شراب(کارشناس:مجید)

تب‌های اولیه

55 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شراب(کارشناس:مجید)

سلام

آیا این حدیث از امام علیست؟

هرکس از مشروب استفاده نماید تا 7 نسل خود را اسیر کرده است و در واقع اثر منفی آن در بدن نسل های بعدی خواهد ماند

صحت دارد؟

با سلام

به اين متن در جايي نديدم اما با ساير اخبار چنین معنیی بدست می آید :

[=Traditional Arabic]علل: عن ابن إدريس، عن أبيه، عن ابن عيسى، عن ابن
[=Traditional Arabic]خالد قال: قلت للرضا عليه السلام: إنا روينا عن النبي صلى الله عليه وآله أن من شرب
[=Traditional Arabic]الخمر لم تحسب صلاته أربعين صباحا "، فقال: صدقوا، فقلت: فكيف لا تحسب صلاته أربعين
[=Traditional Arabic]صباحا " لا أقل من ذلك ولا أكثر ؟ قال: لأن الله تبارك وتعالى قدر خلق الانسان فصير
[=Traditional Arabic]النطفة أربعين يوما "، ثم نقلها فصيرها علقة أربعين يوما "، ثم نقلها فصيرها مضغة
[=Traditional Arabic]أربعين يوما، وهذا إذا شرب الخمر بقيت في مشاشة على قدر ما خلق منه وكذلك جميع
غذائه وأكله وشربه تبقى في مشاشة أربعين يوما .

"از چاهي كه غساله حمام در آن جمع مي شود غسل مكن ; چرا كه در آن غساله حرامزاده نيزهست كه تا هفت نسل پاك نمي گردد; و در آن غساله شخص ناصبي (كسي كه به ائمه معصومين - عليهم السلام - ناسزا مي گويد) است كه وي بدترين اين دو نفر است .
پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید: زنی که به عمل زناشویی شوهری شرابخوار تن در دهد به عدد ستارگان آسمان مرتکب جرم و جنایت شده است و هر فرزندی که از او به وجود می‌آید ناپاک است و خداوند هیچ توبه‌ای و فدیه ای را از او قبول نمی‌کند مگر آنکه شوهر بمیرد و یا آن زن از او طلاق بگیرد. لئالی الاخبار ص 267
عدة من أصحابنا، عن أحمد بن محمد رفعه قال: قال أبوعبدالله (ع): من زوج كريمته من شارب (ال‍) خمر فقد قطع رحمها.
اگر کسی فرزند و نور چشم خود را به همسری فاسق و شرابخواری درآورد، رحم و نسل خود را قطع می‌کند. الکافی

[=Calibri]http://www.bashgah.net/fa/content/print_version/34090

امام رضا عليه السلام فرمود: خداوند عزوجل به سوى يكى از پيامبرانش وحى فرستاد كه : هرگاه اطاعت شوم خوشنود مى گردم و هرگاه خوشنود باشم بركت مى بخشم و براى خير و بركت من نهايت و پايانى نيست و هرگاه نافرمانيم شود خشمگين مى گردم و هرگاه خشمگين شوم لعنت مى فرستم و از رحمت خود دور مى كنم و لعنت من تا هفت نسل را فرا مى گيرد و به آنان مى رسد.

وشارب خمر ملعون حضرت حق است.
[=Traditional Arabic]
[=Simplified Arabic]عدة من أصحابنا، عن أحمد بن أبي عبدالله، عن أبيه، عن أبي الجهم، عن أبي خديجة قال: سمعت أبا عبدالله (ع) يقول: لايطيب ولدالزنا ولا يطيب ثمنه أبدا والممراز لايطيب إلى [=Simplified Arabic]سبعة آباء وقيل له: وأي شئ الممراز؟ فقال الرجل يكتسب مالا من غير حله فيتزوج به أو يتسرى به فيولد له فذاك الولد هو الممراز.کافی
[=Traditional Arabic]
و قال عليه السلام: إن الله ليصلح بصلاح الرجل المؤمن ولده و ولد ولده و أهل دويرته و دويرات حوله، فلا يزالون في حفظ الله لكرامته على الله.

سلام

آیا در این مورد توبه درمان عوارض نیست؟

بخشنده و مهربان است

سلام

بخش عمده ی داروها از مواد آلی ساخته می شوند ، مواد آلی در حلال های معدنی مثل آب حل نمی شوند ، بناچار برای حلالیت و ساختن آنها بفور از اتانول استفاده می شود..کاربرد الکل در دارو سازی به حدی است که آن را کلید داروسازی می گویند...نظرتان در این باره چیست.

ارادتمند:Gol:

هر چیزی که مصرف دارویی داره اشکال نداره و فکر نمیکنم اونها ادمو مست کنن . درسته؟

nakisa;206929 نوشت:
هر چیزی که مصرف دارویی داره اشکال نداره و فکر نمیکنم اونها ادمو مست کنن . درسته؟

سلام

هر چیز که مصرف داروئی داشته باشد لزوماً مصرفش برای عموم مجاز نیست مانند مرفین ! یا شربتهای سینه که مقدار معتنابهی الکل دارند و افراد معتاد در صورت نیاز از ان استفاده مینمایند

بهلول;206941 نوشت:
هر چیز که مصرف داروئی داشته باشد لزوماً مصرفش برای عموم مجاز نیست مانند مرفین ! یا شربتهای سینه که مقدار معتنابهی الکل دارند و افراد معتاد در صورت نیاز از ان استفاده مینمایند

سلام

پس اگر اینطور باشه

دارو نیستند و خاصیت دارویی ندارند:Gol:

با صلوات بر محمد وآل محمد
وسلام وادب بر شما دوستان گرامی
در زمینه شراب خواری بعد از مطالب بیان شده نکاتی مطرح می گردد ان شا الله مقبول واقع گردد:
حرمت شرابخواری از نظر قرآن کریم:
یکی از محرمات قطعی در اسلام، نوشیدن شراب است، یعنی آنچه عقل انسان را می‌گیرد و مست می‌کند.
رسول خدا پس از زدودن شرک از دل‌های اعراب، نشر احکام را که از جمله آنها تحریم شرب خمر بود، آغاز کرد، ولی چون شرابخواری یکی از عادات دیرینه بت‌ پرستان بود و مشروب فروشی یکی از راه‌های درآمد عده‌ای از آنها بود، خداوند متعال چنین صلاح دید که حرمت شراب را بتدریج اعلام کند، لذا ابتدا در مکه آیه 33 سوره اعراف را فرستاد:«قل انّما حرم ربی الفواحش ما ظهر منها و ما بطن والاثم والبغی بغیر الحق » از آن پس به طور کلی هر چه "اثم" (گناه) بود، حرام اعلام شد.
پس از این آیه، در مدینه منوّره آیه 43 سوره نساء نازل شد:«یاایها الذین آمنو ا لا تقربوا الصلوه و انتم سکاری » (ای مؤمنین، در حال مستی نماز نخوانید.»
با این آیه، حرمت شراب برای نمازگزاران بیان شد. و سرانجام آیه 219 سوره بقره نازل شد:«و یسئلونک عن الخمر و المیسر قل فیهما اثم کبیر» در این آیه، شرابخوری صریحاً گناه معرفی شد که با انضمام آیه اول (آیه 33 سوره اعراف) حرمتش مشخص می‌شود.
در عین حال گویی بعضی از مسلمان‌ها هنوز به حرمت شرابخوری تن نداده بودند؛ لذا آیه صریح دیگری (سوره مائده، آیه 90) نازل شد که فرمود:«انما الخمر والمیسر والانصاب والازالام رجس من عمل الشیطان فاجتنبوه لعلکم تفلحون»

حرمت شرابخواری از دیدگاه پیامبر و ائمّه علیهم السلام :
هیچ یک از فقها خوردن شراب را حلال نمی دانند و در روایات زیادی تصریح به حرمت آن شده است. شرابخواری جزو گناهانی است که اثرات بسیار شوم و عواقب وخیمی در پی دارد که به چند روایت از پیامبر اسلام(ص) اشاره می‌شود:
-رسول خدا در مورد شراب، ده نفر را لعنت فرمود:«زارع، نگهدار، آبگیر، خورنده، ساقی، آورنده، گیرنده، فروشنده، خریدار، سودبرنده.» یعنی هر کس به هر نحوی در شرابخوری نقش داشته باشد، مورد لعن پیامبر است.
-« هر کس شراب بنوشد نمازش تا چهل روز، قبول نیست.»
-«اگر فرد شرابخوار سخنی گفت، او را تصدیق نکنید. اگر از دخترتان خواستگاری کرد، او را رد کنید. اگر بیمار شد به عیادتش نروید، و اگر مُرد، در تشییع و تدفین او حاضر نشوید. به او اعتماد نکنید و امانتی به او نسپارید.»
-«شرابخور را تا سه بار، تازیانه بزنید و در دفعه چهارم بکشید.»
-«کسی که به اختیار خود بر سر سفره‌ای بنشیند که در آن شراب بنوشند، ملعون است، و ملعون است.»
-«تمام بدی‌ها در خانه‌ای جمع شده‌اند و شرابخواری کلید آن خانه است.»
-«شراب و ایمان در یک جا جمع نمی‌شود.»
-«شرابخوار را به سیصد و شصت نوع عذاب شکنجه می‌کنند.»

امام باقر علیه السلام فرمود:«خمر یعنی هر چه سکرآور و مست‌کننده باشد؛ و هر چه زیادش مست کننده باشد، خوردن مقدار اندکی از آن هم حرام است.»

امام صادق علیه السلام فرمود:«خداوند شرابخوری را حرام فرمود، چون فسادانگیز است. کسی که دائماً شراب می‌خورد، حالت ارتعاش و اضطراب دارد، از قلبش نور هدایت و ایمان می‌رود و مردانگیش منهدم می‌شود. مستی و بی‌عقلی، او را به ارتکاب اعمال حرام وادار می‌کند؛ خونریزی می‌کند، مرتکب زنا می‌شود و چه بسا در حال مستی به محارم خود تجاوز کند.»

گفتنی است هر چیز مست کننده ای حرام است، حتی اگر به آن شراب نگویند.
روایات زیادی نیز در این مورد وارد شده است، از جمله:

حضرت صاحب الزمان علیه السلام فرمود:«نوشیدن آبجو حرام است.»

رسول خدا فرمود:«هر مست کننده ای حرام است.» و نیز فرمود:«از انگور شراب می سازند و از کشمش و خرما و جو هم شراب می سازند. ای مردم! من شما را از تمام آنها نهی می کنم!»

منابع:
تفسیر المیزان، ج 2، ص 202 و 203.
تفسیر المیزان، ج 6، ص 123 و 124.
بحار الانوار، ج 79،باب 86 و باب 88.
موفق وسر بلند باشید در سایه امام زمان (عج):Gol::Gol::Gol::Gol::Gol:

بخشنده و مهربان است

سلام

شراب و قمار

[=Courier New]بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

[=Courier New]يَسْئَلُونَكَ عَنِ الْخَمْرِ وَ الْمَيْسِرِ قُلْ فِيهِما إِثْمٌ كَبِيرٌ وَ مَنافِعُ لِلنَّاسِ وَ إِثْمُهُما أَكْبَرُ مِنْ نَفْعِهِما وَ يَسْئَلُونَكَ ما ذا يُنْفِقُونَ قُلِ الْعَفْوَ كَذلِكَ يُبَيِّنُ اللَّهُ لَكُمُ الْآياتِ لَعَلَّكُمْ تَتَفَكَّرُونَ
[=Courier New]آيه 219 سوره بقره

ترجمه مكارم‏

-------------------------------------------------------------
«219» در باره شراب و قمار از تو سؤال مى‏كنند، بگو: (در آنها گناه و زيان بزرگى است؛ و منافعى [از نظر مادى] براى مردم در بردارد؛ [ولى] گناه آنها از نفعشان بيشتر است. و از تو مى‏پرسند چه چيز انفاق كنند؟ بگو: از مازاد نيازمندى خود.) اينچنين خداوند آيات را براى شما روشن مى‏سازد، شايد انديشه كنيد!

ترجمه قمشه‏اى‏

اى پيغمبر از تو از حكم شراب و قمار ميپرسند بگو در اين دو كار گناه بزرگى است و سودهائى ولى زيان گناه آن دو بيش از منفعت آنست و نيز سوال كنند تو را كه چه در راه خدا انفاق كنند؟ جواب ده آنچه زائد بر ضرورى زندگانى است، خدا بدين روشنى آيات خود را براى شما بيان كند باشد كه تفكر و عقل بكار بنديد

ترجمه فولادوند
«219» در باره شراب و قمار، از تو مى‏پرسند، بگو: (در آن دو، گناهى بزرك، و سودهايى براى مردم است، و(لى) گناهشان از سودشان بزرگتر است.) و از تو مى‏پرسند: (چه چيزى انفاق كنند؟) بگو: (مازاد (بر نيازمندى خود) را.) اين گونه، خداوند آيات (خود را) براى شما روشن مى‏گرداند، باشد كه در (كار) دنيا و آخرت بينديشيد.

ترجمه آيتى
تو را از شراب و قمار مي پرسند. بگو: در آن دو گناهي بزرگ و سودهايي است براي مردم. و گناهشان از سودشان بيشتر است. و از تو مي پرسند، چه چيز انفاق كنند؟ بگو: آنچه افزون آيد. خدا آيات را اينچنين براي شما بيان مي كند، باشد كه در كار دنيا و آخرت بينديشيد.

ترجمه خرمشاهى
از تو درباره شراب و قمار مي پرسند، بگو در آنها گناهي بزرگ و نيز سودهايي براي مردم هست، ولي گناه آنها بر سودشان مي چربد، و از تو مي پرسند كه چه چيزي ببخشند، بگو آنچه افزون بر نياز است، بدينسان خداوند آيات خود را برايتان روشن مي سازد، باشد كه انديشه كنيد

ترجمه مجتبوى
تو را از مي و قمار مي پرسند، بگو: در آنها گناهي است بزرگ و سودهايي براي مردم، و گناه آنها از سودشان بزرگتر است. و از تو مي پرسند كه چه انفاق كنند؟ بگو: افزون [از نياز] را. بدين گونه خدا آيات را براي شما روشن بيان مي كند، شايد بينديشيد

در مضرات شراب بسیار گفته اند .اما چیزی که کمتر به آن توجه شده است سودهای آن است که در آبه هم به آن اشاره رفته است .اگر ممکن است دوستان در باره ی سودهای آن هم نظر بد هند.

ارادتمند :Gol:

mkk1369;206949 نوشت:
سلام

پس اگر اینطور باشه

دارو نیستند و خاصیت دارویی ندارند:gol:

سلام

دارو اگر بنا به تجویز پزشک حاذق مصرف شود اشکالی ندارد حتی اگر از سم مار ساخته شده باشد و اگر از روی هوس مصرف شود حرام است حتی اگر شربت سینه باشد .

بهلول;207039 نوشت:
دارو اگر بنا به تجویز پزشک حاذق مصرف شود اشالی ندارد حتی اگر از سم مار ساخته شده باشد و اگر از روی هوس مصرف شود حرام است حتی اگر شربت سینه باشد .

سلام

ولی در شراب خیری نیست!!!

دارا;206991 نوشت:
.اما چیزی که کمتر به آن توجه شده است سودهای آن است که در آبه هم به آن اشاره رفته است .

نظر منو بخواهید به این مطلب کارشناس گرامی توجه کنید

مجید;206982 نوشت:
پس از زدودن شرک از دل‌های اعراب، نشر احکام را که از جمله آنها تحریم شرب خمر بود، آغاز کرد، ولی چون شرابخواری یکی از عادات دیرینه بت‌ پرستان بود و مشروب فروشی یکی از راه‌های درآمد عده‌ای از آنها بود، خداوند متعال چنین صلاح دید که حرمت شراب را بتدریج اعلام کند،

اعراب از شراب برای خرید و فروش استفاده می کردند

طبیعتا برای افرادی که کسب رزق می کنند فروش ان سود دارد

و این نحوه بیان می تواند به جهت همان هدف اعلام حرمت تدریجی باشد

:Gol:

نقل قول:
سلام

ولی در شراب خیری نیست!!!

سلام

بدنیست سری به این سایتها بزنید

http://www.noandishaan.com/forums/thread23334.html

http://wineexpertsite.com/red-wine-benefits-improve-your-health.html?lang=fa

شراب بی فایده هم نیست منتهی ضررش برای سلامتی انسان به مراتب بیشتر است

بهلول;207048 نوشت:
سلام بدنیست سری به این سایتها بزنید http://www.noandishaan.com/forums/thread23334.html http://wineexpertsite.com/red-wine-b...h.html?lang=fa شراب بی فایده هم نیست منتهی ضررش برای سلامتی انسان به مراتب بیشتر است

سلام

به منجم باشی پیغام دهید تا بیاند و نظر دهند

و اما از نظر دین اسلام

کتاب گناهان کبیره ایت الله دستغیب
شراب خواری
در شراب شفا نیست
ابن ابی یعفور به حضرت صادق(ع) عرض نمود مبتلا به مرضی هستم که هر وقت شدت می کند قدری نبیذمی آشامم درد ساکن می شود
پس حضرت فرمود:((نیاشام به درستی حرام است و جز این نیست که از شیطان است و می خواهد تو را به حرام بیاندازد اگراز شراب خوردندت نا امید شود درد بر طرف می شود))

و...

دوست عزیز

به امضا این فرد نگاه کنید می توجه می شوید

و اما در مورد ان وبلاگ

نام نویسنده و منابع مشخص نیست

پس چگونه بر ان دلیل می اورید؟:Gol:

کتاب آیت الله دست غیب را بخوانید تا مضرات شراب را ببینید:Gol:

سلام

بهتر است از دارو فروشتان سئوال بفرمایید شربت سینه چند درصد الکل دارد و اطباء هم سئوالی در مورد خواص شراب بنمایید پاک کردن صورت مسئله چیزی را حل نمیکند !

