مرگ باطن، بلاى حقيقى‏

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مرگ باطن، بلاى حقيقى‏

شخصى به امام صادق عليه السلام عرض كرد: خيلى گرفتار هستم. تمام زندگى من به هم پيچيده است. امام عليه السلام فرمودند: دين دارى؟ عرض كرد: بله، من شيعه و عاشق شما هستم. فرمود: چرا مى‏گويى: گرفتارم؟ زندگى‏ام به هم پيچيده است؟ زندگى آنهايى به هم پيچيده است كه دين آنها از دست رفته است. گرفتارى تو گذرا است؛

«و هو بلاءٌ قَلِيلٌ مَكْثُهُ»

ناراحتى تو زمان آن كم است و رد مى‏شود، چيزى نيست كه از آن شكايت كنى. اين هم يك نقطه گناه و معصيت است.
يكى از نقطه‏هاى بسيار خطرناك نيز، معاشرت با اهل فساد است. آنهايى كه نمى‏خواهند آدم شوند. صاحب كتاب شريف و پر قيمت «كشف الغمة» نقل مى‏كند: منصور دوانيقى يك نامه نوشت و به يك پيك داد، تا از بغداد به مدينه برود. نامه را براى حضرت صادق عليه السلام نوشته بود. امام صادق عليه السلام وقتى نامه را از پستچى گرفت، گفت: بمان تا جوابش را بنويسم. نامه را در اتاق بردند و خواندند.
منصور نوشته بود:

«تَصْحَبُنا لِتَنْصَحَنا»

آيا حاضر نيستى به دربار ما بيايى و از درباريان ما باشى و فقط ما را نصيحت كنى؟ امام عليه السلام منصور ملعون را مى‏شناسد كه افقى براى او باقى نمانده است كه صفات خدا از آن افق طلوع كند.

برچسب: 

سادات;199049 نوشت:
آيا حاضر نيستى به دربار ما بيايى و از درباريان ما باشى و فقط ما را نصيحت كنى؟ امام عليه السلام منصور ملعون را مى‏شناسد كه افقى براى او باقى نمانده است كه صفات خدا از آن افق طلوع كند.

سلام علیکم جمیعا

با سپاس از سادات گرامی بابت این مطلب و مطالب ارزشمندی که زحمت میکشند در سایت میگذارند . امیدوارم که سال آینده و سالهای آینده برایشان ان شاء الله سالهایی پر از رحمت و نعمت باشد .

شاید این شبهه پیش بیاید که اگر امام شیعیان و مدرسه را به اندازه مدتی به قصد نصیحت منصور دوانیقی رها میکردند شاید باعث هدایت و نصرتی میشد . امام چرا چنین نکردند.

در پاسخ باید گفت که اگر کسی بخواهد هدایت پید کند وسیله هدایت موجود و کتاب خدا و دین خدا و اهل علم هستند و خداوند برایش اینها را میسر میکند.

نتیجتا اگر منصور میخواست برایش میسر میبود . از طرفی نصیحت خیر اندیشانه برای اهل دین ارزشمند است و برای کفار و مشرکین معاند دین غیض و کینه آور .

لذا نصیحت نه تنها او را آدم نمیکرد بلکه شرش هم بر خودش و بر بندگان خدا بیشتر میگردید.

ومن الله التوفیق

یاحق

موضوع قفل شده است