صفحه 1 از 10 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: قدم به قدم تا اثبات خدا با برهان نظم

علاقه
    مطالب توحیدی ، بحث های امامت
    نوشته
    190
    حضور
    1 روز 23 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    936

قدم به قدم تا اثبات خدا با برهان نظم

بسم الله القادر المدبر
    با سلام خدمت اساتید کلام وعقاید
    بنده می خواهم تحقیقی در مورد برهان نظم بکنم
    گر چند دیدم دو تایپک در این مورد در سایت بود ولی اطلاعات آن را کامل نیافتم
    کمکم بفرمایید و ذکوة علم خود را بپردازید
    پیشا پیش از الطاف شما تشکر می کنم خدا عاقبتتان را به خیر و عمرتان را پر برکت گرداند
    الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهذا وَ ما كُنَّا لِنَهْتَدِيَ لَوْ لا أَنْ هَدانَا اللَّه

2. صلوات ها 6

3.  

علاقه
    نوشته
    190
    حضور
    1 روز 23 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    936

در ابتدا اجازه دهید سوال مهمی بپرسم آیا نظم نیاز به تعریف دارد و یا همه عقلا آن را بالفطره می شناسند؟
    الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهذا وَ ما كُنَّا لِنَهْتَدِيَ لَوْ لا أَنْ هَدانَا اللَّه

5. صلوات ها 5

نوشته
    3
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8

سلام

میبخشید که با توجه به تازه عضو شدنم جسارت میکنم و نظر میدم، اگر بی احترامی ای در این موضوع میبینید خواهش میکنم گوش زد کنید و پیشاپیش معذرت میخوام

البته در تعریف نظم خیلی میشه صحبت کرد اما با توجه به ساده ترین تعریفش یعنی داشتن قاعده و قانون میشه نتایج مهمی گرفت. خوب اگر دنیا منظمه پس قانون داره که به وضوح در علوم مختلف مشاهده میشن

اما از این موضوع چه نتیجه ای میشه گرفت؟ وجود قانون چه ربطی به اثبات خدا داره؟ شاید همون طور که
    ماده گرایان میگن این قوانین از ازل بودن و تا ابد خواهند بود، نه آفریده شدن نه از بین میرن یعنی دنیا از ابتدا بوده و کسی اونو نیافریده.

با تشکر

7. صلوات ها 3

علاقه
    نوشته
    190
    حضور
    1 روز 23 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    936

نقل قول نوشته اصلی توسط 61- نمایش پست ها
    سلام

میبخشید که با توجه به تازه عضو شدنم جسارت میکنم و نظر میدم، اگر بی احترامی ای در این موضوع میبینید خواهش میکنم گوش زد کنید و پیشاپیش معذرت میخوام
    سلام علیکم و رحمت الله
    فرا رسیدن عید نوروز را تبریک می گویم
    خداوند متعال می فرماید: إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاكُم(حجرات 13) پس دیر و زود عضو شدن در قدر و منزلت افراد تاثیری ندارد
    نقل قول نوشته اصلی توسط 61- نمایش پست ها
    البته در تعریف نظم خیلی میشه صحبت کرد اما با توجه به ساده ترین تعریفش یعنی داشتن قاعده و قانون میشه نتایج مهمی گرفت. خوب اگر دنیا منظمه پس قانون داره که به وضوح در علوم مختلف مشاهده میشن

اما از این موضوع چه نتیجه ای میشه گرفت؟ وجود قانون چه ربطی به اثبات خدا داره؟ شاید همون طور که
    ماده گرایان میگن این قوانین از ازل بودن و تا ابد خواهند بود، نه آفریده شدن نه از بین میرن یعنی دنیا از ابتدا بوده و کسی اونو نیافریده.

با تشکر
    دنیا مقید به زمان است و هز چیز مقید به زمان قطعا ابتدایی دارد پس از ازل که می فرمایید زیاد توجیه مناسبی نیست و در ضمن عرض کنم که اگر موضوع را به بی نهایت پیش برگردانید به این معنی است که شما به وجود نیامدید کمی در مورد بی نهایت پیش فکر کنید بر شما واضح می شود

9. صلوات ها 3

علاقه
    خداشناسی ، موسیقی راک - کلاسیک ،درام،فیزیک
    نوشته
    128
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    216

چیزی به اسم نظم در جهان وجود ندارد

نقل قول نوشته اصلی توسط seyedamin نمایش پست ها
    در ابتدا اجازه دهید سوال مهمی بپرسم آیا نظم نیاز به تعریف دارد و یا همه عقلا آن را بالفطره می شناسند؟
    بله به تعریف نیاز دارد.اگر منظورتان این است که نظم یعنی برآورده کردن کاری خاص توسط چیزی میتوانم از گفته ام که چیزی به اسم نظم در جهان وجود ندارد دفاع کنم.اگر معنای دیگری دارد بفرمایید

11. صلوات ها 3

علاقه
    خداشناسی ، موسیقی راک - کلاسیک ،درام،فیزیک
    نوشته
    128
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    216

نقل قول نوشته اصلی توسط seyedamin نمایش پست ها
    دنیا مقید به زمان است و هز چیز مقید به زمان قطعا ابتدایی دارد پس از ازل که می فرمایید زیاد توجیه مناسبی نیست و در ضمن عرض کنم که اگر موضوع را به بی نهایت پیش برگردانید به این معنی است که شما به وجود نیامدید کمی در مورد بی نهایت پیش فکر کنید بر شما واضح می شود
    دوست عزیز،بزرگترین فیزیک دانان جهان تعریفی از زمان نداده اند و نمیدانند زمان وجود دارد یا صرفا در ذهن ماست لذا یا راجع به چیستسی و چرایی زمان توضیحی دهید یا اصلا موضوع را به سمت زمان نبرید.

13. صلوات ها 3

علاقه
    نوشته
    190
    حضور
    1 روز 23 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    936

نقل قول نوشته اصلی توسط magoot نمایش پست ها
    بله به تعریف نیاز دارد . اگر منظورتان این است که نظم یعنی برآورده کردن کاری خاص توسط چیزی میتوانم از گفته ام که چیزی به اسم نظم در جهان وجود ندارد دفاع کنم.اگر معنای دیگری دارد بفرمایید
    نه من تعریفی از نظم ندارم فقط آن را بالفطره شناختم مثلا مربع از نظر من شکلی منظم است که هیچ کاری بر آورده نمی کند
    از نظر بنده نظم چیزی نیست که بتوان با تعریفی آن را بپذیریم

15. صلوات ها 4

علاقه
    نوشته
    190
    حضور
    1 روز 23 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    936

نقل قول نوشته اصلی توسط magoot نمایش پست ها
    دوست عزیز،بزرگترین فیزیک دانان جهان تعریفی از زمان نداده اند و نمیدانند زمان وجود دارد یا صرفا در ذهن ماست لذا یا راجع به چیستسی و چرایی زمان توضیحی دهید یا اصلا موضوع را به سمت زمان نبرید.
    بنده اطلاعی راجع به زمان ندارم ولی این را هم درک نمی کنم که چیزی مقید به زمان (فکر کنم مقید به زمان واضح باشد چیزی که در گذر زمان افول پذیرد) از ازل بوده باشد شما توضیحی در این زمینه بفرمایید.

البته بگویم من برای تحقیق در مورد برهان نظم به این جا آمدم نه جواب به شبهات! ولی مثل این که فرصت خوبی نبود همه ی کارشناسان مسافرتند!

17. صلوات ها 4

علاقه
    فلسفه
    نوشته
    927
    حضور
    6 روز 13 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    937

نظم یعنی هماهنگی یک مجموعه جهت نیل به یک هدف مشترک
    به نظر بنده این برهان مسخره است چون اگر نظم ناظم می خواهد
    بی نظمی هم بی نظم کننده می خواهد
    پس نظم داشتن یا نداشتن د اینکه خدا وجود دارد اثری ندارد
    در ضمن اصلا دلیلی نداریم که هر نظمی ناظم(شی ای که هوشمند است) می خواهد
    چون مثلا جمله علی امد را شما هر حرفش را در یک مربع بنویس می شود 6 مربع این شش مربع را بده دست میمون میمون اسن شش مربع را می اندازد و اتفاقا جمله معنا دار علی امد درست می شود
    اما این امر نشانه ای بر هوشمند بودن میمون؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    حاشا
    [CENTER]خیام:[COLOR=#ff0000][B][SIZE=3][SIZE=2]قومی به گمان فتاده در راه یقین!

علاقه
    Thinking
    نوشته
    250
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    1188

نظم یعنی هماهنگی یک مجموعه جهت نیل به یک هدف مشترک
    به نظر بنده این برهان مسخره است چون اگر نظم ناظم می خواهد
    بی نظمی هم بی نظم کننده می خواهد
    پس نظم داشتن یا نداشتن د اینکه خدا وجود دارد اثری ندارد
    در ضمن اصلا دلیلی نداریم که هر نظمی ناظم(شی ای که هوشمند است) می خواهد
    چون مثلا جمله علی امد را شما هر حرفش را در یک مربع بنویس می شود 6 مربع این شش مربع را بده دست میمون میمون اسن شش مربع را می اندازد و اتفاقا جمله معنا دار علی امد درست می شود
    اما این امر نشانه ای بر هوشمند بودن میمون؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    حاشا
    جناب ولایت سلام عیدتون هم مبارک . قبلا بحث های شیرین تری ازتون خونده بودم و عقلانی تر . من خودم برهان نظم رو به طور کامل قبولش دارم با این مسخره خوندنش یه جور بهم بر خورد .

من نظرم رو میگم حقیقت با کارشناسان .

دنیایی که داریم توش زندگی میکنیم ناخود آگاه داره به سمت بی نظمی میره . یعنی خداوند یه قانونی رو بر ماده حکمفرما کرده که بر اثر مرور زمان دچار فرسایش و نابودی میشه . خونه ای رو فرض کنید که توش هیچ کس نباشه و بهش رسیدگی نکنه به مرور زمان این خونه سقفش ترک برمیداره و ... مخروبه میشه ولی اگر تو این خونه آدمی باشه مواظب خونه هست و بهش رسیدگی میکنه .

به نظر من تمام مواد و موجودات ناخوداگاه به سمت بی نظمی جلو میروند . ولی اگر یک مغز متفکری وجود داشته باشد طوری مواد را کنار هم میچیند که یک هدف مشترک رو تامین کنند .

یه مثال هم در مورد میمون زدید ... من مدت زیادی مثله شما فکر میکردم . تا اینکه مجموعه های منظمی رو دیدیم که هیچ گونه استدلالی نمیتونستم در موردشون بکنم . بزار در مورد خلقت انسان صحبت بکنیم .

فرض میکنیم به قول شما این سمت کره زمین فسفر و کربن و اکسیژن و ... با هم ترکیب شدن و یه موجود به نام مرد خلق شد و اون سر دنیا هم دوباره به همون اندازه فسفر و کربن و اکسیژن البته با یکم تفاوت با هم ترکیب شدن و زن بوجود اومد . چه مغز متفکری بود که تصمیم گرفت این موجودی که مرد نام گرفته و این سر دنیاست اندام نتاسلی به اون نحو داشته باشه و چه مغز متفکری بوده که تصمیم گرفت موجودی که اون سر دنیا بوجود آمد و زن نام گرفت اندام تناسلی به اون وضعیت داشته باشه . این عشقی که بین این زن و مرد بوجود میاد رو کدوم مغز متفکری بوجودش آورده . ما به همون شخص میگیم خدا .

یه

20. صلوات ها 4

صفحه 1 از 10 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۰۹/۰۷, ۱۶:۵۴ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری