صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: واقعا دلیل کفر شیطان چی بود؟!

نوشته
    81
    حضور
    31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    324

واقعا دلیل کفر شیطان چی بود؟!

به نام آن خدایی که عظمت حرفش برابر با تمام هستی دنیاست.
    سلام اهل ایمان! احوالتون؟! امیدوارم همتون خوب و سر حال باشید.
    بنده مبلاد هستم و هفده ساله. و یک تازه مسلمون.
    حدود چند وقتی است که بنده به دنبال جواب این سوال هستم. و همواره بنده در همه جا به دنبال جواب کاملی برایش می گردم. و شایان ذکر هست که تا الان جوابی جزء همون چند تا موضوع تمرد از سجده و اینا نشنیده ام.
    به طور اتفاقی شرایط فراهم شد که من بیام و سوال خودم را در فرم شما مطرح کنم.
    دلیلی که ذهنه من رو بر این مشغول کرده که شیطان دلیل دیگری داشته برای سر پیچی از دستور خداوند این بوده.
    1. شیطان یا ابلیس یا لوسیفر یا عزازیل .... که هزاران اسم هم داره. با آن همه درجه و مقام، که حتی از روح القدس یا همان جبرائیل هم بالاتر بوده و جزء رفیق شش های خدا به شمار ماومده چرا باید از خدا روی بر گرداند؟!
    چرا شیطان از آن همه مقام و منزلت می گذره و با این که خداوند بهش میگه که تو در روزی که من معلوم می کنم به دست مولای ما امام مهدی (ع)به هلاکت می رسی. باز هم از خدا سر پیچی می کنه. و بر علیه آن قیام کند؟! واقعا چرا؟! چه اتفاقی این ما بین افتاد که ابلیس از اینا گذشت؟! چرا همانند ابلیس ، جبرائیل سر پیچی نکرد؟! یا میکائیل؟! یا اسرفیل؟! یا عزرایل؟! یا هاروت و یا.... هزاران فرشته بزرگ خداوند؟!
    همانطور که می دانید ابلیس بر روی زمین خدواند را هزاران سال پرستش کرد که بعد از ماجرایی که بر قوم آن یعنی همان جنیان و انسان ها افتاد . خدا شیطان را به درگاه خود می آورد و همه موجودات را بر روی زمین نابود می کند. همون انسان هایی که قبل از آفرینش بنی آدم آفریده بوده است. این داستان را کاملا یادم نیست فقط تا همین حد یادم بود که ذکر کردم.

به هر حال من تازه مسلمونم. و زیاد از دین اسلام و قرآن اطلاعات کاملی ندارم. اگر کسی می دونه و جوابی کامل و درست می تواند بدهد. دریق نکند.. تا من مباحث دیگری را هم مطرح کنم که شده سوژه افرادی که ضد دین هستند و تفل های جامعه ما را دارند از دین دور می کنند.
    ویرایش توسط عمار : ۱۳۹۰/۱۲/۲۱ در ساعت ۱۲:۱۳

2. صلوات ها 6

3.  

نوشته
    39
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    129

تسلیم سه مرحله دارد: تسلیم تن، تسلیم عقل، تسلیم دل.
    زمانی که دو حریف با یکدیگر نبرد می‏کنند و یکی از طرفین احساس شکست می‏کند ممکن است تسلیم گردد. در این گونه تسلیم ها، معمولا حریف مغلوب دستهای خود را به عنوان تسلیم بالا می‏کند و از ستیز و جنگ باز می‏ایستد و در اطاعت حریف درمی‏آید یعنی هر طوری که حریفش فرمان دهد عمل می‏کند.
    در این نوع از تسلیم، تن و جسم تسلیم می‏شود اما فکر و اندیشه تسلیم نمی‏گردد، بلکه مرتبا در فکر تمرّد است، دائما می‏اندیشد که چگونه ممکن است فرصتی بدست آورد تا دوباره بر حریف چیره گردد. این وضع عقل و فکر او است و از لحاظ عواطف و احساسات نیز دائما به دشمن نفرین می‏فرستد. این گونه از تسلیم که تسلیم بدن است منتهای قلمروی است که زور می‏تواند تسخیر کند.
    مرحله دیگر تسلیم، تسلیم عقل و فکر است. قدرتی که می‏تواند عقل را تحت تسلیم درآورد قدرت منطق و استدلال است. در اینجا از زور و بازو کاری ساخته نیست. هرگز ممکن نیست که با کتک زدن، به یک دانش آموز فهمانید که مجموع زوایای مثلث برابر با دو قائمه است. قضایای ریاضی را با استدلال باید ثابت کرد و راهی دیگر ندارد. عقل را فکر و استدلال، تسخیر و وادار به تسلیم می‏کند. اگر دلیل کافی وجود داشته باشد و بر عقل عرضه شود و آن را فهم کند، تسلیم می‏گردد ولو آنکه همه زورهای جهان بگوید تسلیم نباش.
    معروف است وقتی که گالیله را به خاطر اعتقاد به حرکت زمین و مرکزیّت خورشید شکنجه می‏دادند وی از بیم اینکه او را آتش بزنند از عقیده علمی خود اظهار توبه کرد، در همان حال روی زمین چیزی می‏نوشت، دیدند نوشته است:
    «با توبه گالیله زمین از گردش خود باز نمی‏ایستد».
    زور می‏تواند بشر را وادار کند که به زبان از گفته خویش برگردد ولی فکر بشر هرگز تسلیم نمی‏شود مگر وقتی که با نیروی منطق و برهان مواجه گردد.
    قل هاتوا برهانکم ان کنتم صادقین[1]
    «دلیل خویشتن را بیاورید اگر راستگو هستید».
    سومین مرحله تسلیم، تسلیم قلب است. حقیقت ایمان تسلیم قلب است، تسلیم زبان یا تسلیم فکر و عقل اگر با تسلیم قلب توأم نباشد ایمان نیست. تسلیم قلب مساوی است با تسلیم سراسر وجود انسان و نفی هرگونه جحود و عناد.
    ممکن است کسی در مقابل یک فکر، حتی از لحاظ عقلی و منطقی تسلیم گردد ولی روحش تسلیم نگردد. آنجا که شخص از روی تعصب، عناد و لجاج می‏ورزد و یا به خاطر منافع شخصی زیر بار حقیقت نمی‏رود، فکر و عقل و اندیشه‏اش تسلیم است اما روحش متمرّد و طاغی و فاقد تسلیم است و به همین دلیل فاقد ایمان است، زیرا حقیقت ایمان همان تسلیم دل و جان است.
    خدای متعال می‏فرماید:
    یا ایّها الّذین آمنوا ادخلوا فی السّلم کافّة و لا تتّبعوا خطوات الشّیطان[2]
    «ای کسانی که ایمان آورده‏اید، در قلعه سلم داخل شوید و گامهای شیطان را پیروی نکنید.»
    یعنی روحتان با عقلتان جنگ نکند، احساساتتان با ادراکاتتان ستیز ننماید.
    داستان شیطان که در قرآن کریم آمده است نمونه‏ای از کفر قلب و تسلیم عقل است. شیطان خدا را می‏شناخت، به روز رستاخیز نیز اعتقاد داشت، پیامبران و اوصیاء پیامبران را نیز کاملا می‏شناخت و به مقام آنها اعتراف داشت، در عین حال خدا او را کافر نامیده و درباره‏اش فرموده است:
    و کان من الکافرین[3]
    «و از کافران بود».
    دلیل بر اینکه از نظر قرآن، شیطان خدا را می‏شناخت این است که قرآن صریحا می‏گوید: او به خالقیّت خدا اعتراف داشت؛ خطاب به خداوند گفت:
    خلقتنی من نار و خلقته من طین[4]
    «مرا از آتش آفریدی و او (آدم) را از گل».
    و دلیل بر اینکه به روز رستاخیز اعتقاد داشت این است که گفت:
    انظر الی یوم یبعثون[5]
    «پروردگار مرا تا روز رستاخیز مهلت بده».
    و دلیل بر شناخت وی انبیاء و معصومین را این است که گفت:
    فبعزّتک لاغوینّهم اجمعین الّا عبادک منهم المخلصین[6]
    «به عزّت تو قسم که همه فرزندان آدم را گمراه می‏سازم مگر بندگان خالص شده‏ات را».
    مراد از بندگان خالص شده که نه تنها عملشان مخلصانه است بلکه سراسر وجودشان از غیر خدا پاک و آزاد است، اولیاء خدا و معصومین از گناهند؛ شیطان آنان را نیز می‏شناخته است و به عصمت آنان هم معتقد بوده است.
    قرآن در عین اینکه شیطان را شناسای همه این مقامات معرفی می‏کند او را کافر می‏خواند و کافر می‏شناسد؛ پس معلوم می‏شود: تنها شناسایی و معرفت، یعنی تسلیم فکر و ادراک، برای اینکه موجودی مؤمن شناخته شود کافی نیست، چیز دیگر لازم است.
    از نظر منطق قرآن چرا شیطان با اینهمه شناساییها، از کافران محسوب گشته است؟
    معلوم است، برای اینکه در عین قبول ادراکاتش حقیقت را، احساساتش به ستیزه برخاست، دلش در برابر درک عقلش قیام کرد، از قبول حقیقت اباء و استکبار نمود، تسلیم قلب نداشت.[7]
    [1] - نمل/ 64

[2] - بقره/ 208

[3] - بقره/ 34

[4] - اعراف/ 12

[5] - اعراف/ 14

[6] - ص/ 82- 83

[7] - مجموعه‏آثاراستادشهیدمطهر ، ج‏1، ص: 291

ویرایش توسط harfe hagh : ۱۳۹۰/۱۲/۱۶ در ساعت ۱۵:۱۸
    گفتم شبی به مهدی از تو نگاه خواهم
    گفتــا که من هم از تو ترک گناه خواهم

5. صلوات ها 5

نوشته
    81
    حضور
    31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    324

بازم دوست عزیز این هایی که شما ذکر کردید توجیح کننده نیست.
    چرا توجیح کننده نیست؟!
    عملا هنگامی که شما به عنوان یک کافر ، یک نشونه از خداوند بهتون نشان بدهند ، اگر کافر هم که باشید ، زود ایمان می آورید و به حق، خداوند را ستایش می کنید.
    این مورد در مورد ما است ، نه شیطان...
    شیطان خودش با خداوند در ارتباط بوده ، خودش می دونسته خداوند آفریدش ، خودش مراحل آفرینش انسان رو به دست خداوند درک کرده بوده.. خودش اینقدر عظمت داشته که اگر در حال تسبیح انداختن بوده فرشته ها به زیر دست و پاش می افتادند تا تسبیح آن اگر از دستش افتاد و یا پاره شد ، بگیرند و به شیطان بدهند.
    بعدشم، شیطان اگر می خواست در برابر خداوند قیام کند ، همان اوایل باید می کرد. زمانی که خانواده و قومش نابود شد ....
    نه که بر روی زمین هزار و چندی سال خداوند را پرستش کند... بعد هم خانوادش را از دست بدهد... و بعد از این همه ماجرا در برابر خدا بیاد و قیام کند.
    به گفته شما قلب و عقلش با هم دیگر در ستبز بوده است. چرا این ماجرا باید ادامه پیدا کند... آنقدر که به آفرینش حضرت آدم برسد و از آنجا این همه ماجرا پیش بیاید؟!
    باز هم بنده می گویم اینجا اتفاقی برای ابلیس افتاد که از پرستش خداوند حکیم باز داری کرد. و در برابر و ایستاد... و یا میشه گفت در برابر خداوند قیام کرد....
    این جمله آخر شاید به کفر گفته شه ،(قیام شیطان بر علیه خدا) این جمله تو کتاب مقدس از فرشته نورانی لوسیفر نقل شده که بر علیه خدا قیام کرده.
    اما الان بحث ما اینه که مشخص سازی کنیم که چه شده است ، چون از همین موضوع یک عده می آیند و استفاده می کنند و شیطان را دوست دار انسان جلوه می دهند و انسان ها را عملا به راه بی دینی می کشند و اینطورست که کم کم دارد کفر کل دنیا را می گیرد.

7. صلوات ها 3

نوشته
    81
    حضور
    31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    324

کسی واقعا چیزی نمی دونه؟! یعنی اینقدر این سوال تازه است کسی جوابی براش نداره؟!

9. صلوات ها 3

علاقه
    تیراندازی با کمان-با اسلحه-رالی-کوهنوردی -دریا
    نوشته
    36
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    226

بهتر است بگویید تسلیم در ظاهر و تسلیم باطنی.در کل شیطان میداند کجا برود کجا نرود
    اینکه به اولیا هم نزدیک نشده است که در روایات میاید خواست خدا است وگرنه شیطان به همه میتوانسته است نزدیک گردد.در نهایت هیچ چیز از خواست خدا دوری نمیکند حتی شیطان. شیطان یک رقابت را اغاز کرده است او خدارا میشناسد و میخواهد در این رقابت پیروز گردد و مسلملا بخاطر این وظیفه است که خدا اورا ازاد گذاشته است فکر میکنید علت دیگری دارد؟ نخیر عزیزم در رقابت بین شیطان و انسان در رسیدن به خدا این گوی و این میدان واین مطمنا نظر خود خداست.
    ویرایش توسط افلاطون : ۱۳۹۰/۱۲/۱۶ در ساعت ۱۷:۲۷

11. صلوات ها 4

نوشته
    81
    حضور
    31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    324

احسنت بر تو ای جون.
    دقیقا نظر بنده هم همین هست.
    ولی این عقیده من و شماست ... و در هیچ آیین و نقل قولی این موضوع یاد نشده.
    ولی واقعا احمقانه است ، که شیطان بدونه خداوند وجود حق داره.
    بدونه قدرت داره.
    بدونه خودش خلق خداست. اما بیاد خدا رو منکر شه. تازه اون مثل ما که انسان نبوده.
    جزوء فرشته ها فوق بزرگ خدا بوده. در عرش خدا بوده. بهشت رو دیده و به طور کلی دست راست خدا بوده.
    پس این احمقانه است که بیاد و بگیم خدا رو منکر شده و بر علیه او قیام کرده.
    اینا به نظر من صحنه هایی است که خدای متعال ساخته.
    و به ابلیس این را سپرده که انسان ها را گول بزند و آن ها را تحریک کند. تا بندگان بزرگ خودش را خدای کریم بشناسد.
    مگر شیطان از نسل جنیان نیست؟!
    اگر همین گونه باشه. و شیطان بخواهد در آخر امر کشته شود. پس صد در صد باید نسل او هم نابود شود.
    پس چرا می آد خود قرآن می گه که ما بین جنیان هم مسلمان و کافر است. در صورتی که آن ها هم باید پیرو خط شیطان باشند ، زیرا در آخر نابود می شوند. پس چرا یک گروه از آن ها مسلمان شده و گروهی نه؟! حتی من می گویم این موضوع در ما بین قوم شیطان هم استوار است.
    شیطان دارد نشل انسان ها را با جنینان در مقایسه قرار می دهد.
    و می خواهد به خدای کریم ثابت کند که نسل او در ستایش و ایمان برتر از انسان هستند.
    امیدوارم منظور من رو برداشت کرده باشید.

13. صلوات ها 3

علاقه
    قرآن
    نوشته
    952
    حضور
    22 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    1
    گالری
    0
    صلوات
    2918

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

نقل قول نوشته اصلی توسط harfe hagh نمایش پست ها
    انظر الی یوم یبعثون[5]
    الأعراف : 14 قالَ أَنْظِرْني‏ إِلى‏ يَوْمِ يُبْعَثُونَ

لطفا تصحیح شود

اما جناب دلنما:

شیطان امتحان شد و سر باز زد این دلیل کفرش هست دقت کنید:

النمل : 14 وَ جَحَدُوا بِها وَ اسْتَيْقَنَتْها أَنْفُسُهُمْ ظُلْماً وَ عُلُوًّا فَانْظُرْ كَيْفَ كانَ عاقِبَةُ الْمُفْسِدينَ

در عین این که یقین داشتند فرعونیان با موسی جنگ کردند با این که به حقانیتش ایمان داشتند

همچنین :
    الأعراف : 176 وَ لَوْ شِئْنا لَرَفَعْناهُ بِها وَ لكِنَّهُ أَخْلَدَ إِلَى الْأَرْضِ وَ اتَّبَعَ هَواهُ فَمَثَلُهُ كَمَثَلِ الْكَلْبِ إِنْ تَحْمِلْ عَلَيْهِ يَلْهَثْ أَوْ تَتْرُكْهُ يَلْهَثْ ذلِكَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذينَ كَذَّبُوا بِآياتِنا فَاقْصُصِ الْقَصَصَ لَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ

خدابهش خیلی چیزها داد (شما بگید بعضی اسم های اعظم یا مستجاب الدعوه بودن یا ....) اما در نهایت مثال خدا رو دربارش ببینید مثل سگی میمونه که در هر صورت پارس میکنه

از این مثالها زیاد هست اما توی مطالبتون به نظر میاد که شیطان رو مثل فرشته ها میدونید:
    الكهف : 50 وَ إِذْ قُلْنا لِلْمَلائِكَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلاَّ إِبْليسَ كانَ مِنَ الْجِنِّ فَفَسَقَ عَنْ أَمْرِ رَبِّهِ أَ فَتَتَّخِذُونَهُ وَ ذُرِّيَّتَهُ أَوْلِياءَ مِنْ دُوني‏ وَ هُمْ لَكُمْ عَدُوٌّ بِئْسَ لِلظَّالِمينَ بَدَلاً

از جنس جن بوده و از حضرت عزرائیل و جبرئیل هم بالاتر نرفته.

خدا هر کسی رو به چیزی امتحان میکنه برای این که آنچه در درون داره آشکار کنه.

البقرة : 214 أَمْ حَسِبْتُمْ أَنْ تَدْخُلُوا الْجَنَّةَ وَ لَمَّا يَأْتِكُمْ مَثَلُ الَّذينَ خَلَوْا مِنْ قَبْلِكُمْ مَسَّتْهُمُ الْبَأْساءُ وَ الضَّرَّاءُ وَ زُلْزِلُوا حَتَّى يَقُولَ الرَّسُولُ وَ الَّذينَ آمَنُوا مَعَهُ مَتى‏ نَصْرُ اللَّهِ أَلا إِنَّ نَصْرَ اللَّهِ قَريبٌ
    آل‏عمران : 142 أَمْ حَسِبْتُمْ أَنْ تَدْخُلُوا الْجَنَّةَ وَ لَمَّا يَعْلَمِ اللَّهُ الَّذينَ جاهَدُوا مِنْكُمْ وَ يَعْلَمَ الصَّابِرينَ
    هر چند که خدا آنچه در قلب میگذرد را میداند و کتمانها را هم میداند اما:
    خدا نشانه گذاری میکنه اما شیطان از کسانی که صابر باشند نشانه گذاری نشد بلکه از کافران شد.

التماس دعا
    الفرقان : 30 وَ قالَ الرَّسُولُ يا رَبِّ إِنَّ قَوْمِي اتَّخَذُوا هذَا الْقُرْآنَ مَهْجُوراً
    و پيامبر(روز قیامت خواهد) گفت: «ای پروردگارم! قوم من بى گمان اين قرآن را بس دور و مهجور گرفتند.»
    ترجمان فرقان نوشته آیة الله صادقی تهرانی

15. صلوات ها 3

علاقه
    قرآن
    نوشته
    952
    حضور
    22 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    1
    گالری
    0
    صلوات
    2918

سلام مجدد

نقل قول نوشته اصلی توسط دلنما نمایش پست ها
    امیدوارم منظور من رو برداشت کرده باشید
    برادر عزیز جن اختیار داره میتونه خلاف دستور خدا عمل کنه مثل انسان!! اما قرار نیست انسان بتواند هر کاری بکند جن هم همینطور قدرتش محدودیتی دارد

دوست من سعی کنید مسائل رو با هم قاطی نکنید مسئله زنده گذاشتن همیشه به نفع اشخاص نیست :

آل ‏عمران : 178 وَ لا يَحْسَبَنَّ الَّذينَ كَفَرُوا أَنَّما نُمْلي‏ لَهُمْ خَيْرٌ لِأَنْفُسِهِمْ إِنَّما نُمْلي‏ لَهُمْ لِيَزْدادُوا إِثْماً وَ لَهُمْ عَذابٌ مُهينٌ

برای زیاد کردن گناه و زیاد عذاب چشیدن است.

التماس دعا
    الفرقان : 30 وَ قالَ الرَّسُولُ يا رَبِّ إِنَّ قَوْمِي اتَّخَذُوا هذَا الْقُرْآنَ مَهْجُوراً
    و پيامبر(روز قیامت خواهد) گفت: «ای پروردگارم! قوم من بى گمان اين قرآن را بس دور و مهجور گرفتند.»
    ترجمان فرقان نوشته آیة الله صادقی تهرانی

17. صلوات ها 3

علاقه
    Programming
    نوشته
    522
    حضور
    5 روز 17 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    1291

تو این دنیا خیلی چیزها هست که براش
    جوابی نیست ...
    اینم روش

سلام ...
    از همتون خداحافظی میکنم ... به عللی دیگه نمیتونم به این سایت سر بزنم ...
    امیدوارم که همتون خوب و خوش و سرزنده باشین ...

19. صلوات ها 3

علاقه
    قران و نماز
    نوشته
    145
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    472

سلام وست عزیز.
    سلام دلنما
    شما گفتید که چرا شیطان سجده نکرد اما عزرائیل جبرئیل و.... سجده کردند.
    قران بزرگترین هدایت کننده انسان است.خدا میفرماید اگر قران را بر کوه میگفیم کوه متلاشی میشد.انسان راه خود راباید در قران پیدا کند.همه ی سوالت شما جوابشان در قران است.خدا فرموده که همه سجده کردند بجز ابلیس در ادامه گفته چون او از جنیان بود.
    ویژگی جن همانند ما انسانها حق انتخاب دارند همانطور که ما حق انتخاب داریم و در بعضی وقتها از خدا سرپیچی میکنیم همانطور ابلیس سرپیچی کرد.
    عزرائیلو....همه ی اینها فرشته هستند.

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری