چرانماز بخونم وقتی نمازم به دردم نمیخوره؟

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرانماز بخونم وقتی نمازم به دردم نمیخوره؟

سلام خدمت دوستان بزرگوار

دقیقاًمنظور ازآیه ی:« إنَّ الصلاة تنهی عن الفحشاء والمنکر»چیه؟
میگن[نه عوام الناس]منظور از این نماز نمازیه که با حضور قلب وباخلوص باشه وفقط این نمازه که آدم رو از بدیها باز میداره،این فرمایش کاملاً صحیح ومقبول واینو هم میدونم که اگه نمازمون باحضور قلب نبود هرگز هرگز نباید ترکش کنیم امّا منی که میدونم نماز میخونم ولی این نمازم هیچ وپوچه چون حضور قلب ندارم چون گناه میکنم وفقط اون کسی نمازش به حالش سود داره که حضور قلب داره وقطعاًحضور قلب حاصل نمیشه جز با ترک گناه پس من گناه کار باید چه کارکنم؟؟ اصلاً براچی باید نماز بخونم؟؟
مسلماًاونی که حضور قلب در نماز داره آدم خوب و خداییه پس نمازش مانع او از ارتکاب گناه وخطا میشه ،ولی من هم نیاز بیشتری دارم که این نماز سَر سَرَکی که میخونم نجاتم بده از گرداب گناه یا نه؟
این بی انصافی نیست ؟؟
میدونم که این آیه واین ارتباط تنگاتنگ ولاینفک بین حضور قلب در نماز ونمازی که نجات دهنده ی از ناپاکیهاست برای تأکیدبر ترک گناه وبه تعبیری گذاشتن آدم توی منگنه وبن بست که ناچار بشه گناه رو ترک کنه اگه رحمت الهی رو میخواد.
حتماً بزرگواران برنامه ی ماه عسل رو ماه رمضون دیدن اون آقایی که معتاد بود ولی حالا ترک کرده.فرمایش قرآن کاملاً صحیح ،سمعاً وطاعتاً قبول که می فرماید:«لاتقربوا الصلاة وانتم سُکَرا»
منظور از این مستی تنها مستی از شراب نیست بلکه منظور از مستی گناه هست.ولی یه سوال «خانم این آقا گفتن که آقاشون زمانی که معتاد بودن حتی موقعی که هوش وحواس نداشتن وبه تعبیری شاید مست بودن نمازشون رو میخوندن»آیا به نظر شما نمازی که بنابرنص صریح قرآن باطل وچه بسا حرام هست تأثیری در تغییر ودگرگونی این شخص نداشت؟؟

[=Times New Roman]سلام و عرض ادب
ممنون از پرسش شما.:Rose:

همین نماز دست و پا شکسته ی ما هم تا حدی مانع گناه میشود. اما خب مسلما زمانی که با حضور قلب خوانده بشود تاثیراتش تمام و کمال خواهد بود.

ضمن اینکه چیزی که شما می فرمائید پاک کردن صورت مسئله است!
یعنی اینکه من بگویم چون نماز خوبی نمی خوانم و با حضور قلب نیست ، پس اصلا نخوانم!
خب من باید نمازم رو درست کنم!

علاوه بر آن ، در دایره ی قسمت ما نقطه ی تسلیمیم ، لطف آنست که محبوب اندیشد و حکم آنست که او فرماید!
مسلما وقتی با این نیت خوانده بشه آثارش هم کم کم پیدا میشه.:Rose:

جناب مشکاة!
سپاسگزار از پاسخگوییتون.
من هم نمیگم باید صورت مسئله رو پاک کرد ولی خدایی هستند کسانی که این حرف رو میزنن.
بانهایت احترام به اون بزرگانی که واقعاً بزرگن وبعضیاشون رو من عاشقم.
حرف من هم اینه که چرا من بنده بیام یه سری چیزهارو تعیین کنم درصورتی که این خداست که باید بگه چی قبوله چی نیست.چرا باید بعضی وقتا حرفی زده بشه که بعضی آدما رو مأیوس وناامید کنه؟؟

[=Times New Roman]سلام
خواهش میکنم.:Gol:

مجنون الرضا;200870 نوشت:
چرا من بنده بیام یه سری چیزهارو تعیین کنم

متوجه منظورتون نشدم. اینکه نماز، انسان رو از گناه باز میدارد رو می فرمائید؟

نه نه منظور من این نیست.این که از کلام خدا واضحه شکا درش نیست.
من میگم چرا میگن:«[
نه عوام الناس]منظور از این نماز نمازیه که با حضور قلب وباخلوص باشه وفقط این نمازه که آدم رو از بدیها بازمیداره»

سلام

مجنون الرضا;200876 نوشت:
من میگم چرا میگن:«[نه عوام الناس]منظور از این نماز نمازیه که با حضور قلب وباخلوص باشه وفقط این نمازه که آدم رو از بدیها بازمیداره»

کی این حرف رو زده؟ چه کسی این قید " فقط این نماز" رو اضافه کرده؟

سلام

نماز ترمیم زره مومن است در مقابل شیطان والا هیچ کدام از ما نمیتوانیم حق نماز را بجا بیاوریم فردی به امام سجاد گفت چه کنم که نمازم چون شما شود فرمود شما هرگز نمیتوانید چون ما نماز بخوانید فقط کافی است ادای مارا دربیاورید انسان در طول زندگی مرتباً دستخوس وساوس شیطان است یعنی مرتباً زره اش سوراخ میشود و شیطان از ان رخنه میکند و اگر نماز نباشد تا ان روزنه ها را ترمیم کند انقدر پیش میرود تا مبدل به شیطان میشود .

غزل 340

من که از آتش دل چون خم مي در جوشم
مهر بر لب زده خون مي‌خورم و خاموشم

قصد جان است طمع در لب جانان کردن
تو مرا بين که در اين کار به جان مي‌کوشم

من کي آزاد شوم از غم دل چون هر دم
هندوي زلف بتي حلقه کند در گوشم

حاش لله که نيم معتقد طاعت خويش
اين قدر هست که گه گه قدحي مي نوشم

هست اميدم که عليرغم عدو روز جزا
فيض عفوش ننهد بار گنه بر دوشم

پدرم روضه رضوان به دو گندم بفروخت
من چرا ملک جهان را به جوي نفروشم

خرقه پوشي من از غايت دين داري نيست
پرده‌اي بر سر صد عيب نهان مي‌پوشم

من که خواهم که ننوشم بجز از راوق خم
چه کنم گر سخن پير مغان ننيوشم

گر از اين دست زند مطرب مجلس ره عشق
شعر حافظ ببرد وقت سماع از هوشم

مجنون الرضا;200851 نوشت:
سلام خدمت دوستان بزرگوار

دقیقاًمنظور ازآیه ی:« إنَّ الصلاة تنهی عن الفحشاء والمنکر»چیه؟
میگن[نه عوام الناس]منظور از این نماز نمازیه که با حضور قلب وباخلوص باشه وفقط این نمازه که آدم رو از بدیها باز میداره،این فرمایش کاملاً صحیح ومقبول واینو هم میدونم که اگه نمازمون باحضور قلب نبود هرگز هرگز نباید ترکش کنیم امّا منی که میدونم نماز میخونم ولی این نمازم هیچ وپوچه چون حضور قلب ندارم چون گناه میکنم وفقط اون کسی نمازش به حالش سود داره که حضور قلب داره وقطعاًحضور قلب حاصل نمیشه جز با ترک گناه پس من گناه کار باید چه کارکنم؟؟ اصلاً براچی باید نماز بخونم؟؟
مسلماًاونی که حضور قلب در نماز داره آدم خوب و خداییه پس نمازش مانع او از ارتکاب گناه وخطا میشه ،ولی من هم نیاز بیشتری دارم که این نماز سَر سَرَکی که میخونم نجاتم بده از گرداب گناه یا نه؟
این بی انصافی نیست ؟؟
میدونم که این آیه واین ارتباط تنگاتنگ ولاینفک بین حضور قلب در نماز ونمازی که نجات دهنده ی از ناپاکیهاست برای تأکیدبر ترک گناه وبه تعبیری گذاشتن آدم توی منگنه وبن بست که ناچار بشه گناه رو ترک کنه اگه رحمت الهی رو میخواد.
حتماً بزرگواران برنامه ی ماه عسل رو ماه رمضون دیدن اون آقایی که معتاد بود ولی حالا ترک کرده.فرمایش قرآن کاملاً صحیح ،سمعاً وطاعتاً قبول که می فرماید:«لاتقربوا الصلاة وانتم سُکَرا»
منظور از این مستی تنها مستی از شراب نیست بلکه منظور از مستی گناه هست.ولی یه سوال «خانم این آقا گفتن که آقاشون زمانی که معتاد بودن حتی موقعی که هوش وحواس نداشتن وبه تعبیری شاید مست بودن نمازشون رو میخوندن»آیا به نظر شما نمازی که بنابرنص صریح قرآن باطل وچه بسا حرام هست تأثیری در تغییر ودگرگونی این شخص نداشت؟؟

سلام بزرگوار. نماز بهترين و بالاترين راه ارتباط بنده با خداست. به زبان ساده تر بند ارتباطي تو با خداست. اگه مي خواي اين بند پاره نشه بخون. كاري نداشته باش با حضور قلب هست يا نيست، شما رو از گناه باز مي داره يا نمي داره فقط بخون.

در مورد اون شخص هم بله صد در صد همين نمازي كه مي خوند بالاخره دستشون و گرفت و از منجلاب نجاتش داد. چرا؟ چون اين آقا بند خودش و خدا رو پاره نكرد خدا هم اين بند رو كشيد و نجاتش داد.

به حرف عوام هم كاري نداشته باش. همون رو كه قرآن گفته عمل كن.

گرت هواست که معشوق نگسلد پیوند ، نگه دار سر رشته تا نگه دارد

بنام خدا.
سلام.
چرا نماز نخوانم؟آیا به من آسیبی میرساند؟

سلام به وتشکر از همه ی بزرگواران
استاد سادات!من حرف عوام رو نقل نکردم کلامیه که از بزرگانی چون آیت الله لنکرانی واحتمالاً آیت الله مجتهدی تهرانی شنیدم که می فرمودند: نمازی تنهی عن الفحشا والمنکره که با حضور قلبه.ایشون نگفتن نماز نخونیم منم اینو نمیگم چون به این باور رسیدم که هرجور باشه باید نمازم رو بخونم ولی فرمایشاتی که گفتین برای بعضی افراد قانع کننده نیست.
درمورد اون آقایی کهگفتم پس حرف خدا چی میشه؟؟مگه نماز خوندن در حالت مستی گناه نیست؟؟
علی آقا!چرا بخونم وقتی سودی به حالم نداره؟؟
اگه میخوندم چون امید تاثیر داشتم؟؟
ترس از جهنم داشتم.
میخواستم خدارو نافرمانی نکرده باشم.
و....
اما حالا که فهمیدم همه اش هیچ وپوچه دیگه به چه امیدی باید بخونم.بله خدا هیچ وقت در توبه رو نمیبنده، اینهمه آدمی که نماز خوندن ولی نمازشون اونا رو به جایی نرسوند،دیگه چرا من بخونم؟؟

یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَقْرَبُوا الصَّلَاةَ وَأَنْتُمْ سُكَارَى حَتَّى تَعْلَمُوا مَا تَقُولُونَ وَلَا جُنُبًا إِلَّا عَابِرِی سَبِیلٍ حَتَّى تَغْتَسِلُوا وَإِنْ كُنْتُمْ مَرْضَى أَوْ عَلَى سَفَرٍ أَوْ جَاءَ أَحَدٌ مِنْكُمْ مِنَ الْغَائِطِ أَوْ لَامَسْتُمُ النِّسَاءَ فَلَمْ تَجِدُوا مَاءً فَتَیمَّمُوا صَعِیدًا طَیبًا فَامْسَحُوا بِوُجُوهِكُمْ وَأَیدِیكُمْ إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَفُوًّا غَفُورًا«النساء/43»
ای کسانی که ایمان آورده‏اید در حال مستی به نماز نزدیک نشوید تا زمانی که بدانید چه می‏گویید و [نیز] در حال جنابت [وارد نماز نشوید] مگر اینکه راهگذر باشید تا غسل کنید و اگر بیمارید یا در سفرید یا یکی از شما از قضای حاجت آمد یا با زنان آمیزش کرده‏اید و آب نیافته‏اید پس بر خاکی پاک تیمم کنید و صورت و دستهایتان را مسح نمایید که خدا بخشنده و آمرزنده است

سلام

که گفته نماز در حال مستی گناه است خیر گناه نیست بلکه میفرماید در حال مستی به نماز نزدیک نشوید تا بدانید چه میگویید و فقط کافی است بدانید که الله اکبر یعنی چه وقتی میگوئی الله اکبر یعنی خدا بزرگترین است خدا ناظر به اعمال ماست و چه بیشرممیم که در حضور خالقمان که در مقابلش هیچیم نافرمانی میکنیم .

نقل قول:
من حرف عوام رو نقل نکردم کلامیه که از بزرگانی چون آیت الله لنکرانی واحتمالاً آیت الله مجتهدی تهرانی شنیدم که می فرمودند: نمازی تنهی عن الفحشا والمنکره که با حضور قلبه.ایشون نگفتن نماز نخونیم منم اینو نمیگم چون به این باور رسیدم که هرجور باشه باید نمازم رو بخونم ولی فرمایشاتی که گفتین برای بعضی افراد قانع کننده نیست.

[="green"]
سلام بزرگوار.

در روایت آمده است: جوانی از انصار نمازش را با پیامبر (ص) می خواند، ولی گناه و محرمات را نیز انجام می داد. جریان را به پیامبر (ص) گفتند. پیامبر (ص) فرمود: بالاخره نمازش روزی او را از بدی و زشتی باز می دارد. طولی نكشید كه دیدند آن جوان توبه كرد و دست از كارهای بد و زشتش برداشت[/]

نقل قول:
درمورد اون آقایی کهگفتم پس حرف خدا چی میشه؟؟مگه نماز خوندن در حالت مستی گناه نیست؟؟

[="green"]
تکلیف کردن شخص مست ، به نزدیک نشدن به نماز معنا ندارد، چون مست این مطلب رانمی فهمد که به او گفته شود نماز خواندن در حالت مستی حرام است ( مثل دیوانه و بچه غیر ممیز که نمی تواند مکلف به احکام باشند ) بنابراین شاید بتوان این مسئله را علاوه بر آیه اثم خمر از این آیه نیزاستباط کرد که اصلا از ابتدا سراغ شراب نروید و شراب حرام است و اثم و گناه بزرگی است ؛زیرا در حال مستی نباید نماز گزارد چون نمی فهمید چه می گویید و شایسته نیست در حال زوال عقل و فسق شرابخواری در مقابل پروردگار بزرگ و عظیم بایستید.[/]

[="green"]طبیعی است که نماز از افراد مست ساقط نمی شود بلکه شرایط بجا آوردن نماز را ندارند- مانند افرادی که شرایط و مقدمات نماز را فراهم نکرده اند- و باید هنگام برطرف شدن سکر و مستی علاوه بر توبه از این گناه بزرگ ؛ اگر وقت نماز سپری شده بود ؛ قضای نمازهای فوت شده در حال مستی را نیز بجا آوردند.[/]

نقل قول:
[چرا بخونم وقتی سودی به حالم نداره؟؟
ترس از جهنم داشتم.
و....
اما حالا که فهمیدم همه اش هیچ وپوچه دیگه به چه امیدی باید بخونم.بله خدا هیچ وقت در توبه رو نمیبنده، اینهمه آدمی که نماز خوندن ولی نمازشون اونا رو به جایی نرسوند،دیگه چرا من بخونم؟
؟

[="green"]گرچه نماز كامل، اثرات شگرفی در روح و شخصیت انسان دارد و هر چه از این نماز دور شویم، اثرات آن كاسته می شود، اما از شما می پرسم اگر فرد گناه كاری كه نیت خالص ندارد، اگر نماز را ترك كند و نماز نخواند، آیا وضع و حال بهتری پیدا می كند؟ آیا دلش صاف و روشن می گردد؟ بدون شك نماز در همین فرد آلوده و خطاكار به اندازه خودش دارای اثر است، به گونه ای كه اگر این نماز ترك شود، آلودگی و گناه این فرد بیشتر و فراوان تر می شود؛ یعنی اثر نماز كه همان نهی از فحشا و زشتی منكرات است و لو در حد كم و ناچیز در این فرد ظاهر می گردد و به اندازه خود او را از آلودگی و زشتی بیشتر باز می دارد. چطور می توان چنین اثرات واضحی را انكار كرد؟!

باز از شما می پرسیم، همین فرد بی نمازی كه نیت صاف و دل پاكی دارد، آیا اگر اهل نماز و عبادت و دعا و توسل و مناجات با خداوند بود، آیا دلش پاك تر و صاف تر نمی شد؟ آیا نورانی تر و با صفاتر نمی گشت؟

تاثیر نماز در هر كسی، تابع میزان معرفت و شناخت، اخلاص در نیت، حضور قلب و سایر شرایط و آدابی است كه رعایت می كند و چون این امور در افراد با هم متفاوت است، نمازهای آنها و آثار آن نمازها نیز مختلف می باشد، ولی به هر حال هیچ نمازی بدون اثر نبوده هر چند میزان آن آثار كاملا متفاوت است[/]

سلام دوست عزیز.
دوستان یادم نیست که خدا به کدوم پیامبره که میگه تو برای من چه کردی.
پیامبر میگه برات نماز خوندم.خدا میگه نماز خوندی تا از اتش جهنم به دور باشی.
میگه روزه گرفتم.خدا میگه روزه گرفتی تا سپری باشه در مقابل اتش جهنم.
پیامبر میزنه زیر گریه که واسه خدا کاری نکرده.
من نظر خودمو میگم.خودم وقتی نماز میخونم از هزاران گناه دور میشم.اگه یه روز نماز نخونم گناها میان سراغم.بعدش من طوریم که کافیه یه گناه کنم.اونوقت خدا یه عذابی برام میرسته.
قربون خدا برم که هوامو داره.
دوما،نماز امر واجبه.بین کفر یا مسلمون یه تار مو فاصله هست.این فاصله هم نماز است.پس مشخص کنید تو کدوم دسته اید.

بنام خدا.
سلام.

مجنون الرضا;201016 نوشت:
[=arial]
علی آقا!چرا بخونم وقتی سودی به حالم نداره؟؟
ترس از جهنم داشتم.
و....
اما حالا که فهمیدم همه اش هیچ وپوچه دیگه به چه امیدی باید بخونم.بله خدا هیچ وقت در توبه رو نمیبنده، اینهمه آدمی که نماز خوندن ولی نمازشون اونا رو به جایی نرسوند،دیگه چرا من بخونم؟؟

وقتی میگید چرا نماز بخونم وقتی سودی به حالم نداره یعنی خدایا من بهت نیازی ندارم!!!!
البته من میدونم شما دنبال جواب هستید وگرنه همه ما نیازمندیم.
حتی ما برای بالا آوردن دستمون هم در حال دعا کردن هستیم.
یعنی وقتی میخوام حرکت بدم دستمو فقط دارم اراده میکنم ولی آیا واقعاً من اونو حرکت میدم به اون سمت که میخوام؟
اعضای بدن انسان نزدیکترین اعضایی هستند در جهان که به انسان نزدیک ترند برای همین زود مستجاب میشود.
اونی که از گردن قطع نخا میشه چرا نمیتونه دستشو حرکت بده؟
نمیخوام حرف دکترا رو گوش کنم که اون واقعاً قطع نخاست کسی نمیتونه حرکت بده.
با این حال آیا حرکت دادن بدن ما دست خودمان هست یا ما فقط اراده کننده ایم؟

اونوقت اگه خدا چشم و گوش و اعضا رو بگیره میتونی بگی من نماز نمیخونم؟چون اونوقت خودش توفیق نماز رو ازت میگیره.
البته دور از جان شما و همه بچه های اسک دین انشالله هیچکس شاهد همچین مصیبتی نباشه.
بعضی وقت ها با خودم میگم خدایا اینقدر که همه نیاز ها داره طبیعی پیش میره و برآورده میشه که ما قادر به مشاهده همه اونا نیستیم(بر آورده شدن نیازهامون یه عادت شده).
شما نمازتون رو بخونید حتی اگه با حضور قلب نباشه.بهتر از نخوندنه.شما شروع رو بکن اون بالایی که من میشناسم خودش قدرت حضور قلب و عشق بازی رو بهتون میده.
راستی اون آدمایی که نماز خوندن و نمازشون اونارو به جایی نرسوند....آیا واقعاً اونارو به جایی نرسوند؟اونا به جایی که خودشون خواستن رسیدن....
خودشون خواستن گناه کنن.خودشون خواستن غیبت کنن.خودشون خواستن خلاف کنن.خودشون خواستن.این خودشون یعنی اونا اراده کردند و خدا هم استجابت کرد.
منم همیشه دعا کردم اگه قرار باشه روزی به راه کج کشیده بشم قبل انجامش از دنیا برم.
التماس دعا.
یا علی:Gol::Gol::Gol::Gol::Gol:.

سلام
سپاسگزار از پاسخگویی همه ی بزرگواران

[منم همیشه دعا کردم اگه قرار باشه روزی به راه کج کشیده بشم قبل انجامش از دنیا برم.]
دقیقاً دعایی که منم همیشه میکنم اینه که:خدایا اگه قرار باشه راه کج برم،اگه قرار باشه«
انما نملي لهم ليزدادوا اثما»منم مصداقش باشم ،اگه قرار باشه عمرم بیشترازاین باشه منم همین باشم وبه تعبیری درجابزنم ترجیح میدم همین لحظه وهمین ثانیه از این دنیا برم قبل ازبدتر شدنم.

مجنون الرضا;201155 نوشت:
دقیقاً دعایی که همیشه میکنم اینه که:خدایا اگه قرار باشه راه کج برم،اگه قرار باشه«انما نملي لهم ليزدادوا اثما»منم مصداقش باشم ،اگه قرار باشه عمرم بیشترازاین باشه منم همین باشم وبه تعبیری درجابزنم ترجیح میدم همین لحظه وهمین ثانیه از این دنیا برم قبل ازبدتر شدنم.

سلام ببخشبد پریدم وسط گفتگوتون
دوست من آخه این چه دعاییه که می کنید
اگه خدا توانایی داره که قبل از اینکه به راه کج کشیده بشید از بین ببرتتون ، قطعا توانایی داره که شما رو از انجام اون کار باز داره
پس میتونید دعا کنید که اگه قرار باشه روزی به راه کج کشیده بشید قبل انجامش خدا هدایتتون کنه
گفتم که این نکته رو متذکر بشم
ببخشید پریدم وسط بحث
در پناه مهدی عج...

monjigraphic;201157 نوشت:
سلام ببخشبد پریدم وسط گفتگوتون
دوست من آخه این چه دعاییه که می کنید
اگه خدا توانایی داره که قبل از اینکه به راه کج کشیده بشید از بین ببرتتون ، قطعا توانایی داره که شما رو از انجام اون کار باز داره
پس میتونید دعا کنید که اگه قرار باشه روزی به راه کج کشیده بشید قبل انجامش خدا هدایتتون کنه
گفتم که این نکته رو متذکر بشم
ببخشید پریدم وسط بحث
در پناه مهدی عج...

علیکم السلام
خواهش میکنم
مرسی.تذکر خوبی دادین آخه یادم رفت اینو بنویسم[یاهدایتم کن یا اگه قرار باشه هدایتم نکنی...]البته با توجه به آیه من حرفم رو زدم اگه قرار باشه مصداق این آیه باشم،میخوام صد سال توی این دنیا نباشم.
التماس دعا..

یاحق...

موضوع قفل شده است