آیا میتوان گفت رحمت خداوند نسبت به ما کم شده؟

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا میتوان گفت رحمت خداوند نسبت به ما کم شده؟

با سلام خدمت دوستان و کارشناسان محترم

سوال:
چرا چند سالی هست که ما دیگر کمتر این خبر به گوشمان میرسد که کسی در حرم مطهر امام رئوفمان علی بن موسی الرضا ع شفا گرفته است؟
مگر امام رضا ع همان امام رئوف چندین سال پیش نیست؟ پس چرا نسبت به آن زمان در حال حاضر تعداد شفا گیرنده ها کم شده؟

ویا اینکه مثلا چندین سال پیش اگر فردی مرتکب گناهی میشد،خداوند خیلی زود به او نشان میداد و به نوعی به وی گوش زد میکرد که چه اشتباهی کرده و...
منظور از گناهان میتونه ریز و درشت باشه،
این داستان رو حتما شنیدید که خانومی رفته بوده حرم امام رضا ع واسه زیارت از اونجایی که اگه اشتباه نکنم درب ها و یا خود ضریح از جنس طلا بوده همینطور که داشته به اون بوسه میزده به فکرش میرسه که یه گازی هم بزنه و طلایی گیرش بیاد که در همین حین دهنش غفل میشه و دندوناش همون طور که طلا درش بوده ثابت میمونه و اینطور باعث میشه تا همه بفهمند که این خانوم چه نیتی داشته و در اخر هم با کندن دندانهای اون خانوم تونستند از درب و یا ضریح جداش کنن
ولی الان خیلی از گناهارو انجام میدیم بدون اینکه اتفاقی واسه کسی پیش بیاد!

میتونیم دلیلشو این بگیم که خداوند رحمتش رو از ما برداشته{کم کرده
البته بگم که منظور از رحمت صفت رحیم بودن معبود مد نظرم هستش

علت چه چیز میتواند باشد؟

با سلام و احترام
دوست عزیزم لطف و رحمت خدا کم نشده خدا فقط داره فرصت میده به بنده هاش احساس میکنم خیلی نزدیک هستیم به روز موعود(ظهور حضرت حجت(ع)) و فقط داره خدا به همه ی بنده هاش فرصت میده ...
آقا علی ابن موسی الرضا(ع) نه تنها رئوف هست سلطان هست ضامن آهو هست و ... بیایم کلاه خودمونو قاضی کنیم آیا ما انسانهای نسل ماشینی و نسل پر زرق و برق دنیا مثل قبل میایم کنار پنجره فولاد که طلب کنیم ؟! آخه یکمم ما کم لطف شدیم شاید آقا میخواد که چون بیشتر بریم طرفشون میخواد بیشتر صداش بزنیم که وایییییییی بر احوال ما که فقط کارمون گیر میشه میگیم یا امام رضا کمکمون کن

ashr;203149 نوشت:
بیایم کلاه خودمونو قاضی کنیم آیا ما انسانهای نسل ماشینی و نسل پر زرق و برق دنیا مثل قبل میایم کنار پنجره فولاد که طلب کنیم ؟!

یا الله

بله عشر جان،شاید یکی از علت هاش هم این باشه
ولی به نظر من در حال حاضر اونقدر جرم و جنایت و گناه در بین انسان ها زیاد شده{راه دور نمیرم همین ایران خودمون} که باعث کم شدن رحمت ایزد نسبت به بنده هاش شده
واسه کمتر شفا گرفتن بیماران میگیم ما خودمون مقصریم چون از ته قلب خواستار نیستیم و شاید ضعف ایمان به شفا گرفتن هم یکی از دلایلش باشه

ولی خب گفتم وقتیکه به گناهان دقت میکنیم میبینیم اگر در قدیم کسی مرتکب اشتباهی میشد خداوند خیلی زود با نشانه هایی اون رو متوجه میکرد امااااا حالا اونقدر باید توی زندگی دقیق بشی تا مثلا اگه اتفاقی واست بیافته زود به فکر بری و بگی آخ من چیکار کردم که این بلا سرم اومد و یا...
که اینم به نظرم میتونه ناشی از کمتر شدن سایه ی رحمت خداوند بر سر ما باشه.

