اسلام مینیموم ...

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اسلام مینیموم ...

حداقل اعتقادات و حداقل اعمالی که باید یک انسان انجام دهد تا

1- مسلمان محسوب شود چیست ؟
2- لایق مجازات شدن نباشد چیست ؟

محسن ایلخانی;202210 نوشت:

سلام
به قول آیت الله بهجت(ره)
انجام واجبات و ترک محرمات

سلام خدمت دوستان و کارشناسان این سایت :
یه دوستی دارم که ایشون به عللی دیگه نمیخواد وقت و انرژیش رو صرف دین بکنه . برای خودش دلایلی داره . از طرفی به دین اسلام هم اعتقاد داره و فکره ایشون هم بهشت رفتن نیست فقط فکرش اینه که جهنم نره . مثلا یکی از حرف های خودش رو میگم ( منو ببخشید ) میگه من وقتی میخوام تو نمازم بگم سبهان ... بهش اعتقاد ... . یا وقتی میخوام بگم الرهمن و الرهیم بهش اعتقاد ... . آیا این که ایشون به اینا اعتقاد ... ایشون رو از مسلمونی خارج نمیکنه . یا میگه من چجوری نماز بخونم وقتی این جملات توشون هست و من اعتقادی بهش ....

من صحبتی که بهش کردم اینه که باید اصول دین رو قبول داشته باشی و فروع دین رو انجام بدی . تو اولی باید اعتقاد داشته باشی . دومی رو خواستی کورکورانه انجام بده مهم نیست . براشم دلیل نداری طوطی وار انجام بده .

اگر امکانش بهم بگین چه جوابی بهش بدم .

واجبات اعمالی مینیمم : نماز - روزه - امر به معروف - نهی از منکر - تولا - تبرا - خمس - زکات - حچ - جهاد
واجبات اعتقادی مینیمم : توحید و نیوت و معاد

چیزه دیگه ای هم هست !!!

حداقل اعتقادات همان قبول اصول دين است و حد اقل اعمال انجام واجبات و ترك محرمات است تا هم مسلمان محسوب شود و هم لايق مجازات نباشد ولي در توضيح اين مطلب نكاتي را اشاره مي كنم

در عدم اعتقاد افراد نسبت به صفات خداوند متعال بايد به علل و عواملي بي اعتقادي و بي ايماني انديشيد كه علت اين امر چيست در برخي از موارد علل مادي باعث بي ايماني مي شود در بعضي موارد عدم معرفت به نعمات پروردگار باعث بي اعتقادي ميشود و يكي از عوامل مهم بي ايماني جهل است و تا انسان در جهل باقي بماند نور ايمان در قلبش رسوخ پيدا نخواهد كرد

مراد از جهل عدم آگاهي به آثار صنع خداوند متعال است تفكر در آثار صنع خداوند متعال نور ايمان را در قلب انسان زنده خواهد كرد و ظاهرا حديث معروف تفكر ساعة افضل من عبادة الثقلين از همين باب مي باشد ( رحيق مختوم)

اوّل درجه از درجات ايمان آن است كه مكلّف اعتقاد كند كه ليس كمثله شي‏ء، و نفى كند از او تركيب ذهنى و خارجى را؛ زيرا كه تركيب على الاطلاق منافى وجوب وجود است.

هر كسي به حسب فطرت اصليه و قريحه جبليّه اگر اندك تأمّلى در ملك و ملكوت نمايد، و آثار علويّه و سفليّه را مشاهده كند، و در دلائل انفسى و آفاقى تدبّر نمايد، تواند فهميد كه صانع عالم يكى است، واو را شريكى و نظيرى و ضدّى و ندّى نيست.

هر گياهى كه از زمين رويد
وحده لا شريك له گويد

و از اينجا است كه برخى گويند: وحدت واجب الوجود امرى است فطرى، و مطلبى است بديهى اوّلى، و هيچ احتياجى به دليل و برهانى ندارد.

اثبات وحدتش بدلائل چه احتياج خورشيد را نجسته كسى با چراغها و از ثمامة بن أشرس كه از رؤساء معتزله بود، از عمرو بن بحر المعروف به جاحظ نقل كرده‏اند كه معارف إلهيّة همه ضرورى است، و خدا آدمى را آفريد و خدا شناسى را در دل او مفطور داشته، همگى خدا را مى‏شناسند، و هر كه منكر او است به زبان منكر است نه به دل، و خدا كسى را تكليف به معرفت خود نكرده، بلكه آن علم را بى تكليف در ايشان آفريده، همه اشياء به اضطرار عارف به پروردگار و توحيد و نفى صفات زائده و شبه آن هستند.

جامع الشتات (للخواجوئي)، ص: 131

سلام جناب رحیق مختوم :
من چون با افکار این دوستمون آشنا هستم خدمتتون عرض میکنم :
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
مثلا اعتقاد به توحید : خوب این شخص واقعا اعتقاد داره که خدا هست و یکی هست ولی مشکل کجا بوجود میاد . اونجایی بوجود میاد که خدا ( رحمن و رحیم و ... ) هست . و قسمتی از توحید . همون توحید صفاتی هست یعنی شما باید قبول داشته باشی این صفات خداوند رو و باور داشته باشی اینها جزیی از ذات خداوند هست . خوب ایشون به این قضیه اعتقاد نداره. ایشون اعتقاد نداره خدا رهمن و رهیم هست . سوال ایشون هم همین بود این قضیه آیا باعث نمیشه موحد بودن ایشون زیر سوال بره و دیگه مسلمون شمرده نشه ....
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
شما تو صحبتاتون گفتید : کافی هست واجبات رو انجام بده و از محرمات دوری کنه . مثلا من خودم خوندم که آشنایی با احکام دین ( توضیح المسایل ) واجب هست و تمامی مراجع هم اینو بیان کردند . خوب این شخصی که میخواد مسلمان مینیمم باشه باید همه اونا رو انجام بده .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
از طرفی هم در قرآن داریم : غیبت نکنید . تهمت نزنید . حجاب رعایت کنید و مثلا وصیت نامه بنویسید و خیلی چیزهای دیگه ... آیا این شخص که میخواد مسلمان مینیمم باشه و فقط جهنم نره باید تمام اینا رو انجام بده
از طرفی ما حدیث های زیادی از امامان خودمون داریم . که مثلا میگن اگر این کار رو نکنید اهل دوزخ میشید . یا از ما نیست کسی که این کارها را انجام میدهد ... آیا این شخص باید تمام اینا رو هم در نظر بگیره ... فقط برای اینکه بخواد مسلمون بمونه و جهنمی نشه ...
من فکر میکنم فقط اگر ایشون بخوان همینا رو لیست کنن یه کتاب 2000 صفحه ای میشه . پایبند بودن بهش رو که هیچی صحبتش رو نکن .
ایشون نمیخواد رو دین وقت بزاره . فقط میخواد مثلا 50 تا قانون باشه که انجامشون بده + یک سری اعتقادات خاص ( غیر از توحید غیر صفاتی ) و ...

آیا این امکان دارد. یا اینکه ایشون باید حاضر باشه تمامی ابعاد اعتقادی اسلام رو قبول کند و اجرا کند تا مسلمان مینیمم باشد . به عبارت دیگر آیا ما میتونیم حرف از اسلام مینیمم بزنیم یا نه !!!
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

باسلام.اجازه هست من هم نظربدهم؟

ببخشيد ما اسلام مينيممي نداريم..

و عذر ميخوام ما انجام حداقل اعتقادات رو هم نداريم..

واژه حداقل....وهم چنين واژه مينيمم...

البته شما منظورتون اين بوده كه او چي كاركنه كه فقط جهنم نره ومثلا به همان طبقه اول بهشت هم راضيه....

پس فقط واجباتو انجام بده...و وقتي ميخواد واجباتو داشته باشه مجبوره محرمات روهم دوري كنه...

حالا اگركمي هم گناه كرد مهم نيست ميميممي باشه همان طبقه اول بهشتو بهش بدهند.

منظورتون اين هست كه براي دوستتان بايد ازاحكام خدا گلچين كنيم...وفقط اونهايي بذاريم كه فقط جلوي جهنم رفتنش رو بگيره.

اما دردين اسلام فقط يه حدود هست:تعادل.

حداقل وحداكثريك مسلمان فقط يك چيزه:تعادل..ما نميتوانيم ازاسلام گلچين بگيريم..

امام علي كه انتهاي اسلام يا به قول واژه شما ماكسيمم اسلامه روي طيف تعادل بود و مثلا من كه روي مينيمم اسلام هستم هم بايد روي همان طيف تعادل باشم..

گلچين از احكام اسلام و رسيدن به حداقل احكام اسلام ميشه ساير اديان الهي...مثل مسيحيت(حقيقيش)و يا زرتشتي.

اما اگر ميخواهيم مسلمان باشيم(اسلام حقيقي)بايد تمام احكام رودرطيفي متعادل انجام دهيم.

اما اگر دوستتان دنبال فقط يك فعاليت ازاسلامه..اين جمله نيست:انجام واجبات ودوري

ازمحرمات!اگر اين جمله روبهش بگيد هم جبهه گيري ميكند وهم ازجهنم رهايي پيدا

نميكند.وقتي دوستان اين جواب روبه مراجعه كننده هاميگفتند با نيش خندپاسخ ميدادند

و حق هم داشتند..وقتي ما نمي آييم بگيم چرا بايد درنماز سبحان الله بگوييم...هدف

عربي حرف زدن درنماز چيه؟چرااسلام دين كامليه؟حكمت اين واجبات چيه؟غربي ها

آنهايي كه واجبات ماروانجام نميدهند هم خوشبختند پس چرا مابايد واجباتو انجام دهيم؟!اين حرف جوانان ماست زماني كه اونها روبه احكام اسلام فراميخوانيم.

اگر دنبال مينيمم اسلام هستند فقط يه كارانجام بدهند ايشان:تحقيق وپژوهش درمورد هدف انجام واجبات ودوري ازمحرمات..

مينيمم اسلام انجام واجبات ودوري ازمحرمات نيست..مينيمم احكام(يعني اولين وجزئي ترين حكمش)تفكروپژوهش درمورد احكامش..واينكه واقعا كاملترين دينه وچرا؟

خواهش ميكنم بهش بگيد اگر قيد نماز روزده قيد تفكررو نزنه..

چون مينيمم اسلام همين فكره..

بي نمازي شايد بخشيده شود اما جهل عمدي وخودرابه جهل زدن هرگز.

شايد اگرشما دليل اصلي علت خواندن نماز رو ميگفتيد حتما بدون آنكه به دوري ازجهنم

بيانديشد به نماز رو مي آورد يعني با عشق نماز ميخوند..

يادمه يكي ازدوستان زرتشتيم با من و چندتا شيعه ديگه مسابقه گذاشت...

به مدت 40 شب عبادت حقيقي ميكرديم وبعد بررسي ميكرديم كدام عبادت تاثير بيشتر

داشت..(يه نوع عبادت بافكر)

البته خيلي مسائل مثل روحيه افراد ونحوه آگاهيي ازعبادتمون و...هم خيلي مهم بود

وممكن بودنتيجه رودرست نشان ندهد..

بعد از40شب وبررسي دقيق(حتي براي بررسي جسممون كه عبادت چقدرتاثيرگذاربوده
آزمايش خون فشارو...ويه سري تست ديگه هم گرفتند)

گروه بچه شيعه ها بهترجواب داد..درواقع عبادت دوست زرتشتيم هم رويش تاثير بسيار زيادي داشت اما تاثيرمال ما هنوز به مراتب بيشتر بود.

اين باعث شد دوست عزيز زرتشتيم خودش امتحاني باروش عبادت همراه باتفكر بچه شيعيان نماز بخونه وخودش نتيجه روديد..

نميخواستم بيخودي تعريف كنم فقط يه مثال كوچولو بود براي اينكه تحقيق وپژوهش هم مينيمم وهم ماكسيمم اسلامه.(البته اسلام واقعي)

البته حق الناس وظلم به ديگران وهمكاري نكردن به ديگران وناراحت كردن ديگران واين دسته ازگناهان بدترين گناهه...آدمهايي بودند كه حتي نمازهم نميخوندن اما چون هرگز

به كسي ظلم نكردندوحتي غيبت كردن روهم بد ميدونستند...اينها درقيامت احتمال شفا دارندوعذابشون درسايرباب هاي برزخ صورت ميگيره وبه آنها درجهان هاي سوم ياچهارم برزخ كار براي جبران عبادت داده ميشه...

موفق باشيد..

سلام ...
فکر میکنم باید یه حداقل هایی وجود داشته باشه . آیا همه کسایی که بهشت میرن همه ابعاد اسلام رو قبول دارن . یا همه واجباتشون رو درست انجام دادن . جناب سبزینه ظهور این دوست من اینجور که میگه چوب اعتماد به خدا رو خورده و ... بچه نماز خونو خوبی هم هست . یه 10 سالی هم هست نماز میخونه ولی ... ایشون حرفش اینه که اینقدر به خدا اطمینان کردم که دیگه خسته شدم و ... خیلی از حرفاش رو هم به من نمیگه . به هر حال ایشون میخواد فقط مسلمون بمونه . همین ...

به روز رسانی تاپیک
:Sham:

محسن ایلخانی;202446 نوشت:
میگه من وقتی میخوام تو نمازم بگم سبهان ... بهش اعتقاد ... . یا وقتی میخوام بگم الرهمن و الرهیم بهش اعتقاد ... .

سلام علیکم جمیعا و رحمه الله و برکاته

آقا محسن همانطوریکه دوستان فرمودند ما مسلمان و اسلامی مینیممی یا ماکزیممی نداریم.

یک سری اعتقادات بعنوان اصول دین و بخشی هم بعنوان فروع دین را داریم.

که اساتید پاسخ خواهند داد. ان شاءالله تعالی

حال که شما اینقدر اهل تعقل هستید میتوانید توضیح بدهید چرا

سبحان را سبهان

الرحمن را الرهمن

و همچنین الرحیم را الرهیم

نوشته اید ؟

یاحق

با سلام و احترام
بزرگوار اصلا بحث دین رو مطرح نکنید
به عنوان یک انسان که باید تمام اخلاقیات رو رعایت کنند (میشه تمام احادیث و قرآن) و برای تشکر از خالق هم باید کاری کرد ...حداقل تشکر از نعمت هایی که بهشون داده شده ....
به قول اربابم آقا امام حسین (ع) دین ندارید آزاده باشید که یک فرد آزاده تمام اخلاقیات رو انجام میدهد که بازهمان ترک محرمات است... در انجام واجبات هم همان تشکر است...

نقل قول:
سلام علیکم جمیعا و رحمه الله و برکاته

آقا محسن همانطوریکه دوستان فرمودند ما مسلمان و اسلامی مینیممی یا ماکزیممی نداریم.

یک سری اعتقادات بعنوان اصول دین و بخشی هم بعنوان فروع دین را داریم.

که اساتید پاسخ خواهند داد. ان شاءالله تعالی

حال که شما اینقدر اهل تعقل هستید میتوانید توضیح بدهید چرا

سبحان را سبهان

الرحمن را الرهمن

و همچنین الرحیم را الرهیم

نوشته اید ؟

فکر کردم بدانید چرا . ولی خوب میگویم .
خوب به خاطر اینکه خیلی جاها الله را نمینویسند و به جای آن ... میگذارند .
و اینکه وقتی تو نوشته هام مینویسم ((به " سبهان اله " اعتقاد نداره)) کفر نگفته باشم و منظور رو هم رسونده باشم .

سلام

ذکر

اشهد ان لا الله الا الله و اشهد ان محمدا رسول الله

(البته ایمان حداقل و حد اکثر وجود داره اما اسلام فکر نکنم:Gol:)

به روز رسانی تاپیک
:Sham:

سلام محسن خان
می دونی کلام دوست تو مثل چی میمونه ؟ البته ببخشد اینو میگم ولی میدونم که این قصه سر دراز داره و یه مثال شاید کمی کمک کنه :
مثال : بچه ای میگه ما چقدر درس بخونیم تا نه خیلی انرژی براش صرف کرده باشیم و نه اینکه رفوزه بشیم یا از بابا چوب نخوریم.
توضیح : این بچه اول کارشه و فکر میکنه حالا که داره میره مدرسه ، داره یه چیزی از دست میده و یه جورائی داره ضرر میکنه.......
ولی رفته رفته که رشد میکنه ممکنه به جائی برسه که ثانیه را غنیمت بشمره یا از خیلی چیزا با کمال میل بگذره که بخواد کسب علم کنه و .........
اینه که اگه دوست شما (؟!) اینجوری فکر میکنه ، دلیلش اینه که شناختش از دین و معرفت به خدا کمه ، وگرنه اونائی که به لذت بندگی رسیدن از انرژی و وقت که سهله از جونشون هم گذشتن اونم نه از ترس جهنم یا عشق بهشت بلکه فقط برای دیدن یار....
کوچیکه شما حمید

نقل قول:
سلام محسن خان
می دونی کلام دوست تو مثل چی میمونه ؟ البته ببخشد اینو میگم ولی میدونم که این قصه سر دراز داره و یه مثال ساید کمی کمک کنه :
مثال بچه ای میگه ما چقدر درس بخونیم که تا نه خیلی انرژی براش صرف نکنیم و نه اینکه رفوزه بشیم یا از بابام چوب نخورم.
توضیح : این بچه اول کارشه و فکر میکنه حالا که داره مدرسه داره یه چیزی از دست میده و یه جورائی داره ضرر میکنه.......
ولی رفته رفته که رشد میکنه ممکنه به جائی برسه که ثانیه را رو هوا بزنه یا از خیلی چیزا با کمال میل بگذره که بخواهد کسب علم کنه و .........
اینه که اگه دوست شما (؟!) اینجوری فکر میکنه ، دلیلش اینه که شناختش از دین و معرفت به خدا کمه ، وگرنه اونائی که به لذت بندگی رسیدن از انرژی و وقت که سهله از جونشون هم گذشتن اونم نه از ترس جهنم یا عشق بهشت بلکه فقط برای دیدن یار....
کوچیکه شم حمید

نه حمید جان ...
این رفیق ما آدم خوبیه . نمیخوام بحث رو ایدیولوژیکیش بکنم ولی هر کس تجربه دینی خودش رو داره . یکی میاد و دستور خدا رو تبعیت میکنه میشه حضرت یوسف . یکی هم میاد و دستور خدا رو تبعیت میکنه و میشه حضرت ایوب . ( حالا اینی که شما میشی یوسف و به همین راحتی حرف عشق الهی و میزنی بماند ) گفتم ... نمیخوام وارد جزییات زندگی این بنده خدا بشم . فقط ایشون تو حرفاش میگه من دیگه نمیخوام مثله سابق به خدا اطمینان کنم .... یه سری تجربه تلخ داشته ... الانم فقط میخواد مسلمون بمونه ... همین !!!

موضوع قفل شده است