صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: احادیث پیرامون راه های گناه نکردن...؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۰
  نوشته
  42
  حضور
  12 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  409

  پرسش احادیث پیرامون راه های گناه نکردن...؟
  سلام علیکم

  آیا در احادیث راه های گناه نکردن(به صورت کلی-هر گناهی-نه گناهی خاص) و دوری از آن و عدم تسلط شیطان آمده است؟

  و

  ***پیرامون راههای نگاه نکردن به نامحرم چه احادیثی رو میشه بیان کرد؟***

  منتظر پاسخ بزرگواران میمونم....،متشکرم
  ویرایش توسط ط-س-ه : ۱۳۹۱/۰۱/۱۳ در ساعت ۰۰:۰۶

 2. صلوات ها 3


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۹
  علاقه
  قرآن و عترت علیهم السلام
  نوشته
  845
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3654  با سلام

  روش مؤثر براي اينكه خودمان را از گناه مصون نگه داريم و مرتكب گناه نشويم، اين است كه در قدم اول زمينهها و انگيزههاي گناه را بشناسيم و پس از آن برنامه اي براي خود در نظر بگيريم كه با رعايت آن، ريشه ها و انگيزه هاي گناه در وجود ما تضعيف شود.

  علل و زمينه هاي گناه

  1. جهل و ناداني

  يكي از عوامل زمينهساز گناه، جهالت و ناداني نسبت به خدا، هدف آفرينش انسان، و جهالت نسبت به آثار و پيامدهاي دنيوي و اخروي گناه است. در روايات بسياري به اين موضوع اشاره شده است كه يكي از علل و زمينههاي گناه، جهل انسان است. امام علي ـ عليه السّلام ـ در عهدنامة خود به مالك اشتر ميفرمايد: «در برابر خداوند، كسي نافرماني نميكند مگر جاهل شقي».(1) و نيز از گفتار آن حضرت است كه: «جهل مركز زشتي است، جهل ريشه و پاية زشتي است، جهل موجب تباهي معاد انسان است».(2) سعي كنيم علم و دانش خويش را در مورد مسائل مهم زندگي بيشتر نموده و در مورد هدف خلقت جهان و آفرينش خويش بيش از پيش تدبّر و دقت كُنيم و بيانديشيم.

  2. آلودگي محيط زندگي

  بدون ترديد يكي از زمينههاي گناه، محيط فاسد و آلوده است چون هم از نظر آيات و روايات و هم به عقيدة روانشناسان و صاحبنظران علوم تربيتي، محيط يكي از عوامل تأثيرگذار در شكلدهي شخصيت و رفتار آدمي است. اگر محيط آلوده باشد انسان را به ناهنجاري و گناه ميكشاند و اگر آراسته به فضايل و كرامتهاي انساني باشد انسان را به سوي سعادت و نيكبختي سوق ميدهد.
  عوامل محيطي فراوان است. امّا مهمترين آنها عبارتند از: خانواده، مدرسه، دوستان و عوامل فرهنگي از قبيل مطبوعات و رسانهها. هر كدام از اين عوامل محيطي در صورتي كه شرايط لازم را دارا نباشد و درست انتخاب نشده باشد، ميتواند زمينة گناه و ناهنجاري را در انسان فراهم نمايد، به ويژه دوستان ناباب كه به مرور زمان انسان را به انجام بدترين كارها وادار ميسازد. تأثير دوست بر رفتار انسان به حدّي است كه در روايات آمده است: «انسان بر دين دوست خود است».(3) از همينرو مسألة انتخاب و گزينش در دوستيابي يك اصل مطرح است و سعدي در اين باره چنين سروده است:
  تو اول بگو با كيان زيستي پس آنگه بگويم كه تو كيستي

  3. غفلتزدگي

  غفلت يكي از بيماريهاي قلب است كه انسان را از ياد خدا، مرگ، قيامت و ثواب و عقاب اخروي باز ميدارد و در نتيجه انسان اقدام به انجام هر كاري ميكند و هر گناهي را مرتكب ميشود. رسول گرامي ـ صلي الله عليه و آله و سلّم ـ در اين باره ميفرمايند: «زماني كه قلب انسان پاك باشد، جسدش پاك و هرگاه قلب او پليد باشد، جسدش هم پليد است.»(4) آري! قلبي كه از ياد خدا غافل شده و شيطان بر آن مسلط شده باشد، منشأ انواع و اقسام گناه ميشود و چون قلب مركز فرماندهي اعضا و جوارح انسان است، وقتي بيمار شد، چشم و گوش و دست و پا و زبان نيز اقدام به انجام هر كار خلافي ميكنند، بايد كوشيد كه قلب خويش را با ياد و ذكر خدا زنده نگه داشته و هيچگاه از خدا غافل نشد.

  4. پيروي از هوا و هوس

  درون انسان، اميال و كششهايي وجود دارد كه آدمي را به تحرك و فعاليت وا ميدارد. برخي از اين اميال، الهياند و ريشة انديشهها و رفتارهاي نيكاند و بعضي هم شيطاني و بر اساس هوا و هوس و عامل رفتارهاي زشت و ارتكاب گناهان. اگر انسان از هواي نفس خود پيروي كند و به خواستههاي نفس هميشه پاسخ مثبت دهد، سرانجام به گناه و معصيت آلوده خواهد شد. در آيات و روايات از متابعت هواي نفس، نهي شده است. از جمله در قرآن ميخوانيم: «از هواي نفس پيروي مكن كه تو را از راه خدا منحرف ميسازد.»(5) امام صادق ـ عليه السّلام ـ در مذمّت پيروي از هواي نفس ميفرمايد: «بترسيد از هواي نفس خود همانطور كه از دشمنان خود ميترسيد.»(6)

  ادامه دارد...

  پاورقی:
  1. نهجالبلاغه، نامة 53.
  2. محمدي ريشهري، ميزان الحكمة، ذيل واژة جهل روايات بسياري در اين زمينه آمده است، جلد 2، ص 153.
  3. مجلسي، محمدباقر. بحارالانوار، جلد 74، ص 192.
  4. همان، جلد 70، ص 68.
  5. ص: 26.
  6. كليني، محمد بن يعقوب. جلد 2، ص 335.

  ویرایش توسط رسا : ۱۳۹۱/۰۱/۱۳ در ساعت ۰۰:۱۳

 4. صلوات ها 6


 5. #3

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  2,900
  حضور
  21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8410  نقل قول نوشته اصلی توسط tsh313 نمایش پست ها
  آیا در احادیث راه های گناه نکردن(به صورت کلی-هر گناهی-نه گناهی خاص) و دوری از آن و عدم تسلط شیطان آمده است؟ و ***پیرامون راههای نگاه نکردن به نامحرم چه احادیثی رو میشه بیان کرد؟***

  با سلام

  «قَالَ الصَّادِقُ جَعْفَرُ بْنُ مُحَمَّدٍ ع مَنْ لَمْ يَکُنْ لَهُ وَاعِظٌ مِنْ قَلْبِهِ وَ زَاجِرٌ مِنْ نَفْسِهِ وَ لَمْ يَکُنْ لَهُ قَرِينٌ مُرْشِدٌ اسْتَمْکَنَ عَدُوَّهُ مِنْ عُنُقِه»
  شافي، صفحه‌ 652

  في الفقيه، عن الصّادق (عليه‌السّلام) [حضرت امام جعفر صادق عليه‌السّلام فرمودند]: «من لم يکن له واعظ من قلبه و زاجر من نفسه و لم يکن له قرين مرشد استمکن عدوّه من عنقه». اولين چيزي که موجب مي‌شود که انسان بتواند در مقابل دشمنش ـ که مراد، شيطان است ـ ايستادگي کند و مانع بشود از تصرف دشمن و تسلط دشمن، [اين است که:] «واعظ من قلبه»؛ از قلب خود واعظي براي خود داشته باشد.

  همچنین حدیث امام رضا (ع) :

  «ای عبدالعظیم! سلام مرا به دوستانم برسان و به آنان بگو، راهی را برای نفوذ و تسلط شیطان بر خود باز نگذارد، آنان را به راستگویی در سخن و ادای امانت وادار کند نیز به آنان دستور بده در مسائل پوچ و بیهوده بحث و جدال را ترک کرده و سکوت را انتخاب کنند و باز به آنان دستور بده به سوی هم روی آورند و معاشرت و رابطه با یکدیگر برقرار کنند، زیرا این عمل موجب تقرب و محبوبیت نزد من می‌شود… و آنان را آگاه ساز که خداوند نیکوکاران را آمرزیده و از بدکاران آنها هم در گذشته است، مگر کسانی که شرک آورده یا موجب تجاوز و اذیت دوستی از دوستان من شود یا عداوت و کینه آنان را در دل داشته باشد، چرا که چنین گناهانی را پروردگار نمی‌آمرزد، جز اینکه از کار زشت خود بازگشت واقعی نماید و آن را جبران کند وگرنه روح ایمان از قلب آنان می‌رود و از دایره ولایت ما خارج می‌شود و از آن بهره‌ای نخواهد برد و من از آثار شوم چنین گناهان و لغزش‌های خطرنانک به خدا پناه می‌برم! »

  در تحف العقول هم از امام علی (ع) آورده :

  ومن حكمه عليه
  السلام: أيها الناس إنه من نصح لله وأخذ قوله دليلا هدي للتي هي أقوم، ووفقه الله
  للرشاد، وسدده للحسنى، فإن جار الله آمن محفوظ، وعدوه خائف مخذول، فاحترسوا من الله
  بكثرة الذكر، واخشوا الله بالتقوى، وتقربوا إلى الله بالطاعة فإنه قريب مجيب، قال
  الله تبارك وتعالى: " وإذا سألك عبادي عني فإني قريب اجيب دعوة الداع إذا دعان
  فليستجيبوا لي وليؤمنوا بي لعلهم يرشدون


  هان اى مردم! كسى كه براى خدا نصیحت كند و كلام خدا را راهنماى خود گیرد، به راهى پایدار رهنمون شود و خداوند او را به رشد و هدایت موفّق سازد و به نیكویى استوار گرداند، زیرا پناهنده به خدا در امان و محفوظ است و دشمن خدا ترسان و بى یاور است و با ذكر بسیار خود را از [معصیت خداى] بپایید وباتقوا برای خدا خاشع شوید وبا طاعت بخدا تقرب جویید بدرستیکه او نزدیک اجابت کننده است ...

  وراهکار عملی دورکردن شیطان هم مواظبت بر نماز است که دورترین حالات شیطان از آدمی در حالت نماز است :


  الفضل بن الحسن الطبرسي بإسناده في (صحيفة الرضا (عليه

  السلام)) عن آبائه، عن النبي (صلّى الله عليه وآله) قال: لا يزال الشيطان ذعراً من المؤمن ما حافظ على الصلوات الخمس فاذا ضيّعهنّ تجرّأ عليه وأوقعه في العظائم.

  وفي (عيون الأخبار) بأسانيد تقدّمت في إسباغ الوضوء، عن الرضا (عليه السلام)، عن آبائه (عليهم السلام) قال: قال رسول الله (صلى الله عليه وآله): لا يزال الشيطان ذعراً من المؤمنين ما حافظ على مواقيت الصلوات الخمس، فإذا ضيّعهنّ اجترأ عليه فأدخله في العظائم.

  ... فان الشيطان أبعد ما يكون من الانسان إذا قام إلى الصلاة


  در مورد نگاه به نامحرم هم نظر اول که بی اختیار است گناه ندارد اما فورا باید نگاه را کوتاه وقطع کرد و از خدای متعال طلب فضل نمود واخبار بسیاری در این باب وارد شده است.

  مَنْ غَضَّ طَرْفَهُ اَراحَ قَلْبَهُ؛
  هر كس چشم خود را [از نامحرم] فرو بندد، قلبش راحت مى‏شود.
  غررالحكم، ح 9122


  ویرایش توسط خیر البریه : ۱۳۹۱/۰۱/۱۴ در ساعت ۰۸:۵۳

 6. صلوات ها 3


 7. #4

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۱
  علاقه
  فقط یاد خدا
  نوشته
  45
  حضور
  2 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  213  نقل قول نوشته اصلی توسط خیر البریه نمایش پست ها


  وراهکار عملی دورکردن شیطان هم مواظبت بر نماز است که دورترین حالات شیطان از آدمی در حالت نماز است :


  با احترام

  منظور از مراقبت از نماز چیست ؟ ممنون میشم بیشتر توضیح بدید

 8. صلوات ها 4


 9. #5

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  2,900
  حضور
  21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8410  نقل قول نوشته اصلی توسط الهادی المهدی نمایش پست ها
  با احترام منظور از مراقبت از نماز چیست ؟ ممنون میشم بیشتر توضیح بدید


  با سلام وتشكر ازتوجه شما


  بحث شیطان و قدرت وراههای نفوذ او قبلا مفصل شده است در لینک . اما چیزی که شایان توجه است ودر آیات قرآن وروایات بدان سفارش شده اینست که شیطان هنگامیکه انسان نسبت به نماز و ذکر خدای تعالی کاهل وغافل شود بطور جدی داخل و وارد صحنه میشود در آیه شریفه : الوسواس الخناس : یعنی مثل فنری که شما تازمانیکه آنرا نگه داشته اید عقب می ایستد اما همینکه از ذکر خداوند غافل شویم جلو می آید و در احادیثی که بین فریقین مشترک است آمده :

  شيطان پيوسته و تا آن زمان كه مؤمن بر نمازهاى پنجگانه خود مراقبت دارد از وى هراسان است ولى چون آدمى نماز خود را ضايع كند، شيطان نيز بر او جسور مى گردد و در گناهان بزرگش مى افكند.

  لا يزال الشيطان يرعب ...

  مجالس الصدوق وثواب الاعمال: عن محمد بن علي ماجيلويه، عن عمه محمد بن أبي القاسم،
  عن محمد بن علي الصيرفي، عن الحسن بن علي بن فضال عن سعيد بن غزوان، عن السكوني، عن
  الصادق عن آبائه عليهم السلام قال: قال رسول الله صلى الله عليه وآله وسلم: لا يزال
  الشيطان هائبا لابن آدم ذعرا منه ما صلى الصلوات الخمس لوقتهن، فإذا ضيعهن اجترأ

  عليه فأدخله في العظائم

  قال الجوهرى: ذعرته اذعره ذعرا افزعته والاسم الذعر بالضم وقد ذعر فهو مذعور.
  وفي النهاية " فيه: " لا يزال الشيطان ذاعرا من المؤمن " اى ذا ذعر وخوف، او هو فاعل بمعنى مفعول اى مذعور".
  شيطان پيوسته از فرزندان آدم در وحشت و هراس است تا آن گاه كه نمازهايش را به دقت و با شرايط و آداب مى خواند.پس اگر نماز را ضايع نموده (و در وقت مقرر آن به جا نياورد)، شيطان بر او چيره مى شود و او را در گناهان كبيره مى اندازد و وى را گرفتار مى كند.


  وجالب حدیث زیر که متن حدیث قبل را تقویت میکند :

  وعن أبي جعفر محمد بن علي ع أنه قال أقرب ما يكون العبد من الله إذا كان في الصلاة ( ودر بعض اخبار در سجود و هنگام سبکی شکم ونیمه شب )

  (2) هائباً: من الهيبة، المهابة وهي الاجلال أو المخافة. الهيبة: التقية في كل شيء لسان العرب (هيب)

  ودر اخبار عامه هم :

  17760- لا يزال الشيطان ذاعرًا من المؤمن ما حافظ على الصلوات الخمس فإذا ضيعهن تجرأ عليه وأوقعه فى العظائم وطمع فيه (أبو نعيم ، وأبو بكر محمد بن الحسن البخارى فى أماليه ، والرافعى عن على)
  أخرجه الرافعى (2/125) . وأخرجه أيضًا : الديلمى (5/99 ، رقم 7591) .
  ومن غريب الحديث : "ذاعرًا" : أى خائفا .


  مراقبت بر نماز دایره وسیعی دارد که اولین ان بوقت خواندن انست . قابل توجه کسانیکه نماز هایشان (اغلب نماز صبح ) از آنها قضا میشود و نمیدانند که این اعمال باعث تسلط شیطان بر آدمی میشود .

  چه رابطه ای بین تساهل در نماز و جرات پیدا کردن شیطان وعکس آن مراقبت بر نماز وترس شیطان از انسان وجود دارد ؟ والله اعلم .

 10. صلوات ها 3


 11. #6

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  نوشته
  121
  حضور
  1 دقیقه
  دریافت
  9
  آپلود
  1
  گالری
  9
  صلوات
  490  نكات اجمالي جهت گناه نكردن

  1-كم خوردن
  2-كم خوابيدن
  3-كم نگاه كردن(يه جورايي خيره نشدن)
  4-كم حرف زدن
  5-كم در گير شدن به امور دنيا
  6-كم نشستن در مكان بيجا
  يا اهل العالم قتل الحسين بكرببلا عطشانا ...

 12. صلوات ها 3


 13. #7

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۱
  علاقه
  خــــــــــدا ، اهل بیت ، ولایت
  نوشته
  379
  حضور
  1 روز 17 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  2
  گالری
  30
  صلوات
  2032  پرمودا باترا روانشناس هندی می‌گوید بزرگ‌ترین آتش‌های جهان را با یک فنجان آب می‌توان خاموش کرد. کافیست زمان را در یابید. یعنی به موقع اینکار انجام گیرد. زمانی که جرقه‌ای زده شد و آتش به تازگی در حال خود نمایی است همان موقع با یک فنجان آب آتش خاموش می‌شود. آسیب‌ها و گناهان را نیز در همان آغاز باید مهار کرد. بی مبالاتی و اهمال دامنه آنرا به سراسر زندگی گسترش داده و خاموش کردن آن کار بسیار دشوار و گاهی ناممکن خواهد بود .

  ***************************


  ܓ✿ اللهم عجل لولیک الفرج ܓ✿


  ***************************

 14. #8

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۱
  علاقه
  خــــــــــدا ، اهل بیت ، ولایت
  نوشته
  379
  حضور
  1 روز 17 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  2
  گالری
  30
  صلوات
  2032  همه ما خواهان سلامت و سعادت و نیکبختی در دنیا و قرار گرفتن در قرب الهی و محشور شدن با اولیاء خدا در آخرت هستیم. اما در بستر حرکت و تلاش در جهت رسیدن به اهداف متعالی فوق بعضاً در گرداب گناه و آلودگی گرفتار می‌شویم. می‌لغزیم، می‌لنگیم، می‌مانیم.

  ***************************


  ܓ✿ اللهم عجل لولیک الفرج ܓ✿


  ***************************

 15. #9

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۱
  علاقه
  خــــــــــدا ، اهل بیت ، ولایت
  نوشته
  379
  حضور
  1 روز 17 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  2
  گالری
  30
  صلوات
  2032  فرصت سوزی می‌کنیم. هر بار تصمیم بر عدم تکرار گناه و لغزش می‌گیریم. توبه می‌کنیم. اما بار دیگر گرفتار می‌شویم. چه کنیم؟ چه تدابیری بیندیشیم؟ آیا ممکن است گناهان خود را به صفر نزدیک کنیم؟ آیا رسیدن به مقام (نه معصومیت) که به مرز عصمت ممکن است؟ ابوذرها، مقدادها، میثم تمارها، مالک اشترها، زینت‌ها، ام البنین ها، خدیجه کبراها و نیز در دهه‌ها و سده های اخیر شیخ انصاری‌ها، میرزا جواد ملکی تبریزی‌ها، امام خمینی‌ها چگونه بدان مقام‌ها رسیدند؟
  ***************************


  ܓ✿ اللهم عجل لولیک الفرج ܓ✿


  ***************************

 16. #10

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۱
  علاقه
  خــــــــــدا ، اهل بیت ، ولایت
  نوشته
  379
  حضور
  1 روز 17 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  2
  گالری
  30
  صلوات
  2032  بیایید اندکی بیندیشیم – تصمیم بگیریم – تمرین کنیم – عمل کنیم. پرواز را بیاموزیم و به آن قله‌های رفیع اخلاقی و عرفانی برسیم. هم به آرامش و نشاط دنیوی و هم به سعادت و خوشبختی اخروی برسیم. برای رسیدن بدین مقام چند گام ساده لازم است خداوند دین و قرآن و انبیاء و چهارده نور آسمانی را برای راحتی و سهولت طی طریق ما طراحی و ترسیم نموده، نه برای سختی و شکنجه و ناراحتی و عذاب ما.

  ***************************


  ܓ✿ اللهم عجل لولیک الفرج ܓ✿


  ***************************

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود