توهین به دشمن از نطر اسلام مجاز است یا خیر

تب‌های اولیه

30 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
توهین به دشمن از نطر اسلام مجاز است یا خیر

مدیر اجرایی;195381 نوشت:
برای مشاهده سایز اصلی بر روی تصویر کلیک کنید

بنام خدا.
سلام.
به جان خودم ماها که چشم بصیرت نداریم میبینیم این یارو چقدر شبیه میمونه.چه برسه اونی که چشم بصیرت دارن:khaneh:

سلام :Gol:

نقل قول:

به جان خودم ماها که چشم بصیرت نداریم میبینیم این یارو چقدر شبیه میمونه.چه برسه اونی که چشم بصیرت دارن:khaneh:

:no:

هر چقدر هم که یه نفر بد باشه ما مسلمونا نباید اینجوری حرف بزنیم که
به نظرتون اینطور حرف زدن در شان اسلام و یه مسلمون هست ؟

بنام خدا.
سلام.

سوال;195393 نوشت:
هر چقدر هم که یه نفر بد باشه ما مسلمونا نباید اینجوری حرف بزنیم که به نظرتون اینطور حرف زدن در شان اسلام و یه مسلمون هست ؟

با خیال راحت توی خونه نشستید و پشت کامپیوتر دارید پست میدید بایدم اینطوری بگید.
فکر میکنید اونایی که به خونوادشون تجاوز شده، به کشورشون تجاوز شده،به ملتشون به خونشون به شهیداشون به دینشون به ایمانشون.میتونن مثل شما بشینن پشت کامپیوتر و بگن نباید در مورد همچین آدمایی اینطوری بگیم؟
میخوای بگم شبیه گل یاسه؟
این عجیب ترین نظری بود که توی 21 سال زندگیم خوندم.

سلام

نقل قول:
با خیال راحت توی خونه نشستید و پشت کامپیوتر دارید پست میدید بایدم اینطوری بگید.
فکر میکنید اونایی که به خونوادشون تجاوز شده، به کشورشون تجاوز شده،به ملتشون به خونشون به شهیداشون به دینشون به ایمانشون.میتونن مثل شما بشینن پشت کامپیوتر و بگن نباید در مورد همچین آدمایی اینطوری بگیم؟
میخوای بگم شبیه گل یاسه؟
این عجیب ترین نظری بود که توی 21 سال زندگیم خوندم.

فکر نمیکنم پاتوق جای اینجور مباحث باشه ولی سرکار maryam ببخشید دیگه

متاسفم از این برداشتتون !
کاشکی یه کم به جای این طرز برخوردا و فوری حرف زدنا یک کم تمرکز میکردید رو چیزایی که می گفتید دوست گرامی

فکر میکنید اگه کسی یه کاری کرد هرچقدر هم بد ، اونوقت ما بشینیم فحش و ناسزا بدیم مشکل حل میشه ؟
فکر نمیکنید با این کارا فقط داریم اسلام رو زیر سوال می بریم ؟
ما مسلمونیم ، مسلمونی فقط به این نیست که بشینی یه پشت نماز بخونی و روزه بگیری و ... ، مسلمان کسی ه که بتونه به با اخلاق خوبش ، با ادبش ، با فرهنگش ، با برخورد مناسبش بقیه رو به اسلام واقعی جذب کنه ؟
چرا فقط فکر میکنیم با توهین و ناسزا و دوتا عکس ساختن به دهن استکبار کوبیدیم ؟!!!
کاش به جای این کارا یه کم برای رسیدن به اسلام واقعی تلاش می کردیم ، کاش یه کم زحمت میکشیدیم تا خود واقعی ه اسلام رو تو دنیای امروز به همه نشون بدیم تا این دید بدی که نسبت به اسلام ایجاد شده رو از بین ببریم

واقعا نمیدونم بجر تاسف خوردن چی کار میشه کرد؟

سبز باشید و خدایی

بنام خدا.
سلام.
میشه ناسزا رو برای ما تعریف کنید؟
امیدوارم در کلام شما تظاهر وجود نداشته باشد.چون شما که دشمن آشکار اسلام رو اینطور میبینید حتماً باید دوروبریاتون رو مثل فرشته ببینید حالا هر بدی هم که به شما کرده باشند بیشتر از جناب معلعون اوباما نیست.
ناسزا یعنی گفتن چیزی که سزاوار فرد نیست.نمیدونم والله شاید بیچاره سزاوارش نبود ما میمون خطابش کردیم والله اعلم...وگرنه خداوند توی جهنم آدمارو به شکل حیوون نشون نمیداد.
شما واقعاً فکر میکنید میتونید شخصی مثل اوبامارو هدایت کنید؟
امام حسین نتونست یزید رو هدایت کنه.شرمنده این حرف رو میزنما...اما شخصی که آشکارا گناه میکنه و زندگی مردم رو به نابودی کشونده.هرگز خداوند ایشون رو لایق هدایت نمیدونه.
خیلی دلم میخواد بدونم الان اگه جناب اوباما لعنت الله علیه اگه این برخورد شمارو ببینه چی پیش خودش فکر میکنه.
یه چیزی بگم.
شما برای من تاسف میخورید.اما من وقتی خودمو جای اون برادری میندازم که یه سرباز آمریکایی به خانوادش تجاوز کرده.نه تنها اون رو یه حیوون میخونم بلکه از حیوون هم پست تر میخونم.و طلب هلاکت هرچه سریعتر ایشون رو از خدا میخوام.
خوب شما ایشون رو یه انسان بخونید.
من میخوام بدونم اگه همه مردم ایران به حرف شما پیش برن.و تظاهرات نکنن و نگن مرگ بر آمریکا یا بگن درود بر آمریکا...چی میشه؟
پس امام خامنه ای که اونروز اسرائیل رو سگ امریکا خوند اشتباه بزرگی کرد.
لطفاً برای من تاسف بخورید.

سلام مجدد

عــــلی;195671 نوشت:
میشه ناسزا رو برای ما تعریف کنید؟

عــــلی;195671 نوشت:
ناسزا یعنی گفتن چیزی که سزاوار فرد نیست.

به هر توهینی میگن ناسزا حالا چه سزاوار طرف مقابل باشه ، چه نباشه

عــــلی;195671 نوشت:
امیدوارم در کلام شما تظاهر وجود نداشته باشد.

حالا فرض کنید که من تظاهر میکنم ، فرقی به حال بقیه میکنه ؟

نقل قول:
چون شما که دشمن آشکار اسلام رو اینطور میبینید حتماً باید دوروبریاتون رو مثل فرشته ببینید حالا هر بدی هم که به شما کرده باشند بیشتر از جناب معلعون اوباما نیست.

دوست گرامی من اینطور نیستم ولی خوب انسان باید سعی کنه برخوردی معقولانه تر داشته باشه ، اگه قرار بود این برخوردا رو با این اتفاقا داشته باشیم پس برخوردای پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نسبت به توهین های دشمنانشون چی میشه ؟ مگه ایشون الگوی اسلام نیستن ؟ مگه ما ادعا نمیکنیم پیامبرمون برامون خیلی عزیزن ؟ مگه انسانی که یکی رو دوست داره سعی نمیکنه شبیه اون شه ؟ پس این رفتارای ما چیه ؟!

عــــلی;195671 نوشت:
شما واقعاً فکر میکنید میتونید شخصی مثل اوبامارو هدایت کنید؟

نمیگم من میتونم اوباما رو هدایت کنم ولی خوب شاید خیلی از غیر مسلمونا که رفتارای مسلمانای واقعی رو ببینن به اسلام نزدیک شن ، نه ؟

ما فقط با این کارامون داریم اسلام رو بد جلوه میدیم

عــــلی;195671 نوشت:
امام حسین نتونست یزید رو هدایت کنه.شرمنده این حرف رو میزنما...اما شخصی که آشکارا گناه میکنه و زندگی مردم رو به نابودی کشونده.هرگز خداوند ایشون رو لایق هدایت نمیدونه.

دوست بزرگوار مگه همیشه نمیگیم خدا ارحم الراحمین ه ؟ پس چرا الان داریم از طرف خدا حرف میزنیم ؟ "خدا هر که را که بخواهد هدایت میکند " ، مگه این یه آیه از قرآن نیست ؟

عــــلی;195671 نوشت:
شما برای من تاسف میخورید

من گفتم واسه شما تاسف میخورم ؟
من واسه همه چی تاسف میخورم ، واقعا دارم میگم دلم به حال اسلام میسوزه که چجوری داریم اسلام رو با رفتارای شخصی خودمون زیر سوال میبریم

بازم عرض میکنم منظور من شما نیستید ، من از خودمم شاکیم !

وَلاَ تَسُبُّواْ الَّذِينَ يَدْعُونَ مِن دُونِ اللّهِ فَيَسُبُّواْ اللّهَ عَدْوًا بِغَيْرِ عِلْمٍ كَذَلِكَ زَيَّنَّا لِكُلِّ أُمَّةٍ عَمَلَهُمْ ثُمَّ إِلَى رَبِّهِم مَّرْجِعُهُمْ فَيُنَبِّئُهُم بِمَا كَانُواْ يَعْمَلُونَ

و آنهايى را كه جز خدا مى‏خوانند دشنام مدهيد كه آنان از روى دشمنى [و] به نادانى خدا را دشنام خواهند داد اين گونه براى هر امتى كردارشان را آراستيم آنگاه بازگشت آنان به سوى پروردگارشان خواهد بود و ايشان را از آنچه انجام مى‏دادند آگاه خواهد ساخت

سوره مبارکه انعام آیه 108

سلام دوستان
خودتونو ناراحت نکنید .
میخواستم منم یه چیزی در مورد این ناسزا و از این حرفا بگم که ظاهرا تموم شده و دیگه جایگاهی نداره
فقط اینو بگم که حفظ ادب با لعن و نفرین فرق میکنه . همون طوری که حضرت امام خمینی ( ره ) از طرفی مرگ بر آمریکا میگفتند و از طرفی موقع خطاب می فرمودند : آقای کارتر .
بیاید ایشون رو الگوی رفتار خودمون قرار بدیم . بازم عذر می خوام که بعد از تموم شدن بحث این حرفو زدم .
یا علی:Gol:

سلام علیکم

در پاتوق اسک دین؛ بحثی در مورد جواز اخلاقی توهین به دشمنان اسلام پیش آمده بود که نیاز به نظر کارشناسان و بحث بیشتری بر روی آن بود.

زین رو این تاپیک با انتقال پست های مربوطه ایجاد گرددید تا انشالله به پاسخ صحیحی دست یابیم.

و من الله توفیق:Gol:

سوال;195393 نوشت:
سلام :gol:

:no:

هر چقدر هم که یه نفر بد باشه ما مسلمونا نباید اینجوری حرف بزنیم که
به نظرتون اینطور حرف زدن در شان اسلام و یه مسلمون هست ؟

سلام

قرآن این حرف سوال گرامی را تایید می نماید:

الانعام 108

وَلا تَسُبُّوا الَّذِينَ يَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ فَيَسُبُّوا اللَّهَ عَدْوًا بِغَيْرِ عِلْمٍ ۗ كَذَٰلِكَ زَيَّنَّا لِكُلِّ أُمَّةٍ عَمَلَهُمْ ثُمَّ إِلَىٰ رَبِّهِمْ مَرْجِعُهُمْ فَيُنَبِّئُهُمْ بِمَا كَانُوا يَعْمَلُونَ ﴿١٠٨﴾؛و معبودانى را كه كافران به جاى خدا مى‏ پرستند ، دشنام ندهيد ، كه آنان هم از روى دشمنى و نادانى خدا را دشنام خواهند داد . اين گونه براى هر امتى عملشان را آراستيم [تا به كيفر لجاجت و عنادشان گمان كنندكه آنچه انجام مى‏ دهند نيكوست ،] سپس بازگشت همه آنان به سوى پروردگارشان خواهد بود ، نهايتاً آنان را به اعمالى كه همواره انجام مى‏ دادند ، آگاه مى‏ كند.
قرآن به من و شما اجازه دشنام نمی دهد

برهانتان را بیاورید:

وَقَالُوا لَنْ يَدْخُلَ الْجَنَّةَ إِلَّا مَنْ كَانَ هُودًا أَوْ نَصَارَىٰ ۗ تِلْكَ أَمَانِيُّهُمْ ۗ قُلْ هَاتُوا بُرْهَانَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ صَادِقِينَ ﴿١١١﴾؛و گفتند : هرگز كسى وارد بهشت نمى‏ شود مگر آنكه يهودى يا نصرانى باشد ، اين گفته‏ هاى دروغ و بى‏ پايه آنان است ؛ بگو : اگر راستگوييد دليل خود را بياوريد.

استدلال بیاورید و مفتضحشان کنید

بنام خدا.
سلام.

عرفان;196151 نوشت:
استدلال بیاورید و مفتضحشان کنید

جناب عرفان ما کافر نیستیم که اینطوری با ما برخورد میکنید.
فکر کنم جناب مدیر اجرایی آیه شریفه را فرمودند و ما هم به اشتباه خود پی بردیم.
موفق باشید:Gol:.

باراك حسين اوباما يه رگ مسلمون هم داره........

به ضد ولايت و انقلاب هم نميشه دشنام داد.حتي ميشه درنماز با شرط عدالت بهشون اقتدا كرد طبق فتواي آيت الله بهجت

این حکم از آیت الله بهجت(ره) رو شیر می کنم،تا پند گیرند آنان که باید:

سوال شماره ی 1108 :

سوال:اشخاصى كه مخالف انقلاب یانظام جمهورى اسلامى ویا مخالف ولایت فقیه هستند، آیا اقتدا به آن ها جایز است یا خیر؟

[="Blue"]جواب: اگر عادل باشند، اقتدا به آن ها مانعى ندارد[/].

http://www.bahjat.org/index.php/ahkam/esteftahat/158-2011-09-06-09-36-08.html

درود.

به نظر منم حق با کاربر گرامی (سوال) هست. اگه ما بخوایم از رو قیافه افراد رو بسنجیم که باید بگیم استغفرالله تمام آفریقایی ها که اوباما یکی از اون هاست میمونند! (خدا از گناهمون بگذره) (از افرادی که ادعای مسلمونی دارن این حرفها بعیده) ضمن اینکه عنوان تاپیک اینه : توهین به دشمن از نطر اسلام مجاز است یا خیر! این یک سوال هست که شما پرسیدید ولی خودتون جواب دادید.

منم امریکا و اسرائیل رو کمتر از سگ میدونم اوبامارو هم همینطور

حیف سگ

سلام به همه دوستان :Gol:

من دقیق نمیدونم چه نوع صفات منفیو میشه به کفار یا دشمنان اسلام و .. داد و در چه شرایطی جوازش وجود داره ولی این دو موردی که شما گفتید کاملا متفاوته

چهره چیزیه که خدا به انسان میده و تشبیهش به حیوان کار درستی نیست
بلکه اگه صفتی نامناسب در کفار و دشمان اسلام هست که باعث میشه شباهتی به موجودی پیدا کنن (نه شباهت ظاهری ) میشه بیان کرد(البته نظر من اینه ) مثلا بیان گرگ صفت بودن اونها به خاطر وحشی گری و ..

در مورد سگ نگهبان که گفتید رهبری به کار بردن از اون جهت اسرائیل به سگ تشبیه شده (سگ به شخص گفته نشده) که حافظ منافع اونهاست و در واقع در اون صفت خاص به سگ تشبیه شده :ok:

عــــلی;196195 نوشت:
بنام خدا.
سلام.

جناب عرفان ما کافر نیستیم که اینطوری با ما برخورد میکنید.

فکر کنم جناب مدیر اجرایی آیه شریفه را فرمودند و ما هم به اشتباه خود پی بردیم.
موفق باشید:Gol:
.

علیکم السلام به علی آقا
مگر هر که به من و شما تذکر داد، کافر تصورمون کرده ؟؟؟!!!!! :Gig::Gig::Gig::Gig:

عــــلی;196208 نوشت:
بنام خدا.
سلام.
یه سوالی برام پیش اومده.
اونوقت تکلیف اون حرف رهبری که اسرائیل رو سگ آمریکا خوندند اونم جلوی عموم چی میشه؟
:Gig:

سوال بسیار مهم: آیا واژه هایی هستند که فحش و ناسزا نباشند اما پلیدی کفار را نشان دهند؟
مثلا واژه ی « سگ » که مقام عظمای ولایت برای اسرائیل غاصب به کار بردند فحش است یا خیر؟
به طور کلی می توان گفت: بعضی از واژه ها هم ناسزا و فحش محسوب می گردند و هم خیر.
مثل واژه ی « احمق »، « سگ »، « بی عقل » و امثال اینها را می توان با این شرط که قرینه ی کلامی و مقامی، موجود باشد و نیت گوینده نشان دادن ماهیت فرد مقابل باشد و منظور عقلایی داشته باشد،گفت.

مثلا در حدیثی امام معصوم می فرماید: احمق کسیست که اول حرف می زند و بعد فکر می کند.
و یا در حدیثی دیگر می فرماید: از نفهمی و نادانیست که کسی با مردم مدارا ننماید.
و امثال این احادیث زیادند.
چون امام معصوم با نیت روشن نمودن مفهومی و ماهیتی و بدون قصد فحاشی و در مقام تعلیم و تربیت این کلمات را فرمودند و توجه به معنای کلمه احمق داشته اند نه صرفا یه زشتی کلمه، فحش و ناسزا محسوب نمی گردد.
اما اگر همین کلمه احمق را کسی در مشاجره و با نیت توهین و سرزنش و یا سرکوب و منکوب نمودن طرف بگوید و توجه به خرد نمودن شخصیت او داشته باشد بدون غرض عقلایی،فحاشی محسوب شده و خلاف اخلاق است.

وقتی رهبری می فرمایند « اسرائیل همچو سگی در خانه آمریکا پارس نمی نماید » بدین منظور است که ماهیت اسرائیل را فاش نموده و بفهمانند اسرائیل جیره خوار و نوکر آمریکاست.

به نظر من ، فقط زمانی می توانید بفهمیم که خودمان را جای یکی از آمریکایی ها بگذاریم و هدف اصلیشون رو بفهمیم . اگر خوب نگاه کنید .

آن ها فکر می کنند ما بد هستیم .... و ما فکر می کنیم که آن ها بد هستند ! ...به همین خاطر جنگ راه میوفته و هردو ما گناهکاریم که جنگ کردیم و با هم جنگیدیم و انسان های زیادی رو کشتیم !
یک آمریکایی فکر می کند کار خوبی می کند که با ما مبارزه می کند تا برای مردم خودش نفت و پول و نیاز ها رو بیاورد ! و اینکه بر سر قدرت بشیند ...

هیچ وقت یک آدم بدکار ، تا زمانی که به اون خوب واقعی را نشون نداده ایم نمی فهمد آن کاری که می کند و در نظرش کار خوب هست ، خوب نیست و کار بدی هست !
ما کار خوب می کنیم (نه همه ما ایرانی ها) و باید با کار های خوبمون باعث بشیم که خوب واقعی به کشور های دیگه نشان داده بشه !

رئیس جمهور آمریکا به کلیسا میره ، فکر نکنید داره ادا در میاره واسه خوب نشون دادنش ! بلکه واقعا اون فکر می کنه که این کار خوبه ! چون چیز شخصیه ! ... هیچ وقت کسی برای خوب نشون دادنش میاد از خودش فیلم بگیره که داره نماز می خونه ؟ این احمقانه است ! چون همه می دونند که افراد نماز خون هم می توانند بدترین گناه هارو که بخوان بکنن ، مثل کسانیکه با امام حسین جنگیدن !

به نظر من هیچ وقت نباید به دشمن خودمون فوحش یا ناسزا بگیم ! اگه می خوایم اینکار رو بکنیم نام مسلمون رو اول از خودمون بر میداریم ، بعدش فوحش بدیم خوبه !

همانطور که می گویید رئیس جمهور امریکا الآنی ، مثلا شبیه میمون هست ، خیلی ها هم (سو تفاهم نشه یه وقت) به رئیس جمهور خودمون این نسبت رو میدن !
پس به همین خاطر هست که نباید با هم نوع خود جنگید ! بلکه باید با او خوب بود تا با غیر هم نوع یعنی شیطان جنگید .

یک سوال (حتما جوابش مربوط هست به این بحث ) آیا در قرآن نوشته شده که امام زمان در شرایط بد و هرج و مرج شدید و داغونی دنیا و ... ظهور می کند ؟ (بی زحمت پاسخ بدین)

بعدش ، اینکه شروع یک جنگ کار احمقانه ایست و این جنگ ها از همین ناسزاها شروع میشه تا به بعد که باعث کشتار عظیمی میشود ! ...

بنام خدا.
سلام.
عرفان عزیز ممنون.پاسخ آخریتون کامل کامل بود ممنون.
البته منم هرگز قصد نداشتم خدایی نکرده ناشناخته به کسی بگم میمون.
جناب اوباما هم مثل اسرائیل آشکارا دارند خون مردم بی گناه رو میخورند و دیگه همه مسلمونها از جایگاه کثیف ایشون باخبرند.
حالا میخواد شبیه هر حیوونی باشه مهم این بوده که این افراد صفات انسانی ندارند که ما بخواهیم آنها را با نام انسانیت صدا بزنیم.من از حرفی که زدم در اصل نمیخواستم فقط ظاهر ایشون رو به مخاطب نشون بدم.وگرنه خوب ظاهر میمون داشته باشه که هیچ چیزی از معنویت!!! ایشون کم نمیکنه!!!!
توی حرفم هم گفتم کسی که چشم بصیرت داشته باشه اونو چطوری میبینه پس داشتم به صفات درونی این فرد اشاره به حیوونی مثل میمون میکردم.هرچند ظاهرشم همچین.......:khandeh!:.

عــــلی;196536 نوشت:
بنام خدا.
سلام.
عرفان عزیز ممنون.پاسخ آخریتون کامل کامل بود ممنون.
البته منم هرگز قصد نداشتم خدایی نکرده ناشناخته به کسی بگم میمون.
جناب اوباما هم مثل اسرائیل آشکارا دارند خون مردم بی گناه رو میخورند و دیگه همه مسلمونها از جایگاه کثیف ایشون باخبرند.
حالا میخواد شبیه هر حیوونی باشه مهم این بوده که این افراد صفات انسانی ندارند که ما بخواهیم آنها را با نام انسانیت صدا بزنیم.من از حرفی که زدم در اصل نمیخواستم فقط ظاهر ایشون رو به مخاطب نشون بدم.وگرنه خوب ظاهر میمون داشته باشه که هیچ چیزی از معنویت!!! ایشون کم نمیکنه!!!!
توی حرفم هم گفتم کسی که چشم بصیرت داشته باشه اونو چطوری میبینه پس داشتم به صفات درونی این فرد اشاره به حیوونی مثل میمون میکردم.هرچند ظاهرشم همچین.......:khandeh!:.

پیشنهاد
خواهش می کنم علی بزرگوار نظر لطف شماست
برای اینکه ماهیت اوباما روشن بشود، پیشنهاد دارم که به ( گرگ ) بنامیمش.(گرگ) هم بی رحم و بی انصاف است و هم زیاده خواه و هم هرزه.
شاید به خاطر وجهه ی اسلام در مجامع عمومی به اوباما " آقا " و یا " جناب " و یا " ایشون " خطاب کنیم، اما به نظر حقیر این الفاظ برای اوباما زیادی است و لیاقت ندارد. :Narahat az:

با سلام خدمت دوستان عزیز
به نظر من حتی اگر کسی شایسته دشنام باشه، ما نباید به او دشنام دهیم چون آن شخص مظلوم نمایی می کند و عده ای مردم بیسواد هم مریدش می شوند.
من با نظر کارشناس «سوال» موافقم. ما نباید به خاطر سلایق شخصی خودمون مصلحت دین و کشورمون رو خراب کنیم. به قول معروف: اگر بخواهید شخصی را در نزد مردم خراب کنید، لازم نیست از او انتقاد کنید بلکه اگر از او بد دفاع کنید زودتر به مقصد خود می رسید.
متاسفانه در کشور ما عده ای هستند که از انقلاب و اسلام بد دفاع می کنند و همین باعث میشود مردم به دین و انقلاب بد بین شوند.
کار برخی ها مثل دوستی خاله خرسه است که میخواهند با سنگ بزرگ مگس را دور کنند (حتما داستانش را شنیده اید)
حتی امام علی علیه السلام در جنگ صفین از دشنام دادن به سپاه معویه نهی کردند.

با سلام خدمت همه دوستان عزیز اگر به خطبه 206 نهج البلاغه نگاهی بیندازید جوابتون رو خواهید گرفت!

یاعلی گفتیم و عشق آغاز شد...

Kamran;196527 نوشت:
به نظر من ، فقط زمانی می توانید بفهمیم که خودمان را جای یکی از آمریکایی ها بگذاریم و هدف اصلیشون رو بفهمیم . اگر خوب نگاه کنید .

آن ها فکر می کنند ما بد هستیم .... و ما فکر می کنیم که آن ها بد هستند ! ...به همین خاطر جنگ راه میوفته و هردو ما گناهکاریم که جنگ کردیم و با هم جنگیدیم و انسان های زیادی رو کشتیم !

رئیس جمهور آمریکا به کلیسا میره ، فکر نکنید داره ادا در میاره واسه خوب نشون دادنش ! بلکه واقعا اون فکر می کنه که این کار خوبه ! چون چیز شخصیه ! ... هیچ وقت کسی برای خوب نشون دادنش میاد از خودش فیلم بگیره که داره نماز می خونه ؟ این احمقانه است ! چون همه می دونند که افراد نماز خون هم می توانند بدترین گناه هارو که بخوان بکنن ، مثل کسانیکه با امام حسین جنگیدن !

به نظر من هیچ وقت نباید به دشمن خودمون فوحش یا ناسزا بگیم ! اگه می خوایم اینکار رو بکنیم نام مسلمون رو اول از خودمون بر میداریم ، بعدش فوحش بدیم خوبه !

همانطور که می گویید رئیس جمهور امریکا الآنی ، مثلا شبیه میمون هست ، خیلی ها هم (سو تفاهم نشه یه وقت) به رئیس جمهور خودمون این نسبت رو میدن !

پس به همین خاطر هست که نباید با هم نوع خود جنگید ! بلکه باید با او خوب بود تا با غیر هم نوع یعنی شیطان جنگید .

یک سوال (حتما جوابش مربوط هست به این بحث ) آیا در قرآن نوشته شده که امام زمان در شرایط بد و هرج و مرج شدید و داغونی دنیا و ... ظهور می کند ؟ (بی زحمت پاسخ بدین)

بعدش ، اینکه شروع یک جنگ کار احمقانه ایست و این جنگ ها از همین ناسزاها شروع میشه تا به بعد که باعث کشتار عظیمی میشود ! ...

:Kaf:

عرفان;196489 نوشت:
مثل واژه ی « احمق »، « سگ »، « بی عقل » و امثال اینها را می توان با این شرط که قرینه ی کلامی و مقامی، موجود باشد و نیت گوینده نشان دادن ماهیت فرد مقابل باشد و منظور عقلایی داشته باشد،گفت.

سلام
با اجازه جناب استاد عرفان ؛

مَثَلُ الْفَرِيقَيْنِ كَالأَعْمَى وَالأَصَمِّ وَالْبَصِيرِ وَالسَّمِيعِ هَلْ يَسْتَوِيَانِ مَثَلًا أَفَلاَ تَذَكَّرُونَ
هود: 24
حال این دو گروه (کفر و ایمان) مانند شخص کور و کر و شخص شنوا و بینا است، آیا حال این هر دو شخص یکسان است؟! پس چرا متذکر نمی‌شوید؟!

■■■■■

مَثَلُ الَّذِينَ حُمِّلُوا التَّوْرَاةَ ثُمَّ لَمْ يَحْمِلُوهَا كَمَثَلِ الْحِمَارِ يَحْمِلُ أَسْفَارًا بِئْسَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذِينَ كَذَّبُوا بِآيَاتِ اللَّهِ وَاللَّهُ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ

جمعه:5
وصف حال آنان که علم تورات بر آنان نهاده شد و بدان مکلف شدند ولی آن را حمل نکردند و خلاف آن عمل نمودند در مثل به الاغی ماند که بار کتابها بر پشت کشد (و از آن هیچ نفهمد و بهره نبرد)، آری مثل قومی که حالشان این است که آیات خدا را تکذیب کردند بسیار بد است و خدا هرگز ستمکاران را به راه سعادت رهبری نخواهد کرد.

■■■■■

وَلَوْ شِئْنَا لَرَفَعْنَاهُ بِهَا وَلَكِنَّهُ أَخْلَدَ إِلَى الأَرْضِ وَاتَّبَعَ هَوَاهُ فَمَثَلُهُ كَمَثَلِ الْكَلْبِ إِن تَحْمِلْ عَلَيْهِ يَلْهَثْ أَوْ تَتْرُكْهُ يَلْهَث ذَّلِكَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذِينَ كَذَّبُواْ بِآيَاتِنَا فَاقْصُصِ الْقَصَصَ لَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ

اعراف:176
و اگر می‌خواستیم به آن آیات او را رفعت مقام می‌بخشیدیم، لیکن او به زمین (تن) فروماند و پیرو هوای نفس گردید، و در این صورت مثل و حکایت حال او به سگی ماند که اگر بر او حمله کنی و یا او را به حال خود واگذاری به عوعو زبان کشد. این است مثل مردمی که آیات ما را بعد از علم به آن تکذیب کردند. پس این حکایت بگو، باشد که به فکر آیند.

مشکاة;197094 نوشت:
سلام
با اجازه جناب استاد عرفان ؛

مَثَلُ الْفَرِيقَيْنِ كَالأَعْمَى وَالأَصَمِّ وَالْبَصِيرِ وَالسَّمِيعِ هَلْ يَسْتَوِيَانِ مَثَلًا أَفَلاَ تَذَكَّرُونَ
هود: 24
حال این دو گروه (کفر و ایمان) مانند شخص کور و کر و شخص شنوا و بینا است، آیا حال این هر دو شخص یکسان است؟! پس چرا متذکر نمی‌شوید؟!

■■■■■

مَثَلُ الَّذِينَ حُمِّلُوا التَّوْرَاةَ ثُمَّ لَمْ يَحْمِلُوهَا كَمَثَلِ الْحِمَارِ يَحْمِلُ أَسْفَارًا بِئْسَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذِينَ كَذَّبُوا بِآيَاتِ اللَّهِ وَاللَّهُ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ

جمعه:5
وصف حال آنان که علم تورات بر آنان نهاده شد و بدان مکلف شدند ولی آن را حمل نکردند و خلاف آن عمل نمودند در مثل به الاغی ماند که بار کتابها بر پشت کشد (و از آن هیچ نفهمد و بهره نبرد)، آری مثل قومی که حالشان این است که آیات خدا را تکذیب کردند بسیار بد است و خدا هرگز ستمکاران را به راه سعادت رهبری نخواهد کرد.

■■■■■

وَلَوْ شِئْنَا لَرَفَعْنَاهُ بِهَا وَلَكِنَّهُ أَخْلَدَ إِلَى الأَرْضِ وَاتَّبَعَ هَوَاهُ فَمَثَلُهُ كَمَثَلِ الْكَلْبِ إِن تَحْمِلْ عَلَيْهِ يَلْهَثْ أَوْ تَتْرُكْهُ يَلْهَث ذَّلِكَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذِينَ كَذَّبُواْ بِآيَاتِنَا فَاقْصُصِ الْقَصَصَ لَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ

اعراف:176
و اگر می‌خواستیم به آن آیات او را رفعت مقام می‌بخشیدیم، لیکن او به زمین (تن) فروماند و پیرو هوای نفس گردید، و در این صورت مثل و حکایت حال او به سگی ماند که اگر بر او حمله کنی و یا او را به حال خود واگذاری به عوعو زبان کشد. این است مثل مردمی که آیات ما را بعد از علم به آن تکذیب کردند. پس این حکایت بگو، باشد که به فکر آیند.

سلام علیکم جمیعا

منظور از نقل این شکل آیات این است که خداوند العیاذ بالله در قرآن سب کرده ؟ !

این مثل ماهیت حقیقی این افراد است که در قرآن آمده . ماهیتی که از چشم ظاهر بین امثال حقیر قابل دیدن نیست.

چشم کور - چهار پایان - الاغهائی که افسار خود را میکشند و... شکل مصور اعمال ایشان است و هرگز فحش نیست.

در مورد سب کردن در قرآن منع اکید داریم. بالاخره ما هم مسلمانیم و با این مثل انعام بل هم اذل از لحاظ ماهیت تفاوت داریم.

ومن الله التوفیق

یاحق

bina88;197220 نوشت:

سلام علیکم جمیعا

منظور از نقل این شکل آیات این است که خداوند العیاذ بالله در قرآن سب کرده ؟ !

این مثل ماهیت حقیقی این افراد است که در قرآن آمده . ماهیتی که از چشم ظاهر بین امثال حقیر قابل دیدن نیست.

چشم کور - چهار پایان - الاغهائی که افسار خود را میکشند و... شکل مصور اعمال ایشان است و هرگز فحش نیست.

در مورد سب کردن در قرآن منع اکید داریم. بالاخره ما هم مسلمانیم و با این مثل انعام بل هم اذل از لحاظ ماهیت تفاوت داریم.

ومن الله التوفیق

یاحق

جناب بینا88
منظور مشکاة گرامی تایید پست 16 و 19 بنده در همین تاپیک هست که می گفت: گاه این الفاظ فحش و نازسا نیست و در جهت روشن سازی چهره ی واقعی و اصلی افراد است، در این صورت است که گفتن این الفاظ ایرادی ندارد.

درگزارشات آمده که :
- امام علی علیه السلام شنید که گروهی از یارانش به شامیان ناسزا می گویند، فرمود: من خوش ندارم که شما ناسزاگو باشید بلکه اگر اعمال و رفتار و موقعیت (باطل) آن ها را خاطرنشان کنید، مؤثرتر و در بیان عذر و حجت رساتر و قانع کننده تر باشد. به جای ناسزا گفتن به آن ها، بگویید: خدایا! خون های ما و آنان را حفظ کن. . (1)
و درجایی داریم که ابوسفیان در هجو پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله هزار خط شعر گفت و حضرت در پاسخ او فرمود: پروردگارا! من که نمی توانم شعر بگویم و سزاوار هم نیست که بخواهم با شعر پاسخش را بدهم. پروردگارا! او را دربرابر هر حرفی از این شعرها که گفته هزار بار لعنتش کن.(2)
2-
کسانی که از لشکر اسامه اسامه سرباز زنند
3-
حضرت علی علیه السلام در قنوت نمازش بیست و پنج سال در دعای صنمی قریش:
حضرت علی علیه السلام د ر قنوت نمازش
معاویه، عمروعاص ، ابوموسی اشعری و ابواعور اسلمی
را لعنت می کرد. (3)
4-امام صادق علیه السلام بعد از هر نماز واجب هشت نفر را لعن می کرد 4 نفر مرد و 4 نفر زن را. (4)

پس فرق است بین لعن و ناسزا

از جمع میان دو نوع گزارش (لعن و دشنام )در می یابیم که لعن برخی نه تنها جایز است بلکه خود اهل بیت نیز برخی را لعن کرده و این هم ضرری به عصمتشان نمی زند چرا که خود خدا در قرآن کریم نیز عده ای را لعن نموده است ، ولی دشنام از گناهان بزرگ است و نه تنها اهل بیت آن را مرتکب نمی شدند بلکه به شدت از آن نهی می کردند و این نشان می دهد که دشنام با مقام عصمت منافات دارد.

1.نهج البلاغه/ خطبه 206
2.ابن ابی الحدید، شرح نهج البلاغه ج 6 ص291
3.جامع السعادات، ج1 ص 354
4.اخلاق الهی آقا تهرانی ج 4 ص 233 به بعد

درباره محمد بن ابی بکر می گویند:

وقد ذكر ابن جرير وغيره أن محمد بن أبي بكر نال من معاوية بن خديج هذا ومن عمرو بن العاص ومن معاوية ومن عثمان بن عفان ايضا فعند ذلك غضب معاوية بن خديج فقدمه فقتله ثم جعله في جيفة حمار فأحرقه بالنار(1)

ابن جرير و غير او گفته اند که محمد بن ابی بکر به معاويه بن خديج و عمرو عاص و معاويه بن ابی سفيان و عثمان بن عفان فحش داد ؛ در اين هنگام معاويه بن خديج خشمگين شده و او را جلو انداخت و کشت و سپس بدن او را در لاشه الاغی انداخته آتش زد .
همچنین محمد بن ابابکر عثمان را نعثل خطاب نمود

فتقدمهم محمد بن أبي بكر فأخذ بلحية عثمان فقال قد أخزاك الله يا نعثل(2)
محمد بن ابی بکر قبل از همه وارد شده و ريش عثمان را گرفت و گفت : ای نعثل خدا تو را رسوا کرد .

عمار یاسر عثمان را نعثل خطاب می کرد(3)
1.البداية والنهاية ج7 ص315 - المنتظم ج5 ص151 - تاريخ الطبري ج3 ص132
2. الطبقات الكبرى ج 3 ص 73

3.الطبقات الكبرى ج 3 ص 260 - المعارف ابن قتيبة ج 1 ص 257 - أنساب الأشراف ج 1 ص 75 و ص 238 – المحن ج 1 ص 116 – تاريخ مدينة دمشق ج 39 ص 429

با اجازه ی کارشناس محترم نظرم را می نویسم
بحث مهمی را مطرح نمودید
جواب این سؤال رو خیلی وقت پیشتر در کتاب کنگره ی عالمان بغداد خوانده بودم، بحث دوستان را دیدم
البته در تفسیر آیه ی مذکور که توسط مدیر اجرائی نوشته شده است لازم است تحقیق شود
امّا درباره ی لعنت به خلفای غاصبین متن کتاب مذکور را که مناظره ی بین یک عالم سنی مذهب و یک عالم شیعی مذهب است، می نویسم:
عباسی (عالم سنّی مذهب) با اعتراض گفت: شما شیعیان ابابکر و عمر و عثمان را دشنام می دهید
علوی فرمود: برخی از شیعیان، ایشان را دشنام می دهند و برخی نمی دهند.
عبّاسی گفت: تو از کدام دسته هستی؟
علوی در پاسخ فرمود: من از کسانی هستم که دشنام نمی دهم، ولی بر این باور هستم که افرادی که آنها را دشنام داده و بدگویی می کنند دلیلی نیز دارند و بر اساس حکم منطق به چنین باوری رسیده اند، و دشنام دادن این دسته از شیعیان به این سه نفر نه موجب کفر است و نه موجب فسق است و از گناهان صغیره نیز نیست
عبّاسی گفت: ای پادشاه می بینی که این مرد چه می گوید؟!
علوی [در ادامه] فرمود: (ای عباسی) به نظر تو چرا اگر کسی صحابه را از روی اجتهاد و دلیلی دشنام بدهد کافر است؟ از طرفی آیا تو قبول نداری کسی را که رسول خدا (صلّی الله علیه و آله وسلّم) سبّ کند سزاوار نفرین است؟
عباسی گفت: چرا، این مطلب را باور دارم و اعتراف می کنم
علوی فرمود: رسول خدا (ص) ابابکر و عمر را دشنام داد
عباسی گفت: کجا ایشان را دشنام داده است؟ این دروغ بستن به رسول خدا (ص) است
علوی فرمود: تاریخ نویسان سنّی بازگو کرده اند که رسول خدا (ص) سپاهی را به فرماندهی اسامه آماده کرد و ابابکر و عمر را نیز جزو سپاهیان او قرار داد و فرمود:
«خدا لعنت کند کسی را که از سپاه اُسامه تخلّف و سرپیچی کند»
ولی ابابکر و عمر از آن سپاه تخلّف کردند؛ بدین سان لعنت رسول خدا (ص) شامل ایشان شد، و هر کسی که رسول خدا (ص) او را لعنت فرماید، بر هر مسلمانی لازم و سزاوار است که آن شخص را لعنت کند.
با این سخنان عبّاسی سر به زیر افکند و چیزی نگفت.
پادشاه نیز رو به وزیر خود کرد و گفت: آیا آنچه علوی گفت صحّت دارد؟!
وزیر گفت: تاریخ نویسان(1) چنین گفته اند.
علوی ادامه داد: اگر صبّ و دشنام دادن به صحابه حرام و کفر است، پس چرا معاویة بن ابی سفیان را کافر نمی دانید و حکم به فسق و فجورش نمی کنید، با این که او حضرت علی بن ابیطالب (علیهما السلام) را تا چهل سال دشنام می داد و این دشنام ها تا هفتاد سال ادامه یافت!
(1) طبقات ابن سعد: قسم 2، ج 2، ص 41؛ تاریخ ابن عساکر: 2/ 391، کنز العمّال: 5/ 312؛ الکامل ابن اثیر: 2/ 129؛ جهت تحقیق بیشتر به این لینک مراجعه بفرمایید:
http://www.islamway.parsiblog.com
از همه ی این مباحث بگذریم در زمانه ی ما سعودیها هم با نادیده گرفتن آیات نورانی قرآن کریم که می فرماید: «و لن یجعل الله للکافرین علی المؤمنین سبیلا» قراردادی با دولت آمریکا امضا کردند که در عوض حمایت آن کافران از خدا بی خبر از تاج و تخت پادشاهی عربستان، آنها نیز نفت عربستان را در شرکت های آمریکایی سرمایه گذاری کنند، آیا این قرارداد، مخالف نصّ شریف قرآن کریم نیست!
آیا بدبختی دولت عربستان از مخالفت با اسلام سرچشمه نمی گیرد، این امر به خوبی آشکار می شود که بنیان دینداری آنان با مشکلات اساسی مواجه است
پس مرگ بر آل سعود، مرگ بر آل خلیفه و مرگ بر آمریکای خونخوار و مرگ بر اسرائیل که با کشتن مسلمانان در فلسطین و دیگر سرزمینهای اسلامی انسانها را آوارده کرده اند
«و سیعلم الذین ظلموا ایّ منقلب ینقلبون»

سلام علیکم جمیعا

نقل قول:

احتراما؛اساسا صحبت از صحت لعن نیست
بسیارخب. جناب عرفان گرامی سوال اول بنده هیچ ارتباطی با لعن نداشت و در ارتباط با موضوع بحث هم هست..

سوال این بود که اگر کسی بیاید دیگری را با عنوان الاغ و سگ خطاب کند با این عنوان که در قرآن کریم این عبارات در توصیف کفار استفاده شده
آیا مجاز هست یا خیر.

یاحق

bina88;197562 نوشت:

سلام علیکم جمیعا

بسیارخب. جناب عرفان گرامی سوال اول بنده هیچ ارتباطی با لعن نداشت و در ارتباط با موضوع بحث هم هست..

سوال این بود که اگر کسی بیاید دیگری را با عنوان الاغ و سگ خطاب کند با این عنوان که در قرآن کریم این عبارات در توصیف کفار استفاده شده
آیا مجاز هست یا خیر.

این چه ارتباطی با لعن دارد . لطفا قبل از حذف مطالعه بفرمائید.

یاحق

بینا88 گرامی و بزرگوار
در این تاپیک ما صحبت از این داریم که:

از نظر اخلاق اسلامی درست است به دشمن دشنام دهیم؟

اما بحث از لعن و ادله جواز لعن (که سرباز بزرگوار هم در پست قبلی به آن اشاره نمودند) بحثی دیگر است و پایه ی کلامی دارد.
ضمن اینکه ما در حذف ملاحظات زیادی را در نظر می گیریم و بعد از بررسی جنبه های گوناگون مطلب به حذف یا ویرایش اقدام می کنیم.

سوال دوم شما هم در پست 10، 16، 19 داده شده.

موضوع قفل شده است