واقعا دلیل کفر شیطان چی بود؟!

تب‌های اولیه

39 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
واقعا دلیل کفر شیطان چی بود؟!

به نام آن خدایی که عظمت حرفش برابر با تمام هستی دنیاست.
سلام اهل ایمان! احوالتون؟! امیدوارم همتون خوب و سر حال باشید.
بنده مبلاد هستم و هفده ساله. و یک تازه مسلمون.
حدود چند وقتی است که بنده به دنبال جواب این سوال هستم. و همواره بنده در همه جا به دنبال جواب کاملی برایش می گردم. و شایان ذکر هست که تا الان جوابی جزء همون چند تا موضوع تمرد از سجده و اینا نشنیده ام.
به طور اتفاقی شرایط فراهم شد که من بیام و سوال خودم را در فرم شما مطرح کنم.
دلیلی که ذهنه من رو بر این مشغول کرده که شیطان دلیل دیگری داشته برای سر پیچی از دستور خداوند این بوده.
1. شیطان یا ابلیس یا لوسیفر یا عزازیل .... که هزاران اسم هم داره. با آن همه درجه و مقام، که حتی از روح القدس یا همان جبرائیل هم بالاتر بوده و جزء رفیق شش های خدا به شمار ماومده چرا باید از خدا روی بر گرداند؟!
چرا شیطان از آن همه مقام و منزلت می گذره و با این که خداوند بهش میگه که تو در روزی که من معلوم می کنم به دست مولای ما امام مهدی (ع)به هلاکت می رسی. باز هم از خدا سر پیچی می کنه. و بر علیه آن قیام کند؟! واقعا چرا؟! چه اتفاقی این ما بین افتاد که ابلیس از اینا گذشت؟! چرا همانند ابلیس ، جبرائیل سر پیچی نکرد؟! یا میکائیل؟! یا اسرفیل؟! یا عزرایل؟! یا هاروت و یا.... هزاران فرشته بزرگ خداوند؟!
همانطور که می دانید ابلیس بر روی زمین خدواند را هزاران سال پرستش کرد که بعد از ماجرایی که بر قوم آن یعنی همان جنیان و انسان ها افتاد . خدا شیطان را به درگاه خود می آورد و همه موجودات را بر روی زمین نابود می کند. همون انسان هایی که قبل از آفرینش بنی آدم آفریده بوده است. این داستان را کاملا یادم نیست فقط تا همین حد یادم بود که ذکر کردم.

به هر حال من تازه مسلمونم. و زیاد از دین اسلام و قرآن اطلاعات کاملی ندارم. اگر کسی می دونه و جوابی کامل و درست می تواند بدهد. دریق نکند.. تا من مباحث دیگری را هم مطرح کنم که شده سوژه افرادی که ضد دین هستند و تفل های جامعه ما را دارند از دین دور می کنند.

تسلیم سه مرحله دارد: تسلیم تن، تسلیم عقل، تسلیم دل.
زمانی که دو حریف با یکدیگر نبرد می‏کنند و یکی از طرفین احساس شکست می‏کند ممکن است تسلیم گردد. در این گونه تسلیم ها، معمولا حریف مغلوب دستهای خود را به عنوان تسلیم بالا می‏کند و از ستیز و جنگ باز می‏ایستد و در اطاعت حریف درمی‏آید یعنی هر طوری که حریفش فرمان دهد عمل می‏کند.
در این نوع از تسلیم، تن و جسم تسلیم می‏شود اما فکر و اندیشه تسلیم نمی‏گردد، بلکه مرتبا در فکر تمرّد است، دائما می‏اندیشد که چگونه ممکن است فرصتی بدست آورد تا دوباره بر حریف چیره گردد. این وضع عقل و فکر او است و از لحاظ عواطف و احساسات نیز دائما به دشمن نفرین می‏فرستد. این گونه از تسلیم که تسلیم بدن است منتهای قلمروی است که زور می‏تواند تسخیر کند.
مرحله دیگر تسلیم، تسلیم عقل و فکر است. قدرتی که می‏تواند عقل را تحت تسلیم درآورد قدرت منطق و استدلال است. در اینجا از زور و بازو کاری ساخته نیست. هرگز ممکن نیست که با کتک زدن، به یک دانش آموز فهمانید که مجموع زوایای مثلث برابر با دو قائمه است. قضایای ریاضی را با استدلال باید ثابت کرد و راهی دیگر ندارد. عقل را فکر و استدلال، تسخیر و وادار به تسلیم می‏کند. اگر دلیل کافی وجود داشته باشد و بر عقل عرضه شود و آن را فهم کند، تسلیم می‏گردد ولو آنکه همه زورهای جهان بگوید تسلیم نباش.
معروف است وقتی که گالیله را به خاطر اعتقاد به حرکت زمین و مرکزیّت خورشید شکنجه می‏دادند وی از بیم اینکه او را آتش بزنند از عقیده علمی خود اظهار توبه کرد، در همان حال روی زمین چیزی می‏نوشت، دیدند نوشته است:
«با توبه گالیله زمین از گردش خود باز نمی‏ایستد».
زور می‏تواند بشر را وادار کند که به زبان از گفته خویش برگردد ولی فکر بشر هرگز تسلیم نمی‏شود مگر وقتی که با نیروی منطق و برهان مواجه گردد.
قل هاتوا برهانکم ان کنتم صادقین[1]
«دلیل خویشتن را بیاورید اگر راستگو هستید».
سومین مرحله تسلیم، تسلیم قلب است. حقیقت ایمان تسلیم قلب است، تسلیم زبان یا تسلیم فکر و عقل اگر با تسلیم قلب توأم نباشد ایمان نیست. تسلیم قلب مساوی است با تسلیم سراسر وجود انسان و نفی هرگونه جحود و عناد.
ممکن است کسی در مقابل یک فکر، حتی از لحاظ عقلی و منطقی تسلیم گردد ولی روحش تسلیم نگردد. آنجا که شخص از روی تعصب، عناد و لجاج می‏ورزد و یا به خاطر منافع شخصی زیر بار حقیقت نمی‏رود، فکر و عقل و اندیشه‏اش تسلیم است اما روحش متمرّد و طاغی و فاقد تسلیم است و به همین دلیل فاقد ایمان است، زیرا حقیقت ایمان همان تسلیم دل و جان است.
خدای متعال می‏فرماید:
یا ایّها الّذین آمنوا ادخلوا فی السّلم کافّة و لا تتّبعوا خطوات الشّیطان[2]
«ای کسانی که ایمان آورده‏اید، در قلعه سلم داخل شوید و گامهای شیطان را پیروی نکنید.»
یعنی روحتان با عقلتان جنگ نکند، احساساتتان با ادراکاتتان ستیز ننماید.
داستان شیطان که در قرآن کریم آمده است نمونه‏ای از کفر قلب و تسلیم عقل است. شیطان خدا را می‏شناخت، به روز رستاخیز نیز اعتقاد داشت، پیامبران و اوصیاء پیامبران را نیز کاملا می‏شناخت و به مقام آنها اعتراف داشت، در عین حال خدا او را کافر نامیده و درباره‏اش فرموده است:
و کان من الکافرین[3]
«و از کافران بود».
دلیل بر اینکه از نظر قرآن، شیطان خدا را می‏شناخت این است که قرآن صریحا می‏گوید: او به خالقیّت خدا اعتراف داشت؛ خطاب به خداوند گفت:
خلقتنی من نار و خلقته من طین[4]
«مرا از آتش آفریدی و او (آدم) را از گل».
و دلیل بر اینکه به روز رستاخیز اعتقاد داشت این است که گفت:
انظر الی یوم یبعثون[5]
«پروردگار مرا تا روز رستاخیز مهلت بده».
و دلیل بر شناخت وی انبیاء و معصومین را این است که گفت:
فبعزّتک لاغوینّهم اجمعین الّا عبادک منهم المخلصین[6]
«به عزّت تو قسم که همه فرزندان آدم را گمراه می‏سازم مگر بندگان خالص شده‏ات را».
مراد از بندگان خالص شده که نه تنها عملشان مخلصانه است بلکه سراسر وجودشان از غیر خدا پاک و آزاد است، اولیاء خدا و معصومین از گناهند؛ شیطان آنان را نیز می‏شناخته است و به عصمت آنان هم معتقد بوده است.
قرآن در عین اینکه شیطان را شناسای همه این مقامات معرفی می‏کند او را کافر می‏خواند و کافر می‏شناسد؛ پس معلوم می‏شود: تنها شناسایی و معرفت، یعنی تسلیم فکر و ادراک، برای اینکه موجودی مؤمن شناخته شود کافی نیست، چیز دیگر لازم است.
از نظر منطق قرآن چرا شیطان با اینهمه شناساییها، از کافران محسوب گشته است؟
معلوم است، برای اینکه در عین قبول ادراکاتش حقیقت را، احساساتش به ستیزه برخاست، دلش در برابر درک عقلش قیام کرد، از قبول حقیقت اباء و استکبار نمود، تسلیم قلب نداشت.[7]
[1] - نمل/ 64

[2] - بقره/ 208

[3] - بقره/ 34

[4] - اعراف/ 12

[5] - اعراف/ 14

[6] - ص/ 82- 83

[7] - مجموعه‏آثاراستادشهیدمطهری، ج‏1، ص: 291

بازم دوست عزیز این هایی که شما ذکر کردید توجیح کننده نیست.
چرا توجیح کننده نیست؟!
عملا هنگامی که شما به عنوان یک کافر ، یک نشونه از خداوند بهتون نشان بدهند ، اگر کافر هم که باشید ، زود ایمان می آورید و به حق، خداوند را ستایش می کنید.
این مورد در مورد ما است ، نه شیطان...
شیطان خودش با خداوند در ارتباط بوده ، خودش می دونسته خداوند آفریدش ، خودش مراحل آفرینش انسان رو به دست خداوند درک کرده بوده.. خودش اینقدر عظمت داشته که اگر در حال تسبیح انداختن بوده فرشته ها به زیر دست و پاش می افتادند تا تسبیح آن اگر از دستش افتاد و یا پاره شد ، بگیرند و به شیطان بدهند.
بعدشم، شیطان اگر می خواست در برابر خداوند قیام کند ، همان اوایل باید می کرد. زمانی که خانواده و قومش نابود شد ....
نه که بر روی زمین هزار و چندی سال خداوند را پرستش کند... بعد هم خانوادش را از دست بدهد... و بعد از این همه ماجرا در برابر خدا بیاد و قیام کند.
به گفته شما قلب و عقلش با هم دیگر در ستبز بوده است. چرا این ماجرا باید ادامه پیدا کند... آنقدر که به آفرینش حضرت آدم برسد و از آنجا این همه ماجرا پیش بیاید؟!
باز هم بنده می گویم اینجا اتفاقی برای ابلیس افتاد که از پرستش خداوند حکیم باز داری کرد. و در برابر و ایستاد... و یا میشه گفت در برابر خداوند قیام کرد....
این جمله آخر شاید به کفر گفته شه ،(قیام شیطان بر علیه خدا) این جمله تو کتاب مقدس از فرشته نورانی لوسیفر نقل شده که بر علیه خدا قیام کرده.
اما الان بحث ما اینه که مشخص سازی کنیم که چه شده است ، چون از همین موضوع یک عده می آیند و استفاده می کنند و شیطان را دوست دار انسان جلوه می دهند و انسان ها را عملا به راه بی دینی می کشند و اینطورست که کم کم دارد کفر کل دنیا را می گیرد.

کسی واقعا چیزی نمی دونه؟! یعنی اینقدر این سوال تازه است کسی جوابی براش نداره؟!

بهتر است بگویید تسلیم در ظاهر و تسلیم باطنی.در کل شیطان میداند کجا برود کجا نرود
اینکه به اولیا هم نزدیک نشده است که در روایات میاید خواست خدا است وگرنه شیطان به همه میتوانسته است نزدیک گردد.در نهایت هیچ چیز از خواست خدا دوری نمیکند حتی شیطان. شیطان یک رقابت را اغاز کرده است او خدارا میشناسد و میخواهد در این رقابت پیروز گردد و مسلملا بخاطر این وظیفه است که خدا اورا ازاد گذاشته است فکر میکنید علت دیگری دارد؟ نخیر عزیزم در رقابت بین شیطان و انسان در رسیدن به خدا این گوی و این میدان واین مطمنا نظر خود خداست.

احسنت بر تو ای جون.
دقیقا نظر بنده هم همین هست.
ولی این عقیده من و شماست ... و در هیچ آیین و نقل قولی این موضوع یاد نشده.
ولی واقعا احمقانه است ، که شیطان بدونه خداوند وجود حق داره.
بدونه قدرت داره.
بدونه خودش خلق خداست. اما بیاد خدا رو منکر شه. تازه اون مثل ما که انسان نبوده.
جزوء فرشته ها فوق بزرگ خدا بوده. در عرش خدا بوده. بهشت رو دیده و به طور کلی دست راست خدا بوده.
پس این احمقانه است که بیاد و بگیم خدا رو منکر شده و بر علیه او قیام کرده.
اینا به نظر من صحنه هایی است که خدای متعال ساخته.
و به ابلیس این را سپرده که انسان ها را گول بزند و آن ها را تحریک کند. تا بندگان بزرگ خودش را خدای کریم بشناسد.
مگر شیطان از نسل جنیان نیست؟!
اگر همین گونه باشه. و شیطان بخواهد در آخر امر کشته شود. پس صد در صد باید نسل او هم نابود شود.
پس چرا می آد خود قرآن می گه که ما بین جنیان هم مسلمان و کافر است. در صورتی که آن ها هم باید پیرو خط شیطان باشند ، زیرا در آخر نابود می شوند. پس چرا یک گروه از آن ها مسلمان شده و گروهی نه؟! حتی من می گویم این موضوع در ما بین قوم شیطان هم استوار است.
شیطان دارد نشل انسان ها را با جنینان در مقایسه قرار می دهد.
و می خواهد به خدای کریم ثابت کند که نسل او در ستایش و ایمان برتر از انسان هستند.
امیدوارم منظور من رو برداشت کرده باشید.

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

harfe hagh;195464 نوشت:
انظر الی یوم یبعثون[5]

الأعراف : 14 قالَ أَنْظِرْني‏ إِلى‏ يَوْمِ يُبْعَثُونَ

لطفا تصحیح شود

اما جناب دلنما:

شیطان امتحان شد و سر باز زد این دلیل کفرش هست دقت کنید:

النمل : 14 وَ جَحَدُوا بِها وَ اسْتَيْقَنَتْها أَنْفُسُهُمْ ظُلْماً وَ عُلُوًّا فَانْظُرْ كَيْفَ كانَ عاقِبَةُ الْمُفْسِدينَ

در عین این که یقین داشتند فرعونیان با موسی جنگ کردند با این که به حقانیتش ایمان داشتند

همچنین :
الأعراف : 176 وَ لَوْ شِئْنا لَرَفَعْناهُ بِها وَ لكِنَّهُ أَخْلَدَ إِلَى الْأَرْضِ وَ اتَّبَعَ هَواهُ فَمَثَلُهُ كَمَثَلِ الْكَلْبِ إِنْ تَحْمِلْ عَلَيْهِ يَلْهَثْ أَوْ تَتْرُكْهُ يَلْهَثْ ذلِكَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذينَ كَذَّبُوا بِآياتِنا فَاقْصُصِ الْقَصَصَ لَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ

خدابهش خیلی چیزها داد (شما بگید بعضی اسم های اعظم یا مستجاب الدعوه بودن یا ....) اما در نهایت مثال خدا رو دربارش ببینید مثل سگی میمونه که در هر صورت پارس میکنه

از این مثالها زیاد هست اما توی مطالبتون به نظر میاد که شیطان رو مثل فرشته ها میدونید:
الكهف : 50 وَ إِذْ قُلْنا لِلْمَلائِكَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلاَّ إِبْليسَ كانَ مِنَ الْجِنِّ فَفَسَقَ عَنْ أَمْرِ رَبِّهِ أَ فَتَتَّخِذُونَهُ وَ ذُرِّيَّتَهُ أَوْلِياءَ مِنْ دُوني‏ وَ هُمْ لَكُمْ عَدُوٌّ بِئْسَ لِلظَّالِمينَ بَدَلاً

از جنس جن بوده و از حضرت عزرائیل و جبرئیل هم بالاتر نرفته.

خدا هر کسی رو به چیزی امتحان میکنه برای این که آنچه در درون داره آشکار کنه.

البقرة : 214 أَمْ حَسِبْتُمْ أَنْ تَدْخُلُوا الْجَنَّةَ وَ لَمَّا يَأْتِكُمْ مَثَلُ الَّذينَ خَلَوْا مِنْ قَبْلِكُمْ مَسَّتْهُمُ الْبَأْساءُ وَ الضَّرَّاءُ وَ زُلْزِلُوا حَتَّى يَقُولَ الرَّسُولُ وَ الَّذينَ آمَنُوا مَعَهُ مَتى‏ نَصْرُ اللَّهِ أَلا إِنَّ نَصْرَ اللَّهِ قَريبٌ
آل‏عمران : 142 أَمْ حَسِبْتُمْ أَنْ تَدْخُلُوا الْجَنَّةَ وَ لَمَّا يَعْلَمِ اللَّهُ الَّذينَ جاهَدُوا مِنْكُمْ وَ يَعْلَمَ الصَّابِرينَ
هر چند که خدا آنچه در قلب میگذرد را میداند و کتمانها را هم میداند اما:
خدا نشانه گذاری میکنه اما شیطان از کسانی که صابر باشند نشانه گذاری نشد بلکه از کافران شد.

التماس دعا

سلام مجدد

دلنما;195585 نوشت:
امیدوارم منظور من رو برداشت کرده باشید

برادر عزیز جن اختیار داره میتونه خلاف دستور خدا عمل کنه مثل انسان!! اما قرار نیست انسان بتواند هر کاری بکند جن هم همینطور قدرتش محدودیتی دارد

دوست من سعی کنید مسائل رو با هم قاطی نکنید مسئله زنده گذاشتن همیشه به نفع اشخاص نیست :

آل ‏عمران : 178 وَ لا يَحْسَبَنَّ الَّذينَ كَفَرُوا أَنَّما نُمْلي‏ لَهُمْ خَيْرٌ لِأَنْفُسِهِمْ إِنَّما نُمْلي‏ لَهُمْ لِيَزْدادُوا إِثْماً وَ لَهُمْ عَذابٌ مُهينٌ

برای زیاد کردن گناه و زیاد عذاب چشیدن است.

التماس دعا

تو این دنیا خیلی چیزها هست که براش
جوابی نیست ...
اینم روش

سلام وست عزیز.
سلام دلنما
شما گفتید که چرا شیطان سجده نکرد اما عزرائیل جبرئیل و.... سجده کردند.
قران بزرگترین هدایت کننده انسان است.خدا میفرماید اگر قران را بر کوه میگفیم کوه متلاشی میشد.انسان راه خود راباید در قران پیدا کند.همه ی سوالت شما جوابشان در قران است.خدا فرموده که همه سجده کردند بجز ابلیس در ادامه گفته چون او از جنیان بود.
ویژگی جن همانند ما انسانها حق انتخاب دارند همانطور که ما حق انتخاب داریم و در بعضی وقتها از خدا سرپیچی میکنیم همانطور ابلیس سرپیچی کرد.
عزرائیلو....همه ی اینها فرشته هستند.

سلام دوست عزیز.خداوند به ابلیس طول عمر داد چون به خدا گفت من 6000 سال عبادتت کردم پس به من طول عمر بده.و به بزرگی خدا قسم خورده که فرزندان ادم را گمراه کند.

شیطان یک رقابت را اغاز کرده است او خدارا میشناسد و میخواهد در این رقابت پیروز گردد و مسلملا بخاطر این وظیفه است که خدا اورا ازاد گذاشته است فکر میکنید علت دیگری دارد؟
شیطان خدا را میشناسد.این رقابت نیست او در مقابل حرف خدا ایستاده که خدا فرمود ادم اشرف مخلوقات است،او در این زندگی با ماست تا ما را گمراه کند وبه خدا ثابت کند که او بالاتر است نه رقابت.
شما دوست دارین با گناهانتان خدا راشرمنده کنید و شیطان راخندان؟

این چیزی که شما دارید می گید نشد جواب.
شیطان از نسل جنیان بوده درست.
اما از عزرایل و جبرئیل بالاتر بوده مقامش.
نمی دونم کجا بود که خوندم و ولی کامل یادمه که نقل قولی بود بر بزرگی شیطان در عرش خداوند.
اینایی هم که شما دارید می گید و من خودم می دونم.
اگر هم از امتحانی سر به زیر بیرون آمد ، آن امتحان چی بود؟!
من که چیزی از امتحان این ها ندیدم.
جزء همان چیزی که گفت بر انسان سجده کن و آن هم نکرد .
زیرا که خداوند به انسان می آد و اسم های اعظم رو یاد می ده.
و شیطان به نظرم اینجاست که اعتراض می کنه. و می گه من از جنس آتشم و اون از جنس خاکه.
من مقامم بالاتره ، چرا نباید این اسم های اعظم را به من نگویی ولی به آدم بگویی.؟!
من این رو برداشت کردم از قرآن که شیطان به این دلیل بوده. که می خواهد نسل خود و قوم خود را بر انسان ها والاتری ببخشد.
و همانطور هم که در بالا ذکر شد. یک رقابتی است بین ما انسان ها و جنیان.

سلام دوست عزیز
سلام خانم محمدی.
در این دنیا تمام جوابها بر ادمی اشکار است.فقط کمی نیاز به علم دارید چون در بعضی مباحث جوابتان را داده ام.
باشد که فکر کنید.همه ی سوالاتتان در قران است.
صددرصد به قران رجوع نمیکنید.که دنیارا جاهلیت گرفته

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

دلنما;195595 نوشت:
اگر هم از امتحانی سر به زیر بیرون آمد ، آن امتحان چی بود؟! من که چیزی از امتحان این ها ندیدم. جزء همان چیزی که گفت بر انسان سجده کن و آن هم نکرد . زیرا که خداوند به انسان می آد و اسم های اعظم رو یاد می ده. و شیطان به نظرم اینجاست که اعتراض می کنه. و می گه من از جنس آتشم و اون از جنس خاکه. من مقامم بالاتره ، چرا نباید این اسم های اعظم را به من نگویی ولی به آدم بگویی.؟! من این رو برداشت کردم از قرآن که شیطان به این دلیل بوده. که می خواهد نسل خود و قوم خود را بر انسان ها والاتری ببخشد. و همانطور هم که در بالا ذکر شد. یک رقابتی است بین ما انسان ها و جنیان

دو مطلب رو شما توش تاکید دارید: 1. امتحان شیطان 2. رقابت بین انسان و جنیان

1. امتحان شیطان: هرکسی به چیزی امتحان میشه و گاهی سر بلند و گاهی سر به زیر میشه ببینید فقط شیطان نبود که امتحان شد آدم هم امتحان شد ولی ادم بعد از گناهش توبه کرد ولی شیطان گمراهتر کرد خودش رو!
الأعراف : 23 قالا رَبَّنا ظَلَمْنا أَنْفُسَنا وَ إِنْ لَمْ تَغْفِرْ لَنا وَ تَرْحَمْنا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخاسِرينَ
الحجر : 39 قالَ رَبِّ بِما أَغْوَيْتَني‏ لَأُزَيِّنَنَّ لَهُمْ فِي الْأَرْضِ وَ لَأُغْوِيَنَّهُمْ أَجْمَعينَ

عکس العمل اول برای ادم است و دومی برای شیطان است اولی گمراهی رو به سوء استفاده از اختیار نسبت میده و دومی گمراهی رو به خدا نسبت میده میگه تو منو گمراه کردی!!نعوذ بالله

حالا ببینید خدا با هرکدوم نسبت به عملش رفتار کرده.

2. رقابت بین جنیان و انسانها : اصلا اینطور فکر نکنید داستانی که شما فکر میکنید درسته اصلا درست نیست همه جنیان قرار نیست از نسل شیطان باشند(شما مدرک بیارید لطفا از عبارات شنیدم و .. استفاده نکنید) و بالفرض محال هم که باشند جنیان خوب هست جنیان بد هم هست

کما این که در قرآن هم میبینیم آنها پیامبر دارند! که قبلا میرفتند و وحی میگرفتند اما از زمانی که پیامبر ما اومد راههای وحی مسدود شد برای جن! الرحمن : 33 يا مَعْشَرَ الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ إِنِ اسْتَطَعْتُمْ أَنْ تَنْفُذُوا مِنْ أَقْطارِ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ فَانْفُذُوا لا تَنْفُذُونَ إِلاَّ بِسُلْطانٍ

و در جای دیگری میفرماید: الأحقاف : 29 وَ إِذْ صَرَفْنا إِلَيْكَ نَفَراً مِنَ الْجِنِّ يَسْتَمِعُونَ الْقُرْآنَ فَلَمَّا حَضَرُوهُ قالُوا أَنْصِتُوا فَلَمَّا قُضِيَ وَلَّوْا إِلى‏ قَوْمِهِمْ مُنْذِرينَ

خلاصه امر این که جنیان خوب و بد داریم

التماس دعا

نقل قول:
سلام دوست عزیز
سلام خانم محمدی.
در این دنیا تمام جوابها بر ادمی اشکار است.فقط کمی نیاز به علم دارید چون در بعضی مباحث جوابتان را داده ام.
باشد که فکر کنید.همه ی سوالاتتان در قران است.
صددرصد به قران رجوع نمیکنید.که دنیارا جاهلیت گرفته

فکر میکنی جوابشو دادی ...
بزار برات یه داستان تعریف کنم ... من یه دختر عمه داشتم که 1 سال از من بزرگتر بود و تو دبیرستان تیزهوشان درس میخوند ... من تازه مفاهیم سینوس و کسینوس رو فهمیده بودم ... تو ماشین بودیم که یه دفعه گفت چه جالب سینوس 30 درجه میشه یک دوم و سینوس 15 درجه میشه یک چهارم ... منم تندی گفتم خوب معلومه 30 درجه دو برابر 15 درجه هست پس اگر سینوس 30 درجه میشه یک دوم میشه انتظار داشت سینوس 15 درجه بشه یک چهارم ... خیلی ذوق کردم ... آخه اون تیز هوشان درس میخوندو من یه دبیرستان معمولی ...
زمانها گذشت ... و من بعد از4 سال یا بیشتر فهمیدم اون چی میگه ... سینوس و کسینوس توابعی هستند که به صورت خطی عمل نمیکنند ولی در بازه 15 تا 30 درجه به صورت خطی عمل کرده اند ...

اون روزا میگفتم چه جوابه دندان شکنی دادم ...

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم
به آیات زیر از تفسیر شریف البلاغ توجه نمایید علت سرکشی شیطان توش هست :
------------------------------------------------
ص : 75- قالَ اللّه يا إِبْلِيسُ ما مَنَعَكَ أَنْ تَسْجُدَ لي لِما خَلَقْتُ إياه بِيَدَيَّ و منهما يدا الخلق روحا و جسما أَسْتَكْبَرْتَ علي و على آدم أَمْ كُنْتَ مِنَ الْعالِينَ علي، أو على آدم هذا، كما أن بعضا من معصومي ولده هم من العالين عليه كالمحمديين عليهم السّلام.
76- قالَ إبليس نظرا إلى ظاهر البدنين أَنَا خَيْرٌ مِنْهُ إذ خَلَقْتَنِي مِنْ نارٍ وَ خَلَقْتَهُ مِنْ طِينٍ و النار خير من الطين، قياسا يرد فيه حكم اللّه بكل إبلاس.
77- قالَ اللّه، إذا فَاخْرُجْ مِنْها الجنة فَإِنَّكَ رَجِيمٌ و لا مكان فيها لأي رجيم، مهما كانت جنة دنيوية، و لكنها محل العابدين المستسلمين.
78- وَ إِنَّ عَلَيْكَ لَعْنَتِي إبعادا عن رحماتي إِلى‏ يَوْمِ الدِّينِ الجزاء، و هو ظهور الطاعات و العصيانات.
-------------------------------------------------------------------------------------

اعراف 12: - قالَ ما مَنَعَكَ عن السجدة أَلَّا تَسْجُدَ إِذْ أَمَرْتُكَ فقد كان مأمورا و هو من الجن، أمرا خاصا، أو وفي الملائكة قالَ أَنَا خَيْرٌ مِنْهُ لأنك خَلَقْتَنِي مِنْ نارٍ وَ خَلَقْتَهُ مِنْ طِينٍ و النار أفضل من الطين قياسا إلى أصله، دون حالته الحاضرة، و لو أن دلالة الأمر على الوجوب مرددة لما التجأ إبليس إلى ذلك القياس الفضيح.
13- قالَ فَاهْبِطْ مِنْها:
الجنة التي كان فيها أبوانا فَما يَكُونُ لَكَ أَنْ تَتَكَبَّرَ فِيها مهما تتكبر في غيرها فَاخْرُجْ إِنَّكَ مِنَ الصَّاغِرِينَ أمامي بما تكبرت علي و صغّرتني، إذ نقضت حكمي بقياسك، فلم يكن تركه لذلك السجود سببا لذلك الدحر بل هو تكبّره في قياسه كأنه أعلم من رب العالمين، و ذلك كان أمرا تشريعيا دون تكوين، و لذلك عصى و لم يخرج حتى أزلهما فيها.
------------------------------------------------------------
التماس دعا

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

ftmh_mohammadi;195599 نوشت:
بزار برات یه داستان تعریف کنم ... من یه دختر عمه داشتم که 1 سال از من بزرگتر بود و تو دبیرستان تیزهوشان درس میخوند ... من تازه مفاهیم سینوس و کسینوس رو فهمیده بودم ... تو ماشین بودیم که یه دفعه گفت چه جالب سینوس 30 درجه میشه یک دوم و سینوس 15 درجه میشه یک چهارم ... منم تندی گفتم خوب معلومه 30 درجه دو برابر 15 درجه هست پس اگر سینوس 30 درجه میشه یک دوم میشه انتظار داشت سینوس 15 درجه بشه یک چهارم ... خیلی ذوق کردم ... آخه اون تیز هوشان درس میخوندو من یه دبیرستان معمولی ...

حالا برعکس این ماجرا برای من و .... اتفاق افتاد اون توی دبیرستان نمونه دولتی درس میخوند و من توی دبیرستان معمولی توی جمعی بودیم یه استاد دانشگاه یه سوالی مطرح کرد فکر میکنید کی جواب درست رو داد؟(که همین هم باعث کلی دردسر شد برام چون علی رغم علاقه ای که به ریاضی داشتم میخواستم رهاش کنم و برم ....)

خلاصه اگه ایرادی وارده بفرمایید بنده به جناب ابوالفضل کاری ندارم ولی خودم ادعایی ندارم اگه شما نقضی بیارید مطمئن باشید اگه بجا باشه قبول میکنم( شما فرض کنید شما تیزهوشانید و بنده نه اگه اون روز اون بنده خدا میگفت که این حرفت اشتباهه چون سینوس 60 درجه یه چیز دیگه است بهتر نبود؟!)

التماس دعا

ببینید. من نه تیز هوشم و نه بی هوشم نه با هوشم و نه نصفه هوشم.
سوالی هم که مطرح کردم خیلی خیلی کامل بود.
و تا الانم جواب دندون شکنی نشنیدم.
یک سری آیه عربی اینجا گذاشتی که در جواب باید بگم. بنده به زبان خودم هم تسلط کامل ندارم. عربی و کجا دلم بزارم؟!
پارسی و پاس بدارید. و هر چی می زارید به زبان اصلی ما بگذارید اینقدر عرب گرایی نکنید.
همین موضوع هم یکی از اهدافی شده که جون های ما اسلام و دین عرب های جاهل می دونند.
به هر حال بگذریم. من کلا به دو زبان تسلط دارم یک زبان مادریم هست و دیگری انگلیسی. کمی هم اسپانیایی..
اما عربی تو بگو نیم درصد. اصلا هم دست ندارم یاد بگیرم.
قرآن و هم فارسی می خونم. نماز و هم فارسی می خونم.
از عبادت خودم با خدا هم راضی راضی هستم و روحم هم سبکه سبکه.

بحث ریاضی رو هم وسط نکشید که من داغونه ریاضیم. Lol یهو دیدید تایپیک شد تایپیک ریاضی.
همین الانم دارم ریاضی حل می کنم و لپ تاپم کنارمه دارم وبگردی هم می کنم...... (حد و پیوستگی) lol

[=Microsoft Sans Serif]سلام
[=Microsoft Sans Serif]
[=Microsoft Sans Serif]شیطون ؟! جن ؟ پری مهربون؟
[=Microsoft Sans Serif]
[=Microsoft Sans Serif]من _انسان_ هستم ، به بودن خودم باور دارم ، چون با حواسم می تونم خودمو ببینم و.......
[=Microsoft Sans Serif]به بودن آب ، باد ، بارون هم اعتقاد دارم ....لمسش می کنم ...وقتی تشنه می شم می خورم و.............
[=Microsoft Sans Serif]احساساتم رو نمبینم ولی می تونم درون خودم اونو رو ببینم و درکش کنم و بلاخره بصورت گریه ، خنده و....و افکارمو نمی بینم اما می تونم در باره ی اون با دیگران صحبت کنم و اینکه زندگی مو تحت تاثیر قرار می گیره و می تونم به وجودشون در خودم یا نبودشون در دیگری پی ببرم ...
[=Microsoft Sans Serif]
[=Microsoft Sans Serif]خدا رو نمی بینم ، ولی سرشت انسان و عقل و استدلال می گه باید باشه ..در همین نزدیکی ! پشت اون بوته ی گل.....تا زندگیمون معنا و مفهوم داشته باشه و....
[=Microsoft Sans Serif]
[=Microsoft Sans Serif]و اما شیطان ؟! جن ! پری مهربون قصه ها!
[=Microsoft Sans Serif]من راجع به جن وپری زیاد خوندم اما راستش رو بخواین تو زندگیم هرگز ندیدم...با بچه های محل خیلی جاهام دنبالشون رفتم مثلن شبای تاریک به قبرستون رفتم و یا تو زیر زمین های خونه های قدیمی...وووو اما نمی دونم یا من خیلی با ایمان هستم و می ترسن از من یا اینکه شاید قیافه ام خیلی ترسناک تر از اون هاست:Khandidan!: .
[=Microsoft Sans Serif]
[=Microsoft Sans Serif]گاهی اوقات هم که دیگه از بودنشون و یا دیدشون نا اومید می شم با خودم میگم : بابا بی خیال !! حالا باشن یا نباشن .وقتی بودنشون یا نبودنشون توی زندگی من تاثیری نداره ..چه فرقی می کنه :fekr:

بر عکس تو. من روحم همیشه در اعذاب است...
همیشه حسشون می کنم. شاید یک حس fake باشه .. اما وجودم میگه کنارم هستند..
گه گداری حتی نمی تونم نماز بخونم. چون می ترسم کسی پشتم باشه (جن)..
و همواره در خواب و ... اذیت میشم.
به حقانیت و وجود این ها من باور دارم. اما عزیزم. بحث ما جن و اینا نسیت بحث ما دلیل کفر شیطان هست.
جن هم وجود داره. به موقعش هم سراغت می آد:))))))

اگر هم از امتحانی سر به زیر بیرون آمد ، آن امتحان چی بود؟!
من که چیزی از امتحان این ها ندیدم.
جزء همان چیزی که گفت بر انسان سجده کن و آن هم نکرد.
سلام دوست عزیز.جوابو خودت داری میگی،بر انسان سجده کن و آن هم نکرد.این یک امتحان بود.که او سجده نکرد.
خداخودش از اول میدانست که سجده نمیکند.فقط خواست به تمامی فرشتگان و جنیان ثابت کند که انسان بالاتر است مارا در این دنیا قرار داره تا به فرشتگان و....بفهماند

و همانطور هم که در بالا ذکر شد. یک رقابتی است بین ما انسان ها و جنیان
رقابت نیست.چون ابلیس میداند که بر او بالاتریم،سنگ لای چرخمان میکند تابه هدف نرسیم نه اینکه او در تلاش است که بگوید والاتر است چون در اینده به دست مهدی کشته خواهد شد.پس رقابت نیست،بلکه میخی برای پنچر کردن چرخمان در رسیدن به خداست

سلام دوست عزیز.
چرا میترسی.تو اشرف مخلوقاتی شما از جن بالاتری.
پس ازشون چرا میترسی؟
من که نمیترسم،به وجودشون باور دارم و بخاطر همین در هر کاری میگم بسم الله الرحمن الرحیم

دلنما;195585 نوشت:
اینا به نظر من صحنه هایی است که خدای متعال ساخته. و به ابلیس این را سپرده که انسان ها را گول بزند و آن ها را تحریک کند. تا بندگان بزرگ خودش را خدای کریم بشناسد.

شیطان لازمه نظام احسن هست اما دلیل اغوای شیطان را نمی توانیم خواست خدا بدانیم(اثبات این کلام بر میگردد به مبرا بودن خداوند از هرگونه بدی که باید در جای خودش بحث شود)
در ضمن نقض کلام شما در خصوص مکلف شدن شیطان به اغوا را می توان در این دانست که غیر از شیطان عوامل دیگری مانند نفس لوامه در اغوای انسان وجود دارد.

به نام خدا...
باز یک مورد جدید پیدا کردم.

همواره ما مسلمان ها بر این متقد هستیم که در روزی معین شیطان به هلاکت خواهد رسید......
اما خب سوالی که مطرح میشه اینه.
مگه شیطان دارای دو بعد هست مانند ما انسان ها؟! بعد روحانی و جسمانی؟!
عملا نباید باشه و فقط باید دارای یک بعد روحانی باشه. مانند یک روح.
پس اگر بخواد به هلاکت برسه جوری می شه که اصلا به وجود نیامده و نابود خواهد شد. و مثل ما انسان ها نیست که بعد از مرگ ، بعد روحانیش باز خواست شه. او به صورت مستقیم بعد اصلیش نابود میشه.
و اما نکته جالب تر. در قرآن اومده زمانی که انسان ها بر انگیخته می شوند .. انسان های گناه کار می گویند که ابلیس بوده که ما را به این کار ها وادار کرده که در جواب هم شیطان به آن ها می گوید من فقط به شما پیشنهاد دادم شما نباید قبول می کردید.
با کمی فکر و تجزیه و تحلیل در می باید که باید شیطان آنور ماجرا باشه که به این صراحتی داره کار خودش رو توجیح می کنه. منظور از اونور ماجرا یعنی اصلا با گناه کار ها همراه نبوده.
باز هم بنده می گویم ، این در نهایت خریت هست که شیطان بیاد و بعد از شش هزار سال در برابر خدا قیام کند ، قیامی که نتیجه اش هیچی است ، یعنی عملا سودی برای آن ندارد....
به نظر خودم ، شیطان همانند دیگر فرشته های عظم خداوند دارای ماموریتی است.
با این تفاوت که ماموریت شیطان نقش منفی دارد و اغوا گری می کند.
پس عملا باید موضوع هلاک شدن آن هم به دست حضرت مهدی چیزی خود ساخته ای باشه.
چون نقل قول یا حدیثی من نخوندم که معتبر باشه و از هلاکت آن پیام آور باشد.

ودلیلی هم که میشه برای این آورد که چرا خدا این ماموریت را به ابلیس داده این است که ، تنها فرشته اعظم خدا بود که می توانست تصمیم گیری کند و اندیشه کند. و از همین جهت او بهترین گزینه برای اغواگری انسان به شمار می آمده.

با سلام، در روایات، روز معلومی که شیطان نابود می شود تفسیر شده است، در برخی از روایات روز ظهور امام زمان علیه السلام و در برخی از روایات به کشته شدنش به دست رسول خدا صلّی الله علیه و آله وسلّم تفسیر شده است، و در برخی از روایات به نفخه ی اولی یعنی اولین باری که در صور دمیده می شود، ولی به هر صورت کارشناس محترم می توانند اطلاعات بیشتری در اختیار مراجعین محترم قرار دهند و همه ی دلایل قطعی این مطلب را ثابت می کند که شیطان رجیم و تمامی تابعین او به هلاکت ابدی در جهنّم دچار می شوند

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

دلنما;195607 نوشت:
بینید. من نه تیز هوشم و نه بی هوشم نه با هوشم و نه نصفه هوشم. سوالی هم که مطرح کردم خیلی خیلی کامل بود. و تا الانم جواب دندون شکنی نشنیدم.

دلنما;195757 نوشت:
باز هم بنده می گویم ، این در نهایت خریت هست که شیطان بیاد و بعد از شش هزار سال در برابر خدا قیام کند ، قیامی که نتیجه اش هیچی است ، یعنی عملا سودی برای آن ندارد....

دوست عزیز شما سوال دندانشکنی مطرح نکردید که بخواد جواب دندانشکنی بشنوید!

یه سوال ساده است و یه جواب ساده شما خیلی علاقه دارید لقمه رو دور سرتون بچرخونید بذارید توی دهنتون ....

مسئله ساده است اولا شما برای حرفی که زدید نه دلیل آوردید نه مدرک فقط حرف از شنیده ها میزنید. بعد در مورد این :

abolfazl_atoo;195617 نوشت:
چون در اینده به دست مهدی کشته خواهد شد.

میفرمایید:
دلنما;195757 نوشت:
همواره ما مسلمان ها بر این متقد هستیم که در روزی معین شیطان به هلاکت خواهد رسید...... اما خب سوالی که مطرح میشه اینه

دلنما;195757 نوشت:
چون نقل قول یا حدیثی من نخوندم که معتبر باشه و از هلاکت آن پیام آور باشد

شما اول تکلیف خودتون رو مشخص کنید لطفا. بالاخره باید مستند حرف زد یا روی هوا و از روی شنیده ها؟

اما در مورد این حرف شما:

دلنما;195607 نوشت:
یک سری آیه عربی اینجا گذاشتی که در جواب باید بگم. بنده به زبان خودم هم تسلط کامل ندارم. عربی و کجا دلم بزارم؟! پارسی و پاس بدارید. و هر چی می زارید به زبان اصلی ما بگذارید اینقدر عرب گرایی نکنید. همین موضوع هم یکی از اهدافی شده که جون های ما اسلام و دین عرب های جاهل می دونند. به هر حال بگذریم. من کلا به دو زبان تسلط دارم یک زبان مادریم هست و دیگری انگلیسی. کمی هم اسپانیایی.. اما عربی تو بگو نیم درصد. اصلا هم دست ندارم یاد بگیرم. قرآن و هم فارسی می خونم. نماز و هم فارسی می خونم. از عبادت خودم با خدا هم راضی راضی هستم و روحم هم سبکه سبکه.

دو نکته رو شما اینجا مطرح کردید : 1. عرب گرایی نکنیم(عرب جاهل و ..) 2. نمازتون رو فارسی میخونید و خیلی هم راضی هستید و روحتون هم سبکه

بحث اول : شما به چه حقی زبان انگلیسی رو برتر دونستید یا حتی فارسی رو؟ این که شما یه چیزی رو بلد نیستید دلیل بر بد بودنش نمیشه بعدش هم چون اکثر منابع ما در تحقیق اسلامی عربی هست کسی که واقعا بخواد تحقیق بکنه معمولا باید یه آشنایی ای با زبان عربی داشته باشه و الا بیشتر تقلید است تا تحقیق!
سخن دیگر آن که شما برید به آدرس آیاتی که داده شد فارسیش رو بخونید.

بحث دوم : اولا کی گفته نماز برای این هست که شما احساس رضایت بکنید؟ نماز برای رضایت خداست نه رضایت شما
ثانیا معلومه که چه آرامشی دارید:

دلنما;195614 نوشت:
بر عکس تو. من روحم همیشه در اعذاب است... همیشه حسشون می کنم. شاید یک حس fake باشه .. اما وجودم میگه کنارم هستند.. گه گداری حتی نمی تونم نماز بخونم. چون می ترسم کسی پشتم باشه (جن)..

کلا شما اول منطق خودتون رو مشخص کنید بعد وارد بحث بشید

التماس دعا

سلام مجدد
بنده فقط برای این که کسانی که میان و میخونن با این شبهه ها دچار گمراهی نشن این جواب رو مینویسم(نه برای شما جناب دلنما چون شما فعلا باید منطق بحثتون رو مشخص کنید بالاخره با مدرک حرف بزنیم یا از روی شنیده ها؟):

ما وقتی قراره بحث در مورد موجودات ماورایی بکنیم اول از همه باید قرآن رو جزو منبع قابل قبول بگیریم بعد بحث کنیم چون در غیر این صورت بحث به جایی ختم نمیشه مثلا مسیحی بخواد با من در مورد شیطان بحث کنه اون مبانی خودش رو داره و من مبانی خودم رو و فقط اینجا میشه بحث عقلی کرد و نه نقلی.

اما درمورد ابلیس :

مهدی عباس زاده;195602 نوشت:
ص : 75- قالَ اللّه يا إِبْلِيسُ ما مَنَعَكَ أَنْ تَسْجُدَ لي لِما خَلَقْتُ إياه بِيَدَيَّ و منهما يدا الخلق روحا و جسما أَسْتَكْبَرْتَ علي و على آدم أَمْ كُنْتَ مِنَ الْعالِينَ علي، أو على آدم هذا، كما أن بعضا من معصومي ولده هم من العالين عليه كالمحمديين عليهم السّلام. 76- قالَ إبليس نظرا إلى ظاهر البدنين أَنَا خَيْرٌ مِنْهُ إذ خَلَقْتَنِي مِنْ نارٍ وَ خَلَقْتَهُ مِنْ طِينٍ و النار خير من الطين، قياسا يرد فيه حكم اللّه بكل إبلاس. 77- قالَ اللّه، إذا فَاخْرُجْ مِنْها الجنة فَإِنَّكَ رَجِيمٌ و لا مكان فيها لأي رجيم، مهما كانت جنة دنيوية، و لكنها محل العابدين المستسلمين. 78- وَ إِنَّ عَلَيْكَ لَعْنَتِي إبعادا عن رحماتي إِلى‏ يَوْمِ الدِّينِ الجزاء، و هو ظهور الطاعات و العصيانات.

خدا در این آیه شیطان رو از رحمت خودش دور دانسته پس شیطان در حال حاضر نمیتواند در حال اطاعت از پروردگار باشد چون مطیع خدا از رحمت خدا دور نمیشود(ان علیک لعنتی الی یوم الدین) پس گمراه سازی مردم به اطاعت از خدا انجام نشده است بلکه عصیان بوده است.

مهدی عباس زاده;195602 نوشت:
اعراف 12: - قالَ ما مَنَعَكَ عن السجدة أَلَّا تَسْجُدَ إِذْ أَمَرْتُكَ فقد كان مأمورا و هو من الجن، أمرا خاصا، أو وفي الملائكة قالَ أَنَا خَيْرٌ مِنْهُ لأنك خَلَقْتَنِي مِنْ نارٍ وَ خَلَقْتَهُ مِنْ طِينٍ و النار أفضل من الطين قياسا إلى أصله، دون حالته الحاضرة، و لو أن دلالة الأمر على الوجوب مرددة لما التجأ إبليس إلى ذلك القياس الفضيح. 13- قالَ فَاهْبِطْ مِنْها: الجنة التي كان فيها أبوانا فَما يَكُونُ لَكَ أَنْ تَتَكَبَّرَ فِيها مهما تتكبر في غيرها فَاخْرُجْ إِنَّكَ مِنَ الصَّاغِرِينَ أمامي بما تكبرت علي و صغّرتني، إذ نقضت حكمي بقياسك، فلم يكن تركه لذلك السجود سببا لذلك الدحر بل هو تكبّره في قياسه كأنه أعلم من رب العالمين، و ذلك كان أمرا تشريعيا دون تكوين، و لذلك عصى و لم يخرج حتى أزلهما فيها.

این آیه به وضوح تکبر شیطان را به رخ میکشد و آیا میشود عبد مطیع نسبت به مولای خودش تکبر داشته باشد؟ هرگز این امکان ندارد پس گمراه ساختن مردم امر خدای متعال نبوده.

اما بحث کشته شدن(یا ناتوان شدن) شیطان در آیه سوره ص بیان شده است بخوانید(تفسیر البلاغ):
79- قالَ رَبِّ و أنا من خلقك فَأَنْظِرْنِي إِلى‏ يَوْمِ يُبْعَثُونَ لقيامة الإحياء.
80- قالَ اللّه إجابة لطلب اللعين، إبتلاء للمكلفين فَإِنَّكَ مِنَ الْمُنْظَرِينَ الشياطين.
81- لا إلى يوم الدين، بل إِلى‏ يَوْمِ الْوَقْتِ الْمَعْلُومِ و إلا لكان النص" إِلى‏ يَوْمِ الدِّينِ" و لعل من" يَوْمِ الْوَقْتِ الْمَعْلُومِ" هو يوم قيام المهدي (ع) إذ لا سلطة فيه للشيطان إلا قليلا.
------------------------------------------------------------------------------------------

اینجا شیطان از خدا میخواهد که تا روز قیامت بهش فرصت بده اما خدا میفرماید تا روزی معین بهت فرصت میدهم که مقتضای بلاغت قرآنی آن است که یوم الوقت المعلوم غیر از یوم الدین یا یوم یبعثون باشد

پس شیطان تا روز قیامت فرصت گمراه سازی مخلوقین را ندارد بلکه تا روزی معین وقت دارد که آن روز طبق روایات به ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف تعبیر شده است.

اما در مورد دلیل و ادعا:

دلنما;195757 نوشت:
مگه شیطان دارای دو بعد هست مانند ما انسان ها؟! بعد روحانی و جسمانی؟! عملا نباید باشه و فقط باید دارای یک بعد روحانی باشه. مانند یک روح.

شیطان هر جور که تصور بشه از جنس آتش است که مادیست کما این که ما از جنس خاک هستیم و مادی. و طایفه جن هم عمر دارند و مرگ و میر دارند اگر شما مدرکی برای نداشتن این مسائل دارید لطفا مدرک خودتون رو بیان کنید.

گذشته از آن همین که خدا به شیطان طول عمر داده یعنی اونها هم میمیرند و الا چه لزومی داشت که شیطان از خدا وفت بطلبد؟

خلاصه آن که شما هیچ مطلبی بر رد اعتقاد مسلمانها ندارید

التماس دعا

نقل قول:
شیطان هر جور که تصور بشه از جنس آتش است که مادیست کما این که ما از جنس خاک هستیم و مادی. و طایفه جن هم عمر دارند و مرگ و میر دارند اگر شما مدرکی برای نداشتن این مسائل دارید لطفا مدرک خودتون رو بیان کنید.

سلام به تاپیک شما ربطی نداره ... ولی من تو قرآن خوندم که شیطان از جنس آتش بدون دود است ( دود کاملا مادی است ) و آتش بدون دود را من انرژی ترجمه اش میکنم که انرژی هم کاملا غیر مادی است . اگر هم بخواهیم آتش بدون دود را مادی بنامیم باید از عناصری تشکیل شده باشد که در جدول مندلیوف بشه پیداش کرد ... ولی اینجوری نیست ... من فکر میکنم انسان از ماده و جنیان از انرژی باشند ولی چون قرآن نمیتونسته در مورد انرژی صحبت کنه از آتش بدون دود حرف زده

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

ftmh_mohammadi;195797 نوشت:
ولی من تو قرآن خوندم که شیطان از جنس آتش بدون دود است ( دود کاملا مادی است ) و آتش بدون دود را من انرژی ترجمه اش میکنم که انرژی هم کاملا غیر مادی است . اگر هم بخواهیم آتش بدون دود را مادی بنامیم باید از عناصری تشکیل شده باشد که در جدول مندلیوف بشه پیداش کرد ... ولی اینجوری نیست ... من فکر میکنم انسان از ماده و جنیان از انرژی باشند ولی چون قرآن نمیتونسته در مورد انرژی صحبت کنه از آتش بدون دود حرف زده

نه مثل اون که خدا جایی میفرماید انسان رو از تراب خلق کردیم و جای دیگری میفرماید انسان رو از طین خلق کردیم

در مورد جن هم همینطوره یه جا میفرماید از نار السموم خلق کردیم یا جای دیگر میفرماید از مارج من نار خلق کردیم(مخلوط از آتش و دود)

در ضمن انرژی هم مادی است تعریف شما از ماده اشتباهه اگه باز بر تعریفتون از ماده اصرار دارید ببینید الکترون مادی هست یا خیر؟
التماس دعا

مهدی عباس زاده;195821 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

نه مثل اون که خدا جایی میفرماید انسان رو از تراب خلق کردیم و جای دیگری میفرماید انسان رو از طین خلق کردیم

در مورد جن هم همینطوره یه جا میفرماید از نار السموم خلق کردیم یا جای دیگر میفرماید از مارج من نار خلق کردیم(مخلوط از آتش و دود)

در ضمن انرژی هم مادی است تعریف شما از ماده اشتباهه اگه باز بر تعریفتون از ماده اصرار دارید ببینید الکترون مادی هست یا خیر؟
التماس دعا

اینجور که شما می گی من آخر نفهمیدم ما ترابیم یا خاکیم؟!
تراب چیه؟!

اصلا شما همه چیز را بیخیال شو و فقط یه این سوال جواب بده.
مگه شیطان به گفته شما در آخر به هلاکت نمی رسه؟!
خوب مگه شیطان مثل ما هست که دارای دو بعد روحانی و جسمانی باشه که بعد از مرگش بعد روحانیش به جهنم بره؟! خوب نیست دیگه. شیطان که بعد جسمانی نداره.
بعدشم بعد روحانیش هم اگر بخواد هلاک بشه ، کلا نابود میشه ، انگار که اصلا وجود نداشته.
پس چرا تو قرآن میگه موقعی که انسان ها بر انگیخته می شوند ، گناه کار ها می گویند ابلیس ما را منحرف ساخته.
و ار آنور هم شیطان درجواب می گوید من فقط به شما پیشنهاد دادم والا من تسلطی بر شما نداشتم.
خوب این که دیگه حرف نیست که تو خود همون قرآن اومده.

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

دلنما;195842 نوشت:
اینجور که شما می گی من آخر نفهمیدم ما ترابیم یا خاکیم؟! تراب چیه؟!

عزیز من تراب خاک و طین گل است

دلنما;195844 نوشت:
خوب این که دیگه حرف نیست که تو خود همون قرآن اومده.

این حرف نیست ولی این:

دلنما;195844 نوشت:
مگه شیطان به گفته شما در آخر به هلاکت نمی رسه؟! خوب مگه شیطان مثل ما هست که دارای دو بعد روحانی و جسمانی باشه که بعد از مرگش بعد روحانیش به جهنم بره؟! خوب نیست دیگه. شیطان که بعد جسمانی نداره. بعدشم بعد روحانیش هم اگر بخواد هلاک بشه ، کلا نابود میشه ، انگار که اصلا وجود نداشته.

حرفه.

شما چقدر اطلاعات در مورد شیطان و جن دارید و روی چه حسابی میفرمایید که شیطان فقط یه بعد داره؟؟

اثبات کنید.(تذکر میدم که هرچیزی که دیده نمیشه قرار نیست دارای یک بعد باشه فقط مثل باد که دیده نمیشه ولی جسمانیت داره یا مثل برزخ که جسم مثالی داره ولی دیده نمیشه.)

التماس دعا

خوب عملا نباید دارای بعد جسمانی باشه دیگه.
چون تو بعضی از داستان ها ذکر شده که شیطان تغییر چهره می داده و به شکل های جور با جور در می اومده.
مثلا یک جا به صورت پیر مردی بوده.
در یکجا به صورت جوانی بوده.
و.....
خوب اگر بعد جسمانی داشته باشه که نمی تونه تغییر کنه. می تونه؟!

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

دلنما;195862 نوشت:
خوب اگر بعد جسمانی داشته باشه که نمی تونه تغییر کنه. می تونه؟

اتفاقا همین که تغییر میکنه نشون از مادی بودنش داره

شما یه لیوان آب دارید میریزید توی بشر تغییر میکنه بعد میریزید توی لیوان معمولی تغییر میکنه پس معلومه مادی بوده و الا تغییر نمیکرده

حالا فرقش اینه که شیطان اراده اش در تغییرش نقش داره و آب نداره(البته داره ولی اطاعتش حتمی است)

التماس دعا

سلام دوست عزیز.
سلام دلنما.
مگه شیطان به گفته شما در آخر به هلاکت نمی رسه؟!
اینو نه اقای عباس گفته نه کسه دیگری میچ کس نگفته،خدا تو قران گفته.امامان و پیامبران در قران احادیث گفته اند.
اجنه و همون شیطان دو بعد دارند.یک بعد جسمی و روحی.
من بلد نیستم اثبات کنم اما بعد جسمی خیلی ضعیف میشند.بخاطر همینه که موقعی که ابراهیم خواست اسماعیل را قربانی کند،دیگر از طریق وسوسه بر ابراهیم نتوانست او را قانع کند به بعد جسمی تبدیل شد.که حضرت ابراهیم سنگی بر او زد وچشم راستش کور شد.اگر بر روی دلار یا مثلی که آرم تک چشم وجود دارد بخاطر همین است.
پیامبر را میگویی در گذشته بوده شاید ساختگی باشد الان چی؟الان که همه جا عکس و ارم تک چشمی را میبینی چی؟
فیلم clash of the ti را دیده اید؟
اجنه در دنیای روحانی قدرت دارند اما در بعد جسمی میبینی قدرت ندارند.این فیلم باز ساخته غربیاست که خودشون هم میدونن که در این بعد فنا پذیرند.

سلام دوست عزیز.
سلام دلنما.
شما میگید یک جا پرمرد بوده و..... .
در مورد امام مهدی نیز من شنیدم پیربوده جوون بوده.یا جرئیل یک جا پیربوده جوون بوده.
ماهم میتونیم در اون دنیا تغییر چهره بدیم.مثلا شکل خوک خر گاو.مومن.جوون.پیر.
این دیگه بستگی به میزان عبادتمون داره

سلام
اگر قرار بر این باشد که شیطان به دستور خداوند سعی بر گمراه کردن انسانها داشته باشد، پس باید قرآن رو هم تکذیب کنید، چون خداوند در قرآن در رابطه با شیطان جور دیگری می فرماید.

سلام دوست عزیز.
شیطان از خدا اجازه نگرفته که ادم را گمراه کند.چون خدا عادل بود وچون ابلیس 6000 سال عبادت کرده بود.از خدا خواست عمر طولانی بگیرد.
این نوشترو من هزار بار هر روز تکرار میکنم.
ببینید شیطان عمر بالا خواست.پس یعنی به اخرت اعتقاد دارد چون از خدا عمر خواسته.
او خدا را قبول دارد و از خدا نیز خیلی میترسد.ابلیس با یک چیز مشگل داشت.اون هم که به خدا گفت من 6000 سال عبادت کرده ام این عدل نیست من ادم را سجده کنم.
ابلیس خودش این راهو انتخاب کرده نه به دستور خدا

به نام خدا

سلام
لطفا کارشناسان یکی از پست های دوستان را تائید نمایند . یا خودشان توضیح دهند .
سوال :
چرا شیطان سجده نکرد و کافر شد ؟ منظور چرایی وجود شیطان است . اگر شیطان نبود باز گناه رخ میداد ؟
البته جناب مدیر اجرایی توضیح دادند و برای من راضی کننده بود . :Gol:

یک تایپیک هم داریم ولی کاملا به این موضوع مربوط نیست :
http://www.askdin.com/thread18131.html

ممنون از توجه شما
یا حق

موضوع قفل شده است