تزلزل در اعتقادات !!!فوری!!کمک!!

تب‌های اولیه

32 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تزلزل در اعتقادات !!!فوری!!کمک!!

[="blue"]سلام دوستان اشنا
کمک کمک کمک!!!
تقریبا دو سال پیش نو اسک دین عضو شدم اون زمان اوج بچه مذهبی بودنم بود!!!خیلی تحقیق روی مسائل بنیادی و اعتقادی می کردم تا اینکه با همین موضوع جبر گلاویز شدم خیلی تحقیق و بررسی کردم پیش چند روحانی رفتم مثلا یکی از صحبت های ما از ساعت 11 شب تا 5 صبح طول کشید ولی نتیجه ای نداشت!حتی از چند تا روحانی که به اقرار خودشون نمی تونستن جواب سوال هامو بدم قول گرفتم که منو به چندتا از اساتید برتر قم وصل کنند که تا الان محقق نشده خلاصه الان هنوز هم تحقیق می کنم و خیلی کتاب می خونم در مورد اسلام و ادیان دیگر ولی دارم به پلورالیسم تمایل پیدا می کنم به این نتیجه رسیدم که یک سری از عقاید شیعه غلط است در تحریف ناپذیری قران به شک افتادم ووو با یه سری از دوستا ی مذهبی هم در میون گذاشتم خودشون به شک افتادند!خلاصه که از لحاظ دینی خیلی مشوشم ولی با این حال تمام فرائض واجب دینی رو کامل انجام می دم ولی خوب وقتی اعتقادم عوض بشه کم کم این ها هم کمرنگ میشه !با نوشتار نمیشه سوال جواب هامو بگم ولی اگه مرکزی هست که بتونه با چت انلاین کارمو راه بیاندازه یا اینکه یکی از کارشناس های سایت برادری رو در حق اینجانب تمام کنه و خودش حاظر به چت انلاین صوتی یا تصویری بشه ممنون میشم تو رو خدا کمک کنید!من الان در شهرستان هستم رو حانی هایی که بهشون مراجعه می کنم اکثرا در زمینه ی احکام واردند ولی یکی رو می خوام در زمینه ی عقاید!!![/]

برچسب: 

عبدالله معراج;208540 نوشت:
سلام دوستان اشنا
به این نتیجه رسیدم که یک سری از عقاید شیعه غلط است در تحریف ناپذیری قران به شک افتادم ووو با یه سری از دوستا ی مذهبی هم در میون گذاشتم خودشون به شک افتادند!

با سلام
باید ذکر کرد که نتیجه شما اشتباست دوست عزیز !!
عقاید شیعه جایی برای خطا ندارد!
شما اول در مورد معجزه بودن قرآن تحقیق کنید که برای اینکه این معجزه بودن را درک کنید ۲ راه دارد یا آنها را قبول کنید و یا اینکه 6 و 7 سال در حوزه و دانشگاه تحصیل کنید تا بتوانید معجزه بودن و تحریف ناپذیری قرآن را درک کنید
و در مورد ان دوستانی که به شک افتاده اند شاید اطلاعات درستی نداشته اند دلیل نمیشود که هرکسی مذهبی باشد اطلاع درست و صحیح در این موردها داشته باشد
در سایت تاپیکهای خوبی قبلا گذشته شده !!جستجو کنید
یا علی ع

پاسخگویی آنلاین به سوالات دینی : (همان چت)

http://09640.ir

سلام رضا جان
متشکر از جوابتون ولی مثل اینکه متن رو کامل نخوندید من نمی گم که قطعا حرف هایم درسته من می گویم با در کنار هم گذاشتن دو سال مطالعه ای که کردم دارم به این نتایج میرسم و الان هم درخواست کمک کردم همین !اگر هم از کارشناسان سایت در استان کرمان سکونت دارند می تونم حظوری خدمت برسم!

عبدالله معراج;208553 نوشت:
سلام رضا جان
متشکر از جوابتون ولی مثل اینکه متن رو کامل نخوندید من نمی گم که قطعا حرف هایم درسته من می گویم با در کنار هم گذاشتن دو سال مطالعه ای که کردم دارم به این نتایج میرسم و الان هم درخواست کمک کردم همین !اگر هم از کارشناسان سایت در استان کرمان سکونت دارند می تونم حظوری خدمت برسم!

[=Century Gothic]با سلام
چرا دوست گرامی متن را کامل خواندم اما باید متذکر شد که :
[=Century Gothic]بديهى است فهم قرآن و تفسير آن در صلاحيت هر كسى نيست.
چنان كه فهم مطالب دقيق علمى در هر رشته و زمينه اى در صلاحيت هر كسى نيست. فهم معادلات پيچيده رياضى يا دقايق ساير علوم، تنها در صلاحيت متخصصان آن علوم است و غير متخصصان نه تنها از اظهار نظر درباره آنها عاجزند و اظهار نظر آنها فاقد هر گونه ارزش است.
در مورد فهم و تفسير قرآن نيز اظهار نظر كسانى كه با علوم و معارف دينى آشنا نيستند فاقد هر گونه ارزش و اعتبارى است.

هر چند قرآن به لسان بليغ و آشكار نازل شده است تا مردم بفهمند و بدان عمل كنند؛ لكن چنان نيست كه عمق معارف آن براى همگان در يك سطح قابل فهم باشد.

آنچه از قرآن براى عموم مردم قابل فهم است همان سطحى از معناست كه خود قرآن مىفرمايد ما با بيانى روشن قرآن را نازل كرديم؛ يعنى قرآن به نحوى نازل شده است كه هر كس با زبان و اصول و قواعد دستور زبان عربى آشنا باشد و روح بندگى بر او حاكم باشد مىتواند از قرآن استفاده كند و در حد فكر و معرفت خود از آن بهره مند شود.

اما رسيدن به عمق معانى و معارف قرآن نياز به مقدمات و تعقل و تدبر دارد.

در اين زمينه قرآن مىفرمايد: انا انزلناه قرآنا عربيا لعلكم تعقلون،1

يا انا جعلناه قرآنا عربيا لعلكم تعقلون.2

به طور كلى آياتى كه انسان را به تدبر و تعقل درباره قرآن و معارف آن فرا مىخواند به ما مىگويد به ظواهر قرآن اكتفا نكنيد؛ بلكه با تدبر و تعقل و با استفاده از معارف اهل بيت عليهم السلام به عمق و دقايق معارف قرآن پى ببريد و از اين گنجينه علم الهى بيش از پيش استفاده كنيد.

بنابراين فهم قرآن و تفسير معارف بلند آن، تنها در صلاحيت متخصصان و آشنايان به علوم اهل بيت است.

چنان نيست كه هر كس از گرد راه برسد حق اظهار نظر داشته باشد و بدون كمترين اطلاعى از معارف دينى و اصول و قواعد تبيين و تفسير، بتواند به عنوان قرائت جديد درباره دين و احكام و معارف آن سخن بگويد.:Sham:

1- يوسف، 2.
2- زخرف، 3.

[=Century Gothic]در بسيارى از روايات، اين مضمون به چشم مىخورد كه قرآن ظاهر و باطنى دارد و هر كس قادر بر فهم عمق معارف قرآن نيست.

قرآن كتاب و نوشته معمولى نيست كه همه انسان ها قادر به درك تمام معارف آن باشند.

چنان كه قبلا اشاره شد قرآن درياى عميق و بى كرانى است كه هر كس به مقدار توانايى و قدرت شناورى خود از آن گوهر معرفت صيد مىكند و به مقدار ظرفيت و استعداد خويش، از ظواهر قرآن پاى فراتر گذاشته، به عمق معارف آن راه پيدا مىكند و از يك آيه مطالب گوناگونى در طول هم و بدون اين كه مطالب مذكور كمترين تعارض و تناقضى با يكديگر داشته باشند، استفاده مىكند و اين خود از معجزات قرآن كريم است.
به عنوان مثال قرآن كريم مىفرمايد: يا ايها الناس انتم الفقراء الى الله و الله هو الغنى الحميد.1
آنچه عموم مردم از اين آيه مىفهمند و ظاهر آيه بيانگر آن است اين است كه شما به خداى متعال نيازمنديد و خداى متعال بى نياز و شايسته حمد است.
آنچه از واژه فقر در ذهن عموم تداعى مىشود همان نيازمندى هاى انسان در امر معاش، اعم از خوراك و پوشاك و غيره است كه خداى متعال با ايجاد اسباب و علل آنها زمينه ادامه حيات رشد و تكامل انسان را فراهم مىكند.
در اين مرتبه فهم، كه از آن به مرتبه ظاهر تعبير مىشود، ظاهر قرآن روشن و گوياست و همه اهل زبان آن را به خوبى درك مىكنند.
لكن چنين نيست كه عميق تر از اين فهم عمومى، اشاره به مطلب دقيق ترى نداشته باشد و از طرف ديگر، چنان كه قرآن سفارش مىكند، در هنگام مواجهه با آيات قرآن در آنها تدبر و تعقل نمايد به نكته هايى دقيق تر و عميق تر از ظواهر آيات پى خواهد برد.
اگر در اين آيه كمى عميق تر بينديشيم، فقر و نيازمندى خود را به خداى متعال، فراتر از خوراك و پوشاك و بهداشت و امكانات مادى مىبينيم.
ما فقير مطلقيم و خدا بى نياز مطلق.
ما فقير بالذات هستيم و خداوند غنى با لذات.
فقير در لغت به معناى كسى است كه ستون فقرات او شكسته و قادر بر ايستادن نيست. انسان فقير است بدين معناست كه هر چند تمام امكانات مادى برايش فراهم باشد باز هم وجود انسان ناقص و وابسته است.
وقتى با اين ديد و با توجه به اين نكته به آيه نگاه كنيم در خواهيم يافت كه نياز ما انسان ها به خدا فراتر از خوراك و پوشاك و ساير مسائل است.:Sham:

ما در اصل وجود و با لذات نيازمند و فقيريم و خداى متعال غنى با لذات است.
بديهى است نگاه دوم عميق تر از نگاه اول است.
در اين جا معناى اول، ظاهر و معناى دوم باطن محسوب مىشود. معناى عميق تر از معناى دوم اين است كه بگوييم شما (انسان ها) نه تنها در اصل وجود فقير و نيازمنديد بلكه عين نياز و سر تا پا احتياج هستيد. وجود و هستى شما عين ربط به خداى متعال است.
البته درك حقيقت اين معناى سوم، از حد فهم هاى عادى خارج است.:Hedye:

1- [=Century Gothic]فاطر، 15.

سلام عبدالله ...
روشت به نظر من روش درستی نیست ... داری اشتباه میری جلو ... جواب خیلی از سوالاتت رو ممکن هست که شنیده باشی ولی نتونی قبولشون کنی ... یا اصلا نتونی جوابی برای سوالاتت پیدا کنی ... شاید اینم یه نوع امتحان باشه. از طریق استدلالات منطقی میتونی به حقانیت اسلام و تشیع برسی ولی سوالای زیادی میمونه ( جبر و اختیار و عدل الهی و ... ) توی خیلی از این ها هم علمای به نام ما گیر افتادن و گفتن ( همینقدر میدونیم و بیشتر نمیدونیم ) .

اعتماد کن به خدا . با ایمانت جلو برو . یواش یواش پرده ها برات میرن کنار . جواب خیلی هاشون رو پیدا میکنی جواب خیلی هاشونم میمونه ... هنوز امام زمان نیومده که انتظار داشته باشی جواب تمام سوالاتت رو پیدا کنی ...

[=century gothic]با سلام

و اما ختم کلام که بسیار مهم است و همگی باید مراقب باشیم
[=century gothic]يكى از راه كارهاى شياطين براى اغواى انسان ها اصرار و مقاومت آنان بر وسوسه آدميان و نفوذ در ذهن و عقل آنهاست.

به همين دليل، قرآن آنها را به لقب وسواس و خناس ياد مىكند و مردم را راهنمايى مىكند كه از شر شياطين انس و جن به خدا پناه ببرند؛ زيرا شياطين با خواندن دمادم و القاى تخيلات بر قلب انسان درصددند تا ذهن و عقل انسان ها را در سيطره خود قرار دهند و افكار او را در سراشيب سقوط و گمراهى جهت بخشند.
شياطين و انسان هاى شيطان صفت خود مىدانند كه براى جاى دادن تخيلات شيطانى در اذهان مردم خداپرست بايد آن قدر بگويند و بنويسند و تكرار كنند تا اذهان را با تخيلات باطل خود مانوس نموده، به تدريج در فكر و عقل آنها نفوذ كنند.
خود آنان مىگويند آن قدر بايد گفت و نوشت و تكرار كرد تا مردم را دچار شك و ترديد نمود.:Sham:
آنان با الهام گرفتن از ابليس، در درجه اول در صدد اغوا و منحرف كردن طبقه تحصيل كرده و در حال تحصيل اند؛ زيرا گمان مىكنند با فريب آنها، بهتر مىتوانند عموم مردم را منحرف كنند.
غافل از آن كه خداى متعال مشعل هاى فروزانى براى هدايت مسلمانان و شيعيان قرار داده و مردم مسلمان به لطف الهى و با الهام از علوم و معارف آنان به شگردهاى شيطانى دشمنان پى خواهند برد و روز به روز در پيروى از قرآن پايدارتر و استوارتر مىگردند.
یا علی ع

در طریقت هر چه پیش سالک آید خیر اوست
در صراط مستقیم ای دل کسی گمراه نیست

دوستان من که نیامده ام یکبار قران را باز کنم و حالا بخواهم دریای معرفت رو بشکافم!عزیزان من مخصوصا اقا رضا که این قدر لحنت تنده که این هم از تعصبت ناشی !عزیزم من مطالعه کردم یه سری کتاب های تاریخ ادیان یه سری کتاب های زبان شناسی یه سری کتاب های یزرگان را در زمینه های مختلف اجتماعی اعتقادی در کنار هم گذاشتم نتیجه اش شده این اتفاقا یکی از روحانیونی که با ایشان بحث می کردیم خیلی مرا به ادامه ی مطالعه و تحقیق دعوت می کردند و خوشحال بودند از اینکه در این زمینه تحقیق می کنم!عزیزم بنده یه سری کلاس های تفسیر رفتم چند جز از قران رو هم حفظم هیچ وقت هم ادعا نکردم چیزی میفهمم فقط با در کنار هم گطاشتن اظلاعات یه سری نتیجه گرفتم یه نفر رو می خواهم که اگر اشتباه است اصلاحش کنه حالا هم دارم می گم شما که دم از معرفت قران می زنی بیا به من جاهل کمک کن!

رضا جان ...
بهت یه پیشنهاد میکنم . وقتتو صرف این چیزا نکن . نهایتش 10 سال وقتت رو میزاری رو این چیزا ... بعدش با هزار وسوسه و شبهه سر و کله میزنی ... آخرشم برات عین روز ثابت میشه اسلام درسته ... آخرش چی ...

بهت پیشنهاد میکنم ... شروع کنی به 2 تا چیز ( درجه خلوص الهیت رو ببری بالا و دنبال رضای الهی باشی ) ... ببین چه میکنه این برنامه ... آتیشت میزنه ...

مثلا تو تو عدل الهی مشکلی داری ... وقتی با این برنامه بری جلو ... به جاهایی میرسی که اصلا میگی کسی که عاشق خداست مگه حرفه عدل الهی رو باید به میون بیاره ...

با سلام

خیلی تحقیق روی مسائل بنیادی و اعتقادی می کردم تا اینکه با همین موضوع جبر گلاویز شدم خیلی تحقیق و بررسی کردم پیش چند روحانی رفتم مثلا یکی از صحبت های ما از ساعت 11 شب تا 5 صبح طول کشید ولی نتیجه ای نداشت!
حتی از چند تا روحانی که به اقرار خودشون نمی تونستن جواب سوال هامو بدم
قول گرفتم که منو به چندتا از اساتید برتر قم وصل کنند که تا الان محقق نشده خلاصه الان هنوز هم تحقیق می کنم و خیلی کتاب می خونم در مورد اسلام و ادیان دیگر ولی دارم به پلورالیسم تمایل پیدا می کنم به این نتیجه رسیدم که یک سری از عقاید شیعه غلط است در تحریف ناپذیری قران به شک افتادم ووو با یه سری از دوستا ی مذهبی هم در میون گذاشتم خودشون به شک افتادند!

ببینید دوست عزیز شما اگر سوال و یا شبهه ای دارید اینطور به ذهن اذهان تلقین کردن که روحانی نتوانست جواب من را بدهد و به این نتیجه رسیدم که عقاید شیعه اشتباست فکر نکنم مناسب باشد !
شما هنوز شبهات خودت را طرح نکردی
اعلام نتیجه کردی !در سخنان بالا نمایان است

عبدالله معراج;208566 نوشت:
دوستان من که نیامده ام یکبار قران را باز کنم و حالا بخواهم دریای معرفت رو بشکافم!عزیزان من مخصوصا اقا رضا که این قدر لحنت تنده که این هم از تعصبت ناشی !عزیزم من مطالعه کردم یه سری کتاب های تاریخ ادیان یه سری کتاب های زبان شناسی یه سری کتاب های یزرگان را در زمینه های مختلف اجتماعی اعتقادی در کنار هم گذاشتم نتیجه اش شده این اتفاقا یکی از روحانیونی که با ایشان بحث می کردیم خیلی مرا به ادامه ی مطالعه و تحقیق دعوت می کردند و خوشحال بودند از اینکه در این زمینه تحقیق می کنم!عزیزم بنده یه سری کلاس های تفسیر رفتم چند جز از قران رو هم حفظم هیچ وقت هم ادعا نکردم چیزی میفهمم فقط با در کنار هم گطاشتن اظلاعات یه سری نتیجه گرفتم یه نفر رو می خواهم که اگر اشتباه است اصلاحش کنه حالا هم دارم می گم شما که دم از معرفت قران می زنی بیا به من جاهل کمک کن!

الان هم اگر سوالی و یا شبهه ای دارید مطرح کنید البته یکی یکی !!در سایت اساتید هستند و حتما پاسخگو خواهند بود

سلام اقا محسن این متن مخاطبش منم یا رضا؟
اگه رضاست که هیچی؟
اگه منم عزیزم کار ما از این حرف ها گذشته که بخواهم سر خودم رو گول بمالم!!!!!!!!!من دنبال یه نفرم که کارشناس باشه و بشه باهاش حرف زد تایپ واقعا ملال اور میشه در بحث های طولانی!در ضمن سوالاتی که دارم پیوستگی و توالی خاصی دارند که در بیان بهتر عنوان می شوند به هر حال امید وارم یکی پیدا بشه کمکم کنه تا به .... نرسیدم!

اگه رضاست که هیچی؟
اگه منم عزیزم کار ما از این حرف ها گذشته که بخواهم سر خودم رو گول بمالم!!!!!!!!!من دنبال یه نفرم که کارشناس باشه و بشه باهاش حرف زد تایپ واقعا ملال اور میشه در بحث های طولانی!در ضمن سوالاتی که دارم پیوستگی و توالی خاصی دارند که در بیان بهتر عنوان می شوند به هر حال امید وارم یکی پیدا بشه کمکم کنه تا به .... نرسیدم!

[="red"]نمی دونم چرا شما نمی گیری من چی می گم!!!!! رضا خان!!!این نتیجه گیری شما غلط است من خواستم مختصری از اوضاع خودم رو بگم!این اتفاقات که یکشبه نیافتاده عزیزم اصلا تو این تاپیک قصد مطرح کردن شبه نداشتم گفتم کدامیک از کارشناسان یا دوستان مسلط می تونن صوتی تصویری چت کنن حالا یه کم دیگه پیش برم من رو شمر ماجرا میکنی....!!!![/]

عبدالله معراج;208572 نوشت:
اگه رضاست که هیچی؟

میدونم دنبال چی هستی ...
ملاصدراش به اونجا نرسید .... تقی جعفریش به اونجا نرسید ... نمیتونی به اوجا برسی ... روشت هم روش غلطی است ... کسی هم نگفت شما سر خودتو گول بمال ... یکی حالت نماز خوندن آدما رو میبینه و میگه این حالت نماز خوندن یه معجزه هست ... چونکه نمیتونه حالتی قشنگ تر از قنوت . رکوع . سجده و ... پیدا کنه ...

یکی هم میخواد وارد بحث های سنگین فلسفی و عرفانی بشه و تو فضاهای لاپلاس و اومگا به نتیجه برسه ...

مختاری ... ولی من میگم باور کن و زودتر بیا ... خیلی کا ر داری !!!
مس وجودت رو باید طلا کنی !!! خیلی راهه ...

عبدالله معراج;208571 نوشت:
من دنبال یه نفرم که کارشناس باشه و بشه باهاش حرف زد تایپ واقعا ملال اور میشه در بحث های طولانی!

به شماره ۰۹۶۴۰ مرکز ملی پاسخگویی زنگ بزنید.

اطلاعات بیشتر در تاپیک زیر:

سئوالات خود را از طرق مختلف با اين مراكز مطرح كنيد(معرفی مراکز پاسخگو)

محسن ایلخانی;208574 نوشت:
میدونم دنبال چی هستی ...
ملاصدراش به اونجا نرسید .... تقی جعفریش به اونجا نرسید ... نمیتونی به اوجا برسی ... روشت هم روش غلطی است ... کسی هم نگفت شما سر خودتو گول بمال ... یکی حالت نماز خوندن آدما رو میبینه و میگه این حالت نماز خوندن یه معجزه هست ... چونکه نمیتونه حالتی قشنگ تر از قنوت . رکوع . سجده و ... پیدا کنه ...

یه زمانی اره دنبال همین چیزی که تو مغز کلامت هست بودم ولی به این نتیجه رسیدم که نمیشه ولی الان دنبال یه چیز دیگه ام الان به یه شعار جدید تو زندگی ام رسیدم :دنیایت را گسترش بده! نمی دونم این چیز رو از کلامم می گیری یا نه؟مثلا نماز قشنگه ولی شاید قشنگ ترش هم باشه!!!!من خلاصه کردم امید وارم بگیری چی می گم!

بنام الله
با صلوات بر محمد وال محمد

سلام برادر عزیز اقای عبدالله
انطور که من فهمیدم شما اهل کرمان هستید اگر در کرمان حوزه علمیه وجود دارد بهتر است با اساتید آنجا سوالات خود را مطرح کنید و نگذارید این شبهات مثل خوره ایمان شما رو بخورند

سلام دوستان اشنا کمک کمک کمک!!! تقریبا دو سال پیش نو اسک دین عضو شدم اون زمان اوج بچه مذهبی بودنم بود!!!خیلی تحقیق روی مسائل بنیادی و اعتقادی می کردم تا اینکه با همین موضوع جبر گلاویز شدم خیلی تحقیق و بررسی کردم پیش چند روحانی رفتم مثلا یکی از صحبت های ما از ساعت 11 شب تا 5 صبح طول کشید ولی نتیجه ای نداشت!حتی از چند تا روحانی که به اقرار خودشون نمی تونستن جواب سوال هامو بدم قول گرفتم که منو به چندتا از اساتید برتر قم وصل کنند که تا الان محقق نشده خلاصه الان هنوز هم تحقیق می کنم و خیلی کتاب می خونم در مورد اسلام و ادیان دیگر ولی دارم به پلورالیسم تمایل پیدا می کنم به این نتیجه رسیدم که یک سری از عقاید شیعه غلط است در تحریف ناپذیری قران به شک افتادم ووو با یه سری از دوستا ی مذهبی هم در میون گذاشتم خودشون به شک افتادند!خلاصه که از لحاظ دینی خیلی مشوشم ولی با این حال تمام فرائض واجب دینی رو کامل انجام می دم ولی خوب وقتی اعتقادم عوض بشه کم کم این ها هم کمرنگ میشه !با نوشتار نمیشه سوال جواب هامو بگم ولی اگه مرکزی هست که بتونه با چت انلاین کارمو راه بیاندازه یا اینکه یکی از کارشناس های سایت برادری رو در حق اینجانب تمام کنه و خودش حاظر به چت انلاین صوتی یا تصویری بشه ممنون میشم تو رو خدا کمک کنید!من الان در شهرستان هستم رو حانی هایی که بهشون مراجعه می کنم اکثرا در زمینه ی احکام واردند ولی یکی رو می خوام در زمینه ی عقاید!!!

سلام

موضوع سر چیست؟

چی شد شک کردید؟ و پیش رفتید؟:Gol:

به نظر من از هیچ چیز نترسید.
نترسید از اینکه تو دین شک کنید چون تا شک نکنید جز تقلید کورکورانه هیچ چیز دستگیرتون نمیشه اما هیچ چیزو یک طرفه قضاوت نکنید یعنی اگر نظر آدم های ضد دین رو میشنوید نظر متدین هارو هم بشنوید

سلام..
اینکه به موضوع تردید پیدا کردید اتفاقا خوبه باعث میشه دغدغه بشه سراغ مطالعه بروید..البته مطالعه خوب..
درمورد مسائل دینی فقط رویکردهای فلسفی کافی نیست..

بهترین رویکردها واسه رسیدن به جواب امروزه رویکردها یعلمی وتجربی هست کنار عقاید

فلسفی..اگرازارتباط تلفیقی رویکردها استفاده کنید حتما به جواب میرسید...

درمورد قضاوقدر یک تاپیک ایجاد کنید ودرخواست کنید موضوع جبر حتما ازنظر رویکردهای علمی هم واعتقاد

دانشمندان دنیاو اثباتهای علمی وفلسفی هردئو بررسی شوند...
تا این گونه بتونید بهتر به جواب برسید...

درمورد ماهیت رسیدن به پاسخ مسائل روحی هم درگیرهستند..خصوصا درموردجبر..

یکی ازدوستان تحقیقی دراین باره داشتند...درمورد افرادی که حتی درمقابل بهترین پاسخ ها به نتیجه

نمیرسیدند..تستی گرفته شد...از عقایدکلی وحتی مسائل زندگیشان ازکودکی...

چون این واژه ها درجامعه ما برچسب خورده هستند ومعنای واقعی ان به سختی درزندگی ما مشاهده

میشه ومیان واژه های ما معنا پیدانمیکنند ما با آنها مشکل داریم..

گاهی عقاید پیش فرضی ماباعث میشه هرگز به جواب نرسیم..

ازنظر روان شناسی وقتی روان ما با چنین موضوعاتی برخوردمیکند چون درخت هویتی ما چنین واژه هایی

رادرخود به عنوان ملکه ثبت کرده است مقابل آنها حصار میزند..گاهی این حصار نمیذاره به جواب برسیم..

اگرخواستید رویکردهای دیگه هم امتحان کنید...بفرمایید تا من ودوستان وکارشناسان محترم همگی درمورد این موضوع جبر توضیح دهیم..

موفق باشید..
اینکه درحال تحقیق وبررسی هم هستید عالیه...ویک امتیاز برای شماست..
موفق باشید..
یاحق.

سلام جناب عبدالله معراج مساله شما رو خوندم من هم با مساله تا حدودی مشابه مساله شما درگیر بودم و البته هنوز هم درگیریم کامل حل نشده ولی تا حد زیادی (نزدیک به کامل) حل شده!
مشکل من این بود که به ایمانم شک کردم و برای رسیدن به ایمان واقعی روش شک به یقین را انتخاب کردم و شروع به مطالعه کتاب های غربی تو زمینه های مختلف کردم و تو این راه بدون اغراق تا مرز مرگ یا دیوانگی پیش رفتم (شما خدارو شکر وضعتون تا این حد خراب نیست) کارم به جایی رسید که از شدت ناامیدی و نرسیدن به جواب و... یه لحظه خیلی وحشتناکو تجربه کردم نمیدونم اسمشو چی میشه گذاشت ولی توی اون لحظه ی وحشتناکی که تجربه کردم فقط میتونستم از خدا کمک بخوام (چون قبلش خیلی به وجود خدا شک کرده بودم و.......) و توبه کردم چون تو این راه افراط کرده بودم (امیدوارم شما هیچ وقت به این نقطه نرسین) به هر حال بعد از اون شروع کردم که شک افراطیمو کنار بذارم بعد با کارشناسای 09640 صحبت کردم مطالعه کردم و..... از طرف دیگه با اسک قرآن آشنا شدم خیلی از مباحثی که برام سوال بود اونجا مطرح شده بود و کاربرانی با نظرات موافق و مخالف تو بحث ها شرکت میکردن طوری که خیلی وقت ها لازم نبود من شک و شبهه هام رو مطرح کنم چون توسط دیگران بیان شده بود شرکت تو این سایت خیلی برام خوب بود همین طور صحبت کردن با کارشناسان یادمه که یه بار با یکی از کارشناسا که در مورد شک و شبهه هام صحبت میکردم بهم گفت که تمام شک و شبهه هات و سوالاتت رو بنویس واقعا روش خوبیه امتحان کنید ضرر نمیکنین (گرچه گفته بودین که حوصله تایپ و شاید نوشتن رو ندارین! ولی هر وقت که حوصلشو پیدا کردین این کارو بکنین)......
یه نکته دیگه هم بگم اینکه خیلی خوبه که عملتونو ترک نکردین منم خدا کمکم کرد تو اون مدتی که خیلی شک داشتم اعمالمو ترک نکردم........و یه چیز دیگه اگه شما به وجود خدا اعتقاد دارین( و مثل من کارتون به جاهای باریک نکشیده) خوب کارتون خیلی راحت تره از خود خدا هم کمک بخواید بهش بگین که صادقانه دنبال حقیقت هستین و نمی خواید یه ایمان نادرست و کورکورانه داشته باشین خودش حتما راهو بهتون نشون میده!
امیدوارم که حرفا و تجربیاتم به دردتون بخوره! التماس دعا!

[="blue"] با تشکر از تمامی دوستان عزیز که سعی در راهنمایی بنده دارند بسیار متشکر و ممنون
و برای اطلاع دوستان که مانند یا ابن الکوثر(ع) سوال هم پرسیده بودند باید این مطالب را عنوان کنم:
1_چه جوری شک کردم:من خیلی در مسائلی که برایم جالبه ریز میشم اون زمانی که اوج تحقیقات دینی ام بود رسیدم به داستان ادم و حوا دو سه تا تفسیر رو از جمله المیزان رو در این مورد سه چهار بار خواندم و با پیش زمینه ای که در مورد جبر در شعر حافط و خیام داشتم افتادم دنبالش و تحقیقات قرانی و ...کتاب های مطهری رو در این زمینه و ... و حتی در مورد داستان ادم و حوا و جبر و اختیار در ادیان و مذاهب دیگه تحقیق کردم به شبهاتی برخوردم که جواب شون رو پیدا نکردم!!!و همین مسئله باعث اولین جرقه های شکم شد بعد کم کم از دایره ی ایران زدم بیرون رفتم دنبال کتاب های بزرگان و فیلسوفان مثل نیچه ووو و حتی کتاب های ادیان دیگر و حتی زمینه های ایسمی وو حکومت اقتصاد ووو که رسیدم به اینجا!!!
2_اوایل با یکی از اساتید که تقریبا مثل دوست بود برایم صحبت می کردیم ایشان فرمود:شک مقدمه ی یقینه ولی افسوس که خیلی ها از شک رد نمی شن بعد ها که تو این راه مخصوصا با رگه هایی از فلسفه رفتم خودم به همین مشکل دچار شدم!
3_الان کمی تمایلات پلورالیسمی پیدا کردم!
4_من هنوز هم تمام تکالیف واجب را انجام می دهم که هیچ گاهی توفیقی بدهد مستحبات مثل نماز شب را هم انجام می دهم من یقین دارم خدا هست ولی اینکه خدای اسلام و دین اسلام فقط به عنوان تنها دین برای رسیدن به رستگاری است به شک افتادم![/]

[="royalblue"]

سبزينه ظهور;208782 نوشت:
اگرخواستید رویکردهای دیگه هم امتحان کنید...بفرمایید تا من ودوستان وکارشناسان محترم همگی درمورد این موضوع [="red"]جبر[/] توضیح دهیم..

با تشکر از شما دوست عزیز بنده تحقیقات بسیار بسیار جامعی در مورد جبر و اختیار داشتم که بحرانی ترینش پیوند خورده به مسئله ی خلقت به علاوه ی داستان ادم و حوا !که این ها در قالب یک سوال نیست مثلا:بنده وقتی قران می خوانم اکثرا به ترجمه ی فارسی معطوف می شوم و جای که برایم جالب است را به متن عربی نگاه می کنم و دنبال معنی کلمه مورد نظر و بررسی ابعادی جمله و کلمه می روم و ... همیشه یک برگه سفید لای قرانم دارم که سوالاتم رو توش می نویسم در مورد هبوط ادم هوا به زمین در سه جای قران که بنده مراجعه کردم حدود 200 سوال فقط روی کاغذ نوشته شد که حدود 50 تای ان ها توالی داره!و.... حالا همین برای بنده تایپ حتی 20 تا از این سوال ها مشکله چه برسه که برای هر کدام سوالاتی دیگر و بحث هایی دیکر در ادامه دارم!ولیکن اگر شما دوست عزیز به این مباحث کاملا مسلط اید خوشحال میشم اگه کمکم کنید!!![/]

سلام

کارشناس نیستم و اظهار نظر در حیطه وظایف حقیر نیست.

اگر سوالات تان این قدر زیاد است, پیشنهادم خواندن کتاب درباره موضوعات مورد سوالتان است.

کتاب را از اساتید بپرسید, تهیه کنید بخوانید سپس اشکالاتان را به هر نحو که دوست دارید بپرسید

کتاب های بسیار خوب و جامعی برای استفاده من و شما نوشته اند.

فکر نکنم هیچ استادی مثل کتاب های بزرگان بزرگ اسلام حضور ذهن واسه جواب دادن به شما داشته باشه.

کافیست کتاب مناسب را تحقیق کرده و یافته و در رسیدن به جواب هایتان صبور بوده و با دقت مطالعه کنید

التماس دعا

کتاب خوبه ولی به سوالاتی در چهارچوب خاص پاسخ داده !نه از دید من؟گفتم کتاب های بزرگان هم کم نخوندم!هرچند که هر چی بخونی کمه ولی من معتقد به تفکر شخصی بیشتر ام !

عبدالله معراج;208874 نوشت:
کتاب خوبه ولی به سوالاتی در چهارچوب خاص پاسخ داده !نه از دید من

با احترام به نظرتان, مخالفم.

اینگونه نیست.

گفتم کتاب های بزرگان هم کم نخوندم!

منظورم از انتخاب کتاب مناسب, این بود که شما سوال تان را به اساتید بفرمایید تا کتاب های مناسب و مرتبط به سوالتان را به شما معرفی کنند.

من معتقد به تفکر شخصی بیشتر ام !

پیشنهادم شخصی بود, به هر حال خود دانید:Gol:

امیدوارم پاسخ کارشناسان برایتان راضی کننده باشد.

[="blue"]

کتاب خوبه ولی به سوالاتی در چهارچوب خاص پاسخ داده !نه از دید من؟

منظورم این بودش که گاهی از اوقات باید مسئله را از دید دیگری بررسی کرد یا شاید در زمینه ای که کتاب سریع رد شده باشد احتیاج به واکاوی داشته باشد یا... به هر حال نمی شود منکر ان شد که وقتی شما متنی را می خوانید که نویسنده اش غایب است سوال های در ذهنتان مطرح می شود که شاید در ان اثر بدان پرداخته نشده
رحیمی;208877 نوشت:
منظورم از انتخاب کتاب مناسب, این بود که شما سوال تان را به اساتید بفرمایید تا کتاب های مناسب و مرتبط به سوالتان را به شما معرفی کنند

در زمینه های مسایل قرانی معمولا اکثر اساتید از جمله اساتید همین سایت به تفاسیر عالی همچون المیزان رجوع میدهند و در مور تئوری های چالش انگیز هم اکثرا به دژ ایدئواوژیک انقلاب اسلامی یعنی استاد مطهری ارجاع می دهند!که ان ها را خواندم ولی اگر کتاب مناسبی سراغ دارید می خونم با کمال میل!!!
من معتقد به تفکر شخصی بیشتر ام

توصیه بزرگان هم بوده از جمله امام!!![/]

عبدالله معراج;208878 نوشت:
به هر حال نمی شود منکر ان شد که وقتی شما متنی را می خوانید که نویسنده اش غایب است سوال های در ذهنتان مطرح می شود که شاید در ان اثر بدان پرداخته نشده

۱۰۰ درصد.

ولی اگر برای یک موضوع مثل "براهین اثبات خدا" ۷-۸ کتاب خواندید, احتمال پرداخته شدن به سوالتان بیشتر است و چه بسا اکثرش هم پاسخ داده بشه.

براستی چقدر احتمالش هست که هیچ اندیشمندی سوالات شما رو بررسی نکرده باشه؟

بنده فکر می کنم احتمال جواب گرفتن شما از کتاب های مناسب, بیشتر از گفتگوی زنده با اساتید باشد.

زمینه های مسایل قرانی معمولا اکثر اساتید از جمله اساتید همین سایت به تفاسیر عالی همچون المیزان رجوع میدهند

مثل اینکه نتوانستم منظورم را برسانم.

در مور تئوری های چالش انگیز هم اکثرا به دژ ایدئواوژیک انقلاب اسلامی یعنی استاد مطهری ارجاع می دهند

خوب بسیار عالی, حال هر بخش از کتاب که سوالی دارید به اساتید بفرمایید که سوالتان چیست و ... تا کتابی عمیق تر و مناسب تر معرفی کنند و همینطور پیش برید...

گر کتاب مناسبی سراغ دارید می خونم با کمال میل!!!

گفتم که کارشناس نیستم و اطلاعات در حد صفر:Gol:

هدف من نشان دادن مسیر دیگری برای یافتن جوابتان بود.

پیشنهادم را دادم چون احساس می کنم پیدا کردن چنین فردی بسیار سخت باشد.(چون سوالات زیادی دارید)

تشخیص اینکه بهتره فلان سوالتان با خواندن کتاب رفع بشه یا با گفتگو, به خود اساتید بسپارید.:Gol:

توکل به خدا

کتاب خوبه ولی به سوالاتی در چهارچوب خاص پاسخ داده !نه از دید من؟گفتم کتاب های بزرگان هم کم نخوندم!هرچند که هر چی بخونی کمه ولی من معتقد به تفکر شخصی بیشتر ام !

دوست عزیز به نظر من اینطوری نمیشه زمانی که شما سوالی میپرسید شاید در زمینه های مختلف باشد و کسی کامل جواب همه سوال های شما را نتواند بدهد.

و چند صفحه رد شده شما نفرمودید سوال شما چیست حداقل یک نمونه بفرمایید .تا این زمینه باشد برای بحث کردن در چت .مثلا گفتید در مورد آدم و حوا ولی در مورد کدام مطلبش کامل توضیح دهید یک سوال رو بعد انشا الله به چت و غیره هم میرسه.

سلام
معرفی چند کتاب
آفریدگار جهان – خدا را چگونه بشناسیم ، هر دو از آیت الله مکارم شیرازی (می توانید از سایت مطالعه و دانلود کنید : http://www.makaremshirazi.org/persian )
خداشناسى، چند دبیر
اثبات وجود خدا ، از دیدگاه چهل دانشمند
منشور جاوید، ج 2، سبحانى
راههای خداشناسی/شهیدان باهنر و بهشتی
اصول عقاید ، راه شناسی و آموزش عقاید، هر سه از آیت الله محمد تقی مصباح
توحید، استاد مطهرى
امامت و رهبری شهید مطهری
آنگاه هدایت شدم تیجانی سماوی ترجمه سید جواد مهری
اهل سنت واقعی تیجانی سماوی ترجمه سید جواد مهری
راهنما شناسی محمدتقی مصباح
بررسی مسایل كلی امامت، ابراهیم امینی
رهبران راستین، شهید هاشمی نژاد