فلسفه لباس سياه در عزاداري

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فلسفه لباس سياه در عزاداري

پوشيدن لباس سياه شعار اهل مصيبت و علامت سوگواري و عزا است

و پوشيدن آن در عزاي حضرت سيّدالشهدا و ساير معصومين عليهم السلام تعظيم شعاير و اعلان برائت از اعداي آل محمد(ص)و تجليل ازايثار, فداكاري , شهادت در راه خدا و عناوين راحجه ديگر است .

به طور يقين اين برنامه ها و سياه پوشيدن وسياهپوش كردن در و ديوار خانه و حسينيه ها, تكايا و مجالس , كه متضمن درس هاي بسيار آموزنده و موجب تعالي افكار و اهداف و تبلور شعور مذهبي و انساني است
همه راحج و سبب احيا و بسط امر مذهب و تحكيم علايق وروابط با خاندان رسالت است .(1)

فقها پوشيدن لباس سياه جهت عزاداري را راجح مي دانند. پس از شهادت امام حسين (ع)و ياران آن حضرت ,كسي از زنان بني هاشم و طايفه قريش نبود مگر آن كه براي امام حسين (ع)لباس سياه پوشيده بود.(2)

فقط در دوران حاكميت بني عباس , چون لباس سياه به عنوان لباس رسمي آنان محسوب مي شده پوشيدن لباس سياه به عنوان يكي از مصاديق تلبس به لباس ظلمه و تشبه به آن ها محسوب مي شد كه با نابودي آنان اين عنوان منتفي شده.

امروزه سياه پوشي از ويژگي هاي مهم شيعه است , شيعه در عزاداري ها همانند ايام محرم و صفر نه تنهاسياه مي پوشد,

بلكه در و ديوار و كوي و برزن را نيز سياهپوش مي كند. لباس سياه , نشانهء عشق و دوستي به ساحت مقدس امامان معصوم است

و اعلام جانبداري از سرور آزادگان در جبههء ستيز حق و باطل كه سراسر تاريخ را فراگرفته است .

شيعه با سياهپوشي خويش در عاشورا اعلام مي دارد كه در منطق وي , بي حسين , جامعه تاريك , جهان بي فروغ است .(3)

امروزه پوشيدن لباس سياه از شعاير شيعه محسوب مي شود.

پی نوشت:

1.حسين رجبي , پاسخ به شبهات عزاداري , ص 105

2.بحارالانوار, ج 45 ص 196

3.همان , ص 106

با سلام

با امدن محرم و ماتم اقا ابا عبدا الله

معرفت خودمان را با مطالعه مطالب مربوطه قوت بخشیم

یا علی

امیدورام فقط ظاهرمون سیاه باشه
باطنمون سیاه نباشه
یاحسین

بنی هاشم بعد از رحلت حضرت رسول(ص)به نشانه سوگواری امامه مشکی بر سر گذاشتن که تا امروز به یادگار مانده
قبل از آن از امامه رنگی هم استفاده میکردند

bentolhodaa;163976 نوشت:

قبل از آن از امامه رنگی هم استفاده میکردند

:Gig::soal:

delete;164035 نوشت:
:gig::soal:

سلام
عمامه رنگی یعنی عمامه سبز، سفید، زرد که هر یک به فراخور حالی بر سر نهاده می شد.

دل باید سیاه باشه که هست .
سیاه میپوشم که دلمو روشن کنم.

nakisa;164189 نوشت:

با سلام

خانم دکتر این مطلب را یه توضیحی می دین

دل باید سیاه بشه؟!!؟!؟!؟!؟

یا دل نباید سیاه بشه و حالا شده

nakisa;164189 نوشت:

با سلام و احترام
فكر كنم جمله ي درستش اين باشه:

دل نباید سیاه باشه که هست .

سلام خدمت همگی.
جایی شنیدم که لباس سیاه را بین شیعیان حضرت زینب(س) در بین شیعیان باب کردن.
وقتی که قافله از شام به مدینه حرکت کرد چون مسیر حرکت عموما بیابانی بود ایشون همه قافله را سیاه پوش کردن که در روشنایی بیابان به چشم قافله های دیگر و مردم مناطق بیاید و نظر همگان را جلب کند و از این طریق عاشورا را دوباره در دل مسلمین زنده کند.
البته حرفم مستند نیست از یکی شنیدم. نمی دونم صحیحه یا نه. اما نباید غلط باشه

موضوع قفل شده است