صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حیاء منفی چیست؟

علاقه
    اهل بیت علیهم السلام
    نوشته
    1,899
    حضور
    3 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    39
    صلوات
    13135

حیاء منفی چیست؟

حیاء منفی چیست؟ لطفا در مورد آن توضیح دهید
    از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش
    زده ام فالی و فریاد رسی می آید . . .

2. صلوات ها 11

3.  

نوشته
    2,644
    حضور
    1 روز 12 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11247

از زمینه‌ها و در عین حال از ثمرات عفاف، احساس حیا و شرم از انجام کارهای زشت است. امیرمؤمنان (علیه السلام) حیا را سبب عفت می‌نامند: «سببَ العفه الحیاء» (۱)

حیاء منفی چیست؟
    و در جای دیگر حیا را میوه و ثمره عفت معرفی می‌کند: «الحیاءُ ثمره العفه» (۲)
    هر قدر این احساس شرم از زشتی‌ها در انسان بیشتر باشد، عفت او نیز بیشتر خواهد بود: با عفت‌ترین شما با حیاترین شماست: «اَعفّکُم أحیاکُم» (۳)
    حیا چیست؟
    حیا شرمی است برخاسته از ادراک خوبی‌ها و بدیهای اختیاری، به این جهت است که انسان، دسته‌ای از کارها را خوب و دسته دیگر را بد می‌داند. علامه مجلسی (رحمه الله علیه) درباره حقیقت حیا می‌گوید: «ملکه‌ای است که موجب خودداری از کارهای زشت می‌گردد» .(۴)
    حیا، عامل بازدارنده‌ای است که موجب پایبند شدن انسان به قوانین و دستورات دین می‌شود: «کسی که حیا ندارد، ایمان ندارد» .(۵)
    حیا عامل حفظ دختران و پسران از تن دادن به انحرافها و آسیب‌های اجتماعی است.
    دکتر «فلاسن»، استاد دانشگاه روچستبر می‌گوید: «خجالت کشیدن و حیا علامت سلامتی است و در میان همه افراد بشر، حتی آنهایی که برهنه زندگی می‌کنند نیز رایج است» .(۶)
    حیای مثبت و منفی
    گفتنی است که از نظر اسلام، مطق حیا پسندیده نیست. از نظر رسول خدا (صلی الله علیه واله وسلم) حیا بر دو گونه است. حیایی که برخاسته از حکم عقل است و حیایی که نشانه حماقت و نادانی است .(۷)
    حیایی که انسان را از کارهای زشت باز می‌دارد، حیای خوبی است و نشانه عقل و ایمان است و آنچه در فضیلت حیا در اسلام وارده شده است، درباره همین نوع از حیا است، از مصادیق این حیا می‌توان حیای از خداوند، حیای از خویشتن، حیای از دیگران را نام برد.
    حیایی که انسان را از کارهای نیک باز می‌دارد، ناپسند و منفی است و اسلام آن را در انسان نشانه نادانی و ناتوانی می‌داند.
    رابطه حجاب و عفاف
    انگیزه حقیقی گرایش زن به حجاب احساس فطری یا غریزی شرم و حیا می‌باشد. شرم و حیا در زن نسبت به بیگانگان مانند غیرت در مرد است. به عبارت دیگر درک و شعور فطری و الهام غریزی زن به حفظ خود از دستبرد نااهلان، برای بالا بردن ارزش وجود خویش است.
    شرم و حیا و عشق و اشتیاق به عفاف و پاکدامنی تدبیر، مکانیسمی است نهفته در خلقت و فطرت زن، که او را وادار می‌سازد که گاهی به صورت ناخودآگاه، خود را از چشم نامحرم بپوشاند. به همین لحاظ وقتی احساس حجب و حیا را از دست می‌دهد، در محیط ناامن اجتماع هم کشف حجاب می‌کند و به عکس وقتی احساس شرم و حیا در او زنده است در محیطی که امنیت کامل هم وجود دارد، باز هم متمایل به پوشاندن خویش است .(۸)
    ۴ - مرآه العقول: ج ۸، ص ۱۸۷.
    ۵ - قال الصادق (علیه السلام): «لا ایمان لمن لا حیاء له»، بحار الانوار: ج ۷۸، ص ۱۱۱.
    ۶ - فلسفی، محمد تقی، کودک: ج ۲، ص ۲۱۷.
    ۷ - «الحیاء حیاءان: حیاء عقل و حیاء حمق»، میزان الحکمه: ص ۵۶۶.
    ۸ - مقدمه‌ای بر روان شناسی زن با نگرش علمی و اسلامی، مجتبی هاشمی کاوندی: ص ۲۲۱.

5. صلوات ها 12

نوشته
    20,858
    حضور
    212 روز 22 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151445

حیایی است که مثبت نیست
    گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

7. صلوات ها 10

علاقه
    کتاب
    نوشته
    42
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    344

کاملا موافقم
    ویرایش توسط محب مهدی : ۱۳۸۸/۱۰/۰۱ در ساعت ۱۰:۴۸

9. صلوات ها 8

علاقه
    مطالعات علوم عقلی و نقلی
    نوشته
    4,418
    حضور
    14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25229

با سلام

به نظر می رسد همان طور که از اسمش بر می اید حیائی که انسان را به تکلف و سختی می اندازد و فرد می تواند با کنار کذاشتن ان بسیاری از مسایل را حل کند

به عبارتی قید وبند اضافی و خارج از دین است که انسان خود را دچار ان می کند و شاید کفت افراط و تفریط در مساله ای

در مصادیق راحتتر می توان مساله را دنبال کرد مثلا نوجوانان -دختر و پسر-در برحه ای از زمان به سن تکلیف می رسند و با تغییر و تحولاتی دربدن شان مواجه می شوند

و باید از کس یا کسانی در این مورد راهنمایی بخواهند و مسائل شرعی خود را بدانند تا در اطاعت اوامر الهی دچار مشکل نشوند

و نیاید که پس از کذشت چند سال با اشتباه دانستن مطلبی به زحمت بیفتند و همچنین است

پس به طور کلی می توان چنین کفت که هر چیزی به جای خود خوب و پسندیده است و نباید در هیچ مساله ای افراط و تفریط کرد

11. صلوات ها 9

نوشته
    197
    حضور
    3 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    48
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1205

سلام . مناسب ديدم از مشكل خودم بگم تو اين پست . دوستان من يه استاد راهنما دارم كه خيلي سرش شلوغه ولي خوب من هم خيلي به كمكش نياز دارم . ايشون خيلي راحت با مسائل روبرو مي شن و خيلي راحت حرف مي زنه و ... ولي من يه خورده سختمه . مثلا وقتي براش ايميل زدم و بعدش پيام دادم كه استاد مي شه راهنمايي بكنيد و ايشون جواب نداد من خيلي ناراحت شدم چون مطمئنم كه پيامها و ايميل ها را دقيقا چك مي كنه . حالا من از دوستان مي خوام كه در اين زمينه كمكم كنند و از تجربه هاشون بگن كه من در اين رابطه چه بايد ها و نبايد هايي را بايد مراعات كنم كه هم مصداق حياي منفي نشه هم اينكه من با ايشون رابطه ي مستمري داشته باشم . ببخشيد اگه طولاني شد .
    آقا می شه ما را هم دعا کنی .........

13. صلوات ها 3

علاقه
    کتاب
    نوشته
    136
    حضور
    2 روز 6 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1078

سلام اگر مشكلي هست كه از فرد ديگه اي هم مي تونيد كمك بگيريد بازم ارامشتون بيشتر.
    اگر ايشون واقعا استاد راهنماي شما هستن پس حتما" نتونستن به سوالتون تو اين زمان پاسخ بدن و موكول كردن با خيال راحت جوابتون و بدن.
    نگران نباشيد.توكل به خدا كنيد تا راهنمايي ايشون يا هر كسي شما رو آگاه كنه
    دعا پشت دعا برای آمدنت,گناه پشت گناه برای نیامدنت!
    کدام یکی آخر؟!
    آمدنت یا نیامدنت؟؟/

15. صلوات ها 2

نوشته
    2,182
    حضور
    17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15131

نقل قول نوشته اصلی توسط گلبهار نمایش پست ها
    سلام . مناسب ديدم از مشكل خودم بگم تو اين پست . دوستان من يه استاد راهنما دارم كه خيلي سرش شلوغه ولي خوب من هم خيلي به كمكش نياز دارم . ايشون خيلي راحت با مسائل روبرو مي شن و خيلي راحت حرف مي زنه و ... ولي من يه خورده سختمه . مثلا وقتي براش ايميل زدم و بعدش پيام دادم كه استاد مي شه راهنمايي بكنيد و ايشون جواب نداد من خيلي ناراحت شدم چون مطمئنم كه پيامها و ايميل ها را دقيقا چك مي كنه . حالا من از دوستان مي خوام كه در اين زمينه كمكم كنند و از تجربه هاشون بگن كه من در اين رابطه چه بايد ها و نبايد هايي را بايد مراعات كنم كه هم مصداق حياي منفي نشه هم اينكه من با ايشون رابطه ي مستمري داشته باشم . ببخشيد اگه طولاني شد .

همانطور که میدانید«حیا » در لغت به مفهوم شرمساری و خجالت است كه در مقابل آن « وقاحت » و بی شرمی قرار دارد.

برای حیا سه رکن در نظر گرفته شده که ما با آگاهی از آن سه رکن تکلیف خود را در شرایط مختلف به راحتی خواهیم دانست.

ارکان حیا عبارتند از: فاعل ، ناظر و فعل .

فاعل ، در حیا، شخصی است که در واقع درانجام بعضی از امور شرمساری وخجالت را منشاءکار خود قرار می دهد.

ناظر در حیا ،کسی است كه فاعل یا همان انجام دهنده ی کار به خاطر مقام منزلت او از انجام بعضی از امور خود داری می کند.

و فعل، كه ركن سوم برای تحقق حیا است ، فعل ناپسند و زشت است .

بنابراین برای تشخیص اینکه آیا حیای ما منفیست(یعنی دارای ریشه ی جهل وضعف) ویا حیای مثبت(یعنی دارای ریشه ی عقل)،باید فعل را بشناسیم .

بدین معنا که زشتی آن کار برای ما ثابت شود تا حیا در برابر آن به عنوان کاری پسندیده محسوب شود.گاهی آنچه که میخواهیم انجام دهیم اصلا فعل زشتی نیست بنابراین در آنجا حیا لازم نیست.

البته ناظر نیز با توجه به مرتبه ای که دارد ،میزان ورعایت حیا در برابر او متفاوت می باشد. مثلا حیا در مقابل پروردگار وحیا در مقابل وجود مقدس پیغمبر ویا ائمه علیهم السلام با میزان حیا در برابر دیگران متفاوت است.

در واقع حیا کردن در اموری که زشت وناپسند نیستند حیا منفی محسوب می شود.که مصادیق آن متفاوت است.مثلا کمک به دیگران وصدقه دادن هرچند به مقدار کم باشد در این مواقع دلیلی برای حیا وخجالت کشیدن وحود ندارد.ویا احترام گذاشتن به پدر ومادر ومعلم ،کمک به دیگران ،دفاع از حق ویا مشورت وکسب علم و...

یکی از جاهایی که ممکن است ما از دیگران حیا کنیم کسب علم از استاد است.البته مهم برای ما ،دریافت جواب است حال هر کس که شایستگی پاسخ داشته باشد در این زمینه می تواند کمک کار ما باشدچه بسا مافقط به دنبال دریافت جواب از یک نفر باشیم واو هم به دلیل گرفتاری نتواند به موقع جواب ما را بدهد واین خود وسیله ای می شود برای محرومیت از علم.بنابراین چنانچه شما شرایط پرسش از دیگران را دارید وزودتر می توانید به جواب برسید بسم الله...

اما اگر مطمئن هستید که تنها این استاد می توانند به سوالهای شما پاسخ دهندباید در کسب علم سماجت داشته باشیدالبته به شرط ادب.پس حیا از استاد لازم نیست اما رعایت ادب در گفتار ونوشتار در برابر ایشان لازم است.

بازهم تاکید می کنم که مواظب باشید دچار این وسواس نشوید که تنها ایشان قادر به پاسخگویی هستند چرا که این خود راهی است پیشنهاد شده از طرف شیطان که شما را از مسیر واقعی دور نگه می دارد.اما چنانچه دلایل بجایی برای خود دارید رعایت حیا در این جا لازم نمی باشد چرا که کسب علم است.

17. صلوات ها 5

علاقه
    علمی/خانوادگی/روانشناسی ومشاوره/اعتقادات/اهل بیت/انقل
    نوشته
    367
    حضور
    49 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1232

با اجازه اساتید.از مصادیق حیای منفی:
    1-حیا از شناخت ومطالبه صحیح حق وحقوق خود
    2-جواب مثبت دادن به تقاضاهایی که عاقبت نامعلومی دارند! مثل تقاضای کشیدن سیگار یا ارتیاط با نامحرم یا هر پیشنهاد حرام دیگر یا عملی که زمینه گناه را فراهم می کند.
    3-حیا در ارتباطات خصوصی زن وشوهر.اسلام خصوصا به خانمها (البته فقط خانمهای متاهل) توصیه می کند که در ارتباط با همسرشان (البته در خلوت )حیا را کنار بگذارند.حیایی گه مانع تمتع مشروع شوهر گردد صحیح نیست.
    4-حیا از حکام جور وظلم وبیان حق در مقابل هر فرد ظالمی که می خواهد حق مظلومی را بگیرد.
    5-حیا از پرسیدن سوال برای فهمیدن ونه برای اذیت
    ویرایش توسط جوادی : ۱۳۹۰/۱۰/۰۴ در ساعت ۱۳:۱۶

19. صلوات ها 3

علاقه
    مطالعه بازی و دین و بحث
    نوشته
    6,441
    حضور
    98 روز 19 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    95
    آپلود
    0
    گالری
    33
    صلوات
    27323

نقل قول نوشته اصلی توسط جوادی نمایش پست ها
    مثبت دادن ب
    سلام

درست نوشته اید؟
    اسلام درخشانترین راه است
    غررالحکم امدی ترجمه ادیب فقید محمد علی انصاریحدیث505

موسسه انتشاراتی امام عصر(عج)
    عقل آدمی را به گفتار نیک و نهاد پاکیزه و کردار نیکو دلیل آورند
    (همان ح-10811)

21. صلوات

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۵/۰۴/۲۵, ۲۲:۵۷ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری