جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: کدام آیات؟

علاقه
    ای کاش جواب سوالات نکیر و منکر رو بتونم بدم
    نوشته
    777
    حضور
    15 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    22
    گالری
    90
    صلوات
    5927

کدام آیات؟

با عرض سلام و تبریک سال نو..

می خواستم بدونم خواندن کدام آیات پایانی سوره بقره بعد نماز عشا ثواب دارد

در برخی کتاب ها دو آیه آخر ذکر شده
    و در برخی سه آیه آخر

کدام یک صحیح است
    اگه ممکنه حدیث این موضوع رو هم پیوست کنید...

با تشکر
    بسم الله الرحمن الرحیم

آنان که ره عشق گزیدند همه
    در کوی حقیقت آرمیدند همه

http://revayatefabric.ir

2. صلوات ها 2

3.  

علاقه
    سکوت
    نوشته
    965
    حضور
    11 روز 7 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    142
    آپلود
    43
    گالری
    0
    صلوات
    3951

دو آیه آخر سوره بقره است که به آمن الرسول معروف است

رخی از فضایل این دو آیه طبق احادیثی که از پیامبر اکرم آمده است‌، عبارتند از:

1. "هر کس این دو آیه را شب ]بعد از نماز عشا بخواند کفایتش می‌کند ]از بیداری برای نماز شب‌
    2. "در آخر سوره بقره آیاتی است‌. این آیات دعا هستند و خداوند رحمان را راضی می‌کنند."
    3. "...ملک نازل شد و گفت‌: ]ای رسول خدا[ خداوند تو را به دو نور بشارت می‌دهد که به هیچ پیامبری قبل از تو داده نشده است‌: یکی از آن‌ها "فاتحة الکتاب‌" و دیگری "آیات پایانی سوره بقره‌" است‌. هیچ کسی آن‌ها را تلاوت نمی‌کند مگر آن که حاجتش را خواهد گرفت‌;(مجمع البیان‌، علامه طبرسی‌، ج 1، جزء 3، ص 391، منشورات دارمکتبة الحیاة‌.)
    4. "این دو آیه قرآنند، شفا بخشند، خداوند آن دو آیه را دوست دارد و آن دو خداوند رحمان را راضی و خشنود می‌کنند"
    5. "...این دو آیه اگر سه شب در منزلی خوانده شود، شیطان به آن نزدیک نمی‌شود."(الدرالمنثور، جلال الدین السیوطی‌، ج 2، ص 136ـ138، داراحیأ التراث العربی‌.)
    6. "هر کسی چهار آیة اول سورة بقره و آیة الکرسی و دو آیه بعد از آن و سه آیة آخر سوره بقره را بخواند، در جان و مالش مکروهی ]ناملایمتی‌[ را نخواهد دید، و شیطان به او نزدیک نخواهد شد و قرآن را فراموش نخواهد کرد".(نورالثقلین‌، عروسی الحویزی‌، ج 1، ص 368، مؤسسة التاریخ العربی‌.)
    7. در حدیث قدسی آمده است که خداوند فرمود: "ای ]رسول گرامی‌[ برای تو و امتت گنجی از گنج‌های عرشم را دادم‌. این گنج فاتحة الکتاب و آخر سوره بقره است‌."(تفسیر صافی‌، فیض کاشانی‌، ج 1، ص 291، دارالمرتضی للنشر.)
    8. "هر کسی شب دوازدهم رجب دو رکعت نماز بخواند. حمد یک مرتبه و "آمن الرسول‌" را ده مرتبه بخواند، خداوند به او صواب آمران به معروف و ناهیان از منکر و ثواب آزاد کردن هفتاد بنده را عطا می‌کند...(اقبال الاعمال‌، سید ابن طاوس‌، ص 654، دارالکتب الاسلامیة‌.)
    9. روایات متعددی دربارة فضیلت خواندن این آیات در نمازهای گوناگون‌، مانند نماز روز یکشنبه‌، دوشنبه‌، سه‌شنبه‌، چهارشنبه‌

5. صلوات

علاقه
    قرآن و عترت علیهم السلام
    نوشته
    845
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3654

نقل قول نوشته اصلی توسط نوکر شهدا نمایش پست ها
    با عرض سلام و تبریک سال نو..
    نقل قول نوشته اصلی توسط نوکر شهدا نمایش پست ها

می خواستم بدونم خواندن کدام آیات پایانی سوره بقره بعد نماز عشا ثواب دارد

در برخی کتاب ها دو آیه آخر ذکر شده
    و در برخی سه آیه آخر

کدام یک صحیح است
    اگه ممکنه حدیث این موضوع رو هم پیوست کنید...

با تشکر:gol:
    با سلام

در احادیث هم به فضیلت تلاوت سه آیه و هم به دو آیه آخر سوره بقره اشاره شده است.اما آنکه بخصوص پس از عشاء و در آخر شب به آن تصریح شده،خواندن دو آیه می باشد و ظاهرا در روایت شیعه که سه آیه ذکر شده تصریحی به خواندن آن در شب نشده است:

فیض کاشانی در تفسیر خود به هر دو دسته روایات تصریح کرده است:

في ثواب الأعمال عن السجاد عليه السلام قال قال رسول اللَّه صلّى اللَّه عليه و آله و سلم
    من قرأ أربع آيات من أوّل البقرة و آية الكرسي و آيتين بعدها و ثلاث آيات من آخرها لم ير في نفسه و ماله شيئاً يكرهه و لا يقربه الشيطان و لا ينسى القرآن.

و عن جابر عنه صلّى اللَّه عليه و آله و سلم في حديث قال قال اللَّه تبارك و تعالى و أعطيت لك و لأمّتك كنزاً من كنوز عرشي فاتحة الكتاب و خاتمة سورة البقرة.

و روي عنه صلّى اللَّه عليه و آله و سلم انزل اللَّه آيتين من كنوز الجنة كتبهما الرحمن بيده قبل أن يخلق الخلق بألفي سنة من قرأهما بعد العشاء الآخرة أجزأتاه عن قيام الليل.

و في رواية من قرأ الآيتين من آخر سورة البقرة كفتَاه.(تفسير الصافي، ج‏1، ص: 314)

منابع اهل سنت:« عن ابن مسعود عن النبي صلى الله عليه و سلم قال من قرأ الآيتين من آخر سورة البقرة في ليلة كفتاه‏

عن النعمان بن بشير ان رسول الله صلى الله عليه و سلم قال ان الله كتب كتابا قبل ان يخلق السموات و الأرض بألفي عام فانزل منه آيتين ختم بهما سورة البقرة و لا يقرآن في دار ثلاث ليال فيقربها شيطان‏»(الدر المنثور في تفسير المأثور، ج‏1، ص: 378)

طبرسی نیز به برخی روایات فوق و روایات دیگر اشاره کرده است:« از رسول اكرم روايت شده: كسى كه دو آيه آخر سوره بقره را در هر شبى بخواند او را از بيدارى آن شب كفايت و بى‏نياز ميكند (يعنى ثواب قيام و بيدارى يك شب را دارد.)

از عبد اللَّه بن مسعود روايت شده كه وقتى رسول اكرم بمعراج رفت و به سدرة المنتهى رسيد در آنجا به آن حضرت دو سوم نمازهاى پنجگانه و آيات آخر سوره بقره داده شد و خداوند آمرزيد همه گناهان كسانى را كه مشرك نباشند از امت آن حضرت جز آن دسته از گناهانى كه بزرگ‏اند و وارد كننده در آتش (يعنى عذاب بر آنها قطعى است.)

«ابن المنكدر» از رسول اكرم نقل ميكند كه فرمود: در آخر سوره بقره آياتى است كه هم قرآن است و هم دعا و خوشنودى خدا را جلب ميكند.

در تفسير كلبى از ابن عباس نقل شده است كه رسول خدا ناگاه صدايى شنيد سرش را بلند كرد درى از آسمان گشوده شد و فرشته‏اى فرود آمد و گفت: اى محمد خدا تو را بشارت مى‏دهد به دو نور كه پيش از تو به هيچ پيامبرى نداده است آن دو نور «فاتحة الكتاب» و «اواخر سوره بقره» اند كه كسى آن دو را نمى‏خواند جز آنكه حاجتش را برميآورم.(ترجمه مجمع البيان في تفسير القرآن، ج‏3، ص: 221)

«حضرت صادق عليه السّلام فرمود بخدا قسم ولايت امير المؤمنين در شب معراج مشافهة به پيغمبر اكرم صلّى اللّه عليه و آله و سلّم وحى و نازل گرديده و پيغمبر اكرم صلّى اللّه عليه و آله و سلّم فرمود هر كس اين دو آيه را كه سوره بقره بآن ختم ميشود در منزل قرائت كند شيطان داخل آن منزل نخواهد شد»(تفسير جامع، ج‏1، ص: 404)
    ویرایش توسط رسا : ۱۳۹۱/۰۱/۰۹ در ساعت ۰۰:۲۵

7. صلوات ها 3

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری