جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: 15 روش بدست آوردن قبله

 1. #1

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۰
  علاقه
  سکوت
  نوشته
  968
  حضور
  11 روز 8 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  142
  آپلود
  43
  گالری
  0
  صلوات
  3928

  15 روش بدست آوردن قبله
  اگر بتوانیم یک جهت را بیابیم قبله پیدا می شود
  1-آن طرف که خزه زیاد است رو به شمال است
  2- شاخص آفتابی :
  شاخص، چوب یا میله‌ای صاف و راست است (مثلاً شاخه نسبتاً صافی از یک درخت به طول مثلاً یک متر) که به طور عمودی در زمینی مسطح و هموار و افقی(تراز و میزان) فرو شده است
  روش اول: نوک(انتهای) سایهٔ شاخص روی زمین را [مثلاً با یک سنگ] علامت‌گذاری می‌کنیم. مدتی (مثلاً ده-بیست دقیقه بعد، یا بیشتر) صبر می‌کنیم تا نوک سایه چند سانتیمتر جابه‌جا شود. حال محل جدید سایهٔ شاخص (که تغییر مکان داده است) را علامت‌گذاری می‌نماییم. حال اگر این دو نقطه را با خطی به هم وصل کنیم، جهت شرق-غرب را مشخص می‌کند. نقطهٔ علامت‌گذاری اول سمت غرب، و نقطهٔ دوم سمت شرق را نشان می‌دهد. یعنی اگر طوری بایستیم که پای چپ‌مان را روی نقطهٔ اول و پای راستمان را روی نقطهٔ دوم بگذاریم، روبروی‌مان شمال را نشان می‌دهد، و رو به خورشید (پشت سرمان) جنوب است.

  • از آن‌جا که جهت ظاهری حرکت خورشید در آسمان از شرق به غرب است، جهت حرکت سایهٔ خورشید بر روی زمین از غرب به شرق خواهد بود. یعنی در نیم‌کره شمالی سایه‌ها ساعتگرد می‌چرخند.
  • هر چه از استوا دورتر بشویم، از دقت پاسخ در این روش کاسته می‌شود. یعنی در مناطق قطبی (عرض جغرافیایی بالاتر از ۶۰ درجه) استفاده از آن توصیه نمی‌شود.
  • در شب‌های مهتابی هم از این روش می‌توان استفاده کرد: به جای خورشید از ماه استفاده کنید.

  روش دوم(دقیق‌تر): محل سایهٔ شاخص را زمانی پیش از ظهر علامت گذاری می‌کنیم. دایره یا کمانی به مرکز محل شاخص و به شعاع محل علامت‌گذاری شده می‌کشیم. سایه به تدریج که به سمت شرق می‌رود کوتاه‌تر می‌شود، در ظهر به کوتاه‌ترین اندازه‌اش می‌رسد، و بعداز ظهر به تدریج بلندتر می‌گردد. هر گاه بعد از ظهر سایهٔ شاخص از روی کمان گذشت (یعنی سایهٔ شاخص هم‌اندازهٔ پیش از ظهرش شد) آن‌جا را به عنوان نقطهٔ دوم علامت‌گذاری می‌کنیم. مانند روش پیشین، این نقطه سمت شرق و نقطهٔ پیشین سمت غرب را نشان می‌دهد.

  • در واقع هر دو نقطه سایهٔ هم‌فاصله از شاخص، امتداد شرق-غرب را مشخص می‌کنند.
  • با این‌که روش پیشین نسبتاً دقیق است، این روش دقیق‌تر است؛ البته وقت بیشتری برای آن لازم است.
  • برای کشیدن کمان مثلاً طنابی(مانند بند کفش، نخ دندان) را انتخاب کنید. یک طرف طناب را به شاخص ببندید، و طرف دیگرش را به یک جسم تیز؛ به شکلی که وقتی طناب را می‌کشید دقیقاً به محل علامت‌گذاری شده برسد. نیم‌دایره‌ای روی زمین با جسم تیز رسم کنید.
  • وقتی سایهٔ شاخص به حداقل اندازهٔ خود می‌رسد(در ظهر شرعی)، این سایه سمت جنوب را نشان می‌دهد (بالای ۲۳٫۵ درجه)


  3-عقربه هاي ساعت
  الف)درمنطقه معتدل شمالي : در كشور ايران كه در اين منطقه واقع شده بطريق زير عمل مي كنيم : ابتدا ساعت خود را روي وقت صحيح تنظيم كرده و بطور افقي نوك عقربه ساعت نما را به طرف آفتاب قرار مي دهيم بطوريكه عقربه سايه خود را بپوشاند در اين حالت نيمساز زاويه بين عقربه ساعت شمار و عدد 12 ساعت سمت جنوب را نشان مي دهد.
  ب)در منطقه معتدل جنوبي: ابتدا ساعت را روي وقت دقيق تنظيم كرده و بطور افقي عدد 12 را در مقابل خورشيد قرار مي دهيم نيمساز زاويه بين عدد 12 و عقربه ساعت شمار امتداد شمال را نشان مي دهد.

  15 روش بدست آوردن قبله

  ویرایش توسط victoryone : ۱۳۹۱/۰۲/۰۲ در ساعت ۱۴:۳۷

 2. صلوات ها 9


 3. #2

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۰
  علاقه
  سکوت
  نوشته
  968
  حضور
  11 روز 8 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  142
  آپلود
  43
  گالری
  0
  صلوات
  3928  4- تنه درخت بریده شده :
  دایره ها به سمت شمال مماس می شوند
  15 روش بدست آوردن قبله
  5-قبرستا ن مسلمین

  باتوجه به اينكه ميت بشانه راست روبه قبله دفن
  ميگردددرقبرستان مسلمين ميتوان جهت راشناسائي نمود
  6-تپه ماهور ها:
  در تپه ماهورها سمتي از تپه ها كه داراي برف بوده و مرطوب است منطقه اي است كه در مقابل تابش آفتاب قرار نمي گيرد ، شمال محسوب مي شودو قسمتي كه خشك مي باشد و خورشيد به آن تابيده است جنوب باشد
  15 روش بدست آوردن قبله

  ویرایش توسط victoryone : ۱۳۹۱/۰۲/۰۲ در ساعت ۱۴:۰۴

 4. صلوات ها 9


 5. #3

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۰
  علاقه
  سکوت
  نوشته
  968
  حضور
  11 روز 8 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  142
  آپلود
  43
  گالری
  0
  صلوات
  3928  7-اشکال ماه :
  درمدت 30 روز،ماه ازهلال شروع ميشودوتاروز 13 و 14 و 15 به دايرهكامل (بدر ) ميرسدودوباره به صورت هلال ميگرددوناپديد ميشود . باتوجه به تغييرشكل ماه به ترتيبب ميتوان جهت هاراپيداكرد . درنيمه اول كه ماه درهلال شروع وبه بدرختم ميشود،ماه بطورمتوسط ازغروب تانيمه شب درآسمان قابل رويت است وبرآمدگي هلال به طرف غرب وقسمت داخلي قوس آن به طرف شرق است . با ادامه دادن فرضي امتدادماه تاافق،جهات مذكوربه دست ميآيد .
  درنيمه ي دوم كه ماه ازحالت بدركامل به هلال ميرسد،برآمدگي هلال ماه به طرف شرق وقسمت داخل آن به طرف غرب قرارميگيرد واز نيمه شب الي صبح درآسمان قابل رويت است.

  15 روش بدست آوردن قبله
  ویرایش توسط victoryone : ۱۳۹۱/۰۲/۰۲ در ساعت ۱۴:۱۲

 6. صلوات ها 9


 7. #4

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۰
  علاقه
  سکوت
  نوشته
  968
  حضور
  11 روز 8 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  142
  آپلود
  43
  گالری
  0
  صلوات
  3928  8- ستاره قطبی :

  این ستاره جهت شمال را نشان میدهد مکان این ستاره در آسمان ثابت است  15 روش بدست آوردن قبله

  15 روش بدست آوردن قبله
  9-
  صورت فلكي خوشه پروين :
  15 ستاره به شکل خوشه انگور که دم آن به سمت مشرق است


  15 روش بدست آوردن قبله


  15 روش بدست آوردن قبله

  ویرایش توسط victoryone : ۱۳۹۱/۰۲/۰۲ در ساعت ۱۴:۴۴

 8. صلوات ها 9


 9. #5

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۰
  علاقه
  سکوت
  نوشته
  968
  حضور
  11 روز 8 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  142
  آپلود
  43
  گالری
  0
  صلوات
  3928  10 – لانه مورچه ها :

  مورچه هاي بزرگ بيابان معروف به مورچه خاكي يا خر مورچه يا مورچه گاز گير ( در لحجه هاي مختلف ) مي توانند بسيار مفيد باشند. با تعقيب كردن يكي از آن ها تا لانه شان برويد و ورودي آن را پيدا كنيد. لانه اين مورچه ها سوراخ شان اكثرا رو به شمال است. يعني متمايل به شمال است. علت آن هم نتابيدن مستقيم نور آفتاب به داخل لانه شان است.

  همچنين جهت خاكريز لانه مورچه ها رو به جنوب مي باشد.
  11- سوسک مصری :

  اگر سوسك مصري ديديد كه گلوله اي از پهن خشك را مي غلتاند و با خود مي برد اگر دو سوسك بودند بدانيد كه ( در ايران ) به سمت غرب مي روند اما اگر يك سوسك بود ممكن است به هر جهتي برود

  12 – لانه مورچه های سورخ :

  اگر لانه اي از مورچه هاي سرخ پيدا كرديد به جهت سوراخ آن اعتماد نكنيد بلكه لانه را بدون

  تخريب قسمت هاي زيرين بكنيد. اگر توانستيد حفره اي را كه لاروهاي مورچه قرمز در آن نگهداري مي شوند پيدا كنيد به فاصله 50 سانت اطراف آن را كنده و سعي كنيد دومين محل نگهداري لارو ها را پيدا كنيد. اگر هر دو محل متعلق به 1 لانه باشند محل اين 2 قسمت نگهداري لارو ها در امتداد شمال جنوب است. يعني اگر خطي را بين 2 محل نگهداري رسم كنيد آن خط امتداد شمال جنوب را نشان مي دهد.
  13- چشیدن خاک :

  اگر توانستيد مسيري باقي مانده از يك جريان قديمي آب مانند نهر يا جوي خشك شده اي را در روي يك شيب پيدا كنيد ( اگر خاك پايين شيب آن شور تر از خاك بالاي شيب بود بدانيد كه شيب به سمت جنوب است. اما اگر شورتر نبود دليل بر به سمت شمال بودن شيب نيست.
  14- دیوارهای خرابه ها
  معمولا سمت شمال دیوار ها بیشتر مرطوب بوده و آثار خاک ریختگی دارد
  15- جهت‌یابی با قطب‌نمای دست‌ساز

  اگر قطب‌نمایی به همراه نداشتید، ولی اتفاقاً یک سوزن یا میخ کوچک در جیبتان یافتید، این روش کمک‌کار شما در ساخت یک قطب‌نما خواهد بود. البته احتمال استفاده از آن در شرایط واقعی کم است، ولی انجام آن کاری سرگرم‌کننده است.
  با مالش دادن یک سوزن فقط در یک جهت به آهن‌ربا -یا حتی احتمالاً چاقوی خودتان-، یا مالیدن آن فقط در یک جهت به پارچه‌ی ابریشمی یا پنبه‌ای، سوزنْ مغناطیسی یا قطبی می‌شود؛ مانند سوزن قطب‌نما. (مثلا با ۳0 بار مالش دادن سوزن به آهنربا از طرف خودتان به سمت بیرون، سوزن به اندازه‌ی کافی خاصیت آهنربایی پیدا می‌کند. همچنین مالش سر سوزن از پایین به بالا بر پارچه‌ی ابریشمی باعث می‌شود که سر سوزن نقطه شمال را نشان دهد). حتی می‌توانید آن‌را در یک جهت میان موهای سر خود بکشید. توجه کنید که همیشه فقط در یک جهت مالش دهید.
  این قطب‌نما را به سادگی می‌توانید بسازید
  حال اگر آن‌را روی یک چوب‌پنبه یا پوشال کوچک قرار دهید(سوزن را به چوب‌پنبه چسب بزنید، یا درون آن فرو کنید؛ یا در دو طرف سوزن چوب‌پنبه‌هایی کوچک فرو کنید)، و روی آب (آب راکد یا ظرفی پر از آب) شناور نمایید، مانند یک قطب‌نما عمل می‌کند، و سر سوزن رو به شمال می‌چرخد. برای این‌که سمت شمال و جنوب سوزن را اشتباه نکنید، این نکته را در نظر بگیرید که -در نیمکره‌ی شمالی زمین- آن سمت قطب‌نما که تقریبا رو به خورشید و ماه است، سمت جنوب است، زیرا آن‌ها در قسمت جنوبی آسمان قرار دارند. همچنین می‌توانید سوزن را با یک آهنربا امتحان کنید، و سپس سمت شمال را با علامتی روی آن مشخص نمایید.
  روش دیگر ساخت آهنربا این است که یک میله یا سوزن آهنی یا فولادی را در جهت میدان مغناطیسی زمین تراز کنیم، و سپس آن‌را حرارت داده یا بر آن ضربه وارد کنیم. حال اگر این آهنربا را روی سطحی با اصطکاک کم قرار دهیم (روی یک تکه چوب کوچک در آب شناور سازید، یا مثلا سوزن را با یک ریسمان غیرفلزی آویزان(معلق) نمایید) قطب‌نمای ما کار می‌کند؛ یعنی میله آن‌قدر می‌چرخد تا در راستای میدان مغناطیسی زمین (شمالی-جنوبی) قرار گیرد.
  منبع:www.ayazi.ir
  ویرایش توسط victoryone : ۱۳۹۱/۰۲/۰۲ در ساعت ۱۴:۳۵

 10. صلوات ها 6


 11. #6

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  2,900
  حضور
  21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8410
  با سلام وتشكر از تاپيك مفيد

  بنظرم میرسد این روشها برای نیمکره شمالی کره زمین جوابگو است و سوال اینجاست اگر کسی در نیمکره مقابل جنوبی یعنی آنطرف کره زمین در نیمکره جنوب باشد پشت به قبله بایستد یا روبه قبله ؟!  یکی از مواردی که اجماع بر خلاف ظاهر قرآن است آیات سوره مبارکه بقره است که خدای متعال استقبال مسجد الحرام را بجای کعبه ذکر فرموده و اگر کسی در کنار مسجد الحرام روبه عین کعبه نماز نکند به اجماع نمازش باطل است :

  و من حيث خرجت فول وجهك شطر المسجد الحرام و انه للحق من ربك و ما اللّه بغفل عما تعملون – 149-بقره
  و من حيث خرجت فول وجهك شطر المسجد الحرام و حيث ما كنتم فولوا وجوهكم شطره لئلا يكون للناس عليكم حجة الا الذين ظلموا منهم فلا تخشوهم و اخشونى و لاتم نعمتى عليكم و لعلكم تهتدون - 150
  و از هر جا بيرون شدى رو بسوى قسمتى از مسجدالحرام كن و بدان كه اين حق است و از ناحيه پروردگار تو است و خدا از

  آنچه ميكنيد غافل نيست (149)
  و از هر جا بيرون شدى رو بسوى قسمتى از مسجدالحرام كن و هر جا هم كه بوديد رو بدان سو كنيد تا ديگر مردم بهانه اى عليه شما نداشته باشند مگر آنهائيكه ستمكارند، پس از آنها مترس و از من حساب ببر براى اينكه نعمتم را بر شما تمام كنم باشد كه راه را بيابيد (150)

  ( شطر ) الشَّطْرُ نِصْفُ الشيء والجمع أَشْطُرٌ وشُطُورٌ وشَطَرْتُه جعلته نصفين وفي المثل أَحْلُبُ حَلَباً لكَ شَطْرُه وشاطَرَه مالَهُ ناصَفَهُ وفي المحكم أَمْسَكَ شَطْرَهُ وأَعطاه شَطْره الآخر وسئل مالك بن أَنس من أَن شاطَرَ عمر ابن الخطاب عُمَّالَهُ ؟ فقال أَموال كثيرة ظهرت لهم وإِن أَبا المختار... وقال أَبو إِسحق الشطر النحو لا اختلاف بين أَهل اللغة فيه قال ونصب قوله عز وجل شطرَ المسجد الحرام على الظرف وقال أَبو إِسحق أُمر النبي صلى الله عليه وسلم أَن يستقبل وهو بالمدينة مكة والبيت الحرام وأُمر أَن يستقبل البيت حيث كان...لسان العرب
  استقبال القبلة شرط من شروط صحة الصلاة بالكتاب والسنة والإجماع فأما الكتاب فقوله تعالى : { وقد نرى تقلب وجهك في السماء فلنولينك قبلة ترضاها فول وجهك شطر المسجد الحرام } : وأما السنة فكثيرة . منها ما أخرجه البخاري ومسلم عن مالك عن عبد الله بن دينار عن عبد الله بن عمر قال : بينما الناس في صلاة الصبح بقباء إذ جاءهم آت فقال : إن رسول الله صلى الله عليه و سلم قد أنزل عليه الليلة وقد أمر أن يستقبل القبلة فاستقبلوها وكان وجوههم إلى الشام فاستداروا إلى الكعبة
  وأخرج مسلم عن أنس أن رسول الله صلى الله عليه و سلم كان يصلي نحو بيت المقدس فنزلت : { قد نرى تقلب وجهك في السماء فلنولنيك قبلة رتضاها فول وجهك شطر المسجد الحرام } فمر رجل من بني سلمة وهم ركوع في صلاة الفجر وقد صلوا ركعة فنادى : ألا إن القبلة قد حولت فمالوا كما هو نحو القبلة إلى غير ذلك من الأحاديث الصحيحة
  وقد أجمع المسلمون على أن استقبال القبلة شرط من شروط صحة الصلاة

  رواه أبو هريرة رضي الله عنه أن النبي - صلى الله عليه وسلم - قال «استقبل القِبْلة وكبِّر» رواه البخاري. هو مجرد أمر، وقوله تعالى { فوَلِّ وجْهَكَ شَطْرَ المسْجِدِ الحَرَامِ وحيْثُمَا كُنْتُمْ فَوَلُّوا وُجُوْهَكُمْ شَطْرَهُ } هو مجرد أمر، وما رواه ابن عمر رضي الله عنهما «بينما الناس في الصبح بقُباء، جاءهم رجل فقال: إن رسول الله - صلى الله عليه وسلم - قد أُنزل عليه الليلة قرآن، وأُمر أن يَستقبل القِبْلة، ألاَ فاستقبلوها، وكان وجهُ الناس إلى الشام فاستداروا بوجوههم إلى الكعبة ...» رواه البخاري ومسلم وأحمد ومالك والنَّسائي. هو أيضاً مجرد أمر ، ولا يصلح أن يكون شرطاً.

  رواه الشيخ عن عبد الله بن محمد الحجال عن بعض رجاله عن ابي عبد الله (عليه السلام) والصدوق في الفقيه مرسلا عن ابي عبد الله (عليه السلام) (2) " ان الله تعالى جعل الكعبة قبلة لاهل المسجد وجعل المسجد قبلة لاهل الحرم وجعل الحرم قبلة لاهل الدنيا " ورواه الصدوق في كتاب العلل عن ابيه عن محمد بن يحيى عن محمد بن احمد بن يحيى عن الحسن بن الحسين عن الحجال.. إلى آخره (3). وعن بشر بن جعفر الجعفي ابي الوليد (4) قال: " سمعت جعفر بن محمد (عليهما السلام) يقول البيت قبلة لاهل المسجد والمسجد قبلة لاهل الحرم والحرم قبلة للناس جميعا " ورواه الصدوق ايضا في كتاب العلل بالسند المتقدم. وما رواه الصدوق في كتاب العلل عن محمد بن الحسين عن الصفار عن العباس ابن معروف عن علي بن مهزيار عن الحسين بن سعيد عن ابراهيم بن ابي البلاد عن ابي غرة (5) قال: " قال أبو عبد الله (عليه السلام) البيت قبلة المسجد والمسجد قبلة مكة ومكة قبلة الحرم والحرم قبلة الدنيا ".
  ---
  القبلة
  اتفقوا على أنّ الكعبة قبلة القريب الذي يبصرها ، واختلفوا في البعيد الذي يتعذر عليه رؤيتها .
  فقال الحنفية والحنابلة والمالكية وجماعة من الإمامية : إنّ قبلة البعيد هي الجهة التي تقع فيها الكعبة لا عينها .حدائق الناضره
  وقال الشافعية وكثير من الإمامية : يجب استقبال عين الكعبة للقريب والبعيد على السواء ، فإن أمكن حصول العلم باستقبال عين الكعبة تعيّن ، وإلاّ فيكفي الظن . وبديهة أنّ البعيد لا يستطيع أن يحقق هذا القول بحال ؛ لأنّه تكليف بالمحال ما دامت الأرض كروية ، إذن يتعيّن أن تكون قبلة البعيد الجهة لا عين الكعبة .
  الجاهل بالقبلة
  مَن تعذر عليه معرفة القبلة ، يجب عليه أن يتحرّى ويجتهد حتى يعلم أو يظن أنّها في جهة خاصة ، وإذا لَم يحصل له العلم ولا الظن ، قال الأربعة وجماعة من الإمامية : يصلي لأيّة جهة شاء ، وتصحّ صلاته ولا تجب الإعادة إلاّ عند الشافعية .
  وقال كثير من الإمامية : يصلي إلى أربع جهات امتثالاً للأمر بالصلاة ،
  ---
  الصفحة 83
  وتحصيلاً للواقع ، وإذا لَم يتسع الوقت لتكرار الصلاة أربع مرات ، أو عجز عن الصلاة إلى الجهات الأربع اكتفى بالصلاة إلى بعض الجهات التي يقدر عليها (1) .
  ( فرع )
  إذا صلّى إلى غير القبلة ثمّ تبيّن خطؤه ، قال الإمامية : إذا ظهر الخطأ في أثناء الصلاة وكان منحرفاً عن القبلة إلى ما بين اليمين واليسار ، مضى على ما تقدّم من الصلاة واستقام في الباقي ، وإذا تبيّن أنّه صلّى إلى المشرق أو إلى المغرب أو الشمال ـ أي مستدبراً القبلة ـ أبطل الصلاة واستأنفها من جديد ، وإذا تبيّن الخطأ بَعد الفراغ أعاد في الوقت دون خارجه . وقال بعض الإمامية : لا يعيد في الوقت ولا في الخارج إذا انحرف يسيراً عن القبلة ، ويعيد في الوقت دون خارجه إذا كان قد صلى إلى المشرق أو المغرب ، ويعيد داخل الوقت وخارجه إذا ظهر أنّه كان مستدبراً .
  وقال الحنفية والحنابلة : إذا تحرّى واجتهد بحثاً عن القبلة ، ولَم يترجح لديه جهة من الجهات فصلى إلى جهة ما ، ثمّ ظهر خطؤه ، فإن كان في الأثناء تحوّل إلى الجهة المتيقنة أو الراجحة عنده ، وإذا تبين بَعد الفراغ صحّت صلاته ولا شيء عليه .
  وقال الشافعية : إذا تبيّن الخطأ بطريق الجزم واليقين وجب إعادة الصلاة ، وإذا تبيّن بطريق الظن فالصلاة صحيحة من غير فرق بين أن يكون ذلك في الأثناء أو بَعد الفراغ .
  أمّا مَن ترك التحرّي والاجتهاد ، ثمّ تبيّن أنّه قد أصاب القبلة فصلاته باطلة
  ـــــــــــــــــ
  (1) جاء الأمر في الآية 144 من سورة البقرة أن نتوجّه إلى المسجد الحرام : ( فَوَلِّ وَجْهَكَ شَطْرَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ ) . وجاء الأمر في الآية 115 بالتوجه أينما شئنا : ( وَلِلَّهِ الْمَشْرِقُ وَالْمَغْرِبُ فَأَيْنَمَا تُوَلُّوا فَثَمَّ وَجْهُ اللَّهِ ) . فقال قوم : إنّ الأُولى ناسخة لهذه . وقال آخرون : كلا ، لا ناسخ ولا منسوخ ، ولا خاص ولا عام . وطريق الجمع بين الآيتين أنّ الأُولى خاصة بمن عرف القبلة ، فيتعيّن عليه التوجه إليها ، والثانية خاصة بالمتحير الذي يجهلها ، وحكمه أن يصلي إلى أية جهة شاء . وهذا أقرب .
  ---
  الصفحة 84
  عند المالكية والحنابلة . وصحيحة عند الحنفية والإمامية إذا صلى دون أن يشك ، بحيث كان جازماً بالقبلة حين الشروع بالصلاة ، لأنّه ـ والحالة هذه ـ تتأتى ، وتصحّ منه نية القربة ، كما قال الإمامية .  --- وَهَذَا يُحَقِّقُ الْأَثَرَ الْمَرْوِيَّ : " الْكَعْبَةُ قِبْلَةُ الْمَسْجِدِ وَالْمَسْجِدُ قِبْلَةُ مَكَّةَ وَمَكَّةُ قِبْلَةُ الْحَرَمِ وَالْحَرَمُ قِبْلَةُ الْأَرْضِ

  ویرایش توسط خیر البریه : ۱۳۹۱/۰۲/۰۲ در ساعت ۱۸:۰۵

 12. صلوات ها 5


 13. #7

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  1,181
  حضور
  26 روز 2 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  50
  آپلود
  1
  گالری
  1296
  صلوات
  9819  سلام
  با تشکر فراوان از victoryone به خاطر تاپیک بسیار جالبشون.
  جهت قبله تو جاهای مختلف برای من خیلی مهم بود.

  ز نام افتاد با نان کار ما را***مسلمانان مسلمانی! خدا را
  ز دشمن آشتی جستن پی نان*** زهی مردم فریب نامسلمان
  ز ایمان فلک فرسا بریدن***به زیر سایه‌ی دشمن خزیدن
  کدامین عزت است این غیر خواری؟***بجز این وعده‌ها دیگر چه داری؟
  به دست خود نهادن بند بر دست؟***چنین کاری پدرداری نکرده است
  به آمریکا سپردن سر، شما را***شما را زندگانی، مرگ ما را

 14. صلوات ها 3


 15. #8

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۱
  نوشته
  380
  حضور
  2 روز 23 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  35
  صلوات
  1959  باسلام
  شاید شما این روبدونید اقای البرت انیشتین در رساله ی پایانی خود اعلام کرده که مسلمان شیعه ی 12 امامی شده.....
  اون میخواست با استفاده از اینه, کاری کنه که تصویر خانه ی خدا در اسمان (مثل ماه که همیشه در اسمان هست ودر هر جایی مشخص هست )جهت قبله رو برای همیشه در تاریخ ثبت کنه که هزینه ی گزافی رو متحمل میشد و اونو کشتند
  اسلام و انیشتین
  http://www.islam-einstein.com/

 16. صلوات ها 5


 17. #9

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  1,181
  حضور
  26 روز 2 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  50
  آپلود
  1
  گالری
  1296
  صلوات
  9819  نقل قول نوشته اصلی توسط taliya نمایش پست ها
  اسلام و انیشتین http://www.islam-einstein.com/
  سلام
  من خوندم , خیلی جالب بود
  ممنون از شما

  ز نام افتاد با نان کار ما را***مسلمانان مسلمانی! خدا را
  ز دشمن آشتی جستن پی نان*** زهی مردم فریب نامسلمان
  ز ایمان فلک فرسا بریدن***به زیر سایه‌ی دشمن خزیدن
  کدامین عزت است این غیر خواری؟***بجز این وعده‌ها دیگر چه داری؟
  به دست خود نهادن بند بر دست؟***چنین کاری پدرداری نکرده است
  به آمریکا سپردن سر، شما را***شما را زندگانی، مرگ ما را

 18. صلوات ها 2


 19. #10

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۱
  نوشته
  380
  حضور
  2 روز 23 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  35
  صلوات
  1959  خواهش میکنم.اگر کامل تمام ارشیو این سایتی که گفتم بخونید خیلی خوبه چون تمام مسایل اسلام رو با فیزیک اثبات کرده
  مثل معراج پیامبر واقعه ی اصحاب کهف وجود ادم کوتوله در اخرالزمان اثبات جن و عدم ازدواج جن با انسان....

 20. صلوات ها 3


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 8 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 8 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 5

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود