بی اهمیتی به نجاست و طهارت

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بی اهمیتی به نجاست و طهارت

سلام.خسته نباشید.مرجع من آقای بهجت بودن الانم باقی بر میتم.
سئوالی که داشتم اینکه من توی خوابگاه هستم با آدم های مختلفی هم هم اتاقیم که بعضی هاشون به نجاست اهمیت چندانی نمی دن.چون بیشتر وسائل مشترکه و تو یه اتاق هستیم من خیلی اذیت میشم فکرمم خیلی مشغول میکنه که تکلیف من چیه.یه نمونش اینکه حوله یکیشون خونی شده بود همین طور باهاش حموم می رفت خوب بدنش نجس میشه دیگه ولی با اینکه بهش گفتم اهمیت نداد.وظیفه ی من چیه اتاقمم سخته اگه عوض کنم چون از دوستامن اگه عوضم کنم رفت و امد دارن.
ممنون

برچسب: 

داود110;207140 نوشت:
سلام.خسته نباشید.مرجع من آقای بهجت بودن الانم باقی بر میتم. سئوالی که داشتم اینکه من توی خوابگاه هستم با آدم های مختلفی هم هم اتاقیم که بعضی هاشون به نجاست اهمیت چندانی نمی دن.چون بیشتر وسائل مشترکه و تو یه اتاق هستیم من خیلی اذیت میشم فکرمم خیلی مشغول میکنه که تکلیف من چیه.یه نمونش اینکه حوله یکیشون خونی شده بود همین طور باهاش حموم می رفت خوب بدنش نجس میشه دیگه ولی با اینکه بهش گفتم اهمیت نداد.وظیفه ی من چیه اتاقمم سخته اگه عوض کنم چون از دوستامن اگه عوضم کنم رفت و امد دارن. ممنون

با عرض سلام و احترام و خوش آمد گویی خدمت جناب داود110 گرامی و تشکر از سئوال شما

در این مواقع تنها باید از جاهایی پرهیز کنید که خود یقین به نجس بودن آن جا دارید و نباید پی گیر این باشد که الان این دوست بی مبالات کجا را نجس کرده و جاهایی که شک دارید اعتنا نکنید چون یقین تنها ملاک نجاست و طهارت است و تا یقین نباشد حکم به نجاست نمی شود .

همیشه سالم و موفق باشید

سجاد;207886 نوشت:
با عرض سلام و احترام و خوش آمد گویی خدمت جناب داود110 گرامی و تشکر از سئوال شما

در این مواقع تنها باید از جاهایی پرهیز کنید که خود یقین به نجس بودن آن جا دارید و نباید پی گیر این باشد که الان این دوست بی مبالات کجا را نجس کرده و جاهایی که شک دارید اعتنا نکنید چون یقین تنها ملاک نجاست و طهارت است و تا یقین نباشد حکم به نجاست نمی شود .

همیشه سالم و موفق باشید

سلام.
می دونم یقین ملاکه.اتاق ما کوچیکه گاهی که می خوام هواسمو پرت کنم هم چشم می خوره . و خیلی جاها رو یقین دارم که نجسن چون دیدم با دست خیس تماس داشتن. به خاطر همینم هست که سختمه. والا خودم سعی دارم هواسمو پرت کنم متوجهش نباشم.

داود110;208667 نوشت:
می دونم یقین ملاکه.اتاق ما کوچیکه گاهی که می خوام هواسمو پرت کنم هم چشم می خوره . و خیلی جاها رو یقین دارم که نجسن چون دیدم با دست خیس تماس داشتن. به خاطر همینم هست که سختمه. والا خودم سعی دارم هواسمو پرت کنم متوجهش نباشم.

با سلام و احترام

همانطور که استاد سجاد بزرگوار بیان کردند،یقین ملاک است اما به صرف دیدن خیسی نمی توان یقین به انتقال و سرایت نجاست پیدا کرد ضمن اینکه اصلا نباید دنبال نجاست و یا تحصیل یقین باشید،اما اگر چنین یقینی حاصل شد،پرهیز لازم است و البته باید توجه شود از دقت هایی که منجر به وسواس خواهد شد،اجتناب نمایید.

موفق و سربلند باشید.

نور;208813 نوشت:
با سلام و احترام

همانطور که استاد سجاد بزرگوار بیان کردند،یقین ملاک است اما به صرف دیدن خیسی نمی توان یقین به انتقال و سرایت نجاست پیدا کرد ضمن اینکه اصلا نباید دنبال نجاست و یا تحصیل یقین باشید،اما اگر چنین یقینی حاصل شد،پرهیز لازم است و البته باید توجه شود از دقت هایی که منجر به وسواس خواهد شد،اجتناب نمایید.

موفق و سربلند باشید.

سلام.خسته نباشید.
من خودم هم گفتم ملاک یقینه. تازه صرف خیس بودن هم کافی نیست اینو هم می دونم و به همین علتم به تماس داشتن قید زدم.مشکل من از نجس شدن گذشته.مشکل من اینه که حالا که یقین دارم باید چیکار کنم چون برام خیلی سخته باید از اکثر چیزا اجتناب کنم تازه این دوستم هم با رفقای دیگه هم رابطه داره و با هم مراوده دارن. گاهی فکر می کنم که بی خیال همه چیز بشم یه عاقل نجس بهتر از یه دیونست که این چیزا رو نمی فهمه.امید وارم مشکل منو فهمیده باشید و مثل جوابهای قبلی جواب ندید که ملاک اینه شرط اینه.... خودم همشو می دونم گفتم اصلا سعیم اینه که توجهی بهش نکنم مشکلم با چیزایه که یقین دارم نجسه و کمم نیستن و چون مشترکن تطهیرشون فایده نداره یا نمیشه تطهیر کرد....
ممنون

داود110;208839 نوشت:
سلام.خسته نباشید. من خودم هم گفتم ملاک یقینه. تازه صرف خیس بودن هم کافی نیست اینو هم می دونم و به همین علتم به تماس داشتن قید زدم.مشکل من از نجس شدن گذشته.مشکل من اینه که حالا که یقین دارم باید چیکار کنم چون برام خیلی سخته باید از اکثر چیزا اجتناب کنم تازه این دوستم هم با رفقای دیگه هم رابطه داره و با هم مراوده دارن. گاهی فکر می کنم که بی خیال همه چیز بشم یه عاقل نجس بهتر از یه دیونست که این چیزا رو نمی فهمه.امید وارم مشکل منو فهمیده باشید و مثل جوابهای قبلی جواب ندید که ملاک اینه شرط اینه.... خودم همشو می دونم گفتم اصلا سعیم اینه که توجهی بهش نکنم مشکلم با چیزایه که یقین دارم نجسه و کمم نیستن و چون مشترکن تطهیرشون فایده نداره یا نمیشه تطهیر کرد.... ممنون

با سلام و تشکر از پیگیری شما

در موارد یقینی اجتناب از نجاسات،لازم است،البته نباید این یقین را به موارد دیگر مثل سایر دوستان سرایت دهید بلکه در هر موردی یقین نسبت به آن مورد خاص باید حاصل شود.

در پناه حضرت حق باشید.

داود110;208839 نوشت:
سلام.خسته نباشید. من خودم هم گفتم ملاک یقینه. تازه صرف خیس بودن هم کافی نیست اینو هم می دونم و به همین علتم به تماس داشتن قید زدم.مشکل من از نجس شدن گذشته.مشکل من اینه که حالا که یقین دارم باید چیکار کنم چون برام خیلی سخته باید از اکثر چیزا اجتناب کنم تازه این دوستم هم با رفقای دیگه هم رابطه داره و با هم مراوده دارن. گاهی فکر می کنم که بی خیال همه چیز بشم یه عاقل نجس بهتر از یه دیونست که این چیزا رو نمی فهمه.امید وارم مشکل منو فهمیده باشید و مثل جوابهای قبلی جواب ندید که ملاک اینه شرط اینه.... خودم همشو می دونم گفتم اصلا سعیم اینه که توجهی بهش نکنم مشکلم با چیزایه که یقین دارم نجسه و کمم نیستن و چون مشترکن تطهیرشون فایده نداره یا نمیشه تطهیر کرد.... ممنون

با تشکر از اظهار نظر شما جناب داود110 گرامی

نکته دیگری را هم حقیر علاوه بر مطلبی که همکار بزرگوارم متعرض شده اند، به عرض برسانم این که به فرض هم شما به یقین برسید تمام وسائل اتاق نجس شده است باز هم مشکلی نیست چرا که شما تنها نیاز به یک دست لباس پاک برای نماز خواندن دارید که می توانید بعد از تطهیر دست و پا یا جاهایی از بدن که نجس شده و پوشیدن لباس یاد شده نماز تان را بخوانید در بقیه زمان ها نجس بودن لباس یا بدن اشکال شرعی ندارد .

همیشه سالم و موفق باشید

سجاد;208916 نوشت:
با تشکر از اظهار نظر شما جناب داود110 گرامی

نکته دیگری را هم حقیر علاوه بر مطلبی که همکار بزرگوارم متعرض شده اند، به عرض برسانم این که به فرض هم شما به یقین برسید تمام وسائل اتاق نجس شده است باز هم مشکلی نیست چرا که شما تنها نیاز به یک دست لباس پاک برای نماز خواندن دارید که می توانید بعد از تطهیر دست و پا یا جاهایی از بدن که نجس شده و پوشیدن لباس یاد شده نماز تان را بخوانید در بقیه زمان ها نجس بودن لباس یا بدن اشکال شرعی ندارد .

همیشه سالم و موفق باشید

سلام.
بازم ممنون که وقت می ذارین و جواب می دین.
خوب روش خوبیه.اما من گاهی مسجد می رم یا حرم یا با آشناهای دیگم رابطه دارم نمی تونم هی تند و تند لباس عوض کنم.حتی اگه همیشه بتونم یه دست لباس پاک پیشم داشته باشم نمی تونم هر جایی لباسمو عوض کنم. البته رو این ایدتون فکر می کنم ببینم با کمی تغییرات کار راه می افته یا نه. البته راستشو بخواین به نظر خودم کلا اعتناء نکنم حتی اگه یقین داشته باشم برام راحتره و بهتره چون حس می کنم دارم وسواس میشم خیلی از لحاظ روحی هم ناراحتم می کنه فکرمم به خودش خیلی مشغول کرده.
یا علی
موضوع قفل شده است