خدا کیه؟خدا کجاست؟

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خدا کیه؟خدا کجاست؟

من به خدا اعتقاد دارم ولی چون یه حس خوبی نسبت به اون دارم میخوام بهتر بشناسمش میخوام با اون رفیق شم.( لطفا در جواب از کلی گویی و بازی با الفاظ دوری کنید ).

سفیر آسمانی;209744 نوشت:
سفیر آسمانی;209744 نوشت:
من به خدا اعتقاد دارم ولی چون یه حس خوبی نسبت به اون دارم میخوام بهتر بشناسمش میخوام با اون رفیق شم.( لطفا در جواب از کلی گویی و بازی با الفاظ دوری کنید ).

سلام

منظورتون از کلی گویی چیه؟ وبازی با الفاظ؟

مثلا

تاحالا شده جایی شدید گیر کنی که هیچ کس نتونه کمکت کنه؟
و در ان موقع حس کنی تنها نیستی و کسی با تو است؟
:Gol:

کتا مفهوم خدا رو بخون

سلام.
برای پاسخ به سئوال عنوان تاپیک، باید در زمینه منطق و فلسفه کار کنید.

خدا کیست؟

این سئوال، از ماهیت خدا می پرسد. در حالیکه خدا ماهیت ندارد. زیرا ماهیت، مرز وجود است و وجود خداوند بی انتهاست و مرزی ندارد، لذا خداوند ماهیت ندارد و بنابراین نمی توان از چیستی یا کیستی او پرسید.

نکته:
وقتی شما می پرسید «فلان موجود، کیست یا چیست»؟ در حقیقت این سئوال را هم پرسیده اید که «فلان موجود، چه کسی یا چه چیزی نیست».
مثلاً اگر شما بپرسید «این شخص کیست» و جواب این باشد که «او، احمد است»؛ در حقیقت این جواب می گوید که « این شخص، « غیر احمد » (مثلاً حسن، حسین، علی، ... ) نیست».
یا اگر بپرسید «این شی چیست؟» و جواب شما این باشد که «این شیء، کتاب است»، در حقیقت این جواب هم داده شده است که «این شیء ، «غیر کتاب» ( مثل: آجر، قلم، درخت، حیوان، لیوان، ...) نیست».
و این جوابها، وجود شیء را محدود می کند (مرز وجود شیء را مشخص می کند تا از سایر اشیاء متمایز شود). در حالیکه وجود خداوند نامحدود است و حد و مرز ندارد. بنابراین، چنین سئوالی در مورد خداوند قابل طرح نیست. یا به عبارت دیگر، خداوند ماهیت (کیستی یا چیستی، مرز وجود) ندارد.

خدا کجاست؟
این سئوال، از مکان خداوند می پرسد. « مکان داشتن » از ویژگی های موجودات مادی است. در بین همه موجودات، موجودات مادی پائین ترین رتبه وجودی را دارند. سایر موجودات (که غیر مادی هستند و رتبه وجودی بالاتری دارند) مکان ندارند. مثل فرشته ها، روح، عقل و ... و خدا.

نکته:
یکی از دلایل پائین بودن رتبه وجودی موجودات مادی، محدود بوده ماده در مکان و زمان و ... است. در حالیکه موجودات غیر مادی چون محدودیتهای ماده را ندارند، لذا رتبه وجودی شان بالاتر است.

نکته آخر:
همیشه، «داشتن ها» دلیل بر کمال نیست. برخی وقتها، «نداشتن ها» دلیل بر کمال است. (به عنوان یک مثال آشنا: کسی که جهل نداشته باشد، کمال بیشتری دارد تا کسی که جهل دارد!) چیزهایی مثل مکان، زمان، چیستی و کیستی هم از این دست هستند.

سفیر آسمانی;209744 نوشت:

با سلام
محقق طوسى در يكى از كتاب هايش مى گويد:
مراتب شناخت خدا، مانند مراتب شناخت آتش است ؛ پايين ترين مرتبه علم درباره آتش اين است كه كسى بشنود در دنيا چيزى هست كه با هر شيئى كه ملاقات كند آن را از بين مى برد، و بر اشياى اطرافش اثر مى گذارد، و هر چه از آن گرفته شود كم نمى گردد و اين چيزها نامش آتش ‍ است .
نظير اين مرتبه در معرفت خدا، شناخت كسانى است كه دين را با تقليد و بدون دليل و برهان پذيرفته و قبول كرده اند.
دومين مرتبه شناخت آتش ، اين است كه دود آتش به آن شخص برسد و بفهمد كه بايد چيزى باشد كه دود از آن برخاسته است ؛ مانند اين مرتبه در معرفت خدا، شناخت اهل نظر و استدلال است ؛ كه با دلايل و براهين قاطع به وجود صانع متعال حكم كرده اند.
سومين مرتبه اين است كه نزديك آتش باشد و حرارت و گرمى آنرا لمس ‍ كند و با نور آن اشياء را ببيند و از آن بهره ببرد. نظير اين مرتبه در معرفت خدا، معرفت مومن خالص است كه قلوب آنها به خدا اطمينان پيدا كرده است و يقين دارند كه خدا نور آسمان ها و زمين است .
آخرين مرتبه اين است كه شخص با آتش بسوزد و خاكستر شود؛ نظير اين مرتبه در اهل شهود و فناء فى الله است ؛ و آن ، درجه عليا و مرتبه قصور است ؛ كه خدا رسيدن به آنرا روزى ما گرداند!1

1-

- لقاء الله ، ص 27

پس اینکه می گویند خدا در دل شکسته است غلطه؟پس کلام حضرت علی که فرمود نمیدیدمش عبادتش نمیکردم چه میشود؟دوست عزیز سوال من معنایی است .

سفیر آسمانی;211456 نوشت:
پس اینکه می گویند خدا در دل شکسته است غلطه؟پس کلام حضرت علی که فرمود نمیدیدمش عبادتش نمیکردم چه میشود؟دوست عزیز سوال من معنایی است .

سلام

نمی دانم منظورتان چیست

اما قلب مومن خدا را می بیند:Gol:

سفیر آسمانی;209744 نوشت:

[="blue"]سلام

قران بخوان و در مطالبش تعمق کن همین ![/]

سفیر آسمانی;209744 نوشت:
من به خدا اعتقاد دارم ولی چون یه حس خوبی نسبت به اون دارم میخوام بهتر بشناسمش میخوام با اون رفیق شم

شناخت خداوند از طریق ذاتش که محال ذات و محال ممکنه چون ذات خدا با ذات ما سنخیتی نداره پس نمی شه شناختش فقط از روی افعال خداوند که شامل تمام مخلوقاتش می شه می شود پی برد که خالق ما قادر و حکیم و عالم و... است
می خوام با اون رفیق شم از چه لحاظ ؟ توضیح کامل بده تا ببینیم رفاقت با خدا از نظر تو چه معنایی داره

طوفان خورشیدی;209918 نوشت:
خدا کجاست؟ این سئوال، از مکان خداوند می پرسد. « مکان داشتن » از ویژگی های موجودات مادی است. در بین همه موجودات، موجودات مادی پائین ترین رتبه وجودی را دارند. سایر موجودات (که غیر مادی هستند و رتبه وجودی بالاتری دارند) مکان ندارند. مثل فرشته ها، روح، عقل و ... و خدا. نکته: یکی از دلایل پائین بودن رتبه وجودی موجودات مادی، محدود بوده ماده در مکان و زمان و ... است. در حالیکه موجودات غیر مادی چون محدودیتهای ماده را ندارند، لذا رتبه وجودی شان بالاتر است.

تذکر: ببينيد , هرموجودي در حيطه ي زمان و مکان تعريف مي شود حتي ملائک زمان همان حرکت است مثل حرکت زمين بدور
خورشيد , حرکت ملکولها و... اگر هيچ حرکتي نباشد پس زمان و پيري هم معنا ندارد. يعني زمان و مکان ظرف همه چيز است چون
حتي ملائک هم زماني نبودند و حداقل حرکت آنها آنها را ناقص مي کند(فرشته ها صعود و نزول دارند ولی خدا نباید وارد زمان مکان بشه چون مثل ما نعوذبالله تو سری خوره ابعاد می شه) چون زمان و مکان بر ذات آنها لطمه ميزنند و مجبورند اززمان و مکان پيروي کنند.
تمام مخلوقات خداوند مثل عقل روح فرشته جن و... در مکان وزمان قرار دارند وفقط و فقط خداوند از این دایره خارجه اگه قرار باشه فرشته هم در بعد زمان مکان نباش چون خارج از لامکان و لازمان مقدار معنی نداره (چون مقدار جزءویژگی ماده است و مخلوق خداست) یعنی یکی و دوتایی و سه تایی و... پس فرشته هم کل ذاتش می شه ذات خدا چون دو تا ما نداریم پس همه چیز خداست
پس همه چیز به غیر از خدا ویژگی های ماده رو داره و تو سری خوره ابعاده

سفیر آسمانی;211456 نوشت:

نه عزیز جان خداوند نمی تونه تشریف بیاره در بعد زمان مکانی که شما حضور داری حتی تو ذاتش رو هم نمی تونی درک کنی چون سنخیتی با تو نداره
خداوند سنت و قوانینی داره که هرکس دلش بشکنه شامل سنن الهی می شه و خداوند به اون مرحمت بیشتری می کنه که اصطلاحا" میگن خدا در دلهای شکسته است
امام علی هم خدا رو دیده ولی چه طوری؟؟؟
از افعال خداوند که در بعد زمان مکانه پی برده که اون خالق حکیم و داناست
تو نقاشی منو ببینی پی می بری من چقدر نقاش ماهری هستم ولی ذات منو نمی تونی بشناسی ذات من هم که به نقاشی نچسبیده
امام علی هم همین طوری خدا رو دیده
پس این اصطلاحات خدا توی این جاست و اونجاست یا فلانی خدا رو دیده همگی ایهام و تشبیه نه حقیقی
موضوع قفل شده است