چرا نباید آرایش کنم؟

تب‌های اولیه

36 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا نباید آرایش کنم؟

[="purple"]سلام
لطفا با نظرات کارشناسانه برای یک دختر اثبات کنید که بیرون از منزل نباید آرایش کند.
(غیر از اینکه گناه میشود و ... )
دلائل اخلاقی و عقلی بیاورید.
وارد مباحث مربوط به حجاب هم نشوید. فقط آرایش!
خواهش مندم قبل از ارسال پست ، خوب فکر کنید.
با تشکر.[/]

سلام
از بعد اجتماعی:
آرایش کردن در بیرون منزل مساوی است با برجسته کردن زیباییهای ظاهری
برجسته کردن زیبایی ظاهری مساوی است با جلب توجه بیمار دلان
جلب توجه بیمار دلان مساوی است با برهم خوردن امنیت اخلاقی جامعه
بر هم خوردن امنیت اخلاقی جامعه مساوی است با سست شدن بنیان خانواده
سست شدن بنیان خانواده مساوی است با فراموشی بخش اعظمی از معنویات و ارتکاب تخلفات سخت تر.
از بعد فردی:
عدم آرایش = مستوریت بیشتر= مصونیت بیشتر.

آقا صبر کن .

آرایش ؟
دو نوع هست . 1- غلیظ .... 2- معمولی

خب افرادی که آرایش های غلیظ می کنن ، برای جلب توجه بیشتر این کار را می کنند یا مثلا در عروسی ها می خوان پز بدن یا برای رقابت با هم نوعان خود مسابقه می گذارند ! (البته از نظر فکری و هدف) ، خب طبیعتا یک دختر دوست داره که دوستی داشته باشه که از جنس مخالفش باشه !

حالا برای اینکه این دختر بتونه با پسر هایی که می خواد دوست بشه ، برای اونا آرایش می کنه ! این یه طرف قضیه (اگر هم خود دختر خوشگل مادر زاد باشه که هیچی اون مشکل نداره ! و نمی تونیم بگیم تو چرا خوشگلی ؟!) طرف دوم ، چون زن در جامعه امروزی در کل جهان نماد زیبایی هست (حال به انواع مختلف) زن ها و دختران دوست دارند که زیبا باشند !

این فکر ها و خواسته ها به تازگی به پسر ها هم کشیده شده ! طوری که مثه دختر ها آرایش می کنن (خجالت بکشین ، به سلامتی مردی گفتن !) البته یک انسان همیشه باید به ظاهر خودش برسه و زیبا باشه ، همانطور که خود خدا زیباست و زیبایی هارو دوست داره !

حالا ، یک دختر ، اصلا هم کاری به حجابش ندارم ! میاد بیرون ، رو صورتش جوش زده ، لکه هست ... سیبیل های ریز داره ، آرایش اصلا نکرده و انگار تازه از خواب بیدار شده و یه آب زده به صورتش ! آیا این نشان مصونیت بیشتره ؟ نه ! ممکنه همون ادم از ذات بسیار بد باشه ! (به ظاهر دقت نکن ! باطن رو بچسب)

ممکنه که خیلی از همین دخترانی که ما به آن ها فلان خطاب می کنیم ، آدم های بسیار خوبی باشند ! و در خیلی از زمینه ها مفید واقع بشن ! فقط چون شرایط رو برایشان در جامعه محیا نمی کنیم به این راه ها کشیده میشن !
در کل می خوام بگم که وقتی می خوایم بریم بیرون ، حتما باید شیک باشیم ، به خودمون برسیم ، آرایش در حدی که شخصیتمون رو جلف نکنه و ... نشون نده ، زیبایی را حفظ کنیم و با غرور خاص باشیم ! به این می گن زیبایی !

آقایون ، خیلی ها میگن شیاطین اومدن به این دخترا گفتن ، خانم برو لاک و رژ و ... بیشتر بزن و برو تو جامعه برای جلب توجه کردن ! خب این غلطه دیگه ! خود این مشکل از محدودیت های نادرستی سرچشمه می گیره که برای مردم قائل شدن ! یک دختر برای آرایش یا بد حجابی با باتوم کتک می خوره !

خب اجرای قانون غلطه ! حتی دلیل دیگری هم که از آرایش استفاده میشه برای اعتراض هست !دلایل بسیار است و فقط دلیل برای چیزای جنسی نیست ! وگرنه الآن یک پیرزن 70 ساله هم میاد تو مهمونی آرایش می کنه ! فقط به خاطر اینه که از رقیب های ظاهری خودش برتر بمونه ! (حس حسودی زن ها !) البته ببخشید !

به مرد ها هم باید آموزش داده بشه وقتی میرن تو جامعه نیوفتن دنبال دخترا ، با چشم گشاده هیکل دخترای مردم رو جارو کنن ! (هزار بار تو خیابون دیدم این رفتار مزخرف مرد هارو دیدم!!!)

مثلا برای اعتراض زیاد آرایش می کنی ، میری بیرون ... حالا چند نفر هستن (پسر) یه جوری شیفته میشن که میوفتن دنبال شما و بعد هم بقیه مردم می گن نگاه کن ! زندگی به فساد گشیده شده ، ظهور نزدیکه ، علائم شیطانی ! (توهین به شما نشه یه وقت ، کلی گفتم)

اینم نظر من !

یه سری لذت ها تو زندگی هست که فقط یه بار فرصت محافظت ازش داری. یعنی اگه از دستش دادی واقعا بد میشه! من از اونموقع ها که بچه دبیرستانی بودم دلیل اصلی که مثل اکثر دوستام دنبال پسرای مختلف راه نمی افتادم این بود که دوست داشتم اگر قراره یه روز عاشق بشم، فقط عاشق یه نفر بشم و برای اون یه نفر همه چیم تازگی داشته باشه. آرایش هم همینطوره بنظر من. اینکه فقط یک نفر که شرعا و قانونا مال توئه زیبایی های تو رو داشته باشه خیلی خیلی زیباست. اصلا اونقدر به خود آدم و به همسر آدم حس خوبی میده که قابل وصف نیست. من نمیدونم شما مجردی یا متاهل اما متاهل ها خوب تجربه کردن که اگه دو تا زن با شرایط کاملا مساوی از نظر زیبایی و سایر ملاک ها باشند، اونی که زیبایی هاش رو برا تو خونه و جلوی همسرش نگه میداره، بیرون اصلا آرایش نمی کنه اما تو خونه این کار رو انجام میده، عشق زیباتری رو تجربه میکنه. هم خودش و هم همسرش.

باعرض سلام و تشکر خدمت شما عرض کنم که خدا زیباست و زیبایی ها را دوست دارد و زیبایی و آراستن ظاهری در مردان و زنان امر بسیار پسندیده ای از نظر دین و روان شناختی است و حتی رسیدگی و آرایش و پیرایش ظاهری به شاداب کمک می کند اما اگر در مکان ها و موقعیت خاص مانند موقعیتی که افراد از نظر شخصیتی برای فرد آرایش کرده نا آشنا باشد ممکن است باعث وسوسه ها و تحریکات خاص و در نتیجه تغییر مسیر عادی زندگی برای فرد آرایش دیده و فردی که آرایش کرده شود چرا دین اسلام آرایش کردن در کنار محارم و یا هم جنس را به طور کلی قبول دارد ؟ و چرا در غیر این موقعیت های ذکر شده دین اسلام آرایش را ممنوع کرده است به دلیل این است که دین دو طرف را نگاه می کند اما فرد آرایش کننده فقط در صورتی که از نظر شخصیتی نرمال باشد ، فقط به احساس خود فکر می کند و طبیعتا از ذهن و فکر طرف مقابل خبر ندارد و یا اینکه طرف بیننده چه فکر و احساسی در باره ایشان دارد اهمیتی نمی دهد. در صورتی که فرد آرایش کننده به دلایل مختلف نیاز به جلب توجه از طریق خودنمایی داشته باشد موضوع دیگری است که باید در جای خاص خود بحث شود اگر سری به این لینک بزنید شاید کمک خوبی برای شما باشد.
موفق باشید.
پیشاپیش سال خوبی برای تمامی اسک دین دوستان آرزومندم امیدوارم سال پیشرفت و خودشکوفایی روزافزونی در پیش داشته باشیم:Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol:.

[="purple"]

سلام
ممنون از همه ی بزرگوارانی که نظر دادند.

kamran;196862 نوشت:
حتما باید شیک باشیم ، به خودمون برسیم ، آرایش در حدی که شخصیتمون رو جلف نکنه و ...

من کلا با آرایش مخالفم! چه غلیظ چه رقیق!

نظرات رو خوندم.
و اما سؤال!

مدیر اجرایی;196820 نوشت:
برجسته کردن زیبایی ظاهری مساوی است با جلب توجه بیمار دلان

پس شخصی که خودش زیبایی داره چی؟
آیا اون بیمار دلی که شما می فرمائید به اون توجه نمی کنه؟
من منظورم فلسفه ی حکم هست.
مثلا شاید بگید خب اون کسی که زیباست دیگه گناهی بر گردنش نیست اگر موجب جلب توجه بشه.
اما من فعلا کاری با گناه کردن و نکردن ندارم.
خب اون بیمار دل ، اگر به یه خانم آرایش نکرده توجهش جلب نشه خب به یه خانم زیبای بدون آرایش جلب میشه.[/]

مأوىٰ;197071 نوشت:
پس شخصی که خودش زیبایی داره چی؟
چنین شخصی یقینا وظیفه سنگین تری در حفظ حجاب خواهد داشت و اگر متوجه نگاه حرام از جانب نامحرم شد- هرچند به صورت و دست ها بدون آرایش-واجب است که بپوشاند.

اگر با آرایش مخالفید ، دلیل نمی شود که دیگران را محکوم بر شیطان پرستی یا بی دینی بکنید ، مثل این است که من از باقالی خورشت بدم بیاد و به کسانیکه این غذا رو می خورن گیر بدم و بگم اون ها آشغال خورن !

ببینید همیشه گفته شده ، از یک چاقو در دو چیز میشه استفاده کرد : 1- آدم کشتن 2-میوه پوست کندن !
اینکه کدام درست و کدام غلط ، اون بستگی به طرف داره که کدوم رو انتخاب می کنه

شما از آرایش بدت میاد ، خوب اینکار رو نکن ولی به دیگران گیر نده ! فقط زمانی می تونی گیر بدی که مجری قانون باشی اون موقع هم باید مطیع قوانین باشی و از خودت قانون نگذاری ! و یادمان باشد ، فوحش دادن ، ناسزا گفتن ، غیبت کردن از بدترین گناه هاست که خیلی از ما مسلمانان ظاهری انجام میدیم !

مدیر اجرایی;197107 نوشت:
چنین شخصی یقینا وظیفه سنگین تری در حفظ حجاب خواهد داشت و اگر متوجه نگاه حرام از جانب نامحرم شد- هرچند به صورت و دست ها بدون آرایش-واجب است که بپوشاند

سلام
خیلی ممنونم.
جوابم رو گرفتم.

سلام دوست عزیز.
ارایش در بیرون از خانه و جایی که نامحرم هست حرام است.
کاری به کسی ندارم که چه فکری میکنه ولی نمیذارم اغضای خانواده با ارایش برن بیرون.
ارایش فقط واسه خونست.
من خودم از روزی که دخترا ارایش میکنن کمتر بیرون میرم.از کوچه ای میرم که دختری نباشه چشم بهش بیفته.
فقط یه مشگل دارم واسه دانشگاه.که اونجاهم بیشتر سرمو پایین نگه میدارم.حتی شده بهم گفتن بابا مومن بیخیال!
در مورد کسی که ذاتا خوشگله.مثل من از جای خلوت عبور کنه.
کمتر بیرون بیاد.
پوشش و حجابشو خوب خوب حفظ کنه که زیبایی ذاتیش کمتر معلوم باشه یا سرش پایی باشه.

کسی اگه عقل داشته باشه که زندگیش رو صرف حجاب و آرایش و پایین تنه و زیر شکم نمی کنه مثل اسلامیست ها !

bahar-k;198037 نوشت:
کسی اگه عقل داشته باشه که زندگیش رو صرف حجاب و آرایش و پایین تنه و زیر شکم نمی کنه مثل اسلامیست ها !

ای کاش
ای کاش ادب و منطق با پشتوانه علمی همراه پستتون می کردید تا انسان از خوندنش لذت ببره و استفاده کنه.
بحث آرایش و اصلاح صورت در تاپیکی قبل از این بررسی شد اما از باب ادب خدمت پرسشگر:

آرایش به خودی خود بد نیست(حتی از جنبه اخلاقی) ولی می توان گزاره هایی به آن اضافه نمود که بد بودن یا خوب بودن را به آن نسبت داد.

این جمله را شنیده اید:الله جمیل یحب الجمال؛ خدا زیباست و زیبایی را دوست می دارد.

پس خدا زیبایی را دوست دارد و به آن بها می دهد و آرایش کردن زن هم می تواند یکی از مصادیق آن باشد.بنابر این:
اگر آرایش در جای خود انجام گردد مورد پذیرش است و مناسب و حتی می تواند با نیت اطاعت خدا و اخلاص(یعنی خدا را در نظر گرفتن برای انجام کار) لایق اخذ ثواب شد.
اما جا و شرایط آرایش کردن برای مرد یا زن به چه شکل و صورتی است، در فقه و احکام پاسخ داده می شود.

نکته مهم:اگر آرایش و هرکار دیگری موجب تلف شدن عمر یا آفات دیگر شود، حتما منفور اسلام است و غیر قابل پذیرش.
مثلا دقت کنید: یکی از آفات آرایش خود نمایی بی منطق و نابجاست که از رذائل اخلاقی و یکی از اختلالات روانشناسیست.
دومین آفت آرایش برای زنان، جلب نظرهای مسموم و مسموم کردن نظرهای سالم است.
به نظر شما چرا ما در جامعه بلوغ زود رس داریم؟

و باید عرض کنم نکات در این زمینه زیادند و باید بحث را به گونه ای پی بگیریم تا حد افراط و تفریط و صحیح و غلطش، روشن گردد.

تذکر: احکام اسلامی دائر مدار مصالح و مفاسد اند و اگر از فلسفه و چراییه احکام آرایش سوال فرمودید باید عرض کنم: بخاطر مصالح و مفاسد خواصش احکامی دقیق دارد.

خب ببخشيد ، شوهرم من رو وادار به آرايش مي كنه و ميگه ، آرايش كن تا زيباييات رو قشنگ ببينم و حتي بيرون از خانه هم همينطور ، من بايد چيكار كنم

یه خاطره خنده دار هم من در مورد آرایش بگم .

تو پاساژ پایتخت ( تو خیابون میرداماد . تهران ) بودیم که یهو دیدیم دعوا شده . خون و خون ریزی . هیچی رفتیم جلو ببینیم چی شده . فهمیدیم یه زنه داشته با شوهرش تو پاساژ راه میرفته که یه مرده دیگه رفته به زن اون طرف گفته خانوم من از رنگ ماتیکتون خوشم نمیاد لطفا عوضش کنید . اون مرده هم گفته به تو چه . مرده هم گفته این خانوم برای من ماتیک زده و هر روز اینجا قدم میزنه . اگر میخواست برای تو ماتیک بزنه . تو خونه برات ماتیک میزد .

مرضيـه;201659 نوشت:
خب ببخشيد ، شوهرم من رو وادار به آرايش مي كنه و ميگه ، آرايش كن تا زيباييات رو قشنگ ببينم و حتي بيرون از خانه هم همينطور ، من بايد چيكار كنم

ضمن خوش آمدگویی خدمتتان کاربر محترم سرکار مرضیه گرانقدر و تشکر از سئوال شما

باید عرض کنم که اطاعت از شوهر در این زمینه جایز نیست و شما نباید بیرون از منزل و در مقابل نامحرم آرایش کنید .

به ایشان هم بفرمایید خداوند دوست دارد من فقط برای شما آرایش کنم و من هم همین را می پسندم !

در پناه حضرت حق سالم و موفق باشید

مأوىٰ;196706 نوشت:
سلام
لطفا با نظرات کارشناسانه برای یک دختر اثبات کنید که بیرون از منزل نباید آرایش کند.
(غیر از اینکه گناه میشود و ... )
دلائل اخلاقی و عقلی بیاورید.
وارد مباحث مربوط به حجاب هم نشوید. فقط آرایش!
خواهش مندم قبل از ارسال پست ، خوب فکر کنید.
با تشکر.

خوب هرچي دختر ساده تر بيرون بياد هم زيبايي هاي واقعي خودش حفظ ميشه و هم هيچ كس جرات نميكنه بهش چپ نگاه كنه.
اين درسته آرايس كردن باعث زيبايي دوچندان ميشه ولي هر چيزي جاي خودشو داره . اگر شما در اجتماع با آرايش وارد بشيد مطمئنا از چشمان آلوده و ناپاك در امان نخواهيد بود و چه بسا همان يك نگاه اول باعث اتفاقاتي در آينده بشه كه ... .
اگه توجه كنيد هميشه جنس هايي هميشه و مداوم روي مد اند ( يعني مورد پسند هستند ) كه ساده باشند شما هم اگه ميخواي از چشم ها بيفتي آرايش كن.
درسته شايد چند لحظه در چشم هاي آلوده بزرگ باشي ولي مطمئن باش به زودي از چشم هاي خيلي ها حتي خدا ميفتي.

.
.

درسته كه گفته بودين از لحاظ گناه بررسي نكنيم ولي اينو بدونين نه تنها خودتون گناه ميكنين بلكه عده ي كثيري از جوون ها رو هم به گناه ميندازين و اين عذاب خيلي زيادي داره!!!!!!

kamran;196862 نوشت:
خب طبیعتا یک دختر دوست داره که دوستی داشته باشه که از جنس مخالفش باشه !

ببخشید!!!!!!!!!!!!!!!!

کی اینو گفته؟
هیچم طبیعی نیست.
اتفاقا همونا غیر طبیعی هستن برادر.
شما واسه همجنسای خودتون حکم صادر کنین نه واسه ماها.

ملت تحت تاثیر فیلمای هالیوودی قرار گرفتن .
تا یه دختر یه پسریو میبینه سریع واله و شیدا و آویزونش میشه .
اینقدر این فیلمای مسخره و جلف و ملت دیدن که راستی راستی باورشون شد که دخترا کشته مرده پسران .

ول کنین این حرفارو تو رو خدا .
اون زمان که مردا غیر از محارمشون روی هیچ زنیو نمیدیدن چی؟ ( زمان ناصرالدین شاه )

در ضمن آیت الله مکارم هم آرایش در حد تابلو نشدن رو جایز دونستن.

اگه اشتباه میگم جناب سجاد اصلاح بفرمایند.

nakisa;218258 نوشت:

با اجازه جناب سجاد
دوست عزیز وقتی این حکم رو به این صورت میگید ازش سوء برداشت میشه.
نظر ایشون اینه که آرایش به مقداری که موجب ایجاد مفسده نشه اشکالی نداره .( چه فرد تابلو بشه چه نشه .)

مرسی
من چون خودم مقلد ایشون نیستم ، متن دقیق استفتا رو نمیدونستم .

ولی خب اگه تابلو باشه مفسده ایجاد میکنه دیگه .
مگه نه؟:Gig:

چرا حالا میخواید ارایش کنید.میخواین برگردین به دوره ی قبل پیامبر(ص).اون زیبایی که خدا به ادم میده باارزشه.

فلسفه ارایش کردن در بیرون مگه بیش از این : عموم شما رو ببینند و شما به همین دیده شدن افتخار کنید .... اگه بیشتر از این بود به منم بگید ....

صبا313;218259 نوشت:
با اجازه جناب سجاد
دوست عزیز وقتی این حکم رو به این صورت میگید ازش سوء برداشت میشه.
نظر ایشون اینه که آرایش به مقداری که موجب ایجاد مفسده نشه اشکالی نداره .( چه فرد تابلو بشه چه نشه .)

آرایش گردى صورت و دستها تا مچ در صورتى که بسیار خفیف باشد و منشأ مفسده اى نگردد اشکالى ندارد، ولى از آرایشهاى تند یا مفسده انگیز باید پرهیز کرد.

منبع

nakisa;218258 نوشت:
در ضمن آیت الله مکارم هم آرایش در حد تابلو نشدن رو جایز دونستن. اگه اشتباه میگم جناب سجاد اصلاح بفرمایند.

با تشکر از اظهار نظر شما سرکار nakisa بزرگوار

همان طور که سرکار صبا313 بزرگوار هم فرمودند نظر آیت الله مکارم شیرازی این است:

آرایش گردى صورت و دستها تا مچ در صورتى که بسیار خفیف باشد و منشأ مفسده اى نگردد اشکالى ندارد، ولى از آرایشهاى تند یا مفسده انگیز باید پرهیز کرد. (1)

و اگر منظور شریف همین بوده ، صحیح می باشد .

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله مکارم شیرازی ، استفتائات سایت معظم له به آدرس :
http://makarem.ir/websites/farsi/estefta/index.php

منظور منم همین بود . حالا یه کم عامیانه ترش کردم.:Nishkhand:

پس از این مطلب میتونیم این نتیجه رو بگیریم که کسی نگفته نباید آرایش کرد.
همه چیز در حد اعتدال .

البته مرجع تقلید من به من این اجازه رو هم نمیدن و من ناراضی نیستم به هیچ وجه.

nakisa;218546 نوشت:
منظور منم همین بود . حالا یه کم عامیانه ترش کردم. پس از این مطلب میتونیم این نتیجه رو بگیریم که کسی نگفته نباید آرایش کرد. همه چیز در حد اعتدال . البته مرجع تقلید من به من این اجازه رو هم نمیدن و من ناراضی نیستم به هیچ وجه.

ممنون از اظهار نظرتان

حقیر این تبعیت از سخن دین و مراجع عظام را در پست های متعدد از حضرت عالی دیده ام که جای تقدیر دارد .

عاقبت به خیری شما و همه دوستان و بزرگواران اسک دینی آرزوی ماست

nakisa;218258 نوشت:

به نظر من هم ارایش اگه در حد اراستگی باشه و زیاد توی چشم نیاد اشکالی نداره

در ضمن به خانم ها گفتند حجاب جسم به اقایون گفتند حجاب چشم قرار نیست یه خانم با

چهره تازه از خواب بیدار شده و.... بیاد توی خیابون تا مردها خدایی نکرده به راه بد کشیده نشوند

bossm;218270 نوشت:
فلسفه ارایش کردن در بیرون مگه بیش از این : عموم شما رو ببینند و شما به همین دیده شدن افتخار کنید .... اگه بیشتر از این بود به منم بگید ....

نخیر فلسفه اش اینه که عموم شما رو اراسته ببیند همین

اگر اراستگی بد بود پیامبر اینقدر خودش به اراستگی اهمیت نمی داد

ستوده تنها;218637 نوشت:

یعنی اراستگی همون ارایشه و فقط با ارایش میشه اراسته شد :l !!

bossm;218638 نوشت:
یعنی اراستگی همون ارایشه و فقط با ارایش میشه اراسته شد :l !!

نه من چنین حرفی نزدم با دقت بخونید متوجه میشوید:Gol:

ستوده تنها;218637 نوشت:

شما میگید همین یعنی فقط بخاطر اراستگیه که نیست فقط....
بعد نتیجه گیری کردین اراستگی همون ارایش و گفتین اراستگی خوبه ....
ولی فکر کنم منظورتونو درست بیان نکردید .... خوب درسته در حدی که فقط بخواد برای اراستگی باشه کسی حرفی نزد ....

الان من میگم اینو ولش کن حضرت یوسف موقعی که زنهای مصر دستهاشون با چاقو بریده شد.حضرت یوسف
قبلش خودشون رو ارایش کردند.و از پیامبر هم روایت هست که سرمه کشیدن اقایون ثواب داره.
حضرت یوسف هم از سرمه استفاده کرد.پس چرا الان حلال خدا رو توی کشور ما به سخره میگیرند (ارایش اقایون)و حرام رو حلال میدونند(ارایش خانوما).
حضرت فاطمه در مقابل ادمی که نابینا بود حجاب میکرد و نمیگفت چون نمیبینه حجاب لازم نیست.

bossm;218641 نوشت:
شما میگید همین یعنی فقط بخاطر اراستگیه که نیست فقط....
بعد نتیجه گیری کردین اراستگی همون ارایش و گفتین اراستگی خوبه ....
ولی فکر کنم منظورتونو درست بیان نکردید .... خوب درسته در حدی که فقط بخواد برای اراستگی باشه کسی حرفی نزد ....

شما از دید خودتون فلسفه ارایش رو گفتید من هم از دید خودم گفتم قرار نیست همه عین هم فکر کنند و یکی بگه فقط حرف من درسته

اراسته بودن و زیبا بودن خوبه به خصوص برای یک مسلمان که می خواهد الگو باشد تصور کنید یک خانم محجبه که قراره الگو باشه واسه کسایی که اعتقادی به حجاب ندارند اگر بخواهد نا مرتب و بعضا با چهره ای نا مناسب یک خانم توی جامعه باشه ( منظورم از دو جهت هست یعنی یا خیلی ارایش غلیظ داشته باشه یا خیلی نا مرتب باشه و....) بقیه هیچ وقت تشویق به این مسئله حجاب نمی شوند

توی جامعه ما یا از این ور بوم می افتند یا از اون ور بوم هر کس اختیار خودش رو داره قرار نیست چون شخص من از ارایش خوشم نمیاد بگم پس حرامه و بده و.....

ارایش اگر در حد رفع عیب چهره باشه اشکالی نداره مثل عمل بینی و ... که خیلی ها می کنند اما اگر در حدی اغراق امیز باشه نه

در ضمن اون قضیه حجاب چشم اقایون اگر رعایت بشه خیلی خوبه بعضی خانم ها هیچ ارایشی هم نمی کنند و زیبایی خدا دادی دارند باز هم اقایون دست از نگاه بر نمی دارند توی اسلام گردی صورت رو حلال دانسته قرار نیست یه خانم پوشیه بزنه تا یه اقا به خودش زحمت کنترل نگاه رو نده

ولی خانوم ستوده راست میگند چرا
چون شما یک سی دی اهنگ از صوتی و تصویری میخرید میبینید این اهنگها از نظر شما خیلی شاد هستند
ولی یکی دیگه گوش میده میگه اینهم اهنگه ادم حالش بهم میخوره غمگین میشه.
هر کی یه دیگاهی داره
"توهین و ناسزا به دیگر عقاید، با هیچ عقیده ای سر سازگاری ندارد"

بنام یکتای بزرگ

سلام

اینکه آرایش امری قابل قبول است یا خیر ، و حد و حدود آن چگونه است ، بیش از آنچه یک امر شخصی باشد یک امر اجتماعی است و به عرف جامعه و گروهی بستگی دارد که فرد در آن زندگی می کند..به این معنی که ، چه بسیار افرادی که شخصن اعتقادی به آرایش کردن نداشته باشند ولی شرایط و الزامات محیط چنین رفتاری را به آنان تحمیل می کند. و برعکس ، چه بسیار جوامعی که فرد در آن به خاطر آرایش کردن ، زیر سوال می رود.
آرایش کردن و بسیاری رفتارهای دیگر ، از قبیل لباس پوشیدن ، روش برخورد با سایر افرا د و معاشرت و....همگی از مصادیق رفتارهای اجتماعی است که در فرهنگ های مختلف به شکل های متفاوت دیده می شود.بنابراین در این موارد بهتر است پرسیده شود که مثلن فلان رفتار از نظر کدام فرهنگ و یا کدام باور فکری چه حکمی دارد.

برآن نیستم که درستی یا نادرستی رفتارهایی از این قبیل را بررسی کنم چرا که اصولن باور دارم که در این محدوده مفاهیم درست و نادرست امور مطلقی نیستند ، بلکه آنچه مد نظر من است این است که در مواردی این چنین ، و در محدوده ی رفتار های اجتماعی ، آنچه ما بیان می کنیم الزامن نمی تواند برای سایرین حکم باشد و عمومیت داشته باشد.

ارادتمند:Gol:

اراستگی فقط ارایش نیست
لباس تمیز هرچند کم ارزش اراستگی است
تن ادمی شریف است.....
یعنی ادم خودش ارزش داره
خود ادم درست باشه پوشش هم درست میشه

موضوع قفل شده است