيرازى و ديگران، ج 17، ص 24
جامع المسائل «استفتائات، آيت الله فاضل لنکرانى، ص 252 مطبوعاتى امير، چاپ دوم

واقعا بهتون حسوديم شد خوش به سعادتتون منم خيلي سعي كردم و چند بارم موفق شدم ولي خب چون صد در صد حرام نيس كاملا ترك نكردم

سلام
خداقوت
من فقط در این حد میدونم که قرآن کریم دارای یه قافیه و ریتم زیبایی است که باعث دلنشینی آن میشود و وقتی ما آنرا میشنویم که قرائت میشه دلهامون آروم میشه و خوب نواختن یه ساز هم ایجاد یه ریتم هست ولی خیییییییییلی متفاوت تر از طنینی که در ندای قرآن است چون آیات کتاب خدا معجزه خداست ولی نوای یه ساز اختراع بنده خداست با کلی نقص! و این دو با هم فاصله دارند از نظر قدرت تأثیر گذاری و ...
به نظر من دنیای موسیقی گسترده شده و علاقه به اونم بین مردم کم نیست !
کاش خود من کاری بکنم که وقت دلتنگی و ... به جای نوای ساز بنده خدا به موسیقی و ندای خود خدا گوش بدم و آروم بشم .متأسفانه جامعه ما داره مسیرو اشتباه میره .تفریط و افراط میکنیم یا سریع میگیم موسیقی حرامه و تمام یا میگیم شرایط داره و....
امیدوارم این اوضاع بهتر بشه و به سلایق هم احترام بزاریم تا بتونیم نظرات همدیگرو درک کنیم و نتیجه مفیدی بگیریم.
ان شاالله
التماس دعا:Gol:

nakisa;210869 نوشت:
در مورد موسیقی تو چند تاپیک دیگه هم بحث شد و اخرش رسید به همون بحث شرع و اینا.

نه اونایی که گوش میکردن از این کار دست نکشیدن و نه اونایی که گوش نمیدادن رفتن سراغ موسیقی.

پس بهتره هرکی کاریو که فکر میکنه درسته انجام میده .
من اعتیاد رو و گوش کردن موسیقی نمیپسندم ولی به موسیقی خاصی علاقه دارم که خیلیها سلیقه منو قبول ندارن.
به نظرم بهتره این مساله به خود شخص واگذار بشه .
موسیقی یه موهبته از طرف خدا .یه نشونه هست .که نظم ،استعداد و هوش ، زیبایی ، آرامش ، مهر ،انرژی و هجا توش نهفته هست و یکی از زیبا ترین نشانه های خداست.

راستی
جدیدا یه البوم از سامول یروینیان به دستم رسید که واقعا قشنگه .
پیشنهاد میدم دوستانی که ویلون دوست دارن گوشش بدن .

گوش دادنش مخصوصا موقع نقاشی کشیدن عالیه و لذت نقاشیو دو چندان میکنه .

سلام و عرض ادب...

همان هایی که به قول معروف ته ته گوش دادن به موسیقی و نوازندگی هستن
چجوری می تونن شهدایی که راه حق را رفتن و نوک قله بندگی خدا رو فتح کردن را انکار کنن!
البته انکار هم نمی کنن

همان ها یه نمونه بیارن که شهدا موسیقی گوش می کردن
همسر شهید یا مادر شهید یا فرزند شهید رو بیارن که شهید موسیقی گوش می کرده

ما چرا چشمامون رو می بندیم و میگیم شهدا مال سی سال پیش بودن
خوب مگه سی سال پیش خواننده و موسیقی وجود نداشته؟
شما یه سر به زندگی شهدای هسته ای ما بزنید
ببینین اونام موسیقی گوش می کردن؟
اگه با موسیقی می خواییم به آرامش برسیم
چه کسی آرامشی که شهدا داشتن رو انکار می کنه
همین الانشم چه کسی آرامش جانباز شیمیایی و قطع نخایی رو حاضره انکار کنه؟!

ما مشکلمون اینه که جوونا فکر می کنن چون جنگ (البته این لغت کاملا" اشتباهه جنگ ما مقدس نبود دفاع ما مقدس بود) تموم شده پس اون فرهنگ هم تموم شده
که کاملا" اشتباهه... ما تازه وارد جنگ نرم شدیم
جنگ از بین بردن فرهنگ شهدا، ترس از مرگ، منزوی شدن روحانیت(که البته امام راحل در وصیت نامشون از منزوی شدن روحانیت در قشر دانشجو تذکر دادن)

اگه آیه 28 سوره رعد می گه آرامش تنها با یاد خدا کسب میشه
و اونایی که با موسیقی می خوان به آرامش برسن
شاید آرامشی موقتی داشته باشن
ولی بعدش دوباره روز از نو روزی از نو...

بعضی از ماها حتی شهید فهمیده رو هم هنوز درست نشناختیم...
وقتی شهید فهمیده رو یه نوجوان جو گیر معرفی می کنن خوب نتیجه اش مشخصه.
خدا ان شاءالله به حق شهدا همه ما رو هدایت کنه...
و البته با ظهور حضرت مهدی مشکلات همه ما حل بشه
صلوات:Gol:

مشکل دوستان عدم تفکیک بین موسیقی حلال وحرامه که خود این قضیه باعث این شده که نظرهای مخالف وموافق با دو دیگاه متفاوت مطرح بشه. اولین وظیفه ی ما تعیین موسیقی حلال و حرامه. با تیین این دو نوع موسیقی تکلیف شرعی ما روشن شده وجای بحثی باقی نمیمونه.موسیقی چنانچه در چهار چوب شرع باشد مانعی ندارد اما باید دقت کنیم که هر مقبولیتی مشروعیت ندارد و با به کار بردن واژه اصیل، ناب، سنتی، آرام و امثالهم اگر در حدّ حرام باشد، حلال نمی شود. بنابراین باید بین موسیقی حلال وحرام کاملا تفکیک شود.

موسیقی حرام (که مناسب مجالس لهو و لعب می باشد) که جای بحثی ندارد حتی اگر انسان را به گریه وادارد یا به قول بعضیها ،آنها را به خدا نزدیک کند چرا که انسان نمی تواند از راه حرام به خدا نزدیک شود .بعضی از موسیقی های حلال هم، گرچه فساد موسیقی حرام را ندارد اما انسان را در وادی خیال می برد و از واقعیات زندگی دور می کند .
اما نکته ی اخلاقی قابل توجه در موسیقی این است که موسیقی انسان را سست اراده می کند و از واقعیات زندگی جدا می گرداند چون موسیقی، اراده انسان را ضعیف می گرداند، در نتیجه مانع از رسیدن فرد به هدف اصلی خویش می گردد .
آرامشی که از موسیقی، برای انسان حاصل می شود، آرامش نسبی و موقتی و غیر واقعی است و در حقیقت آرامش نیست بلکه دور شدن از واقعیات می باشد.

بنام خدا.
سلام.
من به نوعی با موسیقی موافق نیستم.حالا با اثرات تدریجی و ضعیفی که کم کم به یک ضرر بزرگ بدیل میشه کاری نداشته باشیم.
هر نعمتی حد و اندازه دارد.شما یک عطر فروشی هم که داشته باشید حاضر نیستید هر دقیقه و ثانیه هر نوع عطری را امتحان کنید.اما میتوانید از عطر به نحو احسنت استفاده کنید مثلاً در وعده های نماز.
یا اگر شما بیشتر از آنچه که میل دارید غذا بخورید باعث اختلالاتی در بدن انسان میشه و حتی اگر در بین غذا خوردن سیر بشید مجبورید باقیمانده غذا را دور بریزید(اصراف).
مثلاً ورزش کردن خوبه اما شما نمیتونید 24 ساعت ورزش کنید چون بدن از پا در میاد و ممکنه عوارض خطرناکی داشته باشه.
همونطور که شما نمیتونید 24 ساعت به این مانیتور خیره بشید.وفردا صبحش همه چیرو دوتا ببینید!!!
خداوند نعمت ها را آفریده و از انسان ها انتظار دارد که درست از آن استفاده کند.
موسیقی های طبیعی از جمله آوای پرندگان و آبشار و موج دریا و...از نظر من بسیار زیبا هستند.چون طبیعی هستند هرگز تکراری نمیشوند چون همیشه صدای آنها تغییر کرده و متفاوت با قبل است.
اما یک موسیقی ساخته دست انسان شاید خوب باشه اما چون تکرار در آن زیاده امکان وجود اختلال زیاده.
فکر کنم دارم زیاد حرف میزنم.
خلاصه اینکه هرچیزی حد و مرز داره و باید درست مصرف و استفاده بشه.
انسان با احساسات و حواس آرام میشن.
حس دیدن.شنیدن.بویایی.لامسه.چشایی.
اما اگه این احساس ها به نوعی تکرار بشن باعث ایجاد افسردگی در انسان میشه.
1.شما تا 20 روز برنج بخورید.
2.شما تا 20 روز یک صدا به گوشتان برسد.
3.شما تا 20 روز یک بو را بچشید.
4.شما تا 20 روز فقط جسمی مثل کیبرد رو لمس کنید.
5.شما تا 20 روز یک رنگ رو ببینید.
بالاخره حوصلتون سر میره.وباعث میشه افسرده بشید.
--------------------------------------------------------

من خودم موسیقی خیلی کم گوش میکنم.فقط موسیقی هایی که منو یاد خدا بندازه.در غیر این صورت اگه موسیقی غیر این بکنه باعث میشه توی چند ثانیه سر درد بگیرم.
مثلاً موسیقی های خارجی اصلاً نمیتونم گوش کنم.احساس میکنم یکی داره با قابلمه و یک قاشق توی گوشم سروصدا میکنه:Gig:.

نعمت های خدا فقط باید جلوه خدا کند تا زیبا جلوه کند.
التماس دعا.
یا علی:Gol:

نوکر شهدا;211028 نوشت:
همان هایی که به قول معروف ته ته گوش دادن به موسیقی و نوازندگی هستن چجوری می تونن شهدایی که راه حق را رفتن و نوک قله بندگی خدا رو فتح کردن را انکار کنن! البته انکار هم نمی کنن همان ها یه نمونه بیارن که شهدا موسیقی گوش می کردن همسر شهید یا مادر شهید یا فرزند شهید رو بیارن که شهید موسیقی گوش می کرده ما چرا چشمامون رو می بندیم و میگیم شهدا مال سی سال پیش بودن خوب مگه سی سال پیش خواننده و موسیقی وجود نداشته؟ شما یه سر به زندگی شهدای هسته ای ما بزنید ببینین اونام موسیقی گوش می کردن؟ اگه با موسیقی می خواییم به آرامش برسیم چه کسی آرامشی که شهدا داشتن رو انکار می کنه همین الانشم چه کسی آرامش جانباز شیمیایی و قطع نخایی رو حاضره انکار کنه؟! ما مشکلمون اینه که جوونا فکر می کنن چون جنگ (البته این لغت کاملا" اشتباهه جنگ ما مقدس نبود دفاع ما مقدس بود) تموم شده پس اون فرهنگ هم تموم شده که کاملا" اشتباهه... ما تازه وارد جنگ نرم شدیم جنگ از بین بردن فرهنگ شهدا، ترس از مرگ، منزوی شدن روحانیت(که البته امام راحل در وصیت نامشون از منزوی شدن روحانیت در قشر دانشجو تذکر دادن) اگه آیه 28 سوره رعد می گه آرامش تنها با یاد خدا کسب میشه و اونایی که با موسیقی می خوان به آرامش برسن شاید آرامشی موقتی داشته باشن ولی بعدش دوباره روز از نو روزی از نو... بعضی از ماها حتی شهید فهمیده رو هم هنوز درست نشناختیم... وقتی شهید فهمیده رو یه نوجوان جو گیر معرفی می کنن خوب نتیجه اش مشخصه. خدا ان شاءالله به حق شهدا همه ما رو هدایت کنه... و البته با ظهور حضرت مهدی مشکلات همه ما حل بشه

سلام
همه ی حرفای شما درست تا یه جاهایی!
چطور شما درمورد همه ی شهدا و خانواده هاشون و جانبازان می تونید نظر بدید؟ مگه همه رو شما می شناسید؟!:Moteajeb!:
مگه همین شهدا که روزی رزمندگان جبهه ها بودن بعد عملیات با شنیدن مارش پیروزی یه خورده به آرامش نمی رسیدن؟ یه ذره خیالشون راحت نمی شد؟ مگه آهنگ پیروزی عملیات فتح المبین آقای گلریز نبود بهشون روحیه می داد؟
با حرفای شما تقریبا موافقم که موسیقی موقتا آرامش میاره ولی اینکه هیچ جانباز و خانواده شهید و دانشمند هسته ای آهنگ گوش نمی کردن یه خورده که چه عرض کنم زیادی اغراقه!
موسیقی حرام و حلال داره که فهمیدن حرام و حلالش هم به خود ما بستگی داره که وقتی آهنگ رو می شنویم چه حالتی در ما رخ میده. مراقب گوش هامون باشیم که پرده ی حلال و حرامش دریده نشه. نه اینکه گوشمون رو به تمام نواهای خوش دنیا ببندیم. موسیقی یه چیز بنیادیه که اگه کاملا کنار گذاشته بشه (شناخت و علم موسیقی) خیلی از نواهای خوش دیگه نخواهد بود. مثل صوت قرآن, پستی که یکی از دوستان گذاشته بودن خود قرآن و مداحی هم در گوشه های موسیقی اجرا میشه. می تونید پست های قبل رو بخونید.
بقیه ی بحث شما هم بحث جدایی رو می طلبه مثل انزوای روحانیت بین جوانان! اگر هم اینطوریه یه جورایی باید تو رفتار خود این قشر جستجو کرد. اینجا جای بحثش نیست.

عــــلی;211091 نوشت:
مثلاً موسیقی های خارجی اصلاً نمیتونم گوش کنم.احساس میکنم یکی داره با قابلمه و یک قاشق توی گوشم سروصدا میکنه

دقیقا مشکل اینجاست که ما فکر میکنیم موسیقی خارجی فقط گیتار الکتریکی و طبل و ایناست .
به نظر من موسیقی فاخر اروپا چیزی نیست که به این راحتی بشه ازش حرف زد .
بد بختی اینه که دیگه کسی از اونها یاد نمیکنه .
فقط متال و رپ و ایناست که الان به اسم موسیقی خارجی شناخته میشه .

نوکر شهدا;211028 نوشت:
همان ها یه نمونه بیارن که شهدا موسیقی گوش می کردن

دوست داییم شهید شده و فرمانده یه قسمتی هم بوده .
اسمشو نمیگم چون ممکنه برای بعضی ها اف داشته باشه اگه بشنون شهدا هم موسیقی گوش میدادن.

دایی خودم هم جانباز هستن .

تعریف میکرد قبل انقلاب جفتشونو وقتی ساواک دستگیر کرده بود و شکنجه میداد ، بعد که تو سلول به هم میرسیدن شعر میخوندن .
شعر هایی از داریوش که اون زمان منتقد بود و خودشم زندانی بود .( دنیای زندونی دیواره . فکر کنم این بود)

داییم خیلیهاشو هنوز یادشه .

خواهش میکنم از شهدا معصوم نسازین .

میدونم این پست حذف یا اصلاح میشه .

ولی اونا هم مثل ما ادم بودن .

امام هم موسیقی گوش میدادن.

هر چیزی جای خودش.

کاری نکنیم که از اونور بوم بیفتیم

سیده رقیه;211097 نوشت:

سلام
همه ی حرفای شما درست تا یه جاهایی!
چطور شما درمورد همه ی شهدا و خانواده هاشون و جانبازان می تونید نظر بدید؟ مگه همه رو شما می شناسید؟!:moteajeb!:
مگه همین شهدا که روزی رزمندگان جبهه ها بودن بعد عملیات با شنیدن مارش پیروزی یه خورده به آرامش نمی رسیدن؟ یه ذره خیالشون راحت نمی شد؟ مگه آهنگ پیروزی عملیات فتح المبین آقای گلریز نبود بهشون روحیه می داد؟
با حرفای شما تقریبا موافقم که موسیقی موقتا آرامش میاره ولی اینکه هیچ جانباز و خانواده شهید و دانشمند هسته ای آهنگ گوش نمی کردن یه خورده که چه عرض کنم زیادی اغراقه!
موسیقی حرام و حلال داره که فهمیدن حرام و حلالش هم به خود ما بستگی داره که وقتی آهنگ رو می شنویم چه حالتی در ما رخ میده. مراقب گوش هامون باشیم که پرده ی حلال و حرامش دریده نشه. نه اینکه گوشمون رو به تمام نواهای خوش دنیا ببندیم. موسیقی یه چیز بنیادیه که اگه کاملا کنار گذاشته بشه (شناخت و علم موسیقی) خیلی از نواهای خوش دیگه نخواهد بود. مثل صوت قرآن, پستی که یکی از دوستان گذاشته بودن خود قرآن و مداحی هم در گوشه های موسیقی اجرا میشه. می تونید پست های قبل رو بخونید.
بقیه ی بحث شما هم بحث جدایی رو می طلبه مثل انزوای روحانیت بین جوانان! اگر هم اینطوریه یه جورایی باید تو رفتار خود این قشر جستجو کرد. اینجا جای بحثش نیست.

سلام...

اولین موجودی که موسیقی رو نواخت ابلیس بوده...

خوب اگه کار خوبی بود چرا شیطون باید انجام بده
و در حدیثی خواندم که معصوم می فرمایند:
موسیقی اذان شیطان است و نوازنده موسیقی موذن شیطان

nakisa;211125 نوشت:
دوست داییم شهید شده و فرمانده یه قسمتی هم بوده .
اسمشو نمیگم چون ممکنه برای بعضی ها اف داشته باشه اگه بشنون شهدا هم موسیقی گوش میدادن.

دایی خودم هم جانباز هستن .

تعریف میکرد قبل انقلاب جفتشونو وقتی ساواک دستگیر کرده بود و شکنجه میداد ، بعد که تو سلول به هم میرسیدن شعر میخوندن .
شعر هایی از داریوش که اون زمان منتقد بود و خودشم زندانی بود .( دنیای زندونی دیواره . فکر کنم این بود)

داییم خیلیهاشو هنوز یادشه .

خواهش میکنم از شهدا معصوم نسازین .

میدونم این پست حذف یا اصلاح میشه .

ولی اونا هم مثل ما ادم بودن .

امام هم موسیقی گوش میدادن.

هر چیزی جای خودش.

کاری نکنیم که از اونور بوم بیفتیم

سلام...

بنده هم شهیدی مثل آوینی رو برای شما مثال می زنم که دنبال کنسرت های موسیقی بود قبل انقلاب اما افرادی مثل مثالی که شما زدید و شهید آوینی بعد پیروزی انقلاب کاملا" رفتارشون تغییر کرد...
درسته؟

حتی شهیدی داشتیم که جوان بوده و همسایه ها از نوار گوش دادن این جوان به ستوه آمده بودن... و همیشه از دستش شاکی بودن...

یه روز این جوان معلوم نیست چه اتفاقی افتاده...
از پدرش می خواد اجازه بده بره جبهه
که پدرش می گه تو بری جبهه رو بگند می کشی...
هر جور شده رضایت پدرشو می گیره...
و میره
و دفعه اولی که میاد مرخصی همه نوارهاشو وسط حیاط آتیش می زنه
و دفعه بعدی هم که میره شهید میشه...
منظور من این بود شهدا هر چی قبل انقلاب بودن البته بعضی هاشون
بعد انقلاب و در جریان پیروزی انقلاب و صفای باطنی حضور امام خمینی ره
همه چی تغییر کرد...
حتی شهید برونسی روایتی ازشون هست که می گن پیروزی های ما در عملیات ها به خاطر حضور امام خمینی هست...

من شرمنده ام که حرفم رو طوری زدم که برداشت بد شد...

موفق باشید.

اللهم عجل لولیک الفرج

[="Blue"]

نوکر شهدا;211174 نوشت:
سلام...
اولین موجودی که موسیقی رو نواخت ابلیس بوده...
خوب اگه کار خوبی بود چرا شیطون باید انجام بده
و در حدیثی خواندم که معصوم می فرمایند:
موسیقی اذان شیطان است و نوازنده موسیقی موذن شیطان

سلام
با تعصب حرف نزنید لطفا!
همه روایات که درست نیست! پس این همه جعل حدیث چیه؟! این همه تو دانشگاه دارن قرآن و حدیث می خونن برا چی؟!
نمیگم شایدم باشه!
ولی اینکه موسیقی رو شیطان نواخته پس چطور یه درخت تو بهشت هست که آوای خوشی داره که گوش هایی که حرام شنیده باشه اونو نمی شنوه؟ خوب خدا این درخت رو نمی آفرید! شاید این درخت هم نباشه! بازم از حدیثش نمی شه مطمئن بود!
پس صوت قرآن چی؟ موسیقی حتما نواختن با ابزار موسیقی نیست! به راحتی میشه با صدای خودمون هم بنوازیم!!!!!!!
برادر من همه ی نواها توی طبیعت موسیقی دارن. اگه خوب به صدای طبیعت گوش بدی حتی ریتم دارن مثل افتادن قطرات آب روی برگ ها توی برکه ی آب!
همه ی این ها موسیقی هستن.پس گوش هاتون رو بگیرید و به آوای طبیعت هم گوش ندید. صوت قرآن هم نشنوید چون موسیقیه. مداحی هم گوش ندید لطفا چون موسیقی داره!
اینکه چی گوش بدیم و چی گوش ندیم مهمه!
اینجا شما می تونید علایق خودتون رو بنویسید که شاید اصلا دوست ندارید چیزی گوش بدید ولی اینکه همه ی اقشار جامعه و شهدا و جانبازان و دانشمندان موسیقی گوش نمی دن درست نیست. شما ۲۱۳۲۵۵ نفر شهید فقط جنگ تحمیلی رو مگه میشناسید؟ تازه 11 هزار نفر مفقود الاثر هستن! شما آمار همه رو دارید؟!:Moteajeb!:[/]

سيده الرقيه حرف معصوم را مي اورند میگید تعصبه؟؟؟!!! الله اکبر. حرف حق را قبول کنید شیطان اولین نوازنده است

[="blue"]
قنبر حیدر;211196 نوشت:
سيده الرقيه حرف معصوم را مي اورند میگید تعصبه؟؟؟!!! الله اکبر. حرف حق را قبول کنید شیطان اولین نوازنده است

سلام برادر
تو کدوم حدیث از معصومین خوندید بدون سلام دادن صحبت کنید؟!
دوما من تا منبع ذکر نشه هیچ حدیثی رو قبول نمی کنم. چون چندین برابر احادیث ,حدیث جعلی هست. شما بهتره بیشتر مطالعه بفرمایید.[/]

با سلام خدمت همه دوستان
از شما میخوام با خوندن مقاله زیر نظرتونو در باره اون بگین شاید به حل موضوع کمک کنه

http://networkan.persiangig.com/document/about_music.pdf

[="blue"]

mmaahhddii;211201 نوشت:
با سلام خدمت همه دوستان
از شما میخوام با خوندن مقاله زیر نظرتونو در باره اون بگین شاید به حل موضوع کمک کنه http://networkan.persiangig.com/docu...bout_music.pdf

سلام
ممنون از لینک شما
مقاله ی خوبی بود , باز خوبه منبع داشت. مطالب خوبی بود. البته ما (منظورم خودمم حالا بهتون برنخوره) عمرا به جایی مثل علامه طباطبایی و علامه جعفری و بقیه ی بزرگواران برسیم. ولی من هنو تو صحبت امام خمینی (ره) موندم این ور اینجوری فرمودن بعد خودشون سرود گوش می دادن!
من تو این مدتی که بحث موسیقی شده به این نتیجه رسیدم که واقعا معنی موسیقی رو نمی فهمیم. موسیقی چیه ؟ هرصدایی که تو دورو بر ما ایجاد میشه اگه با تکرار و ریتم باشه موسیقی به وجود میاد. اصلا به ابزار نیاز نداره. حالا این موسیقی می تونه خوب با شه یا بد. اثر مخرب داشته باشه یا سازنده!
حالا یه عده ای هستن می خوان سیر و سلوک عرفانی کنن و مراتب بالای بهشت نصیبشون بشه که خوش به حالشون دعا گوی ماهم باشن. من یکی نمی تونم خودمو از شنیدن هر آوایی محروم کنم. چون به نظرم بعضی وقتا موسیقی بیشتر از خوندن چند خط درمورد خدا مارو به یاد خدا می ندازه.
موسیقی بد هم گوش نمی دم که به نظرم بیاد پیش اجدادم شرمنده باشم. خدا منو به راه راست هدایت کنه انشالله[/]

الكافي 6 431 باب الغناء ..... ص : 431

وسائل‏الشيعة 17 313 100- باب تحريم استعمال الملاهي بجمي

بحارالأنوار 11 43 باب 1- معنى النبوة و علة بعثة الأنب

بحارالأنوار 11 260 باب 8- عمر آدم و وفاته و وصيته إلى

قصص‏الأنبياءللجزائري 58 الفصل الرابع في تزويج آدم و حواء و

قصص‏الأنبياءللجزائري 58 الفصل الرابع في تزويج آدم و حواء و

[="blue"]

قنبر حیدر;211211 نوشت:
اسناد روایت: مستدرك‏الوسائل 2 454 71- باب كراهة الصراخ بالويل و العوي
مستدرك‏الوسائل 2 456 72- باب كراهة الصياح على الميت و شق‏
مستدرك‏الوسائل 2 458 72- باب كراهة الصياح على الميت و شق‏
مستدرك‏الوسائل 2 458 72- باب كراهة الصياح على الميت و شق‏
بحارالأنوار 9 35 باب 1- احتجاج الله تعالى على أرباب
بحارالأنوار 79 90 باب 16- التعزية و المأتم و آدابهما
بحارالأنوار 92 287 باب 109- أدعية العافية و رفع المحنة
عوالي‏اللآلي 1 122 الفصل السابع في أحاديث تتضمن مثل هذ
مسكن‏الفؤاد 102 الباب الرابع ف

سلام
بازم سلام یادتون رفت!!!!!!!!!!
می دونستم!
خواستم شما بدونید که وقتی حدیث نقل می کنید منابع اونو ذکر کنید!
راستی چرا هیچ وقت سلام نمی دید؟
قضیه حل شد. من موسیقی گوش میدم. شما گوش ندید. راستی پست اون دوستمون رو که نوشته بودن مداحی و قرآن تو دستگاه های موسیقی اجرا میشه رو خوندید؟[/]

سیده رقیه;211214 نوشت:
قضیه حل شد. من موسیقی گوش میدم. شما گوش ندید. راستی پست اون دوستمون رو که نوشته بودن مداحی و قرآن تو دستگاه های موسیقی اجرا میشه رو خوندید؟

سلام

بله توی دستگاه های موسیقی خوانده می شه

توی بخش اموزش صوت و لحن :Gol:

[="blue"]

قنبر حیدر;211220 نوشت:
سركار شما با اينكه مي دانید شیطان موسیقی را اختراع نموده با زهم گوش می دهید؟؟

سلام
مگه ما میدونیم بقیه ی چیزایی که استفاده می کنیم کی اختراع کرده؟ مگه مخترعش مهمه؟ مهم طرز استفاده ی ماست آقای محترم.[/]

با سلام و عرض پوزش از دوستان عزیزم.
تاپیک موسیقی رو قفل کردم چون دیدم خیلی بحث ها داره به سمت بی منطقی کشیده میشه و قبلا هم در مورد موسیقی بحث شده بود و چون نظرات و دیدگاهها متفاوت است و از طرفی نظر مراجع و علما هم مشخص و واضح است دلیلی برای بحث های بیهوده و بی سرانجام وجود نداره .

موضوع قفل شده است