صفحه 1 از 10 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چند سوال فوري در مورد خمس و زكات

علاقه
    دنیای اینترنت
    نوشته
    399
    حضور
    2 روز 9 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    43
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    1844

چند سوال فوري در مورد خمس و زكات

سلام !!!

ببخشيد اين سوال را ميكنم

من تا الان نه خمس دادم نه زكات !!! حالا سوالم اين است خمس و زكات به چه كساني تعلق ميگيريد ؟؟؟ و چه فرقي باهم دارند خمس و زكات ؟؟؟

بعدش من به چه صورت بايد حساب كنم كه خمس يا زكات بدم ؟؟

به چه كسي بايد بدم ؟؟

چه چيزي بايد بدم ؟؟ مثلا دادن خمس و زكات همان دادن پول است مثل فطريه !!! البته فطريه را ميدم !!! اما خمس و زكات را نميدونم چرا تا الان ندادم !!! از كي بر انسان واجب ميشود كه خمس و زكات دهند ؟؟؟ و تكليف سالهايي كه خمس و زكات ندادند چيه؟؟؟

و اصلا بر چه كساني واجب است كه خمس و زكات بدهند؟؟

روز كه بايد خمس پرداخت شود را حتما بايد مرجع تعيين نمايد !!! ميشه خودم يه روزي را انتخاب كنم؟؟؟

و براي يارانه هايي كه به حساب واريز ميشود خمس تعلق ميگيرد؟؟

براي كساني كه بدهي دارن و از طلب كارانشون مهلت گرفته اند هم خمس تعلق ميگيرد؟؟

براي كساني كه وامي از بانكها گرفته اند و پرداخت قسط وامها باعث ميشود كه پس اندازي نتونن داشته باشند هم خمس تعلق ميگيرد؟؟

با تشكر

مرجع تقليد !!! ايت الله جوادي املي

در تعجبم چرا تا الان از اين امر واجب غافل بودم !!! لعنت بر شيطان

ویرایش توسط سوال : ۱۳۹۱/۰۷/۱۷ در ساعت ۱۶:۳۵ دلیل: با اجازه دوست بزرگوار، ترکیب پست ها

او منتظر ماست... بیایید ظهور کنیم

2. صلوات ها 11

3.  

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 4 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط فرمانده نمایش پست ها
    سلام !!! ببخشيد اين سوال را ميكنم من تا الان نه خمس دادم نه زكات !!! حالا سوالم اين است خمس و زكات به چه كساني تعلق ميگيريد ؟؟؟ و چه فرقي باهم دارند خمس و زكات ؟؟؟ بعدش من به چه صورت بايد حساب كنم كه خمس يا زكات بدم ؟؟ به چه كسي بايد بدم ؟؟ چه چيزي بايد بدم ؟؟ مثلا دادن خمس و زكات همان دادن پول است مثل فطريه !!! البته فطريه را ميدم !!! اما خمس و زكات را نميدونم چرا تا الان ندادم !!! از كي بر انسان واجب ميشود كه خمس و زكات دهند ؟؟؟ و تكليف سالهايي كه خمس و زكات ندادند چيه؟؟؟ و اصلا بر چه كساني واجب است كه خمس و زكات بدهند؟؟ با تشكر مرجع تقليد !!! ايت الله جوادي املي در تعجبم چرا تا الان از اين امر واجب غافل بودم !!! لعنت بر شيطان

با عرض سلام و احترام خدمت جناب فرمانده گرامی و تشکر از سئوالات شما

برای کمک به پاسخ گویی ما لطفا هر مقدار که می توانید تاپیک های مورد اشاره سرکار منتظر منتقم بزرگوار و دیگر تاپیک های مربوط به خمس و زکات در انجمن را مورد مطالعه دقیق قرار دهید . سپس اگر سئوالی برای تان باقی ماند حتما با خدمت گزاران خود در این سایت در میان بگذارید ان شاء الله پاسخگوی شما خواهیم بود.

در پناه حضرت حق موفق و سر بلند باشید

5. صلوات ها 9

علاقه
    فقط یاد خدا
    نوشته
    45
    حضور
    2 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    213

با سلام

آیا به مهریه ، خمس تعلق میگیرد ؟

اگر به مهریه گرفته شده ، بانک سود پرداخت کند . آیا به آن سود ، خمس تعلق می گیرد ؟

اگر شخصی برای فرار از خمس ، مهریه همسرش را پرداخت کند . چطور ؟

اگر با همسرش به توافق برسند که برای فرار از خمس ، بعد از پرداخت مهریه ، منزل تهیه کنیم چطور ؟

با سپاس فراوان

اَللّـهُمَّ بَلِّغْ مَوْلانَا الاِْمامَ الْهادِيَ الْمَهْدِيَّ الْقائِمَ بِاَمْرِكَ

خدایا برسان به مولاى ما آن امام راهنماى راه يافته و قيام كننده به فرمان تو

7. صلوات ها 5

نوشته
    4,858
    حضور
    47 روز 14 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17984

با سلام و احترام

نقل قول نوشته اصلی توسط الهادی المهدی نمایش پست ها
    آیا به مهریه ، خمس تعلق میگیرد ؟
    مهریه خمس ندارد.(1)

اگر به مهریه گرفته شده ، بانک سود پرداخت کند . آیا به آن سود ، خمس تعلق می گیرد ؟
    اگر تا سر سال خمسی سودش باقی مانده باشد،خمس دارد.(2)

اگر شخصی برای فرار از خمس ، مهریه همسرش را پرداخت کند . چطور ؟ اگر با همسرش به توافق برسند که برای فرار از خمس ، بعد از پرداخت مهریه ، منزل تهیه کنیم چطور ؟
    به طور کلی،با بخششی که صورى و براى فرار از خمس است، خمسِ واجب ساقط نمى‏ شود،اما اگر حقیقتا به عنوان مهریه پرداخت شده باشد،خمس ندارد.(3)

پی نوشت:
    1.آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س362

2.
    استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم
    3.همان،س857 و استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

9. صلوات ها 6

علاقه
    فقط یاد خدا
    نوشته
    45
    حضور
    2 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    213

با سلام و احترام .

فرض کنید من یک دوربین فیلمبرداری گران میخرم که نصف آن را نقد پرداخت کرده ام و نصف آنرا از کسی قرض کرده ام . الان سر سال خمسی من فرا رسیده .

به اون دوربین خمس تعلق میگیرد (( این را هم بگوییم که ابزار کار برای من نیست برای کارهای روزمره استفاده میکنم و شاید 1 درصد برای شغلم باشد ))

پولی که قرض گرفته ام چی ؟ به اون خمس تعلق میگیرد ؟

مرجع : مقام معظم رهبری
    با سپاس
    اَللّـهُمَّ بَلِّغْ مَوْلانَا الاِْمامَ الْهادِيَ الْمَهْدِيَّ الْقائِمَ بِاَمْرِكَ

خدایا برسان به مولاى ما آن امام راهنماى راه يافته و قيام كننده به فرمان تو

11. صلوات ها 3

نوشته
    4,858
    حضور
    47 روز 14 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17984

فرض کنید من یک دوربین فیلمبرداری گران میخرم که نصف آن را نقد پرداخت کرده ام و نصف آنرا از کسی قرض کرده ام . الان سر سال خمسی من فرا رسیده . به اون دوربین خمس تعلق میگیرد (( این را هم بگوییم که ابزار کار برای من نیست برای کارهای روزمره استفاده میکنم و شاید 1 درصد برای شغلم باشد )) پولی که قرض گرفته ام چی ؟ به اون خمس تعلق میگیرد ؟ مرجع : مقام معظم رهبری
    با سلام و عرض ادب

در پاسخ به سوال توجه به دو نکته ضروری است:

1.دوربین اگر براى انجام امور مربوط به کار و کسب او باشد، حکم ابزار کار را در وجوب خمس دارد، ولى اگر براى رفع نيازهاى زندگى و جزء احتياجات مناسب با شأن عرفى او باشد، خمس ندارد. البته اگر به پول خريد آن خمس تعلّق گرفته بايد پرداخت شود، و در صورتى که براى هر دو منظور خريده باشد، به نسبت محاسبه شود.

2.خمس پولى که قرض کرده اید، برعهده قرض‌گيرنده نيست، ولى اگر از درآمد سال خود قسط‌ هاى آن را بپردازید و عين مالى که قرض گرفته اید هنگام رسيدن سال خمسى نزد شما باقى باشد، واجب است که خمس آن را به ميزان اقساطى که پرداخت نموده اید، بپردازد.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س924و956

13. صلوات ها 5

علاقه
    هنر
    نوشته
    135
    حضور
    1 روز 5 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    304

با سلام
    من الان این جمله رو در جایی خوندم" احتياط واجب آن است كه بيشتر از مخارج يك سال به يك سيد فقير خمس ندهند"این فقط نظر آیت الله صافی گلپایگانی هست؟منظور جمله یعنی چی؟ممنون اگه توضیح بدهید؟

15. صلوات ها 4

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 4 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط ترنم بارانی نمایش پست ها
    با سلام من الان این جمله رو در جایی خوندم" احتياط واجب آن است كه بيشتر از مخارج يك سال به يك سيد فقير خمس ندهند"این فقط نظر آیت الله صافی گلپایگانی هست؟منظور جمله یعنی چی؟ممنون اگه توضیح بدهید؟
    با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سئوال شما

خیر این نظر بیشتر مراجع مشهور است .

همان طور که می دانید خمس برای مصرف به دو بخش تقسیم می شود نیمی از آن سهم سادات و نیمی سهم امام علیه السلام است .

این مسئله می خواهد بگوید که دهنده خمس نباید بیش از مخارج یک سال یک سید فقیر را به عنوان سهم سادات به او بدهد. مثلا اگر مخارج سید فقیری سالیانه 10 میلیون تومان است نباید احتیاطا بیش از این مبلغ به عنوان سهم سادات به او داده شود. (1)

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
    1. آیت الله صافی گلپایگانی ، توضیح المسائل م 1853
    ؛ توضیح المسائل مراجع م 1844

17. صلوات ها 5

علاقه
    هنر
    نوشته
    135
    حضور
    1 روز 5 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    304

سلام
    ممنونم از جوابدهی سریعتان
    خب راستش بارها دیده و شنیده ام که با اجازه از مرجع برای خانواده ی ساداتی مثلا مسکن ساخته اند .مسکن یک چیز ماندگار است و بیشتر از مصرف سال محسوب میشود این با اون مقوله ربط دارد؟یا اون یک مقوله ی جداست؟ممنون اگر توضیح دهید.مرجع :آیت الله مکارم

19. صلوات ها 4

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 4 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط ترنم بارانی نمایش پست ها
    سلام ممنونم از جوابدهی سریعتان خب راستش بارها دیده و شنیده ام که با اجازه از مرجع برای خانواده ی ساداتی مثلا مسکن ساخته اند .مسکن یک چیز ماندگار است و بیشتر از مصرف سال محسوب میشود این با اون مقوله ربط دارد؟یا اون یک مقوله ی جداست؟ممنون اگر توضیح دهید.مرجع :آیت الله مکارم
    با عرض سلام و احترام مجدد و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال تهیه مسکن هم در همین مقوله است و اگر سید فقیری مسکن نداشته باشد ممکن است یکی از مایحتاج سالیانه او همین مسکن باشد از این رو جزء مخارج سالیانه او محاسبه می شود .

البته وقتی مسکن برای او تهیه شد؛ اگر هنوز هم فقیر بود ، در سال های بعد مایحتاج او چیز هایی غیر مسکن خواهد بود و بر حسب آن مایحتاج ، مقدار مخارج و نیاز سالیانه او تعیین می شود. (1)

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
    1. استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی در قم

21. صلوات ها 8

صفحه 1 از 10 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۴/۰۸/۲۴, ۱۴:۰۸ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری