چند سوال فوري در مورد خمس و زكات

تب‌های اولیه

95 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چند سوال فوري در مورد خمس و زكات

سلام !!!

ببخشيد اين سوال را ميكنم

من تا الان نه خمس دادم نه زكات !!! حالا سوالم اين است خمس و زكات به چه كساني تعلق ميگيريد ؟؟؟ و چه فرقي باهم دارند خمس و زكات ؟؟؟

بعدش من به چه صورت بايد حساب كنم كه خمس يا زكات بدم ؟؟

به چه كسي بايد بدم ؟؟

چه چيزي بايد بدم ؟؟ مثلا دادن خمس و زكات همان دادن پول است مثل فطريه !!! البته فطريه را ميدم !!! اما خمس و زكات را نميدونم چرا تا الان ندادم !!! از كي بر انسان واجب ميشود كه خمس و زكات دهند ؟؟؟ و تكليف سالهايي كه خمس و زكات ندادند چيه؟؟؟

و اصلا بر چه كساني واجب است كه خمس و زكات بدهند؟؟

روز كه بايد خمس پرداخت شود را حتما بايد مرجع تعيين نمايد !!! ميشه خودم يه روزي را انتخاب كنم؟؟؟

و براي يارانه هايي كه به حساب واريز ميشود خمس تعلق ميگيرد؟؟

براي كساني كه بدهي دارن و از طلب كارانشون مهلت گرفته اند هم خمس تعلق ميگيرد؟؟

براي كساني كه وامي از بانكها گرفته اند و پرداخت قسط وامها باعث ميشود كه پس اندازي نتونن داشته باشند هم خمس تعلق ميگيرد؟؟

با تشكر

مرجع تقليد !!! ايت الله جوادي املي

در تعجبم چرا تا الان از اين امر واجب غافل بودم !!! لعنت بر شيطان

برچسب: 

فرمانده;202404 نوشت:
سلام !!! ببخشيد اين سوال را ميكنم من تا الان نه خمس دادم نه زكات !!! حالا سوالم اين است خمس و زكات به چه كساني تعلق ميگيريد ؟؟؟ و چه فرقي باهم دارند خمس و زكات ؟؟؟ بعدش من به چه صورت بايد حساب كنم كه خمس يا زكات بدم ؟؟ به چه كسي بايد بدم ؟؟ چه چيزي بايد بدم ؟؟ مثلا دادن خمس و زكات همان دادن پول است مثل فطريه !!! البته فطريه را ميدم !!! اما خمس و زكات را نميدونم چرا تا الان ندادم !!! از كي بر انسان واجب ميشود كه خمس و زكات دهند ؟؟؟ و تكليف سالهايي كه خمس و زكات ندادند چيه؟؟؟ و اصلا بر چه كساني واجب است كه خمس و زكات بدهند؟؟ با تشكر مرجع تقليد !!! ايت الله جوادي املي در تعجبم چرا تا الان از اين امر واجب غافل بودم !!! لعنت بر شيطان

با عرض سلام و احترام خدمت جناب فرمانده گرامی و تشکر از سئوالات شما

برای کمک به پاسخ گویی ما لطفا هر مقدار که می توانید تاپیک های مورد اشاره سرکار منتظر منتقم بزرگوار و دیگر تاپیک های مربوط به خمس و زکات در انجمن را مورد مطالعه دقیق قرار دهید . سپس اگر سئوالی برای تان باقی ماند حتما با خدمت گزاران خود در این سایت در میان بگذارید ان شاء الله پاسخگوی شما خواهیم بود.

در پناه حضرت حق موفق و سر بلند باشید

با سلام

آیا به مهریه ، خمس تعلق میگیرد ؟

اگر به مهریه گرفته شده ، بانک سود پرداخت کند . آیا به آن سود ، خمس تعلق می گیرد ؟

اگر شخصی برای فرار از خمس ، مهریه همسرش را پرداخت کند . چطور ؟

اگر با همسرش به توافق برسند که برای فرار از خمس ، بعد از پرداخت مهریه ، منزل تهیه کنیم چطور ؟

با سپاس فراوان

:Gol:

با سلام و احترام

الهادی المهدی;205681 نوشت:
آیا به مهریه ، خمس تعلق میگیرد ؟

مهریه خمس ندارد.(1)

اگر به مهریه گرفته شده ، بانک سود پرداخت کند . آیا به آن سود ، خمس تعلق می گیرد ؟

اگر تا سر سال خمسی سودش باقی مانده باشد،خمس دارد.(2)

اگر شخصی برای فرار از خمس ، مهریه همسرش را پرداخت کند . چطور ؟ اگر با همسرش به توافق برسند که برای فرار از خمس ، بعد از پرداخت مهریه ، منزل تهیه کنیم چطور ؟

به طور کلی،با بخششی که صورى و براى فرار از خمس است، خمسِ واجب ساقط نمى‏ شود،اما اگر حقیقتا به عنوان مهریه پرداخت شده باشد،خمس ندارد.(3)

پی نوشت:
1.آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س362

2.
استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم
3.همان،س857 و استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

با سلام و احترام .

فرض کنید من یک دوربین فیلمبرداری گران میخرم که نصف آن را نقد پرداخت کرده ام و نصف آنرا از کسی قرض کرده ام . الان سر سال خمسی من فرا رسیده .

به اون دوربین خمس تعلق میگیرد (( این را هم بگوییم که ابزار کار برای من نیست برای کارهای روزمره استفاده میکنم و شاید 1 درصد برای شغلم باشد ))

پولی که قرض گرفته ام چی ؟ به اون خمس تعلق میگیرد ؟

مرجع : مقام معظم رهبری
با سپاس

الهادی المهدی;275892 نوشت:
فرض کنید من یک دوربین فیلمبرداری گران میخرم که نصف آن را نقد پرداخت کرده ام و نصف آنرا از کسی قرض کرده ام . الان سر سال خمسی من فرا رسیده . به اون دوربین خمس تعلق میگیرد (( این را هم بگوییم که ابزار کار برای من نیست برای کارهای روزمره استفاده میکنم و شاید 1 درصد برای شغلم باشد )) پولی که قرض گرفته ام چی ؟ به اون خمس تعلق میگیرد ؟ مرجع : مقام معظم رهبری

با سلام و عرض ادب

در پاسخ به سوال توجه به دو نکته ضروری است:

1.دوربین اگر براى انجام امور مربوط به کار و کسب او باشد، حکم ابزار کار را در وجوب خمس دارد، ولى اگر براى رفع نيازهاى زندگى و جزء احتياجات مناسب با شأن عرفى او باشد، خمس ندارد. البته اگر به پول خريد آن خمس تعلّق گرفته بايد پرداخت شود، و در صورتى که براى هر دو منظور خريده باشد، به نسبت محاسبه شود.

2.خمس پولى که قرض کرده اید، برعهده قرض‌گيرنده نيست، ولى اگر از درآمد سال خود قسط‌ هاى آن را بپردازید و عين مالى که قرض گرفته اید هنگام رسيدن سال خمسى نزد شما باقى باشد، واجب است که خمس آن را به ميزان اقساطى که پرداخت نموده اید، بپردازد.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س924و956

با سلام
من الان این جمله رو در جایی خوندم" احتياط واجب آن است كه بيشتر از مخارج يك سال به يك سيد فقير خمس ندهند"این فقط نظر آیت الله صافی گلپایگانی هست؟منظور جمله یعنی چی؟ممنون اگه توضیح بدهید؟

[="Tahoma"][="Black"]

ترنم بارانی;276363 نوشت:
با سلام من الان این جمله رو در جایی خوندم" احتياط واجب آن است كه بيشتر از مخارج يك سال به يك سيد فقير خمس ندهند"این فقط نظر آیت الله صافی گلپایگانی هست؟منظور جمله یعنی چی؟ممنون اگه توضیح بدهید؟

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سئوال شما

خیر این نظر بیشتر مراجع مشهور است .

همان طور که می دانید خمس برای مصرف به دو بخش تقسیم می شود نیمی از آن سهم سادات و نیمی سهم امام علیه السلام است .

این مسئله می خواهد بگوید که دهنده خمس نباید بیش از مخارج یک سال یک سید فقیر را به عنوان سهم سادات به او بدهد. مثلا اگر مخارج سید فقیری سالیانه 10 میلیون تومان است نباید احتیاطا بیش از این مبلغ به عنوان سهم سادات به او داده شود. (1)

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
1. آیت الله صافی گلپایگانی ، توضیح المسائل م 1853
؛ توضیح المسائل مراجع م 1844[/]

سلام
ممنونم از جوابدهی سریعتان
خب راستش بارها دیده و شنیده ام که با اجازه از مرجع برای خانواده ی ساداتی مثلا مسکن ساخته اند .مسکن یک چیز ماندگار است و بیشتر از مصرف سال محسوب میشود این با اون مقوله ربط دارد؟یا اون یک مقوله ی جداست؟ممنون اگر توضیح دهید.مرجع :آیت الله مکارم

[="Tahoma"][="Black"]

ترنم بارانی;276473 نوشت:
سلام ممنونم از جوابدهی سریعتان خب راستش بارها دیده و شنیده ام که با اجازه از مرجع برای خانواده ی ساداتی مثلا مسکن ساخته اند .مسکن یک چیز ماندگار است و بیشتر از مصرف سال محسوب میشود این با اون مقوله ربط دارد؟یا اون یک مقوله ی جداست؟ممنون اگر توضیح دهید.مرجع :آیت الله مکارم

با عرض سلام و احترام مجدد و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال تهیه مسکن هم در همین مقوله است و اگر سید فقیری مسکن نداشته باشد ممکن است یکی از مایحتاج سالیانه او همین مسکن باشد از این رو جزء مخارج سالیانه او محاسبه می شود .

البته وقتی مسکن برای او تهیه شد؛ اگر هنوز هم فقیر بود ، در سال های بعد مایحتاج او چیز هایی غیر مسکن خواهد بود و بر حسب آن مایحتاج ، مقدار مخارج و نیاز سالیانه او تعیین می شود. (1)

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی در قم[/]

آهان.ممنونم از توضیحتان.راستش گیج شده بودم Smile
حالا یک سوال خانواده ی ساداتی که پدرشان فوت شده باید هیچ چیز از دار دنیا نداشته باشند تا مشمول گرفتن خمس شوند؟هیچ چیز؟

ترنم بارانی;276773 نوشت:
حالا یک سوال خانواده ی ساداتی که پدرشان فوت شده باید هیچ چیز از دار دنیا نداشته باشند تا مشمول گرفتن خمس شوند؟هیچ چیز؟

با سلام و عرض ادب

نداشتن هیچ چیز ملاک نیست بلکه همین مقدار که قدرت تامین مخارج و مایحتاج سالیانه خود را نداشته باشند به عنوان فقیر محسوب می شوند و با اجازه از دفتر مرجع تقلید می توان سهم سادات را به آنها داد.

استفتا از دفتر آیه الله مکارم شیرازی در قم

بله.ممنون از جوابهای خوب و کاملتان
یعنی مثلا اگر مقداری پول و یک زمین خارج از شهر که برای آتیه اشان نگه داشته شده باشد ولی مسکن نداشته باشند میتوان با از مرجع اذن گرفت و برای تهیه ی مسکن به آنان پرداخت کرد.ممنون

ترنم بارانی;277016 نوشت:
بله.ممنون از جوابهای خوب و کاملتان یعنی مثلا اگر مقداری پول و یک زمین خارج از شهر که برای آتیه اشان نگه داشته شده باشد ولی مسکن نداشته باشند میتوان با از مرجع اذن گرفت و برای تهیه ی مسکن به آنان پرداخت کرد.ممنون

با سلام و احترام مجدد

تشخیص مصادیق برعهده مکلف است اما درصورتی که فروختن زمین برای تامین مایحتاجشان امکان نداشته باشد یا کفایت مخارج سالشان را نکند و همچنین مقدار پس انداز برای تهیه نیاز سالشان مطابق با شانشان کافی نباشد فقیر محسوب می شوند و با کسب اجازه از دفتر مرجع تقلیدتان می توانید خمس را به ایشان بدهید.

استفتا از دفتر آیه الله مکارم شیرازی در قم

ممنون از شما و پیگیری تان
بله زمین متعلق به مادر بچه هاست (بچه ها ساداتند) و پولی هم که گفتم را برای آتیه کنار گذاردند.یعنی باید دارایی هاشان را بفروشند و اگر امرار مخارج سالشان نشد بعد؟
ببخشید که مزاحمتان میشوم

[="Tahoma"][="Black"]

ترنم بارانی;277817 نوشت:
ممنون از شما و پیگیری تان بله زمین متعلق به مادر بچه هاست (بچه ها ساداتند) و پولی هم که گفتم را برای آتیه کنار گذاردند.یعنی باید دارایی هاشان را بفروشند و اگر امرار مخارج سالشان نشد بعد؟ ببخشید که مزاحمتان میشوم

با تشکر از سئوال حضرت عالی

نیازی به فروش اموال برای فهمیدن مسئله نیست و می توانند بدون فروش آن با احتساب قیمت و تخمین مخارج به نتایج مطمئنی برسند که آیا دارایی ها کفاف هزینه ها را می دهد یا خیر .

همیشه سالم و مسرور باشید[/]

این موضوع رو که میفرمایید نیازی به فروش اموال نیست و از محاسبه میتوان فهمید رو تمامی مراجع قبول دارند؟
خب پس نیازی نیست داشته هایشان را بفروشند بابت خمس البته با اجازه گرفتن از مرجع می تونیم برایشان خانه بسازیم

ممنونم از جوابهای ارزنده تان
حالا یک سوال کلی دارم در کل اگر مادری دارایی برای خود داشته باشد و بچه های سادات بدون پدر و واجب الخمس داشته باشد میتوان به بچه ها خمس داد.یا باید گفت وظیفه ی مادرشان است ؟

[="Tahoma"][="Black"]

ترنم بارانی;278372 نوشت:
این موضوع رو که میفرمایید نیازی به فروش اموال نیست و از محاسبه میتوان فهمید رو تمامی مراجع قبول دارند؟

با تشکر از سئوال شما

اختلافی در این جهت میان مراجع معظم تقلید ندیده ام .

موفق و پیروز باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

ترنم بارانی;278374 نوشت:
ممنونم از جوابهای ارزنده تان حالا یک سوال کلی دارم در کل اگر مادری دارایی برای خود داشته باشد و بچه های سادات بدون پدر و واجب الخمس داشته باشد میتوان به بچه ها خمس داد.یا باید گفت وظیفه ی مادرشان است ؟

با تشکر از سئوال مجددتان

خواهش می کنم .

در فرض سئوال اگر بچه ها شرایط گفته شده در گذشته را داشته باشند می توان به آنها با اجازه مرجع تقلید سهم سادات داد .

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

با سلام و احترام

اگر فرضا اول مهر ماه سال خمسی من باشد . .

دقیقا 20 روز قبل از فرا رسیدن سال خمسی یک معامله پر سود داشته باشم .

و میدانم اگر این معامله را انجام بدهم باید خمس سودش را حساب کنم .

حالا سئوال من این میباشد که (( اگر معامله را به بعد از سال خمسی موکول کنم ، آیا فرار از خمس به حساب می آید ؟ ))
با سپاس از شما .

سئوال دوم (( در یخچال منزل ما مثلا 3 عدد مرغ و 3 کیلو گوشت قرمز میباشد و مصرف نکرده ایم . امروز هم روز سال خمسی من میباشد . آیا باید هزینه مرغ و گوشت های داخل فریزر رو هم محاسبه کنم ؟ ))

سئوال آخر اینکه : فرض کنید اول مهرماه سال خمسی من میباشد . من حقوق مهر ماه را آبان میگیرم . و چون پس اندازی ندارم و به حقوق مهرماه احتیاج دارم برای گذران زندگی . آیا برای محاسبه خمس اموال نقدی ، باید حقوق مهر را هم حساب کنم ؟ با سپاس

[="Tahoma"][="Black"]

الهادی المهدی;291876 نوشت:
با سلام و احترام اگر فرضا اول مهر ماه سال خمسی من باشد . . دقیقا 20 روز قبل از فرا رسیدن سال خمسی یک معامله پر سود داشته باشم . و میدانم اگر این معامله را انجام بدهم باید خمس سودش را حساب کنم . حالا سئوال من این میباشد که (( اگر معامله را به بعد از سال خمسی موکول کنم ، آیا فرار از خمس به حساب می آید ؟ )) با سپاس از شما . سئوال دوم (( در یخچال منزل ما مثلا 3 عدد مرغ و 3 کیلو گوشت قرمز میباشد و مصرف نکرده ایم . امروز هم روز سال خمسی من میباشد . آیا باید هزینه مرغ و گوشت های داخل فریزر رو هم محاسبه کنم ؟ )) سئوال آخر اینکه : فرض کنید اول مهرماه سال خمسی من میباشد . من حقوق مهر ماه را آبان میگیرم . و چون پس اندازی ندارم و به حقوق مهرماه احتیاج دارم برای گذران زندگی . آیا برای محاسبه خمس اموال نقدی ، باید حقوق مهر را هم حساب کنم ؟ با سپاس

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوال شما

1. در فرض سئوال اگر عمدا و برای فرار از خمس این کار را بکنید جایز نیست .

2. گوشت و مرغی که با درآمد کسب تهیه کرده اید اگر سر سال خمسی باقی بماند ، مشمول خمس است و باید خمس آن داده شود.

3. حقوقی را که بعد از سال خمسی دریافت می کنید ، مشمول خمس نیست .

همیشه سالم و سربلند باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از بخش خمس دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

با سلام و درود

اگر من کالایی را 50 هزار تومان بخرم و بخواهم آن را 70 هزار تومان بفروشم ، باید خمس 20 هزار تومان را پرداخت کنم . حالا اگر تا سر سال خمسی این کالا را نفروختم . خمس آنرا چگونه باید محاسبه کنم ؟؟؟؟؟؟؟

سئوال دوم : اگر آن را کالا را بعد از سر سال خمسی توانستم با توجه به افزایش قیمت کالا ، 200 هزار تومان بفروشم چگونه باید مبحث خمس آنرا دنبال کنم ؟

با سپاس از کارشناسان محترم

مرجع تقلید : مقام معظم رهبری

الهادی المهدی;300429 نوشت:
با سلام و درود اگر من کالایی را 50 هزار تومان بخرم و بخواهم آن را 70 هزار تومان بفروشم ، باید خمس 20 هزار تومان را پرداخت کنم . حالا اگر تا سر سال خمسی این کالا را نفروختم . خمس آنرا چگونه باید محاسبه کنم ؟؟؟؟؟؟؟ سئوال دوم : اگر آن را کالا را بعد از سر سال خمسی توانستم با توجه به افزایش قیمت کالا ، 200 هزار تومان بفروشم چگونه باید مبحث خمس آنرا دنبال کنم ؟ با سپاس از کارشناسان محترم مرجع تقلید : مقام معظم رهبری

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوال شما

1. دادن خمس یاد شده واجب نیست مگر اینکه این سود تا سر سال خمسی باقی بماند و صرف در مئونه نشود .
اگر تا سر سال خمسی هم کالا را نفروشید هر وقت فروختید سود کالا را باید حساب کرده و خمسش را پرداخت نمایید.

2. یک پنجم سودی که از کالای یاد شده کسب کردید خمس دارد.
البته پول اصل کالا هم اگر از منفعت کسب تهیه شده و قبلا خمسش داده نشده ، خمس دارد. (1)

همیشه موفق و پیروز باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

با سلام
میخواستم بدونم نحوه محاسبه خمس اموال هدیه ای که فکر میکنیم شبهه ناک است، چگونه است ؟
با تشکر
مرجع تقلید: آیت الله خامنه ای

بانو;303785 نوشت:
با سلام میخواستم بدونم نحوه محاسبه خمس اموال هدیه ای که فکر میکنیم شبهه ناک است، چگونه است ؟ با تشکر مرجع تقلید: آیت الله خامنه ای

با سلام و عرض ادب

اگر یقین به تعلق خمس به هدیه نداشته باشید خمس واجب نیست و درصورتی که بخواهید احتیاطا خمس آن را بپردازید باید یک پنجم از قیمت کالا را به عنوان خمس بپردازید.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

پس انداز با پول تو جیبی که از پدر میگیریم و یکسال جمع شود خمس دارد؟

کتابهایمان در قفسه بماند و بیش از یکسال از آنها استفاده نکنیم مشمول خمس میشود؟

سلام

حمیده هادی;303895 نوشت:
کتابهایمان در قفسه بماند و بیش از یکسال از آنها استفاده نکنیم مشمول خمس میشود؟

این پاسخ سوال دومتون :

http://www.askdin.com/thread22205.html

سوال اول رو هم، منتظر کارشناسان بزرگوار باشید انشاالله

پیروز باشید

:Gol:

من چند وقته سوالم رو اینجا مطرح کردم کسی جواب نداده. لطفا یکی از دوستان جواب بدهند.

اگر از درآمد بین سال در یه کاری سرمایه گذاری کردیم و یا اصلا بدون سرمایه گذاری اگر پولی از ما دزدیده شد(کلاهبرداری ) خمس اون پول رو که نباید بدیم؟

[="Tahoma"][="Black"]

حمیده هادی;303895 نوشت:
پس انداز با پول تو جیبی که از پدر میگیریم و یکسال جمع شود خمس دارد؟ کتابهایمان در قفسه بماند و بیش از یکسال از آنها استفاده نکنیم مشمول خمس میشود؟

با تشکر از سئوال شما

لطفا نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید .

همیشه موفق باشید[/]

سجاد;304366 نوشت:

لطفا نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید .

همیشه موفق باشید

سلام استاد بزرگوار
آقای خامنه ای
ممنونم

[="Tahoma"][="Black"]

mostafa272;304149 نوشت:
من چند وقته سوالم رو اینجا مطرح کردم کسی جواب نداده. لطفا یکی از دوستان جواب بدهند. اگر از درآمد بین سال در یه کاری سرمایه گذاری کردیم و یا اصلا بدون سرمایه گذاری اگر پولی از ما دزدیده شد(کلاهبرداری ) خمس اون پول رو که نباید بدیم؟

با تشکر از سئوالات شما

به پرسش های شما در همان تاپیک پاسخ داده شد لطفا مراجعه فرمایید .

در فرض سئوال اگر قبل از رسیدن سال خمسی آن مبلغ دزدیده شده باشد خمس به آن تعلق نگرفته است.(1)

همیشه موفق و سرفراز باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی در قم[/]

[="Tahoma"][="Black"]

حمیده هادی;303895 نوشت:
پس انداز با پول تو جیبی که از پدر میگیریم و یکسال جمع شود خمس دارد؟ کتابهایمان در قفسه بماند و بیش از یکسال از آنها استفاده نکنیم مشمول خمس میشود؟

با عرض سلام و تشکر از پاسخ حضرت عالی

پس اندازی که با پول توجیبی جمع شده ، خمس ندارد.

در مورد کتاب همان طور که در اینجا هم عرض کردم اگر همه پول کتاب از همین پس انداز ها باشد خمس ندارد .
و نیز اگر کتابها در زمان خريد آن مورد نياز او براى مراجعه و مطالعه بوده و مقدار آن هم مناسب شأن عرفى او باشد، خمس ندارد، حتى اگر پس از سال اول از آن استفاده نکند. (1)

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات س 900[/]

اطرافیان و اقوامی که نمیدانیم آیا خمس میدهند،مالشان حلال هست و.. حکم نماز و غذایی که در منازلشان بجا آورده و خورده میشود چیست؟

حمیده هادی;304411 نوشت:
اطرافیان و اقوامی که نمیدانیم آیا خمس میدهند،مالشان حلال هست و.. حکم نماز و غذایی که در منازلشان بجا آورده و خورده میشود چیست؟

با سلام و عرض ادب

اگر یقین به تعلق خمس به عین مال مورد استفاده نداشته باشید،استفاده از آنها اشکال ندارد و نیاز به پرس و جو هم نیست.

استفتا از دفاتر مراجع بزرگوار در قم

با سلام

آیا هدیه دریافتی پعد از گذشتن یک سال از روی آن، به آن هدیه مثلا هدیه پولی و یا غیره ، خمس تعلق می گیرد ؟

آیا پولی که از یارانه ها دریافت می شود، پس از گذشت یک سال از روی آن، خمس به خود پول یارانه تعلق می گیرد ؟

با تشکر

سلام

بانو;308899 نوشت:
آیا هدیه دریافتی پعد از گذشتن یک سال از روی آن، به آن هدیه مثلا هدیه پولی و یا غیره ، خمس تعلق می گیرد ؟

لطفا مطالعه بفرمایید:

http://www.askdin.com/thread7297.html

بانو;308899 نوشت:
آیا پولی که از یارانه ها دریافت می شود، پس از گذشت یک سال از روی آن، خمس به خود پول یارانه تعلق می گیرد ؟

http://www.askdin.com/thread9709.html

پیروز باشید :Gol:

با سلام

پولی که برای تهیه تیغ ریش تراشی در سال هزینه می کنیم به مقداری که سر سال زیاد بیاید خمس تعلق می گیرد و یا باید کل هزینه ای که برای خرید آن در کل سال صرف کردیم را حساب کنیم و خمس آن را بپردازیم؟

مرجع: آیت الله بهجت

mostafa272;310702 نوشت:
با سلام پولی که برای تهیه تیغ ریش تراشی در سال هزینه می کنیم به مقداری که سر سال زیاد بیاید خمس تعلق می گیرد و یا باید کل هزینه ای که برای خرید آن در کل سال صرف کردیم را حساب کنیم و خمس آن را بپردازیم؟ مرجع: آیت الله بهجت

با سلام و عرض ادب

به مقداری که تیغ درصورت نیاز خریده شده (برای فعل غیرحرام )و در بین سال خمسی مصرف شده است خمس ندارد و به مقداری که سر سال خمسی اضافه بیاید به آنچه اضافه آمده خمس تعلق میگیرد البته توجه دارید که ریش تراشی با تیغ حرام است و صرف نظر از موونه و گذشتن سال به پولی که صرف چیز حرامی می شود خمس تعلق میگیرد.

رساله آیه الله بهجت،مسائل خمس 172

کسی که همه ی درامدش از طریق نفقست چه از طرف پدر و چه همسر باز هم به اموالش خمس تعلق میگره؟
به سودش چه طور؟

[="Tahoma"][="Black"]

mona690;311515 نوشت:
کسی که همه ی درامدش از طریق نفقست چه از طرف پدر و چه همسر باز هم به اموالش خمس تعلق میگره؟ به سودش چه طور؟

صلی الله علیک یا رسول الله و یا امام الصدق و الیقین علیهما سلام الله

با تشکر از سئوال حضرت عالی

لطفا نام مرجع تقلید خود را بفرمایید تا مطابق نظر ایشان پاسخ دقیق تری خدمتتان ارائه دهیم .

همیشه موفق و سربلند باشید[/]

سجاد;311715 نوشت:
صلی الله علیک یا رسول الله و یا امام الصدق و الیقین علیهما سلام الله با تشکر از سئوال حضرت عالی لطفا نام مرجع تقلید خود را بفرمایید تا مطابق نظر ایشان پاسخ دقیق تری خدمتتان ارائه دهیم . همیشه موفق و سربلند باشید

مرجعم رهبری است!

mona690;312034 نوشت:
مرجعم رهبری است!

با سلام و عرض ادب

اگر درآمدی ندارد و پدر یا همسر پولی را به او می بخشند و به او هدیه میکنند،اصل پول خمس ندارد ولی سود حاصله بعد از گذشت سال و باقی ماندن آن ،خمس دارد.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س851

با سلام

اگر مرجع ما فوت کرده باشد یا از چند مرجع که با هم مساوی هستند تقلید می کنیم در صورتی که در حکمشان گفته باشند که خمس را باید به مجتهد زنده تحویل داد آیا تفاوتی دارد که به کدام مرجع زنده تحویل دهیم ؟

mostafa272;316942 نوشت:
با سلام اگر مرجع ما فوت کرده باشد یا از چند مرجع که با هم مساوی هستند تقلید می کنیم در صورتی که در حکمشان گفته باشند که خمس را باید به مجتهد زنده تحویل داد آیا تفاوتی دارد که به کدام مرجع زنده تحویل دهیم ؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤالتان

در فرض سؤال خمس را به مرجع زنده ای تحویل دهید که در بحث خمس ایشان را اعلم می دانید و از ایشان تقلید می کنید .

همیشه موفق و سلامت باشید

سجاد;317063 نوشت:

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤالتان

در فرض سؤال خمس را به مرجع زنده ای تحویل دهید که در بحث خمس ایشان را اعلم می دانید و از ایشان تقلید می کنید .

همیشه موفق و سلامت باشید

از نظر اعلمیت همگی را مساوی با هم می دانیم ولی برای به وجود نیامدن تداخل طبق نظر یکی از آنها عمل می کنیم. در صورت قائل بودن تساوی نمی توانیم به هر کدام که برایمان امکان پذیر بود بپردازیم؟

[="Tahoma"][="Black"]

mostafa272;317065 نوشت:
از نظر اعلمیت همگی را مساوی با هم می دانیم ولی برای به وجود نیامدن تداخل طبق نظر یکی از آنها عمل می کنیم. در صورت قائل بودن تساوی نمی توانیم به هر کدام که برایمان امکان پذیر بود بپردازیم؟

با تشکر از سؤال مجددتان

پاسخ همان است که عرض شد خمس را به کسی بپردازید که الان از او در بحث خمس تقلید می کنید.

همیشه موفق و پیروز باشید[/]

سلام
در مورد اقوامی که مطمئن هستیم که خمس نمیدهند آیا رابطه با آنها مشکل شرعی ندارد؟( از اقوام درجه یک باشند)
قبول هدیه از آنان چطور؟
سلام علیکم من خواستم خمس سالیانمو حساب کنم میشه مشروحا توضیحی بفرمائید؟ با تشکر مقلد آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مد ظله الوارف

سلام عرض می کنم خدمت همه دوستان بزرگوار

قدس شریف;329306 نوشت:
نقل قولي كه با انتخاب متن دلخواه از يك پست و كليك بر اين دكمه ايجاد مي شود

دوست گرامی تاپیک زیر رو مطالعه بفرمایید، بعد اگه سوالی باقی موند در همون تاپیک پیگیری بفرمایید لطفا:

http://www.askdin.com/thread3394.html

پیروز باشید :Gol:

حمیده هادی;329299 نوشت:
سلام در مورد اقوامی که مطمئن هستیم که خمس نمیدهند آیا رابطه با آنها مشکل شرعی ندارد؟( از اقوام درجه یک باشند) قبول هدیه از آنان چطور؟ تشکر

با سلام و عرض ادب

درصورتی که یقین ندارید عین هدیه و مالی که در خانه آنها مصرف میکنید خمس به آن تعلق گرفته است رابطه با آنها اشکال ندارد و همچنین قبول هدیه از آنها جایز است اما نهی از منکر و امر به معروف واجب است و اگر ترک روابط با ایشان نوعی نهی از منکر محسوب شود نهی از منکر با رعایت شرایط و مراتبش واجب است

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،احکام خمس

موضوع قفل شده است