چرا سوال و جواب بعد از مرگ انجام می شود ؟

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

اولا خود خدا از تمام اعمالی که ما در این دنیا انجام دادیم باخبر است با این وجود چرا سوال و جواب بعد از مرگ انجام می شود

دوما در روز قیامت به تمام اعمال رسیدگی می شود چرا بلافاصله بعد از مرگ سوال می شود .

سلام دوست عزیز.
چرا سوال نکنن؟
میدونی روزی چند نفر گناه میکنن یا ادم میکشند.
پس کی میخواد بهشون بگه چرا اینکاراررو کردین؟
پس اون دنیاست.
بعدش قراره ما برگردیم به بهشت.حال باید از شیطان دوری کنیم.چون ابلیس ازمونیه که به خدا برسیم.و برسیم به همون جایی که اومدیم.حال بعضیا با گناه میمیرن.و خدا تو اون دنیا ازشون سوال میکنه که ایا نمیدونستی همچین روز یهست میگه اره میدونستم.اما ابلیس گولم زد.ابلیس میاد میگه من فقط وعده دروغ دادم.بعدش میگه از این که شما منو میپرستید یا گناه میکنید از این کاراتون بیزارم.من از خدای خدام میترسم.بپاین که در کدوم حیطه قرار دارین

victoryone;201026 نوشت:

اولا خود خدا از تمام اعمالی که ما در این دنیا انجام دادیم باخبر است با این وجود چرا سوال و جواب بعد از مرگ انجام می شود

دوما در روز قیامت به تمام اعمال رسیدگی می شود چرا بلافاصله بعد از مرگ سوال می شود .

با سلام و عرض ادب
الف)قیامت انسان با مرگ او آغاز می گردد، و سرآغاز ورود او پرسش از اعتقادات و عملکردهای کلی اوست .
سوالاتی که در عالم برزخ می شود یک بازجویی اولیه است که سوال از کلیات و اصول عقاید و بعضی از اصول اعمال است؛ زیرا در برزخ پروندۀ انسان هنوز مفتوح است و چه بسا تغییری در اعمال او به وجود آید لذا مقام ، مقام سوال از کلیات است به خلاف حساب قیامت که به تمام جزئیات اعمال رسیدگی می شود.
«وَ نَضَعُ الْمَوازِينَ الْقِسْطَ لِيَوْمِ الْقِيامَةِ فَلا تُظْلَمُ نَفْسٌ شَيْئاً وَ إِنْ كانَ مِثْقالَ حَبَّةٍ مِنْ خَرْدَلٍ أَتَيْنا بِها وَ كَفى‏ بِنا حاسِبِينَ‏»؛ما ترازوهاى عدل را در روز قيامت بر پا مى‏كنيم؛ پس به هيچ كس كمترين ستمى نمى‏شود! و اگر به مقدار سنگينى يك دانه خردل (كار نيك و بدى) باشد، ما آن را حاضر مى‏كنيم؛ و كافى است كه ما حساب كننده باشيم.(الانبیاء/47)

ب) سؤال خداوند براى رفع جهل از خود نيست، چون او به همه چيز عالم است؛ او سؤال مى‏كند تا حقايق براى مردم روشن شود و حجّت را بر آنان تمام كند تا اگر كسى به سوى بهشت يا جهنم روانه مى‏شود، از روى حجّت و برهان قطعى باشد و كسى نتواند به كار خداوند اعتراض كند.

,وقتی عملکرد انسان را خدا میداند پس نیاز به سئوال و جواب چه معنایی دارد عزیز؟؟؟؟؟

سلام

نه سوالی نمی کنن!

برای ما که مردم معمولی هستیم سوال آنچنانی در قبر انجام نمیشه! بعد مرگ به حال خود در برزخ رها میشویم!

اما قیامت چرا هر کاری کردیم می نویسن و از علتش سوال میشه !

Izraeel;212627 نوشت:
سلام نه سوالی نمی کنن! برای ما که مردم معمولی هستیم هیچ سوالی در قبر انجام نمیشه! بعد مرگ به حال خود در برزخ رها میشویم! اما قیامت چرا هر کاری کردیم می نویسن و از علتش سوال میشه !

سلام

یه سوال دارم

از کجا می گویید سوال نمی شه توی قبر؟

سند دارید؟

jeyjey;206502 نوشت:
,وقتی عملکرد انسان را خدا میداند پس نیاز به سئوال و جواب چه معنایی دارد عزیز؟؟؟؟؟

یه معلم وقتی می دونه شاگردش نمره نمیاره چرا ازش امتحان می گیره؟

جوابتون اینه:hamdel:

سلام
بله سند دارم
از امام صادق (ع) هست که میگن: از بین شما فقط از کسانی که ایمان کامل یا کفر مطلق دارن سوال میشه و بقیه مردم به حال خودشون رها میشن و با آنها کاری نیست (به بیشترشون میگن که بخوابید)

اما از انهایی که ایمان کامل دارن مثل شهدا و اولیاءالله سوالاتی میشود تا از همون لحظه نعمات بهشتی اونها شروع بشه و اینان بیدارن و اعمال ما رو می بینن! (برای همین امام خمینی می گفت از بلند کردن دستم هم سوال شد!)

عین همین برای کسانی که کفر کامل دارن هم برقرار هست تا از همون لحظه عذاب جهنم اونها شروع بشه!

izraeel;212641 نوشت:
بله سند دارم از امام صادق (ع) هست که میگن: از بین شما فقط از کسانی که ایمان کامل یا کفر مطلق دارن سوال میشه و بقیه مردم به حال خودشون رها میشن و با آنها کاری نیست (به بیشترشون میگن که بخوابید) اما از انهایی که ایمان کامل دارن مثل شهدا و اولیاءالله سوالاتی میشود تا از همون لحظه نعمات بهشتی اونها شروع بشه و اینان بیدارن و اعمال ما رو می بینن! (برای همین امام خمینی می گفت از بلند کردن دستم هم سوال شد!) عین همین برای کسانی که کفر کامل دارن هم برقرار هست تا از همون لحظه عذاب جهنم اونها شروع بشه!

سلام

حالا گذشته از بحث حدیثی و صحت و...

از کجا معلوم شما مومن کامل نباشی؟

من نشنیده بوم که هیچ سوالی نمیشه فکر میکردم از همه سوال میشه ؟

دوست خوبم میشه سند حدیث امام صادق بگذاری

سلام
منظورم از اینکه اصلا سوال نشه نبود منظورم اینه که کاری با ما ندارن همون چیزایی که تو مدرسه خوندیم و از ما می پرسن!

بفرما اینم سند من در برنامه تلوزیونی هم اینو شنیدم!:

« در برخی روایات نقل است که سوال قبر مخصوص همه نیست بلکه فقط از کسانی که دارای ایمان محض (شهدا و اولیاءالله) یا کفر محض (منافقین و اشرار ) هستند سوال می شود و حساب و کتاب بقیه موکول به روز قیامت است.

«لَا یُسْأَلُ فِی الْقَبْرِ إِلَّا مَنْ مَحَضَ الْإِیمَانَ مَحْضاً أَوْ مَحَضَ الْكُفْرَ مَحْضاً وَ الْآخَرُونَ یُلْهَوْنَ عَنْهُم؛ در قبر سوال نمی شود مگر از کسانی که ایمان خالص یا کفر خالص دارند و از افراد دیگر صرف نظر می شود.»

این روایت به صورتهای دیگر نیز از ائمه معصومین نقل شده است.

از امام صادق (علیه السلام) پرسیده شد: از چه کسانی در قبرهایشان سوال می شود فرمود:

از کسانی که ایمان خالص یا کفر خالص دارند.

به دلیل تناقضی که این روایات با دسته ای دیگر از روایات مربوط به عمومیت سوال نکیر و منکر دارند، بعضی از علما معتقدند که سوالهای خاص (بررسی دقیق اعمال) مربوط به مومن محض و کافر محض است و از دیگران فقط راجع به کلیات سوال می شود و از جزئیات در قبر پرسیده نمی شوند.

موضوع قفل شده است