آرزوی مرگ آیا گناه است !!!

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آرزوی مرگ آیا گناه است !!!

با سلام و حسته نباشید ...
از کارشناسان محترم این سایت یه سوال داشتم ... اگر کسی به هر دلیلی ( ... ) آرزوی مرگ داشته باشه گناه کرده .... اگر مثلا بگه خدایا من 40 روز روزه میگیرم بعدش منو بکش و نمیخوام اون دنیا هم از خاک بلند شم ... این حکمش چی هست ...

1- آیا میتونم مثلا نذر کنم که فلان کار رو خدایا میکنم بعدش منو بکش ؟

2- اگر آدم به اینجا برسه و از خدا آرزوی مرگ بکنه و خدا بهش نده بازم باید به اعمالی که انجام میده پاسخگو باشه !!! مثلا من میگم خدا کنه زودتر بمیرم اگر خدایا مو کشتی که هیچ راحت میشم ... ولی اگر نکشتی و تو این شرایط منو نگه داشتی منم باید از پس خودم بربیام و مثلا یه کاره غلتی رو بکنم باید جوایه اون کاره غلتمو بدم ...

3- اگر من آدم خوبی باشم (خوبی هام بیشتر از بدی هام باشه ) و از خدا بخوام بعد از مرگم منو زنده نکنه ... قبول میکنه ؟

علت این خواسته ام رو میگم ولی نمیخوام در مورد علتش بحث کنم فقط میخوام در مورد خواسته های بالا مطمیین بشم (به عدل خدا ایمان ندارم و میخوام دیگه چشم نه این دنیا رو ببینه نه اون دنیا )

برچسب: 

ftmh_mohammadi;195968 نوشت:
از کارشناسان محترم این سایت یه سوال داشتم ... اگر کسی به هر دلیلی ( ... ) آرزوی مرگ داشته باشه گناه کرده .... اگر مثلا بگه خدایا من 40 روز روزه میگیرم بعدش منو بکش و نمیخوام اون دنیا هم از خاک بلند شم ... این حکمش چی هست ... 1- آیا میتونم مثلا نذر کنم که فلان کار رو خدایا میکنم بعدش منو بکش ؟

با سلام و احترام خدمت شما کاربر بزرگوار

ابتدا لازم است از تعریف و شرایط نذر اطلاع بیابیم:
نذر آن است كه انسان ملتزم شود كه كار خيرى را براى خدا بجاآورد، يا كارى را كه نكردن آن بهتر است براى خدا ترك نمايد.

از شرایط نذر این است که اگر نذر كند كه كار حرام يا مكروهى را انجام دهد، يا كار واجب يا مستحبى را ترك كند، نذر او صحيح نيست.اگر نذر كند كه كار مباحى را انجام دهد يا ترك نمايد، چنانچه به جا آوردن آن و تركش از هر جهت مساوى باشد، نذر او صحيح نيست، و اگر انجام آن از جهتى بهتر باشد و انسان به قصد همان جهت نذر كند، مثلا نذر كند غذايى را بخورد كه براى عبادت قوت بگيرد، نذر او صحيح است.

اما در مورد سوال شما،آرزوی مرگ گناه نیست و نذر نسبت به آن را به دو صورت می توان در نظر گرفت:
1.اگر تقاضای مرگ به دلیل شوق وصل الی الله باشد،به جهت رجحانی که دارد،نذر صحیحی است.
2.اما اگر غیر از وصال معبود باشد،به جهت اینکه امر مباحی است،نذرش صحیح نیست.

2- اگر آدم به اینجا برسه و از خدا آرزوی مرگ بکنه و خدا بهش نده بازم باید به اعمالی که انجام میده پاسخگو باشه !!! مثلا من میگم خدا کنه زودتر بمیرم اگر خدایا مو کشتی که هیچ راحت میشم ... ولی اگر نکشتی و تو این شرایط منو نگه داشتی منم باید از پس خودم بربیام و مثلا یه کاره غلتی رو بکنم باید جوایه اون کاره غلتمو بدم ...

در هر صورت،مکلف به انجام واجبات و ترک محرمات می باشیم و تکلیف ساقط نمی شود.

3- اگر من آدم خوبی باشم (خوبی هام بیشتر از بدی هام باشه ) و از خدا بخوام بعد از مرگم منو زنده نکنه ... قبول میکنه ؟ علت این خواسته ام رو میگم ولی نمیخوام در مورد علتش بحث کنم فقط میخوام در مورد خواسته های بالا مطمیین بشم (به عدل خدا ایمان ندارم و میخوام دیگه چشم نه این دنیا رو ببینه نه اون دنیا )

ان شاالله با طرح سوال در انجمن کلام،همکاران گرامی پاسخگوی شما دوست بزرگوار خواهند بود.

پی نوشت:
1.امام خمینی،توضیح المسائل،2640و2648،2649
2.استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

نقل قول:
اگر نذر كند كه كار مباحى را انجام دهد يا ترك نمايد، چنانچه به جا آوردن آن و تركش از هر جهت مساوى باشد، نذر او صحيح نيست

سلام

روزهای اول ماه محرّم، نذری زیاد هست به طوری که مطمئنّیم که هیچ کس شب را گرسنه نمیخوابد. آیا می توانیم در این روزها نذری خوراکی داشته باشیم(این نذر، مباه هست؟ اسراف هست؟)
یا اینکه نذری داشتیم و الان به خاطر زیاد بودن نذری های دیگران در اون روز، به نظرم اسراف هست، آیا می توان آنرا ادامه داد؟

با تشکّر

با سلام

امام علي (ع) به حارث همداني مي فرمايد: مرگ را جز با شرايطش آرزو مكن

امام علي از شوق خويش به مرگ چنين پرده برمي دارد.

و إنّ أحبّ ما أنا لاق إليّ الموت
محبوب ترين چيزي كه در انتظار آنم ،مرگ است .

به خدا سوگند،پسر ابوطالب به مرگ مشتاق است بيش از آنچه كودك را به پستان مادر اشتياق است .

rq-170;215539 نوشت:
روزهای اول ماه محرّم، نذری زیاد هست به طوری که مطمئنّیم که هیچ کس شب را گرسنه نمیخوابد. آیا می توانیم در این روزها نذری خوراکی داشته باشیم(این نذر، مباه هست؟ اسراف هست؟) یا اینکه نذری داشتیم و الان به خاطر زیاد بودن نذری های دیگران در اون روز، به نظرم اسراف هست، آیا می توان آنرا ادامه داد؟ با تشکّر

با سلام و احترام

چنین نذری جایز است و باید مطابق نذری که کرده اید عمل نمایید.

امام خمینی،توضیح المسائل،2640و2648،2649

:Sham:ارزوی مرگ نه ارزوی شهادت:Sham:

با سلام خدمت کارشناسان .

اگر امکانش هست قسمت سوم پرسشم رو پاسخ بدین :

3- اگر من آدم خوبی باشم (خوبی هام بیشتر از بدی هام باشه ) و از خدا بخوام بعد از مرگم منو زنده نکنه ... قبول میکنه ؟

ftmh_mohammadi;282268 نوشت:

این خواسته شما با معاد در تضاده پس تحققش غیر ممکن است.

سلام
حتما شرایط خیلی سختی دارید که اینو از خدا میخواهید...
شاید بی عدالتی هایی دیدید که انها را به خدا نسبت میدهید...در یکی از تاپیک ها با عنوان "خدا میخواهد...خدا نمیخواهد".در باره عدالت خداوند با کارشناسان بحث کردم و شکر خدا این مسئله برایم حل شد.اگر توانستید شما هم رجوع کنید...امید به این که مطالبش برایتان مفید باشد
از صمیم قلب ارزو میکنم هر چه زودتر حضور خداوند را در کنار مشکلاتتان ببینید و به عدالتش ایمان بیاورید:Gol:

به خدا اعتماد کنید...تنها چیزی که در شرایط سخت برامون میمونه همین خداست...

سلام

این خواسته ی شما خلاف مقررات دین اسلام هست.جوان هستی دارای ارزوهای زیاد.کاملا طبیعی هست.
دنبال چی میگردی توی این دنیا.همه مشکل دارن.بزرگان تاریخ مثلا:
حضرت ابراهیم زن و بچه اش رو توی مکه جا گذاشت رفت.زن و بچه اش از شدت تشنگی اب نداشتند خود حضرت هم نگران این بود احوال زن وبچه اش چجوری هست چه بلایی سرشون میاد.
حضرت ایوب که چهل سال بیمار بود بحدی که قبیله اش اونو از شهرش بیرون کردند و میگفتند بیماریش خطرناک هست همه مریض میشن.حالا ببین بعد 40 سال یه معجزه اتفاق افتاد بعد هم خوب شد.
خداوند در قران میفرماید ما ادمی را عجول افریدیم.
گاهی اوقات لازم هست که یک قسمتی ازعمرت بسوزه چون مصلحته.بعد موقعی که زمانش فرا رسید همون دعا لقلقه ی زبونت هم که هست میبینی اتفاق میافته.
این فکرها شما رو به لبه ی پرتگاه میکشونه.سرانجام خوبی نداره.

ftmh_mohammadi;282268 نوشت:
اگر امکانش هست قسمت سوم پرسشم رو پاسخ بدین : 3- اگر من آدم خوبی باشم (خوبی هام بیشتر از بدی هام باشه ) و از خدا بخوام بعد از مرگم منو زنده نکنه ... قبول میکنه ؟

با سلام و عرض ادب و تشکر از یادآوری شما و نظرات دوستان

همانطور که دوستان اشاره کردند دعایی که می فرمایید با معاد سازگاری ندارد و خلاف وعده الهی خواهد بود لذا شرایط استجابت را ندارد اصلا خوبیهای شما چگونه محاسبه خواهد شد؟و بسیاری از دلایل دیگر که قطعا با طرح سوال و پیگیری در انجمن کلام،از راهنماییهای کارشناسان کلام بهره بیشتری خواهید برد.

همواره به سلامت باشید.

تالیا;282390 نوشت:
سلام

این خواسته ی شما خلاف مقررات دین اسلام هست.جوان هستی دارای ارزوهای زیاد.کاملا طبیعی هست.
دنبال چی میگردی توی این دنیا.همه مشکل دارن.بزرگان تاریخ مثلا:
حضرت ابراهیم زن و بچه اش رو توی مکه جا گذاشت رفت.زن و بچه اش از شدت تشنگی اب نداشتند خود حضرت هم نگران این بود احوال زن وبچه اش چجوری هست چه بلایی سرشون میاد.
حضرت ایوب که چهل سال بیمار بود بحدی که قبیله اش اونو از شهرش بیرون کردند و میگفتند بیماریش خطرناک هست همه مریض میشن.حالا ببین بعد 40 سال یه معجزه اتفاق افتاد بعد هم خوب شد.
خداوند در قران میفرماید ما ادمی را عجول افریدیم.
گاهی اوقات لازم هست که یک قسمتی ازعمرت بسوزه چون مصلحته.بعد موقعی که زمانش فرا رسید همون دعا لقلقه ی زبونت هم که هست میبینی اتفاق میافته.
این فکرها شما رو به لبه ی پرتگاه میکشونه.سرانجام خوبی نداره.

من همیشه در تعجبم که چرا نمیشه ما انسانه رو روی بوم نگه داشت یا از این ور بوم میفتیم یا از اون بر
یا کافر میشیم و هیچ خدایی رو بنده نیستیم یا اینقدر در مسائل اسلامی گم میشیم که پیدا کردنمون سخته
چرا بنده خدا باید ارزوی مرگ کنه اگه مرگ برای او لازم باشه که خدا دریغ نمیکنه
بودن ما در دنیا فلسفه پیچیده و در عین حال اسونی داره
اگه قرار بر مرگ باشه که خلقت بی معنی میشه
شما عزیز که چنین ارزویی میکنید من فکر میکنم شما دخترید و از خیلی چیزها محروم شدید و به ارزو هاتون نرسیدید
حضرت علی امام حسین و بقیه امامها رو ببین در چه شرایتی زندگی کردند
کی بود که گفت خار در چشم و استخوان در گلو؟
بهترین درمان در این موقع تجدید میعاد با خداست جون شما کامل بدامان شیطان افتادید و او شما رو از زندگی و خدای بزرگ ناامید کرده
بدان که ناامیدی هم تیری از ترکش شیطان میباشد ؛ مومن فقط به تکلیفش عمل میکند نه به نتیجه کار
در قیام امام حسین هم همه شهید شدند و کسی نماند به اسارت بردند و اتش زدند وووو ایشان حتی طفل خود را هم جلو تیر دشمن قرار دادند
بدان که امام حسین انجا فقط به تکلیفش میاندیشید و بس اگه به خیمه ها و اسارت خانوادش فکر میکرد شاید پایش سست میشد
شما هم فقط به تکلیفتان عمل کنید و بس؛ توبه کنید و از شیطان که در قالب دوست به شما نزدیک شده دوری بجویید بهترین دوست شما خداست و بس ناامیدی کفر است
الا بذکر الله تطمئن القلوب این جمله را مرتب با خود نجوا کنید که درون ان قدرت و انرژی زیادی نهفته است که میتواند شما رو یاری کند
و شما حتما با یک روانپزشک متخصص صحبت کنید.
نزارد حرفهای نگفته بر روی دلتان سنگینی کند برای خود سنگ صبوری پیدا کنید وووووووووووو
خداوند حافظو و نگهدار شما باد

سلام دوستان ...
از احساس همدردی که کردین تشکر میکنم . نمیخوام بگم که چرا اینجوری فکر میکنم . ولی اعتقاداتم همش از بین رفته . یه سری به این تاپیک بزنین شاید منظورم رو بفهمین ...

http://www.askdin.com/thread17179.html

به هر حال کسایی میتونن به خدا تو این دنیا یا اون دنیا امیدوار باشن که به عدالت خدا باور داشته باشن .

ببینید اگر خدا بخواد بر اساس عدل مارو مجازات کنه که همه ی ما الان نابود میشیم تو دنیا شدیدترین عذابها رو متحمل میشیم.از خطاهای ما خدا میگذره

موضوع قفل شده است