به زبان فارسی نماز بخوانيـــــد!!!

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
به زبان فارسی نماز بخوانيـــــد!!!

[=&quot]سلام[/]

[=&quot]امروز در جایی به این مطلب برخورد کردم و خواستم بیشتر در این مورد صحبت کنیم:[/]

[=&quot]
[/]

[=&quot]« به زبان فارسي نماز بخوانيــــــــــــــد!!! [/][=&quot][/]

[=&quot]سال يكهزار و سيصدو سي و دو شمسي بود من و عده اي از جوانان پرشورآن روزگار، پس ازتبادل نظر و مشاجره، به اين نتيجه رسيده بوديم كه چه دليلي دارد نمازرا به عربي بخوانيم؟ چرا نماز را به زبان فارسي نخوانيم؟ عاقبت تصميم گرفتيم نمازرا به زبان فارسي بخوانيم و همين كار را هم كرديم.[/][=&quot][/]

والدين كم كم از اين موضوع آگاهي يافتند و به فكر چاره افتادند، آن ها پس از تبادل نظربا يكديگر، تصميم گرفتند با نصيحت ما را از اين كار باز دارند و اگر مؤثر نبود، راهي ديگر برگزينند، چون پند دادن آن ها مؤثر نيفتاد، ما را نزد يكي از روحانيان آن زمان بردند.[=&quot][/]

[=&quot] [/]

[=&quot]آن روحاني وقتي فهميد ما به زبان فارسي نماز مي خوانيم، به شيوه اي اهانت آميز نجس و كافرمان خواند. اين عمل او ما را در كارمان راسخ تر و مصرتر ساخت. عاقبت يكي از پدران، والدين ديگر افراد را به اين فكر انداخت كه ما را به محضر حضرت آيت الله حاج آقا رحيم ارباب ببرند و اين فكر مورد تأييد قرار گرفت. [/][=&quot][/]

[=&quot] [/]

[=&quot]آن ها نزد حضرت ارباب شتافتند و موضوع را با وي در ميان نهادند، او دستور داد در وقتي معيّن ما را خدمتش رهنمون شوند .در روز موعود ما راكه تقريباً پانزده نفر بوديم، به محضرمبارك ايشان بردند، [/][=&quot]در همان لحظه اول، چهره نوراني و خندان وي ما را مجذوب ساخت؛ [/][=&quot][/]

[=&quot] [/]

[=&quot]آن بزرگمرد را غيرازديگران يافتيم و دانستيم كه با شخصيتي استثنايي روبرو هستيم. آقا در آغاز دستور پذيرايي از همه مارا صادر فرمود. سپس به والدين ما فرمود: [/][=&quot]شما كه به فارسي نماز نمي خوانيد، فعلاً تشريف ببريد[/][=&quot] و ما را با فرزندانتان تنها بگذاريد. [/][=&quot][/]

[=&quot] [/]

[=&quot]وقتي آن ها رفتند، به ما فرمود: بهتر است شما يكي يكي خودتان را معرفي كنيد و بگوييد در چه سطح تحصيلي و چه رشته اي درس مي خوانيد، آنگاه به تناسب رشته و كلاس ما، پرسش هاي علمي مطرح كرد و از درس هايي مانند جبر و مثلثات و فيزيك و شيمي و علوم طبيعي مسائلي پرسيد كه پاسخ اغلب آن ها از توان ما بيرون بود. [/][=&quot]هر كس از عهده پاسخ برنمي آمد، با اظهار لطف وي و پاسخ درست پرسش روبرو مي شد.[/][=&quot][/]

[=&quot] [/]

[=&quot]پس از آن كه همه ما را خلع سلاح كرد، فرمود: والدين شما نگران شده اند كه شما نمازتان را به فارسي مي خوانيد، آن ها نمي دانند من كساني را مي شناسم كه _ نعوذبالله _ اصلاً نماز نمي خوانند، شما جوانان پاك اعتقادي هستيد كه هم اهل دين هستيد و هم اهل همت، [/][=&quot]من در جواني مي خواستم مثل شما نماز را به فارسي بخوانم؛ ولي مشكلاتي پيش آمد كه نتوانستم.[/][=&quot][/]

[=&quot] [/]

[=&quot]اكنون شما به خواسته دوران جواني ام جامه عمل پوشانيده ايد، آفرين به همت شما، در آن روزگار، نخستين مشكل من ترجمه صحيح سوره حمد بود كه لابد شما آن را حلّ كرده ايد.[/][=&quot][/]

[=&quot] [/]

[=&quot] [/]

[=&quot]اكنون يكي از شما كه از ديگران مسلط تراست، [/][=&quot]بگويد بسم الله الرحمن الرحيم را چگونه ترجمه كرده است.[/][=&quot] يكي ازما به عادت دانش آموزان دستش رابالا گرفت و براي پاسخ دادن داوطلب شد، آقا با لبخند فرمود: خوب شد طرف مباحثه مايك نفر است؛ زيرا من از عهده پانزده جوان نيرومند برنمي آمدم. بعد به آن جوان فرمود: خوب بفرماييد بسم الله را چگونه ترجمه كرديد؟ آن جوان گفت: طبق عادت جاري به نام خداوند بخشنده مهربان. حضرت ارباب لبخند زد و فرمود: گمان نكنم ترجمه درست بسم الله چنين باشد.[/][=&quot][/]

[=&quot] [/]

[=&quot]در مورد «بسم» ترجمه «به نام» عيبي ندارد. [/][=&quot]اما «الله» قابل ترجمه نيست؛ [/][=&quot]زيرا اسم علم (خاص) خدا است و اسم خاص را نمي توان ترجمه كرد؛ مثلاً اگر اسم كسي «حسن»باشد، نمي توان به آن گفت «زيبا». ترجمه «حسن» زيباست؛ اما اگر به آقاي حسن بگوييم آقاي زيبا، خوشش نمي آيد. كلمه الله اسم خاصي است كه مسلمانان بر ذات خداوند متعال اطلاق مي كنند. نمي توان «الله» را ترجمه كرد، بايد همان را به كار برد.[/][=&quot][/]

[=&quot] [/]

[=&quot]خوب «رحمن» را چگونه ترجمه كرده ايد؟[/][=&quot] رفيق ما پاسخ داد: بخشنده. حضرت ارباب فرمود: اين ترجمه بد نيست، ولي كامل نيست؛ زيرا «رحمن» يكي از صفات خداست كه شمول رحمت و بخشندگي او را مي رساند و اين شمول دركلمه بخشنده نيست؛ «رحمن» يعني خداي كه در اين دنيا هم برمؤمن و هم بر كافر رحم مي كند و همه را در كنف لطف و بخشندگي خود قرار مي دهد و نعمت رزق و سلامت جسم و مانند آن اعطا مي فرمايد. در هرحال، ترجمه بخشنده براي «رحمن» درحد كمال ترجمه نيست. [/][=&quot][/]

[=&quot] [/]

[=&quot]خوب، رحيم را چطور ترجمه كرده ايد؟ [/][=&quot]رفيق ما جواب داد: «مهربان». حضرت آيت الله ارباب فرمود: اگرمقصودتان از رحيم من بود _ چون نام وي رحيم بود_ بدم نمي آمد «مهربان» ترجمه كنيد؛ امّا چون رحيم كلمه اي قرآني و نام پروردگاراست، بايد درست معنا شود. اگر آن را «بخشاينده» ترجمه كرده بوديد، راهي به دهي مي برد؛ زيرا رحيم يعني خداي كه در آن دنيا گناهان مؤمنان را عفو مي كند. پس آنچه در ترجمه «بسم الله» آورده ايد، بد نيست؛ ولي كامل نيست و اشتباهاتي دارد. [/][=&quot][/]

[=&quot] [/]

[=&quot] [/]

[=&quot]من هم در دوران جواني چنين قصدي داشتم، امّا به همين مشكلات برخوردم[/][=&quot] و از خواندن نماز فارسي منصرف شدم. تازه اين فقط آيه اول سوره حمد بود، اگر به ديگر آيات بپردازيم موضوع خيلي پيچيده تر مي شود.[/][=&quot][/]

[=&quot] [/]

[=&quot] [/]

[=&quot]در اين جا، همگي شرمنده و منفعل و شكست خورده از وي عذر خواهي كرديم و قول داديم، ضمن خواندن نمازبه عربي،نمازهاي گذشته را اعاده كنيم. [/][=&quot][/]

[=&quot] [/]

[=&quot]ما همه عاجزانه از وي طلب بخشايش و ازكار خود اظهار پشيماني كرديم. حضرت آيت الله ارباب، با تعارف ميوه و شيريني، مجلس را به پايان برد. ما همگي دست مباركش را بوسيديم و در حالي كه ما را بدرقه مي كرد، خداحافظي كرديم. بعد نمازهارا اعاده كرديم و ازكار جاهلانه خود دست برداشتيم.(23)[/][=&quot][/]

[=&quot] [/]

[=&quot] [/]

[=&quot]خاطره استاد دكتر محمد جواد شريعت با مرحوم آيت الله حاج آقا رحيم ارباب اصفهاني را در رابطه با راز عربي بودن نماز »
[/]

اجازه می خواهم بیشتر در این مورد گفتمان داشته باشیم:

دو نکته در مورد روایت فوق ذهن من را درگیر کرده:
1. ادای کلمات: همونطور که مستحضرید کلمات عربی با تلفظ عربی معنای خود را بدست می آورند. حتی ممکن است بعضی از کلمات با تلفظ ناصحیح (پارسی) معنای دیگری داشته باشند.
2. مگر نه این است که اگر انسان میخواهد با خدای خویش راز و نیاز کند می بایست معنای محاوره خویش را با مخلوق خویش بداند؟ یا اینکه طوطی وار کلمات را بر زبان خویش براند؟

عقيل;197433 نوشت:
دو نکته در مورد روایت فوق ذهن من را درگیر کرده: 1. ادای کلمات: همونطور که مستحضرید کلمات عربی با تلفظ عربی معنای خود را بدست می آورند. حتی ممکن است بعضی از کلمات با تلفظ ناصحیح (پارسی) معنای دیگری داشته باشند. 2. مگر نه این است که اگر انسان میخواهد با خدای خویش راز و نیاز کند می بایست معنای محاوره خویش را با مخلوق خویش بداند؟ یا اینکه طوطی وار کلمات را بر زبان خویش براند؟

با سلام و احترام و تشکر از مطلب زیبایتان

به لحاظ شرعی،خواندن نماز به زبان غیر عربی و فارسی صحیح نیست اما می توان دعا مثل قنوت نماز را به زبان غیرعربی خواند،همچنین اگر يكى از كلمات حمد يا سوره را نداند، يا عمدا آن را نگويد، يا بجاى حرفى، حرف ديگر بگويد مثلا به جاى ض،ظ بگويد، يا جايى كه بايد بدون زير و زبر خوانده شود زير و زبر بدهد، يا تشديد را نگويد، نماز او باطل است.

امام خمینی،توضیح المسائل،م1000و1135

عقيل;197433 نوشت:
اجازه می خواهم بیشتر در این مورد گفتمان داشته باشیم:

دو نکته در مورد روایت فوق ذهن من را درگیر کرده:
1. ادای کلمات: همونطور که مستحضرید کلمات عربی با تلفظ عربی معنای خود را بدست می آورند. حتی ممکن است بعضی از کلمات با تلفظ ناصحیح (پارسی) معنای دیگری داشته باشند.
2. مگر نه این است که اگر انسان میخواهد با خدای خویش راز و نیاز کند می بایست معنای محاوره خویش را با مخلوق خویش بداند؟ یا اینکه طوطی وار کلمات را بر زبان خویش براند؟

سلام و با کسب اجازه از سروران و اساتید محترم

در رابطه با نکته اول باید عرض کنم خواندن نماز به زبان عربی و با تلفظ صحیح در واقع امانت داری است تا انچه نازل شده دچار تغییر نگردد و در نتیجه همان بلائی که بر سر تورات و انجیل امد بر سر قران نیاید و الا فهم قران به این اسانی نیست علی (ع) میفرمایند همه قران در سوره حمد خلاصه شده و همه سوره حمد در بسمه الله الرحمن الرحیم و همه بسمه الله الرحمن الرحیم در بسمه و همه بسمه در نقطه زیر ان و من ان نقطه هستم یعنی درک صحیح کلمات فران کریم فقط از طریق اهللبیت ممکن است ولا غیر .

اما در رابطه با نکته دوم دقت فرمایید نماز فقط راز و نیاز با خدا نیست بلکه راز و نیاز با خدا هم هست لذا در بکاربردن جملات باید دقت کنیم اصل جامع و مانع بودن جمله حفظ شود و اما دانستن لغات و کلمات نیاز به تحقیق دارد و وقتی به دنبال تحقیق بروی تازه متوجه میشوی لغات بکاررفته در قران کریم در آیات مختلف چه معانی شگرفی دارند و انگاه است گه راز و نیازت با پروردگار یکتا تازه آغاز میشود .

در پناه حق باشید .

نور;198318 نوشت:
با سلام و احترام و تشکر از مطلب زیبایتان

به لحاظ شرعی،خواندن نماز به زبان غیر عربی و فارسی صحیح نیست اما می توان دعا مثل قنوت نماز را به زبان غیرعربی خواند،همچنین اگر يكى از كلمات حمد يا سوره را نداند، يا عمدا آن را نگويد، يا بجاى حرفى، حرف ديگر بگويد مثلا به جاى ض،ظ بگويد، يا جايى كه بايد بدون زير و زبر خوانده شود زير و زبر بدهد، يا تشديد را نگويد، نماز او باطل است.

امام خمینی،توضیح المسائل،م1000و1135

برادر گرامی
موضوعی که مطرح کردم دقیقاً در تایید سخن شماست.
به نظر شما با توجه به فرمایش فوق چند درصد نماز عوام مقبول درگاه حق است؟ بگذریم از اینکه بسیاری از مردم معنی لغات را نیز متوجه نمیشوند!

عقيل;199117 نوشت:
موضوعی که مطرح کردم دقیقاً در تایید سخن شماست. به نظر شما با توجه به فرمایش فوق چند درصد نماز عوام مقبول درگاه حق است؟ بگذریم از اینکه بسیاری از مردم معنی لغات را نیز متوجه نمیشوند!

با سلام و تشکر از شما

لازم است به این نکته توجه نمایید که صحت نماز با قبولی آن دو چیز متفاوت است چراکه ممکن است نماز کسی صحیح خوانده شود و تکلیف واجبش انجام شده باشد ولی قبول درگاه حق نباشد،آنچه مهم است نماز صحیح و مقبول است.

موفق باشید.

نور;199207 نوشت:
با سلام و تشکر از شما لازم است به این نکته توجه نمایید که صحت نماز با قبولی آن دو چیز متفاوت است چراکه ممکن است نماز کسی صحیح خوانده شود و تکلیف واجبش انجام شده باشد ولی قبول درگاه حق نباشد،آنچه مهم است نماز صحیح و مقبول است. موفق باشید.

باسلام

با این گفته شماموافق نیستم
چرا که اگر نماز صحیح باشد دلیلی ندارد مورد درگاه حق واقع نشود
دقت کنید صحیح بودن نماز هم اداب ظاهری دارد هم باطنی
از سوی دیگر مورد قبول حق واقع شدن را شما چگونه تعبیر می کنید ؟

عقيل;199117 نوشت:
برادر گرامی
موضوعی که مطرح کردم دقیقاً در تایید سخن شماست.
به نظر شما با توجه به فرمایش فوق چند درصد نماز عوام مقبول درگاه حق است؟ بگذریم از اینکه بسیاری از مردم معنی لغات را نیز متوجه نمیشوند!

سلام

یعنی چه مقبول درگاه حق نیست مگر ما میتوانیم مدعی کسی باشیم مهم خلوص است و خدا شاهد بسیاری از نماز عوام مقبول است و نماز خواص باطل حضرت علی (ع) میفرماید اگر کسی دو رکعت نماز بخواند و بداند چه گفته بین او و خدایش هیچ گناهی نیست حال چه کسی است بتواند بگوید دو رکعت نماز خوانده و فهمیده چه گفته است این فقره فقط مختص معصوم است و لا غیر .

مرسل;199236 نوشت:
با این گفته شماموافق نیستم چرا که اگر نماز صحیح باشد دلیلی ندارد مورد درگاه حق واقع نشود دقت کنید صحیح بودن نماز هم اداب ظاهری دارد هم باطنی از سوی دیگر مورد قبول حق واقع شدن را شما چگونه تعبیر می کنید ؟

با سلام و احترام و تشکر از شما

منظور از صحت نماز یعنی اینکه فردی نماز را با تمام اجزا و شرایطش مثلا به لحاظ صحت قرائت و... بجا آورده است اما منظور از عدم قبولی این است که همانطور که در برخی روایات اشاره شده است که بعضی گناهان مانع قبولی نماز می شوند مثل شرب خمر و...یعنی با وجود اینکه مکلف وظیفه دارد نمازش را صحیح بخواند تا عقاب نشود اما اگر مرتکب برخی گناهان باشد و توبه نکند نمازی که می خواند مقبول نیست.
در این زمینه دوستان بزرگوار در انجمن حدیث می توانند راهنما باشند.
موفق باشید.

نور;199543 نوشت:
منظور از صحت نماز یعنی اینکه فردی نماز را با تمام اجزا و شرایطش مثلا به لحاظ صحت قرائت و... بجا آورده است

باسلام
بزرگوار به نظرم منظور شما از صحت نماز صحت صوری ان است یعنی اینکه کسی کلمات و اصوات و یا حرکات
نماز را به طور صحیح انجام دهد ولی همانطور که می دانیم صحت باطنی نماز یعنی اینکه نماز را با حضور ذهن و با خشوع خوانده شود یعنی اگر این بعد را حذف کنیم نمی توان گفت نماز صحیح انجام شده است
حداقل صحیح ظاهری هست طبیعی هست که یک چنین نمازی اثار و برکات کمی دارد و یا به قول شما مورد قبول درگاه حق نیست

نور;199543 نوشت:
اما منظور از عدم قبولی این است که همانطور که در برخی روایات اشاره شده است که بعضی گناهان مانع قبولی نماز می شوند مثل شرب خمر و..

منظور شما این هست که خدا می گوید چون شرب خمر کردی نمازت هم قبول نیست ؟
این قسمت را لطفا بیشتر توضیح دهید ؟ از نظر این حقیر انسانی که شرب خمر کرده و الوده به گناه هست
قبلا نمازش بی تاثیر بوده و مورد قبول نبوده یعنی اگر نمازش مورد قبول و اثر گذار بوده هرگز به سمت
شراب خواری نمی رفته است همانطور که خداوند می فرماید نماز از زشتی ها و منکرات باز می دارد
پس عدم قبولی نماز باعث شرب خمر می شود نه اینکه شرب خمر باعث عدم قبولی نماز شود

نور;199543 نوشت:
یعنی با وجود اینکه مکلف وظیفه دارد نمازش را صحیح بخواند تا عقاب نشود اما اگر مرتکب برخی گناهان باشد و توبه نکند نمازی که می خواند مقبول نیست.

صحیح خواندن صوری نماز باعث جلوگیری از عقاب نمی شود چون صحیح خواندن صوری نماز هیچ تاثیری در روح و روان فرد نماز گزار نمی گذارد و روح او را تعالی نمی بخشد و این یعنی عقاب
با تشکر

مرسل;199807 نوشت:
بزرگوار به نظرم منظور شما از صحت نماز صحت صوری ان است یعنی اینکه کسی کلمات و اصوات و یا حرکات نماز را به طور صحیح انجام دهد ولی همانطور که می دانیم صحت باطنی نماز یعنی اینکه نماز را با حضور ذهن و با خشوع خوانده شود یعنی اگر این بعد را حذف کنیم نمی توان گفت نماز صحیح انجام شده است حداقل صحیح ظاهری هست طبیعی هست که یک چنین نمازی اثار و برکات کمی دارد و یا به قول شما مورد قبول درگاه حق نیست

با سلام و عرض ادب

بله منظور همان صورت ظاهری نماز است فارق از خضوع و خشوع

مرسل;199807 نوشت:
منظور شما این هست که خدا می گوید چون شرب خمر کردی نمازت هم قبول نیست ؟ این قسمت را لطفا بیشتر توضیح دهید ؟ از نظر این حقیر انسانی که شرب خمر کرده و الوده به گناه هست قبلا نمازش بی تاثیر بوده و مورد قبول نبوده یعنی اگر نمازش مورد قبول و اثر گذار بوده هرگز به سمت شراب خواری نمی رفته است همانطور که خداوند می فرماید نماز از زشتی ها و منکرات باز می دارد پس عدم قبولی نماز باعث شرب خمر می شود نه اینکه شرب خمر باعث عدم قبولی نماز شود

البته باز هم تایید همان مطلب قبلی می شود که فقط صورت ظاهری نماز بوده است،لذا نمازش تاثیری در بازداشتن فرد از گناه نداشته است.

مرسل;199807 نوشت:
صحیح خواندن صوری نماز باعث جلوگیری از عقاب نمی شود چون صحیح خواندن صوری نماز هیچ تاثیری در روح و روان فرد نماز گزار نمی گذارد و روح او را تعالی نمی بخشد و این یعنی عقاب

منظور این است که رفع تکلیف ظاهری شده است گرچه تاثیری نداشته و البته همانطور که شما فرمودید،با نگاه عمیق همین عدم تاثیر در روح و روان خودش عقاب است.

موفق باشید.

موضوع قفل شده است