نجس شده ؟ چی کار کنم ؟

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نجس شده ؟ چی کار کنم ؟

به نام خدا و با سلام یکبار شب دستم نزدیک محل آرنج زخم شد و من چون میخواستم بخوابم روش رو بستم تا صبح خشک و بند اومده باشه و آب بکشم..صبح که محلش رو باز کردم دیدم اون چیزی که باهاش بسته بودم محل رو هم کمی خونی شده البته مقدارش کم بود و مقدار زخم هم تقریبا اندازه یه دوزاری شیادم بیشتر یادم نیست بعد وضو گرفتم رفتم مسجد و برگشتم طلوع آفتاب که شد یادم آمد که محل زخم رو آب نکشیدم و وضو گرفتم ...نگاه کردم دیدم محلش دیگه خونی نیست به اون صورت (البته معلوم بود زخم بوده و اینگار که شسته شده باشه) و احتمالا موقع وضو خونش رفته .بعد من موندم چون آبی که برای وضو ریخته میشه قلیل حساب میشه و نتیجه اینکه دستم نجس میشه بعد با همون دست شیر آب رو بستم دست چپم سرم پاهام لباسم کاپشنم دستگیره در... مسجد و ... همه چیز نجس میشه اینجوری که چون دستم خیس بوده دیگه .خواستم بدونم چجوریه حکمش.من برای نماز ظهر رفتم حمام و پیراهم و پلیورم و جورابم رو هم شستم ولی دیگه کاپشن رو نشستم.خواستم بدونم چی کار باید میکردم؟ در مورد دستگیره و شیر آب و مسجد و ... البته نمازم را هم دوباره خوندم نماز باطل بوده درسته؟ با تشکر

از تبیان پرسیدم این رو گفتن
[spoiler]
پاسخ : به نام خدا و با سلام :
در صورتی که مطمئن نیستید محل زخم باعث نجس شدن آب وضو و دست و... شما شده ،‌تمام جاهایی که به آن اشاره فرمودید پاک محسوب می شود و در صورتی که می دانید محل زخم آب کشی نشده و هنگام وضو گرفتن باعث نجس شدن دست و... شده ، تمام جاهایی که اطمینان دارید با دست نجس و مرطوب به آن دست زده اید از جمله دستگیره درب مسجد نجس محسوب می شود .
اگر آب وضو نجس بوده ،نماز نیز باطل است .
[/spoiler]

الان این قسمت بلد شده یعنی چی از کجا بدونم؟ وقتی آب قلیل برسه به محل خونی نجس میشه دیگه غیر اینه؟ آیا باید حتما رنگش عوض شه مثلا؟ الان چند ماه از اون قضیه میگذره .اینجوری بخوام بسطش بدم که تا الان کل خونه و وسائل زندگی نجس شده ..مسجد هم که دیگه مصیبته!!!

MD66;204135 نوشت:
به نام خدا و با سلام یکبار شب دستم نزدیک محل آرنج زخم شد و من چون میخواستم بخوابم روش رو بستم تا صبح خشک و بند اومده باشه و آب بکشم..صبح که محلش رو باز کردم دیدم اون چیزی که باهاش بسته بودم محل رو هم کمی خونی شده البته مقدارش کم بود و مقدار زخم هم تقریبا اندازه یه دوزاری بعد وضو گرفتم رفتم مسجد و برگشتم طلوع آفتاب که شد یادم آمد که محل زخم رو آب نکشیدم و وضو گرفتم ...نگاه کردم دیدم محلش دیگه خونی

سلام

میزان زخم روی ارنج پیش از وضو چه مقدار بود؟
:Gol:

بعد از وضو دست را خشک کردید؟

دستتاتن خشک بود یا خیر؟

با چه میزان آب وضو گرفتید؟

یک مشت یا دو مشت؟
چند بار دست کشیدید؟
:Gol:

اندازه یک سکه دو ریالی شاید
ظهر با آخوند مسجد نشون دادم اونم زیاد نگاه کرد ولی فکر کنم کمتر از یک سکه دوریالی بوده ...البته چون محل زخم بسته شده بوده شاید جاهای دیگه هم جزوش حساب میشده .که دیگه نمیدونم
خیر خشک نکردم
طبیعتا خیر
فکر کنم 3 مشت که البته اگر منظورتان این است که با اون مشتها پاک شه فکر نکنم چون جاهای مختلف ریختم
دست کشیدن زیاد معمولا کمی وسواس دارم

mkk1369;204139 نوشت:
سلام

میزان زخم روی ارنج پیش از وضو چه مقدار بود؟
:gol:

بعد از وضو دست را خشک کردید؟

دستتاتن خشک بود یا خیر؟

با چه میزان آب وضو گرفتید؟

یک مشت یا دو مشت؟
چند بار دست کشیدید؟
:gol:

صبا313;204143 نوشت:
برادر بزرگوار سلام
جوابی که بهتون دادن کامله و واضح
دنبال چی هستید ؟

من قسمت مربوط به اطمینان حاصل کردنش رو موندم
دنبال یه کلاهم!

این برای کدوم مرجع هست؟

شک در سرایت نجاست به اعضای وضو

شخصی وضو می گیرد و بعد از وضو می فهمد صورتش قبل از وضو خونی بوده است، در این صورت اگر هنگام وضو خون صورت خود را شسته باشد و یک مشت دیگر آب برای وضو به صورت خود زده باشد (که معمولا اکثر افراد در موقع وضو گرفتن عادت دارند بیش از یک مشت آب به صورت خود می زنند) هم صورت پاک شده و هم وضو صحیح است و همۀ قسمت های بدن هم پاک است و هر جایی که دست زده باشد نیز پاک است و جای هیچ گونه شکی نیست.
ولی اگر با دو مشت آب، صورت را شسته باشد صورت و چیزهایی که با رطوبت با صورت تماس پیدا می کند نجس خواهد بود و وضو باطل است. و اگر پس از شستن صورت دست ها را زیر شیر آب گرفته باشد دست ها قطعا پاک است؛ زیرا تنها دست راست در اثر تماس با صورت نجس شده بود که اگر بعد از شستن صورت این دست را شسته باشد این هم پاک شده است. و در این حالت نیز به جاهایی که دست رسیده، مثل سر و روی پاها (برای مسح کشیدن) نجس نشده است.
به هر حال در صورتی که یقین به نجاست دست باشد، چیزهایی که با رطوبت آن تماس داشته باشند و رطوبت نیز منتقل گردد موجب نجس شدن آن چیز می شود، اما باید توجه داشت که در این امر نباید وسواس به خرج داد و باید از وسواس اجتناب نمود.

در این مورد من دست زیاد کشیدم ولی اینکه آب هم ریخته باشم رو اون خیر چون اگه دقیقا رو آن محل آب میریختم خوب میدیدم که زخمه و متوجه میشدم ولی پست دستم بوده...در اینکه اون محل زیاد دست کشیده شده شکی نیست بیش از 3 بار بوده ...یقین یعنی 100%؟ 99.99999 نمیشه؟

واسه من یه چیز تو مایه های مسئله زیر هست البته گویا نظر امام (ره) هست : فقط من شک کردم که اون محل رو شستم یا نه بعدش که محل رو چک کردم درصد بالائی رو دادم به اینکه نشستم99.9999999. بعد اون محل رو فقط شستم ..

مساءله 13 - اگر بعضى از نقاط وضوء نجس بوده و مكلف وضوء گرفته بعد از وضوء شك كند دراينكه آيا قبل از
وضوء آن محل را آب كشيده يا نه حكم ميشود بصحت وضوء ولكن بنا مى گذارد باينكه هنوز آن محل نجس است پس
بايد براى اعمال بعدش آنرا آب بكشد، بله اگر بداند كه در حال وضوء توجهى باين نجاست نداشته على
الظاهر واجب است آنرا اعاده كند.

من با کارشناس 9640 تو چت صحبت کردم جالب بود میخواست تلقین کنه که معلوم نی نس شده باشه و یقین دارین مگه ..بهش گفتم نشد دیگه مسئله مگه این نیست که آب قلیل برسه به خون نجس میشه ؟تو وضو هم حتما رسیده دیگه..بعد گفت خب پس همه چیز نجسه!! آخرم جواب قطعی نداد گفتم زنگ زدم دفتر گفت نجس کار یکردی ...دست و صورتت رو بشور و نمازت رو دوباره بخون و بدون اینکه مهلت بده قطع کرد! نذاشت بپرسم که شیر اب و لباسام چی... گفت دوباره زنگ بزن....بهم گفت دچار وسواس شدی ..خب وقتی خودشون همچین گیرایی میدن دیگه وسواس چه معنی میده؟
اینکه مقدار خون دوریالی باشه کمتر باشه یا بیشتر چه فرقی داره؟ مگه این مورد برای غیر اعضای وضو نیست؟ چرا هم دفتر هم کارشناس 09640 هم بچه های اینجا این رو پرسیدن؟
مقدار خونی که روی چیزی که باهاش محل رو بسته بودم رو دقیق یادمه و میدونم کمتر از 2 ریالی بود محل زخم هم کمتر بودش فکر کنم. اصلا اون بازه زمانی بعد از باز کردن محل زخم از حافظم پاک شده هر چی فکر میکنم یادم نمیاد اصلا چرا نشستم!!خودم باورم نشد که نشسته باشم وقتی محل رو دیدم تازه..

الان چند ماه از این قضیه گذشته به فرض نجس بودن هم انتظار ندارن که من برم کل خونه و مسجد محل رو آب بکشم؟دارن؟اوووه ..مهر و فرش اینجوری خیلی چیزا نجس شده...تعدد واسطه رو آیت الله بهجت قبول دارن؟

تو مسئله زیر یعنی چی با وضو گرفتن و یا غیر آن به طور اتفاقی پاک نشده باشد؛ و اگر ملتفت بوده، یا شک دارد که ملتفت بوده یا نه، وضو صحیح است

خلاصه آقای کارشناس یه جمع بندی کنین.من قبل نماز ظهر رفتم حمام و نماز رو خوندم و بعضی لباسهام رو هم شستم غیر از کاپشن و کفش البته (که بعدش با همین کاپشن و کفش رفتم نماز ظهر رو خوندم و خیلی وقتهای دیگه ) ولی بقیه جاها رو نه...

مسأله 278- اگر یکی از اعضای وضو نجس باشد و بعد از وضو شک کند که پیش از وضو آنجا را آب کشیده یا نه1، چنانچه2 در موقع وضو ملتفت پاک بودن و نجس بودن آنجا نبوده، وضو باطل است3. و اگر می داند ملتفت بوده یا شک دارد که ملتفت بوده یا نه، وضو صحیح است4. و در هر صورت جایی را که نجس بوده باید آب بکشد.

بهجت: وضو باطل است بنابر احوط، در صورتی که با وضو گرفتن و یا غیر آن به طور اتفاقی پاک نشده باشد؛ و اگر ملتفت بوده، یا شک دارد که ملتفت بوده یا نه، وضو صحیح است و در هر صورت باید بنابر احوط برای نماز و مانند آن، جایی را که نجس بوده آب بکشد.

md66;204135 نوشت:
به نام خدا و با سلام یکبار شب دستم نزدیک محل آرنج زخم شد و من چون میخواستم بخوابم روش رو بستم تا صبح خشک و بند اومده باشه و آب بکشم..صبح که محلش رو باز کردم دیدم اون چیزی که باهاش بسته بودم محل رو هم کمی خونی شده البته مقدارش کم بود و مقدار زخم هم تقریبا اندازه یه دوزاری شیادم بیشتر یادم نیست بعد وضو گرفتم رفتم مسجد و برگشتم طلوع آفتاب که شد یادم آمد که محل زخم رو آب نکشیدم و وضو گرفتم ...نگاه کردم دیدم محلش دیگه خونی نیست به اون صورت (البته معلوم بود زخم بوده و اینگار که شسته شده باشه) و احتمالا موقع وضو خونش رفته .بعد من موندم چون آبی که برای وضو ریخته میشه قلیل حساب میشه و نتیجه اینکه دستم نجس میشه بعد با همون دست شیر آب رو بستم دست چپم سرم پاهام لباسم کاپشنم دستگیره در... مسجد و ... همه چیز نجس میشه اینجوری که چون دستم خیس بوده دیگه .خواستم بدونم چجوریه حکمش.من برای نماز ظهر رفتم حمام و پیراهم و پلیورم و جورابم رو هم شستم ولی دیگه کاپشن رو نشستم.خواستم بدونم چی کار باید میکردم؟ در مورد دستگیره و شیر آب و مسجد و ... البته نمازم را هم دوباره خوندم نماز باطل بوده درسته؟ با تشکر

با عرض سلام و احترام خدمت جناب md66 گرامی و تشکر از سئوالتان

در فرض سئوال وضوی شما باطل بوده و اعضای وضو و جاهایی که بعد از شستن عضو نجس بدانجا دست زده اید نجس می باشد .

البته توجه داشته باشید اگر یقین ندارید که مثلا دستتان موقع برخورد با محل دیگر رطوبت کافی را برای انتقال نجاست داشته یا خیر ، باید حکم به پاکی محل کنید. (1)

در مورد مسجد و کاپشن و کفش هم به نظر می رسد با توجه به فرض بالا نجاستش یقینی نباشد .

در پناه حضرت حق سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. امام خمینی ، توضیح المسائل م 125

به نام خدا و با سلام و عرض تشکر برای راهنماییتون

راجع به این مسئله
غیر از اینجا با
تبیان دو مورد
09640 هم در چت و هم تلفنی
دفتر آیت الله بهجت هم دوبار صحبت کردم
یکی میگه ممکنه وضو گرفتی پاک شده باشه دیگه یکی میگه وسواسی هستی یکی دیگه میگه وسواس نداشته باش که حالا دستت رو به کجا زدی..حتی شما هم نوشته ای که به رنگ سبز هست رو نوشتین ولی فاصله مسجد تا خونمون خیلی کمه ..کاپشن رو بعد از وضو تنم کردم دیگه... دیگه رطوبتش مشخصه زیاده...ولی به هر حال من بیخیال میشم!!! یعنی فرض اینکه دستم نجس بوده رو بیخیال میشم .چون اول اینکه اولش شک کردم که اونجا رو آب کشیدم یا نه .یعنی مغزم هنگ کرد که چطور یادم رفته و بعد محلش رو نگاه کردم و ... تو وضو هم ان شاء الله پاک شده این دو مورد رو میذارم واسه اینکه از یقین کم بشه... الان احساس میکنم یه کلاه رو سر خودم گذاشتم :Khandidan!:

با سپاس از شما و آرزوی موفقیت

سجاد;205368 نوشت:
با عرض سلام و احترام خدمت جناب md66 گرامی و تشکر از سئوالتان

در فرض سئوال وضوی شما باطل بوده و اعضای وضو و جاهایی که بعد از شستن عضو نجس بدانجا دست زده اید نجس می باشد .

البته توجه داشته باشید اگر یقین ندارید که مثلا دستتان موقع برخورد با محل دیگر رطوبت کافی را برای انتقال نجاست داشته یا خیر ، باید حکم به پاکی محل کنید. (1)

در مورد مسجد و کاپشن و کفش هم به نظر می رسد با توجه به فرض بالا نجاستش یقینی نباشد .

در پناه حضرت حق سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. امام خمینی ، توضیح المسائل م 125

md66;205587 نوشت:
به نام خدا و با سلام و عرض تشکر برای راهنماییتون راجع به این مسئله غیر از اینجا با تبیان دو مورد 09640 هم در چت و هم تلفنی دفتر آیت الله بهجت هم دوبار صحبت کردم یکی میگه ممکنه وضو گرفتی پاک شده باشه دیگه یکی میگه وسواسی هستی یکی دیگه میگه وسواس نداشته باش که حالا دستت رو به کجا زدی..حتی شما هم نوشته ای که به رنگ سبز هست رو نوشتین ولی فاصله مسجد تا خونمون خیلی کمه ..کاپشن رو بعد از وضو تنم کردم دیگه... دیگه رطوبتش مشخصه زیاده...ولی به هر حال من بیخیال میشم!!! یعنی فرض اینکه دستم نجس بوده رو بیخیال میشم .چون اول اینکه اولش شک کردم که اونجا رو آب کشیدم یا نه .یعنی مغزم هنگ کرد که چطور یادم رفته و بعد محلش رو نگاه کردم و ... تو وضو هم ان شاء الله پاک شده این دو مورد رو میذارم واسه اینکه از یقین کم بشه... الان احساس میکنم یه کلاه رو سر خودم گذاشتم با سپاس از شما و آرزوی موفقیت

با عرض سلام مجدد خدمت جناب md66 گرامی

ببینید دوست عزیز پاسخگویان همگی سعی می کنند مشکل شما را به صورتی حل کنند اما چون در شرایط شما نبودند و از طرفی هم تشخیص موضوع بر عهده شماست ، اختلافاتی در تعابیر رخ می دهد که تا این حدش طبیعی است .

ملاک عمده یقین شماست وقتی شما یقین دارید با خیسی دست کاپشن به تن کردید خب کاپشن نجس شده و هر پاسخگویی بخواهد مطلب دیگری بگوید ملاک نیست و یقین شما در این جا حجت است .

در مورد مسجد هم باز بگویم که ملاک یقین خود شماست و اظهار نظر ما فقط بخاطر این است که خدای نخواسته بزرگواران به وسواس نیفتند از همین جهت عرض کردم که شاید رطوبت دست تا رسیدن به مسجد خشک شده و دیگر نجاست به مسجد سرایت نکرده است .

با توجه به عرایضی که داشتم کار بر عهده خودتان است و دیگر بی خیالی معنا ندارد اگر دست نجس شده که با این اوصاف حتما نجس شده لازم است آن را و همه وسائلی که با آن تماس قابل سرایت داشته تطهیر نمایید .

در مبحث طهارت و نجاست در خود شرع دستور به سهل گرفتن وجود دارد و این که در موارد شک نباید سخت گرفت و حکم به نجاست کرد و ... این کلاه گذاشتن نیست بلکه عمل به دستور دین است.

آرزوی توفیقات بیشتر برای حضرت عالی دارم
عاقبت به خیر باشید

به نام خدا و سلام و تشکر مجدد
ممنون از پاسختون
ولی همانطور که گفتم چون موضوع برای چند ماهه پیشه بالطبع من الان چیز زیادی یادم نیست بخصوص اینکه همان موقع هم حافظم یاری نمیکرد .
من فقط بعضی مسائلی که مطرح کردن با آموخته های بسیار ناچیزم از مسائل شرعی نمیخونه
مثلا 09640 گفت بالاخره آدم آب میریزه و ممکن پاک شده باشه.خب الان اینو من نمیفهمم مگه میشه .یکی از دوستان هم چند پست بالاتر سوالاتی مثل اینکه چند بار آب میریزی و چقدر دست میکشی رو مطرح کردن.یا اندازه خون که همه سوال کردن تقریبا
تا جایی که من میدونم این قضیه دوریالی بر میردی به اینکه اگه جای 2 ریالی در سایر اعضای وضو خون باشه نماز خوندن مشکلی نداره باهاش حالا چرا اینجا هم مطرح شده جای سواله
امروز که وضو گرفتم تو راه مسجد متوجه شدم دستم آنقدر رطوبت نداره البته بستگی به هوا هم داره ولی چون آدم جوراب پاش میکنه رطوبت دستش میره اگر بگیم مسجد براش مشکلی پیش نیومده سایر موارد تا حالا که چند ماه گذشته شسته شدن ولی خب مثلا کاپشن و شلوار همان روز شسته نشدن و با اونها نماز خوندم .اینکه سایر موارد رو شستم برای این بود که خیالم راحت بشه..مثلا گفتم که شیر آب اینجوری نس شده و بعدا تو این چند ماه شیر رو باز و بسته کردم و باز ... همه وسائل نجس میشه پاسخ تبیان این بود که

پاسخ : به نام خدا و با سلام :
منظور از اطمینان این بود که شما باید اطمینان پیدا کنید و بنده نمی توانم بجای شما اطمینان پیدا کنم ،‌زیرا شستن هنگام وضو نیز می تواند باعث پاک شدن محل نجس شود ،‌آب قلیل نیز می تواند محل را پاک کند ،‌اگر خونی وجود نداشته باشد همین که دو مرتبه روی محل نجس آب بریزید محل پاک می شود .
احساس می شود شما بیش از حد مشکل را توسعه می دهید و به نجس بودن جاهای دیگر به راحتی اطمینان پیدا می کنید .

در این پاسخ هم گفتن که اگه خون وجود نداشته باشه پس اگه وجود داشته باشه دیگه 100 بار هم دست بکشم هم بدتر میشه که بهتر نمیهش دیگه؟

من نمیدونم چرا بعد این چند ماه گیر دادم به این موضوع اصلا مدتی هست به نمازهایی که شاید چندین سال پیش خوندم گیر دادم که شاید درست نبوده ...
فکر میکنم مطرح کردن این موضوع بیشتر برای آرامش بخشیدن به افکاری هست که در ذهن میگذره حالا این وسواس هست یا وظیفه نمیدانم...
در ضمن من منظورم از کلاه گذاشتن به نوعی طنز بود نه اینکه خدای نکرده غرضی داشته باشم

با تشکر

سجاد;205654 نوشت:
با عرض سلام مجدد خدمت جناب md66 گرامی

ببینید دوست عزیز پاسخگویان همگی سعی می کنند مشکل شما را به صورتی حل کنند اما چون در شرایط شما نبودند و از طرفی هم تشخیص موضوع بر عهده شماست ، اختلافاتی در تعابیر رخ می دهد که تا این حدش طبیعی است .

ملاک عمده یقین شماست وقتی شما یقین دارید با خیسی دست کاپشن به تن کردید خب کاپشن نجس شده و هر پاسخگویی بخواهد مطلب دیگری بگوید ملاک نیست و یقین شما در این جا حجت است .

در مورد مسجد هم باز بگویم که ملاک یقین خود شماست و اظهار نظر ما فقط بخاطر این است که خدای نخواسته بزرگواران به وسواس نیفتند از همین جهت عرض کردم که شاید رطوبت دست تا رسیدن به مسجد خشک شده و دیگر نجاست به مسجد سرایت نکرده است .

با توجه به عرایضی که داشتم کار بر عهده خودتان است و دیگر بی خیالی معنا ندارد اگر دست نجس شده که با این اوصاف حتما نجس شده لازم است آن را و همه وسائلی که با آن تماس قابل سرایت داشته تطهیر نمایید .

در مبحث طهارت و نجاست در خود شرع دستور به سهل گرفتن وجود دارد و این که در موارد شک نباید سخت گرفت و حکم به نجاست کرد و ... این کلاه گذاشتن نیست بلکه عمل به دستور دین است.

آرزوی توفیقات بیشتر برای حضرت عالی دارم
عاقبت به خیر باشید

سلام، من خودم وسواس دارم و درنتیجه متوجهم که چی می کشید. به عنوان یک آدم وسواسی (و نه کارشناس) یک سوال ساده ازتون دارم. شما که وسواس دارین و خودتون هم معترف هستین که زیاد دست می کشین و بعد از دست کشیدن هم کاپشن پوشیدین چطور احتمال می دین که رطوبتی در دستتون باقی مونده باشه که باعث سرایت به مثلا دستگیره در مسجد شده باشه؟! :Gig: صرفا از روی کنجکاوی خواهش می کنم یه بار دیگه فرایند وضو گرفتنتون رو به طور معمول تکرار کنین و بعد از وضو کاپشنتون رو بردارین و بپوشین و بعد بروید به مسجد و ببنید اثری از رطوبت دستتون روی دستگیره در مسجد رویت میشه؟ حالا اگه این آزمایش منجر به سرایت رطوبت به درب مسجد بشه هم یقین حاصل نمیشه که دفعه قبل این اتفاق افتاده باشه اما اگه رطوبت مسری دیده نشه با خیال راحت می تونین شک کنین.
من خودم استاد استدلالهای منطقی بی جواب برای نجس بودن خیلی از چیزها هستم.... و اینجاست که معلوم میشه چرا آیت الله مظاهری -که اتفاقا خیلی از وسواسی های بدتر از بنده و جنابعالی رو درمان کردن- می فرمایند متنجس برای فرد وسواسی نجس کننده نیست! و تا جایی که من می دونم همه مراجع متفق القول اند که ظن و گمان و حتی یقین فرد وسواسی اعتبار نداره. داداش گلم، یقین داری رطوبت مسری وجود داشته یعنی این که با چشمت دیده ای و در حال حاضر به خاطر داری که آن موقعی رطوبتی از دست شما به جایی از مسجد سرایت کرد! یعنی این که می توانی قسم جلاله بخوری که آن جا نجس شد. فراموش نکنید آن چیزی که تکلیف می آورد نجاست نیست بلکه علم به نجاست است. اگر همه عالم هم نجس و شما باعثش شده باشید اما یقین نداشته باشید هیچ تکلیفی بر عهده تان نیست.
من وقتی مثل شما در به در دنبال راه نجات و به فرمایش شما کلاه گشتم اما گیرم نیامد از آیت الله مظاهری کمک خواستم فرمودند:
شک، ظن و حتی یقین وسواسی اعتبار ندارد. بنابراین شما باید به کلّیه شک‌های خود و به طور کلّی به هر چه شما را رنج می‌دهد، اهمیّت ندهید و اعتنا نکنید و نسبت به هر چه شک کردید، بی تفاوت باشید و این کار را همیشه تا آخر عمر ادامه دهید تا دوباره وسواس به سراغ شما نیاید. حتی وقتی احساس می‌کنید خوب شده‌اید نیز باید به شکّ خود اعتنا نکنید.
بعد هم راهنمایی ایشان را به دفتر مرجع تقلیدم فرستادم و نوشتم که این تنها چیزی بود که کمی حالم را بهتر کرد. با بزرگواری اجازه دادند که به این حکم عمل کنم. حالا هم هر وقت تحت فشار اجبارهای وسواسی قرار می گیرم و عملیات تطهیرم ناموفق است و به هیچ وجه ایجاد رضایت نمی کند با خیال راحت همین حکم مخصوص خودم را نگاه می کنم اعصابم آرام می شود. اتفاقا خیلی کمتر از آن چیزی که بودم را برایشان شرح داده بودم. خلاصه این که پیشنهاد می کنم شما هم به جای تلفن و تماس با کارشناسهای مختلف با آیت الله مظاهری که به اعتقاد من دشمن درجه یک شیطان وسوسه کننده است تماس بگیر . :Cheshmak:

موضوع قفل شده است