انگار توفيق طلبه شدن را ندارم (لطفا راهنمايي كنيد)

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
انگار توفيق طلبه شدن را ندارم (لطفا راهنمايي كنيد)

سلام خدمت دوستان
من مي خواهم طلبه بشم و علاقه و استعداد هم دارم ولي وقتي قرآن را باز مي كنم يا بد در مي آيد يا خوب(بيشتر بد در مي آيد) حالا دودل ماندم چه كنم با توجه به اينكه ثبت حوزه علميه قم از امروز(90/12/15)شروع مي شه نمي دانم برم يا نه؟من آرزوهاي بلندي در عالم طلبگي براي خودم پيش بيني كردم -خدايا تو شاهد باش كه هيچ انگيزه اي غيراز رضاي تو ندارم
توفيق طلبگي به من بده
"دوستان خيلي التماس دعا دارم به حق چهارده معصوم برام دعا كنيد و متوسل شيد"
*لطفا راهنمايي كنيد*

سلام علیکم

عرض ادب خدمت فاضل گرامی

اولا که جای این سوال در این بخش نیست. بنده از همکاران فرهنگی خواستم که به بخش موفقیت و موانع انتقالش بدند.

دوم اینکه میشه بفرمایید چرا برای طلبه شدن استخاره میکنید؟ و لطفا مدرک تحصیلی فعلیتون و سنتون رو هم ذکر بفرمایید تا انشالله بهتر راهنمایی بشید

سلام
17 سالمه /سال سوم دبيرستان
براي اينكه شرايط خانوادگي و فاميلي مان زياد با طلبگي و روحانيت سازگار نيست_همچنين ببينم مي تونم برا اسلام مفيد باشم يا نه

با این سن و این شرایط خانوادگی چطور به طلبگی علاقه پیدا کردید؟ دوست طلبه ای دارید؟ تابحال به حوزه های علمیه سر زدید؟ یک مدرسه علمیه و طلبه هاش رو دیدید؟

سوال هایی که پرسیدم علت داره

وقتی شرایط خانوادگی تون اینطور هست و خصوصا اینکه در این سن هستید سمت استخاره خیلی نرید. شما باید اول موقعیت رو بسنجید. باید تحقیق و بررسی کنید. استخاره در زمانی هست که شما راه چاره ای ندارید. در زمانی هست که تمام راه ها رو رفتید، بررسی هاتون رو کردید، و واقعا سر دو راهی گیر کرده اید. از سویی من در پست اولتون خواندم که نوشتید

fazael;195127 نوشت:
وقتي قرآن را باز مي كنم

ظاهرا شما خودتون برای خودتون استخاره میگیرید. درسته که مومن هستید ولی کار استخاره زمان و مکان و حالت نفسانی خاصی رو نیاز داره. هرکسی نمیتونه این موقعیت ها رو تشخیص بده.

سلام خانم maryam

شما خیلی تند می نویسید .جوری از خانواده ام میگید که انگار ضد اسلام و ضد انقلاب اند.نه اصلا اینطور نیست.فقط دوست دارنند بسرشان دکتر یا مهندس بشود.خیلی از کسانی که می خواهند طلبه بشن خانواده شان مخالفت می کنند البته بی جا

بله من قبل از این کلی در مورد حوزه مشورت کردم از روحانیون و از طلاب که دوستان بنذه هستند.به لطف خدا من در مسجد برو و بیا یی دارم و با حوزه هم ـشنا هستم.تاکنون چند با وارد خود مدرسه علمیه شدم و جو آن را دیدم.

ار باب علاقه ، اولا لطف خداست و عنایت امام رضا(ع) خدا "یرزق من یشاء"است و خودش محبت دینش را به دلم انداخت. در ضمن علاقه و استعداد هم دارم که لازمه تحصیل ئر هر رشته ای است.

از باب سن و سال عرف عادی جامعه است که در سن 17 یا 18 سالگی به حوزه یا دانشگاه می روند و این یک امر عجیب نیست.

روان شناسان می گویند:توجه، انتخاب است.یعنی وقتی یک چیز را انتخاب کنی در آن توجه و سعی و لاش خواهی کرد.

من تصمیم خودم را گرفنه ام ولی از باب مشورت میکنم چون نمی دانم آینده چگونه است و مبهم است میخاهم ار آن هایی که این مسیر را رفته اند ببرسم.

التماس دعای فراوان

سلام علیکم

fazael;195213 نوشت:
شما خیلی تند می نویسید .جوری از خانواده ام میگید که انگار ضد اسلام و ضد انقلاب اند.نه اصلا اینطور نیست.فقط دوست دارنند بسرشان دکتر یا مهندس بشود.خیلی از کسانی که می خواهند طلبه بشن خانواده شان مخالفت می کنند البته بی جا

جناب فاضل بنده اصلا قضاوتی درباره خانواده ی محترمتون نکردم. پرسیدم با این وضع خانواده چطور علاقه مند به طلبگی شدید. کلمه " این وضع" هم اشاره به جملات خود شما داشت:

fazael;195138 نوشت:
شرايط خانوادگي و فاميلي مان زياد با طلبگي و روحانيت سازگار نيست

من بسیار بسیار دیدم خانواده های مذهبی که اجازه طلبگی رو به بچه هاشون نمیدند. هر خانواده ای عقیده خودش رو داره. خوب یا بد. ما حق قضاوت نداریم. کار ما اینجا کمک به همدیگره. امیدوارم رفع سوتفاهم شده باشه.

fazael;195213 نوشت:
بله من قبل از این کلی در مورد حوزه مشورت کردم از روحانیون و از طلاب که دوستان بنذه هستند.به لطف خدا من در مسجد برو و بیا یی دارم و با حوزه هم ـشنا هستم.تاکنون چند با وارد خود مدرسه علمیه شدم و جو آن را دیدم.

این خیلی عالی ست. چون زیادند کسانی که ندیده و نشناخته تنها به صرف اینکه گمان میکنند حوزه علمیه یک مدینه فاضله ای ست و کارخانه ی انسان سازی، وارد اون میشند و بعد چون تصورات غیرواقعی داشتند با سراب مواجه میشند.

بله حوزه سراب هست برای کسانی که گمان میکنند اگر دست به سینه بنشینند حتما آبی براشون خواهد رسید و از این تشنگی نجات پیدا خواهند کرد.

که خوب شکرخدا شما شامل این افراد نیستید.

القصه؛ در همین بخشی که تاپیکتون قرار گرفته یعنی: تحصیل افراد مختلفی با طرز فکرهای مختلفی برای ورود به حوزه سوالاتی کردند و کارشناسان محترم هم پاسخ دادند. شما رو به مطالعه دقیق اونها فرامیخوانم تا انشالله مشکلتون حل بشه.

fazael;195138 نوشت:
همچنين ببينم مي تونم برا اسلام مفيد باشم يا نه

کسی برای اسلام مفید هست که دلسوزش باشه. تمام ابعاد اون رو بشناسه. و از اتمام ابزارهای اون استفاده کنه.

برای تک تک جملات بیّنه دارم.

کسی که دلسوز اسلام باشه آبروی اسلام رو فدای خواسته های خودش نمیکنه. وقتی کسی طلبه میشه دیگه خودش نیست که بگه ای بابا ما که طلبه شدیم رفتیم زیر منگنه. بله طلبه بودن زیرمنگنه رفتن هست. دیگه این شما نیستید که زندگی میکنید در خیابان راه میرید. امرار معاش میکنید. یک الگویی از اسلام هست که داره این کارها رو میکنه.

وقتی مردی ملبس به لباس روحانیت میشه دیگه واقعا مردم به چشم دیگری نگاهش میکنند. حق هم دارند. چون نقش اصلی در زندگی مردم رو خدا بازی میکنه. خدا گرداننده زندگی اونهاست و روحانیت هم نماینده همین خداست. پس وای به روزی که بگندد نمک.

چه بسیار روحانیتی که به اسلام ضربه زدند چون دلسوزش نبودند و نخواستند از خواسته های نفسانی خودشون بخاطر اسلام بگذرند.

تمام ابعاد اون رو بشناسه:

کسانی که از اسلام فقط قوه قهریه اون رو میشناسن و یا از اسلام فقط محرمات اون رو به مردم نشون میدند.اینها اسلام رو با تمام ابعادش نشناختند. میشند قضیه همون یهودی که تازه مسلمان شده بود و همسایه اش از صبح تا شب در مسجد نگهش داشت و آخر یهودی تازه مسلمان از اعمال دینی خسته شد و به دین خودش برگشت.

و از اتمام ابزارهای اون استفاده کنه.
این مورد همانند مورد بالاست. اسلام از نظر ابزاری یک دین کامل هست که اگرررررررر درست ارائه بشه نظر تمام اقشار رو به سمت خودش جلب میکنه . از کودکان و نوجوانان گرفته تا پیران و کهنسالان و طبع تنوع طلب جوانان. فقط باید درست و حساب شده عمل کرد.

جناب قاضل با علاقه ای که در شما برای تحصیل علوم دین هست انشالله که با همین سن جوان وارد حوزه میشید و در مقابل سختی های طلبه شدن و طلبه ماندن ، ایستادگی میکنید و انشالله جزو بهترین طلاب کشور میشید و همچنین مبلغ خوبی برای دین جاودانه اسلام.:Gol:

موضوع قفل شده است