راهکار های قرآنی در مقابل خطرات ماهواره،اینترنت،بازیها

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
راهکار های قرآنی در مقابل خطرات ماهواره،اینترنت،بازیها

باسلام دوستان من یه سوال دارم لطف کنید با منبع (کتاب)آیه ودلیل محکم واستدلال کامل جواب بدید
سوال: ارائه ی راهکار های قرآنی جهت مصونیت در مقابل خطرات ماهواره،اینترنت،بازیهای کامپیوتری

راههای جلوگیری از گسترش ماهواره در خانواده ها

تا آنجایی که بنده میدانم دو آیه در این رابطه در قرآن وجود دارد

1- آیه شریفه 19 از سوره مبارکه نور که می فرماید " ان الذین یحبون ان تشیع الفاحشه فی الذین آمنوا لهم عذاب الیم فی الدنیا و الآخره "

2- آیه شریفه 6 سوره مبارکه تحریم که می فرماید " یا ایها الذین آمنوا قوا انفسکم و اهلیکم نارا وقودها الناس و الحجاره "

و اما با اجازه از اساتید محترم به ریشه یابی این پدیده می پردازم

بهترین راهکار در هر خانواده ایی برای عدم گسترش ماهواره فراهم آوردن زمینه ی جایگزین هست وقتی خانواده ها نتوانند برای جوان و نوجوانشان در قبال دیشی که در خانه همسایه هست و احتمالا جوانشان بخاطر نداشتن اون دیش احساس خود کم بینی میکنه که البته منشاء خود کم بینی را هم باید در عدم نهادینه شدن مسائل دین در جان و روح این جوان جستجو کرد وقتی نتوانیم جایگزینی مناسب پیدا کنیم خود بخود خانواده بسمت تهیه دیش و ال ام بی نه یکی نه دوتا (که خودم حتی دیدم روی یه دیش تا چهار تا ال ام بی نصب بود) پیش میرود

مسئولین ما تا نتوانند جایگزین مناسب و حتی برتر در مقابل ماهواره که شبانه روز به پخش برنامه ها چه با غرض و چه بی غرض که البته با احتساب شبکه های پورنو بعید هست فکر کنیم غرضی در کار نیست فکری به حال فرهنگ و شکل گیری شخصیت جوانان ما نکنند ما همین مشکل را داریم متاسفانه جدیدا در بخش سریالهای داخلی هم آمدند باصطلاح آزاد نگری کنند که گاهی هم نتیجه برعکس شد اومدن ابرو رو بگیرند زدن چشم رو کور کردن اومدن بقول خودشون در راستای مبارزات ضد فرهنگی برنامه هایی با دیدگاهی لارژ درست کنند نه تنها نتونستن توفیقی بدست بیارن و مخاطبین رو جذب کنند بلکه متاسفانه فرهنگ هتاکی به ضروریات دینی رو هم ترویج کردند یکی از ضروریات دینی حفظ حجاب هست که متاسفانه در سریالهای داخلی داره رنگش رو از دست میدهد

یکی از آموزه های دینی ما حفظ حریم خانواادها از طمع اغیار هست که متاسفانه در سریالهای داخلی بسیار راحت خانواده ها در کنار همدیگر روی مبلهای آنچنانی لم میدهند انگار نه انگار که زنان نامحرمی هم در مقابلشون نشستن که صد البته در این صحنه ها بچه های مجرد اعم از دختر و پسر نیز زیر چشمی با نگاههای مسموم بهمدیگر چشم میدوزند بله چشم می دوزند که مخالف با صریحه شریفه سوره مبارکه نور آیه 30 قل للمومنین یغضوا من ابصارهم و یحفضوا فروجهم .... و یا برای خانمها که بلافاصله در آیه بعدی میفرماید و قل للمومنات یغضضن من ابصارهن و یحفظن فروجهن .... فضای سریالهای ما متاسفانه فضای آرمانگرائی و سرمایه داری هست در اکثریت قریب به اتفاق سریالها صحنه ها همه با مبلها و تزئینات داخلی منازل در حد بسیار افراطی آن دیده میشود حال بریم سر اصل مطلب

ادامه ....

ادامه از قبل

ماهواره که در خلال سالهای آغازین بعد از جنگ 8 ساله ایی که متاسفانه سردمداران معلون غرب به همکاری استثمار ملعون تر از اونا که در شرق بودند بر ما تحمیل گردید یعنی از سال 70 و 71 تقریبا 4 الی 5 سال بعد از جنگ در داخل کشور شیوع یافت و همچنانکه مطلعید بخاطر اولویتی که باز سازی ویرانیهای شهرها داشت مسئولین را غافل از این ساخت که بفکر جایگزین مناسبی برای پخش برنامه های مسمومی که از شبکه های ماهواره ایی هر روزه مثل شهاب سنگهای و اجرام آسمانی بسمت زمین قلب جوانان ما میآید باشند در حقیقت مسئولین نتوانستند و البته مقصر هم نبودند که بتوانند با این پدیده شوم مخالفت کنند که البته نقش سازنده و حیاتی علماء و مجتهدین را نباید نادیده گرفت که یکی از برکات و آثار وجودی دین همین هست که در هر زمینه راهکارهایی حکیمانه ارائه میدهد

علماء آنزمان با مشاهده چنین پدیده ی نوظهور اون رو با مبانی دینی مقایسه کردند و به این نتیجه رسیدند که ماهواره میتواند اثر تخریبی زیادی داشته باشد یعنی اثر تخریبی ماهواره در مقابل اثرات مثبتش بسیار بسیار بیشتر هست بخاطر همین باصراحت اعلام به حرمت استفاده و نگهداری آن نمودند که البته دینداران بخاطر پایبندی به اصول بشدت از آن اجتناب میورزیدند اما رفته رفته با رشد بچه های نسل سوم انقلاب و عدم آگاهی آنان از مبانی ارزشی ملی و مذهبی که در بخش ملی ، عدم اطلاع از پیشینه تاریخی کشورمان ایران عدم شناسائی اسطورهای تاریخی ایران 7000 ساله و یا حتی عدم درک اهداف قدیسینی که در دفاع مقدس جانشان را در طبق اخلاص نهادند و به ملکوت پرواز کردند

و در بخش مذهبی ، عدم شناخت مباحث بنیادین دینی بصورت نهادینه شدن در روح و جان آنها نه بصورت تقلید کورکورانه و عدم درک صحیح از مباحث دینی که در این بخش متاسفانه کم کاری مسئولین ذیربط کم هم نبود ، و نبود راهکارهای مقابله با جنگ روانی ای که ماهواره برای جوانان ما به ارمغان آورد که البته در بخش مبارزه با سخت افزارها میتوان به ضعف مالی و نبود تکنولوژی آبدیت شده برای مقابله با ماهواره و از طرفی جذابیتهای کاذبی که برنامه های آن شبکه ها ایجاد می کردند اشاره کرد

ادامه ....

حال اعم از خود اصل برنامه یا انتخاب مجریان جوان مجرد مشکوف الرءوس و الابدان که برای جوان تازه به دوران رسیده ی از همه جا بی خبر دین ندیده ی طعم شیرین معنویت نچشیده ما دیدن مجری برنامه جذاب بود تا چه برسد به خود برنامه مجموع این عوامل باعث شد رفته رفته خانواده ها به سمت دیش های ماهواره پیش بروند که متاسفانه شیوع آن آنچنان سرعتی به خود گرفته که حتی دامان مذهبیون ما رو هم گرفت

مذهبیون ما هم با افراط و تفریط هایی که در بخش اطلاع رسانی در حوزه شخصی خانوادگی و بعضا عدم هماهنگی در حرف و عمل و در تضاد قرار دادن فرزند در عملکرد الگوهای اولیه که همون پدر و مادر بودند و خلاء شدید عاطفی و عدم ارضای روحی روانی فرزندان در محیط منزل بچه ها بدنبال پر کردن این خلاء بسوی برنامه های ماهواره ایی رو میارن

در اینجا بد نیست داستان اون پسری که با پول تو جیبی ای که پدر به او میداد از پدرش سوال کرد بابا جان شما در روز چند تومن حقوق میگیری پدرش با عصبانیت گفت اولا به تو چه و ثانیا مثلا تو فکر کن 20 دلار بعد مدتی باز یه روز این پسره به پدرش میگه پدر من امروز 20 دلار کار روزمره تو رو بهت میدم بشرطی که امروز سر کار نری و توی خونه بمونی و ناهار و شام رو باهم بخوریم و....البته داستانش مفصل تر هست
ادامه ....

بزرگواران وقتی بچه های ما در زندگی از خلاء روحی و روانی شدیدی رنج می برن وقتی فرزندی برای دیدن پدر و بعضا و جدیدا برای دیدن مادرش دلش تنگ میشود مادری که باید همه ی ساعات و اوقات خودش رو وقف تربیت و پر کردن اوقات فرزندانش بکنه صبح علی الطلوع برای کار در فلان شرکت از ساعت 7 صبح تا 4 بعد از ظهر که البته کار یک خانم در یک شرکت های خصوصی پشت دربهای بسته باز خودش یه بحثیه که اگه یه روزی بخواهیم بگم خودش مثنوی هفتاد من کاغذ خواهد شد ، خوب وقتی این بچه صبح از خواب بیدار میشود عوض دست نوازش گر مادر و بهنگام باز کردن چشم از خواب عوض دیدن صورت پر مهر مادر چشمش به شاسخینش میافته بچه ایی که سر سفره صبحانه ابهت پدر رو نمی بینه اقتدار ومردانگی پدر رو نمیتونه ببینه
خانواده ایی رو میشناسم که جوانش اومد پیش من که حاج آقا من هفته به هفته پدرم رو نمی بینم می گفت هر وقت هم که میاد با ما بنشینه و غذا بخوره اونقدر با تلفن همراهش ور میره که انگار اصلا وجود نداره یا یه زمانی رفته بودم خونه ی یه بنده خدایی که خودش مذهبی بود دیدم فرزند پسرش از بدو ورود ما تا رفتن از اونجا که تقریبا یه شبانه روز طول کشید همش روی کامپیوترش هست پدره به من گفت حاج آقا این بچه من میگه من دارم توی کامپیوتر تحقیقات میکنم و شب و روز هم کامپیوترش روشنه پیش خودم گفتم عجب این چه تحقیقی هست که تمومی نداره از فرزند خانواده سوال کردم می گفت حاجی وقتی من پدرم رو 4 روز در میون نمی بینم که بتونم حرفامو باهاش بزنم خواسته هامو باهاش مطرح کنم خوب میشینم پشت کامپیوتر و به وب گردی (ولگردی ) میپردازم
اتفاقا میگفت همیشه هم آنلاین هستم و پول تلفن و کارت رو هم خودم میدم ، وقتی فرزند نتونه از اصالتهای خانوادگیش الگو برداری کنه چطور میشود انتظار داشت پناهگاه دیگری برای خودش انتخاب نکنه چطور میشود انتظار داشت در خانه ایی که نه وجود مادر حس میشود نه وجود پدر ملموس هست جوان ما بنشیند و عوض نگاه به تصاویر مستهجن ماهواره و ... قران بخواند رساله عملیه مطالعه کند آیا ما برای او خطوط و حریمها رو مشخص کردیم آیا ما توانستیم الگوی مناسب و جایگرینی مطمئن که بتواند غرائز نفسانی و روحی او را اشباع کند به او معرفی کنیم و بشناسانیم
ادامه ...

بزرگوارنی که این مطالب رو میخونید وقتی ما نتوانسیتم شخصیتهای مذهبی و الگوهای دینی خودمون رو به فرزندانمون منتقل کنیم وقتی ما نتوانستیم حتی و حتی و حتی درحد یه بیوگرافی ساده از امامان معصوممان بخورد بچه ها مون بدیم که حداقل بچه هامون بدونن فلان امام چیکاره بود اصلا کی بود و چی شد البته او بدور از چشمان ما و یا حتی جلوی چشمان ما بدنبال الگوهای دیگر می گردد و مقصر هم نیست بیشترین علت گسترش ماهواره در خانواده ها فقر فرهنگی و بدتر از هم فقر دینی هست در حقیقت استضعاف خانواده ها ازنظر دینی و عدم شناخت اصالتهای فرهنگی و دینی و اسطوره های تاریخی و عدم احساس هویت ملی و دینی باعث شیوع وسائلی مانند ماهواره و ... می شود

بخدا قسم اگر آماری گرفته شود بین استضعاف مادی و معنوی بمراتب استضعاف معنوی بیشتر خواهد بود ما اگر سنگ و شیشه بخوریم میتونیم بهر حال زنده بمونیم مثل بعضی از مرتاضهای هندی که حتی روزهای متمادی در زیر خروارها خاک می مونند و زنده بیرون میآیند اما چی بخورد روح بچه هامون دادیم متاسفانه عملکرد ما در بخش معرفی مبانی دینی آنقدر ضعیف و سست هست که اصلا بچه بعد از بلوغ جسمی نمیدونه بایدچیکار کنه اصلا نمی دونه دین چیه اسلام چیه قران چیه و....

چرا چون ما نتونستیم به او الگو بدیم چون از روز اولی که چشم باز کرده توی شبکه های ماهوار نانسی عجرم رو دیده شوهای مستهجن جنیفر لوپز رو دیده تغییر جنسیت مایکل جکسون رو دیده در بخش پخش شوهای فارس زبان هایده و مهستی و گوگوش و لیلا فروهر رو دیده اون با دیدن صحنه های شوهای دسته جمعی خوانندگانی مانند انریکه روح و جسمش شده شوهای تلویزیونی انواع کانالهای ماهواره ایی و صد البته اون نمیتونه بپذیره که توی خونه اش ماهواره نداشته باشه اون اصلا در چنته اش نمیره که اگر یه روزی ریسیورشون خراب شد و یا برای آبگرید بدست متخصص داده شد بتونه طاقت بیاره

بچه هایی رو می شناسم که فقط با آهنگهای رپ پیت بال خوابشون میبرد که البته پدرشون هم با اونا هماهنگی لازم رو انجام داده بود به این صورت که در چهار گوشه اتاق خواب بچه ها روی سقف باندهای ضبط صوت رو وصل کرد خودم دیدم نوار رو روشن کرد و درب اتاق روبست و اومد پیش ما نشست وقتی ازشون سوال کردم که چرا اینطوری می کنن میگفت خوب بچه ان دیگه چیکارش میشه کرد که البته با تعجب دیدم خودش هم موقع خواب با تصنیف های آقای شجریان میخوابه ، خوب بچه ایی که با آهنگ رپ خوابش ببره وقتی بزرگ بشه البته که صدای قران برایش خسته کننده میشه

ادامه ....

البته نمیتونه درکی از دین و دینداران و دین آوران داشته باشه تاثیرات مخرب ماهواره آنقدر فراوان هست که اگر واقعا کسی بخواد دینش رو حفظ کنه باید دور ماهواره بطور مطلق خط بکشه من با قاطعیت میگم دینداری با داشتن ماهواره در منزل منافات داره هر کس هم اگه بخواد غیر از این ادعایی داشته باشه یادآوری کنه بصورت مستند براش مدرک میفرستم امکان ندارد در منزل ماهواره باشه جوان مجرد هم باشه غریزه شهوت هم که هست و بیائیم بگیم نه بابا جوان ما اینکاره نیست این حرف مثل اینه که بره را پیش گرگ گرسنه رها کنید اونوقت بگید نه بابا این گرگ اینکاره نیست به نظر من یکی از مصادیق بارز دامهای شیطان همین ماهواره هست ماهواره که جزء آلات مشترک محسوب میشود و چون جزء آلات مشترک هست بستگی به استفاده کننده داره

ولی یه سوال از کسانی که ماهواره دارند ، بین خودتون و خداتون تا به حال نشد که شوهای خارجی و ایرانی رو نگاه نکنید آیا نشده فیلمهای ایرانی مبتذل قبل از انقلاب رو که مدام دارن پخش میکنن نگاه نکرده باشید اگر کسی باشه که ادعا کنه من فقط و فقط از ماهواره برای استفاده های علمی و دیدن فیلمهای مناسبش استفاده میکنم بعید میدونم راست گفته باشه اگه هم چنین اشخاصی باشن یک در هزار هم نمیشن مگر اینکه دیشش برای شبکه های داخلی تنظیم باشه از نظر روانشناسی هم این حرف مردود هست انسان زیبائی رو دوست داره و این زیبا دوستی در نهاد هر انسانی هست و دیگه بزرگ و کوچیک و معلم و کارمند و آخوند و طلبه و دانشجو و .... نداره

هر انسانی به مثابه همین قوه ایی که خداوند در اون قرار داد زیبائیها رو دوست داره متاسفانه در شبکه های ماهواره ایی که از بدترین نوع آرایش در مورد بانوان استفاده میکنند مثل همین فارسی وان و حتی در نگاه کردنهای بازیگران دقت میشود که جذاب باشه تا چه برسد به طریقه بیان و نازک کردن صداها در مواجهه با مردان بازیگر که مصداق بارز فیطمع الذی فی قلبه مرض هستند و یا شبکه ها فارسی زبان دیگر که در انتخاب مجری های مخصوصا جوان آنقدر دقت لازم رو دارند که حتی حاضرند در فصل سرما وسائل گرمایشی استودیوی پخش برنامه رو نداشته باشن ولی مجری جوان با سر و وضع و ادا و اطوار آنچنانی داشته باشن بد نیست بدونید در یکی از همین کانالها مجری که یک دختر خانم تقریبا 23 یا 24 ساله بود سرما خورده بود خودش اعتراف میکرد که ما توی استودیو ضبط و پخش برنامه هامون نفت نداریم که فضا رو گرم کنیم (خنده)

ادامه ....

وقتی جوان ما این صحنه های بعضا شنیع رو می بینه چطور جذب نشه با دیدن صحنه های عشقولانه بازیگران چطور میشود انتظار داشت که جوان ما بسمت کانالهای داخلی و سالم پیش بره قضیه برصیصای عابد رو همتون شنیدید با اون مقام مستجاب الدعوه بودن در نزد پروردگار باز بخاطر خلوت با نامحرمی که مریض بوده و قرار بود ایشون دعاش کنه و حالش خوب بشه شیطان مداخله میکنه و دین و دنیای برصیصا یک شبه بر باد میره حال بیائیم به جوانی که سالیانی چند پای هزاران فیلم پورنو و مبتذل دیگر نشسته بگیم دیگه ماهواره ممنوع ، برای این جوان بستر رو آماده نکردیم چه خانواده چه مسئولین ، خدائیش برای جوان خودمون در مبارزه با ماهواره چه جایگزینی ایجاد کردیم

باید باور کنیم که نتونستیم کاری بکنیم نتونستیم برای اوقات فراغت جوانانمان دست به کاری بزنیم در برخی از موارد خود خانواده ها بستر رو برای استقبال جوان از ماهواره آماده میکنند مثل کشورهایی مانند ژاپن و رژیم منحوس و منفور و آشغال ، اشغال گر قدس شریف که علاوه بر اینکه با پدیده ماهواره مقابله نمیکنن بلکه تسهیلات بانکی برای افراد بی بضاعت ایجاد میکنن که بتوانند قدرت خرید ماهواره رو پیدا کنند بعضی مواقع خود خانواده ، زن یا شوهر فرقی نمیکنه مثلا زن خانه دار منزل بخاطر اینکه شوهر نتوانست در بحث تفریحات سالم عملکردی حتی در همون داخل منزل برای خانواده ایجاد کنه به امر خانم بدنبال خرید ماهواره میره

شاید خود شوهر هم خیلی راضی به این کار نباشه و حتی خانواده هایی رو میشناسم که درعین فقر مالی برای خرید ماهواره توی این مغازه اون مغازه میگردن طرف نون شبش رو نداره بریزه توی شکم زن و بچه اش می شینه تا بوق سگ پای ماهواره و یا آقای منزل بخاطر اینکه اوقات فراغت خودش رو یه جوری پر کنه و احتمالا متاثر و خط گیری از همکاران و دوستان و بعضا بخاطر چشم و هم چشمی و در برخی موارد برای اینکه کلاس کار رو بالا ببره و رو کم کنی در و همسایه و فامیل میره ماهواره میخره یعنی مجموع این عوامل بستر رو آماده میکنه برای استقبال از ماهواره .

به نظر این حقیر تا الگوهای خانواده که در درجه اول همون پدر و مادر هستند نتوانند برای خودشون توجیه عقلائی برای استفاده از ماهواره داشته باشند و از طرفی نتوانند مضرات این دستگاه را که بعضا به دین گریزی و حتی بی دینی جوان می انجامد تبیین کنند معضل شیوع بیش از حد ماهواره در خانواده ها وجود دارد البته جوان در عین حالی که در اوج احساسات و غرائز چه جنسی و غیره هست از این وسیله استقبال میکند و اینجاست که موضوع بحث ما برایش مضحک بنظر میاید ..... بحث زیاد هست و واقعا اگه بخوام توضیح بدم دیگه نمیدونم چه بلائی بر سر این تایپیک میاد پس بهتره در همین جا مسئله رو تمومش کنم

والسلام علی من اتبع الهدی :Gol:

nali;208454 نوشت:
دوستان منتظر جوابم ؟

سلام علیکم و رحمه الله :Gol:

بنا بر فرمایش مدیریت محترم سایت مبنی بر عدم درج تایپیک های موازی در سایتهای مختلف انجمن گفتگوی دینی لینک ذیل جهت مطالعه حضرتعالی از سایت مقدس اسک قرآن تقدیم میگردد انشاالله با مطالعه آن به پاسخ سوالاتان خواهید رسید :ok::Gol:

http://www.askquran.ir/thread26965.html

باسلام دوستان مطالبتان خیلی خوب بود اما برای من آیه بیاورد!!!!!!
ودر لینکی که داده بودید فقط برای ماهواره بود!!! من 1/3 جوابم را گرفتم اما بقیه مانده اینترنتو بازیهای کامپیوتری از نظر قرآن!!!! منتظر جوابتان هستم ؟

بسم الله الرحمان الرحیم

با سلام
nali;208779 نوشت:
باسلام دوستان مطالبتان خیلی خوب بود اما برای من آیه بیاورد!!!!!! ودر لینکی که داده بودید فقط برای ماهواره بود!!! من 1/3 جوابم را گرفتم اما بقیه مانده اینترنتو بازیهای کامپیوتری از نظر قرآن!!!! منتظر جوابتان هستم ؟

سوال شما با توجه به درجات ایمانی هر شخص متفاوت است. اگر درجات ایمانی را برای انسانهای معمولی در سه سطح مسلمین، مومنین و محسنین خلاصه کنیم پایین ترین درجه ایمان درجه مسلمین است که در این درجه کف ایمان پرهیز از حرام و انجام واجبات است. بنابراین بر هر مسلمانی واجب است که از دیدن و شنیدن فیلم ها، بازیها و ... و صداهایی که در شرع مقدس دیدن و شنیدن آنها حرام شمرده شده است، پرهیز نماید چرا که خدای متعال در قرآن می فرماید: (إِنَّ السَّمْعَ وَ الْبَصَرَ وَ الْفُؤادَ كُلُّ أُولئِكَ كانَ عَنْهُ مَسْؤُلًا)1:" گوش و چشم و دل همگى مسئولند" و در برابر كارهايى كه انجام داده ‏اند از آنها سؤال مى ‏شود. كسى خدمت امام صادق علیه السلام رسيد و عرض كرد من همسايگانى دارم كه كنيزان خواننده ‏اى دارند، مى‏ خوانند و مى ‏نوازند، و من گاهى كه براى قضاء حاجت (به دستشويى) مى ‏روم نشستن خود را طولانى ‏تر مى‏ كنم، تا نغمه‏ هاى آنها را بشنوم در حالى كه براى چنين منظورى نرفته‏ ام امام صادق علیه السلام فرمود:
مگر گفتار خداوند را نشنيده‏ اى كه مى ‏فرمايد: إِنَّ السَّمْعَ وَ الْبَصَرَ وَ الْفُؤادَ كُلُّ أُولئِكَ كانَ عَنْهُ مَسْؤُلًا:" گوش و چشم و قلب همگى مسئولند" او عرض كرد گويا هرگز اين آيه را از هيچكس نه عرب و نه عجم نشنيده بودم و من اكنون اين كار را ترك مى ‏گويم و بدرگاه خدا توبه مي كنم 2
در بعضى از منابع حديث در ذيل اين روايت مى ‏خوانيم كه امام به او دستور داد برخيز و غسل توبه كن و به مقدارى كه مى ‏توانى نماز بگذار چرا كه كار بسيار بدى انجام مى‏ دادى كه اگر در آن حال مي مردى مسئوليت تو عظيم بود.3
قابل ذکر است آنچه که در شرع دیدنش حرام شمرده شده است در توضیح المسائل آمده است و آن چیزهایی است که شهوت انسان را تحریک می کند.
اما در درجه مومنین علاوه بر ممنوعیت فوق حتی شنیدن و دیدن چیزهای لغو و بیهوده برای آنها ممنوع است که در غیر اینصورت از درجه ایمانی خود تنزل می کنند. خدای متعال در وصف مومنین می فرماید:(وَ الَّذِينَ هُمْ عَنِ اللَّغْوِ مُعْرِضُونَ)4" آنها از هر گونه لغو و بيهودگى روي گردانند"
زیرا مومنین در واقع تمام حركات و خطوط زندگى آنان هدفى را دنبال مى ‏كند، هدفى مفيد و سازنده چرا كه لغو به معنى كارهاى بى هدف و بدون نتيجه مفيد است.5

موفق باشید
1.سوره اسراء آیه 36
2.نور الثقلين جلد 3 صفحه 164.
3.تفسير نمونه، ج‏12، ص: 11
4.سوره مومنون، آیه 3
5.تفسير نمونه، ج‏14، ص: 196

موضوع قفل شده است