چند سوال در مورد احادیث

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چند سوال در مورد احادیث

[="Sienna"][="Blue"]دوستان سلام:

چند تا سوال کلی برام پیش اومده میخوام که نظر شما رو بدونم:

1- میدونید که امام زمان (عج) زمانی ظهور میفرمایند که زمین پر از ظلم و جور شده باشه و همه ما میدونیم که الان اوضاع جهان به گونه ای هست که دیگه از این بدتر نمیتونه باشه و انشالله که ظهور نزدیک است اما یک سوال که گاهی به ذهنم میرسه اینه که امام زمان (عج) که بیش از هزار سال است در غیبت به سر میبرن (یعنی بیش از ده - دوازده نسل گذشته) یکم درکش سخته که حالا توی این بیست سی سال عمر ما ظهور بفرمایند؟ :Gig:

2- توی احادیث دیدم که امام زمان (عج) در روز جمعه ظهور میکنند. در حدیثی دیگه دیدم که ظهور در روز عاشورا است - در حدیثی دیگه دیدم که ظهور در اولین روز بهار (نوروز) است و همچنین در ماه رمضان - حالا با این تفاسیر آیا ما باید به دنبال جمعه ای که مصادف با روز عاشورا باشه و در ماه رمضان هم باشه و ... بگردیم (چون چنین جمعه ای در تقویم حالا حالاها اتفاق نخواهد افتاد!) :Gig:

3- معلم دینی ما میگفت که همه انسانها بجز چند نفر که قصد جان پیامبر را داشتند به بهشت میرن . حالا برخی مستقیما به بهشت میرن و برخی هم که اهل جهنم باشند بعد از چند سال عذاب کشیدن به بهشتیان میپیوندند و فقط اون 6 نفر همیشه در دوزخ خواهند بود. آیا این گفته صحیح است یا نه؟

4- من احادیثی از ائمه دیدم با این مضمون که با انجام یک ذکر یا مثلا فرستادن یک صلوات تمام گناهان انسان پاک میشه درست مثل زمانی که از مادر متولد شده یا مثلا دعایی که در ماه رمضان میخوانیم که 40 سال گناهان انسان رو از بین میبره! حالا یعنی ما هر گناهی انجام بدیم با یک صلوات از بین میره؟ مثلا ما که هر سال رمضان این دعا رو میخونم باید تا 1000 سال دیگه گناهانمون از بین بره! درسته؟ :khandeh!:

5- کسانی که در جبهه شهید میشن در صورتیکه اهل نماز و روزه و این جور کارها نبودن اون دنیا تکلیفشون چی میشه؟ میرن بهشت یا جهنم؟ یعنی خدا از گناهانشون به خاطر شهادتشون میگذره یا خیر؟

6- آیا همه افراد متحمل عذاب قبر میشن؟ یعنی نمیشه هیچ جوری همه عذاب قبر رو از بین برد؟ آخه توی یک روایتی خوندم که حضرت فاطمه (س) هم از عذاب قبر میترسید و از حضرت علی (ع) در خواست کرد که شب اول قبر بالای سرش بمونه . اگه اینطور باشه پس اوضاع افراد عادی مثل ما خیلی باید بد باشه! درسته؟

7- فرض کنید وقت اذان شده و شما میخواین نماز اول وقت بخونید. حالا همین لحظه پدر یا مادر از شما میخوان که کاری رو براشون انجام بدین و اصرار هم دارن همین الان برو فلان کار رو انجام بده. حالا اولویت با کدام کار است؟ به چه دلیل؟

ببخشید تعداد سوالات خیلی زیاده بقیه رو توی پستای بعدی میپرسم!:khandeh!:[/][/]

با سلام
دوستان سلام:

چند تا سوال کلی برام پیش اومده میخوام که نظر شما رو بدونم:

نقل قول:
1- میدونید که امام زمان (عج) زمانی ظهور میفرمایند که زمین پر از ظلم و جور شده باشه و همه ما میدونیم که الان اوضاع جهان به گونه ای هست که دیگه از این بدتر نمیتونه باشه و انشالله که ظهور نزدیک است اما یک سوال که گاهی به ذهنم میرسه اینه که امام زمان (عج) که بیش از هزار سال است در غیبت به سر میبرن (یعنی بیش از ده - دوازده نسل گذشته) یکم درکش سخته که حالا توی این بیست سی سال عمر ما ظهور بفرمایند؟ :gig:

اولا كه هنوز بد ندیدین !

ثانیا تکلیف انسان مومن چه در زمان غیبت چه ظهور مشخص است و چه بسا بعضی افراد همین الان ثواب شهدای در رکاب حضرتش را ببرند.

نقل قول:
2- توی احادیث دیدم که امام زمان (عج) در روز جمعه ظهور میکنند. در حدیثی دیگه دیدم که ظهور در روز عاشورا است - در حدیثی دیگه دیدم که ظهور در اولین روز بهار (نوروز) است و همچنین در ماه رمضان - حالا با این تفاسیر آیا ما باید به دنبال جمعه ای که مصادف با روز عاشورا باشه و در ماه رمضان هم باشه و ... بگردیم (چون چنین جمعه ای در تقویم حالا حالاها اتفاق نخواهد افتاد!) :gig:

باید اسناد بررسی شوند بعید نیست که بعضی موقعیتهای ویژه مصادف شوند.

نقل قول:
3- معلم دینی ما میگفت که همه انسانها بجز چند نفر که قصد جان پیامبر را داشتند به بهشت میرن . حالا برخی مستقیما به بهشت میرن و برخی هم که اهل جهنم باشند بعد از چند سال عذاب کشیدن به بهشتیان میپیوندند و فقط اون 6 نفر همیشه در دوزخ خواهند بود. آیا این گفته صحیح است یا نه؟

طبق قرآن کریم در خطرناکترین آیه فرمود :
كسانى كه آيه هاى ما را تكذيب كرده و نسبت به آنها تكبر ورزيدند درهاى آسمان را به رويشان نگشايند و به بهشت وارد نشوند تا شتر نر (یاطناب كشتى بقرائت جُمّل ) به سوراخ سوزن داخل شود. آرى ، بدكاران را اين چنين سزا مى دهيم (- اعراف-40)
(ولا يدخلون الجنة حتى يلج الجمل فى سم الخياط) که کنایه از محال بودن است.

عن ابن عباس
أنه كان يقرأ الجمل يعني بضم الجيم وتشديد الميم وقال : الجمل الحبل الغليظ وهو من حبال السفن

عن مجاهد قال : في قراءة ابن مسعود " حتى يلج الجمل الأصفر في سم الخياط "

البته باید آیات سوره هود را هم بررسی کرد که آیا ناسخ این آیه هستند یا نه آیه :
خالدين فيها ما دامت السّموت و الارض الاّ ما شاء ربك انّ ربك فعال لما يريد

مثلا آیا روزی خواهد آمد که درب جهنم بسته شود ؟ البته که : وما هم بخارجین من النار

نقل قول:
4- من احادیثی از ائمه دیدم با این مضمون که با انجام یک ذکر یا مثلا فرستادن یک صلوات تمام گناهان انسان پاک میشه درست مثل زمانی که از مادر متولد شده یا مثلا دعایی که در ماه رمضان میخوانیم که 40 سال گناهان انسان رو از بین میبره! حالا یعنی ما هر گناهی انجام بدیم با یک صلوات از بین میره؟ مثلا ما که هر سال رمضان این دعا رو میخونم باید تا 1000 سال دیگه گناهانمون از بین بره! درسته؟ :khandeh!:

از طرف دیگر هم فرمودند که بایک گناه کوچک اعمال چند ساله را حبط ونابود میکنی ؟

نقل قول:
5- کسانی که در جبهه شهید میشن در صورتیکه اهل نماز و روزه و این جور کارها نبودن اون دنیا تکلیفشون چی میشه؟ میرن بهشت یا جهنم؟ یعنی خدا از گناهانشون به خاطر شهادتشون میگذره یا خیر؟

وآخرون مرجون لامر اللّه ، اما يعذبهم ، و اما يتوب عليهم ، و اللّه عليم حكيم

نقل قول:
6- آیا همه افراد متحمل عذاب قبر میشن؟ یعنی نمیشه هیچ جوری همه عذاب قبر رو از بین برد؟ آخه توی یک روایتی خوندم که حضرت فاطمه (س) هم از عذاب قبر میترسید و از حضرت علی (ع) در خواست کرد که شب اول قبر بالای سرش بمونه . اگه اینطور باشه پس اوضاع افراد عادی مثل ما خیلی باید بد باشه! درسته؟

درسته ؛ پیامبر امام صادق علیهما السلام هم میفرمودند:

اللهم إني أعوذ بك من عذاب القبر، ومن

ضيق (تنگی) القبر، ومن ضغطة (فشار)القبر،..مکارم الاخلاق

اللهم إني أعوذ بك من عذاب القبر وفتنته وغربته ووحشته وظلمته وضيقه وضنكه،... الفقیه
امام صادق علیه السلام می فرماید: «چه قدر اندكند افرادی كه از فشار قبر رهایی یابند

واين حديث خطرناك :
امالي و عيون شيخ صدوق : الطالقاني، عن ابن عقدة، عن علي
بن الحسن بن فضال، عن أبيه عن الرضا عليه السلام، عن آبائه عليهم السلام قال: لما
حضرت الحسن بن علي عليهما السلام الوفاة بكى فقيل: يابن رسول الله أتبكي ومكانك من

رسول الله صلى الله عليه واله مكانك الذي أنت به
وقد قال فيك رسول الله صلى الله عليه واله ما قال، وقد حججت عشرين حجة ماشيا، وقد
قاسمت ربك مالك ثلاث مرات حتى النعل والنعل ؟ فقال عليه السلام: إنما أبكي لخصلتين:
لهول المطلع، وفراق الاحبة. "

كتابي الحسين بن سعيد أو لكتابه والنوادر
: النضر، عن ابن سنان،
عمن سمع أبا جعفر عليه السلام مثله، وفيه: وقد حججت عشرين حجة راكبا، وعشرين حجة

ماشيا. وما في رواية الصدوق أظهر.

مرحوم‌ صدوق‌ روايت‌ ميكند از محمّد بن‌ إبراهيم‌ بن‌ إسحق‌ از أحمد بن‌ محمّد بن‌ سعيد كوفي‌ از عليّ بن‌ حسن‌ بن‌ عليّ بن‌ فضّال‌ از پدرش‌ از حضرت‌ إمام‌ رضا از پدرش‌ موسي‌ بن‌ جعفر، از پدرش‌ جعفربن‌ محمّد از پدرش‌ محمّد بن‌ عليّ از پدرش‌ عليّ بن‌ الحسين‌ از پدرش‌ حسين‌ بن‌ عليّ عليهم‌ السّلام‌ كه‌ فرمود: چون‌ وفات‌ حسن‌ بن‌ عليّ بن‌ أبي‌طالب‌ عليه‌ السّلام‌ رسيد گريه‌ كرد.
«به‌ آن‌ حضرت‌ عرض‌ كردند: اي‌ پسر رسول‌ خدا! شما چگونه‌ گريه‌ مي‌كنيد، در حاليكه‌ منزلت‌ شما با رسول‌ الله‌ اين‌ چنين‌ منزلتي‌ است‌، و رسول‌ الله‌ دربارۀ شما آن‌ چنان‌ و آن‌ چنان‌ فرموده‌ است‌، و ديگر آنكه‌ شما بيست‌ بار با پاي‌ پياده‌ براي‌ اداي‌ مناسك‌ حجّ به‌

بيت‌الله‌ الحرام‌ رفته‌ايد، و سه‌ بار، تمام‌ مال‌ خود را با فقرا بالمُناصفه‌ تقسيم‌ نموديد حتّي‌ از تقسيم‌ نعل‌هاي‌ خود دريغ‌ ننموديد؟
حضرت‌ فرمود: گريۀ من‌ براي‌ دو چيز است‌: يكي‌ براي‌ هَولِ مُطّلَع‌، دهشت‌ و اضطرابي‌ كه‌ در حال‌ تجلّي‌ مقام‌ حضرت‌ احديّت‌ دست‌ ميدهد. دوّم‌ براي‌ فراق‌ أحِبّه‌ و دوري‌ محبّان‌ و محبوبان‌ من‌.»

نقل قول:
7- فرض کنید وقت اذان شده و شما میخواین نماز اول وقت بخونید. حالا همین لحظه پدر یا مادر از شما میخوان که کاری رو براشون انجام بدین و اصرار هم دارن همین الان برو فلان کار رو انجام بده. حالا اولویت با کدام کار است؟ به چه دلیل؟

اول واجب بعد مستحب ، اطاعت پدر ومادر واجب و درک اول وقت مستحب . اما در موارد گناه :
و وصينا الانسان بوالديه حسنا و ان جاهداك لتشرك بى ما ليس لك به علم فلا تطعهما الى مرجعكم فانبئكم بما كنتم تعملون (-عنکبوت8)

البته این جوابها نظر اینجانب است واساتید جواب کامل را عنایت میکنند.

[="Blue"][="Blue"]مرسی - اگه یکم بیشتر توضیح بدین ممنون میشم.

یعنی کلا برای افراد عادی مثل ما هیچ راهی برای رهایی کامل از عذاب قبر نیست؟[/]

این جمله که فرمودید : "از طرف دیگر هم فرمودند که بایک گناه کوچک اعمال چند ساله را حبط ونابود میکنی ؟"

یعنی یک گناه کل نفس اعمال رو از بین میبره یا فقط اون اعمال نزد خدا قبول نمیشه؟ مثل فرق نماز صحیح و نمازی که مورد قبول قرار میگیره.

لطفا در مورد سوال 2 و 3 هم بیشتر توضیح بدین؟ :khandeh!:[/]

با سلام

بطور کلی قبر یعنی عالم برزخ وچون ورود به نشئه جدید وناشناخته ای است طبعا مشکلات و خطراتی هم دارد و از روایات بر می آید که همگان فشار قبر دارند البته که این حدی دارد وانبیاء وشهداء و صدیقین و مومنین بترتیب به نسبت گناهان، کمترین عذاب را دارند وخلاصه اینکه همان اعمال دنیوی بصورتهایی باعث فشار یا فراخ یا عذاب ویا رفاه در عالم بعد میشوند .

در روایات، برخی کارها به عنوان عامل فشار قبر، ذکر شده است :

[=Traditional Arabic]علي بن حاتم، عن أحمد بن محمد الهمداني، عن المنذر بن محمد، عن الحسين بن محمد،
[=Traditional Arabic]عن علي بن القاسم، عن أبي خالد، عن زيد بن علي، عن أبيه، عن جده، عن علي عليهم
السلام قال: عذاب القبر يكون من النميمة، والبول، وعزب الرجل عن أهله.علل

سخن‌چینیبد اخلاقی ودوری از اهل وعیال- بی مبالاتی نسبت به نجاست بول (ادرار) غیبت - دروغ - ضایع کردن نعمت ها

همچنین به برخی اعمال، برای تخفیف فشار قبر:

امالى: ابن الوليد، عن سعد، بن البرقي، عن ابن
أبي نجران، والحسين بن سعيد معا، عن حماد، عن حريز، عن أبان بن تغلب، عن الصادق
عليه السلام قال: من مات ما بين زوال الشمس يوم الخميس إلى زوال الشمس من يوم

الجمعة من المؤمنين أعاذه الله من ضغطة القبر.
لى: ابن الوليد، عن سعد، بن البرقي، عن ابن
أبي نجران، والحسين بن سعيد معا، عن حماد، عن حريز، عن أبان بن تغلب، عن الصادق
عليه السلام قال: من مات ما بين زوال الشمس يوم الخميس إلى زوال الشمس من يوم

الجمعة من المؤمنين أعاذه الله من ضغطة القبر.

1- تلاوت سوره ی «نساء» در هر جمعه 2- تلاوت سوره ی «یاسین» 3- مردن میان ظهر پنج شنبه تا ظهر جمعه

4- زنی که با شوهر بد اخلاقش بسازد 5- زنی که مهریه اش را ببخشد 6- زیارت امام حسین (علیه السلام) 7- صدقه دادن

از حضرت امام رضا (ع) منقول است که فرمود بر شما باد به نماز شب، نيست بنده اي که برخيزد آخر شب و بجا آورد هشت رکعت نماز شب و دو رکعت نماز شفع و يک رکعت نماز وتر و استغفار کند در قنوت وتر هفتاد مرتبه مگر آنکه پناه داده شود از عذاب قبر و از عذاب جهنّم.

شيخ کليني از حضرت امام محمد باقر (ع) روايت کرده که فرمودند: سوره «ملک» مانعه است يعني منع مي کند از عذاب قبر (چه بالاي سر ميتي خوانده شود و چه در حال حيات، کسي زياد تلاوت کند)

[=Traditional Arabic]مناقب: ابن عباس والسدي: لما نزل قوله تعالى: " إنك ميت و
[=Traditional Arabic]إنهم ميتون " قال رسول الله (عليه السلام): " ليتني أعلم متى يكون ذلك " فنزل
[=Traditional Arabic]سورة النصر، فكان يسكت بين التكبير والقراءة بعد نزولها، فيقول: " سبحان الله و
[=Traditional Arabic]بحمده، أستغفر الله وأتوب إليه " فقيل له في ذلك، فقال: " أما إن نفسي نعيت إلي "
[=Traditional Arabic]ثم بكى بكاء شديدا، فقيل: يا رسول الله أو تبكي من الموت وقد غفر الله لك ما تقدم
من ذنبك وما تأخر ؟ قال: فأين هول المطلع ؟ وأين ضيقة القبر، وظلمة اللحد ؟ وأين
[=Traditional Arabic]القيامة والاهوال ؟ فعاش بعد نزول هذه السورة عاما. الاسباب والنزول عن الواحدي:
[=Traditional Arabic]إنه روى عكرمة عن ابن عباس قال: لما أقبل رسول الله (صلى الله عليه وآله) من غزوة
[=Traditional Arabic]حنين، وأنزل الله سورة الفتح قال: يا علي بن أبي طالب ويا فاطمة " إذا جاء نصر الله
[=Traditional Arabic]والفتح (2) إلى آخر السورة. وقال السدي وابن عباس: ثم نزلت: " لقد جاءكم رسول من
[=Traditional Arabic]أنفسكم " (3) الآية، فعاش بعدها ستة أشهر، فلما خرج إلى حجة الوداع نزلت عليه في
الطريق:

[=Traditional Arabic]وكان أبو عبد الله عليه السلام إذا
قام آخر الليل رفع صوته حتى يسمع أهل الدار يقول: " اللهم أعني على هول المطلع،
ووسع علي المضطجع، وارزقني خير ما قبل الموت، وارزقني خير ما بعد الموت ". (1) مكارم الاخلاق: 337 - 338.

[=Traditional Arabic]فقه الرضا: قال عليه السلام: وإذا حملته إلى قبره فلا
تفاجئ به القبر فان للقبر أهوالا عظيمة، ونعوذ بالله من هول المطلع، ولكن ضعه دون
[=Traditional Arabic]شفير القبر، واصبر عليه هنيئة، ثم قدمه إلى شفير القبر، ويدخله القبر من يأمره ولى
الميت إن شاء شفعا وإن شاء وترا

[=Traditional Arabic]اللهم صل على محمد وآل محمد، وأعذه
من هول المطلع، ومن فزع يوم القيامة وسوء المنقلب، ومن ظلمة القبر ووحشته، ومن
[=Traditional Arabic]مواقف الخزي في الدنيا والاخرة.

[=Traditional Arabic]علي بن حاتم، عن أحمد بن محمد الهمداني، عن المنذر بن محمد، عن الحسين بن محمد،
[=Traditional Arabic]عن علي بن القاسم، عن أبي خالد، عن زيد بن علي، عن أبيه، عن جده، عن علي عليهم
السلام قال: عذاب القبر يكون من النميمة، والبول، وعزب الرجل عن أهله.

فرمود: عذاب قبر از سخن چينى و پرهيز نكردن از بول و دورى مرد از زنش پيدا ميشود كه رختخواب خود را جدا نموده و در غذا وخواب از او دورى كند

[=Traditional Arabic]ثواب الاعمال، امالى: ابن الوليد، عن الصفار، عن ابن هاشم، عن النوفلي، عن السكوني، عن
[=Traditional Arabic]الصادق، عن آبائه عليهم السلام قال: قال رسول الله صلى الله عليه واله: ضغطة القبر
للمؤمن كفارة لما كان منه من تضييع النعم
«رسول خدا صلّى الله عليه و آله و سلّم فرمودند: فشار قبر براى مؤمن كفّاره تضييع نعمت‏هائى است كه نموده است.»

[=Traditional Arabic]: ابن
[=Traditional Arabic]الوليد، عن الصفار، عن السندي بن محمد، عن صفوان بن يحيى، عن صفوان بن مهران، عن
[=Traditional Arabic]أبي عبد الله عليه السلام قال: اقعد رجل من الاخيار في قبره، فقيل له: إنا جالدوك
[=Traditional Arabic]مائة جلدة من عذاب الله، فقال: لا اطيقها، فلم يزالوا به حتى انتهوا إلى جلدة واحدة
[=Traditional Arabic]فقالوا: ليس منها بد، قال: فبما تجلدونيها ؟ قالوا: نجلدك لانك صليت يوما بغير
[=Traditional Arabic]وضوء، ومررت على ضعيف فلم تنصره، قال: فجلدوه جلدة من عذاب الله عز وجل فامتلا قبره
نارا.

از امام صادق (ع) روایت شده که مردی از اخیار (شاید احبار به معنی روحانی یهود)را در قبرش گذاشتند به او گفته شد که 100 تازیانه باید بخوری ! گفت طاقت ندارم بتدریج کمش کردند تا رسید به یک تازیانه که از آن گذشتی نبود گفت به چه سبب؟ گفتند روزی بدون وضو نماز خواندی و بکمک ناتوانی نرفتی . ویک تازیانه به او زدند وقبرش از آتش پر شد !

[=Traditional Arabic]وقال أبو بصير: سمعت
[=Traditional Arabic]أبا عبد الله عليه السلام يقول: إن رقية بنت رسول الله صلى الله عليه وآله لما ماتت
[=Traditional Arabic]قام رسول الله صلى الله عليه واله على قبرها، فرفع يده تلقاء السماء ودمعت عيناه،
[=Traditional Arabic]فقالوا له: يارسول الله إنا قد رأيناك رفعت رأسك إلى السماء ودمعت عيناك، فقال: إني
سألت ربي أن يهب لي رقية من ضمة القبر.

ابو بصير گفت: که از امام صادق شنيدم که فرمود: رقيه دختر رسول خدا(ص) (بدست عثمان) از دنيا رفت، رسول خدا در کنار قبرش ايستاد و دست مبارک به سوي آسمان برافراشت و اشک از چشمانش فر ريخت، اصحاب عرض کردند يا رسول الله (ص) تو را ديديم که سر بر آسمان برافراشتي و گريستي، فرمود: من ضعف و ناتواني رقيه ام را مي دانستم لذا از پروردگارم خواستم که رقيه ام را از فشار قبر به من ببخشد.

[=Traditional Arabic]ابن أبي البلاد، عن أبيه، عن بعض
[=Traditional Arabic]أصحابه يرفعه إلى النبي صلى الله عليه واله أنه قال لبعض أصحابه: كيف أنت إذا أتاك
[=Traditional Arabic]فتانا القبر ؟ فقال: يارسول الله ما فتانا القبر ؟ قال: ملكان فظان غليظان،
أصواتهما كالرعد القاصف، وأبصارهما كالبرق [=Traditional Arabic]الخاطف، يطئان في أشعارهما، ويحفران بأنيابهما، فيسألانك، قال: وأنا على مثل هذه
الحال ؟ قال: وأنت على مثل حالك هذه، قال: إذن أكفيهما.

فتان قبر کیانند ؟ همان دو فرشته خشمگین و خشن صدایى دارند چون رعد قاصف، دیدگانى چون برق خاطف، برقى كه چشم را مى‏زند، موى بدنشان آن قدر بلند است كه روى زمین كشیده میشود و با دندان خود زمین را مى‏شكافند،
از تو مى‏پرسند: .....

ودر برخی اخبار :

پروردگارت كیست؟ و پیرو كدامیك از انبیایى؟ و چه دینى دارى؟ می گوید:پروردگارم اللَّه است، و پیامبرم محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) و دینم اسلام است، می گویند: (بخاطر اینكه در سخن حق پایدار مانده‏اى) خدایت بر آنچه دوست می دارى و بدان خوشنودى ثابت بدارد،

http://www.rasekhoon.net/article/show-100124.aspx

با سلام

در مورد احباط وتکفیر سخن زیاد است اما اعمالی مانند کفر وارتداد وبلند کردن صدا نزد رسول الله (ص) و ...سبب نابودی اعمال خیر میشود وبرعکس اعمالی مانند اسلام و نماز و توبه و امور خیر و.... باعث نابودی گناهان .

خدای سبحان فرمود :

اولئك الذين حبطت اعمالهم فى الدنيا و الاخره

ان الحسنات يذهبن السيئات

(و تحسبونه هينا و هو عند اللّه عظيم ) است كه راجع به مساءله افك است مى فرمايد: شما خيال مى كنيد افك عمل كوچكى است ، در حالى كه نزد خدا عملى است عظيم .

بعضى از اعمال گناه را مبدل به حسنه مى كند : الا من تاب و آمن و عمل صالحا فاولئك يبدل اللّه سيئاتهم حسنات ).

البته در حالت معمول مثلا تا دوسال قبل از مرگ اگر انسان عملی ملکه نفسش شده باشد ودر آن حالت بمیرد این حالت ثابت است و تغییری نمیکند مگر با اسباب غیر عادی مثل شفاعت و....
موضوع قفل شده است