نمیدونم این نظرم چقدر درسته یا اصلا درسته یا نه!

بقیه دوستان؟

یا حق

دوستان سلام
شما مطمئنید که اینقدر کم شده ؟ منظورم اینه که پرسیدید و گفتن کم شده ؟ چون هستند افرادی که مایل نیستند که قضیه شفاشون همه جا بپچه ولی ثبت میشه . کسانی هم هستند که شفا میگیرند و حتی تولیت آستانه مقدسه هم مطلع نمیشن .

صبا313;203328 نوشت:
چون هستند افرادی که مایل نیستند که قضیه شفاشون همه جا بپچه ولی ثبت میشه . کسانی هم هستند که شفا میگیرند و حتی تولیت آستانه مقدسه هم مطلع نمیشن .

سلام احمد خانوم:ok:
اول که باید بگویم این سخن رو از زبان بزرگواری شندیده ام که قابل اعتماد هستند ولی درباره آمار دقیق آن و موثق بودنش مطمئن نیستم
ولی
چرا مثل قبل نباید این شفا گرفتن ها بیان شود و به صورت مخفی میماند،راستی خلاف سخن من هم ثابت شده و شما مطمئنید؟ نقل بالا

خب اگر حرفهای من اشتباه است بیاید بگویید و منو از اشتباه در بیاورید چرا صلوات میفرستید و میروید؟:Gig:

اینطور که مشخصه دوستان نظرشون اینه که رحمت خداوند هیچ تغییری نکرده آره؟

اولاً سلام:Gol:
دوماً اگه ناراحت نمیشی باید بگم من صبا هستم نه عشر :Cheshmak:
سوما باید ببخشید اون موقعی که لینک اینجا رو گذاشتید داشتم خارج میشدم و به احترام شما اومدم نگاه کردم و چون بعدا جوابی ندیدم تا امروز نیومدم .:ok:
چهارماً بله نمونه هاشو میشناسم . البته یکیشون که دکترا گفته بودن بیشتر از یک ماه دیگه زنده نمیمونه و حتی نمیتونست دیگه راه بره توی حرم حضرت معصومه شفا گرفته ولی فرقی نمیکنه .از دوستای خودمم هست حتی به خود منم نگفته بود تا اینکه دو سه روزی با هم جایی رفتیم که دیگه طاقت نیاورد و سفره دلشو باز کرد .

[SPOILER]الانم با اجازت دارم میرم . یه وقت ناراحت نشی هر وقت بیام قول میدم دوباره سر بزنم به اینجا .:Gol:[/SPOILER]

یا علی:Gol:

صبا313;203786 نوشت:
اولاً سلام

سلاااااااااااام

صبا313;203786 نوشت:
دوماً اگه ناراحت نمیشی باید بگم من صبا هستم نه عشر

:Khandidan!: وقتی 10 تا پنجره باز میکنم همین میشه دیگه{اولین سوتی 91:khandeh!:} حالا که طوری نشده خدا میدونه که منظورم شما بودی:Cheshmak:
[SPOILER]مومن خدا اطلاع میدادی ویرایش کنم،پاک ابرومونو بردی که،الانم دستمال بده عرقامو پاک کنم:ok:[/SPOILER]

صبا313;203786 نوشت:
سوما باید ببخشید اون موقعی که لینک اینجا رو گذاشتید داشتم خارج میشدم و به احترام شما اومدم نگاه کردم و چون بعدا جوابی ندیدم تا امروز نیومدم .

بقیه دوستانی که فقط از دور نظاره گرند رو منظورم بود:ok:
صبا313;203786 نوشت:
چهارماً بله نمونه هاشو میشناسم . البته یکیشون که دکترا گفته بودن بیشتر از یک ماه دیگه زنده نمیمونه و حتی نمیتونست دیگه راه بره توی حرم حضرت معصومه شفا گرفته ولی فرقی نمیکنه .از دوستای خودمم هست حتی به خود منم نگفته بود تا اینکه دو سه روزی با هم جایی رفتیم که دیگه طاقت نیاورد و سفره دلشو باز کرد .

صبا جان من که نگفتم نیست،من فقط گفتم نسبت به سااااااااالهای دور ،کمتر شده تعدادشون:ok:

[SPOILER]نه بابا چرا ناراحت!!!!! برو به سلامت،ممنونم که جواب میدی[/SPOILER]

یا حق:Gol:

منتظر منتقم;203833 نوشت:
بقیه دوستانی که فقط از دور نظاره گرند رو منظورم بود

بنام خداوند رحمن و رحیم

سلام دوستان
دیدم جمع خودمانیست فکر کردم می شود راحت حرف زد .....
در مورد سوال ,من با اصلش موافق نیستم رحمت الهی و لطف و مهربانی معصوم (ع) بلاتشبیه ,اقیانوسی بیکران است در چنین موضوعی خیلی دقیق و با علم و ادله ی قوی تر باید بحث کردوگرنه در حق خداوند متعال و معصوم (ع) کم لطفی شدید و بی مهری عظیمی انجام داده ایم . دلیل اینکه من در بحث شرکت نکردم همین بود(علم و استدلال قوی ندارم ) شاید دیگر دوستان که فقط از دور نظاره گرند هم مثل من هستند فقط نظرم را بگویم که زندگی هرکدام از ما از صبح تا شب پر از لطف و اعجاز است انوقت که از خواب دنیا بیدار شدیم احساسمان نسبت به رحمت الهی خیلی تغییر خواهد کرد چون خیلی از چیزهایی که الان بی دقت از کنارش رد می شویم را فردا با چشم باز خواهیم دید انشالله. آنقدر آن بزرگوار انسان ها را مورد لطف و عنایت قرار می دهند و کسی متوجه نمیشود ......
[spoiler]و اما یه گوشی بدیم دست طراح محترم و عزیز سوال ! ما مجاورین حضرت روی امام رضا (ع) غیرت داریم ها ! یعنی بدجور غیرت داریم ها! یوقت ناغافل در پستی ,تاپیکی سلطان خراسان را به چیزی متهم نکنید که عواقب دارد و .... (مزاح) [/spoiler]

سلام به دوستان محترمم
سماء ی عزیز من از کم شدن لطف ضامن آهو صحبتی نکردم،100درصد این امام رئوفمان به همگی لطف و عنایت خاص دارد
منظور حقیر رحمت خداوند است که به وسیله ی خود ما انسانها فکر میکنم تغییر کرده.
ببینید دوستان اینطور که پیش میرود و بنده ی بی سواد هم شاید سوالم را بد طرح کرده باشم
اول باید اینطور پرسیده میشد:

آیا رحمت خداوند نسبت به بنده هایش تغییر میکند یا نه؟

اگر بله،چه عواملی باعث میشه و چطور باید این تغییر رحمت را متوجه شد؟

باید بدانیم که رحمت خداوند همانند رحمت ما انسان‏ها نيست. رحمت انسان، با رقّت قلب و تأثّر درونى همراه است و چنين رحمتى در خدا نيست. رحمت خدا بدين معنا است كه هر آنچه را بندگان برايش آمادگى يافته ‏اند، به آنان عطا كند. خداوند داراى دو گونه رحمت است: يكى رحمت عام؛ يعنى افاضه آنچه بندگان در مسير وجودى خويش بدان محتاج ‏اند. دوم، رحمت خاص؛ يعنى آنچه بندگان در طريق توحيد و هدايت بدان نيازمندند. اگر انسان با علم و اختيار، در راه غلط گام بر دارد، شايستگى رحمت خاصّ الهى را از كف مى‏ دهد .
رحمت خداوندى از ويژگى ‏هاى تماميّت، عموميّت و كمال، بهره ‏مند است. «تماميّت» بدين معنا است كه خداوند مى‏ خواهد نيازمندى و ناتوانى را از جميع نيازمندان بردارد. «عموميّت» بدين معنا است كه گستره رحمت الهى هم نيك‏ سيرتان و شايستگان را دربرمى ‏گيرد و هم بدسيرتان و سركشان را و هم مؤمنان و هم كافران را، و هم در اين جهان مشمول آنان مى ‏شود و هم در آن جهان. «كمال» به اين معنا است كه خداوند مانند مردمان مهربان و نيكوكار، بر اثر مهربانى آوردن و نيكى كردن، دچار رنج و تعب نمى ‏شود .

پس رحمت رحمانيّه؛ يعنى رحمتى بى ‏كران و فراگير كه بر همه هستى پرتو مى ‏افكند. و رحمت رحيميّه؛ يعنى رحمتى كه تنها پرهيزگاران و نيك ‏سيرتان را در خود مى ‏گيرد.

مشهور در ميان گروهى از مفسران اين است كه صفت «رحمان» اشاره به رحمت عام خداست كه شامل دوست و دشمن، مؤمن و كافر و نيكوكار و بدكار مى ‏باشد ولى «رحيم» اشاره به رحمت خاص پروردگار است كه ويژه بندگان مطيع‏ و صالح و فرمانبردار است.

از ديدگاه توحيدى گناهان مردم از جمله عواملى است كه موجب سلب بركات ورحمت الهی مى ‏گردد و هر گناهى كه واقع مى ‏شود، همان گونه كه اثر منفى بر حيات اخروى انسان دارد، آثار سوئى نيز بر زندگى دنيوى مردم بر جا مى ‏گذارد هر چقدر ما بیشتر آلوده ی به گناه باشیم در واقع کمتر رحمت الهی را جلب کرده ایم. وبرعکس با برچيده شدن بساط گناه وحرکت به سوى بندگى خدا، انسان در بعد معنوى و مادى به تكامل مى ‏رسد ورحمت الهی را شامل حال خود می کند.

در اصل می توان گفت که ميان رحمت‏هاى الهى و بركات آسمانى و زمينى از يك سو و عملكرد مردم در روى زمين از سوى ديگر، رابطه‏ اى تنگاتنگ برقرار است؛ به اين معنا كه اگر مردم اهل تقوا و ايمان و عمل صالح باشند، زمين و آسمان نيز با آنان سر سازگارى دارند و از بركات آنها، بهره بيشترى خواهند برد ورحمت بیشتر از جانب خداوند شامل حال انسانها خواهد شد و اگر بر عكس عمل كنند، نتيجه معكوس مى ‏گيرند.
بنابراين، خداوند در مرحله تكوين، هر موجودى را به اندازه ظرفيت و استعدادش، از بركت «وجود» برخوردار كرده است. رحمت الهى و فيض وجود از ناحيه او سرازير است و هر موجودى با توجه به ظرفيت خود از آن بهره مى ‏گيرد

سینا;204301 نوشت:
رحمت الهى و فيض وجود از ناحيه او سرازير است و هر موجودى با توجه به ظرفيت خود از آن بهره مى ‏گيرد

با سلام به دوستان بخصوص استاد بزرگوار

سپاسگذارم که توضیح دادید

همین امروز از یکی از اساتیدم در حوزه پرسیدم و همین نقل بالا را در جواب دادن و گفتن رحمت خداوند بی نهایت است و مانند باران بر سر ما میریزد و این ماییم که با توجه به اعمالمان برای بدست آوردن این رحمت محدودیت قائل میشویم...
نه اینکه خداوند با توجه به اعمال ما از رحمت خود کم کند!

سینا;204299 نوشت:
«رحيم» اشاره به رحمت خاص پروردگار است كه ويژه بندگان مطيع‏ و صالح و فرمانبردار است.

ان شا الله که بتوان مورد
رحمت خاص پروردگار قرار گرفت.

باز هم ممنونم از شما

التماس دعا

موضوع قفل شده است