احكام خريد وفروش

تب‌های اولیه

41 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
احكام خريد وفروش

امام صادق (علیه السلام) می فرمایند:
«ترک لقمه ای ازحرام خداوند،محبوب ترازهزار رکعت نمازمستحبی است»(1)
پیامبر اکرم (صلی الله علیه واله)می فرمایند:
« کسی که لقمه ای ازحرام بخورد ، تا 40 شب نماز او قبول نمی شود وتا 40 صبح دعای او مستجاب نمی گردد وگوشتی که دراثر حرام بربدنش روئیده سزاوار آتش است . وقتی لقمه ای حرام درشکم بنده ای قرارگیرد ملائک آسمانها وزمین او رالعنت می کنند . »(2)
سوال: اجرت گرفتن جهت تکثیر فیلم ونوارهای مبتدل وحرام آیا حلال است یا حرام ؟ ودرصورت کسب ازاین راه پول های بدست آمده را چه باید کرد ؟
حضرت آیه الله سیستانی:
حرام ومالک اجرت نمی شود .
حضرت آیه الله تبریزی:
اجرت گرفتن جهت امر مزبور اکل مال به باطل بوده وجایزنیست و پولی که ازاین طریق بدست آمده باید به صاحبان آن برگردانده شود و چنانچه شخص صاحبان پول را نمی شناسد باید آن را ازطرف آنها به فقیر صدقه دهد.
حضرت آیت الله صافی گلپایگانی:
اجرت مذکوره حرام است وپول های بدست آمده را باید به صاحبانشان برگرداند واگردسترسی به صاحبانشان نداشته باشد باید ازطرف آنها به عنوان صدقه به فقیرغیرسیّد داده شود واحتیاطا برای این کارازمجتهد هم اجازه بگیرند.
حضرت آیت الله بهجت:
حرام است ودرآمد ازحرام هم حرام است. وپول های بدست آمده را به صاحبان آن برگردانید ودرصورت یاس درحکم مجهول المالک است.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی:
اجرت کارحرام نیزحرام است وباید به صاحبان آنها بازگردد واگردسترسی به آنها نیست ازطرف آنها به فقیری صدقه دهید.
پى‌نوشتها:
1 - الحکم الزاهره ، 1/ 316
2- الحکم الزاهره ، 1/ 317

به کوشش واحد فقه و احکام مدرسه علمیه نرجس علیه السلام

بنام خدا:Gol:
اجرت تکثیر نوارهای حرام
ايات عظام
امام . خامنه ای . نوري .تبریزی .مکارم :درفرض سوال اجرت حلال نیست وپولها ی بدست امده باید به صاحبان ان برگردانده شود واگر ازیافتن ایشان مایوس است ازطرف ایشان صدقه بدهید
سیستانی:حرام ومالک اجرت نمیشودودر حكم مجهول المالك است
فاضل :حرام است.در صورتیکه صاحبان انرا نمی شناسد ان رابه فقرا صدقه دهد
بهجت:حرام است ودرامداز حرام هم حرام است وپولهای بدست امده را به صاحبان ان برگردانیدودرصوت یاس درحکم مجهول المالک است
صافی:اجرت مذکره حرام است وپولهای بدست امده را بایدبه صاحبانش برگرداند واگردسترسی به صاحبانش نداشته باشد باید از طرف انها به عنوان صدقه به فقیر غیر سید داده شودو احتیاطا برای این کار از مجتهد هم اجازه بگیرند

آیا مبتلا شدن به ربا در صورت ناچاری جایز است؟

حکم خرید و فروش مجسمه یا صابونی که نقش دارد یاچیزهای دیگری مانند عروسک چیست؟
امام،رهبری،فاضل ،نوری،گلپایگانی،خوئی،تبریزی،سیستانی، وحید،زنجانی،بهجت:اشکال ندارد(حرام نیست)
صافی:احتیاط واجب ترک خرید وفروش است.1
1)توضیح المسائل مراجع: م2069

الف) کامل
ساختن مجسمه ذی الروح ب)ناقص باشد چه حکمی

دارد؟
الف) امام ،بهجت،خامنه ای ،خوئی،شبیری زنجانی ، صافی ،مکارم،نوری،وحید:به طور کامل حرام است (سیستانی: اگر کامل باشد به احتیاط واجب حرام است)
ب)اگر ناقص باشد
امام : به طور ناقص حرام است.
صافی، خامنه ای، بهجت :به طور ناقص اشکال ندارد.
گلپایگا نی:مجرد نداشتن انگشت ، به ساخت مجسمه جواز نمی دهد بلی صدق مجسمه کامل نکند مثل اینکه قسمتی از انرا مانند سرو دست و پا را بسازد اشکال ندارد .
سیستانی و وحید :به احتیاط واجب اگر ناقص باشد حرام است. .
شبیری :به طور ناقص حرام نیست مثلا سر نداشته باشد ولی اگر دست یا پارا نداشته باشد ناقص نیست.

فاضل:مجسمه سازی با هروسیله ای که باشد حرام است ومنظور ساختن چیزی است که عرفا به ان مجسمه بگویند ولو بعض اجزاء را نداشته باشد.
تبریزی: مجسمه سازی جان دار چنانچه به نحو کامل بوده باشد بنابر مشهور حرام است ونداشتن یک دست یا یک پا منافاتی با کامل بودن ندارد
مکارم نوری:به طورکل ساختن ان جایز نیست ناقص یا کامل باشد .
نوری استفتائات ج/1 س466 امام ج/2 س47 به بعد ،رهبری فاضل و تبریزی ،خوئی و سیستانی : استفتائات کتبی موجود درمرکز ملی پاسخگوئی، صافی:ج/1 س:1057
مکارم ، شبیری،بهجت ، وحید : سو ا ل تلفنی ا ز دفتر:

استفاده از سوسیس ،کنسروها ومواد غذائی که از کشورهای خارجی وارد می شود چه صورت دارد؟
خامنه ای: در مورد غذائی غیر گوشتی اگر یقین به حرمت و نجس بودن ان نباشد اشکال نداردلکن مواد گو شتی اگر از کشور غیر اسلامی وارد شده باشد وبا فرض اینکه تذکیه ان محرز نیست حلال نمی باشد.
سیستانی:در مورد گوشت باید ذبح شرعی ان احراز شود ودر موردماهی باید فلس داربودن ان احراز شود ومعلوم شود یابا تور ومانند ان صید شده است.
فاضل:اگرمشتمل برگوشت باشد جایز نیست.
صافی:استفاده ازغذا هائی که از گوشت حیوان تهیه شده یا روغن حیوانی در ان بکار رفته باشد جایز نیست .
بهجت:اگر مواد گوشتی هست محکوم به میته بودن ان هست وخربد وفروش ان حرام است.
مکارم :مواد گوشتی که از کشورهای خارجی غیر مسلمان اورده میشود حرام است.
میرزا جواد تبریزی :اگر مشتمل بر اجزاءحیوان باشد واز کشورهای غیر اسلامی وارد شده خوردن ان جایز نیست.مواد گوشتی و چربی همراه ان مثل پیه ودنبه که فروشنده مسلمان احراز تذکیه ان را نکرده وخبر ازتذکیه ندهد حلال وپاک نیست.
مسائل جدید از دید گاه مراجع ج/3

فال گيري
زنانی یا مردانی در کنار خیابان ها وپیاده ها نشسته وبرای مردم فال میگیرند واز گذشته واینده خبر میدهند ،ایا کار انها مشروعیت دارد؟وپول دادن به انها جایز است؟
همه مراجع :این کار حرام شرعی است وپول ان هم اکل مال به باطل است
مسائل جدید از دیدگاه مراجع(اقاي محمودي)

ایا شخصی می تواند در مقابل اهدای خون به بیماران نیازمند،پول بگیرد؟
همه مراجع: همه مراجع: اری جایز است (به شرط انکه برای او(خون دهنده) ضرر قابل توجهی نداشته باشد) 1

1 )بهجت: توضیح المسائل ،متفرقه:م.15 امام:تحریر، ج،2 التشریح بعداز م.7 . نوری :استفتائات،ج1،س:1005 سیستانی،توضیح المسائل احکام پیوند:م:63 . وحیدتوضیح المسئل،م2896 دفتر:مکارم ،فاضل ،خامنه ای

اگر کسی بگوید این پول را میدهم که جنس را بعدا تحویل بگیرم این نوع معامله صحیح است؟
این نوع معامله سلف است وازنوع معامله صحیح میباشد:
سلف ان است که مشتری پول رانقدا بدهد وجنس را توافق کنند که بعدا تحویل بدهد
توضیح المسائل م/ وحید 2138 توضیح المسائل مراجع: 2110

نقاشی
امام:اگر برجستگی ندارد مانعی ندارد.
رهبری،سیستانی،مکارم وصافی:اشکال ندارد
بهجت: اگر ذی الروح نیست مانع ندارد ونقاشی ذی الروح تام خلاف احتیاط است
شبیری زنجانی :نقاشی جان دار بنابراحتیاط حرام است
نوری : کشیدن تصویر ذی الروح از انسان وغیر انسان حرام است
وحید: تصویر صاحب روح از انسان و حیوان بنابر احتیاط واجب حرام است.
استفتائات کتبی موجود در مرکز ملی پاسخگوئی به سوالات ديني

آیا فروشنده بدون ثبوت خیار .حق فسخ معامله را دارد ؟وآیا می تواند بعد از تحقق بیع قیمت مبیع را افزایش دهد؟
حق انجام هیچیک از موارد مذکور را ندارد.
استفتاءات رهبر .س 1578

کارمزد صنایع دستی چگونه تعیین می شود؟

مثلا کسی یک نقاشی می کشد که هزینه رنگ و تابلو و .... مثلا 10000 تومان می شود و این شخص این تابلو را مثلا یک میلیون تومان به فروش می رساند .

نیایش سبز;8677 نوشت:
کارمزد صنایع دستی چگونه تعیین می شود؟ مثلا کسی یک نقاشی می کشد که هزینه رنگ و تابلو و .... مثلا 10000 تومان می شود و این شخص این تابلو را مثلا یک میلیون تومان به فروش می رساند .

شرئط فروشنده وخريدار: 1-بالغ 2- عاقل3حاكم شرع اورا از تصرف منع نكرده باشد4- قصد خريد وفروش داشته باشدو.....توضيح المسائل م/2081
شرائط عوضين :1- مقدار عوضين بايد معلوم باشد 2-طرفين بتوانند عوض معوض را تحويل بدهند 3 و......
م/2090
بعضي مواقع مبلغ يك جنس به حسب اعتبار است مثلا دكتر متخصص مشهور كه زبانزد است ويزيت ان بالاست ودكتر متخصص ديگر چون مشهور نيست ويزيت ان پائين تر است
در نقاشي - براي فرشچيان باشد يك قيمتي دارد ونقاشي غير، يك قيمت ديگري را عرف برايش در نظر مي گيرد واين بر حسب اعتبار است ولذا مثال بالا
پولش حلال است واشكالي ندارد.و بيع ان سفهي نيست ، بدليل اينكه شرائط بيع صحيح رعايت شده است

خریدن اجناسی که می دانیم سازنده آنها شرکتهای اسرائیلی است اشکال دارد؟

محمد;9359 نوشت:
خریدن اجناسی که می دانیم سازنده آنها شرکتهای اسرائیلی است اشکال دارد؟[/
اجوبه رهبری :بحث تجارت با غیر مسلمان

جايزنيست

[=&quot] س 1347: آيا وارد كردن كالاهاى اسرائيلى و ترويج آنها جايز است؟ در صورتى كه اين كار هر چند بر اثر اضطرار صورت بگيرد، آيا فروش آنها جايزاست؟
[=&quot] ج: بايد از معاملاتى كه به نفع دولت غاصب اسرائيل كه دشمن اسلام و مسلمين است، خوددارى شود و وارد كردن و ترويج كالاهاى آنان كه از ساخت و فروش آن سود مى برند، براى هيچكس جايز نيست و همچنين براى مسلمانان هم خريد آن كالاها بخاطر مفاسد و ضررهايى كه براى اسلام و مسلمين دارد جايز نيست.
[=&quot] س 1348: آيا وارد كردن كالاهاى اسرائيلى توسط تجار و ترويج آن در كشورى كه تحريم اقتصادى اسرائيل را لغو كرده، جايزاست؟
[=&quot] ج: واجب است افراد از وارد كردن و ترويج كالاهايى كه دولت حقير اسرائيل از ساخت و فروش آن منتفع مى‏شود، خوددارى كنند.
[=&quot] س 1350: آيا گشايش دفترهاى مسافرت به اسرائيل در كشورهاى اسلامى جايز است؟ و آيا براى مسلمانان تهيه بليط از اين دفاتر جايزاست؟
[=&quot] ج: اين كار به دليل ضررهايى كه براى اسلام و مسلمين دارد، جايز نيست و همچنين مبادرت به انجام اعمالى كه نقض تحريم مسلمانان عليه دولتِ دشمن و محارب اسرائيل محسوب شود، براى هيچكس جايز نيست.
[=&quot] س 1355: خريد و فروش كالاهاى امريكايى چه حكمى دارد و آيا اين حكم شامل همه كشورهاى غربى مثل فرانسه وانگلستان هم مى‏شود؟ و آيا آن حكم مخصوص ايران است و يا در همه كشورها جارى است؟
[=&quot] ج: اگر خريد كالاهاى وارداتى از كشورهاى غيراسلامى و استفاده از آنها باعث تقويت دولتهاى كافر و استعمارگر كه دشمن اسلام و مسلمين هستند، شود و يا قدرت مالى آنها را براى هجوم به سرزمين‏هاى اسلامى يا مسلمين در سرتاسر عالم، تقويت نمايد، واجب است كه مسلمانان از خريد و بكارگيرى و استفاده از آنها اجتناب كنند، بدون اينكه فرقى بين كالايى با كالاى ديگر و دولتى با دولت ديگر از دولتهاى كافرى كه دشمن اسلام و مسلمين هستند، وجود داشته باشد و اين حكم هم اختصاصى به مسلمانان ايران ندارد.
[=&quot] س 1356: كسانى كه در كارخانه‏ها و مؤسساتى كار مى‏ كنند كه سود آنها به دولتهاى كافر مى‏رسد و باعث استحكام و تقويت آنها مى‏شود، چه تكليفى دارند؟
[=&quot] ج: كسب درآمد با كارهاى مشروع فى‏ نفسه اشكال ندارد هر چند از امورى باشد كه درآمد آن به دولت غيراسلامى مى‏رسد، مگر زمانى كه آن دولت در حال جنگ با اسلام و مسلمين باشد و از نتيجه كار مسلمانان در اين جنگ استفاده كند.

سلام
درصورت امکان دوستان اجناس و شرکت ها اسراییلی را معرفی کنن تا از اونا نخرییم

مرگ بر اسراییل

محمد;9359 نوشت:
خریدن اجناسی که می دانیم سازنده آنها شرکتهای اسرائیلی است اشکال دارد؟

با سلام

از نظر فقهی که جناب اسرا زحمت کشیده اند تکلیف مشخص شد و سخن تمام.

ولی انچه این وسط مهم به نظر می رسد تشخیص این شرکتها است ما و همه دانستیم خرید کالا ها ممنوع.

ولی این که کدام کالا ساخت اسراییل است و کدام کالا سودش به جیب اسراییل می رود و....شناسایی اینها وظیفه کیست ؟

چه کسی باید مشخص کند که کدام اجناس ساخت شرکت های اسراییلی است .
بعضا خبرهای ضد و نقیضی از روزنامه ها و سایتها شنیده می شود که برخی شرکت ها را نام می برند و دوباره تکذیب می شود که اینها از شرکت های اسراییلی نیست و فلان و ....

به نظر شما وظیفه چه کسی است که این شرکت ها را شناسایی کرده به مردم ممعرفی کند؟
همه می دانیم طبق این حکم شرعی مردم مثل همیشه به وظیفه خود عمل خواهند کرد.

ولی واقعا معرفی این شرکتها به مردم کار کیست؟ شما می دانید؟

باسلام خدمت كارشناس محترمِ كلام (طاها)
احتراما

گرچه با اين بيان در صدد جواب فقهي نيستيد ولي اين عبارت (ولی این که کدام کالا ساخت اسراییل است و کدام کالا سودش به جیب اسراییل می رود و....شناسایی اینها وظیفه کیست ؟)در بر دارنده يك حكم فقهي است وان اين است كه :
اگر كسي نداند يا شك دارد كه از اسرائيل است يا نه؟ استفاده ان مشكلي ندارد ولذا تحقيق لازم نيست.
باتشكر

آيا فروشنده حق دارد هنگام فروش كالا شرط كند جنس فروخته شده پس گرفته نمي شود يا تعويض نمي شود؟

[=times new roman]

نقل نوشته اصلی توسط : محمدآيا فروشنده حق دارد هنگام فروش كالا شرط كند جنس فروخته شده پس گرفته نمي شود يا تعويض نمي شود؟

[=verdana]
بله فروشنده حق دارد که در هنگام عقد شرط کند وشرط در ضمن عقد در صورت توافق طرفین لازم الاجراست
ولی این بیان فروشنده به معنای اسقاط خیارات نیست به عنوان مثال طبق قاعده خیار غبن، اگرفروشنده هنگام فروش ضرر فاحشی را مخفی کند ومشتری بعدا متوجه شود اینجا خیار غبن برای مشتری باقی است ومیتواند معامله رابهم بزند،و
[=verdana]یا خیارات دیگر مثل مجلس وغیره سرجای خود باقی هستند.
[=verdana]به عبارت دیگر بیان فروشنده ( پس گرفته نمي شود يا تعويض نمي شود)این بیان زمانی صحیح است که جنس سالم را به مشتری داده یعنی شرائط معامله رعایت شده باشد[=verdana] ولذا شرطِ [=verdana]فروشنده[=verdana]( پس گرفته نمي شود يا تعويض نمي شود)
[=verdana] صحیح میباشد ولی اگر بعد از فروش، معلوم شود جنس معیوب است حقوق مشتری(کافّه خیارات )سرجای خود باقی است وگفته فروشنده(همان شرط مذکور) تاثیری ندارد.
انچه فروشنده اشاره دارد همان اقاله است که ادرس ان :
نظر رهبری و رساله امام /م/2051

بنده برای نجات از ورشکستگی مجبور شدم با ظاهرسازی از بعضی از دوستان به اسم مشارکت در تجارت پول گرفته و به آنها ماهیانه سود میدادم . (بعضی ها ثابت و بعضی ها متغیر).اکنون واقعیت ربا بودن سودها را به آنها گفته ام. و توانایی بازپرداخت مابقی بدهی را ندارم.تکلیف شرعی من و آنها چیست؟بعضیها شکایت هم کرده اند.

smashreghi;11895 نوشت:
بنده برای نجات از ورشکستگی مجبور شدم با ظاهرسازی از بعضی از دوستان به اسم مشارکت در تجارت پول گرفته و به آنها ماهیانه سود میدادم . (بعضی ها ثابت و بعضی ها متغیر).اکنون واقعیت ربا بودن سودها را به آنها گفته ام. و توانایی بازپرداخت مابقی بدهی را ندارم.تکلیف شرعی من و آنها چیست؟بعضیها شکایت هم کرده اند.

باسلام به کاربر محترم smashreghi
احتراما
لطفانام مرجع تان را بنویسید
سعی کنید سوال را در انجمن احکام بنویسید
سوال شما ابهام دارد مشارکت درتجارت ممکن است در نیت شما معنای دیگری داشته باشد؛

ولی انچه که از سوال شما فهمیدم طبق نظر امام ورهبري این است که به عنوان شراکت می گرفتید ولی به عنوان شریک در تجارت مصرف نمی کردید واز این دست می گرفتید به دیگری به عنوان سود می دادید ، حکمش این است که:
1-اصل پول را ضامن هستید وباید انه را به صاحبانش بپردازید
2-سودهائی که به افراد میدادید چون با رضایت خودت بود به معنای اعراض از مالِ خودبه حساب میایدونسبت به ان پول طلبی ندارید.
.(تحرير ج/او2 - القول في القرض خط اول و دوم-القول في الهبه/ م/8)

در صورت ابهام توضیح بیشتری بدهید در خدمت شما هستم.

سلام
میخوام مسئله ای رو بگم نمیدونم باید کجا مطرح کنم
من موتور سیکلتم رو بردم تعمیرگاه
جمع حساب من شد 34000 تومن
14 تومن رو دادم که قرار شد بعداً بقیه رو بدم
حالا میبینم موتورم مشکل پیدا کرده و نزدیک 60 هزار تومن خرج برداشته
من باید چیکار کنم
باقیمونده رو بپردازم یا نه؟

مرجع تقلید من رهبر عظیم الشأن حضرت آیت الله العظمی خامنه ای

محمدحسین;39107 نوشت:
سلام میخوام مسئله ای رو بگم نمیدونم باید کجا مطرح کنم من موتور سیکلتم رو بردم تعمیرگاه جمع حساب من شد 34000 تومن 14 تومن رو دادم که قرار شد بعداً بقیه رو بدم حالا میبینم موتورم مشکل پیدا کرده و نزدیک 60 هزار تومن خرج برداشته من باید چیکار کنم باقیمونده رو بپردازم یا نه؟

با سلام وتشكر از سوال شما
اگر خرابي كه ايجاد شده (60000)توسط اساكار ايجاد شده او ضامن است
ولي اگر اين خرابي از قبل بوده وشما خبر نداشتيد مرتبط به اين اسا نيست.

به مسئله زيراز رساله مراجع توجه كنيد
2200)هرگاه صنعتگر چيزى را كه گرفته ضايع كند ضامن است.

سلام

فروش وام مسکن چه حکمی دارد؟
از ابتدا قصد فروش وام را نداشتم اما هم اکنون که وام به من تعلق گرفته به آن نیازی ندارم؛ می توانم امتیاز وام را در ازای وجهی واگذار کنم؟
به مبلغی که در بانک جهت خرید مسکن پس انداز کرده بودم خمس تعلق میگیرد؟

سلام

خرید و فروش وی پی ان چه حکمی دارد ؟

منظورم v p n که برای عبور از محدودیت استفاده میشود ؟؟

نه اینکه ساخت پرتال شبکه !

بايمه تعالي

باعرض سلام خدمت برادر عزيزم اگر اجازه دهيد من نظر مراجع عظام را
خدمت شما جواب دهم:
در ابتدا به وجهي كه در بانك بس انداز كرده ايد براي خريد مسكن به نظر ايات عظام .بهجت.(سه سال ).رهبري (سه ماه به شرطي كه در شرف خريدن باشد)صافي.نوري همداني .(چنانجه بدون بس انداز نمي تواند وسائل مورد نياز خود را بخرد)خمس ندارد.وبقيه مراجع عظام مي فرمايند .اين نوع بس انداز خمس دارد (استفتاء از مراجع)

باسمه تعالي

نظر مراجع عظام در باره واگذاري وام به ديگري در قبال گرفتن مبلغي؟
نظر همه مراجع:اگر خلاف مقررات نباشد وقانون بانك هم اجازه اين كار را بدهد
اشكالي ندارد.(در مورت مقررات بايد به بانك رجوع كرد)
اية الله صافي:اگردادن وام بشرط مبلغي بعنوان حق الزحمه باشد ربا وحرام است.
ابةالله سيستاني:اگر خودش وام رانگيرد بلكه گيرنده وام شخص دوم باشد وخلاف قانون نباشد اشكالي ندارد(استفتائات تمام مراجع)

taha_u;84720 نوشت:
سلام

فروش وام مسکن چه حکمی دارد؟
از ابتدا قصد فروش وام را نداشتم اما هم اکنون که وام به من تعلق گرفته به آن نیازی ندارم؛ می توانم امتیاز وام را در ازای وجهی واگذار کنم؟

سلام
و با تشکر از دوستان بابت پاسخ هایی که دادند.
مرجع تقلید: مرحوم آیه الله بهجت
در مورد خمس پاسخ دوستان رو دیدم و مواردی استفتاء در سایت ایشان دیدم که شباهت داشت و مصدق گفته دوستان بود.

اما در مورد فروش وام چند مطلب وجود دارد:
- از ابتدا بنده قصد سرمایه گذاری و فروش را نداشتم و قصد استفاده از وام را داشتم، و حالا با توجه به شرایط وام را نمی توانم استفاده کنم.
- در وام بانک مسکن ظاهراً امکان انتقال وام وجود ندارد اما آنرا بل یک قول نامه رسمی واگذار می کنند.
- بنده امتیاز وام را میخواهم واگذار کنم و نه اینکه حق الزحمه ای برای تهیه وام! بانک بجهت اینکه مبلغی را در بانک برای مدت زمان معینی سپرده گذاری کرده ام (بنابر قوانین از پیش تعیین شده بانکی) به بنده وامی را میدهد که امتیاز آنرا میخواهم واگذار کنم!

در هیچ کجا روشی را برای استفتاء از دفتر مرجعم پیدا نکردم. هیچ کدام از شماره های تماس را هم کسی جواب نمیدهد! چی کنم؟؟

در ابتدا برای تکمیل پاسخ به این نکته توجه داشته باشید

taha_u;85078 نوشت:
بانک بجهت اینکه مبلغی را در بانک برای مدت زمان معینی سپرده گذاری کرده ام (بنابر قوانین از پیش تعیین شده بانکی) به بنده وامی را میدهد

گرفتن وامهایی که مشروط بر ماندن پول به مدت زمان معینی در بانک می باشد ، طبق نظر ایت الله بهجت رحمه الله ربا و حرام است و قرض گیرنده هم مالک قرض نمی شود .

taha_u;85078 نوشت:
بنده امتیاز وام را میخواهم واگذار کنم

در صورتیکه وام مشروع باشد ، انتقال حق امتیاز ان به دیگری یا مصالحه ؛ اشکالی ندارد

taha_u;85078 نوشت:
در هیچ کجا روشی را برای استفتاء از دفتر مرجعم پیدا نکردم. هیچ کدام از شماره های تماس را هم کسی جواب نمیدهد! چی کنم؟؟

بعد از رحلت ایت الله بهجت باید مرجع زنده ای انتخاب کنید و با اجازه ایشان باقی بر ایت الله بهجت بمانید

استفتائات موجود در مرکز ملی

شفا;84865 نوشت:
با توجه به اینکه در این نوع معامله خریدار و فروشنده و جنس مورد معامله حضور ندارد و دیده نمی شود عده ای از مراجع عظام تقلید انرا جایز نمی دانند

سلام و درود :Gol:

خرید و فروش cd های اینترنتی چی؟؟:Gig:

یا هر چیز دیگری که به صورت اینترنتی خریداری یا فروخته میشه؟؟ :Gig:

با تشکر :hamdel:

علی یارتان :Gol:

شفا;85337 نوشت:
گرفتن وامهایی که مشروط بر ماندن پول به مدت زمان معینی در بانک می باشد ، طبق نظر ایت الله بهجت رحمه الله ربا و حرام است

لطفاًمنبع دقیق تری را برای این نظر ذکر کنید. در سایت مرحوم مشابهی یافت نشد.
یک مقدار جواب مفهوم نیست:
دو نوع شرط در ماندن پول داریم؛ اخیراً برخی از بانک ها نوعی سیستم وام دهی را اختراع(!) کرده اند که علی الظاهر اساساً مشکل دار است و آن هم مقداری پول باید مدت زمانی در یک حساب بماند (مثلاً 6 ماه) و بعد وام به شخص تعلق میگیرد اما شخص تا پرداخت آخرین قسط حق پرداشت آن مبلغ را ندارد
اما در وامی که بانک مسکن میدهد در زمان تعلق وام مبلغ سپرده اولیه نیز قابل برداشت است و اساساً در هیچ جا از سایت مرحوم بهجت مشاهده نکردم که حرفی از حرمت وام بانک مسکن بمیان آمده باشد! (در حالی که شایع ترین وام در میان مردم هست)
گمان می کنم مورد حرمت مطرح شده به نوع اولی برگردد.

شفا;85337 نوشت:
بعد از رحلت ایت الله بهجت باید مرجع زنده ای انتخاب کنید و با اجازه ایشان باقی بر ایت الله بهجت بمانید

نظر چند مرجع رو بررسی کرده ام و فعلاً بقاء بر میت دارم و در مسائل جدید به مرجع اعلم رجوع میکنم

با تشکر

باسلام وتشكر از استاد شفا وكار بران گرامي

طبق نظر ايه الله بهجت :كسي كه مي خواهد از بانك وام بگيرد مي تواند كالا و جنسي را از بانك و يا وكيل او به نسبت معيني ،مثلا ده درصد يا بيست درصد از قيمت بازار گرانتر بخرد به شرط اينكه بانك مبلغ مورد تقاضاي او را تا مدت معيني به او قرض دهد و چنانچه در قرارداد وام شرط سود شده باشد ربا و حرام است و فرقي نمي كند كه پولي كه به بانك داده مي شود به صورت "سپرده ثابت"باشد ،يعني صاحب پول بر حسب قرار داد تا مدت معيني نمي تواند از پول خود استفاده كند ،يا به نحو "حساب در گردش"باشد ،كه هر موقع بخواهد مي تواند از پول خود استفاده كند ،در هر دو صورت حرام است .

رساله ايه الله بهجت / احكام بانك ها / م 2282 و 2285.

ودر مورد واگذاري وام به ديگران

ايه الله بهجت :در صورتي كه ان وام مشروع باشد ،انتقال حق امتياز به ديگري ويا مصالحه اشكالي ندارد .

استفتائات كتبي موجود در مركز ملي پاسخگويي

عباس علمدار;84994 نوشت:
در ابتدا به وجهي كه در بانك بس انداز كرده ايد براي خريد مسكن به نظر ايات عظام .بهجت.(سه سال ).رهبري (سه ماه به شرطي كه در شرف خريدن باشد

با سلام وتشکر
نظر جدید مقام معظم رهبری غیر از این می باشد ودفتر معظم له تا چند روز (مثلا 2یا 3)را به شرطی که در شرف خرید باشد اجازه می دهند
استفتا از دفتر مقام معظم رهبری

taha_u;84720 نوشت:

با سلام وسپاس

با توجه به این که شما بر تقلید از آیت الله بهجت (ره ) باقی ماند ه اید نظر ایشان این است :
اگر برای تهیه خانه مورد نیاز،راهی جزپس انداز کردن نباشد ،به آن خمس تعلق نمی گیرد.
آیت الله بهجت ،رساله ،م1391
توضیح المسائل مراجع ،ج2،مسائل اختصاصی ،ص22
البته اگر شما پشیمان شده و نمی خواهید مسکن تهیه نمایید خمس دارد.

po0neh;85833 نوشت:
سلام و درود خرید و فروش cd های اینترنتی چی؟؟ یا هر چیز دیگری که به صورت اینترنتی خریداری یا فروخته میشه؟؟ با تشکر علی یارتان [/
با سلام
خوب بود نام مرجع خود را بیان می نمودید تا بر اساس نظر ایشان استفتا شود
اما به طور کلی بر اساس نظر امام خمینی (ره ):اگر سایر شرایط معامله ی صحیح را داشته باشد ،بدون اشکال خواهد بود.
به این پست مراجعه نمایید.http://www.askdin.com/showthread.php?t=1728&page=2

محمد;2838 نوشت:
آیا مبتلا شدن به ربا در صورت ناچاری جایز است؟

با سلام وتشکر
لطفا به این پست مراجعه نمایید .http://www.askdin.com/showthread.php?t=4167

عترت;85927 نوشت:
po0neh;85833 نوشت:
سلام و درود خرید و فروش cd های اینترنتی چی؟؟ یا هر چیز دیگری که به صورت اینترنتی خریداری یا فروخته میشه؟؟ با تشکر علی یارتان [/
با سلام
خوب بود نام مرجع خود را بیان می نمودید تا بر اساس نظر ایشان استفتا شود
اما به طور کلی بر اساس نظر امام خمینی (ره ):اگر سایر شرایط معمله ی صحیح را داشته باشد ،بدون اشکال خواهد بود.
به این پست مراجعه نمایید.http://www.askdin.com/showthread.php?t=1728&page=2

سلام و درود بر استاد بزرگوار:Gol:

مرجع تقلید من رهبر عظیم الشأن حضرت آیت الله العظمی خامنه ای

ولی من در آن پست درباره ی خرید اینترنتی چیزی ندیدم:Gig:

خرید اینترنتی به این صورت که از هر سایتی بخوای سفارش بدی بعد از طریق پست بیاره در منزل همانجا هم پولشو بدی

یعنی نه کالا را دیدی نه خریدار:ok:

ممنون از پاسخگویی شما:Gol:

علی یارتان

:Gol:

po0neh;85937 نوشت:
ولی من در آن پست درباره ی خرید اینترنتی چیزی ندیدم

با سلام وتشکر
بله در این آدرس شرایطی که به سبب آن معامله صحیح صورت می پذیرد ،بیان شده که خرید اینترنتی هم می تواند تحت آن قرار گیرد.
با این وجود استفتا خواهیم کرد ودر صورتی که معظم له نظر دیگری داشته باشند ،بیان می نماییم .ان شاءالله

عترت;86074 نوشت:
با سلام وتشکر
بله در این آدرس شرایطی که به سبب آن معامله صحیح صورت می پذیرد ،بیان شده که خرید اینترنتی هم می تواند تحت آن قرار گیرد.
با این وجود استفتا خواهیم کرد ودر صورتی که معظم له نظر دیگری داشته باشند ،بیان می نماییم .ان شاءالله

با سلام
نظر مقام معظم رهبری همان است که خدمتتان تقدیم شد .یعنی اگر شرایط معامله صحیح را دارا باشد ،بدون اشکال است .

استفتای شفاهی از دفتر

موضوع قفل شده است