ویژگی های آخر الزمان

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ویژگی های آخر الزمان

بسم الله الر حمن الر حیم
سلام دوست عزیز
من این عنوان را طرح کردم چون به اینده ی ای می اندیشم که یکی از یاران امام مهدی باشم.شما را نیز دعوت میکنم.
اول با نام خدا شروع کرم که اجنه از ذهنمان خارج شوند.
چرا در این قرنی که ما زندگی میکنیم این همه فرقه وجود دارد؟
چرا با اینکه مردم میدانند دین شیعه حق است و خدایی آخرتی وجود دارد باز برای خدا شرک قرار میدهند؟

برچسب: 

سلام دوست عزیز.
چرا در صحبت یهودیان امده که شیعه همچون دو بال دارد که بال سرخ و سبزه.و فرا تر از تیر رسما ما در پرواز است.که اگر به تیر رس ما برسد سپری دارد که مرجعیت و تقلید است.چرا بعد این حرف گفته اند بجز روحانیون خودمان تمام روحانیون را بی ابرو کنید.چرا در ایران به سید یا روحانیون بی حرمتی میشه؟

بسم اللله الرحمن الرحیم.
سلام دوست عزیز.
میگن گناه کاران در ان دنیا وقتی گناهان خود را میبینند میگن شیطان مرا گمره کرد.شیطان میگوید من فقط به شما وعده دادم ان هم وعده دروغ.
میدونی دردش کجاست؟شیطان اونجا برمیگرده میگه من خودم از کسایی که گمراه میشدند حالم بهم میخورد.
وای بر کسایی که او را میپرستند.وای بر کسی که از وعده های او پپیروی میکند

سلام دوست عزیز.
چرا وقتی قرآن میخوانیم بدن انسان ناخود آگاه تکان میخورد؟
چرا وقتی کسایی درویشان یعنی جاهلان میخ یا خنجر را از بدن خود رد میکند یا عقرب میخورد قبلش تکون میخوردن؟

ابوسعيد مى گويد پيغمبر فرمود:
تملاء الارض ظلماً و جوراً فيقوم رجل من عترتى فيملاءها قسطاً و عدلاً يملك سبعاً او تسعاً .
زمين پر از ظلم و ستم گردد، پس مردى از عترت من قيام كند و آن را پر از عدل و داد گرداند و هفت يا نه سال سلطنت نمايد.

ابوسعيد خدرى از پيامبر اكرم (ص) روايت كرده كه فرمود :
يكون من امتى المهدى ان قصر عمره فسبع سنين و الافثمان و الافتسع يتنعم امتى فى زمانه نعيما لم يتنعموا مثله قطّ البر و الفاجر يرسل السماء عليهم مدراراً و الا تدخر الارض شيئاً من نباتها .
مهدى از ميان امت من برخاسته شود مدت سلطنت او هفت يا هشت يا نه سال مى باشد ، همه طبقات امت من در زمان ظهور او چنان در رفاه زندگى نمايند كه قبل از وى هيچ بّر و فاجرى بدان نرسيده باشند، آسمان باران رحمت خود را بر آنان مى بارد و زمين از روئيدنيهاى خود چيزى فرو گذار نمى كند.

سالم دوست عزیز.
سلام FTMH_Mohammadi ایشون میگویند خدا عادل نیست.چون شیطان 6000 سال عبادت کرد و وقتی ادم امد گفت که به او سجده کند
دوستان بدانید ابلیس با توحید مشگل نداشت ومیگوید خدا یکیست.
سلام velayat که میگویید پیامبر وجود نداشته.ابلیس او با نبوت پیامبری مشگل نداشت.و میگوید پیامبرانت پاک و مخلص بودن.او با معاد مشگل نداشت چون از خدا عمر طولانی خواست تا روز رستاخیز.
او با عدل خدا مشگل داشت.به خدا گفت من 6000 سال عبادت کردم ولی ادم را از من برتر گردانیدی.
دوم با امامت مخالف بود.چون این امامت صلاله ی چهارده نور هستند.
با امام زمان مخالف بود که مرگ ابلیس به دست امام مهدی است

[="Tahoma"] با سلام

آخر الزمان دو اصطلاح دارد:

1. از زمان پیامبر اكرم(ص) به بعد، آخرالزمان نامیده می‏شود و به پیامبر نیز پیامبر آخرالزمان می‏گویند.

2. طلیعه‏ ی برپایی قیامت و پایان یافتن دوره ‏ی زندگی انسان در عالم مادی و مردن همه‏ ی انسانها و برپایی قیامت. پس از گذشت دوره آخر الزمان، عمر دنیا به پایان خواهد رسید و همه ‏ی انسانها مرده و آن‏گاه قیامت برپا می‏شود. كه آیات قرآن به آن اشاره دارد: «اذا الشمس كورت، و اذا النجوم انكدرت، و اذا الجبال سیرت...»(سوره تکویر،آیات 1- 3).

از مجموع احادیثی که در کتاب های روایی، تفسیر و تاریخ درباره دوران آخرالزمان ذکر شده، دو مطلب اساسی و قابل توجه به دست می آید که گویای این مطلب است که آخرالزمان به دو دوره کاملا متفاوت تقسیم می شود: دوران نخست زمانی است که در آن فساد اخلاقی و ظلم و ستم جوامع بشری را فرا خواهد گرفت و در دوران دوم- که با قیام مصلح جهانی آغاز می شود- تمامی فسادها و ظلم ها ریشه کن شده، جای خود را به عدالت خواهد داد و توحید، عدل و رشد عقلی و علمی در سراسر زندگی انسان ها گسترش می یابد.

آخرالزمان دارای نشانه هایی است که در اصطلاح به آن ها" علائم آخرالزمان" گفته می شود.

علاوه بر اصطلاح رایج" علائم آخرالزمان" در فرهنگ مسلمانان، اصطلاح مشابه دیگری است که از آن به " اشراط الساعة" یاد می شود. اگرچه این اصطلاح به علائم وقوع قیامت اختصاص دارد، ولی از بررسی روایاتی که زیر این عنوان در کتاب های حدیثی ذکر شده است، به دست می آید که محتوای سخنان، مطالب مشترک فراوانی با روایات آخرالزمان دارد و بسیاری از نشانه ها در هر دو دسته روایات ذکرشده است. البته اصطلاح دوم نزد اهل سنت و اصطلاح نخست نزد شیعیان شایع تر و رایج تر است.

همانگونه که اشاره شد، این دوره دارای ویژگی هایی است که در روایات اسلامی از آن یاد شده است. برخی از آن خصوصیات که در آستانه ظهور به خوبی قابل مشاهده است، عبارتند از:

1- فراموش کردن دین:

پیامبراکرم(ص) آنگاه که به توصیف زندگی مردم در دوران آخرالزمان می پردازد، اینگونه می فرماید:

" برای مردم روزگاری فرا می رسد که دین و آئین آن ها در همّ هایشان است و همت آن ها شکم هایشان و قبله آن ها زنانشان می باشد. رکوع و سجودشان برای مال دنیاست، در حیرت و مستی خواهند بود و نه مسلمانند و نه نصرانی."(محدث نوری، مستدرک الوسایل، موسسه آل البیت، چاپ اول، ج11، ص 379، ح22.)

2- دنیا پرستی:

از دیگر ویژگی های آخرالزمان، غوطه ور شدن مردم در دنیا و دنیا پرستی است. رسول گرامی اسلام(ص) در این باره فرموده اند:

" به زودی زمانی بر امت من می آید که در آن زمان درون آن ها پلید می شود ولی ظاهر آن ها به طمع دنیا آراسته می گردد. به آنچه در پیشگاه خداوند است دل نمی بندند، دین آن ها ریا، و [تظاهر] است، خوف از خدا به دلشان راه نیاید[ و خداوند آن ها را به عذابی فراگیر دچار سازد و به این صورت که ] آن ها خداوند را همچون آدم غرق شده می خوانند و خداوند دعایشان را مستجاب نمی کند."(الکلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، دارالکتب الاسلامیه، ج 8، ص306.)

3- فتنه های بزرگ:

از دیگر ویژگی های عصر آخرالزمان، ظهور و بروز امتحانات بزرگ الهی است که بسیاری از انسان های سست ایمان در این آزمایش های الهی مردود و عده ای که ایمان در تمام وجودشان رسوخ کرده، موفق بیرون می آیند.

ابوخالد کابلی از امام سجاد(ع) نقل می کند که آن حضرت فرمود:

" ای اباخالد! هر آینه فتنه هایی همچون قطعه های شب تار[ در راه است] و فرا خواهد رسید که هرگز کسی [ از آن] نجات نخواهد یافت مگر کسی که خداوند از او پیمان گرفته است و ایشان چراغ های هدایت و چشمه ساران دانشند."(شیخ مفید، امالی، کنگره شیخ مفید، 1413، ق، ص45.)

آری کسی که در ریزش فتنه، سر ایمان را به سلامت در برد، کاری کارستان کرده است که پیامبر اکرم از آن سوی اعصار و قرون از دیدن ایشان در شگفت آمده به علی(ع) چنین فرمود:

ای علی! بدان که شگفت آورترین مردم در ایمان و بزرگترین آنان در یقین مردمی می باشند که در آخرالزمان واقع شده اند، پیغمبر را ملاقات نکرده اند و از امام خود محجوبند و همانا به نوشته- که خط سیاهی بر صفحه سفید است- ایمان آورده اند."(شیخ صدوق، من لا یحضره الفقیه، انتشارات جامعه مدرسین، 1413، ج4، ص366.)

با توجه به ویژگی های فوق می توان سیمای زندگی در آخرالزمان را اینگونه ترسیم نمود:

الف- دین در آخرالزمان:

عوامل فراوانی دست به دست هم داده، روز به روز حقیقت تابناک دین را در هاله ای از ابهام فرو می برند. از این رو همواره دین، رو به کم رنگ شدن در جوامع می رود و خرافات و انحرافات فراوانی گریبان گیر آن می شود به نحوی که وقتی حضرت مهدی(ع) قیام نموده، غبار از چهره دین برمی گیرد. همگی گمان می کنند این دین جدیدی است که آن حضرت ارائه می فرماید. رسول خدا(ص) می فرماید:

" بر امت من زمانی پیش می آید که از قرآن جز نقش آن و از اسلام جز نام آن باقی نماند.[ به ظاهر] مسلمان نامیده می شوند در حالی که بیش از همه مردمان از آن دورند، مساجدشان آباد است ولی از هدایت خالی است."(شیخ صدوق، ثواب الاعمال، انتشارات شریف رضی، 1364، ص253.)

ب- مردان آخرالزمان:

اگرچه امتحان خداوند برای زن و مرد یکسان است ولی پاره ای روایات به خصوص درباره مردان آخرالزمان سخن گفته اند که امام صادق(ع) فرمود:

" مردی را می بینی هنگامی که یک روز بر او گذشته و گناه بزرگی انجام نداده است. از قبیل فحشا، کم فروشی، کلاهبرداری و یا شرب خمر، بسیار غمگین و اندوهگین می شود."(الکلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، ج 8، ص40.)

ج- زنان آخرالزمان:

خداوند متعال زن را همانند مرد گوهر گرانبهای آفرینش قلمداد کرده است و او گاه با اختیار و انتخاب خود تا اوج کمالات معنوی صعود می کند و گاهی به پایین ترین درکات سقوط می نماید.

رسول گرامی اسلام(ص) در وصف برخی از زنان آخرالزمان چنین می فرماید:

" چگونه می شود حال شما هنگامی که زن های شما فاسد شوند و جوانانتان فاسق و شما نه امر به معروف می کنید و نه نهی از منکر. به پیامبر اکرم(ص) گفته شد که آیا این چنین خواهد شد؟! آن حضرت فرمود: بله و بدتر از آن[ نیز خواهد شد]."(حرانی، حسن بن شعبه، تحفة العقول، انتشارات جامعه مدرسین، 1404، ص49.)

سخن را با کلامی از امیرمؤمنان(ع) درباره انسان هایی که در این دوران سخت، نجات می یابند به پایان می بریم که آن حضرت فرمود:

" و آن زمانی است که از فتنه ها نجات نمی یابند مگر مؤمنانی که بی نام و نشانند، اگر در حضور باشند شناخته نشوند و اگر غایب گردند کسی سراغ آنها را نمی گیرد. آنها چراغ های هدایت و نشانه های روشنند. نه مفسده جو هستند و نه فتنه انگیز، نه در پی اشاعه[ فحشایند] و نه مردمی سفیه و لغوگو! اینانند که خداوند درهای رحمتش را به سویشان باز می کند؛ و سختی ها و مشکلات را از آنان برطرف می سازد."(سید رضی، نهج البلاغه، نشر امام علی، ترجمه محمد کاظم محمدی، محمد دشتی، خطبه 103).

کاوه;237181 نوشت:

آخر الزمان دو اصطلاح دارد:

1. از زمان پیامبر اكرم(ص) به بعد، آخرالزمان نامیده می‏شود و به پیامبر نیز پیامبر آخرالزمان می‏گویند.

2. طلیعه‏ ی برپایی قیامت و پایان یافتن دوره ‏ی زندگی انسان در عالم مادی و مردن همه‏ ی انسانها و برپایی قیامت. پس از گذشت دوره آخر الزمان، عمر دنیا به پایان خواهد رسید و همه ‏ی انسانها مرده و آن‏گاه قیامت برپا می‏شود.

دوتا سوال
1 این تعریف ها رو کی گفته؟ از کدوم منبع شرعی آوردید که در اون اومده آخر الزمان یعنی این؟
2. این تعریف ها چه ربطی به امام زمان عجل الله داره؟

[="Tahoma"]

شبکه1;238048 نوشت:
دوتا سوال
1 این تعریف ها رو کی گفته؟ از کدوم منبع شرعی آوردید که در اون اومده آخر الزمان یعنی این؟
2. این تعریف ها چه ربطی به امام زمان عجل الله داره؟

با سلام

این تعاریف بر گرفته از مضامین روایات مختلفی است که در رابطه با آخرالزمان نقل شده اند.به همین دلیل معانی متعددی برای آخرالزمان نقل شده است.

تعریف نخست درباره آخرالزمان در منابع متعددی نقل شده است که برخی از آن مابع عبارتند از:

1. علامه حلی. نگاهی بر زندگی دوازده امام. ترجمهٔ محمد محمدی اشتهاردی

2. ماهنامه موعود شماره ۲۹ الی ۴۱ راجع به حوادث دوران آخر الزمان

3. دائره المعارف بزرگ اسلامی

اعتقادات مربوط به منجي آخرالزمان از مواردي ست كه كمترين اختلافات بين مذاهب مختلف اسلامي در مورد آن وجود دارد. در ابتدای کتاب عصر ظهور نوشتهٔ علی الکورانی یک بخش مجزا در این مورد آمده است.

بنابر تعریف اول که شامل دوران امام زمان(عج) هم می شود و بنابر تعریف دوم نیز چون یکی از حوادث قطعی قبل از فرا رسیدن قیامت ظهور امام زمان(عج) می باشد،ارتباط اصطلاح آخرالزمان با امام مهدی(عج) روشن می گردد.

موضوع قفل شده است