برخورد با افراد مسن

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
برخورد با افراد مسن

متأسفانه بسیاری از جوانان حوصله پیرها را ندارند.دلایلش چیست؟بعضی از جوانها هم پیرها را بخاطر عقب بودن از علم روز دنیا یا اشتباه تلفظ کردن (کهمیتواند بعلت لهجه باشد) مسخره میکنند.
برای درمان ای امر بخصوص برای بالا بردن حوصله برای برخورد و همنشینی با پیرها باید چکار کنیم؟میشود چند تا حدیث یا داستان از بزرگان دین برایمان بگویید تا کلا متحول شویم؟

خب ، اصولا نمی توان با حدیث ها و داستان ها و ... جوان هارو متحول کرد ! ...مگر اینکه خود آن جوان ها در خانواده ای بزرگ بشوند که اخلاق خوب داشته باشند .
این خصوصیت غریزی سن جوانی و نوجوانی هست که به دنبال شادی ...هیجان ...تنوع .... مدیریت ... چشیدن طعم های مختلف زندگی و چالش و کار هستند و آروم و قرار ندارند به همین دلیل از افراد آرام خوششون نمیاد البته منظورم از ارام همان پیر ها هستند .

اتفاقا از نظر من صحبت کردن با افراد پیر خوبه ، چون آن ها تجربه های زیادی در زندگی کرده اند و می توان از تجاربشان استفاده کرد !

اینکه یک جوان چطور با یک پیرمرد یا پیر زن بر خورد می کند بستگی به شعور و فهمی داره که خانواده ی آن به آن داده یا اجازه یادگیری اش را داده ! (منظورم رفیق ها و مدرسه و ... هست) برای اینکار هم وقت زیادی می بره و باید فرهنگ سازی بشه و با افراد جوان بیشتر علمی برخورد بشه تا آن هایی که الآن هستند و مجرد اند تشکیل یک خانواده خوب بدهند و برای نسل بعد بچه هایی تربیت کنند که با تربیت و با فرهنگ بار بیان تا به بزرگ تر از خودشان احترام بگذارند .

و اما اینکه چطور میشه فرهنگ سازی کرد ، اونش بستگی به مسئولین و ... جامعه داره !

فاطمه ۶۵;196437 نوشت:
متأسفانه بسیاری از جوانان حوصله پیرها را ندارند.دلایلش چیست؟بعضی از جوانها هم پیرها را بخاطر عقب بودن از علم روز دنیا یا اشتباه تلفظ کردن (کهمیتواند بعلت لهجه باشد) مسخره میکنند.
برای درمان ای امر بخصوص برای بالا بردن حوصله برای برخورد و همنشینی با پیرها باید چکار کنیم؟میشود چند تا حدیث یا داستان از بزرگان دین برایمان بگویید تا کلا متحول شویم؟

سلام
این کار اصلا درست نیست :no:
مامان مامان مامانم (خدا حفظشون کنه) در قید حیاتن. بنده خدا یه وقتایی زمان رو از دست میده. یه وقتایی هم باید خودمون رو کامل معرف کنیم تا بشناسن. ولی بعد کامل به یاد میارن و حال همه رو میپرسن. من بعضی وقتا از سر دلسوزی به مامانم میگم آخه این بنده خدا چرا باید اینجوری بشه؟ مامانم میگن تو کار خدا چرا نیار.
مامانم صحبت خوبی دارن که هر وقت بی بی (مامان مامان مامانم) رو میبینم یادم میاد.
عمر آدم مثل فصلهای ساله، هیچ وقت از خدا میپرسی چرا بهار رفت؟ چرا تابستون رفت؟ چرا پاییز رفت؟ چرا زمستون شد؟ آدما هم همینن. مامانم میگن به روزی فکر کن که خودت هم به این سن میرسی، دوست داری چجوری باهات رفتار بشه، همون رفتار رو در پیش بگیر.
حرف درستیه. کی دوست داره وقتی پیر شد بهش بی احترامی بشه، یا مورد تمسخر قرار بگیره؟ هیچ جوونی اینو نمیخواد. یه ضرب المثل داریم نمیدونم اینجا کاربرد داره یا نه:

از هر دست بدی از همون دست میگیری.

اگر کسی به آینده و کهنسالی خودش فکر کنه، رفتار خوبی رو در پیش میگیره.

kamran;196520 نوشت:
خب ، اصولا نمی توان با حدیث ها و داستان ها و ... جوان هارو متحول کرد ! ...مگر اینکه خود آن جوان ها در خانواده ای بزرگ بشوند که اخلاق خوب داشته باشند .
این خصوصیت غریزی سن جوانی و نوجوانی هست که به دنبال شادی ...هیجان ...تنوع .... مدیریت ... چشیدن طعم های مختلف زندگی و چالش و کار هستند و آروم و قرار ندارند به همین دلیل از افراد آرام خوششون نمیاد البته منظورم از ارام همان پیر ها هستند .

اتفاقا از نظر من صحبت کردن با افراد پیر خوبه ، چون آن ها تجربه های زیادی در زندگی کرده اند و می توان از تجاربشان استفاده کرد ! .....!

نکته نقض

کامران گرامی!
استدلال شما شدیدا تناقض دارد:
احادیث و روایات معصومین ما بیانگر قواعد و راهکارهای اخلاقی تربیتی هستند و اگر خانواده ها هم به تربیت فزرندان خود می پردازند با استفاده از همین قواعد و راهکار ها می باشد.

احادیث آن بزرگواران علاوه بر جایگاه معنوی و ارزشی معصومین در بین شیعیان(که موجب تاثیر گذاری دستوراتشان در ما می گردد) ، نکاتی مهم را حل معضلات و مشکلات و اختلال های فردی و اجتماعی به ما می آموزند و پایه ی تربیتی اجتماع ما هستند ----->

پس این حرف اشتباه است که احادیث نمی توانند موثر در تحول افراد باشند.

البته این حرف درستیست که خانواده ها و مراکز فرهنگی و معلمان و مربیان باید از این اصول و قواعد در تربیت فرزندانمان استفاده نمایند تا جامعه رو به رشد برود.

در دين مبين اسلام نسبت به رعايت حقوق واحترام سالمندان سفارش و تاكيد فراوان شده است. در قرآن كريم بارها در اين خصوص به ادب و نيكي و احسان سفارش شده بويژه در مورد پدر و مادر كه حق عظيمي برگردن فرزندان خود دارند. در سوره اسرا به فرزندان هشدار داده شده است كه مبادا در دوران پيري و سالمندي كمترين اهانتي به والدين روا نمايند و يا با لحني زننده و نامناسب كه رنجش آنها را بر انگيزد سخن گويند و احترام آنان را به جا نياورند. در احاديث و روايات نيز فرازهاي بسيار زيبا و با شكوهي در اين مورد به چشم مي آيد. به عنوان مثال فردي در مورد آيات سوره اسرا پيرامون حقوق پدر و مادر از حضرت امام جعفر صادق(ع) پرسيد و آن حضرت در پاسخ گفت كه مراد از آن آيات اين است كه نگذاري مجبور شوند نيازهاي خود را از تو طلب كنند بلكه خود در تامين نيازهاي آنان پيشقدم باشي و در مصاحبت و معاشرت آنان روشي پسنديده داشته باشي و جز به محبت به آنان ننگري و آنان را حتي به صداي بلند نيازاري.

در كتاب اصول كافي بابي تحت عنوان «احترام سالخوردگان» گشوده شده است كه نشانگر منزلت آنان از ديدگاه دين اسلام است. در حديثي از پيامبر گرامي اسلام آمده است:

«و امام جعفر بن محمد صادق(ع) مي فرمايد:

«از ما نيست كسي كه بزرگسال ما را احترام نكند.» و يا «سالمندان خود را بزرگ داريد.»

خیلی متشکرم
من هم اعتقاد دارم داستان و روایات مهم هستند.اگر داستان از زندگی بزرگان بخوانیمتقریبا مثل این است که با بزرگان همنشین شده ایم(البته یکصدم آن برکت را هم ندارد)همچنین از رفتار خود خجالت میکشیم و چطورفتار کردن را از آنهایاد میگیرم

با سلام و احترام

موضوع بسیار خوبیه
واقعا قدر افراد مسن رو باید دونست، متاسفانه وقتی از دست میدیم شون میفهمیم چه گوهرهای بابرکت و نابی بودند.

من خودم شخصا یک سری سخنرانی هایی در مورد احترام به میانسالان از آقای سید مجتبی حورایی شنیدم و خیلی برام موثر بود. (البته الان دم دستم نیست و نمیدونم تو کدوم سخنرانی شون بود.)

ولی این حدیث رو ملکه ذهنم کردم:

قال رَسُولُ اللّهِ - صلي الله عليه وآله - :
«من وقّر ذا شیبة لشیبته آمنه الله تعالى من فزع یوم القیمة»
هر کسى که پیرمردى (یا پیرزنی) را به خاطر سن بالا و پیر بودنش گرامى اش بدارد خدا او را از عذاب و حول و هراس روز قیامت حفظ مى کند.
سفینة البحار، ماده «شیب».

نکته جالب این حدیث این هست که احترام کنیم فقط به خاطر اینکه سن شون بالاست و پیر هستند!
افراد سن بالا در اسلام بسیار مورد احترام هستند.

موفق باشید

موضوع قفل شده است