آیا استخاره برا ازدواج لازمه؟

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا استخاره برا ازدواج لازمه؟

خواستم یه سوالی بپرسم اینکه میگند در کار خیر نباید استخاره کرد یعنی در امر ازدواج واقعاًنیازی به استخاره نیست؟ یا هست؟
اینگه میگند در کار خیر هیچ حاجتی به استخاره نیست مربوط به کدوم کاراست؟:Kaf::Kaf::Gol::Kaf::Kaf:

گرانبها;197396 نوشت:
خواستم یه سوالی بپرسم اینکه میگند در کار خیر نباید استخاره کرد یعنی در امر ازدواج واقعاًنیازی به استخاره نیست؟ یا هست؟
اینگه میگند در کار خیر هیچ حاجتی به استخاره نیست مربوط به کدوم کاراست؟:kaf::kaf::gol::kaf::kaf:

سلام. بله لازمه. البته زمانی که واقعا دو دل باشی و احساس کنی شاید یکسری مسائل ازت پنهان مونده باشه یا با وجود تحقیقات هنوز شک داشته باشی. به هر چیزی که دلت میگه عمل کن. یعنی اگر دلت میگه شک دارم حتما استخاره کن.

کار خیر مثل کمک به نیازمندان، کمک به حل مشکلات مومنین و ...

سلام ....

منم با سادات گرامی موافقم .

فقط اینم بگم که کثیر الشک نشید ها !!!!!

کثیرالشک نیاز به استخاره گرفتن نداره ، فک کنم ....

عاقبت کثیر الشک : :pir:

سپاس:Gol:

گرانبها;197396 نوشت:
خواستم یه سوالی بپرسم اینکه میگند در کار خیر نباید استخاره کرد یعنی در امر ازدواج واقعاًنیازی به استخاره نیست؟ یا هست؟ اینگه میگند در کار خیر هیچ حاجتی به استخاره نیست مربوط به کدوم کاراست؟

با سلام و احترام
در زمینه سوال مذکور توجه به استفتا زیر هم می تواند راهگشا باشد:

بنا بر آنچه گفته مى ‏شود که در کارهاى خير نيازى به استخاره نيست. آيا در مورد کيفيت انجام آنها و يا در مورد مشکلات پيش بينى نشده ‏اى که در خلال انجام آنها ممکن است پيش بيايد، استخاره جايز است؟ و آيا استخاره راهى براى شناخت غيب محسوب مى ‏شود يا اينکه فقط خدا از آن آگاه است؟

ج: استخاره براى رفع حيرت و ترديد در انجام کارهاى مباح است، اعم از اينکه ترديد در اصل عمل باشد يا در چگونگى انجام آن. بنا بر اين در کارهاى خير که در آنها حيرت وجود ندارد، استخاره لازم نيست و همچنين استخاره براى آگاهى از آينده شخص يا عمل نمى‏ باشد.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س1435

همچنین مطالعه تاپیک های زیر خالی از لطف نیست:
http://www.askdin.com/thread549.html
http://www.askdin.com/thread10902.html
http://www.askdin.com/thread4094.html

موفق باشید.

سلام
من چندتا سوال داشتم :
میخواستم بدونم قبل از اینکه به خواستگار اجازه ورود بدهیم استخاره بکنیم یا خیر ؟
اگر خیر،پس چرا امام خمینی برای دخترانشان قبل از اجازه ورود خواستگاران به خانه استخاره می کردند ؟ ( البته من این مطلب رو شنیدم، گویا درکتاب پا به پای آفتاب جلد 1 نوشته شده است)
ممنون

من یکم توی اینترنت گشتم و به این نتیجه رسیدم:
نظر آقای خامنه ای :
س 1437: آيا استخاره با تسبيح يا قرآن در مسائل سرنوشت ساز مانند ازدواج جايز است؟
ج: شايسته است انسان در امورى که مى‏خواهد راجع به آنها تصميم بگيرد، ابتدا تأمل و دقت کند و يا با افراد با تجربه و مورد اطمينان مشورت نمايد و در صورتى که با اين کارها تحيّر او برطرف نشد، مى‏تواند استخاره کند.
منبع : [SPOILER]
http://www.leader.ir/tree/index.php?catid=11[/SPOILER]

نظر آقای مکارم :

استخاره کردن از قرآن و در صورت جواب منفی عمل به آن چه مسئله ای پیش می آورد؟ کلا فلسفه استخاره از قرآن چیست؟
استخاره نوعی مشورت با خداوند است بدین معنی که اگر انسان در انجام یا ترک کاری مردد شود ابتدا در اطراف آن و آثار و لوازم و توابعش فکر و اندیشه می کند اگر به نتیجه ای رسید طبق آن عمل می کند وگرنه با افراد کاردان و با تجربه و آگاه در مورد آن مشورت می کند اگر به نتیجه رسید طبق آن عمل می کند در غیر این صورت با خداوند از طریق استخاره مشورت می کند و مطابق آن عمل می کند.
البته عمل به استخاره واجب نیست ولی خوب است بی جهت با آن مخالفت نگردد مگر این که مدت زمانی بگذرد که در این صورت مخالفت با آن پس از پرداخت صدقه ای بی مانع است.

منبع :
[SPOILER]http://makarem.ir/websites/farsi/estefta/?mit=832[/SPOILER]

در مورد امام خمینی هم، به نظرم حتما امام قبل از جلسه اول خواستگاری مشورت و تحقیق مورد نیاز را انجام داده بودند که استخاره کردند !!!

با این احوالات به این نتیجه رسیدم که قبل از تحقیق و مشورت نباید استخاره کرد ولی بعد از تحقیق چطور ؟ ( که معمولا تحقیق پس از جلسات متعدد خواستگاری صورت می گیرد) آیا باید استخاره کرد ؟ ما انسان هستیم وعلم غیب نداریم !!! از کجا معلوم که سعادت ما در این ازدواج باشد ؟ آیا در این مساله نباید تردید و استخاره کرد ؟

ممنون

بانو;257935 نوشت:
میخواستم بدونم قبل از اینکه به خواستگار اجازه ورود بدهیم استخاره بکنیم یا خیر ؟ اگر خیر،پس چرا امام خمینی برای دخترانشان قبل از اجازه ورود خواستگاران به خانه استخاره می کردند ؟ ( البته من این مطلب رو شنیدم، گویا درکتاب پا به پای آفتاب جلد 1 نوشته شده است)

بانو;258047 نوشت:
با این احوالات به این نتیجه رسیدم که قبل از تحقیق و مشورت نباید استخاره کرد ولی بعد از تحقیق چطور ؟ ( که معمولا تحقیق پس از جلسات متعدد خواستگاری صورت می گیرد) آیا باید استخاره کرد ؟ ما انسان هستیم وعلم غیب نداریم !!! از کجا معلوم که سعادت ما در این ازدواج باشد ؟ آیا در این مساله نباید تردید و استخاره کرد ؟

با سلام و احترام خدمت کاربران گرامی

استخاره براى رفع حيرت و ترديد در انجام کارهاى مباح است، اعم از اينکه ترديد در اصل عمل باشد يا در چگونگى انجام آن. بنابراين در کارهاى خير که در آنها حيرت وجود ندارد، استخاره لازم نيست. در مورد ورود خواستگار هم بهتر است ابتدا،تحقیق و مشورت صورت بگیرد و بعد از ورود هم براساس تحقیقات و مشورت های صورت گرفته،تصمیم گرفته شود اما درنهایت اگر تردید باقی ماند،استخاره گرفته شود.

عاقبت به خیر باشید.

این اتفاق برای من افتاد و با استخاره جواب رد دادند! بدون تحقیق و پرس و جو،در حالیکه راضی بودند و به واسطه اعتقاد داشتن به استخاره،استخاره کردند!!!!
و البته پسرشون با خانواده ای بدنام وصلت کرد،این در حالی بود که از اول همه مخالف بودند،اما چون استخاره خوب بود قبول کردند!!!!
اگر قرار بود همه چی با استخاره اینطور پیش بره پس دیگه خدا چرا به ما عقل و قدرت تفکر و اندیشه داده؟ خیلی از خانواده ها مثل این خانواده بدون هیچ تفکری همون اول استخاره میکنند!
استخاره در ازدواج جایگاه داره،وقتی که با مشورت و تحقیق و پرس و جو به نتیجه 50 50 برسید اون وقت استخاره کنید

نقل قول:
گر قرار بود همه چی با استخاره اینطور پیش بره پس دیگه خدا چرا به ما عقل و قدرت تفکر و اندیشه داده؟ خیلی از خانواده ها مثل این خانواده بدون هیچ تفکری همون اول استخاره میکنند!

سلام

«و ما قران را جز برای هدایت شما نفرستادیم»

گمون کنم منظور خدا یکی همین استخاره بود که مردم عوام که درکی از قرآن ندارن( و شاید نتونن بخونند) شبهات را با اسختاره برطرف کنن!
ضمنا حکمت هر مسئله ای لزوما در ظاهر آن نمایان نمی شود و ممکن است در بطن آن نهفته باشد!

به نظر بنده، بستگی به شخصش داره که چقدر با قرآن انس داره.
اگه نظرش اینه که استخاره برای کارهای مهم هست، استخاره برای کارهای مهم اون جواب خوب میده، و شاید در سایر مسايل کارها رو به شخص بسپاره.

ولی نظر شخصی بنده که خیلی ها قبولش ندارند، اینه که در خود امر ازدواج که ازدواج بکنم یا نه به نظر بنده وارد نیست (مگر اینکه شرایط فرد فرق داشته باشه مثلا بیماری خاصی داشته باشه)
ولی در اینکه با این مورد ازدواج کنم، خوبه یا نه، استخاره خوب جواب میده.
باید به خدا و قرآن حسن ظن داشته باشیم. در روایات داریم که شفاعت قرآن از شفاعت پیامبر هم بالاتره. قرآن ثقل اکبر هست و مقامش بالاست. طبق روایات فرموده اند که به قرآن مخلوق نگویید، بلکه بگویید کلام الله. اگر قرار بود کتابی باشه که باهاش کوه هارو جابجا کنی اون کتاب همین قرآن است. و اگه قرار بود کتابی باشه که اگه بهش رجوع کنی و پاسخت رو پیدا کنی، همین قران است.
اگه معصوم علیه السلام ظاهر بودند، و پا میشدی از اینجا میرفتی به مدینه یا کوفه برای این سوال که آقا من با چه کسی ازدواج کنم، آیا معصوم جوابت رو میدادند یا نه؟ با این حال قرآن که کلام خداست چگونه تو را راهنمایی نکند.

من گفتم بدون فكر و تحقيق نبايد استخاره كرد در امر ازدواج،والا ميشه هر كاري بخوايم بكنيم زود بريم استخاره كنيم،كلا مغزمون رو آك بذاريم!!!!
واقعا بعضي جاها استخاره جايگاه خاصي داره كه با شناخت اون جايگاه و درك صحيح زمان،استخاره خوبه!

موضوع قفل شده است