صفحه 1 از 19 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا کوروش شاه موحد بوده؟

نوشته
    10,905
    حضور
    84 روز 15 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40518

مطلب آیا کوروش شاه موحد بوده؟

با سلام

اینجا ببینید که کوروش در گلنوشتۀ معروفش که منشور حقوق بشر نیز نامیده میشود چه میگوید:
    منم کوروش پادشاه افواج، پادشاه عظیم الشأن، پادشاه مقتدر، پادشاه بابل، پادشاه سومر و اکد، پادشاه چهار اقلیم، پسر کامبوزیا پادشاه سوزیان نتیجه سیسپیر پادشاه عظیم الشأن پادشاه سوزیان که سلسله اش مورد محبت «بعل» و «بنو» است و حکمرانیش به قلب اینها نزدیک که من بی جنگ و جدال وارد شهر بابل شدم با مسرت و شادمانی مردم در قصر پادشاهان بر سریر سلطنت نشستم. مردوک آقای بزرگ نجیب اهالی بابل را به طرف من متوجه کرد، زیرا من همه روزه در فکر پرستش او بودم...

ترجمه ای که از متن کتیبه کوروش در دسترس است، بسته به میزان تطابق آن با واقع، خود گواه روشنی است از منش و مکتب کوروش که اتفاقاً با استناد به همین ترجمه‌ی در دسترس ثابت می شود وی نه پیامبر بوده و نه در راستای حرکت انبیا پیش می رفته است.
    اگرچه چنانچه که گفته شد فرازهایی از این منشور حاوی پیام های کریمانه و انسانی است که گواه بلنداندیشی نویسنده آن است ولی در فرازهایی از این منشور موضع گیری جناب کوروش نسبت به الاهه‌ها و پیکره‌های بت‌گون بابلیان و احترام و پرستش "مرداک" الاهه خورشیدی که بابلیان به عنوان بزرگ خدای دیگر پیکره ها می پرستیدند، نشان از نبود رسالتی الهی براي کوروش است.

به‌ويژه در این فراز که می گوید:
    «آنگاه که بدون جنگ و پیکار وارد بابل شدم، همه مردم مقدم مرا با شادمانی پذیرفتند.
    در بارگاه پادشاهان بابل بر تخت شهریاری نشستم.
    مردوک خدای بزرگ دل های مردم بابل را به سوی من گردانید،...، زیرا من او را ارجمند و گرامی داشتم.
    او بر من، کوروش که ستایشگر او هستم و بر کمبوجیه پسرم، و همچنین بر کَس و کار [و، ایل و تبار]، و همه سپاهیان من، برکت و مهربانی ارزانی داشت.
    ما همگی شادمانه و در صلح و آشتی مقام بلندش را ستودیم. به فرمان "مردوک"، همه شاهان بر اورنگ پادشاهی نشسته اند.
    همه پادشاهان از دریای بالا تا دریای پائین [مدیترانه تا خلیج فارس؟]، همه مردم سرزمین های دوردست، از چهارگوشه جهان، همه پادشاهان "آموری" و همه چادرنشینان مرا خراج گذاردند و در بابل روی پاهایم افتادند [پاهایم را بوسیدند]. از...، تا آشور و شوش من شهرهای "آگاده"، اشنونا، زمبان، متورنو، دیر، سرزمین گوتیان و همچنین شهرهای آنسوی دجله که ویران شده بود ــ از نو ساختم . فرمان دادم تمام نیایشگاه هایی را که بسته شده بود، بگشایند.
    همه خدایان این نیایشگاه ها را به جاهای خود بازگرداندم .

حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
    بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
    حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
    ( صفات الشيعه ص 8 )

2. صلوات ها 6

3.  

نوشته
    10,905
    حضور
    84 روز 15 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40518

میبینیم که جناب کوروش در لوحه خود دو بت را محبتگر سلسله خانوادگیش و نیز عامل پیروزی بدون نبردش بر بابل میداند.
    باز میبینیم که کوروش توجه مردم بابل به خودش را حاصل این میداند که هر روز در فکر پرستش مردوک رب النوع دیگر عهد باستان بوده است.

پس نمیشود کوروش را یک بنده برای خدای یگانه دانست.

در تورایخ هم مواردی از قربانی کردن کوروش برای زئوس بود

گزنفون مي‌گويد، كوروش، وقتي مرگ خود را نزديك يافت، بي‌درنگ حيواناتي براي قرباني به درگاه زاوش (زئوس = اهورامزدا، خداي بزرگ) كه پروردگار نياكان او بود و آفتاب و ديگر خدايان انتخاب كرد و در مكاني بلند، چنانكه رسم پارسيانست مراسم قرباني انجام داد و چنين به دعا پرداخت: «اي پروردگار بزرگ، خداوند نياكان من،‌اي آفتاب و اي خدايان، اين قرباني‌ها را از من بپذيريد و سپاس و نيايش مرا هم در ازاي عناياتي كه به من فرموده و در همه زندگانيم بوسيله قرباني و علايم آسماني و نواي پرندگان و نداي انسان ارشادم كرده‌ايد كه چه بايد بكنم و از چه كارها احتراز نمايم . . . . اكنون از درگاه متعال شما استدعا دارم زندگي فرزندانم و زن و دوستان و وطنم را قرين سعادت بداريد و مرگ مرا نيز مانند زندگي‌ام توأم با عزت و افتخار»
    (
    سيرت كوروش ترجمه وحيد مازندراني، سال 1350)ص 410 و 411.)

ممکن است دوستانی بفرمایند که شاید توحید در آن موقع به حد کنونی نرسیده بوده است که فورا این سؤال پیش میاید که پس قوم نوح چرا عذاب شد؟
    چرا حضرت نوح 950 سال از قومش خواست دست از پرستش بتها بردارند؟
    آیا نوح پیشتر از کوروش نبوده است؟

از سوی دیگر حضرت ابراهیم، مدت کمی در برابر معبود این اقوام به عبادت پرداخت و به محض غروب گفت من خدایی که غروب میکند را نمیپرستم و برخواست.

بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
    حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
    ( صفات الشيعه ص 8 )

5. صلوات ها 5

نوشته
    10,905
    حضور
    84 روز 15 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40518

پس کل این زمان نیم روزی بیش نبوده است و با این کار مردم را بر ضعف خدای مورد پرستششان آگاه میکرده است ولی کوروش در لوح مشهور خود که به دست ما نیز رسیده است این ادعا را کرده است و میگوید همیشه در فکر پرستش مردوک بوده است و در هیچ جای این لوح هم از سخنان پیشین بازگشت نمیکند و نکته آخر اینکه عمل حضرت ابراهیم بدان خاطر بود که قدرت مقابله و به هم زدن بساط شرک را نداشت و گرنه مثل ماجرای فتح مکه یا مانند زمانی که بتخانه را خالی دید، بساط این فسق و فجور را به هم میزد؛ کوروش که مقتدرترین شاه زمان خود بود چرا با این اعمال مشرکانه مقابله نمیکرد؟

ممکن است کسی بگوید که این عمل کوروش مثل این است که حضرت ابراهیم برای تنبیه قوم خود به عبادت ستاره و خورشید پرداخت؛ باید عرض کنم که خب با این حساب باید در کافر بودن فرعون هم شک بکنیم و بگوییم فرعون میخواسته مردم غرق شدنش را ببینند تا به صورت مستدل بفهمند که او خدا نیست!
    از سوی دیگر حضرت ابراهیم، مدت کمی در برابر معبود این اقوام به عبادت پرداخت و به محض غروب گفت من خدایی که غروب میکند را نمیپرستم و برخواست. پس کل این زمان نیم روزی بیش نبوده است و با این کار مردم را بر ضعف خدای مورد پرستششان آگاه میکرده است ولی کوروش در لوح مشهور خود که به دست ما نیز رسیده است این ادعا را کرده است و میگوید همیشه در فکر پرستش مردوک بوده است و در هیچ جای این لوح هم از سخنان پیشین بازگشت نمیکند و نکته آخر اینکه عمل حضرت ابراهیم بدان خاطر بود که قدرت مقابله و به هم زدن بساط شرک را نداشت و گرنه مثل ماجرای فتح مکه یا مانند زمانی که بتخانه را خالی دید، بساط این فسق و فجور را به هم میزد؛ کوروش که مقتدرترین شاه زمان خود بود چرا با این اعمال مشرکانه مقابله نمیکرد؟

با توجه به مطالب فوق صالح و موحد بودن کوروش هخامنشی به شدت زیر سؤال میرود
    و در نتیجه با توجه به نظر مفسرین که ذوالقرنین یا پیامبر و یا عبدی صالح بوده است در تناقض است.
    همچنین در نبوت ذوالقرنین شک زیادی وجود دارد و لذا بنده این ادعا که کوروش ذوالقرنین قرآن است و از این گذشته پیامبر است را قبول ندارم.

http://antimajus.blogfa.com/post-124.aspx
    ویرایش توسط رضا : ۱۳۹۰/۱۲/۲۷ در ساعت ۲۱:۴۶
    ( صفات الشيعه ص 8 )

7. صلوات ها 4

علاقه
    religion
    نوشته
    233
    حضور
    7 روز 8 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    648

امین

نقل قول نوشته اصلی توسط رضا نمایش پست ها
    با سلام
    اقا رضا من افسوس می خورم که چرا این همه مطلب جالب در سایت خود را با انتخاب نامی شبهه انگیز برای وبلاگت خراب کرده ای. ضد مجوس یعنی چی !!!
    به علاوه در مورد کوروش دلایل شما ضعیف و گزیده از دشمنان قسم خورده اون می باشد. مگر هرودوت معصوم است!؟
    شما اگر در گوگل نام ذوالقرنین را جستجو بکنید اولین لینکی که می اید نوشته اسکندر مقدونی در قران!!! ایا این ظلم به اسلام نیست که بگویند اسکندر ملحد همجنس باز در قران به نیکی از او یاد شده است !!!
    ایات مریوط به ذوالقرنین در پی سوال یهودیان از پیامبر اسلام نازل شده است. سوال از کسی که درتورات نیز (دو شاخ) نامیده شده است.(تورات-باب دانیال-بخش 8-ایه 20)
    اینکه کوروش ذوالقرنین می باشد ریشه در تاریخ باستان دارد و منحصر به استنباط مفسرین قران نیست. اگر شما به پاسارگاد بروید در انجا تصویری از کوروش را می بینید که موسوم به انسان بالدار است و حالتی فرشته گون به تصویر کشیده شده است. و در بالای سر ان دو شاخ وجود دارد.
    به علاوه ما همه می دانیم که کوروش زرتشتی بوده و دین زرتشت یک دین توحیدی است و در اسلام مورد احترام است. معلومه که در طول سالها این دین تحریف شده است. مگر اسلام در عرض هزار سال تحریف نشده است؟ مگر سعودی ها قران را وارونه به انگلیسی ترجمه نمی کنند و ان را به خورد مردم دنیا نمی دهند؟
    به علاوه هر انچه که در تخت جمشید و پاسارگاد می بینید متعلق به کوروش کبیر نیست بلکه حداقل 200 سال بعد ساخته شده است و کوروش نام های زیادی در سلسله هخامنشی بوده اند.
    به علاوه استوانه کوروش توسط بابلی ها نوشته شده نه خود کوروش. و در ان خدای (بت) خود را ستوده اند و تنها در بخشی از ان از زبان کوروش نقل کرده اند.
    صمیمانه درخواست می کنم که رویه ضد مجوسی را تغییر بدهید این راه مقابله با ایران پرست ها نیست.

9. صلوات ها 2

علاقه
    خداوند پاک_میهن_کوروش بزرگ-احکام اسلام و اهل بیت
    نوشته
    24
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    95

اقا منم یه سئوال برام پیش امده

چرا از او اسمي در شاهنامه نيست؟ چرا از او اسمي در اوستا نيست ؟ چرا از او اسمي در كتيبه هاي پادشاهان بعدي نيست ؟ چرا ساسانيان او را نميشناختند و در كتب پهلوي بازمانده از اين دوره از او اسمي نبردند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟/

چرا در شاهنامه اسمی از کوروش یا داریوش یا کلا هخامنشی نیامده است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

11. صلوات ها 5

علاقه
    تدریس؛ تحقیق
    نوشته
    1,315
    حضور
    25 روز 21 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    109
    آپلود
    2
    گالری
    74
    صلوات
    3896

نقل قول نوشته اصلی توسط رضا نمایش پست ها
    کوروش که مقتدرترین شاه زمان خود بود چرا با این اعمال مشرکانه مقابله نمیکرد؟

سلام

1- گاهی سیاست دولت ها ایجاب می کند! همانگونه که ناپلئون بعد از تصرف مصر خود را مسلمان نامید. تسلیم شهری بزرگ (به روایتی بزرگترین شهر آن دوران) بدون خونریزی شاید نیاز به همراهی ظاهری با آنها داشته است. هیچ نیرویی برای عوام قدرتمند تر از دینشان نیست. مخالفت ظاهری شاید باعث شورش می شد. در قرن بیستم یک چالش میان خانم گاندی و سیک ها باعث ترور او شد. هم اکنون نیز در عراق و افغانستان و سوریه مردم برای رفتن به بهشت شیعیان را می کشند. شاید در حال انجام کار فرهنگی بوده است!

2- همانگونه که maes عزیز گفتند نوشته را بابلیان نوشته اند و احتمالا با تحریفاتی. وقتی در قرن 21 و در جلوی چشم صدها ملیون حرف رئیس جمهور مصر تحریف می شود، ... امکان تحریف وجود دارد.

3- هر کسی از ظن خود شد یار من! تاریخ نویسان مشرک یونانی از زاویه دید خود به قضایا نگریسته اند. شما که خود در میان آنها زیست می کنید می بینید بسیاری از مطالبی که امروزه در مورد ما می گویند برداشتی بسیار بسیار سطحی و مخلوط با اوهام خودشان است. در آنروزگار که اوضاع بدتر هم بود!

4- برای بالا بردن اسلام نیازی به نفی تاریخ این کشور نیست! جایگاه اسلام به اندازه کافی رفیع است و این گونه مطالب به آن ضربه می زند. همانگونه که انتشار تصاویر جعلی و مربوط به حوادث دیگر به جای کشتار مسلمانان میانمار، اصل قضیه را که واقعیت داشت به زیر سوال برد!

5- در جواب سرباز وطن باید گفت همانگونه که ابن خلدون تونسی و دیگران نوشته اند، اعراب پس از فتح سرزمین ها، کتاب ها را آتش می زدند و یا در رود ها می شستند، کتابی نمانده که به آن استناد شود! همانگونه که اسپانیولی ها کتاب های سرخپوستان را در امریکای جنوبی سوزاندند و امروزه از آن همه شکوه و عظمت خبری نیست! یا مغولان در متصرفاتشان! (متن زیر را ببینید)

أنشأ البطالسة في القرن الثالث قبل الميلاد مكتبة في الإسكندرية جمعوا فيها كتب العلوم من أقطار العالم المتمدن في ذلك الحين.
    جاء في تاريخ مختصر الدول لأبي الفرج المالطي عند كلامه عن فتح مصر على يد عمرو بن العاص ما نصه: وعاش (يحيى الغراماطيقي) إلى أن فتح عمرو بن العاص مدينة الإسكندرية ودخل على عمرو وقد عرف عمرو موضع يحيى من العلوم فأكرمه عمرو وسمع من ألفاظه الفلسفية ـ التي لم يكن للعرب بها أنس ـ ما هاله ففتن به، وكان عمرو عاقلاً حسن الاستماع صحيح الفكر فلازمه وكان لا يفارقه ثم قال له يحيى يوماً: (إنك قد أحطت بحواصل الإسكندرية وختمت على كل الأصناف الموجودة بها فما لك به انتفاع فلا نعارضك فيه وما لا انتفاع لك به فنحن أولى به) فقال له عمرو: ما الذي تحتاج إليه؟ قال: (كتب الحكمة التي في الخزائن الملوكية) فقال له عمرو: (هذا ما لا يمكنني أن آمر فيه إلا بعد استئذان أمير المؤمنين عمر بن الخطاب). فكتب إلى عمر: عرّفه قول يحيى، فورد عليه كتاب عمر يقول فيه: (وأما الكتب التي ذكرتها فإن كان فيها ما يوافق كتاب الله ففي كتاب الله عنه غنى وإن كان فيها ما يخالف كتاب الله فلا حاجة إليه فتقدم بإعدامها) فشرع عمرو بن العاص في تفريقها على حمامات الإسكندرية وإحراقها في مواقدها فاستنفدت في مدة ستة أشهر، فاسمع ما جرى وأعجب. وقد ورد في أماكن كثيرة من تواريخ المسلمين خبر إحراق مكاتب فارس وغيرها على الإجمال وقد لخصها صاحب كشف الظنون في عرض كلامه عن علوم الأقدمين بقوله: (إن المسلمين لما فتحوا بلاد فارس وأصابوا من كتبهم كتَب سعد بن أبي وقاص إلى عمر بن الخطاب يستأذنه في شأنها وتنقيلها للمسلمين فكتب إليه عمر: (أن اطرحوها في الماء فإن يكن ما فيها هدى فقد هدانا الله تعالى بأهدى منه وإن يكن ضلالاً فقد كفانا الله تعالى) فطرحوها في الماء أو في النار فذهبت علوم الفرس فيها)، وجاء في أثناء كلامه عن أهل الإسلام وعلومهم: (إنهم أحرقوا ما وجدوا من الكتب في فتوحات البلاد) وإحراق الكتب كان شائعاً في تلك العصور تشفّياً من عدو أو نكاية فيه فكان أهل كل شيعة أو ملة تحرق كتب غيرها كما فعل عبد الله بن طاهر بكتب فارسية كانت لا تزال باقية إلى أيامه (سنة 213هـ) من مؤلفات المجوس، وقد عرضت عليه فلما تبيّن حقيقتها أمر بإلقائها في الماء وبعث إلى الأطراف أن من وجد شيئاً من كتب المجوس فليعدمه.
    ولما فتح هولاكو التتري بغداد سنة 656هـ أمر بإلقاء كتب العلم التي كانت في خزائنها بدجلة ـ وعلى حدّ زعمهم فإن هذا التصرف لا يعبر عن مقابلة ما فعله المسلمون لأول الفتح بكتب الفرس وعلومهم ـ وقال آخرون: إنه بنى بتلك الكتب إسطبلات الخيول وطوالات المعالف عوضاً عن اللبن.
    ولما فتح الإفرنج طرابلس الشام في أثناء الحروب الصليبية أحرقوا مكتبتها بأمر الكونت برترام سنت جيل وكان قد دخل غرفة فيها نسخ كثيرة من القرآن فأمر بإحراق المكتبة كلها وفيها على زعمهم ثلاثة ملايين مجلد، وفعل الأسبان نحو ذلك بمكاتب الأندلس لما استخرجوها من أيدي المسلمين في أواخر القرن الخامس عشر، وأصحاب الأديان في تلك العصور كانوا يعدون هدم المعابد القديمة وإحراق كتب أصحابها من قبيل السعي في تأييد الأديان الجديدة. فأباطرة الروم حالما تنصروا أمروا بهدم هياكل الأوثان في مصر وإحراقها بما فيها من الكتب وغيرها وكان خلفاء المسلمين إذا أرادوا اضطهاد المعتزلة وأهل الفلسفة أحرقوا كتبهم، والمعتزلة كثيراً ما كانوا يتجنبون ذلك تحت خطر القتل فيستترون ويجتمعون سرّاً والخلفاء يتعقبون آثارهم ويحرقون كتبهم، ومن أشهر الحوادث من هذا القبيل ما فعله السلطان محمود الغزنوي لما فتح الري وغيرها سنة 420هـ فإنه قتل الباطنية ونفى المعتزلة وأحرق كتب الفلسفة والاعتزال والنجامة.

ویرایش توسط Anoushiravan : ۱۳۹۱/۰۶/۱۷ در ساعت ۲۰:۳۶
    وَالَّذِينَ إِذَا فَعَلُواْ فَاحِشَةً أَوْ ظَلَمُواْ أَنْفُسَهُمْ ذَكَرُواْ اللّهَ فَاسْتَغْفَرُواْ لِذُنُوبِهِمْ وَمَن يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ اللّهُ
    دعام کنید
    للَّهِ مِنْ عِبادِهِ خِيَرَتانِ، فَخِيَرَتُهُ مِنَ الْعَرَبِ قُرَيْشٌ وَمِنَ الْعَجَمِ فارْسٌ.
    از بندگان خدا دو گروه برگزيده و نيكو هستند. بندگان نيكو و برگزيده عرب، قريش مى‏باشد و بندگان نيكو و برگزيده عجم فارس‏ها هستند.
    المناقب، ابن شهر آشوب: 4/ 167؛ بحار الأنوار: 46/ 4؛ ربيع الابرار: 1/ 402402

13. صلوات ها 4

علاقه
    religion
    نوشته
    233
    حضور
    7 روز 8 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    648

نکته

البته من این نکته را عرض کنم که حتی یهودیان هم کوروش را پیامبر نمی دانند.
    اما قطعا زرتشت پیامبر الهی بوده است. پیامبر مجوس. و ائمه با مجوس به مثابه اهل کتاب رفتار کرده اند و تصدیق کردند که انان پیامبری داشته اند و به طور صریح مجوس در قران در کنار یهودیان و مسیحیان امده است.
    و اینکه استوانه ای که به کوروش منسوب است در بابل کشف شده است و در ان بت بابلی ها ستوده شده است که حتی با کتیبه های تخت جمشید هم تناقض دارد.
    اکنون که دیگر شاهی در میان نیست غربی ها نیز که زمانی سنگ این استوانه مشکوک را به سینه می زدند. حرف های دیگری می زنند. به هر حال کوروش معتقد به اهورامزدا و این در اکثر کتیبه ها مشهود است و روح توحیدی دارند.
    اینکه ایا این استوانه توسط کوروش نوشته شده جای تردید است. بیشتر به تاریخ نگاشته شده به دست بابلی ها می ماند !

15. صلوات ها 2

نوشته
    21
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    95

بسم الله الرحمن الرحیم

متاسفانه برخی دوستان تمایل دارند که اسکندر مقدونی ذوالقرنین باشه تا کوروش
    کوروش پیامبر نبوده. اون پادشاهی بوده که بر خلاف شاهان آن زمان کشت و کشتار راه نمی انداخته. مثل بخت النصر بیت المقدس رو ویران نکرد و ........
    همچنین در تورات از اون به نیکی یاد شده.

در پناه حق

17. صلوات ها 4

علاقه
    علم و تحقيق درمورد انسان و سرنوشت انسان دردست کیست
    نوشته
    642
    حضور
    15 روز 14 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1302

بنام او

اگرچه درمورد ذوالقرنين جاي تحقيقات بيشتري وجود دارد و همانگونه كه دريكي ازپستهاي قبلي ام مربوط به سوره كهف و آيات مربوط به ذوالقرنين نوشتم .. ميتوان اين قضيه رابيش از پيش شكافت كه البته نظر شخصي خود من اين بوده و هست كه ذوالقرنين يك تن و تنها مربوط به گذشته نبوده و بلكه دو تن و مربوط به دو دوره زمانيه بسيارگسترده ازگذشته تا آينده ميباشند كه بطورقطع به يقين آدمي چون اسكندرنميتواند انسان با ايماني چون ذوالقرنين باشد و اگر قرارباشد كه درمورد ذوالقرنين گذشته مطلبي گفته يا رايي صادرشود چه بهتركه ابتدا كمي بيشترتحقيقات جامع و كاملتر و بدون تعصبي صورت پذيرد و اگرچنين نشود كه چه بهتراو را همان كوروش بدانيم و دراينمورد من بعنوان يك ايراني شيعه باور و شيعه مذهب و بنابه دقت نظر خودم بين افرادي كه درگذشته ازآنان نام برده شده .. كوچكترين شكي نخواهم داشت كه ذوالقرنين گذشته همان كوروش كبيربودند و بايد هم كه بين ايشان و حضرت نوح{ع} فرق و تمايزقائل شد و براي من بعنوان يك ايراني جاي بسي خوشوقتي خواهدبود كه يكي ازپادشاهان يا مسئولين بزرگ كشورم در زمانهاي گذشته كه درهمه جاي دنيا اورابانام كوروش كبيرميشناسند در بيش ازدوهزارسال پيش بابل قدرتمند را بدون خسارات قابل توجه و حتي بدون هيچ خسارتي فتح نموده تا شايد باعث ايجاد انگيزه براي آن دسته ازجوانان كشورمن كه تمايلشان به ايران وميهن براي پيشرفت شيعه و ايران بيشتراست گردد و چه بسا كه اين منشورمنتسب به كوروش نيزآميخته اي از راست و دروغ براي ايجاد تفرقه اي به درازاي زمان و مخصوصا امروزما بوده كه بايد توسط كارشناسان برجسته ايراني وكارشناسان معتبرو بيطرف اروپايي يكبارديگرمورد ارزيابي دقيق قرارگرفته تامعلوم شود كه كدام بخش ازسخنان آن مربوط به كوروش و كدام قسمت آن جعلي وساختگي ميباشند وبادرنظرگرفتن آيين مقدس زرتشت بزرگ وموحد كه موردتاييد قرآن نيز بوده يا واقع گرديده .. بعيد ميدانم كه كوروش بت پرست بوده باشند واين شايد ازسياست وكياست ايشان در آن زمان بوده كه شايد خواسته اند با بيان چنين حرفهايي از خشو.نت وجنگ وخونريزي بيشتر و حتي شورشهاي احتمالي آينده جلوگيري بعمل آورده باشند كه دراين رابطه حتي بايد يا ميتوان كه سخنان او دراين مورد را مانند ترجمه وتفسيربرخي كتابها كه احتياج به تفسيردارند مورد تفسيرقرار داد تا شايد منظور واقعي ازاين سخنان آشكارتر شوند و چه بسا كه منظور وهدف از مردوك همان خداي يگانه و اهورامزدا والبته بزبان بابليان وبا احترام به باورهاي ديگرانسانها بوده باشد و شايد.....شايدهاي فراوان كه با اين اوصاف نميتوان بدون دليل و زود هنگام و بدون تحقيق بيشتر درمورد ذوالقرنين گذشته يا هرانسان ديگري قضاوت نمود كه قضاوت زودهنگام درمورد ديگران .. سرانجامي جز مورد قضاوت زودهنگام قرارگرفتن ازطرف ديگران نخواهدداشت..
    واما ؟؟
    و اما درمورد ذوالقرنين آينده بحث زياد خواهدبود كه عقيده دارم بايد تحقيقات وسيعي و مخصوصا ازطرف بزرگان شيعه {} انجام گيرد .. { چرا كه اين احتمال كه امام زمان {عج} نيز ذوالقرنين باشند زياد خواهدبود } و درآيات فوق و منتسب به ذوالقرنين و ازآيه 92 به بعد و اگرآيه 99 رانيز به آن اضافه نماييم يا آنرا ادامه آن بدانيم آنچه كه معلوم و آشكارخواهدشد واقعه اي عظيم مربوط به آينده اي ست كه ذوالقرنين دوم را تا حد يك پيامبر يا انسان بسيار والامقام ارتقا درجه ميدهد ويا حداقل ازانسانهاي عادي زمان خود ايشان را بوضوح جدا و برجسته مينمايد كه با درنظرگرفتن شرايط زمانه موجود هر دوي آنان .. آنان را نميتوان انسانهاي عادي و همطراز زمان خود دانست ..

باتشكر..

ویرایش توسط آینده : ۱۳۹۱/۰۶/۲۰ در ساعت ۱۱:۳۶

19. صلوات ها 4

علاقه
    خسرو شکیبائی ، سهراب سپهری ، حمید فرخ نژاد ، علی کریمی
    نوشته
    438
    حضور
    17 روز 10 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    72
    صلوات
    2940

سلام ...

ایا کورش کبیر موحد بوده است؟؟

راجبه اصل سوال باید بگم که ما قبل از انقلاب یک گروهی داشتیم به عنوان شبه ترقی غرب گرا

که تو طرفداری از غرب و باستان گرائی افراط میکردن....

الان بعد انقلاب هم یک گروه داریم که کلا باز از این بر پشت بام افتادن و همش سعی در

پائین اوردن هویت شاهان گذشته دارن.....

همین الانم هر دو گروه در حال فعالیت هستن .

بنظرم هر دو گروه کاملا از دین و دنیا و منطق بی خبر هستن .....

افرادی متعصب و...

در پناه خدا

ویرایش توسط اندیشه : ۱۳۹۱/۰۶/۱۸ در ساعت ۱۲:۳۷

تــــــــــــــــــــــــ ـــــــــو جّـــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ه

زود بـــاش

کلیک کن یک غذا هم به روحتـــــ بده

دـ ر س هائــــی دـ ر بابـــــــ معرفتـــــــــــــ نـفس

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 19 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری