احیاء ارزشها؟؟؟؟

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
احیاء ارزشها؟؟؟؟

مامان میگه قدیما مردم وسایلشون وحتی لباساشون رو برای مدت ها نگه میداشتن و دور نمیریختن زمانی وسیله جدید میگرفتن که قبلی قابل استفاده نبوده!
حتی وقتی یک جمعی دور هم بودن به هم میگفتن که مثلا فلان لباس یا وسیله رو چند ساله دارم وبقیه تحصین میکردن که تونسته چند سال وسیله ای رو درست استفاده کنه ودیر خراب شه!!!!!!!!! اما در این زمان میبینیم مردم بدون دلیل وسایلی که هنوز قابل استفاده هستند رو دور میریزند چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چرا این طور شده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟آیا میشه دوره برگشت به اون ارزش ها؟؟؟؟؟؟؟؟کدوم ارزشه؟؟؟؟ کدوم درسه عزیزان

safir sabz;202140 نوشت:
مامان میگه قدیما مردم وسایلشون وحتی لباساشون رو برای مدت ها نگه میداشتن و دور نمیریختن زمانی وسیله جدید میگرفتن که قبلی قابل استفاده نبوده!
حتی وقتی یک جمعی دور هم بودن به هم میگفتن که مثلا فلان لباس یا وسیله رو چند ساله دارم وبقیه تحصین میکردن که تونسته چند سال وسیله ای رو درست استفاده کنه ودیر خراب شه!!!!!!!!! اما در این زمان میبینیم مردم بدون دلیل وسایلی که هنوز قابل استفاده هستند رو دور میریزند چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چرا این طور شده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟آیا میشه دوره برگشت به اون ارزش ها؟؟؟؟؟؟؟؟کدوم ارزشه؟؟؟؟ کدوم درسه عزیزان

هیچی نداریم که بهش بنازیم . قبل از عید برو تو خیابونا ... دیدی دیگه . واسایلارو میزارن جلو در که شهرداری ببره . از اون طرف هم یکی پول نداره یک موکت بخره واسه زیر پاش . اگه آدما خمس ذکات میدادن تعادل هم ایجاد میشد . نمیدن که . بانک هارو ببین . بجای اینکه به قشر ضعیف وام قرض الحسنه بدن نزول میدن اونم با چه سودایی .
جالب اینه که خود کلمه بانک جریانش این بوده که خیلی قدیما یهودی ها روی یک صندلی میشستن به مردم نزول میدادن که به صندلی میگفتن بانک . بعدن ساختمون زدن به ساختمون گفتن بانک . همینجوری یواش یواش بانک وارد اقتصاد همه کشورا شد . ساختمون بانکارو نیگا چه شیک هستن حالا برو مسجدامونو ببین .

مراجع تقلیدمون هم بنده خدا ها میگن این روش بانک داری جایز نیست . مسلمون باید اگه پولشو لازم نداشت قرض بده اونم بدون سود . حالا کی اینکار میکنه ؟ هیشکی .

سوار اتوبوس شو ببین یک پیر زن یا پیر مرد که میاد بالا اصلا کسی بلند میشه بیچاره ها بشینن . همه روشونو میکنن یک طرف دیگه . تو این انجمن احتمالا خیلی ها قمی هستن شاید تو قم اینجوری نباشه ولی تو شهر های دیگه همینجوری هست . ( بله حالا هستند یک تعدادی که هنوز فهم دارن ولی درصدشون کمه )

همه هم قربون خدا برم همین که از اسلام واسشون بگی سریع اسم کوروش باباشو جدش میارن انگار که کوروش مال اوناست فقط ما هم از یک کشور دیگه امدیم تو ایران . تقصیر مذهبیون هم هست ها . بعضیاشون واقعا فقط ظاهر مذهبی دارن وگرنه خلاف کوچیکشون دزدی از بیت المال هست .

خدایا اینارو که گفتم منظورم به کس خاصی نیستا . بگو کمتر واسم گناه بنویسن . تخفیفی چیزی بن کارگری کارمندی
( راستی چرا تو انجمن وحی هستیم ؟ )

سلام بر شما

اختلاف طبقاتی زیادی وجود دارد ، اخلاق بد و مزخرف ایرانی ها اینه که خیلی ها ظاهر بین ، خودنما هستن ؛
من یک فامیل دارم (پسر) وضعیت مالی خانواده اش متوسطه ، ولی این پسر ، از پدر و مادرش روزانه پول زیاد می گیره ، شلوار می خره 60 هزار تومن ، یک هفته بعد یه پیرهن می خره 40 هزار تومن ، هفته بعدش دوباره یه شلوار فلان می خره ، فلان قدر ......تا مدتی استفاده می کنه و بعد دو سه تا کفش داره ! وای این افراد وقتی ازدواج بکنن اینقدر وضعیت زندگیشون خراب میشه که به گریه می افتن چون اصلا مدیریت بلد نیستن ! بر عکس یه فامیل دیگه دارم که پول دانشگاهش رو خودش کار می کنه و در میاره ! و برای خرید لباس و .... خودش پول در میاره با اینکه هنوز مجرده و سن بیست و سه سال داره (فکر کنم )

به خدا من یک کافشن دارم که الآن شروع پنجمین سال هست که می پوشمش ، فقط چند جایش کمی پاره شده که اونم درست کردم و معلوم هم نیست !

خیلی ها هم افاده ای هستن ، الکی می خوان ادای پولدار هارو در بیارن ! اخلاق مردم جدید ما اینجوری شده ، چون خیلی ها عقده دارن ، عقده ی ولخرجی ، عقده ی گرفتن پول زیاد ، در آمد زیاد ، لباس های زیبا و ماشین های سطح بالا ! افرادی که پول زیاد دارن ، می خرن و اونایی که ندارن یا اداشونو در میارن یا نمی خرن .

یک جورایی در ایران این نظریه درباره ی پول رعایت داره میشه (ناخداگاه و بدون خواسته) ، هرکی قدرتمند تر هست زنده میمونه و هرکی ضعیف تر از بین میره ! حالا این از نظر مالی باشه یا فرهنگی .

همه ی این ها که می گویید بر میگرده به وضعیت خراب اقتصادی ایران در این چندین سال که باعث رشد بی فرهنگی در کشور شده . اینقدر که سه تا خانوم که خیلی خوشگل می کنن و لباس های زیبا و گران قیمت ، بعدش تند تند با خنده از چراغ قرمز عابر پیاده رد میشن ! آخه آدمی که اونجوری لباس میپوشه نباید اینقدر شعور داشته باشه که وقتی به چراغ قرمز عابر میرسه یکم وایسته تا ماشین ها برن و سبز شد رد بشه ؟ پس معلوم میشه که اونا فقط زیبایی قیافه دارن و زیبایی عقل ندارن !:khaneh:

تازه تازه هم این فرهنگ داره جا میوفته ! ایران فرهنگ خیلی بدی داره ..... یادمه یکی از فامیلامون که از انگلستان اومده بود و ایران رو دیده بود ، می گفت چقدر اینجا آزادی هست ! من بهش گفتم اینی که می بینی آزادی نیست بلکه بی قانونیه ! تو انگلیس یک سی دی کپی ازت بگیرن نزدیک 350 پوند جریمه ات می کنن !
بعد اینجا سی دی کپی ریخته همینجوری ...! یارو تو کشور خارجی بازی انتشار می کنه با قیمت 60 دلار ! بعد در ایران اون ناشر بد بخت به ناچار بازی کامپیوتری رو انتشار می کنه با قیمت 5000 تومن ، بعد مردم میان می گن که این چه وضعشه ! بازی 5000 هزار تومن ؟ خیلی گرونه !!!!! من که خیلی خنده ام می گیره از این رفتار مردم

خیلی از فرهنگ ها هست که در ایران باید جا بیوفته تا دیگه مارو جهان سوم نخوانند .

سلام
به نظرم تا یه حدودی ( که بستگی به سلیقه ی شخصی افراد و بودجشون داره ) تنوع طلبی خوبه ...مثلا به نظرم خیلی بهتره یه نفر در سال یه کفش 60 تومنی خوب و بادوام بخره به جای اینکه دوبار کفش 17000 تومنی بخره که سریع پاره پوره می شن.(بازم بستگی به سلیقه ی افراد داره)
به نظر من یکی از دلیل هایی که مردم خیلی دنبال عوض کردن لباس و کفش و دکور منزل و ... هستند همینه!! کالای با کیفیت , شیک و ارزون کمه.
ولی دلیل اصلیش چیز دیگه ایه...فکر می کنم تبلیغات دلیل اصلی باشه(ماهواره , صدا و سیمای خودمون , اینترنت .. ووو)
قدیم مردم یه محله ی کم درآمد فقط با دورو بریای خودشون که از نظر اقتصادی مثل خودشون بودن در ارتباط بودن...اما الان توی خونه ی فقیرترین افراد فریاد تبلیغات گران قیمت ترین اجناس بلنده...:mariz:

موضوع قفل شده است