جمع بندی آیا به دعا نویسی و قفل بستن اعتقاد دارید؟

تب‌های اولیه

36 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا به دعا نویسی و قفل بستن اعتقاد دارید؟

سلام به دوستای خوبم

امروز میخوام یه داستان واقعی رو براتون تعریف کنم که خودم هم نمیدونم بهش اعتقاد دارم یا نه .
شما بخونین و نظرتونو بدین.

عصر کار بودم و منو لیدا مریضهای وسطو کنترل میکردیم . یکی از مریضامون یه جوون ۱۹ - ۲۰ ساله بود و یه جنین ۵ ماهه داشت که بعلت خونریزی و درد داشت دفعش میکرد. خیلی برامون جالب بود . چون شرایط خوبی داشت . و همه چیز آماده بود تا اون زایمان کنه ولی نمیکرد . دردش زیاد شده بود . و خیلی طول گشیده بود .
طفلی باهامون هم خیلی همکاری میکرد . و من هم خیلی بهش کمک کردم. ولی نمیشد.

قضیه از اینجا شروع شد که دختره به من گفت : من قفل دارم و مادر شوهرم کلید داره و باید فقلو باز کته که من بتونم بچه رو بندازم وگرنه بچه نمیافته .

من اصلا به این چیزا اعتقاد ندارم و نداشتم .
برای همین خندم گرفت و گفتم باشه حالا یه کم استراحت کن . سرم دکستروز بدون سنتو براش گذاشتم که کمی استراحت کنه .
بعد از چند دقیقه دیدم پاشو کرده تو یه کفش که من باید برم همراهمو ببینم . هر کاری کردیم نتونستیم راضیش کنیم که تو تختش بمونه . لیدا گفت اشکالی نداره بذار بره شاید یه کم آروم بشه.
خلاصه تمام بخشو خونی کردو رسید به مادر شوهرش.

من دیگه حواسم رفت پیش بقیه مریضا که یهو از سمت در صدای جیغ شنیدم .
چشمتون روز بد نبینه .دیدم خودش افتاده رو زمین و جنینشم کنارش.

سریع بچه هارو صدا کردیم و جمع و جورش کردیم.
خدماتمون کلی عصبانی شده بود که من چطوری اینجا رو تمیز کنم . جنین هنوز قلب داشت. برای همین هم بردیمش تو اتاق زایمان تا بعد کاراشو انجام بدیم.

بعد از اینکه یه خورده اوضاع استیبل (روبراه ) شد تازه یاد حرفاش افتادم و البته یه قفل کوچولوی طلایی هم دست مادر شوهرش دیدم.

ماجرا رو برای لیدا تعریف کردم و از تعجبم گفتم و اینکه به این چیزا اعتقاد ندارم. ولی لیدا هم یه ماجرایی رو تعریف کرد که به حیرتم اضافه کرد .

اون گفت : چند سال پیش یه مریض داشت که بعد از چند سقط باردار شده بود و تونسته بود تا نه ماه برسونه بچشو . و طی روند زایمان مجبور شدن سزارینش کنن.
وقتی که داشتن امادش میکردن لیدا متوجه یه قفل رو دستش شد و گفت که باید اونو در بیاری .
زنه گفت : نمیشه . اگه درش بیارم میمیرم.

لیدا خودشو کشت تا راضیش کرد که اونو در بیاره . لیدا میگفت نگاه اون مادر همیشه تو ذهنم هست.
خلاصه اون ماذر بچشو به دنیا میاره ولی دیگه به هوش نمیاد.
لیدا گفت منم هیچ اعتقادی به این چیزا نداشتم ولی این قضیه خیلی منو ترسوند.

نمیدونم این قضایا به دعا و قفل و اینا ربط داشت یا نه ولی خواهشا با جون خودتونو بچتون بازی نکنین.:Narahat az:

اگر میلیونها نفر به یک چیز احمقانه باور داشته باشند آن چیز همچنان احمقانه است

سلام.

ممنون از بحثي كه مطرح كرديد. اتفاقا منم چند روز پيش چنين موردي را از زبان كسي درباره بستن بخت دختران شنيدم كه ميگفتند تا قفل باز نشه اين دختر نمي تونه ازدواج كنه.

هر چند من به اين مسائل اعتقاد ندارم اما واقعيت اين است كه طبق احاديث طلسم و جادو و سحر وجود داره . اون بنده خدايي كه طلسم ميكنند و خبر نداره و زندگيش به هم مي ريزه چه بايد بكنه؟ آيا تا آخر عمر بايد زجر بكشه يا خدا از طريقي اون رو متوجه ميكنه؟

اصلا آيا ذات مقدس الهي اجازه مي دهد افراد اين گونه در زندگي ديگران دخل و تصرف كنند؟ واقعا راه چاره چيه؟ آيا با خواندن قرآن اين مشكلات برطرف ميشه. اينها سوالاتي هست كه هنوز ذهن من رو مشغول كرده. از طرفي مراجع و علما مي گويند اين چيزها واقعيت ندارد از طرفي به عينه اثرش را در زندگي افراد مي بينيم.

با سلام خدمت دوستان و کارشناسان محترم
کتاب های زیادی در مورد این مسائل نوشته شده که متاسفانه دست مردم عادی میافته و هم به خودشون ضرر میزنند و هم به مردم.
من شنیدم کسی که یک دیگران رو سحر کنه یا بختشون رو ببنده، اون شخص جادوگر تا چندین نسل هم خودش و هم فرزندانش روی خوش نمیبینن.
حتی من شنیدم رهبران و رئیس جمورهای کشور ها معمولا یه جادوگر در دربارشون دارند تا نذاره دیگران جادوش کنند.

بنام الله
سلام بر محمد(ص) وال محمد(ص)

یه دو راهیه یا درسته یا غلط. اما سحر وجود دارد چون خود خداوند در قران می فرمایید .
اما یه سوال پس عدل خدا چی میشه ؟یه نفر مثلا با سحر یک زندگی رو به جدایی می کشه این عدله ؟؟؟؟

تو این قبیل مساله ها کارشناس های محترم شما باید وارذ شوید
ارادت

nakisa;196015 نوشت:
میدونم این قضایا به دعا و قفل و اینا ربط داشت یا نه ولی خواهشا با جون خودتونو بچتون بازی نکنین.

سلام

البته این موضوع را نمی دانم

ولی منم یه سوال می پرسم

آیا این یه جور سحر و جادو نیست؟:Gol:

راههای جلوگیری از سحر:
آنچه از مجموعه آیات و روایات بدست می آید آن است که با توکل و استعانت به درگاه ربوبی و پناه بردن به تعویذات قرآنی می توان به نتایج مثبت دست یافت مثل قرائت آیات 54 تا 56 سوره اعراف:
إِنَّ رَبَّکُمُ اللّهُ الَّذی خَلَقَ السَّماواتِ وَ اْلأَرْضَ فی سِتَّةِ أَیّامٍ ثُمَّ اسْتَوی‏ عَلَی الْعَرْشِ یُغْشِی اللَّیْلَ النَّهارَ یَطْلُبُهُ حَثیثًا وَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ وَ النُّجُومَ مُسَخَّراتٍ بِأَمْرِهِ أَلا لَهُ الْخَلْقُ وَ اْلأَمْرُ تَبارَکَ اللّهُ رَبُّ الْعالَمینَ.
پروردگار شما، خداوندی است که آسمانها و زمین را در شش روز (شش دوران‏)آفرید؛ سپس به تدبیر جهان هستی پرداخت؛ با (پرده تاریک) شب، روز را می پوشاند؛ و شب به دنبال روز، به سرعت در حرکت است؛ و خورشید و ماه و ستارگان را آفرید، که مسخّر فرمان او هستند. آگاه باشید که آفرینش و تدبیر (جهان)، از آن او (و به فرمان او)ست! پر برکت (و زوال ‏ناپذیر) است خداوندی که پروردگار جهانیان است!
ادْعُوا رَبَّکُمْ تَضَرُّعًا وَ خُفْیَةً إِنَّهُ لا یُحِبُّ الْمُعْتَدینَ
پروردگار خود را (آشکارا) از روی تضرّع، و در پنهانی، بخوانید! (و از تجاوز، دست بردارید که) او متجاوزان را دوست نمی‏دارد![ii]
وَ لا تُفْسِدُوا فِی اْلأَرْضِ بَعْدَ إِصْلاحِها وَ ادْعُوهُ خَوْفًا وَ طَمَعًا إِنَّ رَحْمَتَ اللّهِ قَریبٌ مِنَ الْمُحْسِنینَ.
و در زمین پس از اصلاح آن فساد نکنید، و او را با بیم و امید بخوانید! (بیم از مسؤولیتها، و امید به رحمتش. و نیکی کنید) زیرا رحمت خدا به نیکوکاران نزدیک است![iii]
و یا دو سوره آخر قرآن [معوذتین].
بعضی از این تعویذات در باب سوم از ابواب ملحقات کتاب مفاتیح الجنان ـ تالیف مرحوم شیخ عباس قمی آمده است.
البته این موضوعی نیست که صد در صد نتیجه بخش باشد چون بالاخره ساحران نیز با قدرت و اراده و وسائلی که در اختیار دارند می توانند موثر واقع شوند.
بنابراین دعا و تضرع به درگاه خداوند و توسل و تعویذ به سوره ها و آیات قرآن برای کسانی که در معرض خطر ساحران می باشند، توصیه می گردد.

خلاصی از سحری که الان شخص گرفتار آن است:
در کتب روائی تعویذاتی آمده است که از آن جمله، دو سوره آخر قرآن است و بعضی از این تعویذات در کتاب مفاتیح الجنان ـ در همان آدرس بالا آمده است.
در عین حال برای رفع افسون می تواند به افرادی که توانائی باطل کردن سحر را دارند مراجعه نمود و اگر چه انجام سحر حرام است ولی برای باطل کردن اثر سحر دیگری که موجب اذیت یا ضرر مسلمان است، مجاز و لازم می باشد. حتی در ذیل آیه 102 سوره بقره“ما أُنْزِلَ عَلَی الْمَلَکَیْنِ بِبابِلَ هارُوتَ وَ مارُوتَ وَ ما یُعَلِّمانِ مِنْ أَحَدٍ حَتّی یَقُولا إِنَّما نَحْنُ فِتْنَةٌ فَلا تَکْفُرْ فَیَتَعَلَّمُونَ مِنْهُما ما یُفَرِّقُونَ بِهِ بَیْنَ الْمَرْءِ وَ زَوْجِهِ وَ ما هُمْ بِضارِّینَ بِهِ مِنْ أَحَدٍ إِلاّ بِإِذْنِ اللّهِ وَ یَتَعَلَّمُونَ ما یَضُرُّهُمْ وَ لا یَنْفَعُهُمْ وَ لَقَدْ عَلِمُوا لَمَنِ اشْتَراهُ ما لَهُ فِی اْلآخِرَةِ مِنْ خَلاقٍ وَ لَبِئْسَ ما شَرَوْا بِهِ أَنْفُسَهُمْ لَوْ کانُوا یَعْلَمُونَ.
" (یهود) از آنچه بر دو فرشته بابل »هاروت« و »ماروت«، نازل شد پیروی کردند. (آن دو، راه سحر کردن را، برای آشنایی با طرز ابطال آن، به مردم یاد می‏دادند. و) به هیچ کس چیزی یاد نمی‏دادند، مگر اینکه از پیش به او می‏گفتند: »ما وسیله آزمایشیم کافر نشو! (و از این تعلیمات، سوء استفاده نکن!)« ولی آنها از آن دو فرشته، مطالبی را می‏آموختند که بتوانند به وسیله آن، میان مرد و همسرش جدایی بیفکنند؛ ولی هیچ گاه نمی‏توانند بدون اجازه خداوند، به انسانی زیان برسانند. آنها قسمتهایی را فرامی‏گرفتند که به آنان زیان می‏رسانید و نفعی نمی‏داد. و مسلما می‏دانستند هر کسی خریدار این گونه متاع باشد، در آخرت بهره‏ای نخواهد داشت. و چه زشت و ناپسند بود آنچه خود را به آن فروختند، اگر می‏دانستند!"[iv]
” بسیاری از مفسرین گفته اند که اصلاً هاروت و ماروت آن علوم غریبه را برای این به روی زمین آورده اند که انسان ها را از شر سحر شیاطین و دوستانشان، خلاصی بخشند.
حتی بعضی از بزرگان دینی نظر داده اند که: در صورتی که کسی در معرض گرفتاری به سحر یک ساحری است می تواند قبل از گرفتاری و برای جلوگیری از ابتلاء به ساحرانی که توانائی جلوگیری را دارند مراجعه نماید.
توجه به قضیه ذیل که در بعضی تفاسیر و کتب روایی در این رابطه نقل شده است جالب می باشد:
نقل است که مردی یهودی رسول خدا (ص) را جادو کرد و آن حضرت بیمار شد، جبرئیل دو سوره معوذتین را نازل کرد و گفت: مردی یهودی تو را سحر کرده و سحر مذکور در فلان چاه است، رسول خدا (ص) علی (ع) را فرستاد آن سحر را آوردند، دستور داد گره های آن را باز نموده، برای هر گره یک آیه بخواند، علی علیه السلام هر گرهی را که باز می کرد یک آیه را می خواند، به محضی که گره ها باز و این دو سوره تمام شد، رسول خدا (ص) برخاست، گویا پای بندی از پایش باز شده باشد.[v][vi]

سورهاعراف، آیه 54

[ii]سورهاعراف، آیه 55

[iii]سورهاعراف، آیه 65

[iv]سوره بقره، آیه 102

[v] تفسیر المیزان، جلد 20، ذیل تفسیر سوره فلق، به نقل از “الدر المنثور" و بعضی از منابع شیعه.

[vi] برای اطلاع بیشتر به تفسیر سوره های معوذتین و آیه 103 سوره بقره مراجعه نمائید.
منبع:پایگاه حوزه

با سلام و تشکر از حضور تمام بزرگواران در گفتگو

جهت اطلاع از مباحث فقهی آن می توانید به تاپیک های زیر مرجعه نمایید:

http://www.askdin.com/thread4847.html
http://www.askdin.com/thread12583.html
http://www.askdin.com/thread3376.html

nakisa;196015 نوشت:

من اصلا به این چیزا اعتقاد ندارم و نداشتم .
.

.:Narahat az:

با سلام به دوست خوبم-با احترام عرض می کنم که به این چیزها اصلا توجه نکن که اعتقاد به انها عواقب بدی دارد.بله چشم زخم وسحر واقعیت دارد نه چیزهای دیگر موفق باشید:Gol::Gol:

اینها همش خرافه پرستی هست و این مشکل میتونه یک بیماری و یا مشکل ژنتیکی باشه و اصلا ربطی به سحر و جادو نداره

سادات;196024 نوشت:
.

واقعا راه چاره چيه؟ آيا با خواندن قرآن اين مشكلات برطرف ميشه.چيزها واقعيت

ایا شنیده واعتقاد داری که وقوع همه اموربه دست خداست وتا او نخواهد چیزی انجام نمی شود -ایا نشنیده ای که خداوند بهترین نگهدارنده است پس بیائید به خدا توکل کنیم وخودمان را به او واگذاریم .موفق باشید

احسان 120;196036 نوشت:
بنام الله

سلام بر محمد(ص) وال محمد(ص)

. اما سحر وجود دارد چون خود خداوند در قران می فرمایید .
اما یه سوال پس عدل خدا چی میشه

با سلام به شما دوست عزیز -این ایه شریفه را شنیده ای که ==فمن یعمل مثقال ذره خیرا یره -فمن یعمل مثقال ذره شرا یره=:Mohabbat:

سلام.
به عقیده من شر هر جادو جنبلی از آدمای بد به آدم میرسه.پس اگه خودمون با افراد خوب نشست و برخواست کنیم به نظرم میشه از شر افراد بی ایمانی که دست به این کارا میزنن در امان موند.
چیزی که من شدید بهش معتقدم اینه که هر عملی که دیگران در قبال ما انجام میدن بازخورد اعمال خودمون هستن که به وسیله خودمون صورت گرفتن.... پس اگه خودمون فقط با خدای عزیزمون همنشین باشیم یعنی فقط ذکر و یاد خدا در همه حال همراهمون باشه مسلما به پست شیطان های انس و جن نمیخوریم.من خودم به شخصه وقتی فکری شیطانی از سمت شیطان به ذهنم خطور میکنه سریع این بخش از آیات قرآنی رو با خودم زمزمه میکنم که می فرماید:
لا تتبعوا خطوات الشیطان انه لکم عدو مبین.

عمرتون با عزت.....

سلام
منم به این حرفا اعتقاد نداشتم و ندارم. به نظر من این اتفاق ها به خاطر این افتاده که خود اون اشخاص به این حرفا اعتقاد داشتن. من خودم اینو دیدم که یه مسئله ای برا خودم و یه نفر دیگه اتفاق افتاده و اون چون خرافاتی رو درباره اون قضیه قبول داشته، اون اتفاق بده که منتظرش بوده براش افتاده و برای من نه. منظورم یه چیزی تو مایه های همون قانون جذب و این حرفاس. رسول اکرم (ص) عادت داشتن همیشه فال خوب می زدن. منم سعی می کنم همیشه همینجور باشه.
مثلا" یه دوستم می گفت موقع که خطبه عقد می خونن،هیچ دختر یا پسر مجردی نباید اونجا باشه، وگرنه بختش بسته میشه. من اعتقاد نداشتم و موقع خطبه ی عقد برادرام و خواهرم بودم، بقیه خواهر و برادرام هم که مجرد بودن،هم بودن.الانم هممون ازدواج کردیم، چون بقیه که نمی دونستن این قضیه رو و من هم اعتقاد نداشتم.
فک کنم بیشتر قضیه به قانون جذب و این حرفا برمی گرده.

قبل از هر حرف بگم که من اعتقاد ندارم

ولی همش راسته

چون خیلی با چشم خودم دیدم

به موقع بهتون می نویم

لیلا 53;267074 نوشت:
قبل از هر حرف بگم که من اعتقاد ندارم

ولی همش راسته

چون خیلی با چشم خودم دیدم

به موقع بهتون می نویم

به نام خدا.

:moteajeb: هم اعتقاد ندارید هم میگید همش راسته و با چشم خودم دیدم؟ :moteajeb:

والا پناه بر خدا. تا وقتی خدا نخواد یه برگ کوچیک هم از یه درخت نمیوفته حتی اگر همه ی دنیا و هرچیزی که توشه و بیرونشه اراده بر افتادن اون برگ بکنن. اعتقاد ندارم که دعایی یا قفلی تاثیر داشته باشه ولی اعتقاد دارم که اگر بچه ای از شکم مادرش درنمیاد به خداست نه به قفل دست ما!

با تشکر ، ستایشگر :Gol:

بنده اعتقاد راسخ به وجود سحر و جادو دارم اما اینکه اثر کنید یکسری عوامل می خواهد که جای بحثش اینجا نیست
سه مورد یکی سعی در طلاق بین زن و شوهر داشت که همین سه ماه پیش برخورد داشتم ماجرای دوست خواهرم بود
دوم هم از دوستام که حدود 20 سال پیش اشتباهی سرب حاوی مهر و محب یکی رو برداشته و از اتفاقاتی که براش پیش اومده بود صحبت می کرد ایشونم انسان وارسته ای هستد
سومی هم مربوط به یک زاهو بود که بعد فارق شدن تب و لرز داشت اما بدنش عفونت نداشت!!! یه اقایی بود الان فوت کرده (خدا بیامرزدش) خیلی روش ضمیر بود بردنش پیش اون گفت دچار اذیت و ازار اجنه شده ،چند روز دیگه بیان یه دعا می دم بزارید پیشش، بعد از اون خوب شد زاهو!!! به یکی از همراه ها هم گفته بود اگه اقدام نمی کردین زنده نمی موند

سلام اره منم به دعا اعتقاد دارم چند شب پیش بچه کوچکم خیلی بیقراری میکرد رفتم یه دعا که البته همش ایات قران بود براش گرفتم خوب شد

سلام
من اعتقادی بهش ندارم. به این اعتقاد دارم که از آدمایی که دلاشون بیشتر نزدیک خدا و ائمه هست بخوایم دعامون کنن.اینا دعاشون اثر داره.
[SPOILER]یاد یه چیزی افتادم خنده م گرفت. یادش بخیر اون سالای دور تو روستامون یکی گاوش شیر نمیداد رفت پیش دعا نویس ازش دعا خواست. مرده یه تیکه کاغذ بسته شده بهش داده بود و گفته بود فلان کن و بهمان کن. یکی از روستاییا که یکم شیطونیش گل کرده بود کاغذ و گرفت باز کرد دید توش نوشته (گاو بهرام شیر بده!):khaneh:[/SPOILER]
من که ندیدم کاری بتونن بکنن. همه چی دست خداست:ok:
یاعلی

سیده رقیه;334427 نوشت:
سلام
من اعتقادی بهش ندارم. به این اعتقاد دارم که از آدمایی که دلاشون بیشتر نزدیک خدا و ائمه هست بخوایم دعامون کنن.اینا دعاشون اثر داره.
[spoiler]یاد یه چیزی افتادم خنده م گرفت. یادش بخیر اون سالای دور تو روستامون یکی گاوش شیر نمیداد رفت پیش دعا نویس ازش دعا خواست. مرده یه تیکه کاغذ بسته شده بهش داده بود و گفته بود فلان کن و بهمان کن. یکی از روستاییا که یکم شیطونیش گل کرده بود کاغذ و گرفت باز کرد دید توش نوشته (گاو بهرام شیر بده!):khaneh:[/spoiler]
من که ندیدم کاری بتونن بکنن. همه چی دست خداست:ok:
یاعلی

[="arial"]نظر بنده هم همین است همه چیز به دست خداوند است!
[/]

[="Black"]به نام الله
سلام علیکم
من به دعا نویسی اعتقاد دارم برای این که برای یکی از اعضای خانوادم بیش اومده بود و همش تو کاراش بد میومد
وقتی پیش دعا نویس رفت گفته بود که شما رو جادو کردند ویه دعایی داد که باعث شد اون سحرباطل بشه

یا علی[/]:Gol:

اصلا این جور ادما قابل اعتماد نیستن
من اعتقادی ندارم ب این جور کارا
وقتی خدا هست و میتونی مشکلتو مستقیما به خودش بگی برا چی یکی دیگه رو که نمیشناسی واسطه قرار بدی؟!
البته قرار دادن امامان معصوم ب عنوان واسطه فرق داره
خود خداوند گفته بسیار دعا کنید و از دعا کردن هم خسته نشید هر چی صلاحمون باشه خودش سر راهمون قرار میده:ok:

بعدم گاهی من کسایی رو دیدم ک رفتن سراغ این کار وقتی کارشون درست نشده کلا نسبت به دعا و چیزای دیگه بی اعتقاد شدن!!

ولی من در یک کتابی در مورد ایت الله بهجت خوندم که کسی قفل را به حضرت زهرا قسم داد قفل شکسته شد و دعانویسی من اعتقاد دارد به شرط این که از طرف ایمه باشند و دعا نویسی اثرات زیادی داشته است

انسان به هر چیزی که فکر کند آن چیز را جذب می کند و شرایط به گونه ای پیش می رود که آن طور بشود که می خواهد

مردم زیادی را دیده ام که به درختی که می گویند در روز عاشورا از آن خون می آید پارچه های سبز می بندند

و یا در جمکران تکه کاغذ هایی را با نوشتن آرزو هایشان به داخل چاه می اندازند

یا در امامزاده های بسیار دیده ام که قفل به ضریح می زنند

و در این مورادی که عرض شد گاهی اوقات افراد به نتیجه دلخواه هم می رسند و آن را رربط می دهند به آن سه کاری که در بالا عرض کردم

اما جهان هستی با نظمی دقیق آفریده شده و هر کاری عملی متناسب با خود را می طلبد

اگر می خواهید به مکه بروید باید ثبت نام کنید و اقدام کنید برای رفتن ..باید پول داشته باشید و نامه به داخل چاه جمکران انداختن نمی تواند کمکی کند و در این میان عده ای هم زمان با نامه به داخل چاه انداختن اقدام می کنند به عمل برای رسیدن به خواسته و آن را ربط می دهند به دعا،نامه و قفل...

در ایران باید دین علیه مذهب قیام کند و جهل نادانی اش را از بین ببرد

خیر...قبول ندارم

با سلام

دوستان دعانویسی را با سحر و جادو اشتباه نگیرید!

افرادی که سر کتاب باز میکنند یا کف بینی، فال بینی و... میکنند رمال و ساحر هستند نه دعانویس!

متاسفانه چون مردم از این مسائل اطلاع ندارند به ساحر هم دعانویس میگویند!

دعانویسی با سحر و ساحری متفاوت است . دعانویسانی که بیشتر در دسترس هستند دعانویس نیستند ساحر هستند و دعاهایی هم که مینویسند آنها هم سحر است و دعا نیست!!!

در مقابل چنین ساحرانی که عوام به آنها دعانویس میگویند، دعانویسانی هستند که ادعیه و آیات قرآنی را تحت شرایط خاص و اسلامی می نویسند یا میخوانند. که این افراد یا صاحب اذن هستند یا از اساتید صاحب اذن، اذن دارند! دعاها و آیاتی که این افراد می نویسند تاثیرش از همان دعاو آیات است و سحر نیست!

در لینک زیر مطالبی در این خصوص قرار دادم

http://www.askdin.com/thread25344.html

اصل دعانویسی مورد تأیید اسلام است

امام جمعه کاشان اظهار داشت: اصل دعانویسی مورد تأیید اسلام است، البته مشروط به این که این کار توسط یک شخص مهذب و خودساخته انجام شود.

آیت الله نمازی با تأکید بر این که دعا دو مرتبه دارد، گفت: یک مرتبه دعا، معاشقه با پروردگار است؛ یعنی عبد با مولای خودش عاشقانه مناجات بکند و این مرتبه عالی دعاست، بنده در مراتب بالای دعا اصلا چیزی از خدای متعال طلب نمی کند؛ چون بی نیاز است و خودش را از عوامل مادی بی نیاز می بیند، رضوان و رضایت الهی برترین چیزی است که چنین بنده ای از خدای خودش طلب می کند و تنها به فکر رضای الهی است.

وی عنوان کرد: بخشی از دعاهای اولیاء الهی از سنخ این دعاهاست، امیرالمؤمنین علی(ع) به خدای متعال عرضه می دارد که خدایا اگر من تو را عبادت می کنم، از روی ترس از جهنم نیست، به شوق بهشت هم تو را عبادت نمی کنم، بلکه از آنجا که تو را شایسته عبادت یافته ام، تو را عبادت می کنم.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان این که مرتبه دوم دعا، طلب حاجت از پروردگار است، گفت: اصل مسئله دعانویسی مورد تأیید اسلام است، در زمان اهل بیت(ع) افرادی به آن بزرگواران مراجعه می کردند و برای نیازهای مختلف مادی و معنوی خودشان از آن حضرات(ع) کمک می خواستند و ائمه(ع) نیز به آن افراد دعای خاصی می دادند.

آیت الله نمازی در پایان تصریح کرد: گاهی ائمه(ع) به افراد، دعا برای شفای بیماری خاصی می دادند؛ لذا اصل دعانویسی البته اگر توسط شخص مهذب و خودساخته ای صورت بگیرد، مورد تأیید است. اگر بنده، مطیع محض پروردگار باشد، خدای متعال به او عنایت خاصی می کند، حدیث قدسی داریم که خدای متعال فرموده است: «عبدی اطعنی حتی اجعلک مثلی؛ بنده من، مرا اطاعت کن تا تو را مثل خودم قرار دهم.» بالاترین منصب رسول اکرم(ص)، عبودیت ایشان بوده است؛ لذا زمین و آسمان، گوش به فرمان حضرت رسول(ص) بوده است.

منبع خبر: www.iqna.ir

امام علی(علیه‌السلام): هركه‌چیزی ‌از جادو بیاموزد، كم ‌یا زیاد، كافر است ‌و پایان ‌عهد او با پروردگارش ‌باشد و كیفرش ‌آن ‌است ‌كه ‌كشته ‌شود مگر توبه ‌كند. میزان الحكمه، ص2413،ح8333

امام علی(علیه‌السلام): چشم‌زخم ‌و طلسم ‌و جادو و فال ‌نیك ‌زدن ‌واقعیت ‌دارد، اما فال ‌بد زدن ‌و سرایت(بدی) واقعیت ‌ندارد. میزان الحكمه، ص2413،ح8334

امام علی(علیه‌السلام): منجم‌مانند كاهن ‌است ‌و كاهن‌مانند جادوگر و جادوگر مانند كافر و كافر در آتش ‌است. میزان الحكمه، ص2413،ح8335

زنی خدمت رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) آمد و عرض كرد: ای‌رسول ‌خدا! شوهری ‌دارم ‌كه ‌با من‌تند است ‌و من ‌كاری ‌كرده‌ام(جادو و جنبل) كه‌با من‌مهربان ‌شود؟ رسول ‌خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآلهوسلم) فرمودند: وای‌بر تو! دینت‌را تیره ‌كردی! نفرین‌فرشتگان ‌نیك ‌بر تو باد این‌جمله ‌را سه ‌بارفرمودند: «نفرین ‌فرشتگان ‌آسمان ‌بر تو باد! نفرین‌فرشتگان ‌زمین‌بر تو باد.» میزان الحكمه، ص2413،ح8336

پیامبر خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله‌ وسلم): فال ‌بد زدن‌، شرك ‌است. از ما نیست ‌كسیكه ‌فال ‌بد زند یا برایش ‌فال ‌بد زده ‌شود(به ‌فال ‌بد ‌دیگران ‌نسبت ‌به‌خود اعتقاد داشته ‌باشد)، پیشگویی ‌كند یا برایش‌پیشگویی ‌شود، جادو كند یا برایش ‌جادو شود(به ‌پیشگو و جادوگر مراجعه ‌كند) ـ كفارة ‌فال ‌بد توكل ‌است.‌ میزان الحكمه، ص3345،ح11336،11339و11346

مراجع تقلید هم که این در خصوص نظر دادند منظورشان دعانویسان واقعی است نه ساحرانی که شما درباره آنها بحث میکنید!

استفتاء درباره دعانويسي، فالگيري و جن‌گيري

در سال‌هاي اخير در كشورمان مراجعه به دعانويس، رمال، فال گير، جن گير و مواردي مانند آن و همچنين دريافت وجوه كلان در مقابل انجام اين اقدامات افزايش يافته است.

از آنجا كه دعا امري مورد تاكيد اديان الهي به ويژه اسلام است، اين سوال مطرح مي‌شود كه آيا اموري همچون دعا نويسي نيز مورد تاييد اسلام هست؟ امور ديگري همچون رمالي، فال بيني و جن گيري و موارد مشابه كه به نوعي از امكان پيشگويي آينده يا تغيير آن خبر مي‌دهند چه جايگاهي در احكام شرعي دين مبين اسلام دارد؟

ايسنا، پرسش‌هايي را در اين زمينه در قالب استفتاء از مراجع تقليد تنظيم كرده است كه به منظور سهولت دسترسي، پرسش‌ها را از طريق پايگاه اطلاع رساني (وب سايت‌) دفاتر مراجع تقليد مطرح كرديم كه تاكنون آيات عظام مكارم شيرازي، صافي گلپايگاني، علوي گرگاني به اين استفتاء پاسخ داده‌اند. همچنين به دليل وجود استفتاء مشابهي در پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي سيستاني، در انتهاي اين گزارش، متن استفتاء مذكور درج شده است:

متن پرسش‌ها و پاسخ مراجع تقليد به اين شرح است:

- آيا دعانويسي، فال گيري و جن‌گيري مورد تاييد اسلام است؟
- گرفتن پول يا هديه در قبال نوشتن دعا چه حكمي دارد؟
- نظر حضرتعالي درباره اقدام افرادي كه بدون داشتن اطلاعات كافي ديني از طريق نوشتن دعا امرار معاش و كلاهبرداري مي‌كنند، چيست؟
- دادن پول به اين افراد چه حكمي دارد؟

پاسخ آيت‌الله ناصر مكارم شيرازي:

نوشتن دعاهايي که از حضرات معصومين (عليهم السلام) رسيده و در کتب معتبر موجود است، اشکالي ندارد. ولي دعا نويسي حرفه‌اي، که شغل افراد سودجوست، صحيح نيست و غالب کتاب‌هايي که به آن استناد مي‌کنند، اعتباري ندارد.

اين امر اگر چه ممکن است ولي شرعا جايز نيست، و بسياري از مدّعيان آن افرادي دروغگو يا خطاکارند و فال گيري از خرافات است و گرفتن پول براي گرفتن فال جايز نيست

پاسخ آيت الله صافي گلپايگاني:

نوشتن دعاهايي كه با دليل معتبر از ائمه معصومين عليهم السلام نقل شده و اجرت گرفتن در مقابل آن، اشكال ندارد ولي مراجعه به فالگيرها يا دعانويساني كه به صورت‌هاي مختلفه از منابعي كه اعتبار شرعي ندارد نقل مي‌كنند يا مي‌نويسند جايز نيست و پول گرفتن اينگونه اكل مال به باطل و حرام است. والله العالم

پاسخ آيت الله علوي گرگاني:

«بسمه تعالي دعا نويسي از نظر شرعي اشکال ندارد ولي فال گيري و جن گيري مورد تائيد نيست ولي دعانويسي که فعلا در مملکت ما رواج دارد و بيشتر افراد کلاهبردار به اين امر مشغول هستند جايز نيست زيرا بسياري از آنها معلومات کافي در اين امر ندارند و گرفتن چنين پولهايي هم خالي از شبهه نيست و ما نبايد خودمان را در معرض سوء استفاده اينگونه افراد قرار دهيم

به گزارش ايسنا، در بخش سوال‌ها و جواب‌هاي پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله سيستاني به اين سوال كه «آيا مراجعه به دعانويس اشکال دارد؟ نظر شما در مورد سحر و جادو چيست؟ پاسخ داده شده است: مراجعه به دعانويس اشکال ندارد ولي سحر و جادو جايز نيست.»

همچنين در پاسخ به اين سوال كه «سحر و جادو چه حکمي دارد؟» عنوان شده است:«سحر و جادو از محرمات و معاصي کبيره است و جايز نيست.

همچنين درباره اين سوال كه «کف و يا فال فنجان بين، پيشگويي‌هايي مي‌کند و مي‌گويد که براي شخص در حال و آينده چه پيش خواهد آمد ؟ آيا چنين کاري جايز است به ويژه اگر صاحب فنجان به آنچه گفته مي‌شود ترتيب اثر بدهد؟» پاسخ داده شده است: «چنان پيشگوي‌هايي اعتبار ندارد و او هم نبايد به طور جزم و يقين، سخني بگويد هم چنانکه ديگران هم در مواردي که وجود حجّت شرعي و عقلي لازم است ، نبايد بر آن پيشگويي‌ها، اثر بار کنند.»

استفتاء از مقام معظم رهبری

س):آيا پرداخت و در يافت پول در قبال نوشتن دعا جايز است ؟
ج): دريافت يا پرداخت مبلغي به عنوان اجرت نوشتن دعاهاي وارده اشكال ندارد

س):دعاهايي كه نويسندگان آنها ادّعا مي كنند كه در كتابهاي قديمي دعا نقل شده اند، چه حكمي دارند؟ وآيا اين ادعيه از نظر شرعي معتبر هستند؟ مراجعه به آنها چه حكمي دارد ؟

ج): اگر دعاها از ائمّه اطهار(عليهم السلام ) با شند و يا مضامين آنها حق باشد تبرّك جستن به آنه اشكال ندارد . همانگونه كه تبرّك جستن به دعاهاي مشكوك به اين اميد كه از معصوم (عليهم السلام) باشند ، اشكال ندارد .

منبع اجوبةالاستفتائات رهبري س 1432و1433

استفتاء از حضرت آیت الله مکارم شیرازی

سؤال 2200 :نوشتن دعا از روى كتاب چه حكمى دارد؟
جواب: اگر كتاب معتبر باشد، مانعى ندارد.

سؤال 2201 :آيا كار دعانويسها و فالگيرها منشأ اسلامى دارد؟
جواب: در ثبوت خواص و آثار براى برخى ادعيه جاى ترديد نيست. ولى دعانويسى در اسلام شغل شناخته نمى شود.

سؤال 2202 :نوشتن دعا براى كسانى كه احتياج به آن دارند، و معتقد به آن هستند. از مثل جامع الدعوات چه صورتى دارد؟
جواب: دعاهاى وارده مانعى ندارد. ولى اعتبار كتاب نامبرده ثابت نشده است.

سؤال 2203 :آيا اعتقاد به فال و دعا نويسى كه با گرفتن وجهى دعايى مى نويسد، كه به خيال خود مشكل گشا خواهد بود، جايز است و منشأ شرعى دارد؟
جواب: فال مطلبى است خرافى. ولى دعا داراى اثر مى باشد، در صورتى كه از دعاهاى منقوله در روايات باشد، نه دعاهاى جعلى كه گروهى از دعانويسان به آن مبتلا هستند.

سؤال 2204 :اگر كسى در قبال نوشتن دعاهايى كه در بعضى كتب براى شفا و سردرد و غيره پول بگيرد، چه حكمى دارد؟
جواب: گرفتن پول در مورد امر مذكور مانعى ندارد، ولى لازم است قبلا معين شود يا بيش از اجرت المثل نباشد.

اصل دعانویسی مورد تأیید اسلام است
http://www.hawzah.net/FA/NewsView.html?NewsID=85095

سردار احمدي مقدم: مبارزه جدي با رمالي، جن گيري و ساحری
http://www.entekhab.ir/fa/news/25484

دستگیری 8رمال و ساحر در تهران
http://www.fararu.ir/vdcefz8v.jh8zvi9bbj.html

[=arial]بله سحر وجود دارد و در دو سوره قرآن به آن اشاره شده است

دعای ضد سحر هم در مفاتیح الجنان هست

البته نمی شود در هر جایی کارمان درست نشد اسم سحر را بیا وریم

اما متاسفانه هست و بهترین کار این است ما همیشه توکل به خدا داشته باشیم

و از خدا جواب اگر کسی خواست سحر کند را بخواهیم

اما در رابطه با دعا نویسی های مثبت و خوب مثل دعاهای مختلف مفاتیح الجنان و یا ادعیه معتبر دیگر

چه اشکال دارد انسان برای خودش استفاده کند البته ادعیه مورد اطمینان و جهت کارهای خوب و مثبت

گاهی در این دعا ها از آیات کریمه قرآن استفاده می شود مثل وان یکاد و آیت الکرسی و چهار قل

به نام او

من خودم به شخصه به این ها زیاد اطمینان ندارم چون نه مطمئنم که نویسندگان و نوشته شده ها درست باشد نه این که استفاده ی آن در جای مناسبی استفاده بشود ولی اگر از استادی که در راه سلوک باشد نوشته شود و دستور الهمل را هم بفرماین بر روی چشم می گذارم و با جون و دل اطاعت می کنم .

یا حق

اشکال نداره راحت بگم؟
یه کاری کن.برو هرروز به گلهای باغچه آب بده وهمراه اون تکرار کن این گلهاهرصبح بهم حال خوبی میدن.بعدازپندروز معجزه رومیبینی واقعا بارشد گلها توهم احسای آرامش میکنی.
یامثلا به مادرت بگو درموردت فکرای خوب بکنه.وفکراش روبه تو نگه.بعدازمدتی امواج مثبت فکرمادرشما باعث سامان دادن به اوضاع شمامیشه.
دعاهم همین طوره.رمز تکرار دعا (حتی معنیش روهم بلدنباشی موج مثبته...امااگر بامعنی باه قوی ترمیشه به مراتب زیاد)دقیقا همینه.
همه مسائل دنیاریاضی واربه هم ارتباط دارن حتی کوچکترین تخیل وکلام ذهن برآینده اثرمیذاره.
دعا شامل چندنکته هم زمان هست :
1)توجه به بزرگی خداورشد عزت نفس
2)ایجاد امیدواینکه کسی هست توانا که میتونه مشکل روحل کنه پس احساس سرخوردگی وتنهایی کنارمیره.
3)تلقین...با تکراردعا که موضوع حل میشه چون اسامی وصفات خدااین قدرزیبا دردعا به کاربرده میشه که مشکل رو کوچیک میکنه درنظر.
4)اخلاق..دعا به مامسائل اعتقادی واخلاق روبرامون درحین ایجاد امواج مثبت یاداوری میکنه.
5)...6) و.....نکات بسیاری دراین زمینه وجود داره.درکل دعاکردن هم اثر طولانی مدت داره وهم اینکه اشکالی نداره که به چه زبانی باشه.هرچه بار اون زبان سنگینتر باشه موج قویتری ایجادمیکنه.

بسم الله الرحمن الرحیم
جزی الله عنا محمدا ما هو اهله

با سلام.دعا هایی که موجب جدایی و ایجاد اختلاف و کلاً "منفی" یعنی دعاهایی که برای خیر و خوبی به کار نمی روند از نظر آیت الله العظمی مکارم شیرازی و بسیاری از علما،حرام میباشد.ولی دعا های که در پی آن خیر خوبی است اشکال ندارد.البته دعاهای خیر هم در زمان سوء استفاده هم حرام میشود،با توجه به این حدیث امام علی:"هر شری که به دنبالش خیر باشد،شر نیست و هر خیری که دنبالش شر باشد،خیر نیست"و متأسفانه امروزه از دعانویسی اکثرا برای کار های منفی و حرام استفاده میشود.ولی دعاهایی هستند که خود ائمه آن ها نقل میکنند.مانند دعای بریدن تب،که بر روی برگی یک جدولی که در آن اعداد درج میکنند،تا فرد تب کرده آن بخورد و خوب شود یا روی تخم مرغ چیزهایی مینویسند و به تب کننده میدهند یا حتی برای تقویت حافظه دعایی را بر آب خوانده و میخورند و بعد از نماز صبح و مغرب می خوانند که خیلی مؤثر است،برای اطلاع بیشتر به کتاب طب الائمه مراجعه کنید...

مهدی بیا مهدی بیا;356245 نوشت:

متأسفانه امروزه از دعانویسی اکثرا برای کار های منفی و حرام استفاده میشود

به نام او

ممنون از مطالب خوبتان ولی من با این جمله زیاد موافق نیستم . اتفاقا الآن در دعا نویسی برای خیر می نویسند ولی جدیدا از این دعا ها سو استفاده شده مثلا دور کردن جن کار خیر است ولی نه به هر قیمتی اگر آن دعا جعلی باشد چه شاید عوارض بدی را داشته باشد ولی در نفس خوب است . تازه جن که کاری به آدم ندارد اگر هم داشته باشد باید از راه درستش وارد شد و با آن برخورد کرد و در ضمن قسمت حرامش هم درست است . ( می خواستم بگویم با قسمت حرام بودنش مخالف نیستم )

یا حق

عصا;356314 نوشت:

به نام او

ممنون از مطالب خوبتان ولی من با این جمله زیاد موافق نیستم . اتفاقا الآن در دعا نویسی برای خیر می نویسند ولی جدیدا از این دعا ها سو استفاده شده مثلا دور کردن جن کار خیر است ولی نه به هر قیمتی اگر آن دعا جعلی باشد چه شاید عوارض بدی را داشته باشد ولی در نفس خوب است . تازه جن که کاری به آدم ندارد اگر هم داشته باشد باید از راه درستش وارد شد و با آن برخورد کرد و در ضمن قسمت حرامش هم درست است . ( می خواستم بگویم با قسمت حرام بودنش مخالف نیستم )

یا حق

با سلام.شما انسان پاکی هستید و زیاد سید هایی رو دیدید که دارند برای رفع مشکلات مردم دعانویسی میکنند.ولی دعانویس های دیگر اکثرا به کارهای نا مشروع میپردازند مثلا دعایی برای جدایی بین زن و شوهر مینویسند و از قبیل چنین دعاهایی.و این ها همه شون واقعیته چون به چشم دیدم .همانطور که خداوند در قرآن به آن اشاره نموده افراد ساحر و جادوگر(البته اونایی که واسه شر مینویسند)خداوند عذاب های بسیار دردناک و خوار کننده ای برایشان آماده ساخته.

به نام او

این نظر لطف شماست که به ما می گویید پاک . چه جالب من واقعا نمی دونستم اگر این طور است که حرف شما متین است و اشکال گیری من به جا نبود . عذر می خواهم

یا حق

هوالعالم
اعمالی که به اصطلاح برای بستن شخص و بخت و غیره انجام میشه
چیزی مثل فرستادن نفرین متمرکز یا طولانی مدت هست
مثال سبکهای مختلف تیراندازی به یک هدف اما به روشهای مختلف ...

بی شک برای بنده ای مومن به عدالت خدا و دادگاه الهی جای شک و ترس نیست
و نفرین کننده ای که به طمع مال و ثروت و اهداف ظالم دست به چنین کاری میزنه دیر یا زود گرفتار خواهد شد .

هر چند همین امروز هم گرفتار هست
چون چاه کن توی چاهه !

همیشه در راه رضایت خدا و اهل خدا قدم بردارید
تا وصله ی نفرین دیگران به وجود شما دوخته نشه یا دوختنی نباشه

ترک گناه
استغفار ..
حرکت
و دوری از دود و الکل و امثالهم
یعنی خودسازی
لااقل تا حد حفظ شان و قدرت انسانی
که شر و شیطنت و خیلی از بلایا رو از ما دور میکنه

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حکیم

پرسش :
آیا به دعا نویسی و قفل کردن و بستن بخت و .... می توان اعتقاد داشت؟

پاسخ:
در پاسخ توجه شما را به چند نکته جلب می کنم
1.سحر و جادو و بستن بخت دیگران حقیقت دارد ولی آیا هر کسی می تواند این ادعا را بکند جای تامل است زیر این ورود به وادی سحر و جادو بسیار خطرناک و لغزنده و انحراف آور است و از این کارها به شدت نهی شده و در شرع مقدس اسلام نیز آموختن سحر و جادو حرام است مگر آن که آموزش برای بطلان سحر ساحران باشد و مفسده و منکری نداشته باشد .
خداوند متعال در قرآن کریم تصریح دارد که عده‌ای از دیوان (جنیّان) برخی از علوم غریبه را به انسان‌‌های کافر، مشرک، شیطان‌پرست و ... یاد دادند تا فتنه کنند. متقابلاً فرشتگان نیز برخی از این علوم را به انسان‌های مؤمن یاد دادند، تا با این علم با آنها مقابله کنند، اما شرط کردند که در غیر جای خودش استفاده نکنند، منتهی برخی آنها در ایجاد اختلافات خانوادگی، به ویژه بین همسران به کار بردند:
قرآن کریم می فرماید«وَاتَّبَعُواْ مَا تَتْلُواْ الشَّيَاطِينُ عَلَى مُلْكِ سُلَيْمَانَ وَمَا كَفَرَ سُلَيْمَانُ وَلَكِنَّ الشَّيْاطِينَ كَفَرُواْ يُعَلِّمُونَ النَّاسَ السِّحْرَ وَمَا أُنزِلَ عَلَى الْمَلَكَيْنِ بِبَابِلَ هَارُوتَ وَمَارُوتَ وَمَا يُعَلِّمَانِ مِنْ أَحَدٍ حَتَّى يَقُولاَ إِنَّمَا نَحْنُ فِتْنَةٌ فَلاَ تَكْفُرْ فَيَتَعَلَّمُونَ مِنْهُمَا مَا يُفَرِّقُونَ بِهِ بَيْنَ الْمَرْءِ وَزَوْجِهِ وَمَا هُم بِضَآرِّينَ بِهِ مِنْ أَحَدٍ إِلاَّ بِإِذْنِ اللّهِ وَيَتَعَلَّمُونَ مَا يَضُرُّهُمْ وَلاَ يَنفَعُهُمْ وَلَقَدْ عَلِمُواْ لَمَنِ اشْتَرَاهُ مَا لَهُ فِي الآخِرَةِ مِنْ خَلاَقٍ وَلَبِئْسَ مَا شَرَوْاْ بِهِ أَنفُسَهُمْ لَوْ كَانُواْ يَعْلَمُونَ؛ (1)

و ( یهود ) از آنچه شیاطین در عصر سلیمان بر مردم می خواندند پیروی کردند. سلیمان هرگز ( دست به سحر نیالود و ) کافر نشد ولی شیاطین کفر ورزیدند و به مردم سحر آموختند. و ( نیز یهود ) از آنچه بر دو فرشته بابل «هاروت» و «ماروت» ، نازل شد پیروی کردند. ( آن دو ، راه سحر کردن را ، برای آشنایی با طرز ابطال آن ، به مردم یاد می دادند. و ) به هیچ کس چیزی یاد نمی دادند ، مگر اینکه از پیش به او می گفتند: «ما وسیله آزمایشیم کافر نشو! ( و از این تعلیمات ، سوء استفاده نکن! ) » ولی آنها از آن دو فرشته ، مطالبی را می آموختند که بتوانند به وسیله آن ، میان مرد و همسرش جدایی بیفکنند ولی هیچ گاه نمی توانند بدون اجازه خداوند ، به انسانی زیان برسانند. آنها قسمتهایی را فرامی گرفتند که به آنان زیان می رسانید و نفعی نمی داد. و مسلما می دانستند هر کسی خریدار این گونه متاع باشد ، در آخرت بهره ای نخواهد داشت. و چه زشت و ناپسند بود آنچه خود را به آن فروختند ، اگر می دانستند!! ».(2)

2.اكثر اين گونه باورها ( قفل و بسته شدن بخت و شانس و اقبال يا سحر و جادو و طلسم شدن ها)كه در مردم وجود دارد، نه پايه و اساس عقلي و علمي دارد و نه اساس ديني البته نمي خواهيم اصل واقعيت سحر و جادو و طلسم را منكر شويم چه آن كه بخشي از سحر و جادو و طلسم واقعيت دارد و امري پذيرفتني است، ولي نكته مهم اين است كه اصل و حقيقت اين امور در دسترس مردم عادي و شيادان نيست و عده ای بسیار قلیلی ممکن است باشند که قدرت سحر و جادو بستن و قفل کردن بخت و اقبال دیگران را داشته باشند

3.در روزگار ما مردم جهان از غرب تا شرق و از شمال تا جنوب به دليل بي توجهي به مباني ديني و دور شدن زندگي شان از احكام و قوانين الهي،گرفتار مشكلات و سرگرداني هاي زيادي هستند. اين مشكلات متأسفانه به دلايلي دامنگير تر و خشك و غير مؤمن و مؤمن را گرفته است.هجوم كثرت مشكلات اذهان مردم را از امور و علل عادي و طبيعي به ماوراء آن سوق داده است. به بيان ديگر مردم ريشه و علت بسياري از مشكلات خود را در عوامل غير طبيعي و ناديدني جستجو مي كنند. اي كاش در اين جستجو و گرايش به ماوراء طبيعي علت اصلي بروز اين مشكلات و تنگناهاي زندگي خود را مي يافتند و متوجه مي شدند كه اين همه رنج و مشقت ها از چه ناحيه اي به سمت و سوي آن ها هجوم مي آورد،و در صدد حل واقعي و ريشه اي مشكلات خود بر مي آمدند.

بنابر این اين كه امروزه بسياري از مردم با توهم دخالت سحر و جادو و طلسم و يا بسته شدن بخت خود علت مشكلات خود را ريشه يابي مي كنند بدون آن كه واقعا كوچك ترين سحر و جادويي در كار باشد. مثلا نيامدن خواستگار براي دختران و يا جور نشدن و تأخير افتادن امر ازدواج و سخت زایمان کردن یک خانم و...از اموري است كه آن را به سحر و جادو و بسته شدن بخت مرتبط مي‌سازند ، در حالي كه ممکن است سحر و جادويي در كار نبوده، و آن امر تحت تأثير عوامل ديگري بوده است و خود اين تصور و توهم نادرست سبب بروز مشكلات واقعي مي گردد.

4. در برخورد با ساحران و شیادان بایدهشیار بود. براى دعا به درگاه خداوند نیازى به واسطه و دعانویس نیست؛ بلکه هر کس مى‏ تواند براى رفع مشکلات خود به درگاه او عرض حاجت نماید و از اعمال نیک براى تقرب به درگاه خداوند بهره ببرد. مگر آن که به افراد وارسته و اهل دل دسترسى داشته باشیم که به طور یقین دعاى آنان و نفوذ کلام آنان تأثیر ویژه‏اى دارد. (3)

پی نوشت ها:
1.سوره بقره ، آیه 102
2.آيت الله مكارم شيرازي، ناصر ، تفسير نمونه،، تهران ، دارالکتب الاسلامیه، 1386. ش ، ج 1، ص 277
3.برای آگاهی بیشتر ر.ک: تفسیر نمونه، همان .

موضوع قفل شده است