بهلول;207058 نوشت:
بهتر است از دارو فروشتان سئوال بفرمایید شربت سینه چند درصد الکل دارد و اطباء هم سئوالی در مورد خواص شراب بنمایید پاک کردن صورت مسئله چیزی را حل نمیکند !

سلام

صورتت مسئله نیست عزیز

اصلا یه ماده تویش به من بگویید چیست که بخواهد درمان داشته باشد؟!!!

من گفتم منجم باشی را بگویید تا بیاید

صورت مسئله پاک شده است؟

:Moteajeb!:

ایا آن الکل مست کننده است یا خیر؟!!!

مست کننده ها حرام اند!!

بخشنده و مهربان است

سلام

mkk1369;207043 نوشت:
نقل نوشته اصلی توسط : دارا .اما چیزی که کمتر به آن توجه شده است سودهای آن (شراب) است که در آبه هم به آن اشاره رفته است .

mkk1369;207043 نوشت:
اعراب از شراب برای خرید و فروش استفاده می کردند طبیعتا برای افرادی که کسب رزق می کنند فروش ان سود دارد و این نحوه بیان می تواند به جهت همان هدف اعلام حرمت تدریجی باشد

دوست عزیز اگر توجه کنید در متن آیه " منافع" آمده است .و در همه ی ترجمه هایی که شده به " سودها " ترجمه شده است . یعنی حداقل بیش از یک سود مد نظر بوده است.البته اگر ترجمه ها همه غلط باشد آن حرف دیگری است.

و بعد اینکه بنا به کدام دلیل می گویید که منظور از سود در این آیه منفعت ناشی از فروش شراب است .آیا دلیلی بر این گفته دارید. آیا ممکن نیست این ماده ( مثل کاربرد الکل در داروسازی) دارای منافعی برای بشر باشد که با رعایت جوانبی بتوان از آن استفاده ی بهتری نسبت به کاربرد فعلی آن داشته باشد.

دارا;207068 نوشت:
دوست عزیز اگر توجه کنید در متن آیه " منافع" آمده است .و در همه ی ترجمه هایی که شده به " سودها " ترجمه شده است . یعنی حداقل بیش از یک سود مد نظر بوده است.البته اگر ترجمه ها همه غلط باشد آن حرف دیگری است.

سلام

بحث بر سر ترجمه ها رو می گذاریم بر عهده کارشناس سایت

اما در مورد منفعت می تواند

منافع ضد عفونی کنندگی هم باشد
یا حتی همان مست کنندگی از نظر شراب خوار ها منفعت باشد(کما اینکه هست این طور نیست؟

آیا همین مست کنندکی برای اکثر افراد که مایل اند به خوردن شراب سودش نیست؟)

دارا;207068 نوشت:
منظور از سود در این آیه منفعت ناشی از فروش شراب است .آیا دلیلی بر این گفته دارید

دلیل اقامه کردم

سخن کارشناس سایت را

و همین طور به ترجمه آیت الله مکارم شیرازی نگاهه کنید
در داخل کروشه ذکر کردند منافع مادی

تازه مگر نمی شود در موارد مادی از جمع استفاده کرد؟

مثلا من کاری می کنم حقوق می گیرم

به شما یک بار می گویم
پول زیادی نسیبم شد
یا یک بار می گویم پول های زیادی نصیبم شد

آگا اشتباه گفتم؟

منفعت زیادی گیرم اومد یا منافع زیادی

آیا این ها در روابط و سخنان ما کاربرد ندارد؟ و غیر متعارف است؟

(فکر کنم حرمت شراب به نوشیدن ان است

نه استفاده از ان در زندگی و چون از نجاسات است باید مکانی که با الکل پاک شده باید تطهیر شود می توانید حکم فقهی شو از کارشناسان فقه دقیق بگیرید:Gol:)

mkk1369;207061 نوشت:

سلام

صورتت مسئله نیست عزیز

اصلا یه ماده تویش به من بگویید چیست که بخواهد درمان داشته باشد؟!!!

من گفتم منجم باشی را بگویید تا بیاید

صورت مسئله پاک شده است؟

:moteajeb!:

ایا آن الکل مست کننده است یا خیر؟!!!

مست کننده ها حرام اند!!
:gol:

سلام

شربت سینه اگر زیاد مصرف شود مست کننده است و بهمین دلیل هم معتادان در زمان خماری از ان استفاده میکنند ایا شربت سینه حرام است بنا به فتوی شما ؟

بهلول;207075 نوشت:
شربت سینه اگر زیاد مصرف شود مست کننده است و بهمین دلیل هم معتادان در زمان خماری از ان استفاده میکنند ایا شربت سینه حرام است بنا به فتوی شما ؟

سلام
من
فتوا نداده ام دقت کنید در سخاننم دلیل مست کنندگی را اورده ام

یعنی اگر الکل مست کننده باشد حرام است

اگر شربت سینه مست کننده باشد حرام است:Gol:

می توانید از کارشناسان فقه سوال نمایید:Gol:

mkk1369;207089 نوشت:

سلام
من
فتوا نداده ام دقت کنید در سخاننم دلیل مست کنندگی را اورده ام

یعنی اگر الکل مست کننده باشد حرام است

اگر شربت سینه مست کننده باشد حرام است:gol:

می توانید از کارشناسان فقه سوال نمایید:gol:

سلام

عرض کردم شربت سینه اگر زیاد مصرف شود مست کننده است مرفین هم ماده مخدر است حال ایا میتوان از انها بعنوان دارو استفاده کرد یا خیر ؟

بهلول;207095 نوشت:
عرض کردم شربت سینه اگر زیاد مصرف شود مست کننده است مرفین هم ماده مخدر است حال ایا میتوان از انها بعنوان دارو استفاده کرد یا خیر ؟

سلام

این مسئله گویا جزء مسائل مورد بحث است

و مراجع نظرات مختلفی دارند

در پرسشی که کردم گویا بعضی مراجع هم فتوا به حرمت داده اند

اگر اینجا بشه حکم فقهی را اساتید فقه بگویند ممنون
می شویم

اما این استفتائات را نگاه کنید

فکر کنم مسئله شماره 306

س 306: ماده‏اى است به نام «کفير» که در صنايع غذايى و داروسازى کاربرد دارد. هنگام تخمير 5? يا 8? الکل در ماده بدست آمده بوجود مى‏آيد. اين مقدار الکل سبب هيچ نوع مستى در مصرف کننده نمى‏شود. آيا از نظر شرعى استفاده از اين ماده مانعى دارد يا خير؟

ج: اگر الکل موجود در ماده به‌دست آمده فى‌نفسه مست‌کننده باشد، بنا بر احتياط نجس و حرام است، هرچند به علت کمى آن و مخلوط شدن با ماده به دست آمده، نسبت به مصرف کننده مسکر نباشد، ولى اگر شک داشته باشيم که فى‌نفسه مست‌کننده و يا در اصل مايع است، حکم متفاوت مى‏شود.

چیزی که من فهمیدم رهبری هم

بنا بر احتیاط واجب حرام دانسته اند

حال به کارشناسان فقه اطلاع دهید تا یاری رسان ما باشند:Gol:

لینک منبع:http://farsi.khamenei.ir/treatise-content?uid=2&tid=11

بنام خدا

سلام

دارا;206991 نوشت:
در مضرات شراب بسیار گفته اند .اما چیزی که کمتر به آن توجه شده است سودهای آن است که در آبه هم به آن اشاره رفته است .اگر ممکن است دوستان در باره ی سودهای آن هم نظر بد هند.

mkk1369;207074 نوشت:
اما در مورد منفعت می تواند منافع ضد عفونی کنندگی هم باشد یا حتی همان مست کنندگی از نظر شراب خوار ها منفعت باشد

mkk1369;207043 نوشت:
اعراب از شراب برای خرید و فروش استفاده می کردند طبیعتا برای افرادی که کسب رزق می کنند فروش ان سود دارد

تا الان ما چهار سود برای الکل پیدا کرده ایم .یکی رو من گفتم و سه تا رو شما. به ترتیب زیر

1- سود ناشی خرید و فروش ( البته به خرید و فروش ختم نمی شود.بلکه یک چرخه ی اقتصادی کامل است)

2- استفاده در مپکروب کشی

3- مسکر است ( استفاده در موارد پزشکی مثلن خواب آور بودن)

4- استفاده فراوان در تهیه داروها و....

احتمال نمی دهید اگر بیشتر فکر کنیم می توانیم سود های بیشتری برای الکل در زندگی پیدا کنیم.

دارا;207157 نوشت:

سلام

استفاده از الکل مسکر در دین ما حرام است

اگر چیزی مست کننده باشد حرام است

پس در ظاهر برای انان دارای منفعت و سود است

دارا;207157 نوشت:
4- استفاده فراوان در تهیه داروها و....

از الکل استفاده می شه اما چه نوع الکلی اگر مست کننده باشه خوب استفئا مشخص است

باید در این مورد صحبت کرد

شرب خمر حرام است نوشیدن مست کننده ها

احکام روشن است

دارا;207157 نوشت:
1- سود ناشی خرید و فروش ( البته به خرید و فروش ختم نمی شود.بلکه یک چرخه ی اقتصادی کامل است)

منفعت انها در این است

و الا من چیزی نمی بینم که گفته شده باشد باز حرام نیست

مثلا من می گم هرچند خوردن سم سود هایی دارد

اما نخور حرام است!!!

سم برای کی فرد ممکنه دوایی برای راحتی از دنیا باشد آیا این طور فکر نمی کنید؟

در هر صورت احکام شرع مشخص است

و نظر مراجع مختلف

البته من خودم هنوز مشکل دارم با مصارف پزشکی و انچیزی که توی لینک ها داه اند

و جای بحث دارم

که می خواهم یکی بهم جواب بده:Gol:

و کارشناسان فقهابیایند نظرشونو بگند:Gol:

(سوال اینجا است که آیا در خود شراب سودی دارد یا سود هایی از ان حاصل می شود
مثل کسب درامد ،ضد عفونی کردن،آتش درست کردن و...)

البته گویا الکل و شراب فرق دارد که امیدورام پاسخی در خور به ما داده شود

که چه فرق هایی با هم دارند:Gol:

بنام خدا

سلام

دارا;207157 نوشت:
تا الان ما چهار سود برای الکل پیدا کرده ایم .یکی رو من گفتم و سه تا رو شما. به ترتیب زیر 1- سود ناشی خرید و فروش ( البته به خرید و فروش ختم نمی شود.بلکه یک چرخه ی اقتصادی کامل است) 2- استفاده در مپکروب کشی 3- مسکر است ( استفاده در موارد پزشکی مثلن خواب آور بودن) 4- استفاده فراوان در تهیه داروها و.... احتمال نمی دهید اگر بیشتر فکر کنیم می توانیم سود های بیشتری برای الکل در زندگی پیدا کنیم.

یکی دیکه هم یادم اومد شد 5 تا

5- صنعت ادوکلن سازی با یک دنیا سود باد آورده

باز م فکر کن . یقین دارم سود های دیگه هم داره ...

هیچ یک از این مطالب گفته شده مضرات الکل را نفی نمی کند..اما باعث میشه انسان با یک دید واقع بینانه و علمی موضوع الکل رو بررسی کنه .نه اینکه چون در شرع حرام شده ، خودمان رو از تمامی سودهایی که می تونه الان یا در آینده داشته باشه محروم کنیم.

دارا;207161 نوشت:
هیچ یک از این مطالب گفته شده مضرات الکل را نفی نمی کند..اما باعث میشه انسان با یک دید واقع بینانه و علمی موضوع الکل رو بررسی کنه .نه اینکه چون در شرع حرام شده ، خودمان رو از تمامی سودهایی که می تونه الان یا در آینده داشته باشه محروم کنیم.

سلام

توی شرعم فکر کنم نوع مست کنندشو حرام کرده اند

چون اگر درست یادم باشه الکل به موادی می گوند که عامل OH داره

مثلا CH3OH---متانول
C2H5OH--- اتانول که نوع اتانولش گویا مست کننده است درسته؟

و نوشیدنو حرام کردند؟
و الا مصارف زیاد داره

که فقها حکمشو گفتند اما من مصرف دارویی شو و اینگه می گویند توی خود شراب درمان هست(شفا)
مشکل دارم!!!

با عقلم جور در نمی اید

برای همین می خواهم از کارشناسان به این سوال جواب دهند

اگر استفئایی سراغ دارید از مراجع دیگه بگویید:Gol:

سلام
مطالب بیان شده خیلی جالب بودن. فقط یه نکته هایی برای من زیادی جالب بودن که میخوام بپرسم:

نقل قول:
- سود ناشی خرید و فروش ( البته به خرید و فروش ختم نمی شود.بلکه یک چرخه ی اقتصادی کامل است)

مگه هر چی که سود توش باشه ، خوبه؟ شما حاضری هر کاری رو که توش سود باشه انجام بدی؟

نقل قول:
2- استفاده در مپکروب کشی

مگه هرچی که تو میکرب کشی مفیده رو باید خورد؟
نقل قول:

من این چند سالی که تو بیمارستان کار کردم ، ندیدم که به کسی الکل یا مشروب بدن و طرفو بخوابونن.

نقل قول:
- صنعت ادوکلن سازی با یک دنیا سود باد آورده

عطر های خوب و عالی هیچکدوم الکل ندارن. منظورتونو از سود باد اورده نفمیدم؟ کجاش باد اوردست ؟ شما میدونین یه عطر ساز چقدر تحقیق میکنه و جون میکنه که یه عطر با بوی دلخواه ما بده دستمون؟

نقل قول:
4- استفاده فراوان در تهیه داروها و.... احتمال نمی دهید اگر بیشتر فکر کنیم می توانیم سود های بیشتری برای الکل در زندگی پیدا کنیم.

چرا. الکل خیلی استفاده داره و همونطور که میبینین کلی هم تو دنیا و همین ایران دارن ازش استفاده میکنن .
و دین ما هم نگفته که ازش استفاده نکینین .
گفته نخورینش.
فقط کافیه یه جنین الکلی که حاصل یه پدر یا مادر الکلیه رو ببینین تا بفهمین که این ماده با وجود ادم چه میکنه . من خودم یکیشونو دیده بودم .
گشتم تو نت که عکسشو براتون بذارم.
قربون کشور عزیزمون برم که جنین الکلی هم سرچ میکنی ، هیچ عکسی رو بی فیلتر نمیذاره .

nakisa;207236 نوشت:
چرا. الکل خیلی استفاده داره و همونطور که میبینین کلی هم تو دنیا و همین ایران دارن ازش استفاده میکنن . و دین ما هم نگفته که ازش استفاده نکینین .

سلام

پست شماره 21 را مطالعه کنید

http://www.askdin.com/post207114-21.html

nakisa;207236 نوشت:
گفته نخورینش.

نخورنش خوب وقتی توی دارو استفاده می شه

نمی شه خورد!!

نوع الکل مورد استفاده در دارو سازی چیست؟:Gig:

nakisa;207236 نوشت:
فقط کافیه یه جنین الکلی که حاصل یه پدر یا مادر الکلیه رو ببینین تا بفهمین که این ماده با وجود ادم چه میکنه . من خودم یکیشونو دیده بودم . گشتم تو نت که عکسشو براتون بذارم. قربون کشور عزیزمون برم که جنین الکلی هم سرچ میکنی ، هیچ عکسی رو بی فیلتر نمیذاره .

برام جالبه سایت فواید شراب فیلتر نیست

استشهاد جناب بهلول را ببینید

یکی نیست بمن بگه آخه این شراب چی داره که شراینو باز می کنه؟:Moteajeb!:

آخه شراب از شهد بدست میاد که کلی قند داره!!!!

که فشار خون میاره

درسته خانم دکتر؟

ادعا های مطروحه را می شه بررسی کنید؟:Gol:

مگه امگا 3 و امگا 6 نیست که رگ ها رو باز می کنه؟

http://www.askdin.com/post207048-12.html

1. اثرات ضدپیری
2. بهبود کار ریه(با ریه چه کار می کنه بهبودش می ده؟ لابد با خندیدن؟)
3. کاهش انسداد شریان قلب:Moteajeb!:
4. کاهش حمله قلبی در مردان دارای مشکل فشارخون بالا :Moteajeb!::Moteajeb!:
5. کاهش سرطان تخمدان(این قسمم مختص خودتون خانک دکتر نکیسا:Gol:)

خانم دکتر شما بگویید واقعا چی داره؟!!!!:Gig:

منو توجیه کنید:Gol:

دارا;207161 نوشت:

سلام علیکم

آخر خواهر گرامی ایرانیان مسلمان کاشف الکل بودند و از آن در طب استفاده میکردند.
ولی محل مصرف الکل نوشیدن آن نیست. حداقل در هر قسمت جهاز هاضمه دو یا سه نوع سرطان می آورد و شیارهای مغز را از بین برده قدرت تحلیل و تمرکز را بعد از مدتی تضعیف کرده یا کندی عکس العمل پائین آوردن ضریب هوشی بهم زدن نظم زندگی تغئیر در زمان خواب افسرگی و کسالت مداوم

چاق شدن مریض گونه فرد در اثر از بین رفتن کپک های روده و تاثیر بر صفرا و حتی سلولها
آثار منفی روحی روانی بر روی فرد در اثر تاثیر بر روی سلسله اعصاب
ورم کبد بیماری دیابت فشار و قند خون تغئیر طبع بدن افراد به صفراوی و بلغمی

سنگ کلیه از بین رفتن کلیه سنگ مثانه ابتلا به اسیذ اوره
عدم تعادل در رفتار تحریک قوای جنسی در اوایل مصرف و احتمال رفتارهای ناهنجار جنسی
در صورت مصرف مداوم تضعیف قوای جنسی و در صورت بچه دار شدن تاثیرات نامطلوب بر فرزند از جمله کند ذهنی

البته بنده تخصص کم آوردم شما کمی با متخصصین مختلف مشاوره کنید تا دلیل نجس بودن این ماده و همسطح شدنش با بول - غابض - ادرار و منی را بدلیل عاقلانه بودنش راحت تر بپذیرید.

یاحق

بخشنده و مهربان است

سلام

bina88;207272 نوشت:
ایرانیان مسلمان کاشف الکل بودند و از آن در طب استفاده میکردند. ولی محل مصرف الکل نوشیدن آن نیست. حداقل در هر قسمت جهاز هاضمه دو یا سه نوع سرطان می آورد و شیارهای مغز را از بین برده قدرت تحلیل و تمرکز را بعد از مدتی تضعیف کرده یا کندی عکس العمل پائین آوردن ضریب هوشی بهم زدن نظم زندگی تغئیر در زمان خواب افسرگی و کسالت مداوم چاق شدن مریض
گونه فرد در اثر از بین رفتن کپک های روده و تاثیر بر صفرا و حتی سلولها آثار منفی روحی روانی بر روی فرد در اثر تاثیر بر روی سلسله اعصاب ورم کبد بیماری دیابت فشار و قند خون تغئیر طبع بدن افراد به صفراوی و بلغمی سنگ کلیه از بین رفتن کلیه سنگ مثانه ابتلا به اسیذ اوره عدم تعادل در رفتار تحریک قوای جنسی در اوایل مصرف و احتمال رفتارهای ناهنجار جنسی در صورت مصرف مداوم تضعیف قوای جنسی و در صورت بچه دار شدن تاثیرات نامطلوب بر فرزند از جمله کند ذهنی البته بنده تخصص کم آوردم شما کمی با متخصصین مختلف مشاوره کنید

بله زیان مصرف زیاد نوشابه های الکلی تقریبن بر همه مشخص است .و اما حرام بودن نوشابه های الکلی از نظر شرع به علت عوارضی که شما عنوان کرده ای نیست.ای بسا بسیاری از مواد دیگر هم همین عوارض را داشته باشد و حرام هم نیستند.حرام بودن نوشابه های الکلی از بابت سکر آور بودن آن است.و البته خود این حکم هم جای بحث دارد.اینکه آیا مصرف الکل به عنوان یک ماده سکرآور ( دقیقن منظورم همین حاصیت سکرآوری است)هیج جای آستفاده ندارد.این جای بحث است.و در نهایت اینکه بهتر است وقتی در مورد یک ماده صحبت می کنیم هم جنبه های مثبت و هم منفی آن را در نظر بگیریم.این باعث می شود آن ماده را بهتر بشناسیم و محل های مصرف درست آن را در زمان لازم بدانیم.

به نام علی اعلی

سلام :Gol:

وای چه همه بحث کردین!!!

ولی من نفهمیدم دوستان در این تاپیک دنبال حکم فقهی و شرعی شراب و الکل هستند یا فقط یک بحث علمی هستش؟:Gig:

الکل چیست؟ ( الکل اتیلیک)

الکل یک مولکول کوچک محلول در آب است که به سرعت از طریق لوله گوارش جذب می شود.

الکل خالص، مایعی شفاف است و معمولا درجه خلوص آن 96 تا 97 است، یعنی در 100 حجم آن، 97 حجم الکل و 3 حجم آب و دیگر ناخالصی ها وجود دارد.

در حالت ناشتا، پس از جذب الکل حداکثر غلظت خونی آن پس از نیم ساعت حاصل می شود.

توزیع الکل در بافت های بدن، سریع و غلظت بافتی آن تقریبا معادل غلظت خونی آن می باشد.

یک دوز خوراکی یکسان از الکل در زنان غلظتی بیش از مردان خواهد داشت.

در سلسله اعصاب مرکزی، غلظت الکل به سرعت بالا می رود چرا که مغز مقادیر بسیار زیادی از خون جاری در گردش خون را به خود اختصاص می دهد و الکل قادر است از به راحتی از پرده های بیولوژیک ( مثل پرده های مغزی ) عبور کند.

بیش از 90% الکل مصرف شده از طریق دستگاه گوارش در کبد متابولیزه ( تجزیه ) گشته و قسمت اعظم باقیمانده نیز از طریق ریه ها و ادرار دفع می شود.

ادامه دارد ...

بهلول;207048 نوشت:
شراب بی فایده هم نیست منتهی ضررش برای سلامتی انسان به مراتب بیشتر است

با صلوات بر محمد و آل محمد
و سلام بردوستان گرامی
اولا همه را و خودم را به تقوای در کلام دعوت می کنم که یک اصل اساسی می باشد .(تذکر عمومی )
دوما دوست گرامی جناب بهلول ، اگر شما یک دستگاه اتو مبیل بخرید و سازنده این اتو مبیل به شما بگوید در این اتو مبیل فقط فلان روغن را بریزید و اگر روغن دیگری بریزید برای اتومبیل شما ضرر دارد چه می کنید ؟مسلما از همان روغن استفاده می کنید و نه از دیگر روغن ها پس دوست گرامی خدای خالق بشر فرموده است که شراب بر این بدنی که من ساخته ام ضرر دارد اگر چه سودهایی هم دارد اما برای بدن شما ضرر دارد . پس نتیجه این که انسان نباید از این ماده استفاده کند چون خالق او گفته است .
التماس دعا :Gol:

مجید;207383 نوشت:
با صلوات بر محمد و آل محمد
و سلام بردوستان گرامی
اولا همه را و خودم را به تقوای در کلام دعوت می کنم که یک اصل اساسی می باشد .(تذکر عمومی )
دوما دوست گرامی جناب بهلول ، اگر شما یک دستگاه اتو مبیل بخرید و سازنده این اتو مبیل به شما بگوید در این اتو مبیل فقط فلان روغن را بریزید و اگر روغن دیگری بریزید برای اتومبیل شما ضرر دارد چه می کنید ؟مسلما از همان روغن استفاده می کنید و نه از دیگر روغن ها پس دوست گرامی خدای خالق بشر فرموده است که شراب بر این بدنی که من ساخته ام ضرر دارد اگر چه سودهایی هم دارد اما برای بدن شما ضرر دارد . پس نتیجه این که انسان نباید از این ماده استفاده کند چون خالق او گفته است .
التماس دعا :gol:

سلام

بر منکرش لعنت منتهی این دلیل نمیشود که بگوئیم در شراب هیچ فایده ای نیست چون ایه تصریح دارد که منافعی هم دارد ولی ضررش بیشتر است یعنی گول منافعش را نخورید .

دارا;207327 نوشت:
اینکه آیا مصرف الکل به عنوان یک ماده سکرآور ( دقیقن منظورم همین حاصیت سکرآوری است)هیج جای آستفاده ندارد.این جای بحث است

سلام علیکم جمیعا

بفرمائید بحث کنید چه جنبه نیگوئی دارد که از دید ما دور مانده بجز آن مواردی که اشاره کردید.

آنچه که بنده در پست قبلی ذکر کردم مضرات و پی آمد مصرف ( خوردن ) یک ماده است با نام شراب
و نه 10 چیز

شما فوائدش را بیاورید مقایسه کنیم.

یاحق

بهلول;207436 نوشت:
بر منکرش لعنت منتهی این دلیل نمیشود که بگوئیم در شراب هیچ فایده ای نیست چون ایه تصریح دارد که منافعی هم دارد ولی ضررش بیشتر است یعنی گول منافعش را نخورید .

کدام آیه بهلول گرامی

بخشنده و مهربان است

سلام

bina88;207511 نوشت:
آنچه که بنده در پست قبلی ذکر کردم مضرات و پی آمد مصرف ( خوردن ) یک ماده است با نام شراب و نه 10 چیز

دوست عزیز .اصولن افراط درخوردن هرچیزی می تواند همراه با عوارض باشد .بنابراین بحثی در زیانش نیست

اگر توجه بفرمایید بحث بر سر آیه مربوطه بود که آورده است:

درباره شراب و قمار از تو سؤال مى‏كنند، بگو: (در آنها گناه و زيان بزرگى است؛ومنافعى [از نظر مادى] براىمردم در بردارد؛ [ولى] گناه آنها از نفعشان بيشتر است. .....!

خب آیه چه گفته است.از تو در باره ی شراب می پرسند. درباره چی شراب ؟ آیا در باره ی رنگ شراب پرسیده اند یا در باره ی بوی یا روش ساخت آن ...خیر هیچ یک از این موارد نبوده است در باره ی نوشیدن شراب پرسیده اند و جوابداده شده که سودهایی دارد و زیان های ...

حالا دو جور می توان برداشت کرد

اینکه از آنچه به عنوان سود و زیان اشاره شده .فقط زیان به شرب شراببر میگردد و سود یاد شده در آیه به شرب شراب برنمی گردد. و یا اینکه نه ، هم سودو هم زیان هر دو به شرب برمیگردد ولی سود آن کمتر از زیان است.

هر شق را بگیریم به هر حال سودهایی برای آن محتمل است . ضمن اینکه درشق اول ، اگر بگوییم که تنها زیان به شرب برمیگردد باید دلیل بیاوریم. البته دلیلی از خود کتاب نه از بیرون آن.

اینکه گفته ام در باره ی رد قابل استفاده بودن جنبه ی اسکار در الکل جای تردید است برمیگردد به برادشت نوع دوم ،اگر سود و هم زیان را به فعل شرب برگردد. حتی اگر در حال حاضر هم دلیلی بر آن نداشته باشیم به معنی نفی موارد احتمالی آن در آینده نیست.البته اگر موارد استفاده ی کنونی در رابطه با ساخت داروهایی مسکن امروزی در پزشکی را به عنوان مصداق روشنی از آن رد کنیم.

سوال اینجانب هم که در پست اول عنوان شده است همین استکه: موضوع سودهای آورده شده چیست؟

و در رابطه با این موضوع ، سودهای محتمل را آورده ام که البته به همان هم ختم نمی شود و اگر جویا باشید می توانید موارد بسیار دیگری را هم بیابید. موفق باشید.

سلام

دوستان در مورد حکم یک چنین مطلبی که تدریجی نازل شده

باید به ناسخ و منسوخ بودن هم توجه کرد

از کارشناس محترم می خواهم از این جهت بررسی کنند

البته بگم حکم حلیت شربت ها و دارو های حاوی الکل برای من مشکوک است!!!

می خواهم درست بررسی بشه

به نظر من مخالف نص است(مگر توجیهم کنید:Gol:)

رهبر هم احتیاط دادند حال نمی دونم این احتیاط مستحب است یا واجب

لطفا توجیهم کنید:ok:

رد سخن بعضى از مفسرين كه گفته ‏اند آيه سوره بقره صريح در حرمت شراب نيست.

از اينجا فساد گفتار بعضى از مفسرين روشن می ‏شود كه گفته ‏اند: آيه سوره بقره صريح در حرمت نيست، چون تنها دارد" قُلْ فِيهِما إِثْمٌ كَبِيرٌ"، و اين بيش از اين دلالت ندارد كه در شراب اثم يعنى ضرر هست، و در جاى ديگر بطور كلى هر چيز مضرى تحريم شده، ولى آيا خصوص چيزهايى را كه مضر از جهتى و مفيد از جهت ديگر است نيز شامل می ‏شود يا نه؟ جاى اجتهاد است، و بهمين جهت صحابه در آن اجتهاد كرده، بعضى بطور كلى آن را ترك‏ كرده‏ اند، و بعضى ديگر هم چنان بر نوشيدنش اصرار می ‏ورزيدند، و گويا پيش خود فكر كرده ‏اند كه چه مانعى دارد، ما شراب را طورى بنوشيم كه هم از منافعش برخوردار شويم، و هم ضررش بما نرسد،

و همين اشتباه باعث و زمينه شد براى اينكه تحريم قطعى آن نازل شود، و بفرمايد:" إِنَّمَا الْخَمْرُ وَ الْمَيْسِرُ وَ الْأَنْصابُ وَ الْأَزْلامُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّيْطانِ- تا آنجا كه می ‏فرمايد- فَهَلْ أَنْتُمْ مُنْتَهُونَ" و وجه فساد اين تفسير آن است كه اولا مفسر نامبرده كلمه (اثم) را به معناى مطلق ضرر گرفته، در حالى كه اثم به معناى ضرر نيست، و صرف اينكه در آيه شريفه در مقابل نفع قرار گرفته، دليل نمی ‏شود بر اينكه به معناى ضرر باشد، كه مقابل نفع است، و اگر به اين معنا باشد مفسر نامبرده آيه" وَ مَنْ يُشْرِكْ بِاللَّهِ فَقَدِ افْتَرى‏ إِثْماً عَظِيماً" و آيه:" فَإِنَّهُ آثِمٌ قَلْبُهُ" و آيه:" أَنْ تَبُوءَ بِإِثْمِي وَ إِثْمِكَ" و آيه:" لِكُلِّ امْرِئٍ مِنْهُمْ مَا اكْتَسَبَ مِنَ الْإِثْمِ" و آيه:" وَ مَنْ يَكْسِبْ إِثْماً فَإِنَّما يَكْسِبُهُ عَلى‏ نَفْسِهِ"

و آياتى ديگر را چگونه معنا می كند، و چگونه كلمه اثم را در آنها به معناى ضرر می ‏گيرد؟.

و ثانيا در آيه شريفه حكم شراب را به ضرر تعليل نكرده، و بر فرض كه تسليم شويم اينطور تعليل كرده: كه ضرر شراب و قمار از نفعش بيشتر است، ديگر معنا ندارد عبارت به اين صراحت را به اجتهاد ارجاع دهد، و در حقيقت اين عمل، اجتهاد در مقابل نص است.

و ثالثا گيرم كه آيه شريفه به خودى خود قاصر باشد از اينكه دلالت بر حرمت كند، ليكن در دلالت كردنش بر اثم صراحت دارد، و با در نظر داشتن اينكه در مدينه نازل شده، و آيه سوره اعراف كه اثم را تحريم كرده قبل از آن نازل شده بوده، با اين حال كسى كه آيه سوره اعراف را در مكه شنيده، ديگر چگونه مى‏تواند در آيه مورد بحث كه در مدينه نازل شده اجتهاد كند.

[=&quot]ترجمه [/]الميزان، ج‏2، ص: 292 و 293[=&quot]
[/]
ادامه .... [=&quot]
[/]

یا ابن الکوثر(ع);207567 نوشت:
سلام
رهبر هم احتیاط دادند حال نمی دونم این احتیاط مستحب است یا واجب
لطفا توجیهم کنید:ok:

جناب یابن الکوثر سلام علیکم :Gol:

مقام معظم رهبری مد ظله العالی حکم احتیاطی ندارند بلکه تصریح در حرمت موضوع شراب دارند به این استفتاء از کتاب شریف اجوبه الاستفتائات توجه بفرمائید :

سوال 1096: آیا برای فرد مسلمان جایز است که غذای حرام (غذایی که حاوی گوشت خوک یا مردار است ) و مشروبات الکلی را در سرزمین کفر به غیر مسلمان عرضه کند؟ حکم آن در صورتهای زیر چیست
الف )اگر غذاها و مشروبات الکلی متعلق به او نباشد و در برابر فروش آنها هم سودی نبرد بلکه کار او فقط عرضه آنها و غذاهای حلال به مشتری باشد .
ب ) اگر با فرد غیر مسلمان در محل شریک باشد به این صورت که فرد مسلمان مالک اجناس حلال و شریک غیر مسلمان مالک مشروبات اکلی وغذاهای حرام باشد و هر کدام به طور جداگانه از کالاهای خود سود ببرند .
ج) اگر فرد مسلمان در محلی که مواد غذائی حرام و مشروبات الکلی فروخته می شود فقط کار کند و مزد ثابتی بگیرد چه صاحب آن محل ملسمان باشد چه غیر مسلمان .
د) اگر فرد مسلمان در محل فروش مواد غذایی حرام و مشروبات الکی به عنوان کارگر یا شریک کار کند ولی دخالت در خرید و فروش آنها نداشته و آن مواد متعلق به او هم نباشند بلکه او فقط در تهیه و فروش مواد غذایی نقش داشته باشد با توجه به اینکه مشتریها مشروبات الکلی را در همان محل نمی خورند کار او چه حکمی دارد ؟؟؟

جواب : عرضه و فروش مشروبات الکلی مست کننده و غذاهای حرام و کار در محل فروش آنها و مشارکت در ساخت و خرید و فروش آنها و اطاعت از دیگران در این موارد شرعا حرام است اعم از این که انسان شریک در سرمایه بوده و یا کارگر روزانه باشد و نیز اعم از آن که فقط مواد غذایی حرام و مشروبات الکلی عرضه و فروخته شوند یا این که فروش همراه با مواد غذایی حلال باشد

و هم چنین اعم از این که کار انسان همراه با گرفتن سود و مزد باشد و یا مجانی و در این موارد فرقی نمیکند که صاحب کار یا شریک او مسلمان باشد یا غیر مسلمان و به مسلمان عرضه و فروخته شود یا به غیر مسلمان و به طور کلی بر هر مسلمانی واجب است که از ساخت و خرید و فروش آن دسته از مواد غذایی که خودرن آنها حرام است به منظور خودرن اجتناب کند و هم چنین از ساخت و خرید و فروش مشروبات الکلی مست کننده و کسب منفعت از این طریق خود داری کند .

وفقکم الله فی الدارین

bina88;207512 نوشت:
کدام آیه بهلول گرامی

المائده :
یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَیسِرُ وَالْأَنْصَابُ وَالْأَزْلَامُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّیطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ«90»
إِنَّمَا یرِیدُ الشَّیطَانُ أَنْ یوقِعَ بَینَكُمُ الْعَدَاوَةَ وَالْبَغْضَاءَ فِی الْخَمْرِ وَالْمَیسِرِ وَیصُدَّكُمْ عَنْ ذِكْرِ اللَّهِ وَعَنِ الصَّلَاةِ فَهَلْ أَنْتُمْ مُنْتَهُونَ«91»

خداوند در این ایات صراحتاً شرب خمر را رجس و از عمل شیطان دانسته و لذا در حرام و نجس بودن آن جای بحث نیست و به هیج وجه نیز نمیتوان انرا توجیه نمود.

البقره :
- قوله تعالى: يَسْئَلُونَكَ- ترا مى‏پرسند عَنِ الْخَمْرِ وَ الْمَيْسِرِ از مى و قمار قُلْ بگوى فِيهِما إِثْمٌ كَبِيرٌ در مى و قمار بزه بزرگ است وَ مَنافِعُ لِلنَّاسِ و مردمان را در آن منفعتهاست، وَ إِثْمُهُما أَكْبَرُ مِنْ نَفْعِهِما اما بزه‏مندى آن مهتر است از منفعت آن، وَ يَسْئَلُونَكَ و ترا مى‏پرسند ما ذا يُنْفِقُونَ كه چند نفقه كنيم قُلِ الْعَفْوَ بگوى آنچه بسر آيد از شما و ازيشان كه داشت ايشان واجب است بر شما، كَذلِكَ چنين هن يُبَيِّنُ اللَّهُ لَكُمُ- الْآياتِ پيدا ميكند خداى شما را سخنان خويش، و نشانهاى مهربانى خويش. 219

اما در این ایه میفرماید شرب خمر گناهی کبیر است ولی منافعی هم ممکن است داشته باشد و اینکه ما بگوئیم منافع مادی منظور است در تفسیر است نه در متن و اما اینکه الکل نجس باشد جای بحث است چون الکل صنعتی موارد استفاده بسیاردارد و الکل طبی نیز به هم چنین و از طرفی اگر اب انگور بجوشد حرام و نجس میشود در حالی که هنوز الکلی به وجود نیامده است !

ادامه از پست 37

از اينهم كه بگذريم آيه سوره اعراف دلالت بر حرمت مطلق اثم دارد، و آيه مورد بحث شراب و قمار را اثم كبير يعنى فرد اعلاى اثم خوانده ديگر كسى شك نمی ‏كند در اينكه اين دو از مصاديق كامل و تام اثم تحريم شده‏ اند، چون قرآن كريم قتل، و كتمان شهادت، و افترا، و غيره را نيز اثم خوانده، و هيچ يك را اثم كبير نخوانده به جز شراب، و قمار، و به جز شرك كه آن را اثم عظيم ناميده و فرموده:" وَ مَنْ يُشْرِكْ بِاللَّهِ فَقَدِ افْتَرى‏ إِثْماً عَظِيماً" .

و سخن كوتاه اينكه: هيچ شكى نيست در اينكه آيه مورد بحث دلالت بر تحريم دارد.

آن گاه دو آيه سوره مائده نازل شد، و فرمود:" يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنَّمَا الْخَمْرُ وَ الْمَيْسِرُ وَ الْأَنْصابُ وَ الْأَزْلامُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّيْطانِ، فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ إِنَّما يُرِيدُ الشَّيْطانُ أَنْ يُوقِعَ بَيْنَكُمُ الْعَداوَةَ وَ الْبَغْضاءَ فِي الْخَمْرِ وَ الْمَيْسِرِ، وَ يَصُدَّكُمْ عَنْ ذِكْرِ اللَّهِ وَ عَنِ الصَّلاةِ، فَهَلْ أَنْتُمْ مُنْتَهُونَ" .

از ذيل اين دو آيه بر می آيد كه مسلمانان بعد از شنيدن آيه سوره بقره هنوز از می‏گسارى دست بردار نبودند، و به كلى آن را ترك نكرده بودند، تا اين دو آيه نازل شد، و در آخرش فرمود حالا ديگر دست بر می ‏داريد يا خير؟.

ادامه ....

سلام علیکم جمیعا

نه برادر من موضوع نفعی که در این آیه ازش صحبت شده نفعهائی بود که عربها برای شرب آن میشمردند و نه نفعی که خداوند متعال موید آن باشد.

مثلا در روایات اهل سنت آمده که عمر این دلیل را می آورد که چون ما نمیتوانیم گوشت شتر را هضم کنیم خوردن شراب لازم است برای هضم آن.

و دلایلی از این دست. و برای خود منافعی بر میشمردند که این آیه اشاره به این منافع دارد نه نفعی که خداوند تائیدش کرده باشد.

یاحق

ادامه از پست 40

[معناى" اثم" و بيان مضرات جسمانى و اخلاقى ميگسارى‏]
" قُلْ فِيهِما إِثْمٌ كَبِيرٌ" كلمه (كبير) با ثاى سه نقطه يعنى كثير نيز قرائت شده، و كلمه (اثم) از نظر معنا نزديك است به كلمه (ذنب)، و نظاير آن، و آن عبارت است از حالتى كه در انسان، يا هر چيز ديگر يا در عقل پيدا می ‏شود كه باعث كندى انسان از رسيدن به خيرات می گردد، پس اثم آن گناهى است كه به دنبال خود شقاوت و محروميت از نعمت‏هاى ديگرى را می ‏آورد، و سعادت زندگى را در جهات ديگرى تباه می ‏سازد، و دو گناه مورد بحث از همين گناهان است و بدين جهت آن را اثم خوانده.

اما میگسارى مضراتى گوناگون دارد، يكى مضرات طبيعى، و يكى اخلاقى، و يكى مضرات عقلى، اما ضررهاى طبيعى و آثار سوء و جسمى اين عمل اختلال‏هايى است كه در معده، و روده، و كبد، و شش، و سلسله اعصاب و شرايين، و قلب، و حواس ظاهرى، چون بينايى و چشايى و غير آن پديد می آورد كه پزشكان حاذق قديم و جديد تاليفات بسيارى نوشته و آمارهاى عجيبى ارائه داده‏ اند، كه از كثرت مبتلايان به انواع مرضهاى مهلكى خبر می دهد كه از اين سم مهلك ناشى می ‏شود.

و اما مضرات اخلاقى شراب اين است كه علاوه بر آثار سويى كه گفتيم در درون انسان دارد و علاوه بر اينكه خلقت ظاهرى انسان را زشت و بی قواره می كند، انسان را به ناسزاگويى وا می ‏دارد، و نيز به ديگران ضرر می ‏رساند، و مرتكب هر جنايتى و قتلى می ‏شود، اسرار خود و ديگران را فاش می ‏سازد، به نواميس خود و ديگران هتك و تجاوز می ‏كند، تمامى قوانين و مقدسات انسانى را كه اساس سعادت زندگى انسانها است باطل و لگدمال می كند، و مخصوصا ناموس عفت نسبت به اعراض و نفوس و اموال را مورد تجاوز قرار می ‏دهد، آرى كسى كه مست شده و نمی ‏داند چه می ‏گويد و چه می ‏كند، هيچ جلوگيرى كه از افسار گسيختگى مانعش شود ندارد، و كمتر جنايتى است كه در اين دنياى مالامال از جنايات ديده شود و شراب در آن دخالت نداشته باشد، بلكه مستقيم و يا حد اقل غير مستقيم در آن دخالت دارد.

bina88;207629 نوشت:
سلام علیکم جمیعا

نه برادر من موضوع نفعی که در این آیه ازش صحبت شده نفعهائی بود که عربها برای شرب آن میشمردند و نه نفعی که خداوند متعال موید آن باشد.

مثلا در روایات اهل سنت آمده که عمر این دلیل را می آورد که چون ما نمیتوانیم گوشت شتر را هضم کنیم خوردن شراب لازم است برای هضم آن.

و دلایلی از این دست. و برای خود منافعی بر میشمردند که این آیه اشاره به این منافع دارد نه نفعی که خداوند تائیدش کرده باشد.

یاحق

سلام

یعنی خداوند منافعی را که انان بر میشمردند را تایید کرده !

توجه نمایید قران کلام محمد (ص) نیست قران کلام خداست و کلام خدا برای همه زمانها و همه مکانهاست .

ادامه از پست 42

و اما ضررهاى عقليش اين است كه عقل را زايل و تصرفات عقل را نامنظم و مجراى ادراك را در حال مستى و خمارى تغيير مى‏دهد، و اين قابل انكار نيست و بدترين گناه و فساد
هم همين است، چون بقيه فسادها از اينجا شروع مى‏شود و شريعت اسلام همانطور كه قبلا هم گفته شد اساس احكام خود را تحفظ بر عقل قرار داده، خواسته است با روش عملى، عقل مردم را حفظ كند، (و بلكه رشد هم بدهد)، و اگر از شراب، و قمار، و تقلب، و دروغ، و امثال اين گناهان نهى كرده، باز براى اين است كه اينگونه اعمال ويرانگر عقلند و بدترين عملى كه حكومت عقل را باطل مى‏سازد در ميان اعمال شرب خمر، و در ميان اقوال دروغ و زور است.

پس اين اعمال يعنى اعمالى كه حكومت عقل را باطل مى‏سازد، و در رأس آن سياست‏هايى است كه مستى و دروغ را ترويج مى‏كند، اعمالى است كه انسانيت را تهديد مى‏كند، و بنيان سعادت او را منهدم ساخته، آثارى هر يك تلخ‏تر از ديگرى ببار مى‏آورد، آرى شراب آب شور را مى‏ماند كه هر چه بيشتر بنوشند تشنه‏تر مى‏شوند، آنجا كه كار به هلاكت برسد، آثار اين آب آتشين هم روز به روز تلخ‏تر، و بر دوش انسانها سنگين‏تر است، چون مبتلاى به شراب جرعه‏اى ديگر مى‏نوشد تا بلكه شايد خستگيش بر طرف شود، ولى تلاشى بيهوده مى‏كند.

و اين فخر براى دين مبين اسلام اين محجه بيضا و شريعت غرا بس است، كه زير بناى احكام خود را عقل قرار داده، و از پيروى هواى نفس كه دشمن عقل است نهى فرموده.

بخشنده و مهربان است
سلام

دوستان این جور که شما تفسیر می کنید که بدتر می شود.

ببینید در متن آیه هست ضررها و سودهایی .در اینکه اثم یعنی گناه هم بقول برادر مختوم هیچ بحثی نداریم .ولی دوستان موضوع " سودها " چه می شود. اگر بگویید " سودها " که نه حتی "سود" ی هم در بین نیست.موضوع آیه بی وجه می شود.مثل اینکه بگوییم حالا بک چیزی گفته بگذریم.

بنابراین دو حالت دارد.
یا باید بگویید سود یا سودهایی دارد ولی ما به آن آگاه نیستیم.
یا بگویید این موضوع بی وجه هست و هیچ سودی ندارد و این یعنی آیه غلط است.

ارادتمند.:Gol:

بهلول;207638 نوشت:
یعنی خداوند منافعی را که انان بر میشمردند را تایید کرده !

سلام علیکم .
عرض کردم. رد کرده .

بهلول;207638 نوشت:
توجه نمایید قران کلام محمد (ص) نیست قران کلام خداست و کلام خدا برای همه زمانها و همه مکانهاست .

این کلام صحیحی است. همین الان دارند در این تاپیک فواید شراب را بر می شمرند. درست مثل زمان نزول آیه.

و جواب برای هر دو آنها یکی است.

يسْأَلُونَكَ عَنِ الْخَمْرِ وَالْمَيسِرِ قُلْ فِيهِمَا إِثْمٌ كَبِيرٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَإِثْمُهُمَا أَكْبَرُ مِنْ نَفْعِهِمَا وَيسْأَلُونَكَ مَاذَا ينْفِقُونَ قُلِ الْعَفْوَ كَذَلِكَ يبَينُ اللَّهُ لَكُمُ الْآياتِ لَعَلَّكُمْ تَتَفَكَّرُونَ(البقرة/219)
در باره شراب و قمار از تو سؤال مي‌کنند، بگو: «در آنها گناه و زيان بزرگي است؛ و منافعي (از نظر مادي) براي مردم در بردارد؛ (ولي) گناه آنها از نفعشان بيشتر است. و از تو مي‌پرسند چه چيز انفاق کنند؟ بگو: از مازاد نيازمندي خود.» اينچنين خداوند آيات را براي شما روشن مي‌سازد، شايد انديشه کنيد!

در تفسیر المیزان موضوع نفع را به میسر ( قمار ) و نفعی که از قمار حاصل اعراب میشده ذکر کرده

و در منفعی که برای شراب در المیزان بر شمرده جناب رحیق محتوم عینا آورده در اینجا.

پس نفعی که در آیه ذکر شده منافعی است که اعراب تراشیده بودند و نه اینکه خداوند آنرا فرموده باشد.

و آیه مشابه دیگر

إِنَّمَا يرِيدُ الشَّيطَانُ أَنْ يوقِعَ بَينَكُمُ الْعَدَاوَةَ وَالْبَغْضَاءَ فِي الْخَمْرِ وَالْمَيسِرِ وَيصُدَّكُمْ عَنْ ذِكْرِ اللَّهِ وَعَنِ الصَّلَاةِ فَهَلْ أَنْتُمْ مُنْتَهُونَ(المائدة/91)
شيطان مي‌خواهد به وسيله شراب و قمار، در ميان شما عداوت و کينه ايجاد کند، و شما را از ياد خدا و از نماز بازدارد. آيا (با اين همه زيان و فساد، و با اين نهي اکيد،) خودداري خواهيد کرد؟!

یاحق

رحیق مختوم;207624 نوشت:
جناب یابن الکوثر سلام علیکم مقام معظم رهبری مد ظله العالی حکم احتیاطی ندارند بلکه تصریح در حرمت موضوع شراب دارند به این استفتاء از کتاب شریف اجوبه الاستفتائات توجه بفرمائید :

سلام

با تشکر از شما:Gol:

البته بگم حکم حلیت شربت ها و دارو های حاوی الکل برای من مشکوک است!!!

منظورم همین دارو هایی است که در ان الکل دارد

نظر مکارم شیرازی را به من بگویید

می خواهم درست بررسی بشه به نظر من مخالف نص است(مگر توجیهم کنید)

منظورم دارو های حاوی مقدار کمی از الکل است

و این پست من
http://www.askdin.com/post207114-21.html

ممنون ازپیگیریتون:Gol:

دارا;207643 نوشت:
یا باید بگویید سود یا سودهایی دارد ولی ما به آن آگاه نیستیم. یا بگویید این موضوع بی وجه هست و هیچ سودی ندارد و این یعنی آیه غلط است.

سلام

یه حالتم من می گم

من می گم ممکن ام هست این باشه که از نظر اعراب و شراب دوستان سود هایی دارد
و این آیه لحنش به جهت دعوت به ترک و اماده کردن افراد مخصوصا اعراب که به شراب عادت دارند

بگذارید یه مثال بزنم

مثلا یک فردی به کاری ناپسند عادت کرده است و سالیان دراز بر ان بوده است

و ما می خواهیم او را از ان کار باز داریم
و ان فرد ان کار برای او ارشمند است و در ان منفعتی می بیند

من می خواهم کم کم او را نهی کنم بدون انکه زده شود و تاثیر گذار تر باشد

خوب آیا من نمی آیم بگویم

درسته این کارت سود هایی داره اما ضررش زیاد(اینگونه سعی می کنم با تحریک قوه تعقل و همچنین حس سلامت دوستی اش اونو آماده کنم)

و بعد که عاشقم شد و باور کرد

به او می گم ببین اگر می خواهی با من صحبت کنی این کار رو نکن و
بعد که محکم تر شد اصلا نکن

حال برای همین می گویم باد دید ناسخ و منسوخ است یا نه؟

می شه تمامی ایات شراب را نقل کنید؟:Gol:

بهلول;207638 نوشت:
یعنی خداوند منافعی را که انان بر میشمردند را تایید کرده ! توجه نمایید قران کلام محمد (ص) نیست قران کلام خداست و کلام خدا برای همه زمانها و همه مکانهاست .

سلام

تاییدی نمی بینم

پست قبلی را ببینید

کلام رسول با کلام خدا تا ابد با هم اند
پس زمان کلام رسول پایان نمی یابد:Gol::Gig:

بنام بخشنده ی مهربان

سلام

ضمن تشکر از آقای مختوم ،

صحبت های شما در باره ی زیان های نوشیدن الکل بسیار میتین و بجا بود ولی البته جواب سوال من نبود

سوال این بود که در آیه مذکور وجه " اثم " و " منافع " چیست .جنابعالی در مورد " اثم " بخوبی توضیح دادید.ولی در مورد " منافع " سکوت نمودید. خواهشمند است در این مورد هم قبول زحمت بفرمایید.

بهلول;207625 نوشت:
اما در این ایه میفرماید شرب خمر گناهی کبیر است ولی منافعی هم ممکن است داشته باشد و اینکه ما بگوئیم منافع مادی منظور است در تفسیر است نه در متن و اما اینکه الکل نجس باشد جای بحث است چون الکل صنعتی موارد استفاده بسیاردارد و الکل طبی نیز به هم چنین و از طرفی اگر اب انگور بجوشد حرام و نجس میشود در حالی که هنوز الکلی به وجود نیامده است !

سلام

می شود بگویید از کجا می گویید الکل به وجود نیامده است؟

موضوع قفل شده است