صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شستن صورت و دستها در وضو

نوشته
    123
    حضور
    18 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    346

پرسش شستن صورت و دستها در وضو

به نام خدا و با سلام

آیت الله بهجت در مورد بخش وضو:
    بايد صورت و دستها را از بالا به پايين شست , و اگر از پايين به بالا بشويد و به همان شستن اكتفاكند, بلكه مطلقاً در بعضى موارد, وضو باطل است . و احتياط واجب آن است كه در هر عضو ابتدا قسمتهاى بالاتر وسپس قسمتهاى پايين تر را بشويد, و رعايت ترتيب عرفى كافى است

ایشون در مورد غسل هم چنین نظری دارند گویا و من اصلا تا چند وقت پیش نمیدونستم که خوشبختانه فتوا نداده اند
    خواستم بدونم در مورد وضو نظر سایر مراجع در مورد قسمت بلد شده چگونه است
    من مشکلم در مورد شستن صورت است من اینجوری بشورم ایراد داره: آب رو روی پیشانی نریزم بلکه روی چشمها و بینی و .. بریزم بعد اول چشم و ابرو به پایین رو دست بکشم بعد پیشانی رو در این صورت حکمش چیه؟ نظر سایر مراجع هم اینگونه است؟چون در غسل مثل اینکه نظر سایر مراجع اینگونه نیست
    یا مثلا در مورد دستها آب رو وسط دست بریزم بعد از آرنج به پایین دست بکشم چطور؟
    بیشتر روی صورت مشکل دارم چون این مورد رو جدیدا دیدم.ترتیب عرفی یعنی چی؟
    با تشکر

2. صلوات ها 7

3.  

علاقه
    مطالعه بازی و دین و بحث
    نوشته
    6,441
    حضور
    98 روز 20 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    95
    آپلود
    0
    گالری
    33
    صلوات
    27323

سلام

نظر رهبر هم ذکر نمایید ممنون

منم اب می ریزم رو صورتم و بعد دو طرفو دست می کشم
    و بعد یک سر تاسری

فکر کنم درست باشه نه؟
    اسلام درخشانترین راه است
    غررالحکم امدی ترجمه ادیب فقید محمد علی انصاریحدیث505

موسسه انتشاراتی امام عصر(عج)
    عقل آدمی را به گفتار نیک و نهاد پاکیزه و کردار نیکو دلیل آورند
    (همان ح-10811)

5. صلوات ها 5

نوشته
    1,787
    حضور
    6 روز 22 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    9234

نقل قول نوشته اصلی توسط md66 نمایش پست ها
    ایشون در مورد غسل هم چنین نظری دارند گویا و من اصلا تا چند وقت پیش نمیدونستم که خوشبختانه فتوا نداده اند خواستم بدونم در مورد وضو نظر سایر مراجع در مورد قسمت بلد شده چگونه است من مشکلم در مورد شستن صورت است من اینجوری بشورم ایراد داره: آب رو روی پیشانی نریزم بلکه روی چشمها و بینی و .. بریزم بعد اول چشم و ابرو به پایین رو دست بکشم بعد پیشانی رو در این صورت حکمش چیه؟ نظر سایر مراجع هم اینگونه است؟

باسلام خدمت شما کاربر محترم
    صورتی که برای نحوه وضو ذکر کردید باطل است مگر اینکه دوباره (زمانی که برای پیشانی اقدام می کنید)از بالا به پایین شسته شود وبار اول که از چشم به پایین را لغو محسوب کرده وشستن بار دوم به طورکامل (از بالا به پایین)رابه عنوان وضو محسوب کنیم دراین صورت صحیح است

چون در غسل مثل اینکه نظر سایر مراجع اینگونه نیست

همانطوریکه اشاره کردید درغسل نظر مراجع ازبالابه پایین یا از پایین به بالا فرقی ندارد مگر اقای بهجت که احتیاط دارند.
    رساله مراجع/ج=1/م=380

یا مثلا در مورد دستها آب رو وسط دست بریزم بعد از آرنج به پایین دست بکشم چطور؟ بیشتر روی صورت مشکل دارم چون این مورد رو جدیدا دیدم

کیفیت وضویی که در این فراز از سوال مطرح کردید یعنی اب در قسمت بالا ریخته نشود بلکه درصورت قسمت چشم ودردست بین ارنج ومچ ریخته شود ولی به کمک دست از بالا به پایین هدایت (شسته) شود صحیح است
    تبصره :نظر همه مراجع در این فراز از سوال بالا صحیح می باشدمگر اقای سیستانی که احتیاط واجب دارند که علاوه بر اینکه از بالا به پایین دست کشیده شود بلکه اب هم از بالا به پایین ریخته شود
    نکته:البته نظر اقای خویی به طور قطعی به نظر ایشان نرسیدیم درکتاب حاشیه بر عروةدر جلد های متعدد نظر ایشان متناقض ذکر شده است
    عروة/ج=1/افعال وضو/م=44

ترتیب عرفی یعنی چی؟ با تشکر

ترتیب عرفی = همان تر تیبی که عامه مردم انجام می دهند که درمقابل ترتیب فلسفی شیئاً به شیئا است=یعنی تا بالا رانشسته به قسمت پایین اقدام نکندکه به این شکل در وضو شرط نیست بلکه همان ترتیب عرفی شرط است که اگر در قسمت پایین را اب ریخته از قسمت بالا شروع به دست کشیدن کند

7. صلوات ها 8

نوشته
    123
    حضور
    18 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    346

نقل قول نوشته اصلی توسط اسراء نمایش پست ها

باسلام خدمت شما کاربر محترم
    صورتی که برای نحوه وضو ذکر کردید باطل است مگر اینکه دوباره (زمانی که برای پیشانی اقدام می کنید)از بالا به پایین شسته شود وبار اول که از چشم به پایین را لغو محسوب کرده وشستن بار دوم به طورکامل (از بالا به پایین)رابه عنوان وضو محسوب کنیم دراین صورت صحیح است

ترتیب عرفی = همان تر تیبی که عامه مردم انجام می دهند که درمقابل ترتیب فلسفی شیئاً به شیئا است=یعنی تا بالا رانشسته به قسمت پایین اقدام نکندکه به این شکل در وضو شرط نیست بلکه همان ترتیب عرفی شرط است که اگر در قسمت پایین را اب ریخته از قسمت بالا شروع به دست کشیدن کند
    به نام خدا
    با سلام و عرض تشکر
    من که وضوی ملت رو نگاه میکنم کسی نمیاد آب رو دقیق بریزه رو پیشونی میریزن وسطای صورت و دفعه اول هم نمیان از منتها الیه پیشانی دست بکشن خیلی ریلکس دست میکشن و میرن سراغ دست اینجوری که شما گفتین باز سوال پیش میاد
    مثلا من اگه از وسط پیشانی دست بکشم تا پایین بعد کنارها رو دست بکشم دفعه ای که از ابتدای پیشانی دست میکشم باید تمام صورت رو در بر بگیره؟ یعنی اون دفعه باید آب به همه جای صورت برسه؟
    من منظورم از بالا به پایین دست کشیدن نیست اون که مسلمه منظورم اینه که تا پیشانی شسته نشده نباید سراغ چشمها رفت؟ اینکه احتیاط واجب داده اند همانند غسل خواستم نظر سایر مراجع بخصوص آیت الله جوادی آملی را هم بفرمائید
    تکلیف وضوهای گرفته شده به این صورت چگونه است؟

و نکته دیگه اینکه این قسمت ترتیب عرفی که بلد کردم جوابتون رو نقض نمیکنه؟
    با تشکر
    ویرایش توسط MD66 : ۱۳۹۱/۰۱/۱۶ در ساعت ۱۸:۲۱

9. صلوات ها 5

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 4 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

به نام خدا با سلام و عرض تشکر من که وضوی ملت رو نگاه میکنم کسی نمیاد آب رو دقیق بریزه رو پیشونی میریزن وسطای صورت و دفعه اول هم نمیان از منتها الیه پیشانی دست بکشن خیلی ریلکس دست میکشن و میرن سراغ دست اینجوری که شما گفتین باز سوال پیش میاد مثلا من اگه از وسط پیشانی دست بکشم تا پایین بعد کنارها رو دست بکشم دفعه ای که از ابتدای پیشانی دست میکشم باید تمام صورت رو در بر بگیره؟ یعنی اون دفعه باید آب به همه جای صورت برسه؟ من منظورم از بالا به پایین دست کشیدن نیست اون که مسلمه منظورم اینه که تا پیشانی شسته نشده نباید سراغ چشمها رفت؟ اینکه احتیاط واجب داده اند همانند غسل خواستم نظر سایر مراجع بخصوص آیت الله جوادی آملی را هم بفرمائید تکلیف وضوهای گرفته شده به این صورت چگونه است؟ و نکته دیگه اینکه این قسمت ترتیب عرفی که بلد کردم جوابتون رو نقض نمیکنه؟ با تشکر
    با عرض سلام و احترام خدمت جناب md66 گرامی و تشکر از سئوال شما

همان طور که کارشناسان محترم فرمودند در وضو باید ترتیب عرفی از بالا به پایین رعایت شود و ترتیب فلسفی لازم نیست یعنی ضرورتی ندارد که شما حتما در وضو ابتدا پیشانی را تمام کنید و سپس به قسمت های پایین تر بپردازید همین که از پیشانی شروع کنید و به پایین دست بکشید تا تمام قسمت های صورت شسته شود کافی است .

نظر آیت الله جوادی را هم می توانید ضمن تماس با دفتر ایشان جویا شوید (7724424- 0251)

موفق و مؤید باشید

11. صلوات ها 8

نوشته
    123
    حضور
    18 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    346

یک سوال دیگه
    من موقعی که میخوام اطراف صورتم رو بشورم حرکت دستم اینجوریه آیا این مصداق حرکت از پایین به بالا میشه؟
    من اینو از دو تا روحانی پرسیدم اولی اولش گفت نیت وضو نباشه نه و بعدش که طیقش رو گفتم گفت مایل مشکل نداره
    ظهر هم از یه روحانی دیگه پرسیدم به شوخی گفت مثل تو مثل بنی اسرائیل میمونه که خدا گفت گاو بکشین گفتن رنگ چجوری باشه و.. بعد گفت گفتن از پایین به بالا نکشین همین!
    دارم وسواسی میشم نه؟
    حالا شما نفر سوم هستین
    قسمت آبی رنگ به سمت بالا میره یه لحظه دیگه این مشکل داره؟
    شستن صورت و دستها در وضو

13. صلوات ها 4

نوشته
    1,787
    حضور
    6 روز 22 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    9234

قسمت آبی رنگ به سمت بالا میره یه لحظه دیگه این مشکل داره؟

باسلام خدمت شما كاربر محترم
    كيفيتي كه در تصوير اشاره كرديد اشكالي دروضو ايجاد نمي كند
    اين نوع دقت دروضو لازم نيست
    رساله مراجع /احكام وضو
    ویرایش توسط اسراء : ۱۳۹۱/۰۲/۰۴ در ساعت ۰۷:۳۷

15. صلوات ها 8

علاقه
    مطالعه بازی و دین و بحث
    نوشته
    6,441
    حضور
    98 روز 20 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    95
    آپلود
    0
    گالری
    33
    صلوات
    27323

نقل قول نوشته اصلی توسط نور نمایش پست ها
    حکمش اینگونه است که کرم اگر به حدى نباشد كه مانع رسيدن آب به پوست شود، اشكال ندارد.اما در این موارد تشخیص موضوع به عهده خود مکلف است در صورتی که تشخیص برای خودتان مشکل است،می توانید به افراد متشرع از اطرافیان خود نشان دهید تا برایتان روشن نمایند که جرم دارد یا خیر. رساله مراجع،احکام وضو
    سلام

تمامی قسمت صورت باید عاری از چربی باشد؟

یا پیشونی و در طرف صورت کافی است؟
    اسلام درخشانترین راه است
    غررالحکم امدی ترجمه ادیب فقید محمد علی انصاریحدیث505

موسسه انتشاراتی امام عصر(عج)
    عقل آدمی را به گفتار نیک و نهاد پاکیزه و کردار نیکو دلیل آورند
    (همان ح-10811)

17. صلوات ها 3

نوشته
    4,857
    حضور
    47 روز 14 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17978

نقل قول نوشته اصلی توسط عبد الحجج نمایش پست ها
    سلام تمامی قسمت صورت باید عاری از چربی باشد؟ یا پیشونی و در طرف صورت کافی است؟
    با سلام و تشکر

باید مقدار واجب شسته شود یعنی درازاى صورت را بايد از بالاى پيشانى - جايى كه موى سر بيرون مى ‏آيد - تا آخر چانه شست، و پهناى آن به مقدارى كه بين انگشت وسط و شست قرار مى‏ گيرد، بايد شسته شود، و اگر مختصرى از اين مقدار نشويد، وضو باطل است. و براى آنكه يقين كند اين مقدار كاملا شسته شده، بايد كمى اطراف آن را هم بشويد.

رساله مراجع،م237

19. صلوات ها 5

نوشته
    1,017
    حضور
    40 روز 6 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    26
    صلوات
    3623

سلام

اگر وضومون تموم شد و آب دستمون از پایین به بالا سرازیر شد باز هم باطل هست؟

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۴/۰۸/۲۹, ۱۸:۵۰ : 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری