صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ایا ممکن است عارف کار خلاف شرع انجام دهد؟

نوشته
    727
    حضور
    33 روز 5 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    6544

ایا ممکن است عارف کار خلاف شرع انجام دهد؟

بنام خداوند متعال

از کارشناسان محترم و دوستانی که فکر می کنند علم و اطلاعات کافی(در زمینه ای که عرض می شود ) دارند یک سوال دارم :

ایا ممکن است یک عارف واقعی به هر دلیلی مثل طبابت روح و استثناء و .... عملی مخالف نص صریح شرع اسلام انجام دهد؟

مثلا" دست نامحرم رادر دست بگیرد .....
    ویرایش توسط معلم شهید : ۱۳۹۱/۰۱/۰۳ در ساعت ۰۸:۰۰
    درسایه ی رضا ع یم و همسایه ی رضا ع
    این سایه را به سایه ی طوبی نمی دهم

2. صلوات ها 6

3.  

علاقه
    ایمان ، اخلاق ، عمل ، امر به معروف و نهی از منکر
    نوشته
    1,947
    حضور
    3 روز 22 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    75
    صلوات
    10621

نقل قول نوشته اصلی توسط سماء 85 نمایش پست ها
    بنام خداوند متعال

از کارشناسان محترم یک سوال دارم :
    ایا ممکن است یک عارف واقعی به هر دلیلی مثل طبابت روح و استثناء و .... عملی مخالف نص صریح شرع اسلام انجام دهد؟
    مثلا" دست نامحرم رادر دست بگیرد .....
    بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین

خیر ممکن نیست ، شاید این فرد در ظاهر عارف واقعی! در صدد سوء استفاده باشند.

روایتی است که در بیعت زنان با پیامبر اکرم(ص) آمده است که پیامبر(ص) ظرفی را طلب کرده است و در آن مقداری آب ریخت و دست راست خود را در آن فرو برد، پس از آن به هر زنی که می خواست با پیامبر(ص) بیعت کند، فرمود که دست خود را همانند پیامبر(ص) در آب فرو ببرد.
    قَد تَّبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ

قال الامام الباقر (ع): ان حدیثنا یحیی القلوب

صبا از نكهت كویت نسیمی سوی ما آورد
    ز سوز شعلة شوقت چو تاب افتاد در دلها

بار الها: از تو پوزش می خوام که به اصرار می خواستم اراده خودم بر زندگیم حاکم باشه!خدایا اینک سکان زندگی طوفان زده ام را به تو می سپارم!باشد که آرامش نتیجه این اعتماد و توکل باشد.من وثق بالله اراه السرور و من توکل علیه کفاه الامور

5. صلوات ها 7

نوشته
    727
    حضور
    33 روز 5 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    6544

نقل قول نوشته اصلی توسط حرم امن الهی نمایش پست ها
    خیر ممکن نیست ، شاید این فرد در ظاهر عارف واقعی! در صدد سوء استفاده باشند.

بنام خدا

البته مورد دست یک نمونه بود اما برخی از متدینین تحصیلکرده وقتی من سوال می کنم چطور به چنین کسی اینقدر اعتقاد

دارید می گویند مگر تا بحال ندیده ای دکتر مرد موقع ضرورت دست بیمار زن خود را لمس کند؟ ایشان هم طبیب روح است .

و درپاسخ چند مورد دیگر هم می گویند تو کوچکتر از انی که پی به مقام و دلایل کارهای ایشان ببری .

از انصاف هم نگذریم خودم شاهدم عارف مورد نظرزندگی انسانی را با یک ملاقات نجات داد و خانواده اش همواره دعاگویش هستند .
    ویرایش توسط معلم شهید : ۱۳۹۱/۰۱/۰۳ در ساعت ۰۸:۵۹

7. صلوات ها 4

علاقه
    تدریس - تألیف - تحصیل
    نوشته
    1,916
    حضور
    34 روز 17 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12300

بنام خدا

البته مورد دست یک نمونه بود اما برخی از متدینین تحصیلکرده وقتی من سوال می کنم چطور به چنین کسی اینقدر اعتقاد

دارید می گویند مگر تا بحال ندیده ای دکتر مرد موقع ضرورت دست بیمار زن خود را لمس کند؟ ایشان هم طبیب روح است .

و درپاسخ چند مورد دیگر هم می گویند تو کوچکتر از انی که پی به مقام و دلایل کارهای ایشان ببری .

از انصاف هم نگذریم خودم شاهدم عارف مورد نظرزندگی انسانی را با یک ملاقات نجات داد و خانواده اش همواره دعاگویش هستند .
    سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش
    برای رسیدن به حقیقت امر ابتدا باید معنای لغوی عارف را بشناسیم
    عارف در علم لغت اسم فاعل عرف ومعرفت میباشد و معرفت وعرف در اسم فاعل به معنای به شناخت رسیده است .

یعنی ما معمولا" موضوع را در نظر میگیریم بدون حضور محمول واقعی !!ومحمول را از موضوع حذف میکنیم واین خود موردی است از غفلت ما که مورد سوءاستفاده ی مغرضان قرار میگیرد

آنچه را که معمولا" ما از عارف در ذهن خود داریم عارف بالله است یعنی محمول موضوع عارف را بلا امتناع (الله ) میدانیم .

در حالی که محمول موضوع عارف میتواند شیطان ویا نفس ویا دنیا ویا.... هم باشد .

چیزیکه مسلم است این مطلب است که عارف بالله نمیتواند خلاف دستورات شرع را عمل نماید .

واما آنچه در عرض عارف بالله قرار دارد عارف بالشیطان است که میتواند از قدرت ماورائی به اشکال مختلف بهره مند باشد به اذن الله که تا قیامت فرصت برای اغوای انسان در دنیا را گرفته است .

حق یارتان
    ویرایش توسط ••ostad•• : ۱۳۹۱/۰۱/۰۳ در ساعت ۱۰:۰۴

9. صلوات ها 7

نوشته
    533
    حضور
    7 روز 4 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2119

ایا ممکن است یک عارف واقعی به هر دلیلی مثل طبابت روح و استثناء و .... عملی مخالف نص صریح شرع اسلام انجام دهد؟ مثلا" دست نامحرم رادر دست بگیرد .....
    سلام
    به هیچ عنوان.
    عارف، اگر به درجه و مقام عرفان رسیده است و به انجام اموری قادر گشته است که دیگران قار به انجام آنها نیستند، به خاطر اهتمام رعایت دقیق تمام دستورات دینی بوده است. اینطور هم نیست که گفته شود وقتی با رعایت دقیق تمام دستورات دینی، به درجه ای رسید، حالا یک بار یا دو بار یک دستور کوچولوی دینی را رعایت نکند (مثلاً با نیت خدمت به مردم و ...!!!) اشکالی ندارد. خیر. به محض رها کردن و ندیده گرفتن حتی یک دستور ظاهراً کوچک دینی، در همان لحظه، از تمام درجه و مقامی که طی سالیان طولانی به دست آورده است، سقوط می کند.

به هر حال، راه عرفان، انجام دقیق همه دستورات شرعی است. کسی که به هر دلیل، یکی از دستورات شرعی را کم اهمیت کند و انجام ندهد، از این راه خارج شده و در همان لحظه سقوط می کند.

توجه کنید که حلالها و حرامها، همیشگی و دائمی است و برای همه هستند. مثلاً اگر دست زدن به نامحرم حرام است:
    1- برای همه حرام است. عارف وغیر عارف ندارد.
    2- همیشه حرام است.
    3- در هر شرایطی حرام است. یعنی اینطور نیست که بگوئیم چون الان قصد یا نیت خوبی داریم، پس حالا اشکال ندارد. (اگر مواقعی باشد که انسان در حال اضطرار باشد و هیچگونه راه دیگری قابل فرض نباشد، آن وقت باید از مرجع تقلید استفتاء کرد. اگر اجازه فرمودند، اشکالی ندارد. توجه بفرمائید که در زمان ما که امکانات و اشخاص و روشهای علمی فراوان است، حالت اضطرار یا اصلاً پیش نمی آید یا خیلی خیلی به ندرت ممکن است پیش بیاید).

خاطره:
    قبلاً در اداره ای کار می کردم که رئیس آن اداره (که پزشک بود) خیلی دنبال انسانهای عارف می گشت. یک روز رئیس سر کار نیامد. روز بعد مرا به دفترش خواست و گفت: آوازه شخص عارفی را که در فلان نقطه دور زندگی می کند شنیده بودم. دیروز با چند نفر به سراغ او رفتیم و میهمانش شدیم. موقع اذان ظهر شد، آن فرد همچنان به پذیرایی از ما ادامه داد و بلند نشد برود نمازش را اول وقت بخواند. اینرا که دیدم، گفتم این شخص، آن کسی نیست که من دنبالش می گردم. رها کردم و آمدم. عارف باید مسایل دینی اش را تحت الشعاع هیچ امر دیگری قرار ندهد.
    ویرایش توسط میهمان خدا : ۱۳۹۱/۰۱/۰۳ در ساعت ۱۰:۱۳

11. صلوات ها 7

نوشته
    533
    حضور
    7 روز 4 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2119

شما میفرمائید انصاف، بنده عرض عرض می کنم از عقل نگذریم.
    به حکم عقل، ما در امور شرعی فقط باید به فتوای مرجع تقلید عمل کنیم نه هیچ امر دیگری. مشاهدات هم در این موارد (حتی اگر مشاهدات مکرر هم باشند) جایگاهی ندارند. "مشاهده شما" و هر کس دیگری، جای دستورات دینی و فتوای مراجع تقلید را نمی گیرد.
    اصولاً از نظر علم منطق، "مشاهده" حجیت عقلی ندارد. فقط استدلال حجیت دارد. مگر مردم زمان حضرت موسی با چشم خود مشاهده نکردند که ساحران فرعون چه کارای عجیبی می کردند؟ خوب حالا باید به فرعون ایمان می آوردند؟
    ویرایش توسط میهمان خدا : ۱۳۹۱/۰۱/۰۳ در ساعت ۱۰:۱۹

13. صلوات ها 8

علاقه
    Thinking
    نوشته
    250
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    1188

سلام ...
    من فکر میکنم امکانش هست .
    ببینید اگر شما زندگی عارف هایی که ما داشتیم رو نگاه کنید زندگی همشون 2 مرحله ای بوده .
    حافظ . سعدی . مولانا . عطار . این اشخاص در ابتدای زندگی خودشون آدم های فوق العاده مذهبی و ... بوده اند و به مرور زمان ماهیت دین برای ایشان مشخص میشه و یه سری پرده هایی برای ایشان کنار میرود و دیگه به اصلیات میپردازند نه به جزییات .
    اینجوری میشه که حافظ (که حافظ کل قرآن بوده ) می نوش میشه و لیلی لیلی میکنه و همه اونو کافر میشناسن . و اگر شما دیوان حافظ رو بخونین سر تا سر داره زاهد های ظاهر پرست رو نکوهش میکنه .

یه بار از مولانا میپرسن نظرت در باره می نوشی چی هست : اونم جواب میده بستگی داره با کی میخوری .برای چی میخوری . و چجوری میخوری .

یه بار مولانا داشته با شاگرداش تو بارون راه میرفتن تا برسن به منزل . ایشون یه سگه رو با بچه هاش تو یه خرایه میبینه که دارن حیس میشن . ایشون هم یه لباس تو تنشون بود و در میارن و میندازن رو سگا . فردا که میشه مولانا که داشته از کنار خرابه رد میشده لباس رو برمیداره و میبره خونه و میشوره و بعد میپوشه .

البته هیچ کدوم از اینها ملاک دین نیستند و ملاک دین انبیا هستند ولی من فکر میکنم اینها به جایی رسیدن که ذات اعمال رو میبینن نه ظاهرشون رو .

به نظر من امکان داره

15. صلوات ها 3

نوشته
    533
    حضور
    7 روز 4 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2119

سلام
    نقل قول نوشته اصلی توسط محسن ایلخانی نمایش پست ها
    هیچ کدوم از اینها ملاک دین نیستند و ملاک دین انبیا هستند ولی من فکر میکنم اینها به جایی رسیدن که ذات اعمال رو میبینن نه ظاهرشون رو .
    دوست عزیز، بنده فکر می کنم دو قسمت این جمله، با هم ناسازگار است. اگر ما معتقد باشیم که اینها ملاک دین نیستند و انبیاء ملاک دین هستند، دیگر نباید کار این اشخاص را توجیه کنیم. اگر این افراد به جایی رسیده باشند، به انبیاء که نرسیده اند. انبیاء که قطعاً جایگاهشان بالاتر از این افراد است. حال آیا شما تا حالا در احادیث یا سیره اهل بیت (ع) موردی سراغ دارید که حتی به یک دستور شرعی عمل نفرموده باشند؟ یا اصلاً در جایی فرموده باشند که ذات اعمال با ظاهرشون تفاوت دارد و اگر دنبال ذات برویم، می توانیم ظاهر را رها کنیم؟ یا آیه ای از قرآن کریم که چنین دلالتی داشته باشد (صراحتاً ، نه اینکه تأویل شود. چون تأویل آیات کار ما نیست).

حقیقت این است که ظاهر و باطن دین از هم جدایی ندارد و هیچگاه پی بردن به باطن و راه یافتن به ذات اعمال و ملکوت و ... دلیلی برای رها کردن ظاهر اعمال نیست. این مغلطه ای است که از سوی برخی شیادان انجام می شود و فقط هم اشخاص کم عقل را می فریبد.
    خوشبختانه ما معتقد به مرجعیت هستیم و با یک سئوال ساده از دفتر مراجع، تکلیف قضیه مشخص می شود.

یکی از مدعیان دروغین را می شناسم که نماز نمی خواند اما نمیگذاشت مریدانش نماز نخوانند. می گفت: نماز مثل نردبانی است که با آن به پشت بام برسیم. وقتی رسیدیم، دیگر نیازی به آن نردبان نداریم! (چه استدلالی! کسی که کمی منطق خوانده باشد، به راحتی متوجه ارزش این تمثیل می شود!!) من رسیده ام لذا حالا نماز نمیخوانم. اما شماها هنوز نرسیده اید و باید نمازتان را بخوانید!
    ویرایش توسط میهمان خدا : ۱۳۹۱/۰۱/۰۳ در ساعت ۱۳:۳۱

17. صلوات ها 5

علاقه
    Thinking
    نوشته
    250
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    1188

حقیقت این است که ظاهر و باطن دین از هم جدایی ندارد و هیچگاه پی بردن به باطن و راه یافتن به ذات اعمال و ملکوت و ... دلیلی برای رها کردن ظاهر اعمال نیست. این مغلطه ای است که از سوی برخی شیادان انجام می شود و فقط هم اشخاص کم عقل را می فریبد.
    اگر منو داری میزاری تو زمره حافظ و سعدی و شمس و عطار و مولانا و به همه ما ها میگی کم عقل ... خدمتتون عرض کنم که شما معنی "می" رو هنوز نمیدونی ... " می " چیزی هست که عقل رو زایل میکند و تمام عرفا دنباله این بودن که عقلشون زایل بشه و دنبال ابعاد جدیدی از زندگی بودن و و دنبال این چیزایی که شما اسمشو عقلانیت میزاری نباشن . خوشم اومد بازم بهم بگو کم عقل .
    ویرایش توسط سرود کیهانی : ۱۳۹۱/۰۱/۰۳ در ساعت ۱۴:۳۷

19. صلوات ها 2

نوشته
    727
    حضور
    33 روز 5 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    6544

نقل قول نوشته اصلی توسط طوفان خورشیدی نمایش پست ها

بنام خدا

دوستان ما که می دانیم قصد توهین به هم را ندارید پس لطف کنید در بکاربردن الفاظ دقت لازم رابفرمایید تا

سوءتفاهم پیش نیاید وانشالله به یک نتیجه ی منطقی برای سوال برسیم .

اگربه فرض چنین کسی که به قول جناب طوفان خورشیدی و سرکار طه و..مدعی دروغین عرفان است در سیمای جمهوری اسلامی و روزنامه ی رسمی کشورو سایت های دینی و ... تبلیغ و معرفی شود تکلیف چیست ؟

ایا باید سکوت کرد تا ابروی ایشان نرود ؟(با فرض اینکه ان عارف دیگر در قید حیات نیستند)

اگر سخنان شما درست باشد که امکان ندارد عارف خلاف شرع انجام دهد و عارف عامل به خلاف شرع شیاد است (با فرض اینکه حقیقت داشته باشدکه چنین خلاف شرعی را دیده شده است) چطور با وجود این همه عالم اسلامی در کشور ممکن است ایشان به عنوان یک عارف عالیقدر تبلیغ یا معرفی شود ؟(توبیخ و مجازات و ...به کنار )
    همین تبلیغ, انسان را به شک می اندازد.

روش برخورد صحیح با این مسئله و اصلا" طرح اینگونه سوالات چگونه است (ایا طرح سوال من بنظر شما صحیح است ؟)
    ویرایش توسط معلم شهید : ۱۳۹۱/۰۱/۰۳ در ساعت ۱۸:۱۶

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۰۹/۰۹, ۰۴:۵۴ : 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری