علم بهتر است یا ثروت

تب‌های اولیه

95 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
علم بهتر است یا ثروت

[="Magenta"]سلام دوستان نخندین
میخوام دوباره انشاء سال چهارم دبستان را برام بنویسین![/]:Nishkhand::khaneh::Khandidan!:

سلام علیکم

سوال جالبی است. آن زمان کودکان نظر بزرگان رو تکرار میکردند و میگفتند علم بهتر است چون...

ولی الان خودشان میتوانند صاحب دیدگاهی باشند فارغ از دیدگاه جبری ای که بایست میگفتند.

الان بعضیها ها معتقدند ثروت بهتر است و بعضی ها هم معتقدند علم بهتراست.

چیزی که واضح است این است که هر دو میتوانند مکمل خوبی برای هم باشند و صد البته اگر بهترین را در بین این دو بخواهیم بشناسیم آن علم خواهد بود

دین اسلام هم توصیه به علم اندوزی کرده و منظور علومی است که در ان هدایت و کمال به سوی حق تعالی و شناخت جهان خلقت مدنظر باشد منظور نظر بوده و نه علومی که انسان را به انحطاط و انحراف از این مسیر میکشانند
و همچنین اندوختن ثروت در صورتی که هدف و غایت برای فرد نباشد که در غیر این صورت در ضدیت با هدایت فرد قرار میگیرد..

یاحق

باسلام خدمت دوستان گرامی.
با ثروت علم به مقصد میرسه وبا علم ثروت به مقصد.دوبال پرنده ی کمالند.قابل تفکیک نیستن.
یکی بی دیگری نمیشه. حتی همون علوم دینی هم با ثروت سهم امام پیش میرن.
باید تو این دو تعادل داشت تا پرنده کمال انسان سقوط نکنه.
البته منظورم ثروت حلال و علم نافعه.

سلام
امیرالمومنین علیه السلام جواب این سوال رو خیلی زیبا و کامل داده:
ایشان فرموده اند:
العلم افضل من المال بسبعة:
الاول: انه میراث الانبیاء والمال میراث الفراعنه
الثانی: العلم لا ینقض بالنفقه و المال ینقض بها
الثالث: یحتاج المال الی الحافض و العلم یحفظ صاحبه
الرابع: العلم یدخل فی الکفن و یبقی المال
الخامس: المال یحصل المومن و الکافر و العلم لا یحصل الا المومن
السادس: جمیع الناس یحتاجون الی العالم فی امر دینهم و لا یحتاجون الی صاحب المال
السابع: العلم یقوی الرجل علی المرور علی الصراط و المال یمنعه

میزان الحکمه حکمت 13685
ترجمه:
علم از مال به هفت دلیل بهتر است:
اول: علم میراث انبیا است و مال میراث فراعنه و پادشاهان است
دوم: علم با ارائه کردنش به دیگران کم نمی شود اما مال کم می شود
سوم: مال نیاز به محافظ دارد اما علم حافظ صاحب علم است
چهارم: علم داخل در کفن می شود اما مال باقی می ماند [در دنیا برای ورثه]
پنجم: مال هم توسط مومن و هم توسط کافر بدست می آید اما علم فقط توسط مومن بدست می آید
ششم: همه مردم در امور دینی شان نیاز به عالم دارند و نیازی به صاحب مال ندارند
هفتم: علم کمک می کند انسان را زمانی که می خواهد از صراط بگذرد اما مال مانع عبور است

دوستان گرامی
دوتا شبهه در بیانات امام علی مطرح می شه که البته برای بنده حل شده است اما اگه برای شما هم حل شده است البته با اجازه کاربر گرامیمون "شقایق" تو همین تاپیک جوابش رو بنویسید شاید جواب های شما کامل تر از اون چیزی باشه که بنده بهش رسیده ام
الف: آیا علم واقعا برای کافر نیست؟ همانطور که امام در مورد پنجم فرمودند!
ب: مال چگونه مانع عبور از صراط است؟ اگر مال حلال باشد و در راه حلال هم خرج شده باشد را هم شامل می شود یا نه؟

بسم الله الرحمن الرحیم... به نظر من هر دو در کنار هم خوب هستند ، من با زبان همان کودکی مینویسم...( البته معلم کسی رو که نوشت ثروت تحویل نگرفت!!!)
کسی دلخور نشه... و عذر میخوام از دوستان...
به نام انکه به من زندگی داد تا....
من خیلی پول را دوست دارم و اینقدر پول میخوام که هیچ وقت تموم نشه ، دلیلش اینه که دوست دارم به همه کمک کنم ، من وقتی سر چهار راه ها افرادی را میبینم که بخاطر امرار معاش ابرویشان را در مقابل ماشینها بفروش گذاشته اند واقعا ناراحت میشوم ، من دوست دارم اینقدر پول داشته باشم که شاهد اشکهای یک کودک فقیر در مقابل یک سوپر مارکت یا رستوران برای خوراکی و غذا نباشم، من دوست دارم اینقدر پول داشته باشم که نگذارم هیچکس بخاطر تهیه کردن خوراک و پوشاک فرزندانش و اجاره منزل ، کلیه خود را با گروه خونی b+ یا هر گروه خونی دیگه ای بفروش بگذارد ، من دوست دارم اینقدر پول داشته باشم که نبینم در سر سطل های زباله کسی بدنبال ته مانده ی ظرفهای غذای مصرف شده دیگران میگردد تا خودش را سیر کند.. ، من دوست دارم اینقدر پول داشته باشم تا نبینم کودکی در یک روز بارانی یا برفی کنار من راه برود و بخاطر شدت سرما به لباسهای گرم من حسودی کند و در ذهنش کلمه ی ای کاش پدیدار شود، ، من دوست دارم اینقدر پول داشته باشم که نگذارم کسی بخاطر ادامه ی زندگی خود ، ابروی خود و عفت خود را به فروش بگذارد...
من دوست دارم پولدار باشم تا هرینه ی تحصیل تمام کسانی را که ارزوی درس خواندن دارن را براورده کنم.... دوست دارم علم نداشته باشم ولی پول داشته باشم و یک قلب مهربون و دلسوز... دوست دارم هیچکس به خاطر ارزوهائی که به پول ختم میشه غصه نخوره...
( من ثروت و بیشتر از علم دوست دارم و میدونم خیلیها از این حرفهای من خوششون نمیاد ولی من ثروت و ترچیح میدم و نظر شخصیم هست...)

*هوالحق*

اندیشه;158550 نوشت:

من خیلی پول را دوست دارم و اینقدر پول میخوام که هیچ وقت تموم نشه ، دلیلش اینه که دوست دارم به همه کمک کنم ، من وقتی سر چهار راه ها افرادی را میبینم که بخاطر امرار معاش ابرویشان را در مقابل ماشینها بفروش گذاشته اند واقعا ناراحت میشوم ، من دوست دارم اینقدر پول داشته باشم که شاهد اشکهای یک کودک فقیر در مقابل یک سوپر مارکت یا رستوران برای خوراکی و غذا نباشم، من دوست دارم اینقدر پول داشته باشم که نگذارم هیچکس بخاطر تهیه کردن خوراک و پوشاک فرزندانش و اجاره منزل ، کلیه خود را با گروه خونی b+ یا هر گروه خونی دیگه ای بفروش بگذارد ، من دوست دارم اینقدر پول داشته باشم که نبینم در سر سطل های زباله کسی بدنبال ته مانده ی ظرفهای غذای مصرف شده دیگران میگردد تا خودش را سیر کند.. ، من دوست دارم اینقدر پول داشته باشم تا نبینم کودکی در یک روز بارانی یا برفی کنار من راه برود و بخاطر شدت سرما به لباسهای گرم من حسودی کند و در ذهنش کلمه ی ای کاش پدیدار شود، ، من دوست دارم اینقدر پول داشته باشم که نگذارم کسی بخاطر ادامه ی زندگی خود ، ابروی خود و عفت خود را به فروش بگذارد...
من دوست دارم پولدار باشم تا هرینه ی تحصیل تمام کسانی را که ارزوی درس خواندن دارن را براورده کنم.... دوست دارم علم نداشته باشم ولی پول داشته باشم و یک قلب مهربون و دلسوز... دوست دارم هیچکس به خاطر ارزوهائی که به پول ختم میشه غصه نخوره...
( من ثروت و بیشتر از علم دوست دارم و میدونم خیلیها از این حرفهای من خوششون نمیاد ولی من ثروت و ترچیح میدم و نظر شخصیم هست...)

سلام به دوستان.:Gol:

این صحبت های شما در واقع نشون دهنده ی علم شما نسبت به اطرافتون هست.(علم یعنی شناخت)

وقتی شما از جامعه و مشکلاتش شناخت دارید یعنی نسبت یه این موضوع علم دارید.

به نظر من اشکال دیدگاه این هست که علم رو فقط ریاضی و فیزیک و... این چیزا میدونیم.

نظر شخصی بود شایذ اشتباه باشه!!!:Moteajeb!: :Cheshmak:

Godly;158556 نوشت:
*هوالحق*

سلام به دوستان.:Gol:

این صحبت های شما در واقع نشون دهنده ی علم شما نسبت به اطرافتون هست.(علم یعنی شناخت)

وقتی شما از جامعه و مشکلاتش شناخت دارید یعنی نسبت یه این موضوع علم دارید.

به نظر من اشکال دیدگاه این هست که علم رو فقط ریاضی و فیزیک و... این چیزا میدونیم.

نظر شخصی بود شایذ اشتباه باشه!!!:Moteajeb!: :Cheshmak:

نمیدونم گادلی عزیز چی بگم... البته باهت هم عقیده ام که علم فقط ریاضی و فیزیک و... غیره نیست....:Gol:

شقایق;158475 نوشت:
[="magenta"]سلام دوستان نخندین
میخوام دوباره انشاء سال چهارم دبستان را برام بنویسین![/]:nishkhand::khaneh::khandidan!:

سلام.

مازاد مال چه کمش و چه زیادش،گردن اویز شخص است ،به قول معصوم در حلالش حساب است وای به حال حرامش...البته حساب زیادش نیز یک مصیبت است...

علم نیز همینطور است کسی که علم فراوانی در انبار ذهنش انباشته،تا عمل نکند می شود قضیه خر و حمل تورات ،نتیجتا در کثرت علم نیز سودی نیست مگر در عمل،سخن حق است که علم به واسطه عمل صعود می کند،علم بدون عمل از چهار دیواری ذهن انور تر نمی رود...

علم و عمل قرین و مکمل یکدیگرند و بدون هم شخص را بالا نمی برند.....

در حدیث است که اهل محشر از بوی گند عالم بی عمل در عذاب هستند...

یاحق

به نظر من ترجیح دادن یکی از این دوتا به دیگری نمیتونه دلیل بر عاقل بودن یا سفیه بودن فرد باشه .
هم با علم و هم با ثروت
هم میشه بزرگ شد و هم پست.
باید از دارایی هامون ، چه علم و چه ثروت در راه درست استفاده کنیم .و زکاتشو هم بدیم.
اما اگه هیچکدوم رو نداریم مشکلی نیست چون زندگی جریان داره

شقایق;158475 نوشت:
میخوام دوباره انشاء سال چهارم دبستان را برام بنویسین![/]:Nishkhand::khaneh::Khandidan!:

اگه علم رو شناخت درست و حسابی از دنیای اطراف معنی کنیم خوب علم بهتره چون با شناختی که داریم می تونیم کسب درامد هم بکنیم .
اگه منظور از علم مطالبی هست که تو کتابها منظور شده صد در صد ثروت بهتره:ok::Moteajeb!:
چون برای فردی که شناخت نداره کسب درامدی که بشه بهش اکتفا کرد (نه ماهی 400-500) براش مشکله پس ثروت هم براش اعتبار میاره - هم میتونه از ثروتش تو کار خیر سهیم بشه هم میتونه یه زندگی ایده ال داشته باشه .:khandeh!::Nishkhand:

:hamdel::hamdel::Gol::hamdel::Gol::Gol:

اندیشه;158550 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم... به نظر من هر دو در کنار هم خوب هستند ، من با زبان همان کودکی مینویسم...( البته معلم کسی رو که نوشت ثروت تحویل نگرفت!!!)
کسی دلخور نشه... و عذر میخوام از دوستان...

:Khandidan!::khaneh::Nishkhand:
البته در زمان گذشته بدون علم پول بدست نمی آمد
ولی الآن.....!

با سلام

به نظر من مهمتر اینه که یه آدم همون مقدار پول یا علمی که داره از چه راهی بدست آورده
و
در چه راهی استفاده می کنه .

یا گاهی هم شاید باید شرایط رو در نظر گرفت که علم تحصیل بشه یا ثروت

:Gol:

سلام به همه ی دوستان ...
خوب علم واقعی و حقیقی خیلی از ثروت بهتره ...
علم خودش یک ثروت جاودانه ...

سلام.

علم با تعهد و ثروت با زکات هردو خوبند.

آشنای قریب;158515 نوشت:

امیر المومنین علیه السلام فرمودند:
علم از مال به هفت دلیل بهتر است:
اول: علم میراث انبیا است و مال میراث فراعنه و پادشاهان است
دوم: علم با ارائه کردنش به دیگران کم نمی شود اما مال کم می شود
سوم: مال نیاز به محافظ دارد اما علم حافظ صاحب علم است
چهارم: علم داخل در کفن می شود اما مال باقی می ماند [در دنیا برای ورثه]
پنجم: مال هم توسط مومن و هم توسط کافر بدست می آید اما علم فقط توسط مومن بدست می آید
ششم: همه مردم در امور دینی شان نیاز به عالم دارند و نیازی به صاحب مال ندارند
هفتم: علم کمک می کند انسان را زمانی که می خواهد از صراط بگذرد اما مال مانع عبور است

با سلام مجدد
همه دوستان خوب می نویسند اما توجه به مطلب امیر المومنین علیه السلام ندارند
امام بزرگوارمون می فرمایند علم بهتر از ثروت است ولی دوستانمون همش می خوان توجیه کنن که ثروت خوبه
به نظر من به جای اینکه همش حرف خودمون رو بزنیم ببینیم چرا امام فرموده که ثروت خوب نیست و سخن ایشان رو نقد و توجیه کنیم

آشنای قریب;158918 نوشت:

با سلام مجدد
همه دوستان خوب می نویسند اما توجه به مطلب امیر المومنین علیه السلام ندارند
امام بزرگوارمون می فرمایند علم بهتر از ثروت است ولی دوستانمون همش می خوان توجیه کنن که ثروت خوبه
به نظر من به جای اینکه همش حرف خودمون رو بزنیم ببینیم چرا امام فرموده که ثروت خوب نیست و سخن ایشان رو نقد و توجیه کنیم

سلام خدمت شما دوست عزیز ، ایا در بالا کسی حرف حضرت و نقض کرده ؟ موضوع تایپیک در مورد این هست که علم بهتره یا ثروت ؟ و همه دارن نظر شخصیشون و میدن و قابل احترامه به عنوان یک نظر ، صد در صد حرف حضرت علی ع درسته ، ولی دوستمون شقایق که تایپیک و اغاز کرد نفرمود که هر کس بجز کلام حضرت علی ع بنویسه ازش راضی نیستم ، و من فکر میکنم اگه بزاریم هر کس انشاء رو اونجور که دلش میخواد بنویسه بهتره؟ چون سوال شده علم بهتره یا ثروت؟ و گفته انشاء خودتون و بنویسید ، به نظر من اگه معلم های ما بزور به ما تحمیل نمیکردن که علم از ثروت بهتره خیلی از همون دانش اموزان که نظرشون ثروت بود و بخاطر نقد معلم مجبور شدن بنویسن علم بهتره الان دارای یک جایگاه والا بودن در اجتماع ، کسانیکه ثروت و نقض میکنن ایا توجه کردن که وجود ثروت حضرت خدیجه س نقش والائی در کمک و موفقیت رسالت پیامبر اکرم ص داشت؟ همه میگن علم و ثروت مکمل هم هستن ، ما باید به این سخن حضرت علی ع توجه داشته باشیم که فرمودند : وقتی فقر از دری وارد خونه بشه ایمان از اون خونه خارج میشه...... باز هم ببخشید..:Gol: من شکر خوردم که بخوام سخن حضرت علی ع و نقض کنم...

اندیشه گرامی
سلام
مطلبتون خیلی خوب و به جاست اما یه مغالطه کوچولو کردید
این که بعضی از دوستان می نویسند ثروت بهتره نقض سخن امیر المومنینه بدون شک که شما می فرمایید نقض نیست
اما درباره ثروت حضرت خدیجه شکی نیست که خیلی کمک کرد به پیامبر اسلام اما آنقدری نبود که ما بزرگش کردیم چرا که ثروت هایی که بسیار بیشتر از ثروت حضرت خدیجه بود در خدمت دشمنان پیامبر اسلام بود
همچنین من هم اعتقاد دارم مال و ثروت چیز خوبی است بر خلاف ثروت اندوزی اما حال که در ذهن ما ثروت چیز خوبی است ولی طبق سخن مولای متقیان چیز بدی است باید ببینیم که آیا ما در اشتباه هستیم یا ثروتی که مد نظر ماست با ثروتی که امیر المومنین فرموده اند فرق دارد
مثلا خوب است این جا بگویم که در تاریخ نقل شده که حضرت علی در طول عمر مبارکشان 1000 برده آزاد نموده و بنده بررسی کرده ام و به این نتیجه رسیده ام که قیمت یک برده حداقل 20 دینار بوده یعنی حضرت علی در طول عمر با برکتشان فقط به اندازه 20000 دینار که مساوی با 20000 سکه تمام بهار آزادی است در این راه خرج کرده و 20000 دینار ثروت عظیمی است که نشان دهنده ثروت امیر المومنین است اما ...
مراد حضرت از ثروت چیست که در حدیثشان می فرمایند ثروت چیز بدی است؟
در ضمن کاربر گرامی این تاپیک رو بی هدف درست نکردند
این تاپیک رو درست نکردند که من و شما فقط یاد خاطرات کودکیمون بیفتیم بلکه یقینا این تاپیک رو درست کرده اند که چیز یاد بگیریم
در پایان
بنده بسیاری از مطالبی رو که دوستامون درباره ثروت نوشتند رو قبول دارم ولی معنای ثروتی که در مقابل علم ذکر شده اون ثروتی نیست که دوستامون می نویسند برا همینه که من اصرار دارم که به حدیث امیر المومنین توجه کنیم
ببخشید اگه یه کم با جدیت مطالبم رو نوشتم بنده از مطالبی که شما نوشتید استفاده های کافی رو بردم اما این جوابی که دادم درباره مطالب خوب شما به ذهنم خورد که به رشته تحریر درآوردم

آشنای قریب;158932 نوشت:
اندیشه گرامی
سلام
این که بعضی از دوستان می نویسند ثروت بهتره نقض

من هیچکاری نکردم اشنای قریب عزیز ، و میگم نظر هر فرد قابل احترامه ، هم علم خوبه و هم ثروت ، ولی هر کس نظر شخصیه خودش و میده ، خب دیگران حق دارن نظر شخصیشون و بیان کنند ، من هیچکدوم از حرفهای خودم و دوستان بالا رو نقض نمیکنم و حتی شما ، چون نظر هر کس قابل احترامه دیگه... من دربست مخلص شمام ولی نظر من همون نوشته ای هست که ارائه دادم ، حالا اگه اون دنیا بخاطر این نظر ببرنم جهنم میفهمم که مطلقا حرف حضرت علی درسته ، راجبه ثروت حضرت خدیجه بزرگنمائی شده؟ من پیشنهادم اینه که یک تایپیک راجبه ثروت حضرت خدیجه و کمک اون به پیامبر درست کنیم تا دوستان نظر بدن و این تایپیک راه خودش و بره، و بزاریم دوستان همون انشاء سال چهارم دبستان که نظر شقایق هم همین بوده رو ادامه بدن.....:Gol: منم تمام حرفهای شما رو تائید میکنم و همه نظرات رو مکمل هم میدونم اشنای قریب گل :Gol: اگه تایپیکی ایجاد کنی در این رابطه حتما شرکت میکنم...:Gol::Gol:

اندیشه;158936 نوشت:
من هیچکاری نکردم اشنای قریب عزیز ، و میگم نظر هر فرد قابل احترامه ، هم علم خوبه و هم ثروت ، ولی هر کس نظر شخصیه خودش و میده ، خب دیگران حق دارن نظر شخصیشون و بیان کنند ، من هیچکدوم از حرفهای خودم و دوستان بالا رو نقض نمیکنم و حتی شما ، چون نظر هر کس قابل احترامه دیگه... من دربست مخلص شمام..:gol:

حرف حساب جواب نداره
شما درست می فرمایید

آشنای قریب;158937 نوشت:
حرف حساب جواب نداره
شما درست می فرمایید

منم صد در صد حرف شما رو قبول دارم و الان اونارو ذخیره کردم:Gol:

آشنای قریب;158932 نوشت:
اندیشه گرامی
سلام
این که بعضی از دوستان می نویسند ثروت بهتره نقض سخن امیر المومنینه بدون شک که شما می فرمایید نقض نیست
اما درباره ثروت حضرت خدیجه شکی نیست که خیلی کمک کرد به پیامبر اسلام اما آنقدری نبود که ما بزرگش کردیم چرا که ثروت هایی که بسیار بیشتر از ثروت حضرت خدیجه بود در خدمت دشمنان پیامبر اسلام بود
همچنین من هم اعتقاد دارم مال و ثروت چیز خوبی است بر خلاف ثروت اندوزی اما حال که در ذهن ما ثروت چیز خوبی است ولی طبق سخن مولای متقیان چیز بدی است باید ببینیم که آیا ما در اشتباه هستیم یا ثروتی که مد نظر ماست با ثروتی که امیر المومنین فرموده اند فرق دارد
مثلا خوب است این جا بگویم که در تاریخ نقل شده که حضرت علی در طول عمر مبارکشان 1000 برده آزاد نموده و بنده بررسی کرده ام و به این نتیجه رسیده ام که قیمت یک برده حداقل 20 دینار بوده یعنی حضرت علی در طول عمر با برکتشان فقط به اندازه 20000 دینار که مساوی با 20000 سکه تمام بهار آزادی است در این راه خرج کرده و 20000 دینار ثروت عظیمی است که نشان دهنده ثروت امیر المومنین است اما ...
مراد حضرت از ثروت چیست که در حدیثشان می فرمایند ثروت چیز بدی است؟
در ضمن کاربر گرامی این تاپیک رو بی هدف درست نکردند
این تاپیک رو درست نکردند که من و شما فقط یاد خاطرات کودکیمون بیفتیم بلکه یقینا این تاپیک رو درست کرده اند که چیز یاد بگیریم
در پایان
بنده بسیاری از مطالبی رو که دوستامون درباره ثروت نوشتند رو قبول دارم ولی معنای ثروتی که در مقابل علم ذکر شده اون ثروتی نیست که دوستامون می نویسند برا همینه که من اصرار دارم که به حدیث امیر المومنین توجه کنیم
ببخشید اگه یه کم با جدیت مطالبم رو نوشتم بنده از مطالبی که شما نوشتید استفاده های کافی رو بردم اما این جوابی که دادم درباره مطالب خوب شما به ذهنم خورد که به رشته تحریر درآوردم

[="teal"]باسلام خدمت همه ی دوستان
جناب آشنای قریب عزیز
ممنون که مارا از سخنان گهربار حضرت علی(ع) بهره مند کردین
اما آیا منظور حضرت علی (ع) در مورد ثروت با منظور دیگر دوستان یکی بود.....؟؟؟؟؟؟
ثروت مورد نظر ایشون از کودکی و طبق آموزه های دینی و انسانی واسه ی ما مذموم و ناپسند بوده و خواهد بود
ایشون علم رابر ثروتی که در اون جبر باشه و انفاق و زکات و رضای خدا نباشه ترجیح دادند
که البته اعتقاد قلبی همه ی ماهم همونه و اصلا طرف اون ثروت نمیریم
و اما شما درست فرمودین من منظوری داشتم از این تاپیک
چند نفر رااطرافیانم میشناسم که چنان خودشونو وقف علوم الهی و عبادت کردند که خرج خانواده شون از عاریه تامین میشه و سخنان دیگران هم در آنان اثر نداره
من خواستم با دست پر به مبارزه برم و این اطلاعات هم نظر شما دوستان بزرگوارم باشه
حالا نظرتون چیه ؟ آیا این ثروت هم مذمومه؟ در احادیث آمده مردی که برای روزی خانواده تلاش کنه ودر همان حالا کشته بشه حکم شهید را داره
پس ثروت اندوزی مورد نظر حضرت علی(ع) با ثروتی که توی این تاپیک در نظر داریم و دوستان برآن تاکید دارند متفاوته!!!!!!!
اما باز از توجهتون و اصرارتون در بحث نهایت تشکر و قدر دانی را دارم:ok:
امیدوارم باز هم به من حقیر کمک کنید
یاعلی
[/]

nakisa;158690 نوشت:
به نظر من ترجیح دادن یکی از این دوتا به دیگری نمیتونه دلیل بر عاقل بودن یا سفیه بودن فرد باشه .
هم با علم و هم با ثروت
هم میشه بزرگ شد و هم پست.
باید از دارایی هامون ، چه علم و چه ثروت در راه درست استفاده کنیم .و زکاتشو هم بدیم.
اما اگه هیچکدوم رو نداریم مشکلی نیست چون زندگی جریان داره

سلام به دوستان

من با نظر نکسیا موافقم به اینکه صرف انتخاب ثروت و یا علم توسط فردی نمی شود گفت او سود برده و یا ضرر کرده،اما در تکمیل این نظر به نکته ای باید توجه کرد که بین (1) اصل و ماهیت علم وثروت و (2) شرائط هر فرد نسبت به این دو --- تفکیک کنیم.

یعنی به این نقطه مرکزی برسیم که اصل علم و ثروت بدون در نظر داشتن افراد چگونه است.آیا این دو با یکدیگر ارتباط دارند؟
حال اگر به نتیجه ای رسیدیم به بررسی اینکه علم برای چه افرادی با چه اهدافی و ثروت برای چه کسی و سعادت او متناسب است؟ بپردازیم.
بنابر این دو سوال اساسی وجود دارد:

علم بهتر است یا ثروت؟

و

آیا من برای رشد دنبال به دست آوردن ثروت بروم یا علم؟

آشنای قریب;158515 نوشت:
جواب دو سوال

بصارت و بصیرت

سلام
تو برای دیدن اشیا با چشم ظاهری به نور خورشید نیاز داری خلاصه به یک نور احتیاج داری تا ببینی هر چند چشمت سالمه!
یک نفر میره بیابان شب و تاریک تاریکه هیچی جلو راش نمیبینه این متوجه میشه یک چیز زیر پاشه فکر میکنه مار است فورا از اونجا فرار میکنه جلوتر میره یک چیزی شبیه سنگ زیر پاش میاد تاریکه با پا شوتش میکنه فردا صبح که میاد میبینه عجب اون که مار نبود بلکه طناب بود و خیلی هم بهش محتاج بودم بعدش جلوتر میره اون سنگه طلا بوده !!!:khaneh:

توجه کردی چشم برای دیدن به نور خورشید نیاز داره و برای تشخیص خوب وبد و زشت و مفید و نامفید طلا تا بلا و صفا و وفا و جفا به نور نیاز داره نبود نور باعث شد تشخیص نده
نور نبود روشنایی نبود دوا را بلا تشخیص داد:ok:

بصیرت

دل انسان هم برای یافتن حقیقت واقعی به نور ایمان نیاز داره هم باید علم باشه و هم باید ذکر تو صحبت یک طفل خیلی قشنگ به دلت میشینه میدونی چرا چون گناهانش کمه دلش پاکه و روشن اگه تو نور ایمان تو قلبت باشه و قبلش ذکر و تلاوت قرآن کرده باشی بری امر به معروف کنی خیلی راحت به دل طرف میشینه با ذکر هزاران سوال حل میشه

یک داخل پرانتز هم بگم
( اگه تو یک گناهی را زیاد انجام میدی اگه ذکر کنی بعد بری افراد زیادی را از همان گناه منع کنی براحتی اون گناه لذتش از دلت میره و تو اون گناهو ترک میکنی)

بهتر بگم با تعریف کردن و تکرار هر چیزی اون چیز از هویت به باور انسان میره و در نتیجه وقتی باور کنی مثلا ببخشید مثال دروغ بده دیگه دروغ نمیگی باید خیلی زیاد دیگران دعوت به این کنی که دروغ نگنن
...

اما پل صراط هر انسان ثروتمندی که مالشو خرج نکنه دیرتر وارد بهشت میشه حساب کتابش بیشتره فقرا چندین سال زودتر میرن

شقایق;158999 نوشت:
باسلام خدمت همه ی دوستان
جناب آشنای قریب عزیز
ممنون که مارا از سخنان گهربار حضرت علی(ع) بهره مند کردین
اما آیا منظور حضرت علی (ع) در مورد ثروت با منظور دیگر دوستان یکی بود.....؟؟؟؟؟؟
ثروت مورد نظر ایشون از کودکی و طبق آموزه های دینی و انسانی واسه ی ما مذموم و ناپسند بوده و خواهد بود
ایشون علم رابر ثروتی که در اون جبر باشه و انفاق و زکات و رضای خدا نباشه ترجیح دادند
که البته اعتقاد قلبی همه ی ماهم همونه و اصلا طرف اون ثروت نمیریم
و اما شما درست فرمودین من منظوری داشتم از این تاپیک
چند نفر رااطرافیانم میشناسم که چنان خودشونو وقف علوم الهی و عبادت کردند که خرج خانواده شون از عاریه تامین میشه و سخنان دیگران هم در آنان اثر نداره
من خواستم با دست پر به مبارزه برم و این اطلاعات هم نظر شما دوستان بزرگوارم باشه
حالا نظرتون چیه ؟ آیا این ثروت هم مذمومه؟ در احادیث آمده مردی که برای روزی خانواده تلاش کنه ودر همان حالا کشته بشه حکم شهید را داره
پس ثروت اندوزی مورد نظر حضرت علی(ع) با ثروتی که توی این تاپیک در نظر داریم و دوستان برآن تاکید دارند متفاوته!!!!!!!
اما باز از توجهتون و اصرارتون در بحث نهایت تشکر و قدر دانی را دارم:ok:
امیدوارم باز هم به من حقیر کمک کنید
یاعلی

با سلام
ثروتی که در راه خیر خرج بشه خیلی خوبه
یکی از راه های خیر سربار نبودن است همچنین نفقه زن و بچه از جمله کارهای خیر است
پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند: من اکل من کد یده نظر الله الیه با لرحمه ثم یعذبه ابدا (خدا نظر می کند به کسی که از دست رنج خود بخورد [و سربار نباشد] و او را ابدا عذاب نمی کند)
همچنین فرمودند: ملعون ملعون من ضیع من یعول (ملعون است ملعون است کسی که خانواده خود را در تنگنا قرار دهد)
همچنین فرمودند: ان الله تعالی یحب ان یری عبده تعبا فی طلب الحلال (خداوند متعال دوست دارد ببیند بنده اش برای طلب حلال خود را به سختی می اندازد)
همچنین فرمودند: العباده عشره اجزاء تسعه اجزاء فی طلب الحلال (عبادت 10 جز است که 9 جز آن طلب کردن روزی حلال است)
همه این احادیث ما رو تشویق می کنه که به سمت مال برویم و اقتصاد در اسلام بسیار مهم شمرده شده
از اعتقادات ما اینه که: چراغی که به منزل رواست به مسجد حرام است
اما این مطالب به نظر بنده ربطی به ثروت ندارد
و دوستانی که می گن ثروت خوبه عده ای با این تفکر می گن و حرفشون هم درسته
همچنین بعضی از دوستان نوشتند که ثروت داشته باشیم تا دستگیری کنیم که بنده هم عرض کردم امیرالمومنین هم ثروتش را که کم هم نبوده برای دستگیری از مسلمین استفاده نموده و این هم مراد از ثروت امیر المومنین نیست
لذا تعریفی که دوستان از ثروت می کنند متفاوت است ازتعریفی که مولای متقیان نموده

*هوالحق*

سلام و وقت بخیر.

دو تا مطلب جالب شنیدم به نظر خودم به موضوع تاپیک ربط داشت:

1.یه مسلمان علاوه بر اینکه باید به دینش علم داشته باشه باید برای اجرای دینش قدرت هم داشته باشه و یکی از راه های کسب قدرت ثروته.
و یه مورد دیگه در کنار دینش اگه در علوم دیگه هم مطالعه و تحصیلات داشته اگه بخواد واقعا خدمت کنه و از علمش استفاده کنه باید قدرت هم داشته باشه.
مثلا مسئولای همین سایت در زمینه های مختلف مطالعه داشتن(نه تنها دینی) ولی اگه قدرت نداشتن واسه راه اندازی سایت آیا میتونستن تا این اندازه مفید باشن؟
(صرفا مثال بود واسه روشن شدن حرفم)

2.بعضی ها هستند که از علومشون در جبهه ی دشمن به کار میبرند حتی در همین زمینه های دینی افرادی بودند که در حوزه های علمیه درس خوندند ولی ...
پس واسه بعضی ها علم هم خوب نیست!

پس نمیشه یه جواب کلی داد ولی این رو مطمئنم برای خدمت باید هر دو در کنار هم باشه صرفا علم آموزی بدون کسب قدرت و ثروت یه جور انزوا و گوشه گیری هست البته ثروت به دست اومده اولا باید از راه حلال و ثانبا در مصارف شرعی خرج بشه و خدمت به مردم؛نه مال اندوزی.

*اللهم عجل لولیک الفرج*

شقایق;158475 نوشت:

دختر بچه ای که میداند گریه های مادرش...
دست های پینه بسته ی پدرش....
تن فروشی خواهرش .....
همه از بی پولیست....
چگونه در مدرسه بنویسد
"علم بهتر است یا ثروت"؟؟؟؟:Gig:
.

:hamdel::hamdel::Gol::hamdel::Gol::Gol:

عرفان;159043 نوشت:
آیا من برای رشد دنبال به دست آوردن ثروت بروم یا علم؟

اگر به این سوال پاسخ درست داده بشه، تکلیف اینکه علم بهتر است یا ثروت مشخص میشه.

خداوند این عالم رو روی حساب و کتاب آفریده و طوری استعدادهای آدمها رو مختلف قرار داده که هیچ امری توی عالم معطل و روی زمین نمونه.

خداوند اینطور مقدر کرده که یک عده به دنبال ثروت و کسب مال برن و یک عده هم هم به نبال کسب علم و دانش، البته گروهها و استعدادهای زیادی

رو میشه عنوان کرد ولی چون شاهد مثال علم و ثروت هست، فقط این دو تا رو میگم.

حالا با این اوصاف کسی که خردمند باشه هیچ گروهی رو بر دیگری ترجیح نمیده، چون درک میکنه که این دو گروه به نوعی مکمل هم هستند.

منتها افراد باید دقت کنند که استعداد و قابلیت خودشون رو کشف کنن، و اگر خلاف این امر خدادای پیش برن ضرر کردن و به نظرم در اون دنیا

بازخواست میشن که عمرت رو در چه راهی صرف کردی؟؟؟

من که میدونم خداوند به من استعداد تحصیل علم رو داده، چرا دائم تو این فکر باشم که چطور دو دو تای خودم رو چهار تا بکنم؟؟؟

این یعنی خلاف استعدادم حرکت کردن!

من درسم رو میخونم، تو فکر امرار معاشم هم هستم ولی دیگه عمرم رو صرفش نمیکنم!

دیدید آدمهایی که هنوز تو خودشون سردرگم هستن و هر روزی سراغ یه شغل میرن

گاهی درس میخونن، گاهی فروشندگی میکنن، گاهی راننده میشن، گاهی... ولی توی هیچ کار موفق نمیشن!خب این شخص هنوز نفهمیده تو این

عالم چکاره است!

ولی...

یه نکته مهم هست:

اینکه خدا رو میشه توی هر موقعیت و جایگاهی پیدا کرد و با او بود

به معرفت خدا میرسه حتی اون فلان پیرمرد بی سواد سر زمین کشاورزی و یا استاد داشنگاه و یا یه تاجر معروف

اگر اشتباه نکنم از زبان بوذرجمهر(بزرگمهر) تشبیهی نقل شده است که پاسخ واقعگرایانه این سوال است.
علم و ثروت مانند گندم و کاه است. کسی که گندم بکارد در کنار آن کاه هم به دست خواهد آمد.

کسی که علمی کسب کند؛ کم یا زیاد به واسطه آن ثروت هم کسب خواهد کرد. اگر قدر علم را بداند همان مقدار برایش کافیست.

اما مسئله امروز ما این هست که عموما کسی نه مشتاق علم مانده و نه قدر دان علم و نه در حسرت عالم بودن و وقتی پرسیده می شود؛ علم بهتر است یا ثروت؛ در واقع پرسیده شده است:

آیا علم روش خوبی برای کسب ثروت و رفاه است؟!

فعلا در کشور ما، پاسخ قطعا منفی است. علم و دانش قطعا نامناسب ترین روش برای کسب ثروت است.

نکته اضافی:
اگر علم را تعریف کنیم؛ از مصداق ها و سو استفاده ها جدا کنیم. یعنی تعریفی جامع و مانع داشته باشیم؛ علم بد نداریم! کما اینکه ثروت بد هم نداریم. اما عالم بد؛ و ثروتمند بد بسیار است.

منتظریم :khandeh!:

سلام

علم بهتر است

چون علم در مغز تو می میاند اما ثروت در نهایت بیرون از جسمت می رود

پس علم بهتر است

سلام .
اگر میخوای تو زندگیت هدف تعیین کنی ... میتونم بگم فرقی نداره ... هر کدوم رو که انتخاب کنی اون یکیش باهاش میاد ...

تا علم نداشته باشی به ثروت نمیرسی ...
تا ثروت نداشته باشی به علم نمیرسی ...

بهترین روش اینه که با یه مدیریتی هر دوتاشو بدست بیاری ... علم رو بدست بیاری تا بین عالمان محبوب باشی ... ثروت رو بدست بیاری تا بین عامه مردم بدرخشی ... فقط مواظب باش توی این جنگ بین ( علم و ثروت) عشق رو از دست ندی . سوالی که هیچ گاه پرسیده نشده ... ( علم و ثروت توامان بهتره )یا (عاشقانه زیستن )

محسن ایلخانی;208476 نوشت:
سلام .
. فقط مواظب باش توی این جنگ بین ( علم و ثروت) عشق رو از دست ندی . سوالی که هیچ گاه پرسیده نشده ... ( علم و ثروت توامان بهتره )یا (عاشقانه زیستن )

به نام خدا
سلام

مشروط بر اين‌كه نقطه‌ى اتكائى قويتر از هر قدرت مادى را باور داشت - [="seagreen"]خدا را [/]
در راه خدا شكست نيست

اللهم صل علی محد و آل محمد

سلام
علم بهتره
ولی اگه بخواهیم بگیم علم=مدرک پس ثروت بهتر است

سلام
علم بهتره
اگه ازش درست استفاده کنیم به همه چیز میرسیم
(ایمان به خدا...یقین به خدا......کمال.....محبوبیت مردم....ثروت.....عشق....دوستی....و....)

[="blue"]سلام
معلومه که ثروت
چون ثروته که تو این دورو زمونه علم میاره.
دوستان عزیز وقتی برای خرید کتاب های دانشگاهی (بقیه ی خرج تحصیل به کنار!!!!!) اونم از نمایشگاه با تخفیف تمام بودجه ی خانواده رو خرج کنید و خانواده ی بیچاره باید یه مدت آب و نون خالی بخورن.
اون قدیما بود که تحصیل خرج چندانی نداشت.
البته میشه یه طور دیگه هم علم بدست آورد ولی مدرک نداری و باز علم به هیچ دردی نمی خوره.[/]

منتظر12;208472 نوشت:
علم بهتر است یا ثروت منتظریم

سلام و عرض ادب
یادش به خیر
البته بر همه واضح و مبرهن است که علم بهتر از ثروت است

ولی از این که بگذریم

در پاسخ علم بهتر است یا ثروت باید بگویم:

قربان یک جو معرفت

یا ابن الکوثر(ع);208475 نوشت:
سلام علم بهتر است چون علم در مغز تو می میاند اما ثروت در نهایت بیرون از جسمت می رود پس علم بهتر است

دوست عزیز اگر آلزایمر یا سکته های مغزی و یا آسیبهای مغزی نخاعی نبود شاید و آن هم تازه شاید

ثروت
ثروت
و بازم ثروت
ثروت که باشه انسان همه چیز داره
حتی بهشت هم مال ثروتمندانه که ثروتی داشتند که در راه خدا خرج کنند
بدون ثروت علم هم معنا نداره
الانه حداقل برای اینکه یه مدرک لیسانس نابل بگیریم باید 5ملیون و بیشتر فقط شهریه بدیم حالا دیگه باقی خرجاش بمونه!!!!!!

سیده جان اگه بدون ثروت نمیشه علم رو بدست اورد ؟؟؟؟؟:khandan:
پس اشیخ اسماعیل دولابی,ایت الله بهجت و خیلی از علمای دیگه چطور تونستند عالم بشند و به همه چیز هم برسند؟؟؟:Norani:

متحیر;208515 نوشت:
دوست عزیز اگر آلزایمر یا سکته های مغزی و یا آسیبهای مغزی نخاعی نبود شاید و آن هم تازه شاید

منظور دوستمون این بود که علم جاودانه است ولی ثروت فانی

بنده خدا1;208516 نوشت:
ثروت
ثروت
و بازم ثروت
ثروت که باشه انسان همه چیز داره
حتی بهشت هم مال ثروتمندانه که ثروتی داشتند که در راه خدا خرج کنند
بدون ثروت علم هم معنا نداره
الانه حداقل برای اینکه یه مدرک لیسانس نابل بگیریم باید 5ملیون و بیشتر فقط شهریه بدیم حالا ددیگه باقی خرجاش بمونه!!!!!!

نه سرکار بنده خدا ...

به خدا ثروت بدون علم بدرد نمیخوره ...
بهشت هم ماله ثروتمند ها هست هم ماله فقیر ها ... ( شما چرا این حرفو میزنی ... از شما بعید بود )

عیسی مسیح در زمان خودش گفت در راه خدا صدقه دهید ... همه اومدن و کرور کرور کمک کردند ... ولی یه پیره زنه اومدو یه سکه سیاه داد . عیسی مسیح هم رو کردند به مردم و گفتند ایشان بیشتر از همه کمک کرد ... چون از روی رضای الهی نیمی از داراییشون رو دادند ...

یاس کبود علی;208517 نوشت:
پس اشیخ اسماعیل دولابی,ایت الله بهجت و خیلی از علمای دیگه چطور تونستند عالم بشند و به همه چیز هم برسند؟؟؟

یاس کبود علی الهی دورت بگردم
شیخ اسماعیل دولابی و آیت ا... بهجت و خیلی از علمای دیگه تو سال 91 شمسی درس نخوندن که!!!!
گفتم این مال قدیما بودااااااااا
الان من تو دانشگاه [="red"]سراسری[/] خداروشکر [="Red"]روزانه [/]درس خوندم فقط خرج کتابای دانشگاهی و پروژه و پایان نامه م سربه فلک گذاشته. بیچاره پدرم:Ghamgin:
تازه نتونستم همه ی کتابای منبع ارشد رو تهیه کنم چون واقعا نمیشه خرید!!!!!!!!!چه برسه به اونایی که دارن دانشگاه غیر دولتی درس می خونن که دیگه واویلا....

محسن ایلخانی;208521 نوشت:
به خدا ثروت بدون علم بدرد نمیخوره ...

آخه علم رو بدون ثروت از کجا بیاریم ؟!!!!!!!!!!!!

ثروت اگر با علم همراه باشد ارزشمند است و گرنه به پشیزی نمی ارزد

سیده رقیه;208533 نوشت:
آخه علم رو بدون ثروت از کجا بیاریم ؟!!!!!!!!!!!!

سلام

علم بهتر است

چرا که علم از تو محافظت می کند

ولی تو باید از ثروت محافظت کنی

بحث بر برتر بودن است نه نحوه کسب و شرایط مورد نیاز برای کسب هر یک:Gol:

متحیر;208515 نوشت:

سلام

منظور منو که سرکار یاس کبود علی گفتند

اما در این مورد نمی شود آلزایمر را دلیلی بر رد این برهان دانست

چرا که فراموشی روند طبیعی مغز ما است

مثلا ما علمی را فرا می گیریم

و بعد از مدتی فراموش کرده و تحت شرایطی دوباره یاد آوری صورت می گیرد

این طور نیست؟:Gol:

چه بسا فردی پیش از این بیماری عالم باشد و علمش را از دست ندهد!!

[="Blue"]
یا ابن الکوثر(ع);208584 نوشت:
چرا که علم از تو محافظت می کند
ولی تو باید از ثروت محافظت کنی
بحث بر برتر بودن است نه نحوه کسب و شرایط مورد نیاز برای کسب هر یک

سلام
علم چطوری از ما محافظت می کنه؟!!!:Gig:
برتر بودن علم نسبت به ثروت که مسلمه. اینجا و تو این زمان باید راه های کسب هریک بررسی بشه. ببخشید که باز یادآوری می کنم سال 1391 شمسی و 2012 میلادیه.
امکان نداره بدون ثروت (پول) به علم رسید![/]

سیده رقیه;208660 نوشت:
سلام علم چطوری از ما محافظت می کنه؟!!!

سلام

الان شما علم دفاع ندونی حتی اگر پول هم داشته باشی جونت در خطره

اگر ندونی که چه طور زندگی کنی جونت در خطر می افته و...

[="Blue"]

[="blue"]

یا ابن الکوثر(ع);208687 نوشت:
الان شما علم دفاع ندونی حتی اگر پول هم داشته باشی جونت در خطره
اگر ندونی که چه طور زندگی کنی جونت در خطر می افته و...

سلام
باید خدمتتون عرض کنم که این خیلی به کسب علم مربوط نمیشه و میشه با دنبال کردن رسانه ها و استفاده از تجربه ی دیگران بدست آورد.
البته مورد اول رو هم میشه با پول حل کرد و اون هم پول دادن به محافظینی برای دفاع از شماست.:Cheshmak:
[/]

[/]

سیده رقیه;208698 نوشت:
باید خدمتتون عرض کنم که این علم نیست و با تجربه بدست میاد.

سلام

با اجازه به این می گویند علم تجربی (یعنی علمی که با تجربه به دست می آید)

و بعد دوست عزیز مگه ادم چند بار عمر می کنه که بخواهد همه چیز رو تجربه کنه؟!!!

اونم مسایلی که با جون ادم سر و کار داره؟:Gig:

تازه آدم خوب نیست رو حرف پدرش حرف بزنه سیده خانم:ok:

سیده رقیه;208698 نوشت:
البته مورد اول رو هم میشه با پول حل کرد و اون هم پول دادن به محافظینی برای دفاع از شماست.

سلام

بازم اگر علم نداشته باشی نمی تونی محافظ خوب استخدام کنی و از پولت درست مصرف کنی!!!

محافظه یهو سرت کلاه می گذارد و ممکنه قاتلم از آب در بیاد!!:ok:

موضوع قفل شده است